• Biblioteka

     • Nowy numer "IX Wrót"
     • Nowy numer "IX Wrót"

     • 21.06.2021 08:20
     • Kochani!
      Redakcja szkolnej gazety zamyka rok szkolny ostatnim, majowo-czerwcowym numerem. Znajdziecie w nim felietony dotykające spraw aktualnych i ważnych, aż trzy piękne opowiadania, zawsze wyczekiwany wywiad z nauczycielem oraz - łyk pobudzającej i bawiącej poezji...
      IX_Wrota_maj_czerwiec_2021.pdf
      Serdecznie zachęcam do lektury!
      Romuald Kuźmitowicz
     • więcej
     • Zwroty i wypożyczenia
     • Zwroty i wypożyczenia

     • 11.06.2021 09:31
     • Drodzy Uczniowie!
      Przypominam o konieczności zwrócenia do biblioteki i czytelni wypożyczonych zbiorów.
      Zwrócić należy przede wszystkim książki wypożyczone przed rozpoczęciem nauki zdalnej.
      Do 24 czerwca można również wypożyczyć książki na wakacje, do czego zachęcam.

      Pozdrawiam serdecznie!
      Romuald Kuźmitowicz
     • więcej
     • Konkurs fotograficzny "Nieodkryte Zakątki Regionu"

     • 09.06.2021 07:49
     • Drodzy Uczniowie!
      Zachodniopomorski Kurator Oświaty, pani Magdalena Zarębska- Kulesza,zaprasza do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn. "Nieodkryte Zakątki Regionu".
      Przedsięwzięcie skierowane jest min. do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego.

      Celem konkursu jest popularyzacja wśród uczniów wiedzy na temat regionu zachodniopomorskiego oraz pokazanie rejonu mało znanego dla odwiedzających nasze województwo czy też nawet dla samych mieszkańców.

      Zadaniem uczestników jest wykonanie zdjęcia przedstawiającego nieodkryty, ciekawy zakątek naszego regionu. Może to być zabytek, pejzaż, wieś, miasto, bądź inne warte zobaczenie miejsce.
      Wakacje to idealny czas, by poznać właśnie takie zakątki regionu...

      Wykonane zdjęcia należy przesłać na adres mailowy promocja@kuratorium.szczecin.pl  do dnia 30 listopada 2021 r. do końca dnia).

      Nagrodzone zdjęcia zostaną wydane w formie kalendarza Kuratorium Oświaty w Szczecinie na rok 2022.

      Załączam Regulamin i dokumenty zgłoszeniowe.
      ZAKaTKI_konkurs_regulamin.doc
      Zalacznik_nr_1_Karta_zgloszenia(1).doc
      Zalacznik_nr_2_Oswiadczenie(1).docx
      Zalacznik_nr_3_Opis_zdjecia.doc
      Zachęcam do kontaktu, chętnie udzielę pomocy przy przygotowaniu pracy konkursowej.
      Romuald Kuźmitowicz
     • więcej
     • PRAGnienie czytaniA online - festiwal czytelniczy/ Tydzień Bibliotek
     • PRAGnienie czytaniA online - festiwal czytelniczy/ Tydzień Bibliotek

     • 10.05.2021 06:45
     • Drodzy Uczniowie!

      W ramach ogólnopolskiego XVIII Tygodnia Bibliotek w całym kraju przygotowano dla nas ciekawe wydarzenia. Dla Was wybieram najbardziej interesujące i najłatwiej dostępne.

      Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy zaprasza nas do udziału w wyjątkowej edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA ONLINE.

      Hasło tegorocznego PRAGnienia czytaniA brzmi „Wczytaj się w stolicę, czyli warszawskie opowieści”. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić do zwrócenia baczniejszej uwagi na stołeczne miasto, jego bogatą kulturę, historię i tradycję. Festiwal, podobnie jak w poprzednich latach, będzie urozmaicał program ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Tydzień Bibliotek.

      Przygotowane dla nas prelekcje, koncert, prezentacje czy spektakl teatru lalkowego będą udostępniane w do 15 maja 2021 r. na Facebooku oraz YouTubie Biblioteki Publicznej na Pradze-Południe.

      PROGRAM FESTIWALU:

      10 maja, godz. 10.00 (pon.)
      Rozmowa z Ewą Kielak-Ciemniewską, redaktor naczelną „Miesięcznika Stolica”, prowadzenie Marcin Kozłowski;

      11 maja, godz. 10.00 (wt.)
      Prezentacja książek o Warszawie ze zbiorów varsavianistycznych Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 40 przy ul. Paca 46;

      12 maja, godz. 10.00 (śr.)
      Prelekcja varsavianisty Mariusza Prządaka, pt. „Podniebna Warszawa – historia lotnisk warszawskich”;

      13 maja, godz. 10.00 (czw.)
      Spotkanie z Jerzym S. Majewskim, autorem książki „Sekrety Warszawy”, twórcą bloga „Miasta Rytm” oraz redaktorem „Miesięcznika Stolica”;

      14 maja, godz. 10.00 (pt.)
      Koncert warszawskiego duetu „Teściowa Śpiewa”;

      15 maja, godz. 10.00 (sob.)
      Spot z udziałem obcokrajowców - czytelników Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych, którzy opowiadają o tym „jak się czyta w Warszawie”.

      Transmisja wydarzeń: https://www.facebook.com/events/484120763008480/?active_tab=discussion

      Patroni festiwalu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Miesięcznik "Stolica", Kurier Praski, Vistulian, Klubokawiarnia KEN54.

      Szczeciński Tydzień Bibliotek

      Z kolei w Szczecinie... tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Jak co roku, włączamy się w to ogólnopolskie święto czytelnictwa i bibliotek.

      Miejska Biblioteka Publiczna Przygotowała spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem, promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”, które odbędzie się w formie live’a na Facebooku w poniedziałek, 10 maja o godz. 18.00. Przez cały tydzień trwają też spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach”. Przygotowano też dodatkowe wydarzenia. Szczegóły poniżej.

      Spotkanie z Rafałem Hetmanem

      10 maja 2021 (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Rafałem Hetmanem promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”. Spotkanie poprowadzi Anna Godzińska.

      Wydarzenie odbędzie się online na: https://pl-pl.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

      O książce:

      Wystarczyło zaledwie tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, którzy odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem?

      Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii. Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.

      O autorze:

      Rafał Hetman (ur. 1987) – reporter. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu.

      Znajdziesz mnie w bibliotece. Bohaterki”

      Przez cały tydzień odbywają się spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” oraz odbędzie się również spacer śladami szczecińskich kobiet.

      Książka w lekkiej formule prezentuje kobiece postacie ważne dla rozwoju szczecińskiej społeczności. Oprócz tekstów opowiadających losy i zasługi bohaterek, w publikacji zostały zamieszczone propozycje zadań do wykonania w gronie rodzinnym lub podczas lekcji szkolnych (prace plastyczne, spacery, twórcze inspiracje). Jest to ciekawa i ważna książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Szczecin.

      Publikację można przeczytać online: https://bit.ly/Bohaterki

      Podczas spotkań poznamy także współczesne bohaterki naszego miasta, inspirujące kobiety aktywne społecznie i twórczo.

      Harmonogram spotkań:

      • 08 maja (sobota) o godz. 16.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
       Spotkanie z autorką książki, Kingą Rabińską, poprowadzi Barbara Markowska.

      • 11 maja (wtorek) o godz.18.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
       Sabina Wacławczyk przeczyta historię „O Heluni, która nazywała szczecińskie ulice”, czyli o Helenie Kurcyusz.

      • 12 maja (środa) o godz. 18.00 (filia nr 28, pl. Lotników 7)
       Maria Stafyniak przeczyta historię „O Krystynie, która fotografowała Szczecin”, czyli o Krystynie Łyczywek.

      • 13 maja (czwartek) o godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
       Dorota Pundyk przeczyta historię „O Janinie, która wychowywała nowych szczecinian”, czyli o Janinie Szczerskiej.

      • 14 maja (piątek) o godz. 18.00 (filia nr 7, pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)
       Justyna Machnik przeczyta historię „O Annie i Leoni, które stawiały pomniki”, czyli o Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz.

      Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, część spotkań w bibliotekach odbędzie się hybrydowo.

      15 maja (sobota) o godz. 11.00 Start: Pomnik Trzech Orłów
      Bohaterki | Spacer śladem kobiet z Tomaszem Wieczorkiem

      Spacer śladem bohaterskich kobiet! Kim są szczecińskie Bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helunia Kurcyusz, Janina Szczerska czy Krystyna Łyczywek), jak i te ciche heroiny codzienności. Dlatego szlak wyznaczać będą dla nas zarówno konkretne Bohaterki, których historie zebrano w edukacyjnej publikacji „Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (link tutaj: https://bit.ly/Bohaterki), jak i tropy oraz opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy. Wybierz się na spacer i poznaj je lepiej.

      Wydarzenia są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie i Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki” w ramach Tygodnia Bibliotek 2021.

      Zachęcam do udziału w wydarzeniach, pozdrawiam serdecznie!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Konkurs dla grafika! “Zaprojektuj pocztówkę z okazji Roku Stanisława Lema”
     • Konkurs dla grafika! “Zaprojektuj pocztówkę z okazji Roku Stanisława Lema”

     • 04.05.2021 17:49
     • Kochani!

      Mam dla Was konkurs-gratkę. Może zechcecie podjąć wyzwanie.

      W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema – polskiego filozofa, eseisty, jednego z najpoczytniejszych pisarzy gatunku science fiction. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 57 języków i sprzedały się w sumie w ponad 45 milionach egzemplarzy. Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu przygotował konkurs na projekt pocztówki.

      Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Stanisława Lema. Na całym świecie, również w Austrii, zorganizowanych będzie w tym roku wiele projektów upamiętniających tego wybitnego pisarza. Zaprojektowana pocztówka towarzyszyła będzie organizowanym przez Instytut Polski w Wiedniu wydarzeniom kulturalnym.

      Warunki uczestnictwa

      1. W konkursie może wziąć udział każdy

      2. Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny

      3. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 projekty


      Wymagania techniczne i formalne

      1. Format projektu: 148mm x 148mm

      2. Maksymalny rozmiar pliku: 20 MB

      3. Dopuszczalne są wszystkie techniki artystyczne

      4. Projekt musi zawierać następujące elementy:

      Strona przednia:

      Jako tekst: Lem 2021. I’ve seen the future

      Strona tylna:

      Logo Instytutu Polskiego w Wiedniu

      Jako tekst: Polnisches Instituts Wien, Am Gestade 7, 1010 Wien

      Nazwisko/sygnatura autora

      Termin nadsyłania prac

      Projekty w formacie cyfrowym (PDF lub JPEG w rozdzielczości nadającej się do druku) należy przesyłać na adres e-mail: magdalena.bielecka@instytutpolski.pl do 30 maja 2021r. Plik należy nazwać według następującego wzoru: nazwisko i imię autora (w tej kolejności!). W przypadku przesłania dwóch lub trzech projektów należy dopisać na końcu odpowiedni numer (np.: kowalski_jan_2, kowalski_jan_3). W tytule maila należy wpisać słowo „Lem konkurs”. Należy również podać następujące dane: imię i nazwisko, adres, numer telefonu.

      Projekty, które zostaną nadesłane po terminie, nie zostaną uwzględnione.

      Jury

      Jury zostanie powołane przez organizatora konkursu. Werdykt jury jest ostateczny i nie podlega odwołaniu.

      Nagrody

      Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniach 7-11 czerwca 2021 r. Zwycięzcy zostaną powiadomieni drogą mailową.

      Przewidziane zostały następujące nagrody pieniężne:

      I nagroda: 400 euro (brutto)

      II nagroda: 300 euro (brutto)

      III nagroda: 200 euro (brutto)

      Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela:

      Magdalena Bielecka, menadżer projektów
      Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wien
      Tel.:+43 1 533 89 61-15
      magdalena.bielecka@instytutpolski.pl

      Serdecznie zachęcam, przerwy w nauce sprzyjają uruchamianiu inwencji... Pozdrawiam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej