Festiwal OFF-Północna (10-18 IV)
- 09.04.2021 09:00
Moi Mili!
Wiosna otwiera okna... i drzwi festiwali, choćby online. Stąd moja propozycja na weekend i cały następny tydzień, myślę, korespondująca z marzeniami wielu z Was...
OFF-Północna to festiwal małych form wokalno-aktorskich. Projekt promuje szeroko pojęty teatr off-owy. Idea Festiwalu narodziła się po dwóch latach funkcjonowania projektu pod tym samym tytułem, w ramach którego Teatr Muzyczny w Łodzi promował niekomercyjne i niskobudżetowe spektakle oraz organizował koncerty młodych, początkujących artystów.
Na program składają się cztery spektakle i finał konkursu piosenki aktorskiej, a także nadawane przez teatralne Radio Lutnia spotkania z artystami, warsztaty i panel dyskusyjny.
PROGRAM:
10.04.2021 sobota
g. 12.00 – “TEATR W PARKU”
Warsztaty: Maria Gudejko, Szymon Nygard, Joanna Wiśniewska, Michał Jóźwik
10.04.2021 sobota
g. 18.30 – “UWAGA, TU OBYWATELKA!”
Recital Karoliny Micuły
11.04.2021 niedziela
g. 18.30 – “ZŁOTA RYBKA PRZED 40-tką”
Monodaram Magdaleny Bochan-Jachimek
17.04.2021 sobota
g. 12.00 – “DZIEWCZYNY, KOBIETY, SIOSTRY”
Artewarsztaty: Marta Szostak
17.04.2021 sobota
g. 18.30 – “POWIERZCHNIE GŁADKIE”
Spektakl Potem-o-Tem
18.04.2021 niedziela
g. 19.00 – GALA FINAŁOWA
Część pierwsza: Ogłoszenie werdyktu jury i występ laureatów III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty
Część druga: “PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO”Transmisje na kanale YouTube Teatru Muzycznego w Łodzi: https://www.youtube.com/channel/UCaVRk-1HQRK0QqsbNjXPuBw
Serdecznie zapraszam na obiecującą imprezę muzyczno-teatralną, przyjemnego weekendu!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
Maturzyści – zwrot wypożyczeń
- 08.04.2021 12:35
Drodzy Maturzyści!
Przedstawiam harmonogram zwrotu książek i innych zbiorów do biblioteki/ czytelni:
3a: poniedziałek, 19 kwietnia 2021r.
3b: wtorek, 20 kwietnia 2021r.
3c: środa, 21 kwietnia 2021r.
3d: czwartek, 22 kwietnia 2021r.
3e: piątek, 23 kwietnia 2021r.
3f: poniedziałek, 26 kwietnia 2021r.
Uczniowie poszczególnych klas zobowiązani są zwrócić wypożyczone zbiory we wskazanym dniu w godzinach 10.00-15.00. W sytuacjach wyjątkowych można dokonać zwrotu innego dnia niż zaproponowano klasie, ale między 19 a 26 kwietnia.
Zapraszamy!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
“Godzina myśli”. Poezja Jarosława Mikołajewskiego, g. 20.00
- 08.04.2021 12:03
Mili Licealiści!
Zapraszam Was na kolejne spotkanie z najnowszą poezją. Tym razem – na premierę tomiku wierszy Jarosława Mikołajewskiego pod tytułem "Godzina myśli".
Rozmowę poprowadzi Małgorzata Lebda.O współczesnym poecie przeczytacie choćby na stronie: https://culture.pl/pl/tworca/jaroslaw-mikolajewski
Nowy tom wierszy Jarosława Mikołajewskiego, jednego z najbardziej cenionych polskich poetów współczesnych, to poruszająca poetycka odpowiedź na codzienne, często bolesne wydarzenia pandemicznej rzeczywistości. Poeta filtruje świat przez pryzmat osobistych doświadczeń i pokazuje drobiazgi, tropy, dzięki którym możemy dostrzec więcej, poczuć mocniej, być bliżej tego, co w danym momencie najważniejsze.
Pustka, samotność, odcięcie od dotychczasowej rutyny to teraz nasze wspólne doświadczenie. Rzeczywistość się rozmywa, a uczucia i obrazy zyskują nowe sensy. Czasem ratuje nas podświadomość, która usuwa z pamięci dawne znaczenia, innym razem otulają sny. A może to właśnie w nich warto poszukać siebie na nowo?
Ważny i kojący tom, który przekonuje finezją, uważnością i pokrzepia wspólnotą doświadczenia.
Transmisja na FB: https://www.facebook.com/instytutreportazuWydarzenie organizują: Wirtualny Faktyczny Dom Kultury i Wydawnictwo Literackie.
Sięgnijmy po poetyckie refleksje i impresje, które łatwo skonfrontujemy z własnymi. Zachęcam!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
“Snucie historii - gra surrealistycznymi obrazami. Czego nie widać w sztuce?”, g. 18.00
- 07.04.2021 10:52
Drodzy Uczniowie!
Wierzę, że pełni wiosennej energii wracacie do szkolnych zajęć. Dziś chciałbym zaproponować Wam temat z dziedziny sztuk plastycznych, który organizatorzy przekują w twórcze zajęcia artystyczno-literackie.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do gry surrealistycznymi obrazami z wystawy „Henryk Streng/Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski”.
Więcej o malarzu: https://culture.pl/pl/tworca/marek-wlodarski-henryk-streng
Poznamy nie tylko obrazy Henryka Strenga/ Marka Włodarskiego, ale też innych artystów z jego kręgu. Będą one punktem wyjścia do gry słownej - wspólnego storytellingu. Na podstawie postaci i przedmiotów pojawiających się na płótnach, każdy z uczestników i uczestniczek stworzy swoją narrację - krótką bajkę.
Edukatorka Muzeum, Zuzanna Zasacka, podpowie, jakie elementy musi zawierać historia, żeby była chwytliwa i wciągająca.
Obrazy zostaną przybliżone za pomocą audiodeskrypcji, przewiduje się również aktywny udział osób z niepełnosprawnością wzroku.
Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem aplikacji Zoom: https://us02web.zoom.us/j/82241821991#successNumer pokoju: 822 4182 1991
Zachęcam do udziału w tej artystycznej zabawie, pozdrawiam serdecznie!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
“Piekarnia czarodzieja” i inne – na młodzieżowym wlogu czytelniczym: Bestselerki
- 31.03.2021 12:08
Kochani!
Na rynku wydawniczym pojawiła się właśnie nietuzinkowa książka, która może Was zainteresować: “Piekarnia czarodzieja” koreańskiej autorki, Gu Byeong-mo.
Od wydawcy: „Koreańska baśń, w której spełniają się niebezpieczne życzenia. Diabelskie Ciastko Cynamonowe, Migdałowa Laseczka Wspomnień, a może Pokojowy Scone z Rodzynkami? W piekarni czarodzieja czekają na ciebie magiczne przysmaki, jednak uważaj, co wybierasz.”
W tak niezwykłym miejscu znajduje schronienie nastoletni chłopak, którego przeszłość poznajemy wraz z odkrywaniem tajemnic Czarodziejskiej Piekarni.
Na pozór książka zdaje się być powieścią fantastyczną, lecz kryje w sobie wiele prawd o ludzkiej naturze oraz współczesnym świecie. Porusza trudne tematy, filozoficznie rozprawia o przeznaczeniu, czasie, porządku wszechświata oraz decyzjach, jakie podejmujemy.
Jedna z nich wpleciona zostaje bezpośrednio w kanwę powieści, przynależąc do czytających ją osób, a autorka przedstawia DWA ZAKOŃCZENIA, które różnie wpływają na życie bohatera, pozostawiając wyobraźni duże pole do popisu.
Na zachętę posłuchajcie, co o tej i innych książkach popularnych wśród młodzieży mają do powiedzenia dziewczyny prowadzące własny blog czytelniczy, Bestselerki: https://www.youtube.com/watch?v=K2ASJYC05-w
Przed nami świąteczna przerwa, czas na odpoczynek i przyjemności, a zatem i smakowanie literatury z własnego wyboru, często lżejszej.
Życzę Wam iście wiosennych Świąt Wielkanocnych, w bezpiecznej atmosferze rodzinnego ciepła!
Romuald Kuźmitowicz
- więcej