• Biblioteka

     • Premiera styczniowo-lutowego numeru „IX Wrót”
     • Premiera styczniowo-lutowego numeru „IX Wrót”

     • 24.02.2021 09:04
     • Kochani!

      IX Wrota” w każdych okolicznościach otwarte przed Wami, choćby i online. Nie próżnujemy, bacznie analizujemy rzeczywistość, uczestniczymy w niej, podobnie jak Wy! Jak zawsze, mamy dla Was ciekawe wypowiedzi publicystyczne i literackie. Przy lekturze naszych tekstów nie zabraknie silnych wrażeń i przemyśleń: o życiu, polityce, książkach, teatrze, filmie..., o szkole.

      IXWrota_styczen_luty_ostateczny.pdf

      Przyjemnego czytania – życzę Wam wraz z Redakcją szkolnej gazety!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Antywirusowe autorskie spotkanie w sieci”, g. 20.00
     • „Antywirusowe autorskie spotkanie w sieci”, g. 20.00

     • 24.02.2021 08:57
     • Mili Czytelnicy!

      Zapraszam Was dziś na kolejne literackie spotkanie w ramach projektu „Antywirusowe autorskie spotkania w sieci”.

      Gościem Marka Zająca będzie ALOSZA AWDIEJEW wraz ze swoją książką "Śmiechowirus. Porady i zmyślenia towarzyszące". Cała prawda o tym, jak żyć – z uśmiechem!
      Ta pozycja to nie tylko zbiór felietonów popularnego artysty, ale również napisany w humorystyczny sposób poradnik, a właściwie antyporadnik (a może i to, i to?).
      W każdym razie, artysta komentuje naszą rzeczywistość w sposób czasem złośliwy, czasem dobroduszny, ale zawsze dowcipny. Używa do tego celu także żartobliwych kawałów i niezwykle celnych aforyzmów.

      ALOSZA AWDIEJEW – urodzony w 1940 roku w Woroszyłowsku (ZSRR) przybył do Polski w 1967. Obywatelem naszego kraju jest od 1993 roku.

      To aktor filmowy, piosenkarz, językoznawca, pochodzenia rosyjskiego. Jego bogata działalność artystyczna związana jest m. in. z krakowskim kabaretem „Piwnica pod Baranami”, gdzie występuje, śpiewając romanse rosyjskie i cygańskie oraz piosenki odeskie i żydowskie, okraszone humorem.
      Gość nasz ma także bogaty dorobek naukowy. Ukończył studia filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma tytuł profesora nauk humanistycznych.

      Link do transmisji: https://www.facebook.com/FundacjaCarpeDiem

      Zapraszam na spotkanie, pozdrawiam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Walka postu z karnawałem trwa! (online: 18.00)
     • Walka postu z karnawałem trwa! (online: 18.00)

     • 23.02.2021 08:49
     • Drodzy!

      Wybór ciekawej, rozwijającej imprezy kulturalnej dla Was przysparza mi nie lada dylematów: jak odnaleźć się między skrajnymi estetykami, ideami, wartościami?! Nie jest to proste. Ale na szczęście człowiek jest bogaty wewnętrznie, niejednoznaczny – ma potrzebę wznieść się na najwyższe wyżyny, po czym tęskni do nurzania się w plebejskich lub jarmarcznych - dziś popkulturowych! - rozrywkach. Wychodząc naprzeciw potencjalnym Waszym tęsknotom, anonsuję dziś dwa wydarzenia, oba zaczynają się o g. 18.00.

      ABC Awangardy: Ikony Awangardy”


       

      Cricoteka oraz Ośrodek Badań nad Awangardą WP UJ zapraszają na cykl wykładów w formule online i dyskusji po wykładach. W tym roku pod hasłem „Ikony Awangardy”.

      Nowa odsłona wykładów z cyklu ABC Awangardy pozwoli nam wyłowić z ogromnej galerii artystów związanych ze sztuką eksperymentalną najbardziej intrygujące osobistości. Chcielibyśmy wraz z naszymi gośćmi odkrywać nieznane oblicze ruchu awangardowego, przyglądając się rozpoznawalnym artystom z nowych perspektyw, a także prezentując czołowych przedstawicieli awangard Europy Środkowej, zapomniane sławy Nowej Sztuki, twórców sztuki bizarnej, niekonwencjonalnej, fascynującej swoją odmiennością. Wśród bohaterów znajdą się zatem zarówno artyści kultowi (jak Siergiej Eisenstein czy Tadeusz Peiper), jak i postaci dotychczas znajdujące się na marginesach polskiej recepcji sztuki awangardowej (jak Gherasim Luca czy Mychajło Semenko). Ikon poszukamy we wszystkich dziedzinach twórczej działalności: literaturze, kinie, teatrze, sztukach plastycznych czy muzyce. Kolejne litery alfabetu będą otwierać drzwi do wewnętrznych światów fascynujących ludzi, którzy w sposób niekwestionowany przyczynili się do przewartościowania naszego wyobrażenia o sztuce i uczynili z niej pole niekończących się eksperymentów.

      Aleksander Wójtowicz zaprasza na wykład poświęcony Siergiejowi Eisensteinowi!

      Był osobowością wielkiego formatu, artystą wielowymiarowym, moderatorem i nowatorem sztuki filmowej w epoce gwałtownego upowszechniania się kina. A za dwa tygodnie - Tadeusz Kantor, dziś klasyk awangardy plastycznej i teatralnej, jeszcze przed dwudziestu laty uznawany za kontrowersyjnego, zwłaszcza we własnym mieście, Krakowie.

      O bohaterze wieczoru przeczytacie choćby tutaj – bardzo ciekawy tekst: https://oldcamera.pl/siergiej-eisenstein-rewolucjonista-kina/

      Po premierowej prezentacji wykładu, o godz. 19.00, zacznie się spotkanie na żywo z możliwością zadawania pytań.

      Transmisja: https://www.facebook.com/Cricoteka/

      Kuratorki programu: Iwona Boruszkowska, Michalina Kmiecik
      Koordynacja: Barbara Pasterak
      Identyfikacja wizualna: Weird Gentelmen

      https://www.instagram.com/weird_gentlemen/

      Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – Premiera online


       

      Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline, naszymi gościem będzie Katarzyna Czajka-Kominiarczuk autorka książki „Seriale. Do następnego odcinka” (Wydawnictwo W.A.B.). Rozmowę poprowadzi Bartek Przybyszewski. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.

      Wszyscy oglądamy seriale, czas przyjrzeć się im z bliska. Kim jest showrunner i co to jest bottle episode? Czym różni się sitcom od proceduralu i serialu analogowego? Co robi się, gdy aktor grający główną rolę złamie nogę? Seriale stały się jednym z najważniejszych elementów współczesnej kultury. Nawet Olga Tokarczuk w swoim przemówieniu noblowskim wspomniała o serialowej narracji. Bo bez niej trudno zrozumieć współczesnego człowieka. O tym niesłychanie ciekawym zjawisku kulturowym oraz o fascynujących kulisach serialowych produkcji opowie autorka bloga „Zwierz Popkulturalny”.

      Warto odwiedzać: https://zpopk.pl/

      Transmisja spotkania: https://www.facebook.com/empikcom

      Komu bliżej do sacrum, komu do profanum – zdecyduje sam. Bez względu na wszystko, życzę Wam mocnych wrażeń!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Koncert Urodzinowy Szopena LIVE ONLINE // Chopin’s Birthday Concert - Joanna Sochacka piano, g. 19.00
     • Koncert Urodzinowy Szopena LIVE ONLINE // Chopin’s Birthday Concert - Joanna Sochacka piano, g. 19.00

     • 22.02.2021 11:25
     • Mili Licealiści!

      Nie wiem, na ile lubicie muzykę Szopena, ale postać Jego jest tak ważna dla polskiej i światowej kultury, że czuję potrzebę zaproponować Wam wydarzenie, którego ideą jest wyrazić cześć dla geniuszu tego giganta sztuki.

      Kiedy urodził się Fryderyk Szopen? Choć odpowiedź wydaje się oczywista - urodziny kompozytora świętujemy 1 marca, a upływające lata liczymy od roku 1810 – to kwestia ta jest o wiele bardziej złożona. W akcie chrztu i akcie urodzenia Chopina zapisano, jakoby przyszedł na świat 22 lutego... Dlatego podjęto decyzję o świętowaniu obu dat.

      Pierwszy Koncert Urodzinowy zagra Joanna Sochacka, doktorantka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie dr hab. Hanny Holeksy. Studiuje obecnie w Universität für Musik und darstellende Kunst w Graz w Austrii, w klasie prof. Milany Chernyavskiej.Joanna jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu International Liszt Piano Youth Competition w Chinach i Utrechcie, Elevato International Piano Competition w Salzburgu i w Bernie, Kreisler International Competition w Bonn, a także laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych.


      Program Koncertu:
      Fryderyk Chopin
      Nokturn H-dur op. 62 nr 1
      Fryderyk Chopin
      Polonez fis-moll op. 44
      Aleksander Skriabin
      Etiuda gis-moll Alla Ballada Op. 8 nr 9
      Fryderyk Chopin
      Preludia op. 28
      nr 20 c-moll
      nr 21 B-dur
      nr 22 g-moll
      nr 23 F-dur
      nr 24 d-moll
      Grażyna Bacewicz Sonata nr 2 cz. III Toccata

      Transmisja: https://www.facebook.com/FryderykSalaKoncertowa


      Przy okazji polecam Wam niezwykle ciekawą stronę Narodowego Instytutu Fryderyka Szopena, gdzie znajdziecie mnóstwo informacji o kompozytorze, a przede wszystkim zyskacie szansę zbliżyć się bardziej do Jego muzyki: https://chopin.nifc.pl/pl



      Ponadto zachęcam Was do słuchania jednej z wielu audycji szopenistycznych w Programie Drugim Polskiego Radia, „Chopin osobisty”, w której prezentuje się najciekawsze interpretacje Jego dzieł oraz inspiracje wybitnych wykonawców: https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka/521,Chopin-osobisty

      Doskonałej komunikacji z duchem muzyki Szopena!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie