• Ekopracownia

        • Woda, czyli substancja, bez której życie nie istnieje



        • Uczniowie 3e Anastazja Gołębowska, Zuzanna Sobczak, Krzysztof Janowicz zrealizowali projekt dla klas pierwszych naszego liceum nt. wody i jej znaczenia w życiu człowieka.Pierwszoklasiści dowiedzieli się m.in. o stresie wodnym, o zasobach przypadających na 1 mieszkańca, o niektórych skutkach braku wody, o rodzajach suszy w Polsce, o tym w jaki sposób codziennie oszczędzać wodę. Lekcje zostały przeprowadzone w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wody w IX LO. 
          Na zakończenie najpilniejsi słuchacze - wyłonieni w czasie quizu- otrzymali drobny upominek pozyskany w ramach środków pochodzących z realizacji programu Ekopracownia.

          Opiekun merytoryczny- p. Karolina Nowaczyk

        • Konkurs "Wokół wody"

        • Konkurs „Wokół Wody"

          W dniu 25 marca  odbył się szkolny konkurs przyrodniczy „Wokół Wody” zorganizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Wody. Pytania w konkursie pochodziły z następujących dziedzin: chemia, geografia, biologia, fizyka i ekologia.

          Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców:

          •  miejsce dla klasy III e w składzie: M. Borkowska, A. Bochan, J. Chmielewska,
          •  miejsce dla klasy III d w składzie: S. Hrebenchenko, J. Kaczyńska, M. Wójcik,
          •  miejsce dla klasy II e w składzie: O. Sławińska, Z. Kowalska, K. Wachowicz.

          Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom

          Nagrody zostały ufundowane w ramach programu Ekopracownia.

          Konkurs jest elementem edukacji ekologicznej zapoczątkowanej w naszej szkole przez powstanie EKOPRACOWNI odnawialnych źródeł energii OZE, sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie .

          Koordynatorem konkursu była p. Joanna Tymejczyk.

          Tekst: K. Nowaczyk Zdjęcia: K. Nowaczyk, J. Tymejczyk

        • Fabryka Wody Edukatorium

        • W poniedziałek 8 kwietnia uczniowie klasy 1G i 2D wraz z p. Karoliną Nowaczyk, p. Xymeną Sileńską-Foltyn oraz p. Wioletą Morszczyn-Snop odwiedzili nowo oddane centrum edukacyjno-rekreacyjno-sportowe - Fabryka Wody. W trakcie wizyty uczniowie zwiedzili nowe Edukatorium, wykonywali interaktywne zadania,  testowali symulatory lotów kosmicznych , a następnie zobaczyli jak wygląda strefa SPA oraz odwiedzili strefę basenów.

          Edukatorium składa się z sześciu stref tematycznych, m.in. Klimat, Ocean, Kosmos, Hydroinżynieria, w których nauczyliśmy się o roli i znaczeniu wody, jej wpływie na nasze życie i cywilizację.

          Takie zdobywanie wiedzy poza szkołą i podręcznikami było dla nas ekscytującą przygodą.

          Serdecznie dziękujemy za oprowadzanie i sympatyczną atmosferę. 

          Uczniowie klas 1G i 2D

          Tekst i zdjęcia: Karolina Nowaczyk oraz Bartosz Bagiński

           

        • Międzynarodowy Dzień Wody

        • Zielona Zatoka ECO ZONE

        • Bank Roślin, czyli zielony wtorek w Zielonej Zatoce ECO ZONE!

          Wczoraj w ECO ZONE 9-tki odbyła się wymiana roślin za zużyte baterie.

          Dzięki pomocy Amelii Hreczuch, Klaudii Bartkowiak, Wiktorii Brejnak z klasy 3e wszystkie sadzonki znalazły swoje nowe domy, by cieszyć oczy, zdobić przestrzeń i nawilżać powietrze.

          Koordynatorką wydarzenia była p. Karolina Nowaczyk. 

        • Wizyta na wydziale IMiM ZUT

        • W dniu 22 marca uczniowie klasy 2F byli z wizytą na  Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT w Szczecinie, gdzie wzięli udział w II Ogólnopolskim Dniu Inżynierii Materiałowej na ZUT - „Materiały inspirowane naturą".

           Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu na temat inżynierii materiałowej, który był jednocześnie próbą ustalenia rekordu w ogólnopolskiej  najliczniejszej lekcji. Wykład kończył się testem.                                                   

           Uczniowie wysłuchali także wykładu na temat ekologii i recyklingu

           , odwiedzili laboratoria i wzięli udział w eksperymentach w obszarze tworzyw sztucznych i polimerów: samodzielnie dokonywali analizy tworzyw sztucznych, a także wytworzyli własną folię.                                                                                                                                                           

           Zajęcia odbywały się w różnych lokalizacjach ZUT, były bardzo intensywne i tym samym atrakcyjne. Organizacja, pomimo szerokiego grona odbiorców tj. kilkuset uczniów z całego województwa, jak zawsze na ZUT przygotowana w najdrobniejszych szczegółach:  podział na podgrupy, zaangażowani koordynatorzy, pomocni studenci przypisani do konkretnych grup.

        • Edukacja ekologiczna - Projekt

        • Przedstawiamy jeden z projektów uczniowskich o tematyce ekologicznej w j. angielskim  pt. „Szczecin - a green city or …is it?” w wykonaniu Michał Różycki, ucznia klasy 2a.

          Projekty są elementem edukacji ekologicznej zapoczątkowanej w naszej szkole przez powstanie EKOPRACOWNI odnawialnych źródeł energii OZE sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie  .

        • Wyniki kampanii promującej korzystanie z poidełek

        •  

          Kamania promowałna przez Samorząd Uczniowski IXLO. 

        • Akcja SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO promująca postawę eco.

        • Od 5 do 12 lutego Samorząd Uczniowski prowadzi akcję i przypomina o regularnym korzystaniu ze szkolnych poidełek, które zostały zamontowane jako jeden z projektów MBO w poprzednich edycjach.

          Jeśli napełniacie butelkę czy bidon, zaznaczcie to na kartce, która została umieszczona obok poidełek. 

          Na podstawie Waszych danych SU planuje obliczyć i przedstawić, jak ograniczamy używanie plastiku dzięki takim działaniom. 

          Wierzymy, że utrwalamy pozytywne przyzwyczajenia picia wody i rezygnacji z jednorazowych butelek plastikowych.

          Akcja jest realizowana w ramach edukacji ekologicznej zapoczątkowanej w naszej szkole przez powstanie EKOPRACOWNI odnawialnych źródeł energii OZE w IXLO sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie  .

        • Zbiórka nakrętek do recyclingu!

        •  

          W ramach działań EKOPRACOWNI OZE 

          w naszej szkole trwa akcja zbierania nakrętek plastikowych. Zostaną one przekazane na wsparcie schroniska dla zwierząt.

          Już dziś dołącz do akcji i pomóż nam uratować naszych czworonożnych przyjaciół 

          Pojemnik znajduje się na parterze przy sali nr 8.

          Działanie to jest elementem edukacji ekologicznej zapoczątkowanej w naszej szkole przez powstanie EKOPRACOWNI odnawialnych źródeł energii OZE w IXLO sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie .

           

        • Święta w Ekopracowni

        •  

          Uczennice i uczniowie klasy 1g przy dźwięku świątecznych melodii miło spędzali czas dekorując ozdobami świątecznymi EKOPRACOWNIĘ.

          Jak na proekologiczną strefę przystało 

          zamiast drzewka z lasu młodzież ozdabiała własnoręcznie złożoną choinkę wielokrotnego użytku! 

          Brawo!

          EKOPRACOWNIA odnawialnych źródeł energii OZE, sfinansowana została ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie  .

          Tworzymy dobrą energię!

           

        • Elektrownia atomowa w Lubmin

        •  

          W środę 29 listopada czternaścioro uczniów klas drugich i pierwszych profilu matematyczno-fizycznego wraz z opiekunem Panem Marcinem Waszakiem odwiedziło elektrownię atomową 

           w Lubmin koło Greifswaldu w Niemczech.

          W trakcie tej wizyty uczniowie zapoznali się z różnorodnymi aspektami budowy i działania elektrowni atomowej. Pan przewodnik podczas ponad 1,5 godzinnego zwiedzania w sposób bardzo ciekawy omówił działanie i pokazał elementy budowy reaktora, a także poruszył różnorodne zagadnienia związane z jego eksploatacją. Uczniowie chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań. Wyjazd ten był dla uczniów bardzo ciekawym a zarazem wartościowym doświadczeniem.

           Wycieczka została zorganizowana jako element edukacji ekologicznej w ramach działalności EKOPRACOWNI odnawialnych źródeł energii OZE sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

           

        • Eko-Kodeks IX LO. 

        • 🌿🌍 Eko-Kodeks IX LO. 

          W ramach edukacji ekologicznej klasy IXLO przystąpiły do napisania Eko-Kodeksu szkoły.  
          9️⃣ eko-zasad w IX LO powstało na skutek sugestii zebranych spośród społeczności szkolnej.  

          Pamiętajmy o stosowaniu zasad kodeksu w życiu codziennym. Sprzyja to realnym oszczędnościom i zrównoważonemu życiu. Dbajmy o naszą planetę, by mogła służyć następnym pokoleniom! 

          • Uczniowie IXLO poznają zastosowanie OZE

          • 20 września uczniowie klasy 1G mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić nową siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

            Ten piękny i niezwykle energooszczędny budynek, który optymalnie wykorzystuje naturalne ciepło, światło czy deszczówkę, jest też przestrzenią przyjazną człowiekowi i środowisku.

            Podczas wizyty młodzieży była też chwila na podziwianie panoramy Szczecina i spacer po łące kwietnej 

            na dachu tego pasywnego obiektu.

            Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Pomorze Zachodnie  

          • Recykling w praktyce

          •  

            10 listopada, w ramach edukacji ekologicznej w IXLO, uczniowie klasy 2e wraz z wychowawczynią, Panią Joanną Tymejczyk, wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w firmie Remondis.

            Zajęcia te i warsztaty  ekologiczne zorganizowane były w ramach projektów prowadzonych przez Urząd Miasta Szczecin promujących treści ekologiczne. 

            obraz

            Młodzież, pod opieką pracownika firmy Remondis - Pani Marii Szewczyk, zwiedzała teren firmy zapoznając się z tematyką segregacji odpadów, ich recyklingu, możliwości wykorzystania przygotowanych w wyniku segregacji materiałów odpadowych w następstwie procesów przetwórczych. Po zapoznaniu się ze specyfiką odpowiedniej segregacji i możliwości recyklingu młodzież wzięła udział w warsztatach.

            Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

          • Nowoczesna ekopracownia w IXLO!

          • Z przyjemnością informujemy,  że  nasze liceum otrzymało dofinansowanie  w wysokości 75 000 złotych na realizację pracowni odnawialnych źródeł energii-„Eco Zone”! Pracownia  powstanie dzięki pilotażowemu programowi Ekopracownia – Zielone serce szkoły ”, który jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w ramach Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Stworzenie nowoczesnej pracowni w naszej szkole z pewnością przyczyni się do podniesienia atrakcyjności zajęć z przedmiotów przyrodniczych oraz umożliwi młodzieży wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce poprzez realizację ciekawych inicjatyw o tematyce ekologicznej. Uroczyste przekazanie symbolicznego czeku oraz umowy na realizację projektu odbyło się 25 lipca 2023 roku. Umowę dofinansowania – w imieniu pana Marka Subocza – Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie przekazała pani Joanna Grab – Zastępca Prezesa Zarządu Funduszu, natomiast symboliczny czek pan Artur Szałabawka, poseł na Sejm RP.

            EKOPRACOWNIA dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Szczecinie wfos.szczecin.pl oraz Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie nfosigw.gov.pl

          • Otwarcie Ekopracowni

          • Otwarcie Ekopracowni w IXLOobraz

            Wczoraj w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia ekopracowni odnawialnych źródeł energii OZE obrazobrazobraz

            „ECO ZONE" sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

            EKOPRACOWNIA dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie 75000 zł. 

            Podczas spotkania uczniowie m.in. zaprezentowali projekt o farmach wiatrowych, uczestniczyli w zajęciach obserwacji preparatów roślinnych pod mikroskopem oraz przeprowadzili eksperymenty fizyczne.

            Zdjęcia: Bartosz Bagiński

    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie