• Biblioteka

     • ABC Awangardy: Ikony Awangardy – Witkacy, g. 18.00
     • ABC Awangardy: Ikony Awangardy – Witkacy, g. 18.00

     • 09.03.2021 14:16
     • Drodzy Licealiści!

      Cricoteka oraz Ośrodek Badań nad Awangardą WP UJ zapraszają na cykl wykładów w formule online i dyskusji po wykładach. W tym roku pod hasłem Ikony Awangardy.

      Nowa odsłona wykładów z cyklu ABC Awangardy pozwoli nam wyłowić z ogromnej galerii artystów związanych ze sztuką eksperymentalną najbardziej intrygujące osobistości. Będziemy odkrywać nieznane oblicze ruchu awangardowego, przyglądając się rozpoznawalnym artystom z nowych perspektyw, a także prezentując czołowych przedstawicieli awangard Europy Środkowej, zapomniane sławy Nowej Sztuki, twórców sztuki bizarnej, niekonwencjonalnej, fascynującej swoją odmiennością. Wśród bohaterów znajdą się zatem zarówno artyści kultowi (jak Tadeusz Peiper), jak i postaci dotychczas znajdujące się na marginesach polskiej recepcji sztuki awangardowej (jak Gherasim Luca czy Mychajło Semenko). Ikon poszukamy we wszystkich dziedzinach twórczej działalności: literaturze, kinie, teatrze, sztukach plastycznych czy muzyce. Kolejne litery alfabetu będą otwierać drzwi do wewnętrznych światów fascynujących ludzi, którzy w sposób niekwestionowany przyczynili się do przewartościowania naszego wyobrażenia o sztuce i uczynili z niej pole niekończących się eksperymentów.

      Dziś Izabela Curyłło-Klag wygłosi wykład o Witkacym, jednym z najważniejszych plastyków i pisarzy XX wieku, myślicielu, rewolucjoniście sztuki i teatru.

      Przy okazji polecam Wam stronę poświęconą Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi:

      https://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-ignacy-witkiewicz-witkacy

      Po premierowej prezentacji wykładu, o godz. 19.00, odbędzie się spotkanie na żywo z możliwością zadawania pytań.

      Transmisja: https://pl-pl.facebook.com/Cricoteka/

      Kuratorki programu: Iwona Boruszkowska, Michalina Kmiecik
      Koordynacja: Barbara Pasterak

      Identyfikacja wizualna: Weird Gentelmen: https://www.instagram.com/weird_gentlemen/

      Zapraszam na szczególnie ważny odcinek cyklu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • "Galaktyka kobiet", g. 18.00
     • "Galaktyka kobiet", g. 18.00

     • 08.03.2021 13:49
     • Witajcie!

      Chciał(a)byś pilotować balon? Zawodowo zajmować się kosmosem? Badać czarne dziury? Nie ma się czego wstydzić, to całkiem realne plany. Porozmawiaj z trzema nieprzeciętnymi kobietami, które odniosły sukces. Dołącz do „Galaktyki kobiet”…

      Poznasz naukowczynie związane z eksploracją kosmosu, wysokimi technologiami i przełomowymi badaniami. Będziesz mieć okazję, by z nimi porozmawiać.
      Goście 7. edycji:

      Magdalena Filcek - neuroarchitektka, designerka, artystka, wynalazczyni, wizjonerka, pilotka balonów na ogrzane powietrze, honorowa pracowniczka NASA. Stworzyła i opatentowała system „Vinci Power Nap®”(VPN), innowacyjny pomysł dotyczący wellbeing’u, który może służyć również jako narzędzie prewencji przed chorobami cywilizacyjnymi, związanymi ze zmianami klimatycznymi i pandemią.

      Natalia Lemarquis - zarządza projektami satelitów do obserwacji Ziemi w brytyjskiej firmie In-Space Missions Ltd. Jest mentorem w Space4Women Network, zorganizowanej przez UNOOSA (United Nations Office for Outer Space Affairs).

      Dr hab. Dorota Gondek-Rosińska - profesor w Obserwatorium Astronomicznym UW. Zajmuje się przede wszystkim astrofizyką gwiazd neutronowych i czarnych dziur. Aktualnie bada fale grawitacyjne. Od 2008 roku jest członkinią zespołu polskich naukowców Virgo-Polgraw, będącego częścią projektów Virgo i Ligo. Zdobywczyni licznych nagród i grantów naukowych.

      7. edycja "Galaktyki kobiet" to wydarzenie w formie online. Będzie składać się z krótkich wywiadów zakończonych sesją pytań i odpowiedzi od publiczności.

      Transmisja na FB: https://pl-pl.facebook.com/eseropolska/

      Serdecznie zachęcam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece (do 8 III)
     • Herstorie na Dzień Kobiet w Ninatece (do 8 III)

     • 05.03.2021 09:45
     • Kochani!
      Festiwal HER Docs i Ninateka zapraszają na 8 polskich premier online wyjątkowych filmów dokumentalnych – stworzonych przez kobiety i o kobietach.

      Czy istnieje kobieca solidarność, czym jest dziś dyskryminacja i feminizm, z jakimi globalnymi problemami mierzą się kobiety? Historie kameralne, intymne przeplatają się tu z szerszą perspektywą społeczną. Wśród tytułów znalazła się obsypana nagrodami „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania” Stéfanne Prijot, film „ll Call You When I Get There” Małgorzaty Goliszewskiej (reżyserki głośnej „Lekcji miłości”) czy opowieść o Kate Nash, która stara się pogodzić bycie niezależną artystką i bizneswoman, pokazując innym kobietom, że mogą funkcjonować w świecie muzycznym na własnych warunkach.

      Prezentowane filmy stanowiły część programu pierwszej edycji HER Docs Film Festival w 2020 roku. To dzieła zarówno debiutujących twórczyń, jak i uznanych reżyserek, a każde z nich cieszyło się w trakcie festiwalu dużą popularnością.

      Wszystkie tytuły dostępne są za darmo do 8 marca na stronie https://ninateka.pl/

      𝗙𝗶𝗹𝗺𝘆 𝗱ł𝘂𝗴𝗼𝗺𝗲𝘁𝗿𝗮𝘇̇𝗼𝘄𝗲:
      „Historia pewnych majtek, czyli skąd się biorą ubrania”, reż. Stéfanne Prijot
      „Powrót Kate Nash”, reż. Amy Goldstein
      „ON ONA JA”, reż. Carlotta Kittel
      „Siostrzeństwo”, reż. Irene Lusztig

      𝗙𝗶𝗹𝗺𝘆 𝗸𝗿𝗼́𝘁𝗸𝗼𝗺𝗲𝘁𝗿𝗮𝘇̇𝗼𝘄𝗲:
      „I’ll Call You When I Get There”, reż. Małgorzata Goliszewska
      „The Vibrant Village”, reż. Weronika Jurkiewicz
      „Nie masz dystansu”, reż. Karina Paciorkowska
      „Zorganizować (nie)możliwe”, reż. Carme Gomila, Tonina Matamalas

      Pięknego weekendu - promyka słonka na sercu!
      Romuald Kuźmitowicz
     • więcej
     • „Miasto i jego muzeum”. Bezpłatne wykłady online
     • „Miasto i jego muzeum”. Bezpłatne wykłady online

     • 04.03.2021 08:13
     • Moi Drodzy!

      Dziś zaczyna się cykl szalenie obiecujących wykładów z historii sztuki, które pomogą Wam rozszerzyć, ugruntować wiedzę i przygotować się do matury z języka polskiego. Malarskie, plastyczne dzieła sztuki są przecież tekstami kultury, których znajomości pożądacie...

      To seria wykładów dra Olafa Kwapisa z Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy, poświęconych najcenniejszym kolekcjom sztuki prezentowanym w miastach obecnych na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

      Będą dostępne bez ograniczeń na żywo na profilu na Facebooku:

      https://www.facebook.com/Centrum.Interpretacji.Zabytku/

      Program (każdego dnia w g. 18.30-20.00):
      4 marca
      Rzym. Muzea Kapitolińskie
      Przyjrzymy się pierwszej publicznej kolekcji na świecie – otwartym dla widzów w 1471 roku przez papieża Sykstusa IV zbiorom sztuki na Kapitolu.

      5 marca
      Wiedeń. Cesarska kolekcja
      Wiedeńskie kolekcje sztuki, zgromadzone w wielu znanych muzeach i galeriach, należą do najcenniejszych na świecie. Zajrzymy do nich by przypomnieć dzieła między innymi Starych Mistrzów kolekcjonowane przedstawicieli rodu Habsburgów.

      6 marca
      Madryt. Królewskie zbiory
      Trzy wielkie kolekcje o unikatowej wartości wyznaczają w centrum Madrytu granice „Złotego Trójkąta Sztuki”. W zbiorach Muzeów Prado, Thyssen-Bornemisza i Reina Sofia znajdziemy przykłady najważniejszych z punktu widzenia historii sztuki dzieł malarskich.

      7 marca
      Wenecja. Nie tylko Galleria dell’Accademia
      Wenecja zrodziła, wychowała i do dziś ceni swych wielkich artystów – Bellinich, Vivarinich, Bassanów, Tycjana, Giorgiona, Tintoretta, Veronese, Tiepola, Carpaccia… Ich dzieła pozostały we wnętrzach kościołów i pałaców rozsianych w różnych miejscach laguny.

      Więcej na stronie: http://ciz.muzeumwarszawy.pl/wydarzenia/

      Serdecznie zachęcam do słuchania i obcowania z bezcennymi dziełami!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Czytelnia POLIN online | Leociak, Waślicka, Żmijewski, g. 19.30
     • Czytelnia POLIN online | Leociak, Waślicka, Żmijewski, g. 19.30

     • 03.03.2021 16:47
     • Szanowni Licealiści!

      Przygotowujemy się do udziału w akcji "Żonkile" Muzeum POLIN, która upamiętnić ma powstanie w getcie warszawskim w 1943 roku (przeczytacie o niej na stronie: https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-2021-szkoly-biblioteki-instytucje).

      W ramach przygotowań zapraszam Was na dzisiejsze spotkanie w Czytelni POLIN - rozmowę na temat albumu zatytułowanego "Warszawski trójkąt Zagłady”. Z Zofią Waślicką, Arturem Żmijewskim i Jackiem Leociakiem rozmawiać będzie Joanna Fikus, kierowniczka Działu Wystaw Muzeum POLIN.

      "Zdjęcia i teksty zawarte w tym albumie są próbą zapisu spotkania z trzema kluczowymi dla historii getta warszawskiego miejscami. Są to: Zespół Szkół Licealnych i Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika — Stawki 10 (część Umszlagplatzu), Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego — Stawki 5/7 (siedziba Komendy oddziału SS, nadzorującego deportację z sąsiedniego Umschlagplatzu), Kamienica przy Żelaznej 103, dawne Befehlstelle, czyli centrum dowodzenia, siedziba specjalnej formacji Einsatz Reinhardt przybyłej z Lublina do kierowania Wielką Akcją Likwidacyjną warszawskiego getta. Trzy wymienione budynki stanowią warszawski trójkąt Zagłady. To w tym trójkącie rozegrała się Wielka Akcja Likwidacyjna, podczas której 300 tysięcy Żydów — przez Umschalgplatz — odjechało z getta prosto do komór gazowych Treblinki.

      Istnieją one w przestrzeni dzisiejszej Warszawy, co jest fenomenem jedynym w swoim rodzaju. Normą jest bowiem nieistnienie, brak, pustka w „miejscu-po-getcie”. Mamy więc do czynienia z realnością, z autentyczną substancją materialną, która mimo wszystkich remontów, przeróbek, adaptacji, jakie miały miejsce po wojnie — dotrwała do dzisiaj jako materialny świadek tamtej historii. Naszą intencją jest przywrócenie głosu murom i wnętrzom tych budynków.

      Album zawiera esej fotograficzny Artura Żmijewskiego, zdjęcia budynków oraz ich wnętrz wykonane „tu i teraz” (w 2020 roku). Fotografie oplecione są tekstami Jacka Leociaka i Zofii Waślickiej-Żmijewskiej. I zdjęcia, i teksty są utrwaleniem spojrzenia na to, co było scenerią Zagłady, a dziś jest elementem żywej tkanki współczesnej Warszawy, dzisiejszego Muranowa. I zdjęcia, i teksty stanowią autorską interpretację tych miejsc, są subiektywnym, indywidualnym, intymnym zapisem doświadczenia. I zdjęcia, i tekst nie mają charakteru sciśle dokumentacyjnego. Należy je raczej potraktować jako rodzaj indywidualnej wypowiedzi artystycznej, wywołanej czy wręcz sprowokowanej doświadczeniem spotkania. Zdjęcia i tekst nakładają się na siebie, dialogują, ale też zachowują swoją autonomię."

      Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej, 2021.

      Transmisja: https://www.facebook.com/polinmuseum

      Gorąco zapraszam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie