• Biblioteka

          • "Miasto nie-ludzkie" | wykład Filipa Springera, g. 18.00
          • "Miasto nie-ludzkie" | wykład Filipa Springera, g. 18.00

          • 11.03.2021 13:48
          • Moi Drodzy!

            Dziś chcę polecić Wam ważne wydarzenie wynikające z palącej dziś refleksji ekologiczno-humanistycznej.

            Filip Springer w swoim wykładzie poruszy temat podejścia człowieka do pozaludzkiej przyrody miasta w kontekście panującej katastrofy klimatycznej. Pod lupę zostanie wzięta dzielnica Muranów, a wątek jej ekosystemu posłuży jako przykład do refleksji nam miastem przyszłości. Wykład będzie moderować Kamila Radecka-Mikulicz, kuratorka wystawy "Tu Muranów".

            Transmisja wykładu na kanale YouTube Muzeum POLIN:

            https://www.youtube.com/channel/UC8caXcOXGf0qzLYnhvSp9Xg/featured

            Lubimy myśleć o miastach jako o czymś bardzo ludzkim, czymś, co przeciwstawiane jest "naturze" albo dzikiej przyrodzie. Jakby gdzieś na obrzeżach wielkich metropolii przebiegała fizyczna granica między naturą a kulturą. Jakby ta granica w ogóle gdziekolwiek przebiegała a ten podział miał jakikolwiek głębszy sens. Ale tak myślimy - że miasta należą do nas - ludzi. Zmiany jakie zachodzą na naszej planecie przeczą jednak temu wyraźnie. W dobie katastrofy klimatycznej i innych klęsk środowiskowych, z masowym wymieraniem gatunków włącznie człowiek musi zredefiniować swoje podejście do pozaludzkiej przyrody. A to znaczy, że musi także przemyśleć swoje miasta na nowo. Struktury, które uważaliśmy dotąd za wyłącznie ludzkie, są bowiem od samego początku zamieszkiwane przez inne istoty.

            Jeśli chcemy skutecznie i konstruktywnie odpowiedzieć na wyzwania związane z katastrofą klimatyczną, musimy obecność tych istot uwzględnić także w miejskich ekosystemach. Dlatego pytanie o przyjazne miasto przyszłości musi się spotkać z pytaniem: dla kogo ono miałoby być przyjazne? Czy pojęcie to uwzględnia także troskę o jego nie-ludzkich mieszkańców. I jak ta troska może się realizować? Pytania te można zadać w kontekście całych miast, albo ich wycinków zastanawiając się, jak uczynić przyjanymi (bo już nie "zhumanizować") miejskie przestrzenie.

            Wszystkie te zagadnienia nabierają szczególnego znaczenia w mieście i dzielnicy podniesionej z kompletnych gruzów. A przecież takim miejscem jest Muranów, który zaraz po wojnie stał się obszarem, zarządzanym przez poza-ludzką przyrodę i od tej przyrody wtórnie "odzyskanym" przez człowieka. Pytanie czy to dziedzictwo stwarza jakąkolwiek szansę na wytworzenie nowego sposobu koegzystowania?

            Filip Springer - pisarz i fotograf, autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. "Miedzianka. Historia znikania", "Wanna z kolumnadą", "13 pięter", "Miasto Archipelag", "Źle urodzone". Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka "Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz".

            Projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

            Serdecznie polecam!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Joe Hill – Premiera online, g. 18.00
          • Joe Hill – Premiera online, g. 18.00

          • 10.03.2021 09:19
          • Drodzy Uczniowie!

            Zapraszam na spotkanie z cyklu #premieraonline, naszym gościem będzie Joe Hill, autor książki „Pudełko w kształcie serca” (Wydawnictwo Albatros). Rozmowę poprowadzi Marcin Zwierzchowski. O tłumaczenie konsekutywne zadba Taida Meredith. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.


             

            Transmisja ze spotkania: empik - Strona główna | Facebook
             

            „Pudełko w kształcie serca” Joego Hilla okrzyknięto najlepszym debiutem z gatunku horroru od czasu Clive’a Barkera i jedną z najbardziej udanych historii o duchach, jakie kiedykolwiek napisano.
             

            Jude Coyne, gwiazdor ostrego rocka w mocno średnim wieku, oprócz muzyki ceni sobie spokój, psy, kobiety − i swoją wyjątkową kolekcję. Jako zbieracz wszystkiego, co makabryczne i niesamowite, nie może przepuścić okazji do zakupu wystawionego na aukcji internetowej ducha. Kiedy jednak w jego domu pojawia się garnitur nieboszczyka w czarnym pudełku w kształcie serca, Jude odkrywa, że za swe pieniądze dostał znacznie więcej, niż się spodziewał. Duch bowiem jest prawdziwy − i ma swoje plany…
             

            Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, powieściopisarz i autor opowiadań stawiany jest na równi z takimi mistrzami gatunku jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. Opowiadane przez niego historie są w istocie kroniką niekończącej się wojny między dobrem i złem. Swoim mistrzowskim piórem Hill przesuwa granice gatunku na nowe terytoria, sprawnie obnażając mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia.
             

            Marcin Zwierzchowski - prowadzący:

            Z wykształcenia biotechnolog, z zawodu redaktor i dziennikarz. W „Nowej Fantastyce” przepracował 10 lat jako szef działu prozy obcej. Redaktor antologii „Wiedźmin. Szpony i kły”. Od lat publicystycznie związany z tygodnikiem „Polityka”, pisze również m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Książek”, „Newsweeka”, Dwutygodnika i LubimyCzytac.pl.


            Zachęcam do udziału i do lektury!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • ABC Awangardy: Ikony Awangardy – Witkacy, g. 18.00
          • ABC Awangardy: Ikony Awangardy – Witkacy, g. 18.00

          • 09.03.2021 14:16
          • Drodzy Licealiści!

            Cricoteka oraz Ośrodek Badań nad Awangardą WP UJ zapraszają na cykl wykładów w formule online i dyskusji po wykładach. W tym roku pod hasłem Ikony Awangardy.

            Nowa odsłona wykładów z cyklu ABC Awangardy pozwoli nam wyłowić z ogromnej galerii artystów związanych ze sztuką eksperymentalną najbardziej intrygujące osobistości. Będziemy odkrywać nieznane oblicze ruchu awangardowego, przyglądając się rozpoznawalnym artystom z nowych perspektyw, a także prezentując czołowych przedstawicieli awangard Europy Środkowej, zapomniane sławy Nowej Sztuki, twórców sztuki bizarnej, niekonwencjonalnej, fascynującej swoją odmiennością. Wśród bohaterów znajdą się zatem zarówno artyści kultowi (jak Tadeusz Peiper), jak i postaci dotychczas znajdujące się na marginesach polskiej recepcji sztuki awangardowej (jak Gherasim Luca czy Mychajło Semenko). Ikon poszukamy we wszystkich dziedzinach twórczej działalności: literaturze, kinie, teatrze, sztukach plastycznych czy muzyce. Kolejne litery alfabetu będą otwierać drzwi do wewnętrznych światów fascynujących ludzi, którzy w sposób niekwestionowany przyczynili się do przewartościowania naszego wyobrażenia o sztuce i uczynili z niej pole niekończących się eksperymentów.

            Dziś Izabela Curyłło-Klag wygłosi wykład o Witkacym, jednym z najważniejszych plastyków i pisarzy XX wieku, myślicielu, rewolucjoniście sztuki i teatru.

            Przy okazji polecam Wam stronę poświęconą Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi:

            https://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-ignacy-witkiewicz-witkacy

            Po premierowej prezentacji wykładu, o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie na żywo z możliwością zadawania pytań.

            Transmisja: https://pl-pl.facebook.com/Cricoteka/

            Kuratorki programu: Iwona Boruszkowska, Michalina Kmiecik
            Koordynacja: Barbara Pasterak

            Identyfikacja wizualna: Weird Gentelmen: https://www.instagram.com/weird_gentlemen/

            Zapraszam na szczególnie ważny odcinek cyklu!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • "Galaktyka kobiet", g. 18.00
          • "Galaktyka kobiet", g. 18.00

          • 08.03.2021 13:49
          • Witajcie!

            Chciał(a)byś pilotować balon? Zawodowo zajmować się kosmosem? Badać czarne dziury? Nie ma się czego wstydzić, to całkiem realne plany. Porozmawiaj z trzema nieprzeciętnymi kobietami, które odniosły sukces. Dołącz do „Galaktyki kobiet”…

            Poznasz naukowczynie związane z eksploracją kosmosu, wysokimi technologiami i przełomowymi badaniami. Będziesz mieć okazję, by z nimi porozmawiać.
            Goście 7. edycji:

            Magdalena Filcek - neuroarchitektka, designerka, artystka, wynalazczyni, wizjonerka, pilotka balonów na ogrzane powietrze, honorowa pracowniczka NASA. Stworzyła i opatentowała system „Vinci Power Nap®”(VPN), innowacyjny pomysł dotyczący wellbeing’u, który może służyć również jako narzędzie prewencji przed chorobami cywilizacyjnymi, związanymi ze zmianami klimatycznymi i pandemią.

            Natalia Lemarquis - zarządza projektami satelitów do obserwacji Ziemi w brytyjskiej firmie In-Space Missions Ltd. Jest mentorem w Space4Women Network, zorganizowanej przez UNOOSA (United Nations Office for Outer Space Affairs).

            Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska - profesor w Obserwatorium Astronomicznym UW. Zajmuje się przede wszystkim astrofizyką gwiazd neutronowych i czarnych dziur. Aktualnie bada fale grawitacyjne. Od 2008 roku jest członkinią zespołu polskich naukowców Virgo-Polgraw, będącego częścią projektów Virgo i Ligo. Zdobywczyni licznych nagród i grantów naukowych.

            7. edycja "Galaktyki kobiet" to wydarzenie w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności.

            Transmisja na FB: https://pl-pl.facebook.com/eseropolska/

            Serdecznie zachęcam!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece (do 8 III)
          • Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece (do 8 III)

          • 05.03.2021 09:45
          • Kochani!
            Festiwal HER Docs i Ninateka zapraszają na 8 polskich premier online wyjątkowych filmów dokumentalnych – stworzonych przez kobiety i o kobietach.

            Czy istnieje kobieca solidarność, czym jest dziś dyskryminacja i feminizm, z jakimi globalnymi problemami mierzą się kobiety? Historie kameralne, intymne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną. Wśród tytułów znalazła się obsypana nagrodami „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania” Stéfanne Prijot, film „ll Call You When I Get There” Małgorzaty Goliszewskiej (reżyserki głośnej „Lekcji miłości”) czy opowieść o Kate Nash, która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i bizneswoman, pokazując innym kobietom, że mogą funkcjonować w świecie muzycznym na własnych warunkach.

            Prezentowane filmy stanowiły część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło się w trakcie festiwalu dużą popularnością.

            Wszystkie tytuły dostępne są za darmo do 8 marca na stronie https://ninateka.pl/

            𝗙𝗶𝗹𝗺𝘆 𝗱ł𝘂𝗴𝗼𝗺𝗲𝘁𝗿𝗮𝘇̇𝗼𝘄𝗲:
            „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania”, reż. Stéfanne Prijot
            „Powrót Kate Nash”, reż. Amy Goldstein
            „ON ONA JA”, reż. Carlotta Kittel
            „Siostrzeństwo”, reż. Irene Lusztig

            𝗙𝗶𝗹𝗺𝘆 𝗸𝗿𝗼́𝘁𝗸𝗼𝗺𝗲𝘁𝗿𝗮𝘇̇𝗼𝘄𝗲:
            „I’ll Call You When I Get There”, reż. Małgorzata Goliszewska
            „The Vibrant Village”, reż. Weronika Jurkiewicz
            „Nie masz dystansu”, reż. Karina Paciorkowska
            „Zorganizować (nie)możliwe”, reż. Carme Gomila, Tonina Matamalas

            Pięknego weekendu - promyka słonka na sercu!
            Romuald Kuźmitowicz
          • więcej
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie