• Biblioteka

     • Rok Stanisława Lema: “Ale Kosmos!”, g. 18.00
     • Rok Stanisława Lema: “Ale Kosmos!”, g. 18.00

     • 29.03.2021 09:28
     • Mili Uczniowie!

      Dzisiejsze spotkanie z historykiem sztuki i kulturoznawcą dr. Miłoszem Markiewiczem „To skomplikowane – Stanisław Lem o naszych związkach z technologią” zainauguruje obchody Roku Stanisława Lema, które w Konstancinie-Jeziornie odbędą się pod hasłem „Ale kosmos!”.      “Czy szczęście da się opisać matematycznym wzorem? Dlaczego roboty czują obrzydzenie w stosunku do istot z krwi i kości? Co cechuje cywilizację znajdującą się w Najwyższej Fazie Rozwoju? Jakimi prawami rządzi się Kosmos i czy poezja może mieć władzę nad gwiazdami? - W ramach wykładu nie tylko podejmiemy wspólnie próbę znalezienia odpowiedzi na te pytania, ale również zastanowimy się, jaką lekcję na temat związków człowieka z technologią pozostawił dla nas Stanisław Lem” – mówi dr Miłosz Markiewicz, który dziś będzie gościł na Facebooku Konstancińskiego Domu Kultury.


      Stanisław Lem pozostaje jednym z najważniejszych polskich filozofów-futurologów, na którego teorie powołuje się grono współczesnych myślicielek i myślicieli. Jego twórczość pozostawia szerokie pole do interpretacji – zwłaszcza dla spekulatywnych wizji naukowych. Jedną z takich prac jest „Cyberiada”, skupiająca się na postaciach dwóch wielkich konstruktorów: Trurla i Klapaucjusza. - “W ramach swoich podróży, które odbywają jako posiadacze Dyplomu Omnipotencji Perpetualnej z wyróżnieniem, odkrywają oni świat, któremu spróbujemy bliżej przyjrzeć się podczas tego spotkania” – dodaje “lemolog”.

      Polecam stronę poświęconą temu wielkiemu pisarzowi: https://solaris.lem.pl/

      Konstanciński Dom Kultury przygotował na ten rok wiele kosmicznych atrakcji nawiązujących do twórczości najwybitniejszego polskiego pisarza fantastyki naukowej. Cykl różnorodnych wydarzeń pod hasłem: „Ale kosmos!” to zarówno wydarzenia online, jak i stacjonarne, skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych.

       

      Transmisja na FB: https://www.facebook.com/konstancinskidomkultury/

      Miłego początku tygodnia!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Międzynarodowy Dzień Teatru. „Książka w teatrze”: “INNE NŌ”
     • Międzynarodowy Dzień Teatru. „Książka w teatrze”: “INNE NŌ”

     • 26.03.2021 09:07
     • Drodzy Licealiści!

      W weekend trwają polecane przeze mnie wcześniej imprezy (Festiwal Filmów Frankofońskich, 25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena), ale w sobotę zapraszam Was również na spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze”, które będzie miało niecodzienny charakter. Po pierwsze, odbędzie się ono w Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzony jest na całym świecie od 60 lat; po drugie, będzie to pretekst do rozszerzenia pola Waszych zainteresowań o teatr Dalekiego Wschodu – nęcąco egzotyczny!      Spotkamy się w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, z autorką i wydawcą książki „Inne nō” Jadwigi Rodowicz-Czechowskiej, opublikowanej we współpracy z Instytutem Teatralnym.

      Książka Jadwigi Rodowicz-Czechowskiej „Inne nō” przedstawia nieznany dotychczas poza wąskim gronem specjalistów w Japonii obszar twórczości dramatycznej nō w okresie od przełomu cywilizacyjnego Meiji (koniec XIX wieku), przez cały wiek XX, aż po pierwszą dekadę wieku XXI. Nie ma jak dotąd w żadnym języku zbiorowego opracowania tego zagadnienia, a niniejsza książka to wprowadzenie do tematu, wymagającego z pewnością dalszych badań. W książce znajdziemy także historię tekstów dramatycznych nō na przestrzeni dziejów.

      Rozmowę, 27 marca o godz. 17:00, z udziałem autorki oraz gości: Beaty Kubiak Ho-Chi i Jakuba Karpoluka, poprowadzą Wioletta Laskowska-Smoczyńska (Muzeum Manggha) i Anna Hausner (Instytut Teatralny).

      Transmisję z wydarzenia zobaczymy na fanpage'u FB: https://www.facebook.com/MuzeumManggha/

      Nagranie zostanie także opublikowane na kanale YouTube Instytutu Teatralnego oraz Muzeum Manggha.

      Oczywiście, najlepiej świętować z teatrem, oglądając jakieś nowe przedstawienie. Np. Teatr Współczesny w Szczecinie udostępni dziś swoją nową produkcję, “Beckomberga”:

      https://wspolczesny.szczecin.pl/beckomberga-na-ekranach-w-waszych-domach/

      Radosnego świętowania z teatrem i książką!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Marais: podróż przez cztery wieki po legendarnej dzielnicy Paryża”, g. 18.00
     • “Marais: podróż przez cztery wieki po legendarnej dzielnicy Paryża”, g. 18.00

     • 25.03.2021 11:35
     • Kochani!

      Miejmy nadzieję, już niebawem powrócimy do kształcących podróży, tymczasem dajmy się poprowdzić na wirtualny spacer po jednej z najciekawszych dzielnic Paryża...

      Marais: podróż przez cztery wieki po legendarnej dzielnicy Paryża” to wykład online Joanny Boczkowskiej-Crettenand – w ramach XXXI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii poświęconych paryskim ulicom.

      Wykład będzie podróżą w czasie po Marais, jednej z niewielu dzielnic Paryża, której dziedzictwo architektoniczne zachowało się pomimo przebudowy centrum przez barona Haussmanna. Po II wojnie ocalił je ówczesny minister kultury André Malraux, ogłaszając strefą chronioną.

      Marais to dawne mokradła, które zagospodarowywali kolejni królowie: Karol V zbudował tu pierwszą królewską siedzibę, a za czasów Henryka IV na dzisiejszym placu Wogezów powstało 36 kamienic, w których zamieszkała arystokracja i elita finansowa. Marais było też świadkiem rewolucji, z tutejszego więzienia wywieziono na gilotynę Marię Antoninę i Ludwika XVI. To tu Victor Hugo częściowo osadził akcję „Nędzników”. W XIX wieku w Marais osiedlili sią rzemieślnicy i złotnicy, a z Europy Wschodniej przyjechali uciekający przed pogromami Żydzi, z których wielu zostało wywiezionych przez niemieckich okupantów do obozów śmierci. W latach 60-tych w Marais osiedliła się wspólnota gejów. W wyremontowanych kamienicach i warsztatach powstały galerie sztuki. Marais jest dziś dzielnicą mody „à la mode”, hołubioną przez artystyczny światek. Joanna Boczkowska-Crettenand pokaże Marais, jakie odkrywa podczas codziennej włóczęgi jego uliczkami.

      Joanna Boczkowska-Crettenand – absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz studiów filologicznych na Uniwersytecie w Genewie. Była korespondentka „Rzeczpospolitej” w Szwajcarii. Autorka esejów i recenzji dla prasy literackiej. Od 12 lat mieszka w Paryżu w dzielnicy Marais, wcześniej przez ponad 20 lat w Szwajcarii. Prowadzi na Facebooku stronę „Dziennik Paryski” i pracuje nad książką o Marais.

      Program zobaczymy za pośrednictwem platformy ZOOM, będzie transmitowany na żywo na na stronie Domu Bretanii na Facebooku: https://www.facebook.com/dom.bretanii/

      Informacja dotyczące dostępu za pośrednictwem aplikacji ZOOM:

      Link dostępu: https://zoom.us/postattendee?id=1

      Meeting ID: 974 0494 3453
      Passcode : 121035

      Zachęcam – to może być doskonały przyczynek do projektowania wakacyjnych podróży!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Przedpremierowa rozmowa o książce “Łyski liczą do trzech” - rozmowa z recenzentami, g. 18.00
     • Przedpremierowa rozmowa o książce “Łyski liczą do trzech” - rozmowa z recenzentami, g. 18.00

     • 24.03.2021 08:49
     • Moi Mili!

      Przedpremierowo, w drugim odcinku cyklu “Lada moment KSIĄŻKA” Fundacji Tu Kultura, wysłuchamy dziś rozmowy o "Łyski liczą do trzech" Olgi Hund – książce, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Czarne 31.03.2021r.


      O utworze wieloaspektowym, wielowymiarowym, niemal symbolicznym rozmawiać będą:
      Katarzyna Aksamit, Małgorzata Babula, Paweł Cybulski.

      Transmisja: https://www.facebook.com/fundacjatukultura

      Olga Hund za swoją debiutancką powieść "Psy ras drobnych" otrzymała Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza i Nagrodę im. Josepha Conrada oraz nominację do Nagrody Literackiej Gdynia. Liczyć można na to, że i za "Łyski..." posypią się nagrody!

      O KSIĄŻCE (ze strony wydawnictwa):

      “W czeskim Zlinie trwa festyn integracyjny organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaźni Czesko-Caaakańskiej. Caaakowie to mniejszość narodowa nielubiana przez władze i Czechów. Krążą o nich niestworzone legendy – że jedzą koty, z dzikich zwierząt wytapiają smalec, a nawet potrafią czarować. Na dodatek mają trzecie oko. Zdawałoby się, pozbawione specjalnych właściwości, ale niektórzy twierdzą, że caaakańskie kobiety potrafią dzięki niemu błyskawicznie opętać mężczyzn, dlatego zaleca się Czechom nosić ochronne przyłbice.

      Podczas festynu dochodzi do tragedii. Policjant przypadkowo strzela do caaakańskiego chłopca. W mieście wybuchają zamieszki. Trójka bohaterów – pankówy Janka i Marie, wplątany przypadkowo w wydarzenia Amerykanin George – oraz Pies, od Którego Wszystko Się Zaczęło wyruszają na poszukiwanie winnego policjanta.


      Olga Hund w swojej śmiałej prozie zabiera czytelnika w podróż po czeskich miastach, które wydają się podejrzanie znajome, i opowiada o ulicznym buncie tych, którzy nie mieli wcześniej głosu. To historia o narodzinach pewnej rewolucji, przyprawiona Gombrowiczowską groteską i humorem.”

      Serdecznie polecam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “...Włoskie parodie i pastisze dekady lat 60.” - wykład online, g.18.00
     • “...Włoskie parodie i pastisze dekady lat 60.” - wykład online, g.18.00

     • 23.03.2021 09:22
     • Drodzy Uczniowie!

      Lubicie stare filmy? Nie wątpię, że tak jest. Z całą pewnością z czasem coraz bardziej będziecie się zagłębiać w kosmos kina XX wieku, z którego osiągnięć świat filmu i widzowie korzystają do dziś, a także nim się fascynują. Dziś mamy okazję przyjrzeć się jednej z planet europejskiego kina – z galaktyki włoskiej kinematografii...

      GAK Plama zaprasza na wykład online "Od „Jamesa Tonta” do „Rocco i jego sióstr” – włoskie parodie i pastisze dekady lat 60".
      Włoska kinematografia znana jest ze swojego zamiłowania do komedii, a w latach 60. – na fali boomu ekonomicznego produkowała ich naprawdę bardzo dużo. Wielu mistrzów włoskiego kina specjalizowało się w tzw. commedia all’ italiana – autorskiej tragikomedii, która stawała się równocześnie wnikliwą opowieścią o włoskim charakterze narodowym (Pietro Germi, Dino Risi, Mario Monicelli). Warto jednak zauważyć, że gatunek komediowy miał wówczas w Italii jeszcze inne oblicze. Między humorem, odwagą i szaleństwem włoscy twórcy parodiowali nawet własne klasyki – „Słodkie życie” Felliniego czy „Rocco i jego bracia” Viscontiego. Ale przede wszystkim upodobali sobie Włosi w tej magicznej dekadzie przygody Jamesa Bonda i różnych innych (pokrewnych) tajnych agentów. „Goldfinger” zamienia się tutaj w „Goldsingera”, a ulubieniec angielskiej Królowej zamiast Astonem Martinem DB5, wozi się po mieście… Fiatem 500. Wystąpienie Diany Dąbrowskiej przybliży mniej znany świat włoskiego kina, w którym wiedzie prym niejaki „James Tont” (alias „James Głupek”) a słynnego Rocco doprowadzają do szału nie bracia – a siostry.

      Diana Dąbrowska – Filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat 60 i we włoskim kinie współczesnym.

      Wykład online realizowany na facebooku GAK Plama: https://www.facebook.com/PlamaGAK/

      Serdecznie zapraszam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej