• Biblioteka

     • Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece (do 8 III)
     • Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece (do 8 III)

     • 05.03.2021 09:45
     • Kochani!
      Festiwal HER Docs i Ninateka zapraszają na 8 polskich premier online wyjątkowych filmów dokumentalnych – stworzonych przez kobiety i o kobietach.

      Czy istnieje kobieca solidarność, czym jest dziś dyskryminacja i feminizm, z jakimi globalnymi problemami mierzą się kobiety? Historie kameralne, intymne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną. Wśród tytułów znalazła się obsypana nagrodami „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania” Stéfanne Prijot, film „ll Call You When I Get There” Małgorzaty Goliszewskiej (reżyserki głośnej „Lekcji miłości”) czy opowieść o Kate Nash, która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i bizneswoman, pokazując innym kobietom, że mogą funkcjonować w świecie muzycznym na własnych warunkach.

      Prezentowane filmy stanowiły część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło się w trakcie festiwalu dużą popularnością.

      Wszystkie tytuły dostępne są za darmo do 8 marca na stronie https://ninateka.pl/

      𝗙𝗶𝗹𝗺𝘆 𝗱ł𝘂𝗴𝗼𝗺𝗲𝘁𝗿𝗮𝘇̇𝗼𝘄𝗲:
      „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania”, reż. Stéfanne Prijot
      „Powrót Kate Nash”, reż. Amy Goldstein
      „ON ONA JA”, reż. Carlotta Kittel
      „Siostrzeństwo”, reż. Irene Lusztig

      𝗙𝗶𝗹𝗺𝘆 𝗸𝗿𝗼́𝘁𝗸𝗼𝗺𝗲𝘁𝗿𝗮𝘇̇𝗼𝘄𝗲:
      „I’ll Call You When I Get There”, reż. Małgorzata Goliszewska
      „The Vibrant Village”, reż. Weronika Jurkiewicz
      „Nie masz dystansu”, reż. Karina Paciorkowska
      „Zorganizować (nie)możliwe”, reż. Carme Gomila, Tonina Matamalas

      Pięknego weekendu - promyka słonka na sercu!
      Romuald Kuźmitowicz
     • więcej
     • „Miasto i jego muzeum”. Bezpłatne wykłady online
     • „Miasto i jego muzeum”. Bezpłatne wykłady online

     • 04.03.2021 08:13
     • Moi Drodzy!

      Dziś zaczyna się cykl szalenie obiecujących wykładów z historii sztuki, które pomogą Wam rozszerzyć, ugruntować wiedzę i przygotować się do matury z języka polskiego. Malarskie, plastyczne dzieła sztuki są przecież tekstami kultury, których znajomości pożądacie...

      To seria wykładów dra Olafa Kwapisa z Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy, poświęconych najcenniejszym kolekcjom sztuki prezentowanym w miastach obecnych na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

      Będą dostępne bez ograniczeń na żywo na profilu na Facebooku:

      https://www.facebook.com/Centrum.Interpretacji.Zabytku/

      Program (każdego dnia w g. 18.30-20.00):
      4 marca
      Rzym. Muzea Kapitolińskie
      Przyjrzymy się pierwszej publicznej kolekcji na świecie – otwartym dla widzów w 1471 roku przez papieża Sykstusa IV zbiorom sztuki na Kapitolu.

      5 marca
      Wiedeń. Cesarska kolekcja
      Wiedeńskie kolekcje sztuki, zgromadzone w wielu znanych muzeach i galeriach, należą do najcenniejszych na świecie. Zajrzymy do nich by przypomnieć dzieła między innymi Starych Mistrzów kolekcjonowane przedstawicieli rodu Habsburgów.

      6 marca
      Madryt. Królewskie zbiory
      Trzy wielkie kolekcje o unikatowej wartości wyznaczają w centrum Madrytu granice „Złotego Trójkąta Sztuki”. W zbiorach Muzeów Prado, Thyssen-Bornemisza i Reina Sofia znajdziemy przykłady najważniejszych z punktu widzenia historii sztuki dzieł malarskich.

      7 marca
      Wenecja. Nie tylko Galleria dell’Accademia
      Wenecja zrodziła, wychowała i do dziś ceni swych wielkich artystów – Bellinich, Vivarinich, Bassanów, Tycjana, Giorgiona, Tintoretta, Veronese, Tiepola, Carpaccia… Ich dzieła pozostały we wnętrzach kościołów i pałaców rozsianych w różnych miejscach laguny.

      Więcej na stronie: http://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/

      Serdecznie zachęcam do słuchania i obcowania z bezcennymi dziełami!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Czytelnia POLIN online | Leociak, Waślicka, Żmijewski, g. 19.30
     • Czytelnia POLIN online | Leociak, Waślicka, Żmijewski, g. 19.30

     • 03.03.2021 16:47
     • Szanowni Licealiści!

      Przygotowujemy się do udziału w akcji "Żonkile" Muzeum POLIN, która upamiętnić ma powstanie w getcie warszawskim w 1943 roku (przeczytacie o niej na stronie: https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje).

      W ramach przygotowań zapraszam Was na dzisiejsze spotkanie w Czytelni POLIN - rozmowę na temat albumu zatytułowanego "Warszawski trójkąt Zagłady”. Z Zofią Waślicką, Arturem Żmijewskim i Jackiem Leociakiem rozmawiać będzie Joanna Fikus, kierowniczka Działu Wystaw Muzeum POLIN.

      "Zdjęcia i teksty zawarte w tym albumie są próbą zapisu spotkania z trzema kluczowymi dla historii getta warszawskiego miejscami. Są to: Zespół Szkół Licealnych i Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika — Stawki 10 (część Umszlagplatzu), Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego — Stawki 5/7 (siedziba Komendy oddziału SS, nadzorującego deportację z sąsiedniego Umschlagplatzu), Kamienica przy Żelaznej 103, dawne Befehlstelle, czyli centrum dowodzenia, siedziba specjalnej formacji Einsatz Reinhardt przybyłej z Lublina do kierowania Wielką Akcją Likwidacyjną warszawskiego getta. Trzy wymienione budynki stanowią warszawski trójkąt Zagłady. To w tym trójkącie rozegrała się Wielka Akcja Likwidacyjna, podczas której 300 tysięcy Żydów — przez Umschalgplatz — odjechało z getta prosto do komór gazowych Treblinki.

      Istnieją one w przestrzeni dzisiejszej Warszawy, co jest fenomenem jedynym w swoim rodzaju. Normą jest bowiem nieistnienie, brak, pustka w „miejscu-po-getcie”. Mamy więc do czynienia z realnością, z autentyczną substancją materialną, która mimo wszystkich remontów, przeróbek, adaptacji, jakie miały miejsce po wojnie — dotrwała do dzisiaj jako materialny świadek tamtej historii. Naszą intencją jest przywrócenie głosu murom i wnętrzom tych budynków.

      Album zawiera esej fotograficzny Artura Żmijewskiego, zdjęcia budynków oraz ich wnętrz wykonane „tu i teraz” (w 2020 roku). Fotografie oplecione są tekstami Jacka Leociaka i Zofii Waślickiej-Żmijewskiej. I zdjęcia, i teksty są utrwaleniem spojrzenia na to, co było scenerią Zagłady, a dziś jest elementem żywej tkanki współczesnej Warszawy, dzisiejszego Muranowa. I zdjęcia, i teksty stanowią autorską interpretację tych miejsc, są subiektywnym, indywidualnym, intymnym zapisem doświadczenia. I zdjęcia, i tekst nie mają charakteru sciśle dokumentacyjnego. Należy je raczej potraktować jako rodzaj indywidualnej wypowiedzi artystycznej, wywołanej czy wręcz sprowokowanej doświadczeniem spotkania. Zdjęcia i tekst nakładają się na siebie, dialogują, ale też zachowują swoją autonomię."

      Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej, 2021.

      Transmisja: https://www.facebook.com/polinmuseum

      Gorąco zapraszam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Kilka uwag o pisaniu rozprawki!
     • Kilka uwag o pisaniu rozprawki!

     • 02.03.2021 14:50
     • Mili Uczniowie!
      Wskazówki te opracowałem dla klasy, którą uczę, ale podzielę się nimi również z Wami. Przydadzą się nie tylko maturzystom, przecież wszyscy jesteście w procesie przygotowań do egzaminu dojrzałości. 

      [Wstęp] Pamiętaj o zręcznym sformułowaniu tezy (hipotezy) i jej objaśnieniu, skomentowaniu.

      [Rozwinięcie] Pamiętaj o trzech elementach: argumenty musisz wyzyskać z dołączonego fragmentu, jego całości oraz z innego tekstu kultury. Budujemy argumentację – precyzyjnie. Analiza i interpretacja tekstów (podanego razem z tematem i dobranych przez Ciebie) – są materiałem do konstruowania argumentów; teksty – instrumentem; nie streszczamy – argumentujemy, uzasadniamy. Teksty staraj się w jak najwyższym stopniu wykorzystać: nie zadowalaj się powierzchowną analizą i interpretacją, sięgaj do głębi znaczeń, sensów. Masz absolutne prawo do wyrażania subiektywnych opinii i ocen, ale musisz je klarownie uzasadnić, logicznie przeprowadzić dowodzenie. Ujawnij swoją erudycję: dobierz ciekawe, najbardziej adekwatne przykłady tekstów, przywołując wszelkie przydatne konteksty (kulturowe, filozoficzne, estetyczne, historyczne, językowe, biograficzne...). Mimo nieuchronnej schematyczności formuły rozprawki – przy zachowaniu reguły stosowności – unikaj sztuczności języka, staraj się nadać swojej wypowiedzi naturalny dla Ciebie ton i tok.   

      [Podsumowanie] Wnioski – precyzyjne, jednoznaczne; wynikające z każdego użytego argumentu (rada: konstruując argument w rozwinięciu, na boku zapisz sobie szkic wniosku, który z niego wypływa – zyskasz niemal gotowy materiał do podsumowań). 

      Powodzenia na próbnych maturach, powodzenia w procesie przygotowań!
      Romuald Kuźmitowicz
     • więcej
     • „Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej” // „With Chopin in the salon of Marcelina Czartoryska” - premiera filmu online – g. 20.00
     • „Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej” // „With Chopin in the salon of Marcelina Czartoryska” - premiera filmu online – g. 20.00

     • 01.03.2021 10:37
     • Kochani!

      Świętujemy urodziny Fryderyka Chopina, dlatego tym razem proponuję Wam seans z niebanalnym filmem, który eksponuje taneczną stronę muzyki największego polskiego kompozytora.

      Tańce stanowiły jedno z najważniejszych źródeł twórczości Fryderyka Chopina. Niemal połowa z ponad 200 jego kompozycji odnosi się do tańców już w tytule, a w wielu pozostałych, nawet jeśli nazwa tego nie wskazuje, pojawiają się wyraziste rytmy taneczne. Kompozytor był świetnym tancerzem i jako bywalec salonów i balów w Warszawie, Wiedniu i Paryżu potrafił perfekcyjnie, a zarazem twórczo oddać charakter tańców znajdujących się w repertuarze salonów europejskich z I poł. XIX wieku.

      Film „Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej”, wyprodukowany przez Cracovia Danza Film Studio, prezentuje właśnie tę salonową odsłonę tanecznej twórczości Chopina. Scenerię obrazu stanowią wnętrza renesansowej Willi Decjusza, w której w latach 1869-1894 mieszkała księżna Marcelina Czartoryska, słynna uczennica kompozytora. W podkrakowskiej posiadłości artystka stworzyła artystyczny salon na wzór tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin, wypełniając go pamiątkami i muzyką swego mistrza.

      W filmie jak we śnie ożywają wspomnienia Marceliny Czartoryskiej z czasów młodości, z paryskich salonów. Przy fortepianie zasiada Chopin, a eleganckie damy i kawalerowie tańczą do jego muzyki: walca, ecossaizów, bourèe, landlera, kontredansa.

      Przedstawiony w filmie repertuar taneczny, ułożony do utworów Fryderyka Chopina jest pierwszą i jedyną próbą choreograficznej ilustracji tańców salonowych z czasów kompozytora. Opracowany przez Romanę Agnel, choreografa i zarazem reżysera filmu oparty jest na rekonstrukcjach form tanecznych zapisanych w traktacie francuskiego mistrza tańca Henri Cellariusa „La danse de salon” z 1848 roku.

      Scenariusz: Romana Agnel, Dariusz Brojek
      Reżyseria: Romana Agnel
      Zdjęcia: Sebastian Dudek, Maciej Berg, Maciej Ejnik
      Występują:
      Romana Agnel
      Piotr Kowal
      Balet Cracovia Danza w składzie: Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Anna Szklener, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź
      Beata Malczewska - narrator
      Produkcja: Balet Cracovia Danza, Cracovia Danza Film Studio
      Partnerzy: Instytut Kultury Willa Decjusza, Instytut Polski w Sztokholmie

      Link do transmisji: https://www.youtube.com/channel/UCLcxpsyDz8-pUxk94kuEFLQ

      Serdecznie zachęcam do oglądania, wiele energii Wam życzę na cały tydzień!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie