• Biblioteka

     • PRAGnienie czytaniA online - festiwal czytelniczy/ Tydzień Bibliotek
     • PRAGnienie czytaniA online - festiwal czytelniczy/ Tydzień Bibliotek

     • 10.05.2021 06:45
     • Drodzy Uczniowie!

      W ramach ogólnopolskiego XVIII Tygodnia Bibliotek w całym kraju przygotowano dla nas ciekawe wydarzenia. Dla Was wybieram najbardziej interesujące i najłatwiej dostępne.

      Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy zaprasza nas do udziału w wyjątkowej edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA ONLINE.

      Hasło tegorocznego PRAGnienia czytaniA brzmi „Wczytaj się w stolicę, czyli warszawskie opowieści”. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić do zwrócenia baczniejszej uwagi na stołeczne miasto, jego bogatą kulturę, historię i tradycję. Festiwal, podobnie jak w poprzednich latach, będzie urozmaicał program ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Tydzień Bibliotek.

      Przygotowane dla nas prelekcje, koncert, prezentacje czy spektakl teatru lalkowego będą udostępniane w do 15 maja 2021 r. na Facebooku oraz YouTubie Biblioteki Publicznej na Pradze-Południe.

      PROGRAM FESTIWALU:

      10 maja, godz. 10.00 (pon.)
      Rozmowa z Ewą Kielak-Ciemniewską, redaktor naczelną „Miesięcznika Stolica”, prowadzenie Marcin Kozłowski;

      11 maja, godz. 10.00 (wt.)
      Prezentacja książek o Warszawie ze zbiorów varsavianistycznych Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 40 przy ul. Paca 46;

      12 maja, godz. 10.00 (śr.)
      Prelekcja varsavianisty Mariusza Prządaka, pt. „Podniebna Warszawa – historia lotnisk warszawskich”;

      13 maja, godz. 10.00 (czw.)
      Spotkanie z Jerzym S. Majewskim, autorem książki „Sekrety Warszawy”, twórcą bloga „Miasta Rytm” oraz redaktorem „Miesięcznika Stolica”;

      14 maja, godz. 10.00 (pt.)
      Koncert warszawskiego duetu „Teściowa Śpiewa”;

      15 maja, godz. 10.00 (sob.)
      Spot z udziałem obcokrajowców - czytelników Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych, którzy opowiadają o tym „jak się czyta w Warszawie”.

      Transmisja wydarzeń: https://www.facebook.com/events/484120763008480/?active_tab=discussion

      Patroni festiwalu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Miesięcznik "Stolica", Kurier Praski, Vistulian, Klubokawiarnia KEN54.

      Szczeciński Tydzień Bibliotek

      Z kolei w Szczecinie... tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Jak co roku, włączamy się w to ogólnopolskie święto czytelnictwa i bibliotek.

      Miejska Biblioteka Publiczna Przygotowała spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem, promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”, które odbędzie się w formie live’a na Facebooku w poniedziałek, 10 maja o godz. 18.00. Przez cały tydzień trwają też spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach”. Przygotowano też dodatkowe wydarzenia. Szczegóły poniżej.

      Spotkanie z Rafałem Hetmanem

      10 maja 2021 (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Rafałem Hetmanem promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”. Spotkanie poprowadzi Anna Godzińska.

      Wydarzenie odbędzie się online na: https://pl-pl.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

      O książce:

      Wystarczyło zaledwie tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, którzy odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem?

      Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii. Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.

      O autorze:

      Rafał Hetman (ur. 1987) – reporter. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu.

      Znajdziesz mnie w bibliotece. Bohaterki”

      Przez cały tydzień odbywają się spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” oraz odbędzie się również spacer śladami szczecińskich kobiet.

      Książka w lekkiej formule prezentuje kobiece postacie ważne dla rozwoju szczecińskiej społeczności. Oprócz tekstów opowiadających losy i zasługi bohaterek, w publikacji zostały zamieszczone propozycje zadań do wykonania w gronie rodzinnym lub podczas lekcji szkolnych (prace plastyczne, spacery, twórcze inspiracje). Jest to ciekawa i ważna książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Szczecin.

      Publikację można przeczytać online: https://bit.ly/Bohaterki

      Podczas spotkań poznamy także współczesne bohaterki naszego miasta, inspirujące kobiety aktywne społecznie i twórczo.

      Harmonogram spotkań:

      • 08 maja (sobota) o godz. 16.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
       Spotkanie z autorką książki, Kingą Rabińską, poprowadzi Barbara Markowska.

      • 11 maja (wtorek) o godz.18.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
       Sabina Wacławczyk przeczyta historię „O Heluni, która nazywała szczecińskie ulice”, czyli o Helenie Kurcyusz.

      • 12 maja (środa) o godz. 18.00 (filia nr 28, pl. Lotników 7)
       Maria Stafyniak przeczyta historię „O Krystynie, która fotografowała Szczecin”, czyli o Krystynie Łyczywek.

      • 13 maja (czwartek) o godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
       Dorota Pundyk przeczyta historię „O Janinie, która wychowywała nowych szczecinian”, czyli o Janinie Szczerskiej.

      • 14 maja (piątek) o godz. 18.00 (filia nr 7, pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)
       Justyna Machnik przeczyta historię „O Annie i Leoni, które stawiały pomniki”, czyli o Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz.

      Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, część spotkań w bibliotekach odbędzie się hybrydowo.

      15 maja (sobota) o godz. 11.00 Start: Pomnik Trzech Orłów
      Bohaterki | Spacer śladem kobiet z Tomaszem Wieczorkiem

      Spacer śladem bohaterskich kobiet! Kim są szczecińskie Bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helunia Kurcyusz, Janina Szczerska czy Krystyna Łyczywek), jak i te ciche heroiny codzienności. Dlatego szlak wyznaczać będą dla nas zarówno konkretne Bohaterki, których historie zebrano w edukacyjnej publikacji „Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (link tutaj: https://bit.ly/Bohaterki), jak i tropy oraz opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy. Wybierz się na spacer i poznaj je lepiej.

      Wydarzenia są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie i Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki” w ramach Tygodnia Bibliotek 2021.

      Zachęcam do udziału w wydarzeniach, pozdrawiam serdecznie!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Konkurs dla grafika! “Zaprojektuj pocztówkę z okazji Roku Stanisława Lema”
     • Konkurs dla grafika! “Zaprojektuj pocztówkę z okazji Roku Stanisława Lema”

     • 04.05.2021 17:49
     • Kochani!

      Mam dla Was konkurs-gratkę. Może zechcecie podjąć wyzwanie.

      W 2021 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema – polskiego filozofa, eseisty, jednego z najpoczytniejszych pisarzy gatunku science fiction. Jego dzieła zostały przetłumaczone na 57 języków i sprzedały się w sumie w ponad 45 milionach egzemplarzy. Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu przygotował konkurs na projekt pocztówki.

      Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Stanisława Lema. Na całym świecie, również w Austrii, zorganizowanych będzie w tym roku wiele projektów upamiętniających tego wybitnego pisarza. Zaprojektowana pocztówka towarzyszyła będzie organizowanym przez Instytut Polski w Wiedniu wydarzeniom kulturalnym.

      Warunki uczestnictwa

      1. W konkursie może wziąć udział każdy

      2. Udział w konkursie jest dobrowolny i bezpłatny

      3. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie 3 projekty


      Wymagania techniczne i formalne

      1. Format projektu: 148mm x 148mm

      2. Maksymalny rozmiar pliku: 20 MB

      3. Dopuszczalne są wszystkie techniki artystyczne

      4. Projekt musi zawierać następujące elementy:

      Strona przednia:

      Jako tekst: Lem 2021. I’ve seen the future

      Strona tylna:

      Logo Instytutu Polskiego w Wiedniu

      Jako tekst: Polnisches Instituts Wien, Am Gestade 7, 1010 Wien

      Nazwisko/sygnatura autora

      Termin nadsyłania prac

      Projekty w formacie cyfrowym (PDF lub JPEG w rozdzielczości nadającej się do druku) należy przesyłać na adres e-mail: magdalena.bielecka@instytutpolski.pl do 30 maja 2021r. Plik należy nazwać według następującego wzoru: nazwisko i imię autora (w tej kolejności!). W przypadku przesłania dwóch lub trzech projektów należy dopisać na końcu odpowiedni numer (np.: kowalski_jan_2, kowalski_jan_3). W tytule maila należy wpisać słowo „Lem konkurs”. Należy również podać następujące dane: imię i nazwisko, adres, numer telefonu.

      Projekty, które zostaną nadesłane po terminie, nie zostaną uwzględnione.

      Jury

      Jury zostanie powołane przez organizatora konkursu. Werdykt jury jest ostateczny i nie podlega odwołaniu.

      Nagrody

      Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniach 7-11 czerwca 2021 r. Zwycięzcy zostaną powiadomieni drogą mailową.

      Przewidziane zostały następujące nagrody pieniężne:

      I nagroda: 400 euro (brutto)

      II nagroda: 300 euro (brutto)

      III nagroda: 200 euro (brutto)

      Dodatkowych informacji na temat konkursu udziela:

      Magdalena Bielecka, menadżer projektów
      Instytut Polski w Wiedniu, Am Gestade 7, 1010 Wien
      Tel.:+43 1 533 89 61-15
      magdalena.bielecka@instytutpolski.pl

      Serdecznie zachęcam, przerwy w nauce sprzyjają uruchamianiu inwencji... Pozdrawiam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Weekend z książką – dla większości przedłużony
     • Weekend z książką – dla większości przedłużony

     • 30.04.2021 13:00
     • Moi Drodzy!

      Wszyscy czekaliśmy na ten moment. Maturzyści wreszcie napiszą egzaminy i będą mogli decydować o wyborze dróg życiowych. Młodsi – odetchną, sycąc duszę i ciało najświętszym, mam nadzieję, spokojem. Sami najlepiej wiecie, czym wypełnić sobie czas tych paru dni bez szkoły. Wierzę, że sięgniecie również po ulubioną/ dobrą/ nową książkę, która Was pokrzepi, przyniesie nowe tematy, nowe światy, nowe emocje i wrażenia...

      Na ten czas pragnę polecić Wam szczególnie stosunkowo niedawno wydany tom esejów „Poezja dla początkujących” Adama Zagajewskiego. Książka zmarłego niedawno wybitnego poety i eseisty to opowieść o ważnych twórcach XX wieku (Czapski, Herbert, Kawafis, Kornhauser, Mann, Miłosz, Rilke, Sebald, Szymborska), o ich dziele wyrosłym z samotności, z natchnienia, ale także z solidarności, ze współodczuwania z innymi, z bolesnej lekcji historii. Zagajewski pyta, co to znaczy być artystą, co znaczy być poetą, jakim wyzwaniom należy sprostać, jak pogodzić dystans wobec świata i obowiązek istnienia w życiu publicznym, jak i dlaczego czytać wiersze.

      Nie zrażajcie się poważną tematyką – ona jest przeznaczona również dla Was, którzy swoje przygody z literaturą dopiero zaczynacie. Celowo dobieram ten tytuł, mając świadomość, że większość młodych czytelników odczuwa bariery przy obcowaniu z liryką i eseistyką. One dają się pokonać – nagroda czeka Was wielka!

      Dowodzą tego choćby opinie na znanej nam stronie, z której zapewne czasem korzystacie: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4809100/poezja-dla-poczatkujacych

      Zachęcam także do obcowania z twórczością poetycką Zagajewskiego, jednego z najciekawszych poetów współczesności: https://poezja.org/wz/Zagajewski_Adam/

      To poezja introwertyczna, powściągliwa, pełna przemilczeń...

      Wiecej o Artyście na stronie: https://culture.pl/pl/tworca/adam-zagajewski

      Wszystkim Wam życzę radości i dobrej pogody na te dni! Maturzystom – najbardziej – okiełznania stresu i napływu sił twórczych!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Spotkanie autorskie – Tomasz Żak i jego "Trzydziestka", g. 18.00
     • Spotkanie autorskie – Tomasz Żak i jego "Trzydziestka", g. 18.00

     • 29.04.2021 09:18
     • Mili Licealiści!

      Trzeci sezon #debiutywsieci rozpoczyna się rozmową z Tomaszem Żakiem, który w marcu wydał swoją pierwszą książkę „Trzydziestka”.
      Niemal miesiąc po premierze powieść cieszy się wieloma świetnymi recenzjami i opinią jednego z najlepszych i najpopularniejszych debiutów kryminalnych ostatnich lat.


      Z autorem rozmawiać będzie Dawid Olejnik, autor bloga “Olejnik przeczytane”.

      Transmisja: https://www.facebook.com/fundacjatukultura/

      O KSIĄŻCE:
      Książka ukazał się nakładem Wydawnictwa W.A.B. i taki jej opis znajdziecie na stronie Wydawcy:
      „Akcja toczy się współcześnie. W małym, prowincjonalnym miasteczku, które lepsze czasy ma już za sobą, podczas swoich trzydziestych urodzin zostaje zamordowany Tomek, syn trzęsącego miasteczkiem i zwierzęco przywiązanego do stanowiska burmistrza.
      Rozpoczyna się śledztwo, w które zaangażowani są m.in. lokalny dziennikarz, policjantka po przejściach i rówieśnicy Tomka. Wszystko dzieje się tuż przed stołecznymi wyborami: chytrość na szczeblach władzy rośnie więc w zastraszającym tempie. Jedno jest pewne: po brutalnym zabójstwie syna burmistrza długo nikt nie zaśnie spokojnie…
      Pytanie tylko, czy ktokolwiek spał spokojnie w miasteczku tuż przed morderstwem?”

      O AUTORZE:
      Tomasz Żak (ur. 1987) – zajmował się wieloma rzeczami: był dziennikarzem telewizyjnym, zarządcą nieruchomości, handlowcem, customer happiness managerem, wokalistą w kapeli hardcore punk oraz radnym miejskim. Jak sam o sobie mówi, posiada doktorat z memów i habilitację z polskiego rapu. Według znajomych człowiek orkiestra z niewyparzoną gębą. Obecnie razem z dziewczyną prowadzi firmę e-commerce, a większość wolnego czasu spędza na wprowadzaniu się w stan euforii za pomocą butów do biegania i kilogramów żelastwa do przerzucenia.

       

      Do czytania kryminału zwykle zachęcać nie trzeba, ale spotkanie z nowym autorem z pewnością wniesie powiew świeżości i natchnie Was do wyboru kolejnych lektur czytanych dla własnej rozrywki. Przyjemności Wam życzę!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”. Spotkanie z Moniką Libicką, g. 20.00
     • “Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”. Spotkanie z Moniką Libicką, g. 20.00

     • 28.04.2021 09:50
     • Drodzy Uczniowie!

      Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z Moniką Libicką, autorką książki „Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma” - opowieści o Geli Seksztajn, tworzącej w przedwojennej Warszawie utalentowanej malarce, która zginęła podczas powstania w getcie wraz ze swoją córeczką i mężem, Izraelem Lichtensztejnem.

      O Artystce przeczytacie na stronie, tu również obejrzycie jej prace: https://culture.pl/pl/tworca/gela-seksztajn

      Spotkanie poprowadzi Anna Sańczuk.

      Transmisja: https://www.facebook.com/instytutreportazu

      Za pomocą zaledwie kilku pociągnięć pędzla Gela Seksztajn potrafiła uchwycić rysy twarzy i głębię spojrzenia portretowanych. Dzięki jej obrazom, ukrytym w skrzynce będącej pierwszą częścią Archiwum Ringelbluma, przetrwała pamięć - między innymi - o żydowskich dzieciach z getta i o niej samej.
      “Żyła 36 lat. Zostało po niej 61 akwareli, 178 szkiców i 71 rysunków. Kilka zdjęć i dokumentów. Dwie kartki zapisane nie jej pismem: testament i krótki biogram. Wszystko włożone do metalowego pudła o wymiarach 50 x 30 x 15 cm.”

       

      Monika Libicka szkicując portret artystki wykazuje się niezwykłą uważnością. Z detalu wyciąga historie, a czytelnikowi, z rozdziału na rozdział, zaczyna wyłaniać się pełny kolorów obraz międzywojennej Polski. Historię Geli autorka odtwarza z okruchów: wspomnień, opowieści i uratowanych po artystce wrażliwych na światło i wilgoć akwarel.

      Współorganizacja: Wydawnictwo Wielka Litera

      Serdecznie polecam książkę, spotkanie, kontakt z pracami Geli!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej