• Biblioteka

     • Wyniki konkursu „Patron naszej szkoły’ 2022”
     • Wyniki konkursu „Patron naszej szkoły’ 2022”

     • 16.05.2022 11:43
     • Z przyjemnością ogłaszamy wyniki tegorocznej edycji konkursu poświęconego Patronowi szkoły – Bohaterom Monte Cassino. Uczniowie przedstawili bardzo ciekawe prace literackie.

       

      Zwycięzcy:

      I miejsce – Kuba Wojtyniak, reprezentujący klasę 3Pa – za wiersz „Bohaterowie”, liryczną wizję walki o Monte Cassino

       

      II miejsce – Olga Kaczor, reprezentująca klasę 2F – za utwór „Bankiet”, poetycko-teatralną impresję, nawiązującą do ważnych historycznych wydarzeń

       

      III miejsce – ex aequo – Emilia Pasik, reprezentująca klasę 2B – za liryk „Maj za piękną jest porą…" i Aleksandra Białach, reprezentująca klasę 1A – za wiersz „Droga na Północ, droga do nieba”, oddające hołd żołnierzom gen. Andersa

       

      Gratulujemy! Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody w czasie uroczystości Święta Szkoły.           

       

      Jury: Marek Matusiak, Paweł Twardy, Romuald Kuźmitowicz
       

      Serdecznie dziękuję Wychowawcom i Nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do udziału w konkursie. Profesorom, Panu Markowi Matusiakowi oraz  Panu Pawłowi Twardemu,  dziękuję za współpracę w jury.

      Romuald Kuźmitowicz, organizator konkursu

      Zdjęcie: Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Biblioteki cyfrowe
     • Biblioteki cyfrowe

     • 28.01.2022 09:38
     • Drodzy Czytelnicy!

      Biblioteka cyfrowa to usługa internetowa umożliwiająca udostępnianie w sieci publikacji, takich jak czasopisma elektroniczne lub e-booki, a także zdigitalizowanych tradycyjnych publikacji papierowych (np. czasopism, książek).

      Choć nazwa nawiązuje do tradycyjnej biblioteki wypożyczającej zbiory z własnego lokalu, funkcjonalnie biblioteka cyfrowa odpowiada czytelni. Dostęp do jej zasobów możliwy jest jednak bez konieczności fizycznej obecności czytelnika w miejscu, z którego usługa jest świadczona.

      Niektóre biblioteki cyfrowe działają na zasadach otwartego dostępu. Często gromadzą one utwory stare, które przeszły do domeny publicznej – ze względu na wygaśnięcie majątkowych praw autorskich.

      Poniżej znajdziecie linki do polskich i światowych bibliotek cyfrowych:

      https://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/

      https://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-swiecie/

      Dzięki nim możecie znaleźć wiele atrakcyjnych, a nawet unikalnych obiektów: książek, rękopisów, autografów, czasopism, pamiętników, archiwaliów, fotografii, grafik, rysunków, pocztówek, filmów, animacji, nut, nagrań, map, druków ulotnych, eksponatów muzealnych.

      Znajdziecie tam również cyfrowe kopie najcenniejszych zbiorów bibliotek, archiwów, muzeów oraz innych instytucji kultury i nauki.

      Owocnych poszukiwań, smakowitych i pożytecznych lektur – w czasie ferii i poza nimi!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Boginie” Michaelidesa
     • „Boginie” Michaelidesa

     • 05.01.2022 14:22
     • Drodzy Czytelnicy!

      Alex Michaelides, pochodzący z Cypru absolwent Cambridge, autor „Pacjentki”, powraca z kolejnym thrillerem, „Boginie”.

      Bohaterką swojej powieści Miachaelides ponownie uczynił kobietę: Marianę Andros, psychoterapeutkę, absolwentkę Cambridge. Kobieta powraca na uniwersytet po tym, jak na kampusie zostaje zamordowana studentka – przyjaciółka siostrzenicy Mariany. W murach uczelni ożywają wspomnienia Andros, która poznała tam swojego męża. Ujawniają się też nowe tajemnice: na terenie Cambridge działa tajne stowarzyszenie młodych dziewczyn (tytułowe „Boginie”); jego członkinie pozostają pod wpływem enigmatycznego profesora Foski. Mariana angażuje się w wyjaśnienie zabójstwa, stopniowo nabierając niezbitego przekonania, iż to właśnie Foska jest mordercą. Choć alibi profesora wydaje się to wykluczać, Ardos ulega obsesji udowodnienia mu winy, nawet za cenę utraty życia.

      Boginie” to klimatyczny thriller psychologiczny z oszałamiającym zakończeniem.

      Tak mówi o powieści jej autor:

      To miała być współczesna grecka tragedia. Inspirowałem się między innymi mitem o Edypie, w którym okazuje się, że główny bohater jest złoczyńcą, którego sam szuka. Chciałem powtórzyć ten motyw w przypadku mojej głównej bohaterki, Mariany, która szuka prawdy i kiedy ją odkrywa, jest bardzo zaskoczona.”

      Tutaj możecie przeczytać wywiad z Alexem Michaelidesem:

      https://booklips.pl/wywiady/chcialem-stworzyc-wspolczesna-grecka-tragedie-wywiad-z-alexem-michaelidesem-autorem-bogin/

      Serdecznie zachęcam do lekkostrawnej lektury, zwłaszcza w długi świąteczny weekend!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej