• Biblioteka

     • Post Production Forum w Ninatece: Kino. Efekt Specjalny
     • Post Production Forum w Ninatece: Kino. Efekt Specjalny

     • 04.12.2020 11:06
     • Moi Mili!

      Zapowiada się coś szczególnego na weekend: impreza filmowa nie tylko dla odbiorców, ale też dla kandydatów na uczelnie filmowe. Początek dziś o 17.00.

      W tym roku Post Production Forum i Ninateka łączą siły. W ramach wydarzenia Kino. Efekt Specjalny będzie można zobaczyć trzy świetne filmy dokumentalne z ostatnich lat i spotkać się online z ich montażystami i reżyserami.

      W Ninatece zobaczymy:

      Nagrodzony w 2020 roku m.in. Złotym Lajkonikiem w Krakowie „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, który z materiałów filmowych zarejestrowanych przez Milicję Obywatelską oraz Służbę Bezpieczeństwa stworzył mozaikę ukazującą obraz peerelowskiego życia na podsłuchu.
       

      Ostatnią górę”, w której reżyser Dariusz Załuski sfilmował próbę historycznego, zimowego wejścia na K2 grupy kilkunastu wspinaczy. Oprócz samej wspinaczki widzimy codzienne życie w obozie, najprostsze czynności aklimatyzujących się w nim himalaistów, konflikt w ramach ekspedycji i misję ratunkową na Nanga Parbat.

      Jazdę obowiązkową” Ewy Kochańskiej o ukraińskiej rodzinie, która próbuje ułożyć sobie życie w Warszawie. Marina rzuca losowi wyzwanie, szukając w Polsce lepszych perspektyw na przyszłość dla swoich dzieci. Największe nadzieje pokłada w 10-letniej Julii, która trenuje łyżwiarstwo figurowe. Jednak oczekiwania i ambicje matki okazują się być większym wyzwaniem niż sam sport.

      Projekcje filmów poprzedzone zostaną spotkaniami z twórcami, które będzie można oglądać na żywo na profilu FB Ninateki: https://www.facebook.com/Ninatekapl/

      Dostęp do filmów bezpłatnie w serwisie https://ninateka.pl/
       

      Program:

      Piątek, 4 grudnia

      godz. 17:00 – 18:00 | profil FB Ninateki
      Historia efektów specjalnych w serii filmów „Gwiezdne Wojny”
      Prowadzący: Borys Badtke – Pasjonat, NERD, edukator, filmowiec

      godz. 19:00 | profil FB Ninateki
      Rozmowa z duetem montażowym: Bartłomiej Piasek i Piotr Wójcik
      Prowadzący: Paweł Makowski

      godz. 20:00 – 23:00 | ninateka.pl
      Projekcja filmu „Jazda obowiązkowa”

      Sobota, 5 grudnia

      godz. 19:00 | profil FB Ninateki
      Rozmowa z montażystą i reżyserem: Tomasz Wolski
      Prowadzący: Paweł Makowski

      godz. 20:00 – 22:30 | ninateka.pl
      Projekcja filmu „Zwyczajny kraj”

      Niedziela, 6 grudnia

      godz. 19:00 | profil FB Ninateki
      Rozmowa z montażystką i reżyserem: Anna Filipow i Dariusz Załuski
      Prowadzący: Paweł Makowski

      godz. 20:00 – 23:30 | ninateka.pl
      Projekcja filmu „Ostatnia góra”

      Gorąco zachęcam do udziału w imprezie. Życzę Wam bardzo filmowego weekendu!

      Romuald Kuźmitowicz

       

     • więcej
     • Radek Rak na Wolnych Lekturach!
     • Radek Rak na Wolnych Lekturach!

     • 03.12.2020 10:47
     • Kochani!

      Radek Rak, uhonorowany tegoroczną Nagrodą Literacką Nike, opublikował nowy utwór „Małe zwierzątka”.

      To opowiadanie fantastyczne z motywami baśniowymi i mistycznym finałem, z akcją osadzoną w realiach prowincjonalnej Polski. Główny bohater ma niezwykle bliskie relacje ze zwierzętami futerkowymi, które obdarzają wrażliwego chłopca ogromnym zaufaniem. W historii tej splatają się elementy baśni, kryminału i… horroru. A czego jest najwięcej? O tym Radek Rak opowie podczas spotkania autorskiego online, które odbędzie się 7 grudnia o godz. 18:30. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś.

      Utwór dostępny na stronie, którą znacie: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/rak-male-zwierzatka/

      Przez najbliższe dwa miesiące tekst będzie dostępny wyłącznie dla Przyjaciół i Przyjaciółek Wolnych Lektur. Potem będą mogli przeczytać go wszyscy.

      Przypomnijmy: Przyjaciele i Przyjaciółki Wolnych Lektur to inicjatywa zrzeszająca darczyńców wspierających finansowo działania internetowej biblioteki. Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur dołączyć może każdy, kto przekaże darowiznę na Wolne Lektury. Celem działalności Towarzystwa jest częściowe uniezależnienie biblioteki od dotacji ze środków publicznych i zapewnienie jej możliwości utrzymania i poszerzenia dostępnych nieodpłatnie zbiorów.

      Już dziś zachęcam do przeczytania nowego opowiadania Radka Raka, a w poniedziałek – do spotkania z nim online.

      Przyjemnej lektury!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Radio BOOK – Witkacy i inni...
     • Radio BOOK – Witkacy i inni...

     • 02.12.2020 10:18
     • Mili Licealiści!

      Lubimy czytać, ale niekiedy wolimy słuchać. W Polskim Radiu często możemy posłuchać dobrej i najlepszej literatury, zwłaszcza w Dwójce: codziennie odcinek jakiejś prozy, współczesnej lub dawniejszej. Jeśli ktoś ma problem z przebrnięciem przez obszerną powieść, audiobook pomaga przełamać tę barierę, a zarazem wnosi coś z atmosfery teatru: czytanie często przypomina monodram, w którym aktor wciela się w różne postaci. Gra wyobraźnia, kiedy słuchamy zręcznych, przekonujących i po prostu ciekawych interpretacji dzieł...      Dziś chcę Wam zasugerować nowy kanał na YT, na którym znajdziecie audiobooki z gorącymi interpretacjami najwspanialszych powieści:

      https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

      W poniedziałek odbyła się premiera „Pożegnania jesieni” Witkacego, ale wcześniej – Prousta, Conrada, Sienkiewicza, Bediera, Zapolskiej.

      Śledźcie ten kanał, a zyskacie dostęp do literatury z najwyższej półki, co nie oznacza „trudnej”, ale „wartościowej”.

      Więcej o projekcie: https://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/2595611,Radiobook-audiobooki-z-wybitna-literatura-Nowy-projekt-Polskiego-Radia

      Fanpage na FB: https://www.facebook.com/radiobookpr


      Radzę zacząć od fascynującej powieści Witkacego w porywającej interpretacji Marcina Hycnara:

      https://www.youtube.com/watch?v=bC8KrdAlH80

      Syćmy uszy i umysł!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Z różnej beczki! - cztery szalenie ciekawe wydarzenia online
     • Z różnej beczki! - cztery szalenie ciekawe wydarzenia online

     • 01.12.2020 09:35
     • Drodzy Uczniowie!

      Dziś zachęcam Was do podążenia za różnymi wątkami: architektonicznym, teatralnym lub muzycznym. To się bardzo opłaca, kiedy wczesnym wieczorem macie ochotę odpocząć od zajęć, skierować swoją uwagę ku czemuś innemu i nabrać nowej energii...

      Więcej niż architektura”: Jerzy Łątka „Udomowienie”, g. 18.00

      Czym jest dom? Jaki jest dom? Czyj jest dom?

      Gościem siódmego spotkania z cyklu „Więcej niż architektura” będzie architekt Jerzy Łątka, który w ramach prezentacji pod tytułem „UDOMOWIENIE” zastanowi się nad zagadnieniami związanymi z domem.

      Podczas wykładu zaprezentowane zostaną wybrane przez autora przykłady architektury jednorodzinnej, które wprowadziły nową jakość do polskiej przestrzeni, lub po prostu cechują się interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi.

      Więcej niż architektura” to cykl wydarzeń w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, których celem jest ukazanie relacji i synergii architektury z innymi dziedzinami życia. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów z różnych obszarów kultury, sztuki i nauki, w których twórczości architektura odgrywa znaczącą rolę - jako medium, punkt odniesienia, inspiracja czy też obiekt badań.

      Wykład będzie transmitowany na kanałach ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.
      Transmisja odbędzie się na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=E92kSlakNn0&feature=youtu.be

      Pojęciownik Teatralny” | Filmy online, g. 18.00 (lub inny termin)

      "Pojęciownik Teatralny" to projekt skierowany jest przede wszystkim do młodych miłośników teatru, animatorów i nauczycieli. Sztuka teatralna dla wielu z nas jest nieznaną przestrzenią, boimy się do niej wejść w obawie, że czegoś nie zrozumiemy lub wykażemy się brakiem wiedzy i obycia. Z tego powodu zrodził się pomysł "Pojęciownika Teatralnego" – aby w przystępny sposób wytłumaczyć młodzieży pojęcia teatralne m.in.: antrakt, sufler, choreografia, klakier, inspicjent, sztankiet. Zajrzymy za kulisy teatru, sprawdzimy, co dzieje się podczas przerwy między aktami, będziemy rozmawiać z twórcami teatru, nie tylko aktorami. Zgłębimy tajniki choreografii i charakteryzacji. Bardzo ciekawe, prawda?

      Wszystkie odcinki można obejrzeć za pośrednictwem sieci - na YouTube Mazowieckiego Instytutu Kultury: https://www.youtube.com/channel/UC-VsGQDXhQEaJ9s8WI4UWBw/videos

      Musica Pura z Austrii | Scena Muzyki Nowej, g. 19.00

      Musica Pura z Austrii: Kühr / Schaufler / Harnik / Furrer / Gander

      Muzyka absolutna, muzyka czysta, autoteliczna, która sama jest swoją treścią, nie potrzebuje słów. Jest jak nautilus, łodzik, który dobudowuje kolejne komory swojej spiralnej muszli przemierzając podmorskie przestrzenie – tak widzi swoją twórczość Elisabeth Harnik – kompozytorka i improwizatorka.

      Rock, hard rock i metal to ulubiona muzyka Bernharda Gandera, od niej zaczynał, i jej energię przenosi do muzyki „klasycznej”, ale w take nine nawiązuje nie tyle do słynnego Take five, lecz do Blue Rondo à la Turk Dave’a Brubecka i charakterystycznej nieparzystej rytmiki w metrum 9/8. I Harnik, i Gander, to uczniowie Beata Furrera. Jego „linia horyzontu” to badanie zasady transformacji cząstek, zlepiających się ze sobą i przeplatających w nieskończonej ucieczce, tworząc studium ruchomego cienia.

      Program:
      Gerd Kühr Música Pura (2011)
      Anselm Schaufler Via (2005)
      Elisabeth Harnik re-framing I (2010)
      Beat Furrer linea dell’orizzonte (2012)
      Bernhard Gander take nine (2011)

      Wykonawcy:
      Andrzej Bauer – dyrygent, prowadzenie koncertu

      Chain Ensemble:
      Ewa Liebchen – flet
      Jakub Jackowski – obój
      Julian Paprocki – klarnet, klarnet kontrabasowy
      Piotr Thieu Quang – klarnet, klarnet basowy
      Karol Mastalerz – saksofon
      Szymon Michalik – fagot, kontrafagot
      Monika Paprocka-Całus – waltornia
      Bartłomiej Kacperski – trąbka
      Michał Daszkiewicz – puzon
      Tomasz Wesołowski – tuba
      Miłosz Pękala – perkusja
      Magdalena Kordylasińska-Pękala – perkusja
      Jan Gralla – perkusja
      Natalia Kowalska – akordeon
      Maurycy Stawujak – fortepian
      Wojciech Błażejczyk – gitara elektryczna
      Aleksandra Kupczyk – skrzypce
      Anna Kwiatkowska – skrzypce
      Tomasz Rosiński – altówka
      Magdalena Bojanowicz– wiolonczela
      Tomasz Januchta – kontrabas
      Michał Bereza - reżyseria dźwięku

      Organizator: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego
      Współorganizator: Nowy Teatr

      Streaming granego na żywo koncertu zostanie udostępniony na kanale Youtube Nowego Teatru:

      https://www.youtube.com/watch?v=HYCS8uia1N4

      Zapowiada się emocjonujący wieczór, pozdrowienia!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Kulturalny poniedziałek
     • Kulturalny poniedziałek

     • 30.11.2020 10:54
     • Mili Uczniowie!

      Ponieważ trwa karnawał, dziś proponuję Wam wydarzenia kulturalne lżejszego autoramentu. Każde z nich rozpoczyna się o innej godzinie, więc łatwiej Wam będzie wybrać albo po prostu w trakcie zdecydować, czy sprawa Was interesuje. Ucztę zaczynamy grą (przystawka), potem musical (danie główne?) i na deser bardzo ciekawie zapowiadające się spotkanie z jedną z najwspanialszych polskich aktorek, muzą Gustawa Holoubka, giganta polskiego teatru i filmu.

      Spotkania sąsiedzkie – gry RPG: W poszukiwaniu, g. 17.00


      "Spotkania sąsiedzkie – gry RPG: W poszukiwaniu" to cykl spotkań, w których za pomocą Mistrza gry stworzymy własną postać i wybierzemy się na przygodę w świecie stworzonym z wyobraźni. Nawiążemy nieoczekiwane przyjaźnie i poszukamy drogi do tego aby mimo przeciwności losu wciąż się rozwijać. A to wszystko dzięki starej dobrej metodzie gier RPG.

      Cała zabawa odbywać będzie się na Discordzie: https://discord.com/invite/g9VwDw

      Prowadzenie:
      Jakub Melaszewski - Kuba jest Mistrzem Gry od ponad 20 lat. Zajmuje się grami fabularnymi hobbystycznie, ale wykorzystuje w znacznym stopniu pozyskaną dzięki nim wiedzę i umiejętności w aktywności zawodowej, przy projektowaniu gier integracyjnych i planszowych oraz pisaniu scenariuszy. Najczęściej osadza budowane przez siebie historie w światach fantastycznych, wplatając w nie wiele wątków społeczno-kulturowych i rozgrywki grup interesu. Jednak ponad budowaniem ciekawych i wciągających fabuł, uważa że w RPG absolutnie najważniejsze jest komfortowa i satysfakcjonująca zabawa wszystkich uczestników zabawy.

      Krzysiek Sawicki – były harcerz, szachista, zapalony gracz RPG.

      Olga Ślepowrońska - psycholożka i animatorka kultury, terapeutka osób z autyzmem. Inicjatorka projektu CzujCzuj w którym dociera z edukacją emocjonalną do dzieci ze środowisk wykluczonych oraz SPA dla Mam, w które daje wielowymiarowe (w tym wytchnieniowe) wsparcie bliskim osób z niepełnosprawnością.

      Urbańska, Józefowicz, Stokłosa – Premiera online, g. 18.00

      Empik wraz z Empik Go zaprasza na spotkanie z okazji premiery audiomusicalu „Piotruś Pan”. Naszymi gośćmi będą twórcy musicalu: Natasza Urbańska (dorosła Wendy/narrator), Janusz Józefowicz (reżyser), Janusz Stokłosa (muzyka). Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka.

      W trakcie wydarzenia zobaczycie (i usłyszycie) piękne występy aktorów. Możliwe będzie również zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.


      Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebooku: https://www.facebook.com/empikcom/

      Piotruś Pan” Jamesa M. Barrie’go to jeden z najbardziej cenionych tekstów literatury dziecięcej. Historia chłopca, który nie chciał dorosnąć, wciąż inspiruje artystów – na podstawie utworu powstały kolejne książki, filmy, a także kultowy już spektakl Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. Tym razem ponadczasową opowieść będzie można poznać dzięki słuchowisku przygotowanemu przez zespół Studia Buffo. Produkcja z udziałem Nataszy Urbańskiej, Edyty Geppert, Wiktora Zborowskiego, Mariusza Czajki i wielu innych zadebiutuje w aplikacji Empik Go oraz na płycie CD, dostępnej w salonach Empik i empik.com.


      Mój Dramatyczny. Spotkania: Magdalena Zawadzka, g. 19.00

      W ramach cyklu „Mój Dramatyczny. Spotkania” odbywają się spotkania z aktorkami i aktorami, którzy będąc wybitnymi indywidualnościami, współtworzyli legendę zespołu Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Zagrali znakomite role w przedstawieniach, które przeszły do historii tej sceny. Cieszyli się uznaniem i pozostają wciąż w żywej pamięci publiczności.

      Cykl zainaugurowano spotkaniem z Barbarą Krafftówną, a bohaterką drugiego spotkania jest Magdalena Zawadzka – aktorka związana z Teatrem Dramatycznym w latach 1966-1982. Zagrała w przedstawieniach, które w tym czasie wyznaczyły szczególną rangę sceny, m.in. w „Życie jest snem”, „Iwonie, księżniczce Burgunda”, „Kubusiu Fataliście”, „Królu Learze”, „Hamlecie”, „Skizie”. Miała okazję pracować z reżyserami zasłużonymi dla Teatru Dramatycznego: Ludwikiem René, Jerzym Jarockim, Witoldem Zatorskim.

      Spotkanie z Magdaleną Zawadzką jest też okazją do wspomnienia osoby, bez której nie byłoby Teatru Dramatycznego w tym kształcie, w jakim pamięta się o nim do dziś: Gustawa Holoubka. 

      Transmisja odbędzie się na FB: https://www.facebook.com/events/390153125751323/?active_tab=discussion

      Przyjemnego odbioru!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie