• Biblioteka

     • POLIN Music Festival: #online
     • POLIN Music Festival: #online

     • 26.02.2021 09:28
     • Drodzy Licealiści!

      W ten weekend chciałbym zainteresować Was bardzo ciekawym wydarzeniem muzycznym.

      To wyjątkowa odsłona POLIN Music Festivalu. Dzięki koncertom online udamy się w muzyczną podróż ze Szwajcarii, przez Belgię, Polskę, Ukrainę aż do Stanów Zjednoczonych – przy dźwiękach Blocha, Gershwina, Glassa, Freidlina, Piazzolli i Wajnberga.

      W programie festiwalu przygotowano 6 koncertów. Wysłuchamy „Suity hebrajskiej” w wykonaniu Michael Guttman i Jing Zhao, uczcimy 25. rocznicę śmierci Mieczysława Wajnberga, prezentując jego pieśni pisane do słów w języku jidysz, zaprosimy Was na dwa recitale fortepianowe - Alexeya Botvinova i Erica Himy’ego, a finał festiwalu tradycyjnie przeżyjemy przy dźwiękach tanga, upamiętniając 100. rocznicę urodzin Astora Piazzolli. Przed ekrany organizatorzy zapraszają również najmłodszych melomanów i osoby ze szczególnymi potrzebami sensorycznymi.

      Podczas POLIN Music Festivalu swoją premierę będą też miały podcasty poświęcone muzycznym bohaterom nowej galerii POLIN – „Dziedzictwo”. Dzięki nim poznamy bliżej fenomen twórczości Bronisława Hubermana, Artura Rubinsteina i Henryka Warsa.

      Program festiwalu:

      26 lutego (piątek)

      20:00 Michael Guttman & Jing Zhao: Ernst Bloch „Suita Hebrajska”

      21:00 Ewa Leszczyńska, Maria Sławek, Marcin Zdunik, Mischa Kozłowski: Mieczysław Wajnberg „Jidisze lider”

      27 lutego (sobota)

      20:00 Alexei Botvinov plays Philipp Glass and Jan Freidlin

      21:00 Eric Himy plays George Gershwin

      28 lutego (niedziela)

      11:00 Smyki i smyczki: koncert przyjazny sensorycznie

      20:00 SONICO: 100-lecie urodzin Astora Piazzolli

      Premiery koncertów na: https://www.youtube.com/user/mhzp2013

      Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
      Mecenasem Sceny Muzycznej Muzeum POLIN jest Jankilevitsch Foundation.

      Serdecznie zapraszam na weekend z pełną treści, emocji, barw, odcieni... muzyką!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Festiwal Reportażu Młodego Pokolenia #3 Marta Sapała, g. 18.00
     • Festiwal Reportażu Młodego Pokolenia #3 Marta Sapała, g. 18.00

     • 25.02.2021 09:05
     • Witajcie!

      Zapraszam do udziału w trzecim spotkaniu w ramach Festiwalu Reportażu Młodego Pokolenia. Tym razem gościć będziemy Martę Sapałę, autorkę m.in. książki „NA MARNE” (Wydawnictwo Czarne).

      Marta Sapała (ur. 1974) – dziennikarka. Urodziła się w Kartuzach, studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z „Polityką” i „Zwierciadłem”. Jest autorką kilku książek, w tym „MNIEJ. INTYMNY PORTRET ZAKUPOWY POLAKÓW” i „NA MARNE”. Za tę ostatnią otrzymała nominację do nagrody Grand Press 2020. Mieszka w Warszawie.

      Marta Sapała postanowiła zbadać marnotrawstwa żywieniowego, które - jak straszą media - rośnie w ogromnie szybkim tempie. Rozmawia z ludźmi, którzy żywią się tym, co znajdą w śmietnikach, zagląda do kompostowników i kuchennych szafek swoich rozmówców, szpera w kontenerach przy dyskontach spożywczych, oddaje głos ludziom bez domu i tym, którzy oszczędzanie mają we krwi. Odwiedza miejsca, w których powstaje żywność, i te, w których kończy się jej droga. Zagląda do magazynów w supermarketach i bankach żywności. Ludzkie portrety splata ze statystykami i opiniami ekspertów. Nie boi się również podawać w wątpliwość powtarzanych w mediach obiegowych opinii dotyczących marnotrawstwa.

      NA MARNE” to zbiór reportaży o naszych codziennych nawykach i doskonała lekcja odpowiedzialnej konsumpcji.

      Spotkanie poprowadzi Paulina Frankiewicz.

      Transmisja: https://www.facebook.com/ksiegarniadodziela/

      Nietypowy festiwal literacki, całoroczne wydarzenie poświęcone literaturze faktu: Festiwal Reportażu Młodego Pokolenia. Przynajmniej raz w miesiącu zaprasza reporterki i reporterów teraz lub w ostatnich latach debiutujących na rynku wydawniczym, aby rozmawiać o najnowszych tytułach i o tych, z którymi czytelniczki i czytelnicy mieli okazję już się zapoznać.

      Patronat nad Festiwalem objął InstytutR.
      Partnerzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo AGORA, Dowody na Istnienie.
      Spotkanie z Martą Sapałą organizowane jest we współpracy z Wydawnictwem Czarne.

      Problemy z konsumpcją ma większość nas, zachęcam do refleksji!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Premiera styczniowo-lutowego numeru „IX Wrót”
     • Premiera styczniowo-lutowego numeru „IX Wrót”

     • 24.02.2021 09:04
     • Kochani!

      IX Wrota” w każdych okolicznościach otwarte przed Wami, choćby i online. Nie próżnujemy, bacznie analizujemy rzeczywistość, uczestniczymy w niej, podobnie jak Wy! Jak zawsze, mamy dla Was ciekawe wypowiedzi publicystyczne i literackie. Przy lekturze naszych tekstów nie zabraknie silnych wrażeń i przemyśleń: o życiu, polityce, książkach, teatrze, filmie..., o szkole.

      IXWrota_styczen_luty_ostateczny.pdf

      Przyjemnego czytania – życzę Wam wraz z Redakcją szkolnej gazety!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Antywirusowe autorskie spotkanie w sieci”, g. 20.00
     • „Antywirusowe autorskie spotkanie w sieci”, g. 20.00

     • 24.02.2021 08:57
     • Mili Czytelnicy!

      Zapraszam Was dziś na kolejne literackie spotkanie w ramach projektu „Antywirusowe autorskie spotkania w sieci”.

      Gościem Marka Zająca będzie ALOSZA AWDIEJEW wraz ze swoją książką "Śmiechowirus. Porady i zmyślenia towarzyszące". Cała prawda o tym, jak żyć – z uśmiechem!
      Ta pozycja to nie tylko zbiór felietonów popularnego artysty, ale również napisany w humorystyczny sposób poradnik, a właściwie antyporadnik (a może i to, i to?).
      W każdym razie, artysta komentuje naszą rzeczywistość w sposób czasem złośliwy, czasem dobroduszny, ale zawsze dowcipny. Używa do tego celu także żartobliwych kawałów i niezwykle celnych aforyzmów.

      ALOSZA AWDIEJEW – urodzony w 1940 roku w Woroszyłowsku (ZSRR) przybył do Polski w 1967. Obywatelem naszego kraju jest od 1993 roku.

      To aktor filmowy, piosenkarz, językoznawca, pochodzenia rosyjskiego. Jego bogata działalność artystyczna związana jest m. in. z krakowskim kabaretem „Piwnica pod Baranami”, gdzie występuje, śpiewając romanse rosyjskie i cygańskie oraz piosenki odeskie i żydowskie, okraszone humorem.
      Gość nasz ma także bogaty dorobek naukowy. Ukończył studia filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma tytuł profesora nauk humanistycznych.

      Link do transmisji: https://www.facebook.com/FundacjaCarpeDiem

      Zapraszam na spotkanie, pozdrawiam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Walka postu z karnawałem trwa! (online: 18.00)
     • Walka postu z karnawałem trwa! (online: 18.00)

     • 23.02.2021 08:49
     • Drodzy!

      Wybór ciekawej, rozwijającej imprezy kulturalnej dla Was przysparza mi nie lada dylematów: jak odnaleźć się między skrajnymi estetykami, ideami, wartościami?! Nie jest to proste. Ale na szczęście człowiek jest bogaty wewnętrznie, niejednoznaczny – ma potrzebę wznieść się na najwyższe wyżyny, po czym tęskni do nurzania się w plebejskich lub jarmarcznych - dziś popkulturowych! - rozrywkach. Wychodząc naprzeciw potencjalnym Waszym tęsknotom, anonsuję dziś dwa wydarzenia, oba zaczynają się o g. 18.00.

      ABC Awangardy: Ikony Awangardy”


       

      Cricoteka oraz Ośrodek Badań nad Awangardą WP UJ zapraszają na cykl wykładów w formule online i dyskusji po wykładach. W tym roku pod hasłem „Ikony Awangardy”.

      Nowa odsłona wykładów z cyklu ABC Awangardy pozwoli nam wyłowić z ogromnej galerii artystów związanych ze sztuką eksperymentalną najbardziej intrygujące osobistości. Chcielibyśmy wraz z naszymi gośćmi odkrywać nieznane oblicze ruchu awangardowego, przyglądając się rozpoznawalnym artystom z nowych perspektyw, a także prezentując czołowych przedstawicieli awangard Europy Środkowej, zapomniane sławy Nowej Sztuki, twórców sztuki bizarnej, niekonwencjonalnej, fascynującej swoją odmiennością. Wśród bohaterów znajdą się zatem zarówno artyści kultowi (jak Siergiej Eisenstein czy Tadeusz Peiper), jak i postaci dotychczas znajdujące się na marginesach polskiej recepcji sztuki awangardowej (jak Gherasim Luca czy Mychajło Semenko). Ikon poszukamy we wszystkich dziedzinach twórczej działalności: literaturze, kinie, teatrze, sztukach plastycznych czy muzyce. Kolejne litery alfabetu będą otwierać drzwi do wewnętrznych światów fascynujących ludzi, którzy w sposób niekwestionowany przyczynili się do przewartościowania naszego wyobrażenia o sztuce i uczynili z niej pole niekończących się eksperymentów.

      Aleksander Wójtowicz zaprasza na wykład poświęcony Siergiejowi Eisensteinowi!

      Był osobowością wielkiego formatu, artystą wielowymiarowym, moderatorem i nowatorem sztuki filmowej w epoce gwałtownego upowszechniania się kina. A za dwa tygodnie - Tadeusz Kantor, dziś klasyk awangardy plastycznej i teatralnej, jeszcze przed dwudziestu laty uznawany za kontrowersyjnego, zwłaszcza we własnym mieście, Krakowie.

      O bohaterze wieczoru przeczytacie choćby tutaj – bardzo ciekawy tekst: https://oldcamera.pl/siergiej-eisenstein-rewolucjonista-kina/

      Po premierowej prezentacji wykładu, o godz. 19.00, zacznie się spotkanie na żywo z możliwością zadawania pytań.

      Transmisja: https://www.facebook.com/Cricoteka/

      Kuratorki programu: Iwona Boruszkowska, Michalina Kmiecik
      Koordynacja: Barbara Pasterak
      Identyfikacja wizualna: Weird Gentelmen

      https://www.instagram.com/weird_gentlemen/

      Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – Premiera online


       

      Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline, naszymi gościem będzie Katarzyna Czajka-Kominiarczuk autorka książki „Seriale. Do następnego odcinka” (Wydawnictwo W.A.B.). Rozmowę poprowadzi Bartek Przybyszewski. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.

      Wszyscy oglądamy seriale, czas przyjrzeć się im z bliska. Kim jest showrunner i co to jest bottle episode? Czym różni się sitcom od proceduralu i serialu analogowego? Co robi się, gdy aktor grający główną rolę złamie nogę? Seriale stały się jednym z najważniejszych elementów współczesnej kultury. Nawet Olga Tokarczuk w swoim przemówieniu noblowskim wspomniała o serialowej narracji. Bo bez niej trudno zrozumieć współczesnego człowieka. O tym niesłychanie ciekawym zjawisku kulturowym oraz o fascynujących kulisach serialowych produkcji opowie autorka bloga „Zwierz Popkulturalny”.

      Warto odwiedzać: https://zpopk.pl/

      Transmisja spotkania: https://www.facebook.com/empikcom

      Komu bliżej do sacrum, komu do profanum – zdecyduje sam. Bez względu na wszystko, życzę Wam mocnych wrażeń!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie