• Biblioteka

     • “Wyspa trzech ojczyzn”. Spotkanie z Thomasem Orchowskim, g. 20.00
     • “Wyspa trzech ojczyzn”. Spotkanie z Thomasem Orchowskim, g. 20.00

     • 17.03.2021 09:24
     • Kochani!

      Wirtualny Faktyczny Dom Kultury oraz Wydawnictwo Czarne zapraszają na premierowe spotkanie z autorem książki "Wyspa trzech ojczyzn. Reportaż z podzielonego Cypru". Z Thomasem Orchowskim porozmawia Bartosz Panek.

      Kawa na Cyprze ma fundamentalne znaczenie, ale jeszcze ważniejsze jest to, jak się ją określa. „Cypryjską” pije zwolennik jedności Cypru, „grecką” zwolennik enosis, „turecką” zaś zamówi rzecznik zbliżenia z Ankarą. I tak jak rodzaje kawy, tak ojczyzny na Cyprze są trzy.

      Thomas Orchowski opowiada o tej małej wyspie we wschodniej części Morza Śródziemnego z perspektywy, o której turyści zachwycający się lazurem wody nie mają zwykle pojęcia. To Cypr od wieków walczący z kolejnymi okupantami, naznaczony traumą konfliktów wewnętrznych i ścierających się nacjonalizmów. Cypr, z którego nie wyjeżdża się z urzekającymi fotografiami wybrzeża, ale z pamięcią o zbrodniach z Asii, Tochni, Alody, Maraty i Sandalaris, za które nikogo nie ukarano.

      "Wyspa trzech ojczyzn" to reporterska relacja z podzielonego Cypru. Thomas Orchowski wyjaśnia nam jego skomplikowaną historię, podążając śladem osobistych historii mieszkańców – od roku 1955 aż po czasy współczesne, które wciąż nie przynoszą rozwiązania i szans na zakończenie konfliktu.

      Transmisja: https://www.facebook.com/instytutreportazu/

      Zachęcam do kontaktu z książką, która uczy świadomego podróżowania. Cypr jest przecież celem wakacyjnych podróży wielu z nas... Pozdrawiam serdecznie!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • 4 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności "Praca Organiczna 2.0"
     • 4 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności "Praca Organiczna 2.0"

     • 16.03.2021 10:34
     • Drodzy Wychowawcy, Nauczyciele, Uczniowie!

      Fundacja Zakłady Kórnickie zaprasza młodzież szkół średnich (w wieku 15-19 lat), jak również absolwentów roku szkolnego 2019/2020, którzy z powodu zawieszenia 3 edycji nie mogli do niej przystąpić, do udziału w 4 edycji

      Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności

      "Praca Organiczna 2.0",

      którego treścią jest nawiązanie do szlachetnych idei organicznikowskich wieku XIX - z reinterpretacją współczesną.

      Zachęcam uczniów do udziału w zmaganiach - można wygrać

      bardzo atrakcyjne nagrody:

      tydzień w Paryżu (lub 5000zł dla uczestnika),

      roczne stypendium studenckie (500zł miesięcznie dla uczestnika).

      Wszelkie materiały związane z konkursem, w tym Regulamin, dokumenty zgłoszeniowe i opracowania merytoryczne, są dostępne na stronie Fundacji:

      http://fzk.pl/projekty/praca-organiczna-2-0/

      Termin zgłoszeń udziału w konkursie upływa 10 kwietnia 2021r. Należy je wysłać na adres: romualdkuzmitowicz@gmail.com

      NOWOŚCI: Dwuetapowy konkurs polega na opracowaniu projektu. Dwuosobowe zespoły biorące udział w zmaganiach mogą tworzyć pary: uczennica+uczeń, uczennica+uczennica, uczeń+uczeń.

      Opiekunem zespołu konkursowego może być każdy nauczyciel/ wychowawca. Z uwagi na profil konkursu najbardziej kompetentni będą nauczyciele przedsiębiorczości, WOS, historii, filozofii, etyki, języka polskiego.

      Oczywiście, służę swoją pomocą, komentarzem odnośnie treści i trybu organizacji konkursu.

      Koordynator konkursu "Praca Organiczna 2.0" w woj. zachodniopomorskim,

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Point de rêveries, messieurs!” - czytanie online, g. 19.00
     • “Point de rêveries, messieurs!” - czytanie online, g. 19.00

     • 15.03.2021 09:16
     • Mili Licealiści!

      W marcu Teatr Dramatyczny w Warszawie zaprasza na premierowe czytania sztuk laureatów konkursu „Pod pretekstem”, organizowanego przez ZAIKS.

      Dziś o 19:00 premiera czytania dramatu „Point de rêveries, messieurs!” Wojciecha A. Dróżdża. Reżyseruje Michał Zdunik.

      Niemcy, 1938 rok. Rozpoczyna się fala antyżydowskich pogromów, umacnia się pozycja Adolfa Hitlera i NSDAP. Wybitny profesor prawa Antoni Weinberger, staje przed moralnym wyborem: wybrać serwilizm i oddać się nazistowskiej ideologii czy pozostać niezależnym wykładowcą i emigrować z Niemiec. Wojciech A. Dróżdż przygląda się w swoim dramacie życiu w czasach terroru, przemocy i manipulacji, zadając pytanie o to, czy bunt wobec władzy zawsze jest najlepszym wyjściem.

      Obsada: Henryk Niebudek, Anna Gorajska, Marcin Stępniak, Krzysztof Szczepaniak, Waldemar Barwiński, Modest Ruciński.

      Odnośnik do nagrania (YouTube Teatru Dramatycznego) znajdziesz na stronie: https://www.facebook.com/events/729178371087714

      Nagranie będzie dostępne przez tydzień (do poniedziałku 22. 03).

      Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział weźmie reżyser i autor sztuki. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.

      Udanego tygodnia!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Dni Mózgu 2021
     • Dni Mózgu 2021

     • 12.03.2021 08:39
     • Kochani!
      Na zasłużony weekend proponuję Wam tym razem łyk wiedzy: strawnej, przydatnej, stymulującej, fascynującej, a może i kojącej... Widzieliście kiedyś mózg w plasterkach? Już wkrótce będziecie mogli zobaczyć go bez wychodzenia z domu!

      Przed nami XVI edycja Dnia Mózgu Koła Naukowego NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS, organizowanego w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Tym razem organizatorzy zapraszają na dwa wirtualne Dni Mózgu: 13 i 14 marca zabiorą nas do świata atrakcji i interakcji, jakich najpewniej jeszcze nie doświadczyliśmy.

      Opowiedzą nam m.in. o możliwym wpływie COVID-19 na mózg, a także o innych ciekawostkach ze świata neuronauki.

      HARMONOGRAM

      Sobota, 13.03:

      - 10:15 - dysekcja mózgu - prof. Małgorzata Kossut

      - 11:00 - 12:30 - wykład prof. Emilii Łojek - “NeuroCovid: konsekwencje neuropsychologiczne”

      - 12:45 - 14:15 - wykład mgr Marty Zakrzewskiej - “Pamięć i wyobraźnia węchowa”

      - 14:15 - 16:00 - spotkania w VR

      - 16:00 - 17:30 - wykład prof. Wojciecha Dragana - “Mózgowe korelaty zróżnicowania w zakresie orientacji seksualnej”

      Niedziela, 14.03:

      - 11:00-12:30 - wykład prof. Anety Brzezickiej - “O tym czy i jak gry wideo zmieniają nasz mózg i poznanie.”

      - 12:45 - 14:15 - wykład dr Magdaleny Skotnickiej-Chaberek - “Geny, środowisko, myślenie o modelu biopsychospołecznym w depresji dzieci i młodzieży. Psychoterapia poznawczo behawioralna jako sposób na rozwijanie adekwatnych strategii leczenia”

      - 14:15 - 16:30 - spotkania w VR

      - 16:30 - 19:30 - HumanTech Meetings

      Wykłady będą transmitowane na kanale Uniwersytetu SWPS na YouTubie, a uczestniczenie w nich nie wymaga rejestracji.

      Link: https://www.youtube.com/channel/UCyG2qD25UXOxSeySfC-tdvQ

      Wydarzenie jest bezpłatne, dotykają bardzo różnych zagadnień, więc mam nadzieję, że z satysfakcją i przyjemnością skorzystacie.

      Miłego weekendu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • "Miasto nie-ludzkie" | wykład Filipa Springera, g. 18.00
     • "Miasto nie-ludzkie" | wykład Filipa Springera, g. 18.00

     • 11.03.2021 13:48
     • Moi Drodzy!

      Dziś chcę polecić Wam ważne wydarzenie wynikające z palącej dziś refleksji ekologiczno-humanistycznej.

      Filip Springer w swoim wykładzie poruszy temat podejścia człowieka do pozaludzkiej przyrody miasta w kontekście panującej katastrofy klimatycznej. Pod lupę zostanie wzięta dzielnica Muranów, a wątek jej ekosystemu posłuży jako przykład do refleksji nam miastem przyszłości. Wykład będzie moderować Kamila Radecka-Mikulicz, kuratorka wystawy "Tu Muranów".

      Transmisja wykładu na kanale YouTube Muzeum POLIN:

      https://www.youtube.com/channel/UC8caXcOXGf0qzLYnhvSp9Xg/featured

      Lubimy myśleć o miastach jako o czymś bardzo ludzkim, czymś, co przeciwstawiane jest "naturze" albo dzikiej przyrodzie. Jakby gdzieś na obrzeżach wielkich metropolii przebiegała fizyczna granica między naturą a kulturą. Jakby ta granica w ogóle gdziekolwiek przebiegała a ten podział miał jakikolwiek głębszy sens. Ale tak myślimy - że miasta należą do nas - ludzi. Zmiany jakie zachodzą na naszej planecie przeczą jednak temu wyraźnie. W dobie katastrofy klimatycznej i innych klęsk środowiskowych, z masowym wymieraniem gatunków włącznie człowiek musi zredefiniować swoje podejście do pozaludzkiej przyrody. A to znaczy, że musi także przemyśleć swoje miasta na nowo. Struktury, które uważaliśmy dotąd za wyłącznie ludzkie, są bowiem od samego początku zamieszkiwane przez inne istoty.

      Jeśli chcemy skutecznie i konstruktywnie odpowiedzieć na wyzwania związane z katastrofą klimatyczną, musimy obecność tych istot uwzględnić także w miejskich ekosystemach. Dlatego pytanie o przyjazne miasto przyszłości musi się spotkać z pytaniem: dla kogo ono miałoby być przyjazne? Czy pojęcie to uwzględnia także troskę o jego nie-ludzkich mieszkańców. I jak ta troska może się realizować? Pytania te można zadać w kontekście całych miast, albo ich wycinków zastanawiając się, jak uczynić przyjanymi (bo już nie "zhumanizować") miejskie przestrzenie.

      Wszystkie te zagadnienia nabierają szczególnego znaczenia w mieście i dzielnicy podniesionej z kompletnych gruzów. A przecież takim miejscem jest Muranów, który zaraz po wojnie stał się obszarem, zarządzanym przez poza-ludzką przyrodę i od tej przyrody wtórnie "odzyskanym" przez człowieka. Pytanie czy to dziedzictwo stwarza jakąkolwiek szansę na wytworzenie nowego sposobu koegzystowania?

      Filip Springer - pisarz i fotograf, autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. "Miedzianka. Historia znikania", "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Miasto Archipelag", "Źle urodzone". Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka "Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz".

      Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

      Serdecznie polecam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej