• Biblioteka

          • Weekend z książką – dla większości przedłużony
          • Weekend z książką – dla większości przedłużony

          • 30.04.2021 13:00
          • Moi Drodzy!

            Wszyscy czekaliśmy na ten moment. Maturzyści wreszcie napiszą egzaminy i będą mogli decydować o wyborze dróg życiowych. Młodsi – odetchną, sycąc duszę i ciało najświętszym, mam nadzieję, spokojem. Sami najlepiej wiecie, czym wypełnić sobie czas tych paru dni bez szkoły. Wierzę, że sięgniecie również po ulubioną/ dobrą/ nową książkę, która Was pokrzepi, przyniesie nowe tematy, nowe światy, nowe emocje i wrażenia...

            Na ten czas pragnę polecić Wam szczególnie stosunkowo niedawno wydany tom esejów „Poezja dla początkujących” Adama Zagajewskiego. Książka zmarłego niedawno wybitnego poety i eseisty to opowieść o ważnych twórcach XX wieku (Czapski, Herbert, Kawafis, Kornhauser, Mann, Miłosz, Rilke, Sebald, Szymborska), o ich dziele wyrosłym z samotności, z natchnienia, ale także z solidarności, ze współodczuwania z innymi, z bolesnej lekcji historii. Zagajewski pyta, co to znaczy być artystą, co znaczy być poetą, jakim wyzwaniom należy sprostać, jak pogodzić dystans wobec świata i obowiązek istnienia w życiu publicznym, jak i dlaczego czytać wiersze.

            Nie zrażajcie się poważną tematyką – ona jest przeznaczona również dla Was, którzy swoje przygody z literaturą dopiero zaczynacie. Celowo dobieram ten tytuł, mając świadomość, że większość młodych czytelników odczuwa bariery przy obcowaniu z liryką i eseistyką. One dają się pokonać – nagroda czeka Was wielka!

            Dowodzą tego choćby opinie na znanej nam stronie, z której zapewne czasem korzystacie: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4809100/poezja-dla-poczatkujacych

            Zachęcam także do obcowania z twórczością poetycką Zagajewskiego, jednego z najciekawszych poetów współczesności: https://poezja.org/wz/Zagajewski_Adam/

            To poezja introwertyczna, powściągliwa, pełna przemilczeń...

            Wiecej o Artyście na stronie: https://culture.pl/pl/tworca/adam-zagajewski

            Wszystkim Wam życzę radości i dobrej pogody na te dni! Maturzystom – najbardziej – okiełznania stresu i napływu sił twórczych!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Spotkanie autorskie – Tomasz Żak i jego "Trzydziestka", g. 18.00
          • Spotkanie autorskie – Tomasz Żak i jego "Trzydziestka", g. 18.00

          • 29.04.2021 09:18
          • Mili Licealiści!

            Trzeci sezon #debiutywsieci rozpoczyna się rozmową z Tomaszem Żakiem, który w marcu wydał swoją pierwszą książkę „Trzydziestka”.
            Niemal miesiąc po premierze powieść cieszy się wieloma świetnymi recenzjami i opinią jednego z najlepszych i najpopularniejszych debiutów kryminalnych ostatnich lat.


            Z autorem rozmawiać będzie Dawid Olejnik, autor bloga “Olejnik przeczytane”.

            Transmisja: https://www.facebook.com/fundacjatukultura/

            O KSIĄŻCE:
            Książka ukazał się nakładem Wydawnictwa W.A.B. i taki jej opis znajdziecie na stronie Wydawcy:
            „Akcja toczy się współcześnie. W małym, prowincjonalnym miasteczku, które lepsze czasy ma już za sobą, podczas swoich trzydziestych urodzin zostaje zamordowany Tomek, syn trzęsącego miasteczkiem i zwierzęco przywiązanego do stanowiska burmistrza.
            Rozpoczyna się śledztwo, w które zaangażowani są m.in. lokalny dziennikarz, policjantka po przejściach i rówieśnicy Tomka. Wszystko dzieje się tuż przed stołecznymi wyborami: chytrość na szczeblach władzy rośnie więc w zastraszającym tempie. Jedno jest pewne: po brutalnym zabójstwie syna burmistrza długo nikt nie zaśnie spokojnie…
            Pytanie tylko, czy ktokolwiek spał spokojnie w miasteczku tuż przed morderstwem?”

            O AUTORZE:
            Tomasz Żak (ur. 1987) – zajmował się wieloma rzeczami: był dziennikarzem telewizyjnym, zarządcą nieruchomości, handlowcem, customer happiness managerem, wokalistą w kapeli hardcore punk oraz radnym miejskim. Jak sam o sobie mówi, posiada doktorat z memów i habilitację z polskiego rapu. Według znajomych człowiek orkiestra z niewyparzoną gębą. Obecnie razem z dziewczyną prowadzi firmę e-commerce, a większość wolnego czasu spędza na wprowadzaniu się w stan euforii za pomocą butów do biegania i kilogramów żelastwa do przerzucenia.

             

            Do czytania kryminału zwykle zachęcać nie trzeba, ale spotkanie z nowym autorem z pewnością wniesie powiew świeżości i natchnie Was do wyboru kolejnych lektur czytanych dla własnej rozrywki. Przyjemności Wam życzę!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • “Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”. Spotkanie z Moniką Libicką, g. 20.00
          • “Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”. Spotkanie z Moniką Libicką, g. 20.00

          • 28.04.2021 09:50
          • Drodzy Uczniowie!

            Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z Moniką Libicką, autorką książki „Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma” - opowieści o Geli Seksztajn, tworzącej w przedwojennej Warszawie utalentowanej malarce, która zginęła podczas powstania w getcie wraz ze swoją córeczką i mężem, Izraelem Lichtensztejnem.

            O Artystce przeczytacie na stronie, tu również obejrzycie jej prace: https://culture.pl/pl/tworca/gela-seksztajn

            Spotkanie poprowadzi Anna Sańczuk.

            Transmisja: https://www.facebook.com/instytutreportazu

            Za pomocą zaledwie kilku pociągnięć pędzla Gela Seksztajn potrafiła uchwycić rysy twarzy i głębię spojrzenia portretowanych. Dzięki jej obrazom, ukrytym w skrzynce będącej pierwszą częścią Archiwum Ringelbluma, przetrwała pamięć - między innymi - o żydowskich dzieciach z getta i o niej samej.
            “Żyła 36 lat. Zostało po niej 61 akwareli, 178 szkiców i 71 rysunków. Kilka zdjęć i dokumentów. Dwie kartki zapisane nie jej pismem: testament i krótki biogram. Wszystko włożone do metalowego pudła o wymiarach 50 x 30 x 15 cm.”

             

            Monika Libicka szkicując portret artystki wykazuje się niezwykłą uważnością. Z detalu wyciąga historie, a czytelnikowi, z rozdziału na rozdział, zaczyna wyłaniać się pełny kolorów obraz międzywojennej Polski. Historię Geli autorka odtwarza z okruchów: wspomnień, opowieści i uratowanych po artystce wrażliwych na światło i wilgoć akwarel.

            Współorganizacja: Wydawnictwo Wielka Litera

            Serdecznie polecam książkę, spotkanie, kontakt z pracami Geli!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Premiera marcowo-kwietniowego numeru „IX Wrót”
          • Premiera marcowo-kwietniowego numeru „IX Wrót”

          • 27.04.2021 09:17
          • Kochani!

            Szkolna gazeta proponuje Wam najnowszy swój numer: marcowo-kwietniowy. Chcemy budzić się do nowego życia z nowymi nadziejami na nieodległą przyszłość. Raczymy Was wywiadami z nowymi władzami Rady Samorządu Uczniowskiego, zachęcamy do zaangażowania w różne misje społeczne. Nie zapominamy również o mądrej rozrywce, książce, intelektualnych grach z prozą i poezją.

            Plik: IXWrota_marzec_kwiecien.pdf

            Miłej lektury – życzę Wam wraz z Redakcją szkolnej gazety!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • “Miasto i jego muzeum”: Neapol (niedziela, g. 18.30)
          • “Miasto i jego muzeum”: Neapol (niedziela, g. 18.30)

          • 24.04.2021 17:23
          • Mili Uczniowie!

            Wierzę, że Międzynarodowy Dzień Książki uczciliście w sposób najbardziej adekwatny – rozkoszując się ulubioną lekturą. Ja wertowałem “Zbrodnię i karę” Dostojewskiego, łącząc potrzebę chwili z przyjemnością obcowania z językiem prozy nasyconej emocjami, rozedrganym, mrocznym i niepokojącym...

            Na weekend podsuwam Wam warte grzechu spotkanie z cyklu “Miasto i jego muzeum”, tym razem poświęcone skarbom sztuki Neapolu. Jest to kontynuacja serii wykładów o najcenniejszych kolekcjach sztuki, prezentowanych w miastach obecnych na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

            Neapol – królewska kolekcja”
            Spotkamy się z dziejami jednego z bardziej intrygujących regionów południowej Italii, z historią miejsca, które od starożytności do dziś jest synonimem spełnienia marzeń o podróży życia. Wykład stawia sobie za cel przedstawienie topografii artystycznej Neapolu, w tym historii urbanistyki, architektury i kolekcji sztuki.

            Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”.

            Transmisja: https://www.facebook.com/Centrum.Interpretacji.Zabytku

            Nie przypadkiem wzdychamy za Goethem: “Zobaczyć Neapol i umrzeć...”. Dajcie się zaprosić na smakowitą muzealną ucztę, wspaniałych wrażeń!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej