• Biblioteka

     • Animacje na podstawie Lema, g. 18.00
     • Animacje na podstawie Lema, g. 18.00

     • 13.04.2021 12:43
     • Drodzy Uczniowie!

      Tego roku czcimy również współczesnego pisarza, klasyka i mistrza SF, Stanisława Lema.

      W ramach obchodów Roku Stanisława Lema FINA – Instytut Audiowizualny wraz z Ninateką zaprezentują widzom blok filmów animowanych, które powstały na podstawie prozy Pisarza. Zestaw krótkometrażowych animacji to ciekawa alternatywa dla fabularnych adaptacji.
      Wydaje się, że jedynym ograniczeniem w dziedzinie animacji jest wyobraźnia twórcy. Dzięki rozmaitym technikom animacyjnym może on wykreować niezwykłe, fantastyczne światy. Na przestrzeni sześćdziesięciu lat reżyserzy i animatorzy powołali do istnienia także swoje wyobrażenia światów z Lema.

      Program:

      18.00: Krótka prelekcja otwierająca pokaz filmow Krótka prelekcja otwierająca pokaz filmowy.

      Link: https://www.facebook.com/finawalbrzyska/

      18.05: Pokaz filmowy:

      „Wycieczka w kosmos” (reż. Krzysztof Dębowski, 11min., 1961, Polska) – na podstawie scenariusza Stanisława Lema

      „Pułapka” (reż. Krzysztof Dębowski, 10 min., 1962, Polska) – na podstawie oryginalnego scenariusza Stanisława Lema

      „Maszyna Turla” (reż. Jerzy Zitzman, 8 min., 1975, Polska) – animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru „Cyberiada”

      „Powrót” (reż. Anna Błaszczyk, 8 m.in., 2008, Polska, Niemcy) – animacja na podstawie opowieści „Powrót z gwiazd”

      „Maska” (reż. Stephen Quay, Timothy Quay, 23 min., 2010, Polska) – animacja na podstawie opowiadania o tym samym tytule

      „Golem” (reż. Patrick Mccue, Tobias Wiesner, 8 min., 2010, Niemcy, Irlandia) – animacja podstawie opowiadania „Golem XIV” ze zbioru „Wielkość urojona”

      „Doradcy króla Hydropsa” (reż. Natalia Brożyńska, 20 min. 2016, Polska) – adaptacja opowiadania o tym samym tytule ze zbioru „Bajki robotów”

      „Kongres” (reż. Ari Folman, 120 min., 2013, Polska, Niemcy, Francja, USA, Belgia, Izrael) – adaptacja opowiadania „Kongres futurologiczny” będąca połączeniem filmu aktorskiego z animacją

      Link: www.ninateka.pl

      Zapraszam na seans filmowy, który pięknie wprowadzi Was do świata wyobraźni Lema i, mam nadzieję, zachęci do sięgnięcia po tę fascynującą literaturę!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Żyć po norwidowsku. O filozofii i życiu C. K. Norwida”, g. 18.00
     • “Żyć po norwidowsku. O filozofii i życiu C. K. Norwida”, g. 18.00

     • 12.04.2021 10:24
     • Witajcie!

      W ramach obchodów Roku Norwidowskiego różne instytucje kultury i nauki przybliżają sylwetkę i twórczość Poety. Dziś zapraszam Was do udziału w debacie specjalistów – norwidologów, którzy wiedzą o Nim bardzo dużo i pragną dzielić się tym z szerszą publicznością. Inicjatywa z pewnością pomoże Wam lepiej zrozumieć niełatwą, a bardzo atrakcyjną, uniwersalną i ważną dla polskiej kultury poezję.      O charakterze spotkania wypowiadają się sami moderatotrzy:

      Norwid w 200-lecie swoich urodzin wydaje się być genialny, onieśmielający i niekonieczny. Gdyby Mickiewicz zniknął z polskiej kultury, byłaby to inna Polska. O Norwidzie tego nie można powiedzieć. Kultura polska nie miała do tej pory norwidowskiego momentu. Zazdrościmy czasem ludziom, którzy mają przed sobą jakieś wspaniałe doświadczenie – mają przed sobą lekturę jakiejś książki czy filmu i przeżycie pierwszego zetknięcia z odświeżającą nowością. Być może tak jest z Norwidem. Jeszcze go nie przeżyliśmy i może okazać się to nowym, zawrotnym doświadczeniem.

      Chcemy odejść w tej debacie od etykiet typu: "Norwid – czwartym wieszczem", albo rozważań na temat przyczyn niezrozumienia Poety.
      Chcemy porozmawiać o tym jak żyć po norwidowsku? Norwid jest poetą i pisarzem filozoficznym i mądrościowym, moralnym.
      Chcąc dotknąć istoty tej myśli powinniśmy spytać: kim powinniśmy chcieć być wobec Norwida? Co jego lektura powinna z nami zrobić? I – jak po norwidowsku czytać Norwida?
      To ostatnie pytanie może wydawać się naiwne, ale Norwid napisał wykłady o czytaniu, interpretacji jako o specjalnej sztuce nawiązywania etycznej, osobistej relacji między dziełem a czytelnikiem. A więc odnieśmy jego rady do niego samego i zastanówmy się, co to znaczyłoby budować norwidowską kulturę i – właśnie – żyć po norwidowsku.”

      W debacie wezmą udział:

      dr Eliza Kącka – adiunkt w Zakładzie Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej IKE PUNO oraz na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku), Autorka książek naukowych: Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (2012) oraz Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda (2017)

      prof. Bernadetta Kuczera-Chachulska – Dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej UKSW oraz wykładowca w Instytucie Badań Literackich PAN, Autorka książek z zakresu romantyzmu, współczesności i estetyki literackiej, w tym prac poświęconych Norwidowi: „Czas siły zupełnej”. O kategorii wysiłku w poezji Norwida (1998), „Norwida przypowieść o pięknem” i inne szkice z pogranicza genologii i estetyki (2009), Cyprian Norwid. Estetyka teologiczna (2017), Z Ingardenowskiej estetyki poezji (2019)

      prof. Arent van Nieukerken – holenderski pisarz, badacz literacki, literaturoznawca oraz wykładowca polonistyki, pracownik naukowy Uniwersytetu w Amsterdamie, Autor książki: Perspektywiczności sacrum – szkiców o Norwidowskim romantyzmie (2007)

      Tomasz Łubieński – prozaik, dramaturg, eseista i tłumacz literatury pięknej, współzałożyciel Res Publiki Nowej (1979), wieloletni redaktor naczelny Nowych Książek, Autor książki "Norwid wraca do Paryża" (1989)

      Moderatorem debaty będzie Aleksander Temkin.

      Transmisja na FB: https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa

      Serdecznie zachęcam, pomyślnego tygodnia!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Festiwal OFF-Północna (10-18 IV)
     • Festiwal OFF-Północna (10-18 IV)

     • 09.04.2021 09:00
     • Moi Mili!

      Wiosna otwiera okna... i drzwi festiwali, choćby online. Stąd moja propozycja na weekend i cały następny tydzień, myślę, korespondująca z marzeniami wielu z Was...

      OFF-Północna to festiwal małych form wokalno-aktorskich. Projekt promuje szeroko pojęty teatr off-owy. Idea Festiwalu narodziła się po dwóch latach funkcjonowania projektu pod tym samym tytułem, w ramach którego Teatr Muzyczny w Łodzi promował niekomercyjne i niskobudżetowe spektakle oraz organizował koncerty młodych, początkujących artystów.

      Na program składają się cztery spektakle i finał konkursu piosenki aktorskiej, a także nadawane przez teatralne Radio Lutnia spotkania z artystami, warsztaty i panel dyskusyjny.

      PROGRAM:

      10.04.2021 sobota
      g. 12.00 – “TEATR W PARKU”
      Warsztaty: Maria Gudejko, Szymon Nygard, Joanna Wiśniewska, Michał Jóźwik

      10.04.2021 sobota
      g. 18.30 – “UWAGA, TU OBYWATELKA!”
      Recital Karoliny Micuły

      11.04.2021 niedziela
      g. 18.30 – “ZŁOTA RYBKA PRZED 40-tką”
      Monodaram Magdaleny Bochan-Jachimek

      17.04.2021 sobota
      g. 12.00 – “DZIEWCZYNY, KOBIETY, SIOSTRY”
      Artewarsztaty: Marta Szostak

      17.04.2021 sobota
      g. 18.30 – “POWIERZCHNIE GŁADKIE”
      Spektakl Potem-o-Tem

      18.04.2021 niedziela
      g. 19.00 – GALA FINAŁOWA
      Część pierwsza: Ogłoszenie werdyktu jury i występ laureatów III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty
      Część druga: “PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO”

      Transmisje na kanale YouTube Teatru Muzycznego w Łodzi: https://www.youtube.com/channel/UCaVRk-1HQRK0QqsbNjXPuBw

      Serdecznie zapraszam na obiecującą imprezę muzyczno-teatralną, przyjemnego weekendu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Maturzyści – zwrot wypożyczeń
     • Maturzyści – zwrot wypożyczeń

     • 08.04.2021 12:35
     • Drodzy Maturzyści!

      Przedstawiam harmonogram zwrotu książek i innych zbiorów do biblioteki/ czytelni:

      3a: poniedziałek, 19 kwietnia 2021r.

      3b: wtorek, 20 kwietnia 2021r.

      3c: środa, 21 kwietnia 2021r.

      3d: czwartek, 22 kwietnia 2021r.

      3e: piątek, 23 kwietnia 2021r.

      3f: poniedziałek, 26 kwietnia 2021r.

      Uczniowie poszczególnych klas zobowiązani są zwrócić wypożyczone zbiory we wskazanym dniu w godzinach 10.00-15.00. W sytuacjach wyjątkowych można dokonać zwrotu innego dnia niż zaproponowano klasie, ale między 19 a 26 kwietnia.

      Zapraszamy!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Godzina myśli”. Poezja Jarosława Mikołajewskiego, g. 20.00
     • “Godzina myśli”. Poezja Jarosława Mikołajewskiego, g. 20.00

     • 08.04.2021 12:03
     • Mili Licealiści!

      Zapraszam Was na kolejne spotkanie z najnowszą poezją. Tym razem – na premierę tomiku wierszy Jarosława Mikołajewskiego pod tytułem "Godzina myśli".
      Rozmowę poprowadzi Małgorzata Lebda.

      O współczesnym poecie przeczytacie choćby na stronie: https://culture.pl/pl/tworca/jaroslaw-mikolajewski

      Nowy tom wierszy Jarosława Mikołajewskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich poetów współczesnych, to poruszająca poetycka odpowiedź na codzienne, często bolesne wydarzenia pandemicznej rzeczywistości. Poeta filtruje świat przez pryzmat osobistych doświadczeń i pokazuje drobiazgi, tropy, dzięki którym możemy dostrzec więcej, poczuć mocniej, być bliżej tego, co w danym momencie najważniejsze.
      Pustka, samotność, odcięcie od dotychczasowej rutyny to teraz nasze wspólne doświadczenie. Rzeczywistość się rozmywa, a uczucia i obrazy zyskują nowe sensy. Czasem ratuje nas podświadomość, która usuwa z pamięci dawne znaczenia, innym razem otulają sny. A może to właśnie w nich warto poszukać siebie na nowo?
      Ważny i kojący tom, który przekonuje finezją, uważnością i pokrzepia wspólnotą doświadczenia.

      Transmisja na FB: https://www.facebook.com/instytutreportazu

      Wydarzenie organizują: Wirtualny Faktyczny Dom Kultury i Wydawnictwo Literackie.

      Sięgnijmy po poetyckie refleksje i impresje, które łatwo skonfrontujemy z własnymi. Zachęcam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej