Procedura kształcenia na odległość w IX Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie
w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Podstawa prawna:
Art. 68 Ustawy Prawo Oświatowe z dn. 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681, 1818, 2197 i 2248 oraz z 2020 r. poz. 374)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( Dz. U. z 2020 r. poz. 492)
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 ( Dz. U. z 2020 r. poz. 493)
§ 1.
Przedmiot Procedury
- Procedura kształcenia na odległość określa organizację realizacji zadań w IX Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia w na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań.
§ 2.
Sposób i tryb realizacji zadań szkoły w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania
- W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły zadania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Za organizację kształcenia na odległość odpowiada dyrektor szkoły.
- Podstawowym narzędziem komunikacji między nauczycielami, uczniami i ich rodzicami jest dziennik elektroniczny oraz strona internetowa szkoły, a w przypadku komunikacji pomiędzy nauczycielami i uczniami także platforma edukacyjna MS Teams.
- Dopuszcza się inne metody komunikacji przyjęte wspólnie przez nauczyciela, uczniów i rodziców danej grupy lub klasy.
- Każdy nauczyciel jest zobowiązany do publikowania, zgodnie z przyjętą formą, przygotowanych materiałów edukacyjnych i omawianych treści programowych.
- Wychowawca klasy przekazuje informacje uczniom i/lub rodzicom za pośrednictwem dziennika elektronicznego lub innych ustalonych z nimi metod komunikacji.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia w ramach nauczania indywidualnego zobowiązany jest indywidualnie ustalić metody i formy pracy z uczniem i/lub rodzicem, dostosowując je do możliwości ucznia wynikających ze wskazań poradni psychologiczno-pedagogicznej.
- Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość mogą być realizowane w szczególności z wykorzystaniem:
- materiałów i funkcjonalności Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania pod adresem www.epodreczniki.pl,
- materiałów dostępnych na stronach internetowych urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, stronach internetowych jednostek podległych temu ministrowi lub przez niego nadzorowanych, w tym na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych,
- materiałów prezentowanych w telewizji, radiu oraz internecie,
- innych niż wymienione w lit. a–c materiałów wskazanych przez nauczyciela (np. lekcje SMART, e-lekcje Nowa Era, ….)
- innych niż wymienione w lit. a–d materiałów wskazanych przez nauczyciela.
9. Dobór narzędzi przy kształceniu na odległość powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu ucznia.
10. Uczniowie są zobowiązani do realizacji zadań, wynikających z obowiązku szkolnego, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość przyjętych w szkole.
11. Uczniowie, którzy nie mają dostępu do wymaganych warunków technicznych kształcenia na odległość, mają obowiązek poinformowania o trudnościach wychowawcę klasy, a wychowawca informuje o tym fakcie dyrektora szkoły.
- Dla uczniów bez dostępu do komputera, Internetu nauczyciele ustalają formę przekazania materiałów do nauki np. przez przygotowanie zestawu materiałów edukacyjnych w formie wydruków.
§ 3.
Tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas odbywa się wg obowiązującego planu lekcji dla danego oddziału.
- Tygodniowy zakres treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach powinien uwzględniać w szczególności możliwości psychofizyczne uczniów podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia oraz ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.
- Zagadnienia dla uczniów powinny być tak dobrane, aby czas wykonania polecenia nie wymagał od ucznia zbyt długiego czasu korzystania z narzędzi multimedialnych.
- Nauczyciele są zobowiązani do kontrolowania ilości przekazywanych zagadnień uczniom tak, aby czas poświęcony przez ucznia na wykonanie zadań był zgodny z czasem ujętym w tygodniowym planie zajęć edukacyjnych.
§ 4.
Współpraca nauczycieli z uczniami lub rodzicami, uwzględniająca potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne uczniów.
- Dyrektor szkoły koordynuje współpracę nauczycieli z uczniami i/lub rodzicami.
- Nauczyciele zgłaszają pojawiające się problemy dyrektorowi lub wicedyrektorowi szkoły, uczniowie – wychowawcy klasy lub nauczycielowi przedmiotu, rodzice – wychowawcy klasy lub dyrektorowi szkoły.
- Nauczyciele zobowiązani są do codziennego, zgodnie z pięciodniowym tygodniem pracy, odbierania poczty służbowej i wiadomości wysłanej przez komunikator na i-dzienniku.
- Nauczyciel w godzinach określonych w tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych obowiązującym przed wejściem rozporządzenia jest w stałej gotowości do pracy.
- Każdy uczeń i/lub rodzic ma możliwość konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia przy wykorzystaniu komunikatora na e-dzienniku lub w innej formie ustalonej między nauczycielem a uczniami i/lub rodzicami.
- Nauczyciele i specjaliści, realizując naukę na odległość, zobowiązani są do dostosowania sposobów oraz metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikających z indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych
- Pedagog szkolny prowadzi konsultacje dla uczniów i/lub rodziców w terminie podanym na stronie internetowej szkoły.
§5.
Modyfikacja szkolnego zestawu programów nauczania
- Nauczyciele mają możliwość weryfikacji realizowanego programu nauczania tak, aby dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość ze szczególnym uwzględnieniem realizacji podstawy programowej.
§ 6.
Sposób dokumentowania realizacji zadań szkoły
- Nauczyciele prowadzący zajęcia lekcyjne w oddziałach, zajęcia w ramach nauczania indywidualnego zobowiązani są do regularnego odnotowywania tematu lekcji w dzienniku elektronicznym.
- W okresie ograniczenia funkcjonowania szkoły i kształcenia na odległość frekwencja uczniów nie jest odnotowywana.
- Zapisy tematów w dzienniku elektronicznym, dziennikach zajęć specjalistycznych, pedagoga, nauczycieli-bibliotekarzy będą podstawą rozliczenia wymiaru godzin realizowanych przez nauczyciela w ramach pensum.
§ 6.
Sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów
- Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość realizowane będą przez podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dającym podstawę do oceny pracy ucznia.
- Sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów odbywać się będzie w formach przyjętych w Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania i Przedmiotowych Systemach Oceniania z zastrzeżeniem, że sposób zastosowania danej formy musi uwzględniać wykorzystanie metod i technik kształcenia na odległość.
- Uczeń musi być powiadomiony o ocenianiu danej aktywności, określonej przez nauczyciela, poprzez zapis „podlega ocenie”.
- Sprawdziany, kartkówki planowane są zgodnie z terminami, ilością form sprawdzania wiedzy, ustalonymi w WSO, z zastrzeżeniem, że organizacja tych form musi zakładać określony przedział czasowy wykonania tej aktywności, w celu umożliwienia uczniom zorganizowanie dostępu do komputera i Internetu.
- Nauczyciel oceniający ucznia musi uwzględniać pojawiające się trudności techniczne w związku z kształceniem na odległość i dostosować sposoby sprawdzenia wiedzy i umiejętności do indywidualnych sytuacji.
- Oceny uczniów nauczyciel wpisuje do dziennika elektronicznego.
- Rodzice informowani są o postępach swoich dzieci przez wpisy w dzienniku elektronicznym, a w przypadku ograniczonego dostępu poprzez pocztę elektroniczną/komunikator.
Monika Drozd