• Biblioteka

   • Walter Benjamin „Podróże wyobraźni” - rozmowa o książce, g. 18.00
    • Walter Benjamin „Podróże wyobraźni” - rozmowa o książce, g. 18.00

    • 14.04.2021 15:08
    • Mili Licealiści!

     Dziś proponuję kontakt z frapującą książką niemieckiego autora, Waltera Benjamina „Podróże wyobraźni” (tłumaczenie: Bogdan Baran, Wydawnictwo Aletheia 2021).

     Walter Benjamin to kolejna pomnikowa postać literatury niemieckojęzycznej, a rekomendowany tom stanowi antologię najbardziej chyba reprezentatywnych dla jego twórczości utworów, które sytuują go pośród najwybitniejszych pisarzy świata.

     Osią tego wyboru tekstów Waltera Benjamina (1892-1940 – rówieśnika Brunona Schulza), niemieckiego intelektualisty, jednego z najwybitniejszych w XX wieku, są podróże – w czasie i przestrzeni. Benjamin przemieszczał się od wczesnych lat, a pobyty w różnych miejscach Europy, zwłaszcza południowej, inspirowały jego pisarstwo.

     W tym tomie zebrano utwory głównie z lat 1925–1932, kiedy były one najżywsze i najbardziej bliskie literaturze. Są to teksty dotąd po polsku nie publikowane, choć rozsiane w drobnych fragmentach po kilku antologiach: „Obrazów myślowych” (Denkbilder) i „Kroniki berlińskiej” (Berliner Chronik). Trzeci składnik tomu, „Rękopisy”, zawiera teksty wydane dopiero pośmiertnie w „Dziełach zebranych” (Gesammelte Schriften).


     Więcej o tym znakomitym pisarzu-filozofie dowiecie się choćby ze stron: http://archiwum.nina.gov.pl/film/biografia-waltera-benjamina https://www.miesiecznik.znak.com.pl/walter-benjamin-ekstatyczny-podroznik/ http://www1.rfi.fr/actupl/articles/098/article_3666.asp

     Spotkanie organizuje prestiżowy Goethe Institut z siedzibą w Warszawie, a poprowadzi Anna Marchewka.

     Towarzyszyć jej będą Bogdan Baran i Piotr Paziński.

     Link do transmisji: https://www.facebook.com/goetheinstitut.warszawa

     Zapraszam na spotkanie – smakujmy mądrą i wartościową literaturę, która – wbrew upływowi czasu – nie starzeje się!

     Romuald Kuźmitowicz

    • Wróć do listy artykułów