• Biblioteka

     • Kultura online na dziś
     • Kultura online na dziś

     • 29.10.2020 15:57
     • Mili Licealiści!

      Jesienne wieczory sprzyjają relaksowi w domowym zaciszu, tym więcej doceniamy ofertę kulturalnych imprez online, łatwo dostępnych. Pozwolę sobie podsuwać Wam propozycje, które uznam za interesujące i wartościowe. Dziś kilka – z różnych sfer. Wszystkie spotkania odbędą się o g. 18.00, więc trzeba dokonać wyboru.

      Spotkanie autorskie z Biancą Okońską i z jej książką

      Zapraszam na spotkanie z Biancą Okońską i na rozmowę o książce „Poza mną” wydanej przez Wydawnictwo MOVA.

      Wśród licznych recenzji książka ma też taką:

      „Jak dobrze trzeba pisać, żeby słowami wydzierać ze mnie uczucia? Ile życia trzeba tchnąć w książkę, żebym odczuwała ją niczym fragment własnej historii? Jakie emocje trzeba wszyć w treść, żeby na pewnych płaszczyznach rozbić mnie na milion kawałków?"

      Tak po przeczytaniu powieści „Poza mną” napisała na swoim blogu
      Maja Wiktorowicz, recenzentka i patronka tej książki, i to właśnie Maja przeprowadzi rozmowę z Biancą Okońską.

      O KSIĄŻCE:
      "Jako terapeutka wie, że to nic dziwnego, że miłość sprzed lat staje nagle w drzwiach z zamiarem, by wszystko naprawić. Zdaje sobie również sprawę, że niełatwo uchronić się przed popełnianiem tych samych błędów. Jej małżeństwo rozpadło się kilka lat temu.
      Bardzo dobrze potrafi słuchać innych. Nie słyszy samej siebie. Szczególnie teraz, gdy On – ten, który kiedyś tak bardzo ją zranił – stoi przed nią, zmuszając ją do zweryfikowania wielu poprzednich wyborów.
      Tego samego dnia w drzwiach jej gabinetu pojawia się chłopak, tak bardzo do Niego podobny. Jego widok budzi jeszcze więcej wspomnień i całkowicie burzy wypracowaną przez lata terapeutyczną monotonię.
      „Poza mną” to przejmujące, gorzkie studium toksycznej relacji i sztuki dokonywania ważnych wyborów."
      (OPIS ZE STRONY WYDAWNICTWA MOVA)

      O AUTORCE:
      "Bianca Okońska – urodzona w 1992 roku w Essen, w Niemczech. Wychowała się na Pomorzu. Od 9 lat mieszka w Krakowie, gdzie w 2017 roku skończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
      W 2011 roku w Wydawnictwie Nowy Świat w wersji elektronicznej ukazał się jej tomik poetycki pod tytułem „Nie wpadnę bo umarłam”. „Poza mną” to jej powieściowy debiut."

      Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu:

      https://www.facebook.com/fundacjatukultura/

      Zbliżenia. Szkice o polskich artystach” - spotkanie z Andą Rottenberg

      Zapraszam spotkanie autorskie z Andą Rottenberg, które poprowadzi Hanna Wróblewska.

      Książka „Zbliżenia” jest zbiorem komentarzy do sztuki blisko pięćdziesięciu polskich artystów, których Autorka spotkała w swoim zawodowym życiu. Krótkie eseistyczne formy mają na celu dotrzeć do osób spoza wąskiego kręgu profesjonalistów. To bardzo osobisty, choć niekompletny pamiętnik spotkań ze sztuką.

      Transmisja odbędzie się na Facebooku: https://www.facebook.com/ZachetaKsiegarniaArtystyczna/

      Muzyka współczesna nie gryzie z Anną Ignatowicz-Glińską

      Spotkanie ONLINE z cenioną kompozytorką Anną Ignatowicz-Glińską – pierwszą bohaterką naszych tegorocznych filmów, które realizujemy w ramach projektu „Muzyka współczesna nie gryzie”.
      Anna Ignatowicz-Glińska - ukończyła studia kompozytorskie w warszawskiej AMiFC (UMFC), w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego (dyplom 1996 z wynikiem bardzo dobrym). Jest adiunktem w macierzystej uczelni. W 2013 ukończyła w UMFC cykl szkoleń w ramach Międzyuczelnianej Specjalności Multimedialnej (projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego). Stypendystka ZAiKS (1999, 2001, 2012), MKiDN (2008, 2010) i IMiT (2012, 2014).

      Jej utwory wykonywane były na koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą (m.in. w Niemczech, Czechach, Rosji, Austrii, Francji, Szwajcarii, Danii, USA, Ameryce Łacińskiej, w Chinach i na Ukrainie), nagrywane na płyty (Audite, DUX, Acte Préalable, Mons, Polonia Records) i wydawane (Norsk Musikforlag, PWM).

      Jest laureatką nagród i wyróżnień na konkursach kompozytorskich – m.in. Nagrody Publiczności i Wyróżnienia na VI Międzynarodowym Konkursie im. A. Pietrowa (Sankt Petersburg, 2012) i II Nagrody na Konkursie „Mikołowskich Dni Muzyki” (Mikołów, 2013).

      Interesuje się także aranżacją, improwizacją oraz literaturą i piśmiennictwem muzycznym (publikacje w literaturze fachowej i na łamach prasy muzycznej).

      Jest członkiem ZAiKS, ZKP (od 2009 Sekretarz Oddziału Warszawskiego) i Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektronicznej (PSEME).

      Ostatnio coraz ważniejsze miejsce w jej twórczości zajmują projekty multimedialne, wpisujące się w ideę syntezy sztuk i powstałe we współpracy z artystami innych dziedzin.

      Link do transmisji na stronie:

      https://ptmw.art.pl/

      Zachęcam do skorzystania z tej ciekawej oferty, pozdrawiam Was!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Cmentarz jako tekst
     • Cmentarz jako tekst

     • 28.10.2020 12:58
     • Moi Drodzy!

      Dość dużo podróżuję i wszędzie, gdzie jestem, odwiedzam cmentarze. Zdarza się nawet, że od cmentarza właśnie zaczynam poznawać jakieś miejsce. Nekropolia wprowadza mnie, wtajemnicza w klimat miasta, pozwala poznać mieszkańców od najprawdziwszej strony.

      Cmentarze nie są smutne, raczej ciekawe, często piękne. Od wczesnego dzieciństwa nęci mnie ich świat wypełniony treścią, której nie znajduję nigdzie indziej... Truizmem będzie powiedzieć, że są księgą życia, w której się przeglądamy. A przecież tak jest! Odwiedzamy cmentarze z różnych motywacji. By trzymać więź z przodkami, wyrazić swą miłość i cześć dla Nich. Oznacza to bardzo intymne przeżywanie nieobecności-obecności bliskich, którzy odeszli do wieczności, a jednak z nami pozostają – w emocjach, marzeniach, pamięci... Poza wartościami i znaczeniami osobistymi, prywatnymi nekropolie istnieją dla nas w wymiarze kultury: są pomnikami historii i cywilizacji, zabytkami architektury, obiektami zbiorowej pamięci i tradycji społeczności oraz całych narodów. Oto znaczenia i walory trudne do zignorowania.

      Każdy cmentarz jest inny, ma swoją osobowość, stapia się z kontekstem miejscowej (w węższym sensie – regionalnej, w szerszym – narodowej) kultury. Widać to nie tylko w architekturze, tzw. sztuce sepulkralnej, ale i dekoracji grobów. Inne są cmentarze w Polsce (w każdym zakątku kraju - różne), inne w Rosji, inne zupełnie w Hiszpanii czy Izraelu. To oczywiste – chciejmy stąd czytać treści, które pomogą nam rozpoznać cechy miejscowych kultur.

      Spróbujcie z cmentarzy popatrzeć na miejsca, które odwiedzacie. Odsłonią przed Wami tajemnice nigdzie indziej niedostępne, przyniosą pogodną, dobrą refleksję nad światem, który bardzo zasługuje na zachowanie wobec niego dystansu.

      Ciepło pozdrawiam Was na te dni, kiedy ze szczególną uwagą spoglądamy w stronę bliższych i dalszych nekropolii... Wiele z nich, polskich i zagranicznych, możemy tymczasem zwiedzić wirtualnie. Wybrałem dla Was trzy, moim zdaniem najciekawsze.

      Père Lachaise w Paryżu:
      https://opolnocywparyzu.pl/cmentarz-pere-lachaise/
      Montjuïc Cemetery w Barcelonie:

      https://ajuntament.barcelona.cat/bombers/en/noticia/my-new-post-10515_146954

      Cimiteri Capitolini Verano w Rzymie:

      https://www.cimitericapitolini.it/cimiteri-di-roma/elenco-cimiteri/8-cimitero-monumentale-verano.html

      Na zachętę dodam jeszcze swoje zdjęcia z niedawnych moich podróży. Ciekaw jestem, co Wy czytacie z cmentarzy. Odezwijcie się.

      Cmentarz w Funchal (Madera)

      Cmentarz w Valetcie (Malta)


       

      Cmentarz w Puerto de la Cruz (Teneryfa)

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Wyniki konkursu "Wakacyjna przygoda z książką"
     • Wyniki konkursu "Wakacyjna przygoda z książką"

     • 06.10.2020 08:03
     • Uczniowie IX LO napisali bardzo interesujące recenzje własnych lektur, ujawniając talenty publicystyczne i dojrzałe spojrzenie na literaturę, jak również wolę dzielenia się swoimi przemyśleniami i opiniami z innymi czytelnikami.

       

      Wyniki konkursu czytelniczego na najciekawszą recenzję wakacyjnej lektury:

       

      I miejsce: Marcelina Wrzesińska z kl. 2PD (opiekun: Pani Profesor Anna Parchimowicz)

      II miejsce: Aleksandra Strelcow z kl. 2GF (opiekun: Pani Profesor Elżbieta Korzeniewska)

      III miejsce: Oliwia Pałka z kl. 2GF (opiekun: Pani Profesor Elżbieta Korzeniewska)

       

      Gratulujemy!

      Zwyciężczynie otrzymują nagrody książkowe.

       

      Organizatorzy konkursu: szkolni bibliotekarze

      Pozdrawiam serdecznie! Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie