• Biblioteka

     • “Snucie historii - gra surrealistycznymi obrazami. Czego nie widać w sztuce?”, g. 18.00
     • “Snucie historii - gra surrealistycznymi obrazami. Czego nie widać w sztuce?”, g. 18.00

     • 07.04.2021 10:52
     • Drodzy Uczniowie!
      Wierzę, że pełni wiosennej energii wracacie do szkolnych zajęć. Dziś chciałbym zaproponować Wam temat z dziedziny sztuk plastycznych, który organizatorzy przekują w twórcze zajęcia artystyczno-literackie.

      Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do gry surrealistycznymi obrazami z wystawy „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski”.

      Więcej o malarzu: https://culture.pl/pl/tworca/marek-wlodarski-henryk-streng

      Poznamy nie tylko obrazy Henryka Strenga/ Marka Włodarskiego, ale też innych artystów z jego kręgu. Będą one punktem wyjścia do gry słownej - wspólnego storytellingu. Na podstawie postaci i przedmiotów pojawiających się na płótnach, każdy z uczestników i uczestniczek stworzy swoją narrację - krótką bajkę.
      Edukatorka Muzeum, Zuzanna Zasacka, podpowie, jakie elementy musi zawierać historia, żeby była chwytliwa i wciągająca.      Obrazy zostaną przybliżone za pomocą audiodeskrypcji, przewiduje się również aktywny udział osób z niepełnosprawnością wzroku.

      Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem aplikacji Zoom: https://us02web.zoom.us/j/82241821991#success

      Numer pokoju: 822 4182 1991

      Zachęcam do udziału w tej artystycznej zabawie, pozdrawiam serdecznie!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Piekarnia czarodzieja” i inne – na młodzieżowym wlogu czytelniczym: Bestselerki
     • “Piekarnia czarodzieja” i inne – na młodzieżowym wlogu czytelniczym: Bestselerki

     • 31.03.2021 12:08
     • Kochani!

      Na rynku wydawniczym pojawiła się właśnie nietuzinkowa książka, która może Was zainteresować: “Piekarnia czarodzieja” koreańskiej autorki, Gu Byeong-mo.

      Od wydawcy: „Koreańska baśń, w której spełniają się niebezpieczne życzenia. Diabelskie Ciastko Cynamonowe, Migdałowa Laseczka Wspomnień, a może Pokojowy Scone z Rodzynkami? W piekarni czarodzieja czekają na ciebie magiczne przysmaki, jednak uważaj, co wybierasz.”

      W tak niezwykłym miejscu znajduje schronienie nastoletni chłopak, którego przeszłość poznajemy wraz z odkrywaniem tajemnic Czarodziejskiej Piekarni.

      Na pozór książka zdaje się być powieścią fantastyczną, lecz kryje w sobie wiele prawd o ludzkiej naturze oraz współczesnym świecie. Porusza trudne tematy, filozoficznie rozprawia o przeznaczeniu, czasie, porządku wszechświata oraz decyzjach, jakie podejmujemy.

      Jedna z nich wpleciona zostaje bezpośrednio w kanwę powieści, przynależąc do czytających ją osób, a autorka przedstawia DWA ZAKOŃCZENIA, które różnie wpływają na życie bohatera, pozostawiając wyobraźni duże pole do popisu.

      Na zachętę posłuchajcie, co o tej i innych książkach popularnych wśród młodzieży mają do powiedzenia dziewczyny prowadzące własny blog czytelniczy, Bestselerki: https://www.youtube.com/watch?v=K2ASJYC05-w

       

      Przed nami świąteczna przerwa, czas na odpoczynek i przyjemności, a zatem i smakowanie literatury z własnego wyboru, często lżejszej.

      Życzę Wam iście wiosennych Świąt Wielkanocnych, w bezpiecznej atmosferze rodzinnego ciepła!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Konkurs „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”
     • Konkurs „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”

     • 31.03.2021 11:13
     • Drodzy Uczniowie!

      Zachodniopomorski Kurator Oświaty, pani Magdalena Zarębska-Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, pan Krzysztof Kowalczyk, otwierają II edycję konkursu na pracę literacką pt. „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”.

      Przedsięwzięcie skierowane jest min. do Was, licealistów z województwa zachodniopomorskiego.

      Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy historycznej, poznanie historii rodzinnej, a tym samym zainteresowanie uczniów tematyką poszukiwań genealogicznych, propagowanie wiedzy o gromadzeniu i zabezpieczaniu pamiątek przeszłości z archiwów rodzinnych, doskonalenie własnego warsztatu piśmienniczego.

      Zadaniem uczestników jest napisanie pracy literackiej pt. „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”, która powinna zawierać interesujący opis pamiątki wraz z przytoczoną jej historią.

      Termin nadsyłania prac: do 30 kwietnia 2021 roku.

      Zachęcam do udziału w kolejnym interesującym konkursie I – oczywiście – do konsultacji prac przeznaczonych na konkurs, za pośrednictwem MS Teams, z przyjemnością pomogę.

      PAMIaTKA_RODZINNA_REGULAMIN_2021.doc

      Zalacznik_nr_1_Karta_zgloszenia.doc
      Zalacznik_nr_2_Oswiadczenie.docx

      Dołączam Regulamin konkursu wraz z niezbędnymi dokumentami zgłoszenia.

      Pozdrawiam serdecznie!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Evergreen: "Lolita" Vladimira Nabokova, g. 20.00
     • Evergreen: "Lolita" Vladimira Nabokova, g. 20.00

     • 30.03.2021 12:41
     • Mili Licealiści!

      W Big Book Cafe rozpoczynają się eksperymenty teatralne z literacką klasyką. Będziemy mogli psłuchać interpretowanych na żywo tekstów najważniejszych książek wszechczasów.
      Klub zaprasza do współpracy znakomitych aktorów oraz muzyków – po to, by wraz z nimi stworzyć klimat książek, które trzeba znać.


      Jako pierwsza - “Lolita” - jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek XX w.
      W trzech scenach wybranych z powieści Nabokova wystąpią na żywo Magdalena Koleśnik i Marek Kalita. Wcielą się w role bohaterów “Lolity” – kilkunastoletniej Dolores i podstarzałego Humberta Humberta. Będzie im towarzyszyła grana na żywo, przejmująca muzyka akordeonisty Fabiana Włodarka.


      Powieść Nabokova zelektryzowała czytelników i krytykę, gdy ukazała się w roku 1955. Dziś nadal poraża. Opowieść o dorosłym mężczyźnie, który uwodzi i rozkochuje w sobie trzynastolatkę jest poniekąd również opowieścią alegorią - o męskocentrycznym świecie, w którym opresja i przemoc są codziennością.
      Nie zapominajmy, że to jednak także historia miłosna, która nigdy nie powinna się wydarzyć.
      Nabokov opisał bowiem niejednoznaczną relację, jaka powstaje między oprawcą a ofiarą i świat, w którym wszystko staje się ambiwalentne, nic nie jest oczywiste...

      Więcej o książce: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4957956/lolita

      Transmisja: https://www.facebook.com/bigbookcafe/

      Zapraszam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Konkurs literacki „JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA MOJEJ RODZINY”
     • Konkurs literacki „JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA MOJEJ RODZINY”

     • 29.03.2021 16:20
     • Drodzy Uczniowie!

      Urząd Statystyczny w Szczecinie organizuje konkurs literacki pt. „Jeden dzień z życia mojej rodziny”.

      Celem konkursu jest rozbudzenie kreatywności i umożliwienie młodzieży zaprezentowania swojego talentu literackiego, poszerzenie wiedzy na temat statystyki publicznej i spisów ludności wśród młodzieży.

      Tematem konkursu jest napisanie opowiadania bądź felietonu opisującego jeden dzień z życia rodziny. Wymagana wielkość pracy to co najmniej 1 strona arkusza kancelaryjnego.

      Prace przeznaczone na konkurs możecie konsultować ze szkolnymi bibliotekarzami (R. Kuźmitowicz, B. Czarnecka-Mrozik), do czego zachęcam.

      Nagrody: słuchawki bezprzewodowe JBL, power banki, myszki bezprzewodowe, twarde dyski 1 TB, plecaki na laptopa oraz zestawy drobnych gadżetów NSP.

      Konkurs trwa od 01 kwietnia do 30 czerwca 2021r.

      Zamieszczam Regulamin konkursu zawierający dokumenty zgłoszenia: 
      Regulamin_Konkurs_literacki_NSP__1_docx_MR22_03_2021.doc

      Komplety dokumentów dołączonych do prac konkursowych należy przesyłać do 20 czerwca 2021r. w formie elektronicznej na adres e-mail: biblioteka@lo9.szczecin.pl

      Serdecznie zachęcam do udziału w zmaganiach!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej