• Biblioteka

     • “Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”. Spotkanie z Moniką Libicką, g. 20.00
     • “Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”. Spotkanie z Moniką Libicką, g. 20.00

     • 28.04.2021 09:50
     • Drodzy Uczniowie!

      Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z Moniką Libicką, autorką książki „Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma” - opowieści o Geli Seksztajn, tworzącej w przedwojennej Warszawie utalentowanej malarce, która zginęła podczas powstania w getcie wraz ze swoją córeczką i mężem, Izraelem Lichtensztejnem.

      O Artystce przeczytacie na stronie, tu również obejrzycie jej prace: https://culture.pl/pl/tworca/gela-seksztajn

      Spotkanie poprowadzi Anna Sańczuk.

      Transmisja: https://www.facebook.com/instytutreportazu

      Za pomocą zaledwie kilku pociągnięć pędzla Gela Seksztajn potrafiła uchwycić rysy twarzy i głębię spojrzenia portretowanych. Dzięki jej obrazom, ukrytym w skrzynce będącej pierwszą częścią Archiwum Ringelbluma, przetrwała pamięć - między innymi - o żydowskich dzieciach z getta i o niej samej.
      “Żyła 36 lat. Zostało po niej 61 akwareli, 178 szkiców i 71 rysunków. Kilka zdjęć i dokumentów. Dwie kartki zapisane nie jej pismem: testament i krótki biogram. Wszystko włożone do metalowego pudła o wymiarach 50 x 30 x 15 cm.”

       

      Monika Libicka szkicując portret artystki wykazuje się niezwykłą uważnością. Z detalu wyciąga historie, a czytelnikowi, z rozdziału na rozdział, zaczyna wyłaniać się pełny kolorów obraz międzywojennej Polski. Historię Geli autorka odtwarza z okruchów: wspomnień, opowieści i uratowanych po artystce wrażliwych na światło i wilgoć akwarel.

      Współorganizacja: Wydawnictwo Wielka Litera

      Serdecznie polecam książkę, spotkanie, kontakt z pracami Geli!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Premiera marcowo-kwietniowego numeru „IX Wrót”
     • Premiera marcowo-kwietniowego numeru „IX Wrót”

     • 27.04.2021 09:17
     • Kochani!

      Szkolna gazeta proponuje Wam najnowszy swój numer: marcowo-kwietniowy. Chcemy budzić się do nowego życia z nowymi nadziejami na nieodległą przyszłość. Raczymy Was wywiadami z nowymi władzami Rady Samorządu Uczniowskiego, zachęcamy do zaangażowania w różne misje społeczne. Nie zapominamy również o mądrej rozrywce, książce, intelektualnych grach z prozą i poezją.

      Plik: IXWrota_marzec_kwiecien.pdf

      Miłej lektury – życzę Wam wraz z Redakcją szkolnej gazety!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Miasto i jego muzeum”: Neapol (niedziela, g. 18.30)
     • “Miasto i jego muzeum”: Neapol (niedziela, g. 18.30)

     • 24.04.2021 17:23
     • Mili Uczniowie!

      Wierzę, że Międzynarodowy Dzień Książki uczciliście w sposób najbardziej adekwatny – rozkoszując się ulubioną lekturą. Ja wertowałem “Zbrodnię i karę” Dostojewskiego, łącząc potrzebę chwili z przyjemnością obcowania z językiem prozy nasyconej emocjami, rozedrganym, mrocznym i niepokojącym...

      Na weekend podsuwam Wam warte grzechu spotkanie z cyklu “Miasto i jego muzeum”, tym razem poświęcone skarbom sztuki Neapolu. Jest to kontynuacja serii wykładów o najcenniejszych kolekcjach sztuki, prezentowanych w miastach obecnych na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

      Neapol – królewska kolekcja”
      Spotkamy się z dziejami jednego z bardziej intrygujących regionów południowej Italii, z historią miejsca, które od starożytności do dziś jest synonimem spełnienia marzeń o podróży życia. Wykład stawia sobie za cel przedstawienie topografii artystycznej Neapolu, w tym historii urbanistyki, architektury i kolekcji sztuki.

      Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”.

      Transmisja: https://www.facebook.com/Centrum.Interpretacji.Zabytku

      Nie przypadkiem wzdychamy za Goethem: “Zobaczyć Neapol i umrzeć...”. Dajcie się zaprosić na smakowitą muzealną ucztę, wspaniałych wrażeń!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Świeże oko: “Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie”, g. 20.00
     • Świeże oko: “Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie”, g. 20.00

     • 22.04.2021 08:41
     • Kochani!

      Znalazłem nowy, niesztampowy jak mi się wydaje, cykl spotkań około literatury I filmu.

      ŚWIEŻE OKO” to seria spotkań, w którym autorzy biorą pod lupę gorące zjawiska i nazwiska, głośne premiery i ważne trendy. Gośćmi ich są specjaliści rozmaitych dziedzin, którzy dzięki swojej wiedzy i szczególnemu podejściu do obranego tematu zdolni są rzucić nań nowe światło i zburzyć narosłe wokół niego mity lub stereotypy. Udział publiczności w dyskusji – zawsze mile widziany. W czasie transmisji on-line pytania do gości można wpisywać w komentarzach.

      Dzisiejsze spotkanie przyciąga intrygującym tytułem: “Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie”. W tym roku o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej walczą m.in. twórcy filmów zainspirowanych książkami „Nomadland” i „Elegia dla bidoków”. O książkach i ekranizacjach oraz o tym, jak wygląda rewers życia w supermocarstwie podyskutują:

      KAJA KLIMEK, filmoznawczyni,
      RADOSŁAW KORZYCKI, amerykanista.
      Rozmawia KATARZYNA BOROWIECKA.

      Link: https://www.facebook.com/bigbookcafe/

      W nocy z niedzieli na poniedziałek, 26 kwietnia, poznamy laureatów tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W wyścigu po Oscary mocno zaznaczyły swoją obecność w tym roku dwa filmy reprezentujące kino społeczne: „Nomadland” Chloe Zhao (nominowany za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, zdjęcia, montaż i główną rolę kobiecą Frances McDormand) oraz „Elegia dla bidoków” Rona Howarda (ostatecznie zdobyła tylko dwie nominacje: za charakteryzację i rolę drugoplanową Glenn Close). Obydwa filmy wiele różni, ale dwie rzeczy mają wspólne: są ekranizacjami głośnych książek literatury faktu i opowiadają o dzisiejszej Ameryce skrajnie odległej od amerykańskiego snu: biednej i zdegradowanej.

      „ELEGIA DLA BIDOKÓW”
      To autobiograficzna opowieść J.D. Vance’a o dorastaniu w ubogim miasteczku w „pasie rdzy”, a zarazem analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka. To książka, która pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach, jak mylne mają o nich wyobrażenie. Ciepła, wyrozumiała narracja Vance’a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. Zdaniem recenzentów i czytelników „Elegia dla bidoków” odpowiada na pytanie: dlaczego Donald Trump wygrał wybory? Książka stała się bestsellerem, sprzedano prawie 2 miliony egzemplarzy. Ekranizację wyprodukował Netflix.
      W Polsce tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Marginesy.

      „NOMADLAND”
      Wybitny reportaż literacki Jessiki Bruder o Amerykanach, którzy po kryzysie gospodarczym w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona. Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Doniosłość reportażu Bruder najlepiej oddał „The New Yorker” pisząc: „To książka ukazująca przepaść między tym, jaka Ameryka chce być, a tym, jaka jest naprawdę”. W filmie w reżyserii Chloe Zhao osobiście pojawia się na ekranie część bohaterów książki.
      W Polsce tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne.

      Serdecznie zachęcam do udziału w rozmowie, zwłaszcza że napięcie przed oscarową galą już bliskie zenitu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Proszę bardzo”. Andy Rottenberg opowieści rodzinne, g. 20.00
     • “Proszę bardzo”. Andy Rottenberg opowieści rodzinne, g. 20.00

     • 21.04.2021 08:02
     • Złaknieni dobrej literatury Czytelnicy!

      Dziś znów okazja przybliżyć sobie postać niebanalną i wielowymiarową, zanurzyć się w literaturę wspomnieniową – czerpiemy zatem z nurtu non fiction. Z okazji wznowienia autobiograficznej sagi Andy Rottenberg „Proszę bardzo”, historyczka i kuratorka sztuki opowie o historii swojej rodziny – o Polsce, Rosji, Szwajcarii i Kanadzie, poszukiwaniu tożsamości i pogodzeniu z losem.

      Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.

      O KSIĄŻCE „PROSZĘ BARDZO”:
      Anda Rottenberg rekonstruuje w tej książce niezwykłe dzieje własnej rodziny, niejednorodnej pod względem etnicznym i wyznaniowym. Poszukiwania przodków przeplatają się z wątkiem zaginionego syna, o czym autorka opowiada odważnie i szczerze. To książka o trudnych relacjach, miłości, cierpieniu i oczekiwaniu. O upadkach i o podnoszeniu się. Autorka wyjątkowymi rodzinnymi opowieściami oswaja nieobecnych. Niczego nie retuszuje.
      W 2010 r. książka nominowana była do Nagrody Literackiej Nike.

      O AUTORCE:
      Anda Rottenberg (ur. 1944) – polska historyczka sztuki, krytyczka i publicystka, organizatorka i kuratorka licznych wystaw. Jest również autorką poświęconych sztuce artykułów naukowych i esejów, zamieszczanych w krajowych i zagranicznych wydawnictwach. W latach 1993–2000 dyrektor Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie, od 1998 roku przewodnicząca Fundacji Instytutu Promocji Sztuki. Autorka między innymi: „Sztuka w Polsce 1945–2005” (2005; 2020), „Przeciąg: Teksty o sztuce polskiej lat 80.” (2009), „Rottenberg. Już trudno” (2014, z Dorotą Jarecką), „Berlińska depresja. Dziennik” (2018), „Lista. Dziennik 2005” (2019) i „Zbliżenia. Szkice o polskich artystach” (2020).

      Partnerzy wydarzenia: Wydawnictwo Marginesy, Big Book Cafe.

      Transmisja: https://www.facebook.com/bigbookcafe/

      Do zobaczenia na spoktkaniu online!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62 (nieczynny)
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie