• Biblioteka

     • Zimowy weekend z kulturą on-line
     • Zimowy weekend z kulturą on-line

     • 05.02.2021 13:23
     • Kochani!

      Zwłaszcza weekendowe zimowe wieczory sprzyjają uczestnictwu w kulturze, on-line rzecz jasna. Bezpiecznie, w cieple domowym, w najwygodniejszym a upatrzonym uprzednio miejscu, możemy rozkoszować się obrazem, dźwiękiem, całą paletą doznań. A pokus nie brakuje. Odławiam dla Was po jednej na każdy dzień.

      Wielcy twórcy / Diego de Velázquez”, piątek – g. 18.00

      Wykład Haliny Polak, pod egidą Muzeum Narodowego w Warszawie

      Diego Rodriguez de Silva y Velázquez – nadworny malarz Filipa IV, jeden z najwybitniejszych artystów barokowych XVII wieku. Malował tematy religijne i mitologiczne, sceny historyczne i rodzajowe, ale przede wszystkim portrety.

      Zarówno te oficjalne – dworskie, jak i kameralne, pogłębione psychologicznie portrety postaci z otoczenia dworu: karłów, błaznów, aktorów. Właśnie sztuka portretowa przyniosła mu sławę. Twórczość Velázqueza będzie inspirować wielu malarzy, m.in. Francisca Goyę czy Éduarda Maneta. Pablo Picasso nawiąże do wielkiego mistrza w swojej serii późnych prac – wariacji na temat słynnych „Las Meninas".

      Transmisja: https://www.facebook.com/MuzeumNarodowe/
       

      EROI(NE) / Haendel – Vivaldi. Arie i duety”, sobota – g. 19.00

      Koncert z Teatru Królewskiego w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

      Herosi i heroiny – wielkie postaci, których dramatyczne losy niejednokrotnie stawały się kanwą muzycznych opowieści doby baroku. Pełne zwrotów akcji, często tragiczne doświadczenia mitycznych bohaterów dawały kompozytorom asumpt do kreowania muzyki pełnej napięć, cierpienia, ale też radości i nadziei. Zjawiskowe arie i duety po dziś dzień stanowią wyzwanie dla śpiewaków – zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. Pełne afektów, o wartkiej, zaskakującej fabule dają niewyczerpane pole do interpretacji także instrumentalistom.
      Nieprzebraną inwencją zachwyca muzyka Georga Friedricha Haendla. W przepięknych partiach wokalnych kompozytor doskonale potrafił oddać dramat rozstania (duet Floridante i Elmiry), niezwykłą więź łączącą matkę z synem (duet Cornelii i Sesta) oraz różne odcienie miłości. Wszak bywa ona wierna (aria Tolomea) i szczęśliwa (duet Radamista i Zenobii), ale czasem prowadzi także do zbrodni i szaleństwa (aria Dejaniry).

      Nie mniej przejmujące partie powierzał śpiewakom Antonio Vivaldi. Również i w jego dziełach wierne uczucie może stanowić dowód cnoty (Griselda) lub być przyczyną niechlubnych czynów bohatera (Ottone). Odmalowane dźwiękami emocje przenikają słuchaczy do głębi, a bohaterowie opowieści nie zawsze poddają się jednoznacznej ocenie.

      PROGRAM:
      • G.F. Haendel – sinfonia z opery Floridante HWV 14
      • G.F. Haendel – duet Floridante i Elmiry Ah mia cara se tu resti z opery Floridante HWV 14
      • G.F. Haendel – aria Tolomea Stille amare z opery Tolomeo, Re d’Egitto HWV 25
      • G.F. Haendel – aria Dejaniry Where shall I fly z opery Hercules HWV 60
      • G.F. Haendel – duet Cornelii i Sesta Son nata a lagrimar z opery Giulio Cesare HWV 17
      • A. Vivaldi – sinfonia z opery L’Olimpiade RV 729
      • A. Vivaldi – aria Vagausa Armatae face et anguibus z oratorium Juditha triumphans RV 644
      • A. Vivaldi – aria Judithy Agitata infido flatu z oratorium Juditha triumphans RV 644
      • A. Vivaldi – aria Ottone Vede orgogliosa l’onda z opery Griselda RV 718
      • A. Vivaldi – aria Griseldy Ho il cor già lacero z opery Griselda RV 718
      • G.F. Haendel – duet Radamista i Zenobii Non ho più affanni z opery Radamisto HWV 12b

      ANNA RADZIEJEWSKA SCENARIUSZ, REŻYSERIA
      MAREK ZAMOJSKI PROJEKCJE WIDEO
      PIOTR RUDZKI REŻYSERIA ŚWIATEŁ
      DOROTA LACHOWICZ INSPICJENT

      WYKONAWCY:
      ANETA ŁUKASZEWICZ MEZZOSOPRAN
      ANNA RADZIEJEWSKA MEZZOSOPRAN
      ZESPÓŁ INSTRUMENTÓW DAWNYCH POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ CAPELLA REGIA POLONA
      KRZYSZTOF GARSTKA KLAWESYN, DYRYGENT

      Transmisja na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC-m28nt18Ep1aSp8bZIgLfQ

      "Pewniak"- monodram w wykonaniu Sebastiana Cybulskiego, niedziela – g. 19.00

      Coś ze „sceny jednego aktora”, która może zająć i zaczarować widza nie mniej niż monumentalne, zrealizowane z rozmachem teatralne widowisko.

      Spektakl nagrany w Wawerskim Centrum Kultury koncentruje się na jednym, najważniejszym dniu z życia hazardzisty, który właśnie ma odmienić swój los...

      W roli jedynej: Sebastian Cybulski
      autor: Marek Pituch
      reż. Jakub Wons
      muz. Szymon Suchoń

      Realizacja spektaklu otrzymała wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałaniu COVID-19.

      Sylwetka aktora: https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1147825

      Transmisja na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=RrNwgs0mS7E

      Pięknego weekendu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Miłość w czasach narcyzmu” – „Pismo” 02/2021 – Premiera online, g. 18.00
     • „Miłość w czasach narcyzmu” – „Pismo” 02/2021 – Premiera online, g. 18.00

     • 04.02.2021 13:07
     • Drodzy Licealiści!

      Zapraszam na dzisiejsze spotkanie z cyklu #premieraonline, naszymi gośćmi będą Małgorzata Halber i Karolina Lewestam oraz Justyna Dąbrowska i Grzegorz Ptaszek. Dyskusja odbędzie się z okazji premiery lutowego wydania „Pisma. Magazynu Opinii”. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik.      Jak zwykle, w trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.
      Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebooku: https://www.facebook.com/empikcom

      Temat rozmowy to „Miłość w czasach narcyzmu”. Czy mamy do czynienia z epidemią samouwielbienia? Jak opierać się kulturze cyfrowego narcyzmu i gdzie leży granica między zdrowym egoizmem, a egocentryzmem? O miłości, związkach i rodzinie w czasach hołdujących rozwijaniu „ja” i pielęgnowaniu miłości do siebie samego. Premiera Pisma jest okazją do tego, żeby porozmawiać o kluczowych problemach współczesnego człowieka.

      Justyna Dąbrowska - psycholożka, psychoterapeutka, autorka wywiadów. Laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Autorka książek: Matka młodej matki, Spojrzenie wstecz: rozmowy, Nie ma się czego bać. Rozmowy z mistrzami, Jaka piękna iluzja. Magdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską i Miłość jest warta starania. Rozmowy z mistrzami.

      Małgorzata Halber - pisarka, rysowniczka, feministka. Skończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 2015 roku zadebiutowała powieścią Najgorszy człowiek na świecie, która szybko stała się bestsellerem. Publikowała na łamach „Gazety Wyborczej”, „Machiny”, „Dwutygodnika” i „Codziennika Feministycznego”. Autorka lifestylowego komiksu internetowego Bohater. Studiowała grafikę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Interesuje się obiektami porzuconymi: pustostanami, śmieciami, nieużytkami. Mieszka na Ochocie z narzeczonym i czterema kotami.

      Karolina Lewestam - dziennikarka i redaktorka. Obroniła doktorat z filozofii na Boston University. Od 2014 felietonistka „Dziennika Gazety Prawnej” i autorka wielu tekstów publicystycznych, publikowanych między innymi w „Gazecie Wyborczej” i w „Piśmie”. Wielokrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii „Publicystyka”.

      Grzegorz Ptaszek - doktor habilitowany w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach, psycholog, językoznawca, pracuje na stanowisku profesora AGH na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. W latach 2004–-2007 uczestnik szkolenia z analizy grupowej w Instytucie Analizy Grupowej „"Rasztów”" w Warszawie. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych na temat psychologicznych, społecznych i kulturowych efektów oddziaływania mediów.

      Zachęcam, pozdrowienia!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Laura Lane, Ellen Haun – Premiera online, g. 18.00
     • Laura Lane, Ellen Haun – Premiera online, g. 18.00

     • 03.02.2021 11:54
     • Mili Moi!

      Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline, naszymi gośćmi będą Laura Lane i Ellen Haun autorki książki „Kopciuszek i szklany sufit” (Wydawnictwo Albatros). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik a tłumaczem konsekutywnym będzie Taida Meredith.

      "Dawno, dawno temu żyła silna i zaradna młoda kobieta, na którą wołano Kopciuszek. Mieszkała ze złośliwą, roszczeniową i – powiedzmy to sobie głośno – przemocową macochą i dwiema rozwydrzonymi przyrodnimi siostrami…" Znane baśnie właśnie zyskały wymiar feministyczny. Już dość – mamy dość uległych księżniczek! Pora na kobiety, które potrafią był prawdziwymi głównymi bohaterkami swoich własnych opowieści! Pora na to, by księżniczki wyszły z krainy baśni i zmierzyły się z życiem w realu!

      Mulan odnosi sukcesy w wojsku, ale gdy dowiaduje się, że zarabia mniej niż inni kapitanowie, wypowiada własną wojnę… Wendy uczy się, by nigdy nie ufać mężczyźnie, który co noc puka w jej okno... A książę od Śpiącej Królewny dowiaduje się, czym jest świadoma zgoda.
      W tej złośliwości tkwi mądrość, która zmienia nasze czasy! Dowcipne parodie klasycznych baśni przynoszą nowoczesne znaczenie słów „Długo i szczęśliwie” – takie, w którym obie strony są sobie równe.

      Baśnie z naszego dzieciństwa wymagają remake’u! Laura Lane i Ellen Haun go zrobiły. Dowcipna, ostra jak brzytwa interpretacja najsłynniejszych historii. Choć książka kierowana jest do dorosłej publiczności, która zna oryginalne wersje, sprawdzi się także jako książka dla młodszych czytelników w stylu "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" czy "Damy, dziewczyny, dziewuchy" Anny Dziewit-Meller. W klimacie najlepszych żartów ze "Shreka"!

      W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.
      Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebooku: https://www.facebook.com/empikcom

      Być może przyjemnej lektury...
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Literackie witaminy” w Dwójce
     • „Literackie witaminy” w Dwójce

     • 02.02.2021 09:22
     • Drodzy Uczniowie!

      Po raz kolejny zachęcam Was do korzystania z oferty Polskiego Radia, zwłaszcza Programu Drugiego, którego audycje skierowane są do bardziej wymagającego słuchacza.

      Oczywiście, jedną z wielu sfer zainteresowania Redaktorów Dwójki jest literatura. Autorzy audycji na bieżąco śledzą życie literackie w kraju i na świecie, anonsują nowe pozycje na rynku wydawniczym, ale też prowadzą publicystyczną i naukową refleksję nad bieżącymi i przeszłymi procesami literackimi, eksponując zjawiska szczególne ciekawe i wartościowe.

      Jednym z takich programów popularyzujących rozmaite literackie światy są „Literackie witaminy”: codziennie, od poniedziałku do piątku, o 16.45. Walorem audycji jest to, że trwa ok 10 minut, jest zatem treściwa, nie zmęczy słuchacza. Wierzę, że i Was zainspiruje do czytelniczych odkryć...

      Warto śledzić ją na bieżąco, ale też przeglądać archiwalia na stronie:

      https://www.polskieradio.pl/8/8740,Literackie-witaminy

      Waszej uwadze polecam choćby audycję poświęconą odczytywaniu twórczości Norwida – toż mamy Rok Norwidowski!: https://www.polskieradio.pl/8/8740/Artykul/2652068,Prof-Wieslaw-Rzonca-trzeba-porzucic-przesady-hermetyzmu-Norwida

      Pozdrawiam serdecznie!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Poniedziałek literacki
     • Poniedziałek literacki

     • 01.02.2021 13:59
     • Moi Mili!

      Początek tygodnia i początek miesiąca - nowy początek. Jakże pokrzepiające! Składam Wam dziś propozycje dwie: pierwszą z kręgu „teatru wyobraźni”, drugą – ze sceny liryki śpiewanej.

      "Biedermann i podpalacze" M. Frisch - czytanie online, g. 19.00

      Lutowy cykl poniedziałkowych czytań Teatr Dramatyczny z Warszawie rozpoczyna sztuką „Biedermann i podpalacze” w reżyserii Artura Tyszkiewicza.

      Max Frisch, najwybitniejszy obok Dürrenmatta dramatopisarz szwajcarski, w swojej twórczości ze szczególną jaskrawością uwypukla różnego typu niepokoje moralne, będące udziałem współczesnego człowieka. W sztuce „Biedermann i podpalacze” – groteskowym moralitecie autor przygląda się pojęciu zbiorowej odpowiedzialności, w której zderzają się skrajnie odmienne postawy wobec zła, niesprawiedliwości, agresji i fałszu. Główny bohater – o wymownym nazwisku Biedermann (człowiek zacny, ale i naiwny) – mimo wyraźnych znaków ostrzegawczych przyjmuje do domu dwóch podpalaczy. Nieświadomy konsekwencji swego czynu, przypominając zachowaniem bezwolną marionetkę, przymyka oko na rodzącą się przemoc. Żyjąc pozorami człowieczeństwa, zapomina o etyce, wartościach i własnym sumieniu.

      Autor: Max Frisch
      Tłumaczenie: Sława Lisiecka
      Reżyseria: Artur Tyszkiewicz
      Obsada: Karolina Charkiewicz, Marta Król, Waldemar Barwiński, Sławomir Grzymkowski, Jacek Król, Łukasz Lewandowski, Henryk Niebudek, Karol Wróblewski

      Transmisja na fanpage’u Teatru Dramatycznego:

      https://www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa/

      Link będzie aktywny przez tydzień.

      Po czytaniu odbędzie się rozmowa z reżyserem. Gościem specjalnym dyskusji będzie prof. Ireneusz Krzemiński – socjolog, związany z Instytutem Socjologii UW.

      Prowadzenie: Wojciech Majcherek.

      Michał Łangowski i Martin Kac - Koncert: „20 x STACHURA”, g. 21.00

      Dajmy się zabrać w fascynującą podróż po świecie wrażliwości Wiecznego Wędrowca Bożego, Edwarda Stachury.

      Jego niespokojna dusza i jedyne w swoim rodzaju postrzeganie istoty bytu, dały początek wielu pieśniom, bez których dziś trudno sobie wyobrazić nie tylko śpiewogrania, ale również świat poezji śpiewanej.

      Muzycy podzielą się z nami 20 najważniejszymi i najpiękniejszymi naszym zdaniem piosenkami, stworzonymi przez różnych Twórców do słów Steda. Nie zabraknie też ciekawostek i anegdot z życia Wędrowca.

      Za sterami oświetlenia i nagłośnienia koncertu - ponownie zasiądzie rewelacyjny Mateusz Szternel.
      Ten tercet zaprasza nas na wędrówkę śladami słów Poety Podszytego Wiatrem.

      Transmisja na Facebookowym profilu: https://www.facebook.com/Michal.z.Ciszy

      Entuzjazmu do życia u nowego początku...!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie