• Biblioteka

     • Margaret Atwood: „Słowo ma MOC!”
     • Margaret Atwood: „Słowo ma MOC!”

     • 04.01.2022 14:26
     • Mili Licealiści!

      Margaret Atwood chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Kanadyjska pisarka, poetka i krytyczka literacka, a także społeczno-ekologiczna aktywistka, szerokiej publiczności znana jest, m. in., jako autorka „Opowieści podręcznej”.

       

      Ponadto Atwood jest dwukrotną laureatką Nagrody Bookera (w 2000 i 2019 roku), najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii, przyznawanej za najlepszą powieść angielskojęzyczną z ostatniego roku.

      Niezwykle aktualne utwory literackie Atwood określane są mianem medytacji o przetrwaniu, często same w sobie stając się też narzędziami przetrwania.

       

      W ubiegłym roku pojawił się dokument portretujący literacką ikonę naszych czasów – jak często określa się pisarkę.

      Dokument „Margaret Atwood. Słowo to siła” („A Word after, a Word after, a Word is Power”) wyreżyserowali Nancy Lang i Peter Raymont, którzy są także jego producentami. Twórcy przez dwanaście miesięcy towarzyszyli pisarce i jej partnerowi podczas międzynarodowych podróży, spotkań z publicznością, ale także w chwilach prywatnych.

       

      Poznajemy nie tylko kulisy sukcesu Margaret Atwood, lecz również osobiste i społeczne czynniki, które wpłynęły na jej twórczość. Film opowiada o okresie dorastania w kanadyjskiej głuszy, nauce w domu bez telewizora oraz o poetyckim debiucie na Uniwersytecie Harvarda, gdzie poznała swojego partnera, Graeme’a Gibsona, i o jego działalności na rzecz środowiska.


       

      Dokument (z polskim lektorem) znajdziecie tutaj:

      https://www.cda.pl/video/687813744

       

      Zachęcam do zainteresowania się twórczością Atwood, pozdrawiam Was!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Rzeki...” Ałbeny Grabowskiej
     • „Rzeki...” Ałbeny Grabowskiej

     • 03.01.2022 14:24
     • Drodzy Uczniowie!

      U schyłku semestru, po czasie błogiego i radosnego wypoczynku, należy się Wam chwila przyjemności z lekką i niezobowiązującą literaturą. Dlatego chcę Wam zaanonsować nową powieść dość oryginalnej polskiej pisarki, Ałbeny Grabowskiej.

      Ałbena Grabowska jest autorką literatury obyczajowej oraz książek dla dzieci i młodzieży. Swoje niecodzienne imię, oznaczające w języku bułgarskim kwitnącą jabłoń, pisarka zawdzięcza mamie – Bułgarce. Sama Ałbena urodziła się w Polsce; tutaj studiowała medycynę, a następnie zdobyła tytuł doktora nauk medycznych. Pracy w zawodzie nie porzuciła, łącząc ją z pisarstwem.

      Więcej o pisarce i jej powieściach przeczytacie choćby tutaj:

      https://lubimyczytac.pl/autor/48439/albena-grabowskahttps://lubimyczytac.pl/autor/48439/albena-grabowska

      W powieści „Rzeki płyną, jak chcą” autorka po raz kolejny sięga do historii kobiet, których losy splatają się z trudnymi wydarzeniami politycznymi, jakie rozgrywają się na scenie krajowej i światowej.      Do podupadającego w okresie I wojny światowej majątku rodzinnego powraca Amelia, przywożąc ze sobą męża – żołnierza, poślubionego podczas pracy w wojskowym szpitalu. Jego obecność we dworze wprowadza wiele zamętu w życie pozostałych kobiet: dwóch sióstr Amelii oraz ich matki, a ponadto stawia pod znakiem zapytania szczerość jego uczuć i zamiarów względem żony...

      Lekka, ale interesująca opowieść o miłości i skomplikowanej ludzkiej naturze – rozrysowana na tle społecznym i w historycznym kostiumie.

      Serdecznie polecam na ocieplenie zimowych wieczorów!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Upoluj swoją książkę” 2021
     • „Upoluj swoją książkę” 2021

     • 05.11.2021 08:02
     • Mili Czytelnicy!

      W listopadzie odbywa się piąta edycja projektu „Upoluj swoją książkę", dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju mogą nieodpłatnie przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i wysłuchać audiobooków. Honorowy patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

      Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com, które z ogromnym sukcesem od sześciu lat realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Czytaj PL”, obejmującą dotychczas swoim zasięgiem kilkanaście największych polskich miast. „Czytaj PL” jest jednym z elementów programu „Kraków Miasto Literatury UNESCO”, za którego realizację odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt „Upoluj swoją książkę” ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

      Jak to działa?

      Należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na plakacie:

      CZYTAJ-pl-plakat-A3-szkoly.pdf

      Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie bestsellery. Czytać i słuchać bestsellerowych książek będzie można przez cały listopad.

      Informacje o polecanych książkach znajdziesz na stronie:

      https://akcja.czytajpl.pl/?utm_medium=email&utm_source=getresponse&utm_content=Plakat+do+akcji+Czytaj+PL+i+Upoluj+swoj+ksik&utm_campaign=Upoluj+swoj%C4%85+ksi%C4%85%C5%BCk%C4%99+-+szko%C5%82y

      Przyjemnej lektury!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • III Szczeciński Przegląd Twórczości Poetyckiej im. Edwarda Stachury „Wędrówką życie jest człowieka”
     • III Szczeciński Przegląd Twórczości Poetyckiej im. Edwarda Stachury „Wędrówką życie jest człowieka”

     • 29.10.2021 11:14
     • Drodzy Miłośnicy Poezji!
      Zachęcam do udziału w konkursie organizowanym przez II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka i w Szczecinie.

      Idea konkursu

      1. Konkurs poetycki kierowany do młodzieży szkół średnich towarzyszy Imprezie "Na Szlaku Poezji".
      2. Cele konkursu:
       • umożliwienie młodzieży twórczego wyrażania siebie,
       • realizację potrzeby poetyckiego nazywania świata,
       • zachęcenie młodzieży do odkrywania wierszy pisanych do „szuflady”,
       • zaprezentowanie rozmaitych sposobów nawiązywania więzi ze światem,
       • zmierzenie się z rygorem formalno-strukturalnym jaki narzuca metoda poetycka,
       • zainspirowanie młodzieży twórczością poetycką Edwarda Stachury.

      Zasady uczestnictwa w konkursie

      1. Uczestnik może zgłosić do konkursu co najwyżej 2 własne utwory poetyckie. Objętość każdego z utworów nie może przekraczać 20 wersów.
      2. Prace powinny zgłoszone poprzez formularz na stronie internetowej nsp.lo2.szczecin.pl do dnia 12 listopada 2021 r.


      Zgłoszenie poprzez stronę jest 2-etapowe:

      1. Uczestnik wprowadza do formularza godło (godłem może być pseudonim lub tekst składający się z 6-15 znaków - liter i cyfr) oraz dane. Wysłanie formularza z danymi jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów niniejszego konkursu. W przypadku osób niepełnoletnich formularz musi być potwierdzony przez rodzica lub opiekuna prawnego.
      2. Uczestnik wprowadza do formularza tytuły oraz treść zgłoszonych utworów. Uczestnik odpowiada za podział tekstu na wersy. Jeżeli utwór nie posiada tytułu należy w miejscu wprowadzania tytułu wstawić cały pierwszy wers.

      Wyniki i nagrody
      Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się 3 grudnia 2021 r. w Sali Kominkowej DOMU KULTURY 13 MUZ w Szczecinie. Osoby nagrodzone otrzymają dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wybrane przez jury prace nadesłane na konkurs zostaną wydrukowane.
      Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany miejsca i sposobu wręczenia nagród zależnie od sytuacji epidemicznej.

      Postanowienia końcowe
      Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu w przypadku istotnych zdarzeń mających wpływ na organizowanie Konkursu. Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem rozpoczęcia konkursu, czyli opublikowania go na stronie nsp.lo2.szczecin.pl i obowiązuje do czasu jego zakończenia.

      Ewentualne pytania prosimy kierować na adres: nsp@lo2.szczecin.pl

       

      Służę pomocą i również przyjmuję zgłoszenia od uczennic i uczniów IX LO.
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Nowe "IX Wrota"
     • Nowe "IX Wrota"

     • 29.10.2021 09:34
     • Drodzy Czytelnicy!
      Z radością oddajemy w Wasze ręce wrześniowo-październikowy numer szkolnej gazety - z nadzieją, że postymuluje Wasze intelektualne i kulturalne zainteresowania, wzbudzi istotne refleksje i udzieli Wam wielu pozytywnych emocji...
      IX_Wrota_wrzesien_pazdziernik_2021.pdf
      Miłej, wartościowej lektury!
      Romuald Kuźmitowicz wraz z Redakcją "IX Wrót"
     • więcej