• Biblioteka

     • Muzyczno-poetycki weekend walentynkowy
     • Muzyczno-poetycki weekend walentynkowy

     • 12.02.2021 13:54
     • Kochani!

      Podsuwam Wam atrakcje, które mogą dać tło albo przyczynek do zupełnie szczególnych przeżyć, wzruszeń, odkryć...

      TATVAMASI | „Muzyka Ucha Trzeciego Vol. 4 ⅔” – piątek, g. 20.00


       

      W oparach niepewności spod znaku „co będzie jutro” zespół Tatvamasi wjeżdża na tory „work in progress”. Kreatywne spotkania z serii Muzyka Ucha Trzeciego/The Third Ear Music to między innymi sposób w jaki członkowie formacji pracują nad swoją sztuką. Spontaniczne tworzenie nowej muzyki, zaproszeni goście z odmiennych środowisk, eksperymenty, śmiałe próby, różne kierunki, przekraczanie, przeskakiwanie, obejścia, zderzenia osobowości, odmienne spojrzenia, dyskusje, bimber i ogórki, to artystyczne ryzyko, które musi zostać podjęte.

      Transmisja na kanale YouTube zespołu: https://www.youtube.com/tatvamasimusic

      Zespół wystąpi w składzie:
      Piotr Damasiewicz – trąbka
      Chris Kasprzyk – tenor i sopran sax
      Tomasz Piątek – tenor sax
      Grzegorz Lesiak – gitara
      Łukasz Downar – gitara basowa
      Krzysztof Redas – perkusja
      Agu Gurczyńska – głos, performance

      Organizator: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, zespół Tatvamasi
      Partner: Centrum Kultury w Lublinie

      Grzec(s)zna 8 nastka Reflinki” – sobota, g. 20.00


       

      Nie znam tej kapeli, ale zaintrygowały mnie nazwa imprezy i jej zapowiedź:

      Drodzy! Tak się złożyło, że nasza Refka obchodzi urodziny w lutym, a że planowaliśmy koncert mniej więcej z miesięcznym odstępem od poprzedniego, to padło akurat na 13. w sobotę, dokładnie w dzień jej święta. Zapraszamy zatem na kolejne spotkanie urodzinowe. Ten wieczór wypełnią Wam ulubione piosenki Reflinki.”

      Zagrają w składzie:
      Agnieszka Snopek "Reflinka" - gitara, wokal
      Przemek Lisek "Lisek" - wokal, perkusjonalia
      Anna Kasprzyk - skrzypce
      Michał Snopek "Królik" - bodhran
      Bartek Nazar - gitara basowa, wokal
      Michał Zwoliński "Zvoloo" - wokal

      Dajmy się wciągnąć, może warto dla odmiany pójść za tonami poezji śpiewanej.

      Próbka: https://www.facebook.com/pg/zrefowani/posts/?ref=page_internal

      Transmisja: https://www.facebook.com/Gniazdo.Piratow/

      Wieczór poetycko-muzyczny: Kristina Baranovska i jej goście – niedziela, g. 19.00


       

      To niezwykła synteza poezji o miłości ks. Jana Twardowskiego i muzyki znakomitych kompozytorów, takich jak: A. Piazzoli, E. Elgara, F. Chopina, J. Masseneta, E. Morricone, J.S. Bacha w wykonaniu duetu: Beaty Kozyry-Paulskiej - skrzypaczki i Jakuba Paulskiego - gitarzysty (Violin&Guitar Duo). Natomiast pomysłodawcą i reżyserem wieczoru oraz wykonawcą wierszy jest aktorka Kristina Baranovska.

      Podczas wieczoru bohaterka zaprasza w podróż poprzez różne odmiany miłości: od radości zakochania, fascynacji i namiętności, po pierwsze trudności, nieporozumienia i kłótnie zakochanych, aż do skosztowania prawdziwej samotności, a nawet utraty bliskiej, ukochanej osoby. Nie mniej jednak ta podróż się kończy ukojeniem w żywej relacji z Bogiem. Ostatni wiersz - autorstwa Madeleine Delbrel - życie pokazuje jako radosny, wirujący poprzez różne losy człowieka „taniec posłuszeństwa”. Bohaterka zapewnia, że wystarczy „dać się ponieść”, by Pan zaprosił Cię do tańca, na „niekończące się święto w ramionach Jego łaski”!

      Kristina Baranovska – w 2018 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Teatralną w Sankt-Petersburgu jako aktorka teatru i kina. Urodziła się i wychowała na Łotwie, z pochodzenia jest Polką i obecnie mieszka w Warszawie. Z pierwszego wykształcenia jest Kierownikiem projektów artystycznych. Interesuje się kompleksową organizacją wydarzeń artystycznych, jest konferansjerką koncertów, festiwali, wystaw artystycznych. Organizuje warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Prowadzi również zajęcia z emisji głosu i techniki mowy, interesuje się Arteterapią. Szczególne zamiłowanie ma do recytacji, organizuje wieczory poetycko-muzyczne. Jest laureatką i zwyciężczynią wielu międzynarodowych konkursów recytatorskich, oratorskich i aktorskich, m.in. w 2017 roku zdobyła nagrodę Outstanding Acting na World Theatre Education Alliance w Chinach, Pekinie za rolę Regany w sztuce „Król Lear” Szekspira.

      Beata Kozyra-Paulska – dyrygentka i skrzypaczka specjalizująca się w wykonawstwie historycznym. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie dyrygentury chóralnej prof. Ewy Marchwickiej oraz Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w klasie skrzypiec barokowych prof. Daniela Deutera. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach w Polsce i za granicą pod okiem takich mistrzów jak: Imgard Shaller, Agata Sapiecha, Simon Standage, Sirkka-Liisa Kaakinen. Współpracowała z różnymi zespołami muzyki dawnej. Obecnie jest doktorantką na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

      Jakub Paulski – gitarzysta, kompozytor. W roku 2013 uzyskał stopień licencjata w zakresie gry na gitarze jazzowej na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Marka Dykty. W 2015 ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Piotra Olszewskiego. Muzyk jest liderem projektów, m.in: Jakub Paulski Quartet, Jakub Paulski Trio, Opowieści Improwizowane, Solaris Project. Współtworzy zespół Paulski/Białowolski Quartet. Gitarzysta występuje i koncertuje w Polsce z zespołami wykonującymi muzykę jazzową, rozrywkową, klasyczną oraz tworzy muzykę do spektakli teatralnych. Jakub Paulski jest laureatem licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, między innymi Grand Prix Jazz Juniors 2019 z zespołem Jakub Paulski Trio.

      Recytacja: Kristina Baranovska
      Skrzypce: Beata Kozyra-Paulska
      Gitara: Jakub Paulski (Violin&Guitar Duo)

      Transmisja wydarzenia:
      https://www.youtube.com/channel/UCzM3d21VZ_tcY64sCAthvUQ

      Najmilszych wrażeń przez cały weekend!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Festiwal Reportażu Młodego Pokolenia #2 Agnieszka Rostkowska, g. 18.00
     • Festiwal Reportażu Młodego Pokolenia #2 Agnieszka Rostkowska, g. 18.00

     • 11.02.2021 14:13
     • Kochani!
      Zapraszam do udziału w drugim spotkaniu w ramach Festiwalu Reportażu Młodego Pokolenia. Gościem będzie Agnieszka Rostkowska, autorka książki „Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu nowej Turcji” (Wydawnictwo Poznańskie).

      Agnieszka Rostkowska – ekspertka ds. Turcji, reporterka, dziennikarka, podróżniczka.

      Była współpracowniczka „Gazety Wyborczej" z Turcji, relacjonowała m.in. masowe protesty, dramatyczne wydarzenia po próbie wojskowego zamachu stanu, a nawet festiwal zapasów wielbłądów na dalekiej prowincji. Zawsze w centrum bliskowschodnich wydarzeń, swoje zdjęcia i reporterskie opowieści od lat prezentuje na festiwalach podróżniczych. Obecnie współpracuje głównie z „Tygodnikiem Powszechnym", „Polityką" i prasą zagraniczną.

      Agnieszka Rostkowska, rusza w drogę, by opisać zmiany zachodzące nad Bosforem. Portretuje mieszkańców Nowej Turcji, zarówno tych, którzy oddychają w niej pełną piersią, jak i tych, którzy duszą się od gazu łzawiącego. Wyjaśnia, co kryje się za spektakularną przebudową Stambułu, i docieka, dlaczego na południowy wschód kraju wciąż powracają czołgi. Tak powstał uniwersalny reportaż o tym, że nadzieja i wolność nigdy nie giną – tylko zmieniają miejsce zamieszkania.

      Festiwalu Reportażu Młodego Pokolenia to nietypowy festiwal literacki, całoroczne wydarzenie poświęcone literaturze faktu. Przynajmniej raz w miesiącu autorzy zapraszają w reporterki i reporterów teraz lub w ostatnich latach debiutujących na rynku wydawniczym. Toczą się rozmowy o najnowszych tytułach i o tych, z którymi czytelniczki i czytelnicy mieli okazję już się zapoznać.

      Organizator spotkań: Księgarnia Do Dzieła z Łodzi

      Transmisja na profilu: https://www.facebook.com/ksiegarniadodziela/

      Partnerzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo AGORA, Dowody na Istnienie.

      Patronat nad Festiwalem objął InstytutR.

      Zdecydowanie zachęcam, pozdrawiam Was!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Dziecko księżyca”. Spotkanie z Piotrem Ibrahimem Kalwasem, g. 20.00
     • „Dziecko księżyca”. Spotkanie z Piotrem Ibrahimem Kalwasem, g. 20.00

     • 10.02.2021 14:56
     • Mili Licealiści!

      Waszej uwadze polecam dzisiejsze spotkanie z bardzo ciekawym autorem literatury non fiction, który zwykle przywołuje codzienność kultury orientu, islamu, świata arabskiego. Tym razem jednak wprowadza czytelnika w zupełnie inny świat – świat literackiej fikcji!

      Piotr Ibrahim Kalwas, reporter, pisarz, podróżnik i pielgrzym, w powieści „Dziecko Księżyca” robi odważny krok w mroczną strefę literatury.

      Skondensowane okrucieństwo, seks i sztuczne raje; zwyrodniali sąsiedzi, mściwe nauczycielki, wszechobecna potrzeba wymierzania sprawiedliwości jako odpowiedź na nikczemność ludzi.

      Zaskakująca, hipnotyzująca proza.

      Kalwasik miał na koncie kilka ofiar. Pierwszą zabił jako dziewięciolatek. Potem, już jako nastolatek, przy pomocy szkolnego cyrkla zemścił się za upokorzenia na matematyczce z V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego (niech na wieki przeklęte będzie to imię). Trzecia ofiara to Tarzan spotkany podczas wielkiej narkotycznej fety w domu komunistycznego ekscentrycznego notabla. Czwarta padła stara M., która truła osiedlowe zwierzęta, w tym ukochaną suczkę Piotra – Sanę. Plan Piąty Kary miał na celu gwałt na Belli – spotkanym po latach niespełnionym malarzu artyście, który narratorowi odbił dziewczynę. Kolejne części książki splatają się w gęstą od krwi, duszną i ociekającą okrucieństwem opowieść o potrzebie zemsty i jej trudnych do zinterpretowania źródłach.


      Głównego bohatera Piotra trudno nie pomylić z autorem – zgadzają się fakty z dzieciństwa, okresu szkolnego. Nagromadzenie okrucieństwa i wyrafinowanych pomysłów na unicestwienie kolejnych bohaterów pozostaje w sprzeczności z wrażliwością znaną czytelnikom dotąd z kart „Egipt: haram halal”, „Salam” czy „Gozo”.

      Żadna ze zbrodni nie spotkała się z karą. Żadna nie została odkryta nawet po latach – ujawnia ją dopiero narrator. Każde kolejne opowiadanie stopniuje grozę. Alter ego autora poznajemy jako kilkuletniego chłopca na koloniach, który jest świadkiem odrażających scen gwałtów, upokorzeń i dewiacji, a w rolach głównych występują wychowawca o skłonnościach pedofilskich, miejscowy ksiądz i wiejskie popychadło. Skala przemocy, której doświadcza mały Piotrek, nie pozostaje w nim bez echa. Jąska Motyla na koloniach morduje trochę z litości – dziecięca prostolinijność buntuje się przeciwko przemocy i wykorzystywaniu. Kolejne morderstwa są wynikiem reakcji na rażącą niesprawiedliwość, która spotyka bohatera. Profesorka V. przoduje w doprowadzaniu do ośmieszania nastoletniego „Kalwasika”. Na lekcjach przedmiotów ścisłych powietrze „przesycone było zapachem mokrej gąbki, kredy, strachu i nienawiści”. Umiarkowana pogarda, stonowane szyderstwo i lekuchne obrzydzenie – to tylko zaczyn najgorszych pomysłów pedagogicznych na motywowanie Piotra do nauki. Trudno się zatem dziwić, że drewniany szkolny cyrkiel jako narzędzie szkolnej opresji ląduje w oku nauczycielki. Narrator z kolei potrafi doskonale umotywować swoje działanie i wyśmienicie zatrzeć ślady miejsca jatki. Wraz z kolejnymi morderstwami obserwujemy przepoczwarzanie się bohatera i, o zgrozo, kibicujemy powodzeniu jego przedsięwzięć.      Piotr Ibrahim Kalwas jest w “Dziecku księżyca” wskrzesicielem pamięci, którą odtwarza z drastycznymi szczegółami. Nie oszczędza nikogo: nauczycieli-hipokrytów, księży-dewiantów, przesyconych ślepą żądzą czynienia krzywdy zwierzętom ujmujących staruszek, a nawet bezdomnych kloszardów. Zabija na papierze wszystkich, którzy według jego kodeksu na to zasłużyli.
      Proza Kalwasa balansuje na granicy naturalizmu, psychodelii, krwawego horroru i dziennika młodzieńczej przemiany. Porażająco realistyczne, obfitujące w szczegółowe opisy zbrodni – niejednemu prokuratorowi zjeżyłyby włosy na głowie.

      Ja to wszystko zobaczyłem w mojej głowie, i to się nie wydarzyło” – mówi narrator.
      W innym miejscu wodzi za nos: „Aż boję się pomyśleć, że moglibyście w to nie wątpić”.
      Co miało szansę zaistnieć, a co wydarzyło się naprawdę – rozstrzygnie czytelnik. Ostrzegamy: nie odłożycie „Dziecka Księżyca”, dopóki nie zrealizujecie wraz z autorem pełnego Planu Kary. Bez litości. Do końca.

      Transmisja spotkania: https://www.facebook.com/instytutreportazu/

      Miłego dnia!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Gala Bestsellery Empiku 2020 – wydarzenie wydawnicze w elektryzującej oprawie, g. 19.45
     • Gala Bestsellery Empiku 2020 – wydarzenie wydawnicze w elektryzującej oprawie, g. 19.45

     • 09.02.2021 13:39
     • Moi Drodzy!

      Zwykle nie lubię pompatycznych gali, nawet literackich, ale zrobię wyjątek. Dziś wieczorem zapowiada się przy okazji prawdziwy muzyczny festiwal! Oczywiście, poznamy najpopularniejsze w roku ubiegłym książki, filmy, płyty.

      Katarzyna Nosowska
      sanah
      Daria Zawiałow
      PRO8L3M
      Król
      Tomasz Organek
      OKI
      Margaret
      IGO
      Martyna Jakubowicz
      Kwiat Jabłoni
      Vito Bambino
      – to artyści, którzy wystąpią podczas gali Bestsellery Empiku 2020.

      Widowiskowa oprawa muzyczna, obok zaskakującej oryginalnością scenografii i multimediów, to już znak rozpoznawczy tego corocznego wydarzenia.
      Usłyszymy nowe interpretacje i remiksy znanych utworów przygotowane specjalnie na ten wieczór przez dyrektora muzycznego gali – IGO.

      Transmisja rozdania nagród dla twórców Bestsellerów i Odkryć Empiku 2020, a także Wydarzenia Roku, rozpocznie się we wtorek 9 lutego o godz. 20.15 na antenie TVN. Wydarzenie poprowadzi Marcin Prokop.
      Wcześniej, o godz. 19.45 na Facebooku Empiku rozpocznie się streaming, a w nim jeszcze więcej występów gwiazd oraz wywiady, komentarze i relacje zza kulis.
      Gospodarzami internetowej transmisji będą: Maciej Musiał i Gabi Drzewiecka.
      Transmisja na profilu: https://www.facebook.com/empikcom/

      Pełna lista nominowanych i szczegóły dotyczące plebiscytu dostępne są na oficjalnej stronie wydarzenia: https://www.empik.com/bestselleryempiku

      Przyjemnych wrażeń! To może być jeszcze jeden sposób na własne literackie/ artystyczne odkrycie...
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Plac Bohaterów”, Thomas Bernhard - czytanie online, g. 19.00
     • „Plac Bohaterów”, Thomas Bernhard - czytanie online, g. 19.00

     • 08.02.2021 12:37
     • Drodzy Uczniowie!

      Nowy tydzień to nowe szanse i nowe wyzwania. Maturzystom, którzy piszą próbny egzamin dojrzałości, życzyć trzeba przypływu weny i mobilizacji sił. Trzymajmy za nich kciuki.

      Na dobry początek tygodnia polecam Wam czytanie wciąż zbyt mało spopularyzowanego a bardzo interesującego i ważnego pisarza, dramaturga, Thomasa Bernharda – na żywo z Teatru Dramatycznego w Warszawie.

      Dla przybliżenia sylwetki twórcy polecam Wam choćby artykuł z „Dialogu”: http://www.dialog-pismo.pl/rozmowy-dialogu/co-nam-dal-thomas-bernhard

      Przy Heldenplatz - placu, na którym w 1938 roku przemawiał Adolf Hitler - rodzina profesora Schustera mieszkała jeszcze przed wojną. Koszmarne głosy z przeszłości, pomimo upływu lat wciąż słyszy żona profesora. Po Anschlussie Schusterowie wyjechali do Anglii, w 1958 r. wrócili do Wiednia. Jednak nie mogąc znieść odradzającego się wokół nazizmu, wybitny uczony żydowskiego pochodzenia zdecydował się na powtórną emigrację. Tuż przed wyjazdem do Oxfordu profesor Schuster popełnia jednak samobójstwo…

      Plac Bohaterów” Bernharda to rozliczenie pisarza z historią i niechlubną przeszłością Austrii. Antysemityzm, nazizm i przemoc, które odradzają się po wojnie z nową siłą mieszają się z hipokryzją i nienawiścią społeczeństwa niepogodzonego z własnym losem. Być może właśnie dziś sztuka tak silnie krytykująca upadek państwa, wszechwładze kościoła i skorumpowanie polityków stanie się trafnym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości.

      Tekst: Thomas Bernhard
      Tłumaczenie: Grzegorz Matysik
      Reżyseria: Franciszek Szumiński
      Obsada: Adam Ferency, Agnieszka Roszkowska, Katarzyna Herman, Waldemar Barwiński, Małgorzata Niemirska, Henryk Niebudek, Agnieszka Wosińska, Sławomir Grzymkowski, Małgorzata Rożniatowska, Marta Król.      Transmisja na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa/

      Po czytaniu autorzy zapraszają na dyskusję, w której udział wezmą: Grzegorz Matysik (tłumacz dramatu), Monika Muskała (tłumaczka dramaturgii niemieckojęzycznej, dramatopisarka), Cezary Michalski (publicysta, eseista, prozaik), prof. Bogdan de Barbaro (psychiatra, terapeuta), Franciszek Szumiński (reżyser). Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek.

      Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau
      Prawa do tekstu reprezentuje ADiT Agencja Dramatu i Teatru

      Serdeczności ślę!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie