• Biblioteka

     • Dni Mózgu 2021
     • Dni Mózgu 2021

     • 12.03.2021 08:39
     • Kochani!
      Na zasłużony weekend proponuję Wam tym razem łyk wiedzy: strawnej, przydatnej, stymulującej, fascynującej, a może i kojącej... Widzieliście kiedyś mózg w plasterkach? Już wkrótce będziecie mogli zobaczyć go bez wychodzenia z domu!

      Przed nami XVI edycja Dnia Mózgu Koła Naukowego NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS, organizowanego w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Tym razem organizatorzy zapraszają na dwa wirtualne Dni Mózgu: 13 i 14 marca zabiorą nas do świata atrakcji i interakcji, jakich najpewniej jeszcze nie doświadczyliśmy.

      Opowiedzą nam m.in. o możliwym wpływie COVID-19 na mózg, a także o innych ciekawostkach ze świata neuronauki.

      HARMONOGRAM

      Sobota, 13.03:

      - 10:15 - dysekcja mózgu - prof. Małgorzata Kossut

      - 11:00 - 12:30 - wykład prof. Emilii Łojek - “NeuroCovid: konsekwencje neuropsychologiczne”

      - 12:45 - 14:15 - wykład mgr Marty Zakrzewskiej - “Pamięć i wyobraźnia węchowa”

      - 14:15 - 16:00 - spotkania w VR

      - 16:00 - 17:30 - wykład prof. Wojciecha Dragana - “Mózgowe korelaty zróżnicowania w zakresie orientacji seksualnej”

      Niedziela, 14.03:

      - 11:00-12:30 - wykład prof. Anety Brzezickiej - “O tym czy i jak gry wideo zmieniają nasz mózg i poznanie.”

      - 12:45 - 14:15 - wykład dr Magdaleny Skotnickiej-Chaberek - “Geny, środowisko, myślenie o modelu biopsychospołecznym w depresji dzieci i młodzieży. Psychoterapia poznawczo behawioralna jako sposób na rozwijanie adekwatnych strategii leczenia”

      - 14:15 - 16:30 - spotkania w VR

      - 16:30 - 19:30 - HumanTech Meetings

      Wykłady będą transmitowane na kanale Uniwersytetu SWPS na YouTubie, a uczestniczenie w nich nie wymaga rejestracji.

      Link: https://www.youtube.com/channel/UCyG2qD25UXOxSeySfC-tdvQ

      Wydarzenie jest bezpłatne, dotykają bardzo różnych zagadnień, więc mam nadzieję, że z satysfakcją i przyjemnością skorzystacie.

      Miłego weekendu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • "Miasto nie-ludzkie" | wykład Filipa Springera, g. 18.00
     • "Miasto nie-ludzkie" | wykład Filipa Springera, g. 18.00

     • 11.03.2021 13:48
     • Moi Drodzy!

      Dziś chcę polecić Wam ważne wydarzenie wynikające z palącej dziś refleksji ekologiczno-humanistycznej.

      Filip Springer w swoim wykładzie poruszy temat podejścia człowieka do pozaludzkiej przyrody miasta w kontekście panującej katastrofy klimatycznej. Pod lupę zostanie wzięta dzielnica Muranów, a wątek jej ekosystemu posłuży jako przykład do refleksji nam miastem przyszłości. Wykład będzie moderować Kamila Radecka-Mikulicz, kuratorka wystawy "Tu Muranów".

      Transmisja wykładu na kanale YouTube Muzeum POLIN:

      https://www.youtube.com/channel/UC8caXcOXGf0qzLYnhvSp9Xg/featured

      Lubimy myśleć o miastach jako o czymś bardzo ludzkim, czymś, co przeciwstawiane jest "naturze" albo dzikiej przyrodzie. Jakby gdzieś na obrzeżach wielkich metropolii przebiegała fizyczna granica między naturą a kulturą. Jakby ta granica w ogóle gdziekolwiek przebiegała a ten podział miał jakikolwiek głębszy sens. Ale tak myślimy - że miasta należą do nas - ludzi. Zmiany jakie zachodzą na naszej planecie przeczą jednak temu wyraźnie. W dobie katastrofy klimatycznej i innych klęsk środowiskowych, z masowym wymieraniem gatunków włącznie człowiek musi zredefiniować swoje podejście do pozaludzkiej przyrody. A to znaczy, że musi także przemyśleć swoje miasta na nowo. Struktury, które uważaliśmy dotąd za wyłącznie ludzkie, są bowiem od samego początku zamieszkiwane przez inne istoty.

      Jeśli chcemy skutecznie i konstruktywnie odpowiedzieć na wyzwania związane z katastrofą klimatyczną, musimy obecność tych istot uwzględnić także w miejskich ekosystemach. Dlatego pytanie o przyjazne miasto przyszłości musi się spotkać z pytaniem: dla kogo ono miałoby być przyjazne? Czy pojęcie to uwzględnia także troskę o jego nie-ludzkich mieszkańców. I jak ta troska może się realizować? Pytania te można zadać w kontekście całych miast, albo ich wycinków zastanawiając się, jak uczynić przyjanymi (bo już nie "zhumanizować") miejskie przestrzenie.

      Wszystkie te zagadnienia nabierają szczególnego znaczenia w mieście i dzielnicy podniesionej z kompletnych gruzów. A przecież takim miejscem jest Muranów, który zaraz po wojnie stał się obszarem, zarządzanym przez poza-ludzką przyrodę i od tej przyrody wtórnie "odzyskanym" przez człowieka. Pytanie czy to dziedzictwo stwarza jakąkolwiek szansę na wytworzenie nowego sposobu koegzystowania?

      Filip Springer - pisarz i fotograf, autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. "Miedzianka. Historia znikania", "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Miasto Archipelag", "Źle urodzone". Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka "Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz".

      Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

      Serdecznie polecam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Joe Hill – Premiera online, g. 18.00
     • Joe Hill – Premiera online, g. 18.00

     • 10.03.2021 09:19
     • Drodzy Uczniowie!

      Zapraszam na spotkanie z cyklu #premieraonline, naszym gościem będzie Joe Hill, autor książki „Pudełko w kształcie serca” (Wydawnictwo Albatros). Rozmowę poprowadzi Marcin Zwierzchowski. O tłumaczenie konsekutywne zadba Taida Meredith. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.


       

      Transmisja ze spotkania: empik - Strona główna | Facebook
       

      „Pudełko w kształcie serca” Joego Hilla okrzyknięto najlepszym debiutem z gatunku horroru od czasu Clive’a Barkera i jedną z najbardziej udanych historii o duchach, jakie kiedykolwiek napisano.
       

      Jude Coyne, gwiazdor ostrego rocka w mocno średnim wieku, oprócz muzyki ceni sobie spokój, psy, kobiety − i swoją wyjątkową kolekcję. Jako zbieracz wszystkiego, co makabryczne i niesamowite, nie może przepuścić okazji do zakupu wystawionego na aukcji internetowej ducha. Kiedy jednak w jego domu pojawia się garnitur nieboszczyka w czarnym pudełku w kształcie serca, Jude odkrywa, że za swe pieniądze dostał znacznie więcej, niż się spodziewał. Duch bowiem jest prawdziwy − i ma swoje plany…
       

      Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, powieściopisarz i autor opowiadań stawiany jest na równi z takimi mistrzami gatunku jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. Opowiadane przez niego historie są w istocie kroniką niekończącej się wojny między dobrem i złem. Swoim mistrzowskim piórem Hill przesuwa granice gatunku na nowe terytoria, sprawnie obnażając mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia.
       

      Marcin Zwierzchowski - prowadzący:

      Z wykształcenia biotechnolog, z zawodu redaktor i dziennikarz. W „Nowej Fantastyce” przepracował 10 lat jako szef działu prozy obcej. Redaktor antologii „Wiedźmin. Szpony i kły”. Od lat publicystycznie związany z tygodnikiem „Polityka”, pisze również m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Książek”, „Newsweeka”, Dwutygodnika i LubimyCzytac.pl.


      Zachęcam do udziału i do lektury!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • ABC Awangardy: Ikony Awangardy – Witkacy, g. 18.00
     • ABC Awangardy: Ikony Awangardy – Witkacy, g. 18.00

     • 09.03.2021 14:16
     • Drodzy Licealiści!

      Cricoteka oraz Ośrodek Badań nad Awangardą WP UJ zapraszają na cykl wykładów w formule online i dyskusji po wykładach. W tym roku pod hasłem Ikony Awangardy.

      Nowa odsłona wykładów z cyklu ABC Awangardy pozwoli nam wyłowić z ogromnej galerii artystów związanych ze sztuką eksperymentalną najbardziej intrygujące osobistości. Będziemy odkrywać nieznane oblicze ruchu awangardowego, przyglądając się rozpoznawalnym artystom z nowych perspektyw, a także prezentując czołowych przedstawicieli awangard Europy Środkowej, zapomniane sławy Nowej Sztuki, twórców sztuki bizarnej, niekonwencjonalnej, fascynującej swoją odmiennością. Wśród bohaterów znajdą się zatem zarówno artyści kultowi (jak Tadeusz Peiper), jak i postaci dotychczas znajdujące się na marginesach polskiej recepcji sztuki awangardowej (jak Gherasim Luca czy Mychajło Semenko). Ikon poszukamy we wszystkich dziedzinach twórczej działalności: literaturze, kinie, teatrze, sztukach plastycznych czy muzyce. Kolejne litery alfabetu będą otwierać drzwi do wewnętrznych światów fascynujących ludzi, którzy w sposób niekwestionowany przyczynili się do przewartościowania naszego wyobrażenia o sztuce i uczynili z niej pole niekończących się eksperymentów.

      Dziś Izabela Curyłło-Klag wygłosi wykład o Witkacym, jednym z najważniejszych plastyków i pisarzy XX wieku, myślicielu, rewolucjoniście sztuki i teatru.

      Przy okazji polecam Wam stronę poświęconą Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi:

      https://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-ignacy-witkiewicz-witkacy

      Po premierowej prezentacji wykładu, o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie na żywo z możliwością zadawania pytań.

      Transmisja: https://pl-pl.facebook.com/Cricoteka/

      Kuratorki programu: Iwona Boruszkowska, Michalina Kmiecik
      Koordynacja: Barbara Pasterak

      Identyfikacja wizualna: Weird Gentelmen: https://www.instagram.com/weird_gentlemen/

      Zapraszam na szczególnie ważny odcinek cyklu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • "Galaktyka kobiet", g. 18.00
     • "Galaktyka kobiet", g. 18.00

     • 08.03.2021 13:49
     • Witajcie!

      Chciał(a)byś pilotować balon? Zawodowo zajmować się kosmosem? Badać czarne dziury? Nie ma się czego wstydzić, to całkiem realne plany. Porozmawiaj z trzema nieprzeciętnymi kobietami, które odniosły sukces. Dołącz do „Galaktyki kobiet”…

      Poznasz naukowczynie związane z eksploracją kosmosu, wysokimi technologiami i przełomowymi badaniami. Będziesz mieć okazję, by z nimi porozmawiać.
      Goście 7. edycji:

      Magdalena Filcek - neuroarchitektka, designerka, artystka, wynalazczyni, wizjonerka, pilotka balonów na ogrzane powietrze, honorowa pracowniczka NASA. Stworzyła i opatentowała system „Vinci Power Nap®”(VPN), innowacyjny pomysł dotyczący wellbeing’u, który może służyć również jako narzędzie prewencji przed chorobami cywilizacyjnymi, związanymi ze zmianami klimatycznymi i pandemią.

      Natalia Lemarquis - zarządza projektami satelitów do obserwacji Ziemi w brytyjskiej firmie In-Space Missions Ltd. Jest mentorem w Space4Women Network, zorganizowanej przez UNOOSA (United Nations Office for Outer Space Affairs).

      Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska - profesor w Obserwatorium Astronomicznym UW. Zajmuje się przede wszystkim astrofizyką gwiazd neutronowych i czarnych dziur. Aktualnie bada fale grawitacyjne. Od 2008 roku jest członkinią zespołu polskich naukowców Virgo-Polgraw, będącego częścią projektów Virgo i Ligo. Zdobywczyni licznych nagród i grantów naukowych.

      7. edycja "Galaktyki kobiet" to wydarzenie w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności.

      Transmisja na FB: https://pl-pl.facebook.com/eseropolska/

      Serdecznie zachęcam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie