• Biblioteka

     • „Żonkile” - doniosła akcja Muzeum POLIN
     • „Żonkile” - doniosła akcja Muzeum POLIN

     • 19.04.2021 14:40
     • Drodzy Uczniowie!

      19 kwietnia uczciliśmy 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłączyliśmy się do organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcji „Żonkile”. Uczniowie klas: 2ga, 2gb, 2gc, 2pa,2pc, 2pf, 1c, 1f pod kierunkiem nauczycieli historii, Pani Profesor Urszuli Suwaj, Pana Profesora Marka Matusiaka i Pana Profesora Daniela Kochana przypięli żonkile na znak, że #ŁączyNasPamięć, uczestnicząc w wydarzeniach na tę okoliczność przygotowanych.

      Program obchodów 19 kwietnia 2021:

      • 8:00: premiery materiałów na kanale YouTube: słuchowisk na podstawie opowiadań: "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Justyny Bednarek dla uczniów i uczennic klas 1-3 szkoły podstawowej, filmu „Będę pisać” dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej oraz filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
      • 9:30 premiera filmu "Będę pisać" dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkoły podstawowej.
      • 11:00 premiera filmu "Muranów – Dzielnica Północna" dla uczniów i uczennic klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
       Filmy edukacyjne będą streamowane na profilu Centrum Edukacyjne oraz w serwisie YouTube.
      • 12:00 transmisja na żywo spod pomnika Bohaterów Getta
       O 12.00 w Warszawie na znak pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 r. zostaną włączone syreny.
      • 15:00 "W sukience i mundurze
       filmowa opowieść o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN i w serwisie YouTube
      • 18:00 "Stawiam pomnik tym, którzy zginęli"
       Rozmowa Krystyny Budnickiej i Mikołaja Grynberga. Streaming na Facebooku MuzeumPOLIN
      • 20:30 "Córki, matki, robotnice"
       Koncert Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Streaming na Facebooku Muzeum POLIN i w serwisie YouTube


       

      Ciekawe zajęcia z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych udostępnionych przez Muzeum POLIN, poprzedzone webinariami dla prowadzących, miały charakter edukacyjny z silnym wydźwiękiem wychowawczym.

      Nauczycielom i Młodzieży IX LO dziękuję za udział w przedsięwzięciu!
      Koordynator - Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Spotkanie z Eduardo Mendozą: “Odnalezione w tłumaczeniu”
     • Spotkanie z Eduardo Mendozą: “Odnalezione w tłumaczeniu”

     • 16.04.2021 10:10
     • Kochani!

      Trwa bardzo ważna impreza poświęcona pracy translatorskiejj: Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu”. To organizowany 15-17 kwietnia 2021 roku przez Instytut Kultury Miejskiej festiwal literacki poświęcony przekładowi literatury. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest wyobraźnia, surrealizm i fantastyka. Wydarzenia festiwalowe odbędą się online, a w programie m.in.: panel pisarka i jej tłumacze z udziałem Doroty Masłowskiej, dyskusja na temat tłumaczeń literatury fantastycznej na przykładzie twórczości Stanisława Lema czy Ronalda Topora oraz sparring tłumaczy.

      Podczas wydarzenia wręczana jest Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego. Laureatką za całokształt twórczości została Anna Przedpełska-Trzeciakowska, tłumaczka literatury angielskiej i amerykańskiej. Za przekład jednego dzieła do Nagrody nominowani zostali: Wawrzyniec Brzozowski, Olga Czernikow, Leszek Engelking, Hanna Igalson-Tygielska, Maciej Płaza, Teresa Tyszowiecka-blasK!, Ryszard Wojnakowski.

       

      Warto śledzić wszystkie wydarzenia festiwalu: http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/2021/04/online-czyli-gdzie-szukac-transmisji-z-odnalezionego/

       

      Szczególlnie polecam Waszej uwadze spotkanie z Eduardo Mendozą, który będzie gościem specjalnym festiwalu „Odnalezione w tłumaczeniu”. Z pisarzem porozmawia jego tłumacz, Tomasz Pindel, w sobotę, 17 kwietnia o godz. 13.45.

       

      Eduardo Mendoza, hiszpański pisarz pochodzący z Barcelony, który podbił serca polskich czytelników i czytelniczek trylogią o przygodach damskiego fryzjera. W języku polskim ukazało się łącznie 17 jego książek. Najpopularniejsze wydawnictwa były dwu-, trzykrotnie wznawiane. Takimi pozycjami są m.in.: „Sekret hiszpańskiej pensjonarki”, „Oliwkowy labirynt”, „Brak wiadomości od Gurba”, „Przygoda fryzjera damskiego”, „Lekka komedia”. Wyrazisty, ironiczny humor, postmodernistyczne podejście do materii literackiej i częste gry słowne – to charakterystyczne cechy pisarstwa Eduardo Mendozy.

       

      Przegląd dostępnej na rynku polskim twórczości pisarza: https://lubimyczytac.pl/autor/17877/eduardo-mendoza

      Eduardo Mendoza ma też za sobą poważne doświadczenia translatologiczne. Pracował jako tłumacz ustny, a także wykładał sztukę przekładu. Podczas Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu” Tomasz Pindel porozmawia z hiszpańskim autorem o tym, co się dzieje na styku oryginału i przekładu, o koniecznym napięciu między autorem/autorką i tłumaczem/tłumaczką, a nade wszystko o tym, co łączy obie te strony.

      Transmisja na żywo na:
      https://www.youtube.com/user/IKMGdansk

      Pięknego weekendu z fascynującą literaturą!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Książki Mojego Życia: Patrycja Sasnal. Na żywo z Big Book Cafe, g. 20.00
     • Książki Mojego Życia: Patrycja Sasnal. Na żywo z Big Book Cafe, g. 20.00

     • 15.04.2021 09:49
     • Drodzy Czytelnicy!

      Książki Mojego Życia to jedna z najbardziej cenionych serii spotkań w Big Book Cafe – autorski cykl rozmów Pauliny Wilk, w którym autorytety życia publicznego opowiadają o tym, co czytają, czego uczą ich książki i jak dzięki literaturze ich życie nabiera kształtu.

      Każdy z gości prezentuje kilkanaście książek ze swej domowej biblioteki: dawne wydania, bezcenne egzemplarze, zachowane nawet z dzieciństwa, zachowane mimo kolejnych przeprowadzek. Każda z rozmów to unikalna biografia czytelnika. Nie ma dwóch takich samych opowieści, dwóch takich samych prywatnych wszechświatów czytania.
      W cyklu goszczą przedstawiciele róznych profesji, autorytety publiczne, eksperci, szacowani fachowcy. Każdy z nich pokazuje, jak czytanie wpływa na to, dokąd w życiu zawędrowali i jak pomagają im być ludźmi spełnionymi.

      Bohaterką dzisiejszego spotkania będzie PATRYCJA SASNAL - krynica wiedzy o Bliskim Wschodzie, migracjach i postkolonializmie.
      Jest kierowniczką Biura Badań i Analiz. Z wykształcenia doktor nauk politycznych, arabistka i filozofka, specjalizuje się w polityce na Bliskim Wschodzie, stosunkach transatlantyckich, radykalizacji, migracjach i studiach postkolonialnych. Jest członkinią rady European Council on Foreign Relations i eksperckiej komisji ds. migracji przy Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, Sorbonie (Paris III), była badaczką na Amerykańskim Uniwersytecie w Bejrucie i stypendystką Fulbrighta na SAIS, Johns Hopkins University w Waszyngtonie. Jej nowa książka to “Arendt, Fanon and Political Violence in Islam” (Routledge, 2019). Została wybrana do Komitetu Doradczego Rady Praw Człowieka ONZ. Przez 3 lata będzie służyć ONZ ekspertyzą w celu ochrony praw człowieka. Mówi po angielsku, arabsku i francusku.

      Transmisja na FB: https://www.facebook.com/bigbookcafe/

      Dotąd gośćmi cyklu byli m.in. Magdalena Mołek, Magdalena Cielecka, Dariusz Rosiak, Maria Peszek, Adam Bodnar, Magda Umer, prof. Krystian Jażdżewski, Tomasz Stawiszyński, Tomasz Majewski.
      Wybrane archiwalne filmy ze spotkań znajdziesz w kanale You Tube Big Book Cafe.

      Zapraszam na spotkanie, pozdrawiam serdecznie!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Walter Benjamin „Podróże wyobraźni” - rozmowa o książce, g. 18.00
     • Walter Benjamin „Podróże wyobraźni” - rozmowa o książce, g. 18.00

     • 14.04.2021 15:08
     • Mili Licealiści!

      Dziś proponuję kontakt z frapującą książką niemieckiego autora, Waltera Benjamina „Podróże wyobraźni” (tłumaczenie: Bogdan Baran, Wydawnictwo Aletheia 2021).

      Walter Benjamin to kolejna pomnikowa postać literatury niemieckojęzycznej, a rekomendowany tom stanowi antologię najbardziej chyba reprezentatywnych dla jego twórczości utworów, które sytuują go pośród najwybitniejszych pisarzy świata.

      Osią tego wyboru tekstów Waltera Benjamina (1892-1940 – rówieśnika Brunona Schulza), niemieckiego intelektualisty, jednego z najwybitniejszych w XX wieku, są podróże – w czasie i przestrzeni. Benjamin przemieszczał się od wczesnych lat, a pobyty w różnych miejscach Europy, zwłaszcza południowej, inspirowały jego pisarstwo.

      W tym tomie zebrano utwory głównie z lat 1925–1932, kiedy były one najżywsze i najbardziej bliskie literaturze. Są to teksty dotąd po polsku nie publikowane, choć rozsiane w drobnych fragmentach po kilku antologiach: „Obrazów myślowych” (Denkbilder) i „Kroniki berlińskiej” (Berliner Chronik). Trzeci składnik tomu, „Rękopisy”, zawiera teksty wydane dopiero pośmiertnie w „Dziełach zebranych” (Gesammelte Schriften).


      Więcej o tym znakomitym pisarzu-filozofie dowiecie się choćby ze stron: http://archiwum.nina.gov.pl/film/biografia-waltera-benjamina https://www.miesiecznik.znak.com.pl/walter-benjamin-ekstatyczny-podroznik/ http://www1.rfi.fr/actupl/articles/098/article_3666.asp

      Spotkanie organizuje prestiżowy Goethe Institut z siedzibą w Warszawie, a poprowadzi Anna Marchewka.

      Towarzyszyć jej będą Bogdan Baran i Piotr Paziński.

      Link do transmisji: https://www.facebook.com/goetheinstitut.warszawa

      Zapraszam na spotkanie – smakujmy mądrą i wartościową literaturę, która – wbrew upływowi czasu – nie starzeje się!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Animacje na podstawie Lema, g. 18.00
     • Animacje na podstawie Lema, g. 18.00

     • 13.04.2021 12:43
     • Drodzy Uczniowie!

      Tego roku czcimy również współczesnego pisarza, klasyka i mistrza SF, Stanisława Lema.

      W ramach obchodów Roku Stanisława Lema FINA – Instytut Audiowizualny wraz z Ninateką zaprezentują widzom blok filmów animowanych, które powstały na podstawie prozy Pisarza. Zestaw krótkometrażowych animacji to ciekawa alternatywa dla fabularnych adaptacji.
      Wydaje się, że jedynym ograniczeniem w dziedzinie animacji jest wyobraźnia twórcy. Dzięki rozmaitym technikom animacyjnym może on wykreować niezwykłe, fantastyczne światy. Na przestrzeni sześćdziesięciu lat reżyserzy i animatorzy powołali do istnienia także swoje wyobrażenia światów z Lema.

      Program:

      18.00: Krótka prelekcja otwierająca pokaz filmow Krótka prelekcja otwierająca pokaz filmowy.

      Link: https://www.facebook.com/finawalbrzyska/

      18.05: Pokaz filmowy:

      „Wycieczka w kosmos” (reż. Krzysztof Dębowski, 11min., 1961, Polska) – na podstawie scenariusza Stanisława Lema

      „Pułapka” (reż. Krzysztof Dębowski, 10 min., 1962, Polska) – na podstawie oryginalnego scenariusza Stanisława Lema

      „Maszyna Turla” (reż. Jerzy Zitzman, 8 min., 1975, Polska) – animacja krótkometrażowa na podstawie opowiadania o tym samym tytule ze zbioru „Cyberiada”

      „Powrót” (reż. Anna Błaszczyk, 8 m.in., 2008, Polska, Niemcy) – animacja na podstawie opowieści „Powrót z gwiazd”

      „Maska” (reż. Stephen Quay, Timothy Quay, 23 min., 2010, Polska) – animacja na podstawie opowiadania o tym samym tytule

      „Golem” (reż. Patrick Mccue, Tobias Wiesner, 8 min., 2010, Niemcy, Irlandia) – animacja podstawie opowiadania „Golem XIV” ze zbioru „Wielkość urojona”

      „Doradcy króla Hydropsa” (reż. Natalia Brożyńska, 20 min. 2016, Polska) – adaptacja opowiadania o tym samym tytule ze zbioru „Bajki robotów”

      „Kongres” (reż. Ari Folman, 120 min., 2013, Polska, Niemcy, Francja, USA, Belgia, Izrael) – adaptacja opowiadania „Kongres futurologiczny” będąca połączeniem filmu aktorskiego z animacją

      Link: www.ninateka.pl

      Zapraszam na seans filmowy, który pięknie wprowadzi Was do świata wyobraźni Lema i, mam nadzieję, zachęci do sięgnięcia po tę fascynującą literaturę!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej