• Biblioteka

     • 4 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności "Praca Organiczna 2.0"
     • 4 edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności "Praca Organiczna 2.0"

     • 16.03.2021 10:34
     • Drodzy Wychowawcy, Nauczyciele, Uczniowie!

      Fundacja Zakłady Kórnickie zaprasza młodzież szkół średnich (w wieku 15-19 lat), jak również absolwentów roku szkolnego 2019/2020, którzy z powodu zawieszenia 3 edycji nie mogli do niej przystąpić, do udziału w 4 edycji

      Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy i Umiejętności

      "Praca Organiczna 2.0",

      którego treścią jest nawiązanie do szlachetnych idei organicznikowskich wieku XIX - z reinterpretacją współczesną.

      Zachęcam uczniów do udziału w zmaganiach - można wygrać

      bardzo atrakcyjne nagrody:

      tydzień w Paryżu (lub 5000zł dla uczestnika),

      roczne stypendium studenckie (500zł miesięcznie dla uczestnika).

      Wszelkie materiały związane z konkursem, w tym Regulamin, dokumenty zgłoszeniowe i opracowania merytoryczne, są dostępne na stronie Fundacji:

      http://fzk.pl/projekty/praca-organiczna-2-0/

      Termin zgłoszeń udziału w konkursie upływa 10 kwietnia 2021r. Należy je wysłać na adres: romualdkuzmitowicz@gmail.com

      NOWOŚCI: Dwuetapowy konkurs polega na opracowaniu projektu. Dwuosobowe zespoły biorące udział w zmaganiach mogą tworzyć pary: uczennica+uczeń, uczennica+uczennica, uczeń+uczeń.

      Opiekunem zespołu konkursowego może być każdy nauczyciel/ wychowawca. Z uwagi na profil konkursu najbardziej kompetentni będą nauczyciele przedsiębiorczości, WOS, historii, filozofii, etyki, języka polskiego.

      Oczywiście, służę swoją pomocą, komentarzem odnośnie treści i trybu organizacji konkursu.

      Koordynator konkursu "Praca Organiczna 2.0" w woj. zachodniopomorskim,

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Point de rêveries, messieurs!” - czytanie online, g. 19.00
     • “Point de rêveries, messieurs!” - czytanie online, g. 19.00

     • 15.03.2021 09:16
     • Mili Licealiści!

      W marcu Teatr Dramatyczny w Warszawie zaprasza na premierowe czytania sztuk laureatów konkursu „Pod pretekstem”, organizowanego przez ZAIKS.

      Dziś o 19:00 premiera czytania dramatu „Point de rêveries, messieurs!” Wojciecha A. Dróżdża. Reżyseruje Michał Zdunik.

      Niemcy, 1938 rok. Rozpoczyna się fala antyżydowskich pogromów, umacnia się pozycja Adolfa Hitlera i NSDAP. Wybitny profesor prawa Antoni Weinberger, staje przed moralnym wyborem: wybrać serwilizm i oddać się nazistowskiej ideologii czy pozostać niezależnym wykładowcą i emigrować z Niemiec. Wojciech A. Dróżdż przygląda się w swoim dramacie życiu w czasach terroru, przemocy i manipulacji, zadając pytanie o to, czy bunt wobec władzy zawsze jest najlepszym wyjściem.

      Obsada: Henryk Niebudek, Anna Gorajska, Marcin Stępniak, Krzysztof Szczepaniak, Waldemar Barwiński, Modest Ruciński.

      Odnośnik do nagrania (YouTube Teatru Dramatycznego) znajdziesz na stronie: https://www.facebook.com/events/729178371087714

      Nagranie będzie dostępne przez tydzień (do poniedziałku 22. 03).

      Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział weźmie reżyser i autor sztuki. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.

      Udanego tygodnia!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Dni Mózgu 2021
     • Dni Mózgu 2021

     • 12.03.2021 08:39
     • Kochani!
      Na zasłużony weekend proponuję Wam tym razem łyk wiedzy: strawnej, przydatnej, stymulującej, fascynującej, a może i kojącej... Widzieliście kiedyś mózg w plasterkach? Już wkrótce będziecie mogli zobaczyć go bez wychodzenia z domu!

      Przed nami XVI edycja Dnia Mózgu Koła Naukowego NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS, organizowanego w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Tym razem organizatorzy zapraszają na dwa wirtualne Dni Mózgu: 13 i 14 marca zabiorą nas do świata atrakcji i interakcji, jakich najpewniej jeszcze nie doświadczyliśmy.

      Opowiedzą nam m.in. o możliwym wpływie COVID-19 na mózg, a także o innych ciekawostkach ze świata neuronauki.

      HARMONOGRAM

      Sobota, 13.03:

      - 10:15 - dysekcja mózgu - prof. Małgorzata Kossut

      - 11:00 - 12:30 - wykład prof. Emilii Łojek - “NeuroCovid: konsekwencje neuropsychologiczne”

      - 12:45 - 14:15 - wykład mgr Marty Zakrzewskiej - “Pamięć i wyobraźnia węchowa”

      - 14:15 - 16:00 - spotkania w VR

      - 16:00 - 17:30 - wykład prof. Wojciecha Dragana - “Mózgowe korelaty zróżnicowania w zakresie orientacji seksualnej”

      Niedziela, 14.03:

      - 11:00-12:30 - wykład prof. Anety Brzezickiej - “O tym czy i jak gry wideo zmieniają nasz mózg i poznanie.”

      - 12:45 - 14:15 - wykład dr Magdaleny Skotnickiej-Chaberek - “Geny, środowisko, myślenie o modelu biopsychospołecznym w depresji dzieci i młodzieży. Psychoterapia poznawczo behawioralna jako sposób na rozwijanie adekwatnych strategii leczenia”

      - 14:15 - 16:30 - spotkania w VR

      - 16:30 - 19:30 - HumanTech Meetings

      Wykłady będą transmitowane na kanale Uniwersytetu SWPS na YouTubie, a uczestniczenie w nich nie wymaga rejestracji.

      Link: https://www.youtube.com/channel/UCyG2qD25UXOxSeySfC-tdvQ

      Wydarzenie jest bezpłatne, dotykają bardzo różnych zagadnień, więc mam nadzieję, że z satysfakcją i przyjemnością skorzystacie.

      Miłego weekendu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • "Miasto nie-ludzkie" | wykład Filipa Springera, g. 18.00
     • "Miasto nie-ludzkie" | wykład Filipa Springera, g. 18.00

     • 11.03.2021 13:48
     • Moi Drodzy!

      Dziś chcę polecić Wam ważne wydarzenie wynikające z palącej dziś refleksji ekologiczno-humanistycznej.

      Filip Springer w swoim wykładzie poruszy temat podejścia człowieka do pozaludzkiej przyrody miasta w kontekście panującej katastrofy klimatycznej. Pod lupę zostanie wzięta dzielnica Muranów, a wątek jej ekosystemu posłuży jako przykład do refleksji nam miastem przyszłości. Wykład będzie moderować Kamila Radecka-Mikulicz, kuratorka wystawy "Tu Muranów".

      Transmisja wykładu na kanale YouTube Muzeum POLIN:

      https://www.youtube.com/channel/UC8caXcOXGf0qzLYnhvSp9Xg/featured

      Lubimy myśleć o miastach jako o czymś bardzo ludzkim, czymś, co przeciwstawiane jest "naturze" albo dzikiej przyrodzie. Jakby gdzieś na obrzeżach wielkich metropolii przebiegała fizyczna granica między naturą a kulturą. Jakby ta granica w ogóle gdziekolwiek przebiegała a ten podział miał jakikolwiek głębszy sens. Ale tak myślimy - że miasta należą do nas - ludzi. Zmiany jakie zachodzą na naszej planecie przeczą jednak temu wyraźnie. W dobie katastrofy klimatycznej i innych klęsk środowiskowych, z masowym wymieraniem gatunków włącznie człowiek musi zredefiniować swoje podejście do pozaludzkiej przyrody. A to znaczy, że musi także przemyśleć swoje miasta na nowo. Struktury, które uważaliśmy dotąd za wyłącznie ludzkie, są bowiem od samego początku zamieszkiwane przez inne istoty.

      Jeśli chcemy skutecznie i konstruktywnie odpowiedzieć na wyzwania związane z katastrofą klimatyczną, musimy obecność tych istot uwzględnić także w miejskich ekosystemach. Dlatego pytanie o przyjazne miasto przyszłości musi się spotkać z pytaniem: dla kogo ono miałoby być przyjazne? Czy pojęcie to uwzględnia także troskę o jego nie-ludzkich mieszkańców. I jak ta troska może się realizować? Pytania te można zadać w kontekście całych miast, albo ich wycinków zastanawiając się, jak uczynić przyjanymi (bo już nie "zhumanizować") miejskie przestrzenie.

      Wszystkie te zagadnienia nabierają szczególnego znaczenia w mieście i dzielnicy podniesionej z kompletnych gruzów. A przecież takim miejscem jest Muranów, który zaraz po wojnie stał się obszarem, zarządzanym przez poza-ludzką przyrodę i od tej przyrody wtórnie "odzyskanym" przez człowieka. Pytanie czy to dziedzictwo stwarza jakąkolwiek szansę na wytworzenie nowego sposobu koegzystowania?

      Filip Springer - pisarz i fotograf, autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. "Miedzianka. Historia znikania", "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Miasto Archipelag", "Źle urodzone". Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka "Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz".

      Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

      Serdecznie polecam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Joe Hill – Premiera online, g. 18.00
     • Joe Hill – Premiera online, g. 18.00

     • 10.03.2021 09:19
     • Drodzy Uczniowie!

      Zapraszam na spotkanie z cyklu #premieraonline, naszym gościem będzie Joe Hill, autor książki „Pudełko w kształcie serca” (Wydawnictwo Albatros). Rozmowę poprowadzi Marcin Zwierzchowski. O tłumaczenie konsekutywne zadba Taida Meredith. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.


       

      Transmisja ze spotkania: empik - Strona główna | Facebook
       

      „Pudełko w kształcie serca” Joego Hilla okrzyknięto najlepszym debiutem z gatunku horroru od czasu Clive’a Barkera i jedną z najbardziej udanych historii o duchach, jakie kiedykolwiek napisano.
       

      Jude Coyne, gwiazdor ostrego rocka w mocno średnim wieku, oprócz muzyki ceni sobie spokój, psy, kobiety − i swoją wyjątkową kolekcję. Jako zbieracz wszystkiego, co makabryczne i niesamowite, nie może przepuścić okazji do zakupu wystawionego na aukcji internetowej ducha. Kiedy jednak w jego domu pojawia się garnitur nieboszczyka w czarnym pudełku w kształcie serca, Jude odkrywa, że za swe pieniądze dostał znacznie więcej, niż się spodziewał. Duch bowiem jest prawdziwy − i ma swoje plany…
       

      Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, powieściopisarz i autor opowiadań stawiany jest na równi z takimi mistrzami gatunku jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. Opowiadane przez niego historie są w istocie kroniką niekończącej się wojny między dobrem i złem. Swoim mistrzowskim piórem Hill przesuwa granice gatunku na nowe terytoria, sprawnie obnażając mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia.
       

      Marcin Zwierzchowski - prowadzący:

      Z wykształcenia biotechnolog, z zawodu redaktor i dziennikarz. W „Nowej Fantastyce” przepracował 10 lat jako szef działu prozy obcej. Redaktor antologii „Wiedźmin. Szpony i kły”. Od lat publicystycznie związany z tygodnikiem „Polityka”, pisze również m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Książek”, „Newsweeka”, Dwutygodnika i LubimyCzytac.pl.


      Zachęcam do udziału i do lektury!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie