• Ekopracownia

    • Akcja SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO promująca postawę eco.

    • Od 5 do 12 lutego Samorząd Uczniowski prowadzi akcję i przypomina o regularnym korzystaniu ze szkolnych poidełek, które zostały zamontowane jako jeden z projektów MBO w poprzednich edycjach.

     Jeśli napełniacie butelkę czy bidon, zaznaczcie to na kartce, która została umieszczona obok poidełek. 

     Na podstawie Waszych danych SU planuje obliczyć i przedstawić, jak ograniczamy używanie plastiku dzięki takim działaniom. 

     Wierzymy, że utrwalamy pozytywne przyzwyczajenia picia wody i rezygnacji z jednorazowych butelek plastikowych.

     Akcja jest realizowana w ramach edukacji ekologicznej zapoczątkowanej w naszej szkole przez powstanie EKOPRACOWNI odnawialnych źródeł energii OZE w IXLO sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie  .

    • Zbiórka nakrętek do recyclingu!

    •  

     W ramach działań EKOPRACOWNI OZE 

     w naszej szkole trwa akcja zbierania nakrętek plastikowych. Zostaną one przekazane na wsparcie schroniska dla zwierząt.

     Już dziś dołącz do akcji i pomóż nam uratować naszych czworonożnych przyjaciół 

     Pojemnik znajduje się na parterze przy sali nr 8.

     Działanie to jest elementem edukacji ekologicznej zapoczątkowanej w naszej szkole przez powstanie EKOPRACOWNI odnawialnych źródeł energii OZE w IXLO sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie .

      

    • Święta w Ekopracowni

    •  

     Uczennice i uczniowie klasy 1g przy dźwięku świątecznych melodii miło spędzali czas dekorując ozdobami świątecznymi EKOPRACOWNIĘ.

     Jak na proekologiczną strefę przystało 

     zamiast drzewka z lasu młodzież ozdabiała własnoręcznie złożoną choinkę wielokrotnego użytku! 

     Brawo!

     EKOPRACOWNIA odnawialnych źródeł energii OZE, sfinansowana została ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie  .

     Tworzymy dobrą energię!

      

    • Elektrownia atomowa w Lubmin

    •  

     W środę 29 listopada czternaścioro uczniów klas drugich i pierwszych profilu matematyczno-fizycznego wraz z opiekunem Panem Marcinem Waszakiem odwiedziło elektrownię atomową 

      w Lubmin koło Greifswaldu w Niemczech.

     W trakcie tej wizyty uczniowie zapoznali się z różnorodnymi aspektami budowy i działania elektrowni atomowej. Pan przewodnik podczas ponad 1,5 godzinnego zwiedzania w sposób bardzo ciekawy omówił działanie i pokazał elementy budowy reaktora, a także poruszył różnorodne zagadnienia związane z jego eksploatacją. Uczniowie chętnie korzystali z możliwości zadawania pytań. Wyjazd ten był dla uczniów bardzo ciekawym a zarazem wartościowym doświadczeniem.

      Wycieczka została zorganizowana jako element edukacji ekologicznej w ramach działalności EKOPRACOWNI odnawialnych źródeł energii OZE sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

      

    • Eko-Kodeks IX LO. 

    • 🌿🌍 Eko-Kodeks IX LO. 

     W ramach edukacji ekologicznej klasy IXLO przystąpiły do napisania Eko-Kodeksu szkoły.  
     9️⃣ eko-zasad w IX LO powstało na skutek sugestii zebranych spośród społeczności szkolnej.  

     Pamiętajmy o stosowaniu zasad kodeksu w życiu codziennym. Sprzyja to realnym oszczędnościom i zrównoważonemu życiu. Dbajmy o naszą planetę, by mogła służyć następnym pokoleniom! 

     • Uczniowie IXLO poznają zastosowanie OZE

     • 20 września uczniowie klasy 1G mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić nową siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

      Ten piękny i niezwykle energooszczędny budynek, który optymalnie wykorzystuje naturalne ciepło, światło czy deszczówkę, jest też przestrzenią przyjazną człowiekowi i środowisku.

      Podczas wizyty młodzieży była też chwila na podziwianie panoramy Szczecina i spacer po łące kwietnej 

      na dachu tego pasywnego obiektu.

      Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Pomorze Zachodnie  

     • Recykling w praktyce

     •  

      10 listopada, w ramach edukacji ekologicznej w IXLO, uczniowie klasy 2e wraz z wychowawczynią, Panią Joanną Tymejczyk, wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w firmie Remondis.

      Zajęcia te i warsztaty  ekologiczne zorganizowane były w ramach projektów prowadzonych przez Urząd Miasta Szczecin promujących treści ekologiczne. 

      obraz

      Młodzież, pod opieką pracownika firmy Remondis - Pani Marii Szewczyk, zwiedzała teren firmy zapoznając się z tematyką segregacji odpadów, ich recyklingu, możliwości wykorzystania przygotowanych w wyniku segregacji materiałów odpadowych w następstwie procesów przetwórczych. Po zapoznaniu się ze specyfiką odpowiedniej segregacji i możliwości recyklingu młodzież wzięła udział w warsztatach.

      Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

     • Otwarcie Ekopracowni

     • Otwarcie Ekopracowni w IXLOobraz

      Wczoraj w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia ekopracowni odnawialnych źródeł energii OZE obrazobrazobraz

      „ECO ZONE" sfinansowanej ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

      EKOPRACOWNIA dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie 75000 zł. 

      Podczas spotkania uczniowie m.in. zaprezentowali projekt o farmach wiatrowych, uczestniczyli w zajęciach obserwacji preparatów roślinnych pod mikroskopem oraz przeprowadzili eksperymenty fizyczne.

      Zdjęcia: Bartosz Bagiński

     • Nowoczesna ekopracownia w IXLO!

     • Z przyjemnością informujemy,  że  nasze liceum otrzymało dofinansowanie  w wysokości 75 000 złotych na realizację pracowni odnawialnych źródeł energii-„Eco Zone”! Pracownia  powstanie dzięki pilotażowemu programowi Ekopracownia – Zielone serce szkoły ”, który jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, w ramach Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Stworzenie nowoczesnej pracowni w naszej szkole z pewnością przyczyni się do podniesienia atrakcyjności zajęć z przedmiotów przyrodniczych oraz umożliwi młodzieży wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce poprzez realizację ciekawych inicjatyw o tematyce ekologicznej. Uroczyste przekazanie symbolicznego czeku oraz umowy na realizację projektu odbyło się 25 lipca 2023 roku. Umowę dofinansowania – w imieniu pana Marka Subocza – Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie przekazała pani Joanna Grab – Zastępca Prezesa Zarządu Funduszu, natomiast symboliczny czek pan Artur Szałabawka, poseł na Sejm RP.

      EKOPRACOWNIA dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Szczecinie wfos.szczecin.pl oraz Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie nfosigw.gov.pl

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62 (nieczynny)
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie