• Biblioteka

     • Festiwal Teatralny Boska Komedia
     • Festiwal Teatralny Boska Komedia

     • 07.12.2020 13:23
     • Kochani!

      Jesień to czas teatrów, po otwarciu sezonu artystycznego mogliśmy uczestniczyć w kilku festiwalach teatralnych, różnie sprofilowanych. Obecnie, do 13 grudnia, trwa krakowski Festiwal Teatralny Boska Komedia.

      Trzynasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia odbywa się w całości online. Zobaczyć można 23 spektakle, w tym 8 premier. Niezapomnianą festiwalową energię Boskiej organizatorzy starają się przekazać w postaci rozmów i spotkań z artystami. Codziennie o 12:00 zaprasza widzów na Hejnał Teatralny, a pół godziny przed emisją każdego spektaklu będzie nam towarzyszyć Boska Komedia TV.


      Tegorocznym mottem imprezy jest „CZUŁY NARRATOR” inspirowany mową noblowską Olgi Tokarczuk. CZUŁOŚĆ jest sztuką „głębokiego przejęcia się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu. Czułość. Jest tym trybem patrzenia, który dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości i który ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny.” Te słowa są tym bardziej ważne, bo stoją w sprzeczności z dominującymi nasze życie tendencjami. Działają jak odtrutka w obliczu zalewającej nas przemocy i politycznego cynizmu świata.


      Tegoroczna edycja dedykowana jest wszystkim CZUŁYM NARRATOROM.

      Spektakle można oglądać na platformie: https://playkrakow.com/

      Operatorem platformy PLAY KRAKÓW jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

      Program festiwalu, dostęp do transmisji: https://www.boskakomedia.pl/kalendarium

      Rozmowy z twórcami, krytyką teatralną: https://www.boskakomedia.pl/boskakomediatv

      Strona na FB: https://www.facebook.com/BoskaKomedia/

      Otwórzmy się na kolejne teatralne światy... Pięknego i CZUŁEGO odbioru!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Post Production Forum w Ninatece: Kino. Efekt Specjalny
     • Post Production Forum w Ninatece: Kino. Efekt Specjalny

     • 04.12.2020 11:06
     • Moi Mili!

      Zapowiada się coś szczególnego na weekend: impreza filmowa nie tylko dla odbiorców, ale też dla kandydatów na uczelnie filmowe. Początek dziś o 17.00.

      W tym roku Post Production Forum i Ninateka łączą siły. W ramach wydarzenia Kino. Efekt Specjalny będzie można zobaczyć trzy świetne filmy dokumentalne z ostatnich lat i spotkać się online z ich montażystami i reżyserami.

      W Ninatece zobaczymy:

      Nagrodzony w 2020 roku m.in. Złotym Lajkonikiem w Krakowie „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, który z materiałów filmowych zarejestrowanych przez Milicję Obywatelską oraz Służbę Bezpieczeństwa stworzył mozaikę ukazującą obraz peerelowskiego życia na podsłuchu.
       

      Ostatnią górę”, w której reżyser Dariusz Załuski sfilmował próbę historycznego, zimowego wejścia na K2 grupy kilkunastu wspinaczy. Oprócz samej wspinaczki widzimy codzienne życie w obozie, najprostsze czynności aklimatyzujących się w nim himalaistów, konflikt w ramach ekspedycji i misję ratunkową na Nanga Parbat.

      Jazdę obowiązkową” Ewy Kochańskiej o ukraińskiej rodzinie, która próbuje ułożyć sobie życie w Warszawie. Marina rzuca losowi wyzwanie, szukając w Polsce lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Największe nadzieje pokłada w 10-letniej Julii, która trenuje łyżwiarstwo figurowe. Jednak oczekiwania i ambicje matki okazują się być większym wyzwaniem niż sam sport.

      Projekcje filmów poprzedzone zostaną spotkaniami z twórcami, które będzie można oglądać na żywo na profilu FB Ninateki: https://www.facebook.com/Ninatekapl/

      Dostęp do filmów bezpłatnie w serwisie https://ninateka.pl/
       

      Program:

      Piątek, 4 grudnia

      godz. 17:00 – 18:00 | profil FB Ninateki
      Historia efektów specjalnych w serii filmów „Gwiezdne Wojny”
      Prowadzący: Borys Badtke – Pasjonat, NERD, edukator, filmowiec

      godz. 19:00 | profil FB Ninateki
      Rozmowa z duetem montażowym: Bartłomiej Piasek i Piotr Wójcik
      Prowadzący: Paweł Makowski

      godz. 20:00 – 23:00 | ninateka.pl
      Projekcja filmu „Jazda obowiązkowa”

      Sobota, 5 grudnia

      godz. 19:00 | profil FB Ninateki
      Rozmowa z montażystą i reżyserem: Tomasz Wolski
      Prowadzący: Paweł Makowski

      godz. 20:00 – 22:30 | ninateka.pl
      Projekcja filmu „Zwyczajny kraj”

      Niedziela, 6 grudnia

      godz. 19:00 | profil FB Ninateki
      Rozmowa z montażystką i reżyserem: Anna Filipow i Dariusz Załuski
      Prowadzący: Paweł Makowski

      godz. 20:00 – 23:30 | ninateka.pl
      Projekcja filmu „Ostatnia góra”

      Gorąco zachęcam do udziału w imprezie. Życzę Wam bardzo filmowego weekendu!

      Romuald Kuźmitowicz

       

     • więcej
     • Radek Rak na Wolnych Lekturach!
     • Radek Rak na Wolnych Lekturach!

     • 03.12.2020 10:47
     • Kochani!

      Radek Rak, uhonorowany tegoroczną Nagrodą Literacką Nike, opublikował nowy utwór „Małe zwierzątka”.

      To opowiadanie fantastyczne z motywami baśniowymi i mistycznym finałem, z akcją osadzoną w realiach prowincjonalnej Polski. Główny bohater ma niezwykle bliskie relacje ze zwierzętami futerkowymi, które obdarzają wrażliwego chłopca ogromnym zaufaniem. W historii tej splatają się elementy baśni, kryminału i… horroru. A czego jest najwięcej? O tym Radek Rak opowie podczas spotkania autorskiego online, które odbędzie się 7 grudnia o godz. 18:30. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.

      Utwór dostępny na stronie, którą znacie: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/rak-male-zwierzatka/

      Przez najbliższe dwa miesiące tekst będzie dostępny wyłącznie dla Przyjaciół i Przyjaciółek Wolnych Lektur. Potem będą mogli przeczytać go wszyscy.

      Przypomnijmy: Przyjaciele i Przyjaciółki Wolnych Lektur to inicjatywa zrzeszająca darczyńców wspierających finansowo działania internetowej biblioteki. Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur dołączyć może każdy, kto przekaże darowiznę na Wolne Lektury. Celem działalności Towarzystwa jest częściowe uniezależnienie biblioteki od dotacji ze środków publicznych i zapewnienie jej możliwości utrzymania i poszerzenia dostępnych nieodpłatnie zbiorów.

      Już dziś zachęcam do przeczytania nowego opowiadania Radka Raka, a w poniedziałek – do spotkania z nim online.

      Przyjemnej lektury!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Radio BOOK – Witkacy i inni...
     • Radio BOOK – Witkacy i inni...

     • 02.12.2020 10:18
     • Mili Licealiści!

      Lubimy czytać, ale niekiedy wolimy słuchać. W Polskim Radiu często możemy posłuchać dobrej i najlepszej literatury, zwłaszcza w Dwójce: codziennie odcinek jakiejś prozy, współczesnej lub dawniejszej. Jeśli ktoś ma problem z przebrnięciem przez obszerną powieść, audiobook pomaga przełamać tę barierę, a zarazem wnosi coś z atmosfery teatru: czytanie często przypomina monodram, w którym aktor wciela się w różne postaci. Gra wyobraźnia, kiedy słuchamy zręcznych, przekonujących i po prostu ciekawych interpretacji dzieł...      Dziś chcę Wam zasugerować nowy kanał na YT, na którym znajdziecie audiobooki z gorącymi interpretacjami najwspanialszych powieści:

      https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

      W poniedziałek odbyła się premiera „Pożegnania jesieni” Witkacego, ale wcześniej – Prousta, Conrada, Sienkiewicza, Bediera, Zapolskiej.

      Śledźcie ten kanał, a zyskacie dostęp do literatury z najwyższej półki, co nie oznacza „trudnej”, ale „wartościowej”.

      Więcej o projekcie: https://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/2595611,Radiobook-audiobooki-z-wybitna-literatura-Nowy-projekt-Polskiego-Radia

      Fanpage na FB: https://www.facebook.com/radiobookpr


      Radzę zacząć od fascynującej powieści Witkacego w porywającej interpretacji Marcina Hycnara:

      https://www.youtube.com/watch?v=bC8KrdAlH80

      Syćmy uszy i umysł!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Z różnej beczki! - cztery szalenie ciekawe wydarzenia online
     • Z różnej beczki! - cztery szalenie ciekawe wydarzenia online

     • 01.12.2020 09:35
     • Drodzy Uczniowie!

      Dziś zachęcam Was do podążenia za różnymi wątkami: architektonicznym, teatralnym lub muzycznym. To się bardzo opłaca, kiedy wczesnym wieczorem macie ochotę odpocząć od zajęć, skierować swoją uwagę ku czemuś innemu i nabrać nowej energii...

      Więcej niż architektura”: Jerzy Łątka „Udomowienie”, g. 18.00

      Czym jest dom? Jaki jest dom? Czyj jest dom?

      Gościem siódmego spotkania z cyklu „Więcej niż architektura” będzie architekt Jerzy Łątka, który w ramach prezentacji pod tytułem „UDOMOWIENIE” zastanowi się nad zagadnieniami związanymi z domem.

      Podczas wykładu zaprezentowane zostaną wybrane przez autora przykłady architektury jednorodzinnej, które wprowadziły nową jakość do polskiej przestrzeni, lub po prostu cechują się interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi.

      Więcej niż architektura” to cykl wydarzeń w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, których celem jest ukazanie relacji i synergii architektury z innymi dziedzinami życia. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów z różnych obszarów kultury, sztuki i nauki, w których twórczości architektura odgrywa znaczącą rolę - jako medium, punkt odniesienia, inspiracja czy też obiekt badań.

      Wykład będzie transmitowany na kanałach ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.
      Transmisja odbędzie się na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=E92kSlakNn0&feature=youtu.be

      Pojęciownik Teatralny” | Filmy online, g. 18.00 (lub inny termin)

      "Pojęciownik Teatralny" to projekt skierowany jest przede wszystkim do młodych miłośników teatru, animatorów i nauczycieli. Sztuka teatralna dla wielu z nas jest nieznaną przestrzenią, boimy się do niej wejść w obawie, że czegoś nie zrozumiemy lub wykażemy się brakiem wiedzy i obycia. Z tego powodu zrodził się pomysł "Pojęciownika Teatralnego" – aby w przystępny sposób wytłumaczyć młodzieży pojęcia teatralne m.in.: antrakt, sufler, choreografia, klakier, inspicjent, sztankiet. Zajrzymy za kulisy teatru, sprawdzimy, co dzieje się podczas przerwy między aktami, będziemy rozmawiać z twórcami teatru, nie tylko aktorami. Zgłębimy tajniki choreografii i charakteryzacji. Bardzo ciekawe, prawda?

      Wszystkie odcinki można obejrzeć za pośrednictwem sieci - na YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury: https://www.youtube.com/channel/UC-VsGQDXhQEaJ9s8WI4UWBw/videos

      Musica Pura z Austrii | Scena Muzyki Nowej, g. 19.00

      Musica Pura z Austrii: Kühr / Schaufler / Harnik / Furrer / Gander

      Muzyka absolutna, muzyka czysta, autoteliczna, która sama jest swoją treścią, nie potrzebuje słów. Jest jak nautilus, łodzik, który dobudowuje kolejne komory swojej spiralnej muszli przemierzając podmorskie przestrzenie – tak widzi swoją twórczość Elisabeth Harnik – kompozytorka i improwizatorka.

      Rock, hard rock i metal to ulubiona muzyka Bernharda Gandera, od niej zaczynał, i jej energię przenosi do muzyki „klasycznej”, ale w take nine nawiązuje nie tyle do słynnego Take five, lecz do Blue Rondo à la Turk Dave’a Brubecka i charakterystycznej nieparzystej rytmiki w metrum 9/8. I Harnik, i Gander, to uczniowie Beata Furrera. Jego „linia horyzontu” to badanie zasady transformacji cząstek, zlepiających się ze sobą i przeplatających w nieskończonej ucieczce, tworząc studium ruchomego cienia.

      Program:
      Gerd Kühr Música Pura (2011)
      Anselm Schaufler Via (2005)
      Elisabeth Harnik re-framing I (2010)
      Beat Furrer linea dell’orizzonte (2012)
      Bernhard Gander take nine (2011)

      Wykonawcy:
      Andrzej Bauer – dyrygent, prowadzenie koncertu

      Chain Ensemble:
      Ewa Liebchen – flet
      Jakub Jackowski – obój
      Julian Paprocki – klarnet, klarnet kontrabasowy
      Piotr Thieu Quang – klarnet, klarnet basowy
      Karol Mastalerz – saksofon
      Szymon Michalik – fagot, kontrafagot
      Monika Paprocka-Całus – waltornia
      Bartłomiej Kacperski – trąbka
      Michał Daszkiewicz – puzon
      Tomasz Wesołowski – tuba
      Miłosz Pękala – perkusja
      Magdalena Kordylasińska-Pękala – perkusja
      Jan Gralla – perkusja
      Natalia Kowalska – akordeon
      Maurycy Stawujak – fortepian
      Wojciech Błażejczyk – gitara elektryczna
      Aleksandra Kupczyk – skrzypce
      Anna Kwiatkowska – skrzypce
      Tomasz Rosiński – altówka
      Magdalena Bojanowicz– wiolonczela
      Tomasz Januchta – kontrabas
      Michał Bereza - reżyseria dźwięku

      Organizator: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego
      Współorganizator: Nowy Teatr

      Streaming granego na żywo koncertu zostanie udostępniony na kanale Youtube Nowego Teatru:

      https://www.youtube.com/watch?v=HYCS8uia1N4

      Zapowiada się emocjonujący wieczór, pozdrowienia!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie