• Biblioteka

     • Wyniki konkursu "Święta mijają, książki pozostają..."
     • Wyniki konkursu "Święta mijają, książki pozostają..."

     • 18.02.2021 11:28
     • Kochani!

      Uczniowie IX LO napisali zajmujące i przekonujące recenzje własnych lektur, książek otrzymanych w prezencie albo darowanych. Ujawnili zacięcie publicystyczne i wysokie kompetencje w czytaniu literatury, jak również chęć dzielenia się swoimi przemyśleniami i opiniami z innymi czytelnikami.


      Wyniki konkursu czytelniczego na najciekawszą recenzję książki pod choinkę:

      I miejsce: Agnieszka Szczerba z kl. 2GE (opiekun: Pani Profesor Anna Parchimowicz)

      II miejsce: Marcelina Wrzesińska z kl. 2PD (opiekun: Pani Profesor Anna Parchimowicz)

      III miejsce: Amelia Drabik z kl. 2GF (opiekun: Pani Profesor Elżbieta Korzeniewska)


      Gratulujemy!

      Zwyciężczynie otrzymają nagrody książkowe. O sposobie wręczenia nagród zostaną indywidualnie powiadomione. Teksty będziecie mogli przeczytać w „IX Wrotach”.

      Organizatorzy konkursu: szkolni bibliotekarze

      Pozdrawiam serdecznie!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Ilona Wiśniewska // spotkanie autorskie on-line, g. 18.00
     • Ilona Wiśniewska // spotkanie autorskie on-line, g. 18.00

     • 18.02.2021 11:12
     • Drodzy Licealiści!

      Dziś dla odmiany zachęcam Was do udziału w spotkaniu z... autorką, w dodatku mało znaną, choć, wydaje mi się, szalenie interesującą, bo włączającą dla nas wbrew pozorom odległe kulturowo i przyrodniczo przestrzenie.

      ILONA WIŚNIEWSKA
      (ur. 1981), pochodzi z Prószkowa koło Opola, od 2010 roku mieszka w norweskiej Arktyce. Z wykształcenia polonistka i fototechnik. Autorka książek reporterskich “Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” (2014), “Hen. Na północy Norwegii” (2016) i “Lud. Z grenlandzkiej wyspy” (2018). Książka “Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” przyniosła jej nominację do nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i tytułu Kobiety Roku 2015. Za książkę “Hen. Na północy Norwegii” otrzymała nagrodę Traveler National Geographic w kategorii podróżnicza książka roku 2017, była też nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak. Jest laureatką Złotej Sowy – nagrody Klubu Inteligencji Polskiej w Wiedniu, przyznawanej twórcom propagującym polską kulturę za granicą.

      Więcej o reportażystce i jej książkach: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/ilona-wisniewska

      https://www.znak.com.pl/autor/Ilona-Wisniewska      Program spotkania:
      18.00 - Rozmowa Autorki z prowadzącym spotkanie.
      18.45 - Dyskusja Autorki z Czytelnikami.
      19.30 - Zakończenie spotkania.

      Prowadzenie spotkania: Marek Łasisz
      Organizator: Biblioteka na Bielskiego "Klub Podróżnika"

      Spotkanie sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego. Projekt "Na Woli czytamy do woli".

      Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/bibliotekanabielskiego

      Zapraszam i pozdrawiam Was!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Trzy spotkania z literaturą we środę
     • Trzy spotkania z literaturą we środę

     • 17.02.2021 11:00
     • Mili!

      Trzy spotkania – ale z jaką literaturą: same pyszności! I to z różnych sfer... Trochę konkurują ze sobą w czasie, trzeba wybrać, ale jak się uprzeć, zdążymy zajrzeć na każde z nich.

      Lęk i strata: Groza i fantastyka w popkulturze lat 90.” - Łukasz Orbitowski, g. 18.30


       

      Zapraszam na cykl spotkań z Łukaszem Orbitowskim, pisarzem, autorem programów telewizyjnych i podcastów, laureatem Paszportu Polityki za powieść „Inna dusza”, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za „Kult”, nominowanym do Nagrody Literackiej miasta Gdynia i dwukrotnie do nagrody "Nike". Niegdyś fantastą nagrodzonym "Zajdlem", obecnie tworzącym bez oglądania się na gatunki literackie. Obieżyświatem oraz entuzjastą muzyki metalowej i nosorożców.

      Transmisja: https://www.facebook.com/cpkpp/

      Osioł Mesjasza” - spotkanie z Włodkiem Goldkornem, g. 19.00


       

      Zapraszam na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu spotkań otwartych Centrum Kultury Jidysz!
      Naszym gościem będzie Włodek Goldkorn, autor książki ,,Osioł Mesjasza", a spotkanie poprowadzi Karolina Szymaniak.

      O książce:

      "Włodek Goldkorn ma szesnaście lat, kiedy w 1968 roku wyjeżdża z Polski do Izraela. Zafascynowany nowym krajem, obdarza go żywiołową miłością. Szybko jednak rusza pod prąd, zaczyna stawiać niewygodne pytania, kwestionuje jedyną słuszną drogę, którą mu wskazywano. Zamiast tańczyć horę, słucha egipskich piosenkarek, zostaje aktywistą radykalnej lewicy, protestuje przeciwko okupacji Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu, jako rekrut sprzeciwia się przełożonym… Z czasem młody buntownik wyrasta na niezależnego humanistę, który unika wydeptanych ścieżek. Jest człowiekiem o tożsamości złożonej jak mozaika, który w wielu językach czuje się jak w domu i nie odrzuca żadnej ze swoich ojczyzn (do Polski i Izraela wkrótce dołączą Włochy) – dużo im zawdzięcza, jeszcze więcej od nich wymaga".

      Włodek Goldkorn – wieloletni redaktor działu kultury tygodnika „L’Espresso”. Z Polski, kraju swojego urodzenia, wyemigrował w 1968 roku. Zajmuje się tematyką żydowską i historią Europy Środkowo-Wschodniej. Współautor książek "Strażnik. Marek Edelman opowiada" oraz "Civiltà dell’Europa Orientale e del Mediterraneo". Za książkę "Dziecko w śniegu" otrzymał Nagrodę Asti d’Appello, był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz znalazł się w finale nagrody Premio Sila ’49.

      Karolina Szymaniak - literaturoznawczyni, tłumaczka, lektorka języka jidysz w Polsce i za granicą. Adiunkt w Żydowskim Instytucie Historycznym oraz w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracowniczka Centrum Kultury Jidysz. Członkini władz Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych. W latach 2010-2015 redaktorka naczelna "CWISZN". Zajmuje się żydowskimi modernizmami przed i po Zagładzie, literaturą pisaną przez kobiety, politykami pamięci, żydowsko-polskim kontaktem kulturowym. Konsultantka wystawy głównej POLIN, współkuratorka wystawy ,,Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta" (Muzeum Sztuki w Łodzi).

      Projekt współfinansowany przez Ministra Sprawa Wewnętrznych i Administracji.

      Transmisja: https://www.facebook.com/centrumkulturyjidysz/

      Czytelnia POLIN online | Izrael Joszua Singer “Perły”, g.19.30


       

      W Czytelni POLIN online z tłumaczem zbioru Krzysztofem Modelskim rozmawiać będzie Anna Klingofer – Szostakowska.

      Nowy zbiór opowiadań Izraela Joszuy Singera – „Perły” – to drugi wybór tekstów brata słynnego noblisty, Isaaca Bashevisa Singera. Zawiera 10 opowiadań, napisanych przez bardzo młodego Izraela Joszuę w latach 1916-1922. To właśnie te utwory zapewniły mu międzynarodową karierę i rozgłos w Stanach Zjednoczonych.

      Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie, ich uwikłanie w życie. Singer, podobnie jak w późniejszych opowiadaniach, wychodzi poza symboliczne getto żydowskie, traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat opowiadań I.J Singera nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanym dylemacie: jednostka vs. świat. W doskonały literacko sposób opisuje zarówno problemy duszy, jak i problemy ciała.

      Sugestywne opowiadania Izraela Joszuy Singera zaczynają się od środka zdarzeń i kończą się w środku losu, bez puenty. (…) To proza z najwyższej półki. Mogłaby się przejrzeć w powieści Reymonta, nagrodzonej tylko chwilę później literacką Nagrodą Nobla. Izrael Joszua Singer nigdy Nobla nie dostał. Nagrodę przyznano jego bratu, Bashevisowi. Do dzisiaj trwa spór, który z nich był lepszym pisarzem. Nieznane dotąd u nas opowiadania trafiają do rąk polskojęzycznego czytelnika. Niech ucieszą serce i oko (…)” - tak pisze o książce Remigiusz Grzela.

      Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Fame Art z Lublina.

      Transmisja: https://www.facebook.com/polinmuseum/

      Pozdrawiam gorąco!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Więzi” | „Młodzi i FINA #2”, g. 19.00
     • „Więzi” | „Młodzi i FINA #2”, g. 19.00

     • 16.02.2021 14:41
     • Moi Drodzy!

      Pamiętacie o ciekawym projekcie filmowym? Dziś druga odsłona nowego cyklu współorganizowanego przez FINę, Ninatekę i Festiwal Młodzi i Film.

      W ramach odcinka pt. „Więzi” zaprezentowany zostanie blok złożony z dwóch filmów krótkometrażowych fabularnych oraz dwóch animacji. Jeden z filmów animowanych należy do gatunku animowanego dokumentu. Wybrane obrazy skłaniają do zastanowienia się nad pytaniem: Co łączy ludzi ze sobą?

      Program:

      godz. 19:00 | ninateka.pl: https://ninateka.pl/

      Własne śmieci”, reż. Daria Kopiec, 5’ (animacja)
      Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną. Choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność, i choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie, czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować.

      We Have One Heart”, reż. Katarzyna Warzecha, 11’ (dokument animowany)
      Film łączy animację rysunkową i materiały dokumentalne. Scenariusz oparty został na listach i zdjęciach z domowego archiwum Adama Witkowskiego, mieszkającego w Gdańsku malarza, grafika, autora instalacji i filmów wideo, muzyka eksperymentalnego i producenta. Po śmierci matki Witkowski odnalazł korespondencję rodziców sprzed lat. Dzięki niej dowiedział się wiele o ojcu, którego nigdy nie poznał.

      Mały koniec świata”, reż. Karol Ulman, 16’ (film fabularny)
      Cierpiący na bezsenność młody dziennikarz otrzymuje zlecenie przeprowadzenia wywiadu ze znaną artystką. Wielkomiejskość bohatera zostaje skonfrontowana ze spokojem wsi, podobnie jak skonfrontowany zostaje ze swoimi najgłębszymi lękami.

      Zanim zasnę”, reż. Damian Kosowski, 18’ (film fabularny)
      Bez cierpienia nie ma współczucia”. O tym co zdarzyło się pewnej listopadowej nocy, w jednym z mieszkań, na najwyższym piętrze blokowiska.

      godz. 20.30 | Streaming na profilu FINA Wałbrzyska 3/5: https://www.facebook.com/finawalbrzyska/


      Rozmowa z twórcami, którą poprowadzi Anna Serdiukow.
      Goście: Daria Kopiec, Katarzyna Warzecha, Karol Ulman, Damian Kosowski


      Partnerzy
      Cykl współorganizowany jest przez Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie oraz Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Festiwal Młodzi i Film jest najstarszym festiwalem w Polsce prezentującym debiuty.

      Zachęcam do udziału w drugim spotkaniu cyklu, pozdrawiam serdecznie!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Hrabia Ӧderland”, Max Frisch - czytanie online, g. 19.00
     • „Hrabia Ӧderland”, Max Frisch - czytanie online, g. 19.00

     • 15.02.2021 14:18
     • Mili Uczniowie!

      Na dobry początek tygodnia należy Wam się coś szczególnego, jak zwykle. Proponuję czytanie innego niż przed tygodniem austriackiego autora, który podejmuje w swojej twórczości zasadnicze egzystencjalne pytanie – o naturę zła.

      Więcej o pisarzu i dramaturgu (na marginesie – bardzo ciekawa strona poświęcona twórcom kultury): https://www.biografie-niemieckie.pl/frisch-max

      Pewien niczym niewyróżniający się urzędnik bankowy którejś niedzieli, wracając z kina, wstąpił do banku, żeby skorzystać z toalety. Ta potrzeba zdziwiła i jego samego, i portiera, który go wpuścił do budynku. Wychodząc, urzędnik – bez żadnego specjalnego powodu – zamordował portiera siekierą. Ta pozbawiona logiki, niemożliwa do osądzenia zbrodnia, podważa wszelki istniejący porządek i zmusza bohaterów do postawienia sobie pytania o to, ile wart jest człowiek i jakie jest jego miejsce w społeczeństwie.      Utwór ten ma formę luźnych scen, niczym krótkich przypowieści umoralniających, opowiadanych na dwóch płaszczyznach: realnej i baśniowej, których spoiwem są przygody Prokuratora-Hrabiego – człowieka rozdartego między głęboko wpojoną potrzebą podlegania określonemu porządkowi a pożądaniem wolności.

      Obsada:
      Sławomir Grzymkowski, Marta Król, Modest Ruciński, Paulina Szostak (Teatr Narodowy), Waldemar Barwiński, Henryk Niebudek, Agnieszka Wosińska, Mateusz Weber, Łukasz Wójcik, Piotr Bulcewicz, Adam Ferency, Karol Wróblewski, Robert T. Majewski, Tomasz Budyta, Łukasz Wójcik, Piotr Bulcewicz, Marcin Wojciechowski, Janusz R. Nowicki

      Sztuka ukazała się w I tomie Dramatów zebranych Maxa Frischa, ADiT, Warszawa 2016: https://www.adit.art.pl/wydawnictwo/dramaty-zebrane-tom-i-0

      Więcej o utworze: https://de.wikipedia.org/wiki/Graf_%C3%96derland      Transmisja: https://www.facebook.com/events/1106280486510520/?active_tab=discussion

      Po czytaniu odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi Wojciech Majcherek. Gośćmi będą: reżyser Artur Tyszkiewicz, tłumacz tekstu Jacek Kaduczak oraz Andrzej Leder - profesor w IFiS Polskiej Akademii Nauk. Filozof kultury i polityki.

      Zdrówka na cały tydzień!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie