• Biblioteka

          • Joe Hill – Premiera online, g. 18.00
          • Joe Hill – Premiera online, g. 18.00

          • 10.03.2021 09:19
          • Drodzy Uczniowie!

            Zapraszam na spotkanie z cyklu #premieraonline, naszym gościem będzie Joe Hill, autor książki „Pudełko w kształcie serca” (Wydawnictwo Albatros). Rozmowę poprowadzi Marcin Zwierzchowski. O tłumaczenie konsekutywne zadba Taida Meredith. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.


             

            Transmisja ze spotkania: empik - Strona główna | Facebook
             

            „Pudełko w kształcie serca” Joego Hilla okrzyknięto najlepszym debiutem z gatunku horroru od czasu Clive’a Barkera i jedną z najbardziej udanych historii o duchach, jakie kiedykolwiek napisano.
             

            Jude Coyne, gwiazdor ostrego rocka w mocno średnim wieku, oprócz muzyki ceni sobie spokój, psy, kobiety − i swoją wyjątkową kolekcję. Jako zbieracz wszystkiego, co makabryczne i niesamowite, nie może przepuścić okazji do zakupu wystawionego na aukcji internetowej ducha. Kiedy jednak w jego domu pojawia się garnitur nieboszczyka w czarnym pudełku w kształcie serca, Jude odkrywa, że za swe pieniądze dostał znacznie więcej, niż się spodziewał. Duch bowiem jest prawdziwy − i ma swoje plany…
             

            Joe Hill, jeden z najlepszych amerykańskich autorów horrorów, powieściopisarz i autor opowiadań stawiany jest na równi z takimi mistrzami gatunku jak Peter Straub, Neil Gaiman czy Jonathan Lethem. Opowiadane przez niego historie są w istocie kroniką niekończącej się wojny między dobrem i złem. Swoim mistrzowskim piórem Hill przesuwa granice gatunku na nowe terytoria, sprawnie obnażając mrok kryjący się pod powierzchnią codziennego życia.
             

            Marcin Zwierzchowski - prowadzący:

            Z wykształcenia biotechnolog, z zawodu redaktor i dziennikarz. W „Nowej Fantastyce” przepracował 10 lat jako szef działu prozy obcej. Redaktor antologii „Wiedźmin. Szpony i kły”. Od lat publicystycznie związany z tygodnikiem „Polityka”, pisze również m.in. dla „Gazety Wyborczej”, „Książek”, „Newsweeka”, Dwutygodnika i LubimyCzytac.pl.


            Zachęcam do udziału i do lektury!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • ABC Awangardy: Ikony Awangardy – Witkacy, g. 18.00
          • ABC Awangardy: Ikony Awangardy – Witkacy, g. 18.00

          • 09.03.2021 14:16
          • Drodzy Licealiści!

            Cricoteka oraz Ośrodek Badań nad Awangardą WP UJ zapraszają na cykl wykładów w formule online i dyskusji po wykładach. W tym roku pod hasłem Ikony Awangardy.

            Nowa odsłona wykładów z cyklu ABC Awangardy pozwoli nam wyłowić z ogromnej galerii artystów związanych ze sztuką eksperymentalną najbardziej intrygujące osobistości. Będziemy odkrywać nieznane oblicze ruchu awangardowego, przyglądając się rozpoznawalnym artystom z nowych perspektyw, a także prezentując czołowych przedstawicieli awangard Europy Środkowej, zapomniane sławy Nowej Sztuki, twórców sztuki bizarnej, niekonwencjonalnej, fascynującej swoją odmiennością. Wśród bohaterów znajdą się zatem zarówno artyści kultowi (jak Tadeusz Peiper), jak i postaci dotychczas znajdujące się na marginesach polskiej recepcji sztuki awangardowej (jak Gherasim Luca czy Mychajło Semenko). Ikon poszukamy we wszystkich dziedzinach twórczej działalności: literaturze, kinie, teatrze, sztukach plastycznych czy muzyce. Kolejne litery alfabetu będą otwierać drzwi do wewnętrznych światów fascynujących ludzi, którzy w sposób niekwestionowany przyczynili się do przewartościowania naszego wyobrażenia o sztuce i uczynili z niej pole niekończących się eksperymentów.

            Dziś Izabela Curyłło-Klag wygłosi wykład o Witkacym, jednym z najważniejszych plastyków i pisarzy XX wieku, myślicielu, rewolucjoniście sztuki i teatru.

            Przy okazji polecam Wam stronę poświęconą Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi:

            https://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-ignacy-witkiewicz-witkacy

            Po premierowej prezentacji wykładu, o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie na żywo z możliwością zadawania pytań.

            Transmisja: https://pl-pl.facebook.com/Cricoteka/

            Kuratorki programu: Iwona Boruszkowska, Michalina Kmiecik
            Koordynacja: Barbara Pasterak

            Identyfikacja wizualna: Weird Gentelmen: https://www.instagram.com/weird_gentlemen/

            Zapraszam na szczególnie ważny odcinek cyklu!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • "Galaktyka kobiet", g. 18.00
          • "Galaktyka kobiet", g. 18.00

          • 08.03.2021 13:49
          • Witajcie!

            Chciał(a)byś pilotować balon? Zawodowo zajmować się kosmosem? Badać czarne dziury? Nie ma się czego wstydzić, to całkiem realne plany. Porozmawiaj z trzema nieprzeciętnymi kobietami, które odniosły sukces. Dołącz do „Galaktyki kobiet”…

            Poznasz naukowczynie związane z eksploracją kosmosu, wysokimi technologiami i przełomowymi badaniami. Będziesz mieć okazję, by z nimi porozmawiać.
            Goście 7. edycji:

            Magdalena Filcek - neuroarchitektka, designerka, artystka, wynalazczyni, wizjonerka, pilotka balonów na ogrzane powietrze, honorowa pracowniczka NASA. Stworzyła i opatentowała system „Vinci Power Nap®”(VPN), innowacyjny pomysł dotyczący wellbeing’u, który może służyć również jako narzędzie prewencji przed chorobami cywilizacyjnymi, związanymi ze zmianami klimatycznymi i pandemią.

            Natalia Lemarquis - zarządza projektami satelitów do obserwacji Ziemi w brytyjskiej firmie In-Space Missions Ltd. Jest mentorem w Space4Women Network, zorganizowanej przez UNOOSA (United Nations Office for Outer Space Affairs).

            Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska - profesor w Obserwatorium Astronomicznym UW. Zajmuje się przede wszystkim astrofizyką gwiazd neutronowych i czarnych dziur. Aktualnie bada fale grawitacyjne. Od 2008 roku jest członkinią zespołu polskich naukowców Virgo-Polgraw, będącego częścią projektów Virgo i Ligo. Zdobywczyni licznych nagród i grantów naukowych.

            7. edycja "Galaktyki kobiet" to wydarzenie w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności.

            Transmisja na FB: https://pl-pl.facebook.com/eseropolska/

            Serdecznie zachęcam!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece (do 8 III)
          • Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece (do 8 III)

          • 05.03.2021 09:45
          • Kochani!
            Festiwal HER Docs i Ninateka zapraszają na 8 polskich premier online wyjątkowych filmów dokumentalnych – stworzonych przez kobiety i o kobietach.

            Czy istnieje kobieca solidarność, czym jest dziś dyskryminacja i feminizm, z jakimi globalnymi problemami mierzą się kobiety? Historie kameralne, intymne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną. Wśród tytułów znalazła się obsypana nagrodami „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania” Stéfanne Prijot, film „ll Call You When I Get There” Małgorzaty Goliszewskiej (reżyserki głośnej „Lekcji miłości”) czy opowieść o Kate Nash, która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i bizneswoman, pokazując innym kobietom, że mogą funkcjonować w świecie muzycznym na własnych warunkach.

            Prezentowane filmy stanowiły część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło się w trakcie festiwalu dużą popularnością.

            Wszystkie tytuły dostępne są za darmo do 8 marca na stronie https://ninateka.pl/

            𝗙𝗶𝗹𝗺𝘆 𝗱ł𝘂𝗴𝗼𝗺𝗲𝘁𝗿𝗮𝘇̇𝗼𝘄𝗲:
            „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania”, reż. Stéfanne Prijot
            „Powrót Kate Nash”, reż. Amy Goldstein
            „ON ONA JA”, reż. Carlotta Kittel
            „Siostrzeństwo”, reż. Irene Lusztig

            𝗙𝗶𝗹𝗺𝘆 𝗸𝗿𝗼́𝘁𝗸𝗼𝗺𝗲𝘁𝗿𝗮𝘇̇𝗼𝘄𝗲:
            „I’ll Call You When I Get There”, reż. Małgorzata Goliszewska
            „The Vibrant Village”, reż. Weronika Jurkiewicz
            „Nie masz dystansu”, reż. Karina Paciorkowska
            „Zorganizować (nie)możliwe”, reż. Carme Gomila, Tonina Matamalas

            Pięknego weekendu - promyka słonka na sercu!
            Romuald Kuźmitowicz
          • więcej
          • „Miasto i jego muzeum”. Bezpłatne wykłady online
          • „Miasto i jego muzeum”. Bezpłatne wykłady online

          • 04.03.2021 08:13
          • Moi Drodzy!

            Dziś zaczyna się cykl szalenie obiecujących wykładów z historii sztuki, które pomogą Wam rozszerzyć, ugruntować wiedzę i przygotować się do matury z języka polskiego. Malarskie, plastyczne dzieła sztuki są przecież tekstami kultury, których znajomości pożądacie...

            To seria wykładów dra Olafa Kwapisa z Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy, poświęconych najcenniejszym kolekcjom sztuki prezentowanym w miastach obecnych na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

            Będą dostępne bez ograniczeń na żywo na profilu na Facebooku:

            https://www.facebook.com/Centrum.Interpretacji.Zabytku/

            Program (każdego dnia w g. 18.30-20.00):
            4 marca
            Rzym. Muzea Kapitolińskie
            Przyjrzymy się pierwszej publicznej kolekcji na świecie – otwartym dla widzów w 1471 roku przez papieża Sykstusa IV zbiorom sztuki na Kapitolu.

            5 marca
            Wiedeń. Cesarska kolekcja
            Wiedeńskie kolekcje sztuki, zgromadzone w wielu znanych muzeach i galeriach, należą do najcenniejszych na świecie. Zajrzymy do nich by przypomnieć dzieła między innymi Starych Mistrzów kolekcjonowane przedstawicieli rodu Habsburgów.

            6 marca
            Madryt. Królewskie zbiory
            Trzy wielkie kolekcje o unikatowej wartości wyznaczają w centrum Madrytu granice „Złotego Trójkąta Sztuki”. W zbiorach Muzeów Prado, Thyssen-Bornemisza i Reina Sofia znajdziemy przykłady najważniejszych z punktu widzenia historii sztuki dzieł malarskich.

            7 marca
            Wenecja. Nie tylko Galleria dell’Accademia
            Wenecja zrodziła, wychowała i do dziś ceni swych wielkich artystów – Bellinich, Vivarinich, Bassanów, Tycjana, Giorgiona, Tintoretta, Veronese, Tiepola, Carpaccia… Ich dzieła pozostały we wnętrzach kościołów i pałaców rozsianych w różnych miejscach laguny.

            Więcej na stronie: http://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/

            Serdecznie zachęcam do słuchania i obcowania z bezcennymi dziełami!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej