• Biblioteka

   • “Żyć po norwidowsku. O filozofii i życiu C. K. Norwida”, g. 18.00
    • “Żyć po norwidowsku. O filozofii i życiu C. K. Norwida”, g. 18.00

    • 12.04.2021 10:24
    • Witajcie!

     W ramach obchodów Roku Norwidowskiego różne instytucje kultury i nauki przybliżają sylwetkę i twórczość Poety. Dziś zapraszam Was do udziału w debacie specjalistów – norwidologów, którzy wiedzą o Nim bardzo dużo i pragną dzielić się tym z szerszą publicznością. Inicjatywa z pewnością pomoże Wam lepiej zrozumieć niełatwą, a bardzo atrakcyjną, uniwersalną i ważną dla polskiej kultury poezję.     O charakterze spotkania wypowiadają się sami moderatotrzy:

     Norwid w 200-lecie swoich urodzin wydaje się być genialny, onieśmielający i niekonieczny. Gdyby Mickiewicz zniknął z polskiej kultury, byłaby to inna Polska. O Norwidzie tego nie można powiedzieć. Kultura polska nie miała do tej pory norwidowskiego momentu. Zazdrościmy czasem ludziom, którzy mają przed sobą jakieś wspaniałe doświadczenie – mają przed sobą lekturę jakiejś książki czy filmu i przeżycie pierwszego zetknięcia z odświeżającą nowością. Być może tak jest z Norwidem. Jeszcze go nie przeżyliśmy i może okazać się to nowym, zawrotnym doświadczeniem.

     Chcemy odejść w tej debacie od etykiet typu: "Norwid – czwartym wieszczem", albo rozważań na temat przyczyn niezrozumienia Poety.
     Chcemy porozmawiać o tym jak żyć po norwidowsku? Norwid jest poetą i pisarzem filozoficznym i mądrościowym, moralnym.
     Chcąc dotknąć istoty tej myśli powinniśmy spytać: kim powinniśmy chcieć być wobec Norwida? Co jego lektura powinna z nami zrobić? I – jak po norwidowsku czytać Norwida?
     To ostatnie pytanie może wydawać się naiwne, ale Norwid napisał wykłady o czytaniu, interpretacji jako o specjalnej sztuce nawiązywania etycznej, osobistej relacji między dziełem a czytelnikiem. A więc odnieśmy jego rady do niego samego i zastanówmy się, co to znaczyłoby budować norwidowską kulturę i – właśnie – żyć po norwidowsku.”

     W debacie wezmą udział:

     dr Eliza Kącka – adiunkt w Zakładzie Współczesnej Kultury Literackiej i Artystycznej IKE PUNO oraz na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Literatury i Kultury Drugiej Połowy XIX Wieku), Autorka książek naukowych: Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (2012) oraz Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda (2017)

     prof. Bernadetta Kuczera-Chachulska – Dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej UKSW oraz wykładowca w Instytucie Badań Literackich PAN, Autorka książek z zakresu romantyzmu, współczesności i estetyki literackiej, w tym prac poświęconych Norwidowi: „Czas siły zupełnej”. O kategorii wysiłku w poezji Norwida (1998), „Norwida przypowieść o pięknem” i inne szkice z pogranicza genologii i estetyki (2009), Cyprian Norwid. Estetyka teologiczna (2017), Z Ingardenowskiej estetyki poezji (2019)

     prof. Arent van Nieukerken – holenderski pisarz, badacz literacki, literaturoznawca oraz wykładowca polonistyki, pracownik naukowy Uniwersytetu w Amsterdamie, Autor książki: Perspektywiczności sacrum – szkiców o Norwidowskim romantyzmie (2007)

     Tomasz Łubieński – prozaik, dramaturg, eseista i tłumacz literatury pięknej, współzałożyciel Res Publiki Nowej (1979), wieloletni redaktor naczelny Nowych Książek, Autor książki "Norwid wraca do Paryża" (1989)

     Moderatorem debaty będzie Aleksander Temkin.

     Transmisja na FB: https://www.facebook.com/zamek.krolewski.warszawa

     Serdecznie zachęcam, pomyślnego tygodnia!
     Romuald Kuźmitowicz

    • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62 (nieczynny)
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie