• Biblioteka

   • PRAGnienie czytaniA online - festiwal czytelniczy/ Tydzień Bibliotek
    • PRAGnienie czytaniA online - festiwal czytelniczy/ Tydzień Bibliotek

    • 10.05.2021 06:45
    • Drodzy Uczniowie!

     W ramach ogólnopolskiego XVIII Tygodnia Bibliotek w całym kraju przygotowano dla nas ciekawe wydarzenia. Dla Was wybieram najbardziej interesujące i najłatwiej dostępne.

     Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy zaprasza nas do udziału w wyjątkowej edycji festiwalu czytelniczego PRAGnienie czytaniA ONLINE.

     Hasło tegorocznego PRAGnienia czytaniA brzmi „Wczytaj się w stolicę, czyli warszawskie opowieści”. W ten sposób organizatorzy chcą zachęcić do zwrócenia baczniejszej uwagi na stołeczne miasto, jego bogatą kulturę, historię i tradycję. Festiwal, podobnie jak w poprzednich latach, będzie urozmaicał program ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Tydzień Bibliotek.

     Przygotowane dla nas prelekcje, koncert, prezentacje czy spektakl teatru lalkowego będą udostępniane w do 15 maja 2021 r. na Facebooku oraz YouTubie Biblioteki Publicznej na Pradze-Południe.

     PROGRAM FESTIWALU:

     10 maja, godz. 10.00 (pon.)
     Rozmowa z Ewą Kielak-Ciemniewską, redaktor naczelną „Miesięcznika Stolica”, prowadzenie Marcin Kozłowski;

     11 maja, godz. 10.00 (wt.)
     Prezentacja książek o Warszawie ze zbiorów varsavianistycznych Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 40 przy ul. Paca 46;

     12 maja, godz. 10.00 (śr.)
     Prelekcja varsavianisty Mariusza Prządaka, pt. „Podniebna Warszawa – historia lotnisk warszawskich”;

     13 maja, godz. 10.00 (czw.)
     Spotkanie z Jerzym S. Majewskim, autorem książki „Sekrety Warszawy”, twórcą bloga „Miasta Rytm” oraz redaktorem „Miesięcznika Stolica”;

     14 maja, godz. 10.00 (pt.)
     Koncert warszawskiego duetu „Teściowa Śpiewa”;

     15 maja, godz. 10.00 (sob.)
     Spot z udziałem obcokrajowców - czytelników Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych, którzy opowiadają o tym „jak się czyta w Warszawie”.

     Transmisja wydarzeń: https://www.facebook.com/events/484120763008480/?active_tab=discussion

     Patroni festiwalu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy, Miesięcznik "Stolica", Kurier Praski, Vistulian, Klubokawiarnia KEN54.

     Szczeciński Tydzień Bibliotek

     Z kolei w Szczecinie... tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Jak co roku, włączamy się w to ogólnopolskie święto czytelnictwa i bibliotek.

     Miejska Biblioteka Publiczna Przygotowała spotkanie autorskie z Rafałem Hetmanem, promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”, które odbędzie się w formie live’a na Facebooku w poniedziałek, 10 maja o godz. 18.00. Przez cały tydzień trwają też spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach”. Przygotowano też dodatkowe wydarzenia. Szczegóły poniżej.

     Spotkanie z Rafałem Hetmanem

     10 maja 2021 (poniedziałek) o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Rafałem Hetmanem promujące jego najnowszą książkę “Izbica, Izbica”. Spotkanie poprowadzi Anna Godzińska.

     Wydarzenie odbędzie się online na: https://pl-pl.facebook.com/MiejskaBibliotekaPublicznaWSzczecinie

     O książce:

     Wystarczyło zaledwie tysiąc czterdzieści dziewięć dni, by w podlubelskim żydowskim miasteczku po dawnych mieszkańcach pozostał tylko zryty przez poszukiwaczy złota cmentarz, zamieniona w szalet synagoga, splądrowane domy i dwadzieścioro troje ocalałych, z których żaden nie chciał tu zostać. Dziś o wojennych losach Izbicy przypomina jeszcze mniej: szkolna gablotka, dwie drewniane kuczki, zaniedbany kirkut i skrawki wyszeptanych opowieści. Bo jak mówić na głos o tych, którzy odeszli na naszych oczach i często za naszym przyzwoleniem?

     Rafał Hetman wydobywa z niepamięci postaci i losy, o których uparcie milczały kolejne pokolenia, i opisuje współczesną Izbicę, odbijając ją w lustrze wojennej historii. Właścicielka piekarni i katolicki ksiądz żydowskiego pochodzenia, chłopak, który do końca życia chodził z kulą w szczęce, przepełniony pragnieniem zemsty aptekarz, anonimowi sąsiedzi i świadkowie. Z rozmów, świadectw i dokumentów układa mozaikę żydowsko-polskiej przeszłości, której cień pada daleko poza wojenne lata. Sprawia przy tym, że losy małej, sennej Izbicy stają się uniwersalną opowieścią o polskiej historii. Pisze również o pułapkach ludzkiej pamięci i konsekwencjach milczenia, bo to właśnie przemilczane historie mówią o nas najwięcej.

     O autorze:

     Rafał Hetman (ur. 1987) – reporter. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, magazynie „Chidusz”. Finalista Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego. W mediach społecznościowych opowiada o literaturze faktu.

     Znajdziesz mnie w bibliotece. Bohaterki”

     Przez cały tydzień odbywają się spotkania online wokół książki “Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” oraz odbędzie się również spacer śladami szczecińskich kobiet.

     Książka w lekkiej formule prezentuje kobiece postacie ważne dla rozwoju szczecińskiej społeczności. Oprócz tekstów opowiadających losy i zasługi bohaterek, w publikacji zostały zamieszczone propozycje zadań do wykonania w gronie rodzinnym lub podczas lekcji szkolnych (prace plastyczne, spacery, twórcze inspiracje). Jest to ciekawa i ważna książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać Szczecin.

     Publikację można przeczytać online: https://bit.ly/Bohaterki

     Podczas spotkań poznamy także współczesne bohaterki naszego miasta, inspirujące kobiety aktywne społecznie i twórczo.

     Harmonogram spotkań:

     • 08 maja (sobota) o godz. 16.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
      Spotkanie z autorką książki, Kingą Rabińską, poprowadzi Barbara Markowska.

     • 11 maja (wtorek) o godz.18.00 (filia nr 5, ul. Mieszka I 105)
      Sabina Wacławczyk przeczyta historię „O Heluni, która nazywała szczecińskie ulice”, czyli o Helenie Kurcyusz.

     • 12 maja (środa) o godz. 18.00 (filia nr 28, pl. Lotników 7)
      Maria Stafyniak przeczyta historię „O Krystynie, która fotografowała Szczecin”, czyli o Krystynie Łyczywek.

     • 13 maja (czwartek) o godz. 18.00 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2)
      Dorota Pundyk przeczyta historię „O Janinie, która wychowywała nowych szczecinian”, czyli o Janinie Szczerskiej.

     • 14 maja (piątek) o godz. 18.00 (filia nr 7, pl. Matki Teresy z Kalkuty 8)
      Justyna Machnik przeczyta historię „O Annie i Leoni, które stawiały pomniki”, czyli o Leonii Chmielnik i Annie Paszkiewicz.

     Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, część spotkań w bibliotekach odbędzie się hybrydowo.

     15 maja (sobota) o godz. 11.00 Start: Pomnik Trzech Orłów
     Bohaterki | Spacer śladem kobiet z Tomaszem Wieczorkiem

     Spacer śladem bohaterskich kobiet! Kim są szczecińskie Bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helunia Kurcyusz, Janina Szczerska czy Krystyna Łyczywek), jak i te ciche heroiny codzienności. Dlatego szlak wyznaczać będą dla nas zarówno konkretne Bohaterki, których historie zebrano w edukacyjnej publikacji „Bohaterki. O Szczecinie i ważnych dla niego kobietach” (link tutaj: https://bit.ly/Bohaterki), jak i tropy oraz opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy. Wybierz się na spacer i poznaj je lepiej.

     Wydarzenia są organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie i Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie Sztuki” w ramach Tygodnia Bibliotek 2021.

     Zachęcam do udziału w wydarzeniach, pozdrawiam serdecznie!
     Romuald Kuźmitowicz

    • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62 (nieczynny)
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie