• Biblioteka

     • Smaczki na języku – regionalizmy od Rusinka
     • Smaczki na języku – regionalizmy od Rusinka

     • 15.05.2020 12:47
     • Witajcie!
      Michał Rusinek, bardziej może znany i kojarzony jako sekretarz Szymborskiej za życia Noblistki, jest też autorem. Między innymi… książek dla dzieci, a także tłumaczem i literaturoznawcą – zawsze delektującym się językowymi „smaczkami”. W najnowszej z nich pod uroczym, choć tajemniczo brzmiącym, tytułem „
      Od mikmaka do zazuli”, przedstawia bogaty świat regionalizmów. Rusinek podkreśla, że nie tylko potrawy czy zwyczaje, ale i słowa bywają endemiczne, czyli takie, które możemy usłyszeć tylko w określonych regionach.


      Podaje kilka przykładów:

      · poznańskie „zakluczyć” (zamknąć na klucz),

      · poznańska „szneka z glancem” (drożdżówka z lukrem),

      · częstochowska „zrywka” (reklamówka, foliówka),

      · „kanapka z obkładem”rodem z Leszna,

      · szczebrzeskie „nawidziadło”(ktoś, kto dziwacznie się ubiera).

      Książka jest bezpośrednio adresowana do dzieci, ale bardzo ciekawa i budzi zainteresowanie również znacznie starszych odbiorców.

      Dowodzą tego choćby recenzje na stronie wydawnictwa: https://bezdroza.pl/ksiazki/od-mikmaka-do-zazuli-atlas-regionalizmow-dla-dzieci-michal-rusinek,beregi.htm#

      Ulubionym określeniem Rusinka są gnieźnieńskie „fiksmatynta”, czyli szpargały. I wieszczy słowu karierę, delektując się jego posmakiem, bo – jak mówi - najbardziej lubi słowa, które nazywają coś, co trudno nazwać.

      Zapewne każdy z Was też ma takie słowa, wyniesione z domu, z rodziny, ze środowiska. Jeśli zechcecie mi o nich napisać, zróbcie to. Jestem bardzo ciekaw. W mojej rodzinie na przykład wymieszały się wpływy języka dawnych kresów wschodnich (obecnie Litwa/ Białoruś) z wpływami dialektalnymi Polski centralnej (Mazowsze). Jako przykład ciekawej, choć może nie ekscentrycznie brzmiącej dziś formy mogę podać „jak w sam raz”, co oznacza mniej więcej 'teraz właśnie' (kresowe).


      Waszej uwadze polecam stronę Michała Rusinka: https://www.michalrusinek.pl/ , który jest bogatą osobowością, takim rozwichrzonym „panem od literatury z przyległościami”, a jego książki i przekłady czyta się lekko i z przyjemnością.

      Miłego poniedziałku!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Na początku była... książka!
     • Na początku była... książka!

     • 08.05.2020 13:17
     • Drodzy Licealiści!

      Często po obejrzeniu filmu czy – obecnie częściej – serialu zaciekawieni tematem odkrywamy, że produkcję filmową poprzedzała książka. Tak jest również w przypadku głośnego ostatnio serialu Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów. I choć książka autorstwa Debory Feldman powstała dekadę temu, to w marcu tego roku miała swoją polską premierę dzięki wydawnictwu Poradnia K.


      Książka Unorthodox jest świadectwem życia w ortodoksyjnej społeczności Żydów chasydzkich na nowojorskim Brooklynie. To autobiografia, w której Deborah Feldman zdecydowała się opowiedzieć ze wszystkimi, nawet najbardziej osobistymi, niewygodnymi szczegółami o byciu częścią hermetycznego środowiska, zamkniętego przed światem i funkcjonującego na własnych zasadach. Powstanie książki poprzedzał blog prowadzony przez autorkę anonimowo; później stał się on podwaliną autobiografii.

      Trailer serialu zobzczyć można tu: https://www.youtube.com/watch?v=-zVhRId0BTw


      Sam serial znajdziecie na Netflixie: https://www.netflix.com/pl/title/81019069

      Jeśli po obejrzeniu serialu czujecie niedosyt – sięgnijcie po książkę. Serial został tylko częściowo oparty na wspomnieniach Debory Feldman, w powieści znajdziecie więcej informacji na temat życia nowojorskich chasydów i odczuć żyjącej wśród nich kobiety.

      Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: https://sklep.poradniak.pl/unorthodox-deborah-feldman

      A tu poznacie opinie czytelników, przeczytacie recenzje: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4919666/unorthodox-jak-porzucilam-swiat-ortodoksyjnych-zydow

      Pozdrawiam Was, zachęcam do zainteresowania się książką i serialem, weekend to czas temu sprzyjający!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Autorzy mówią” #zostanwdomu
     • „Autorzy mówią” #zostanwdomu

     • 07.05.2020 08:32
     • Młodzi Czytelnicy!

      Ken Follett, Harlan Coben, Graham Masterton, Diane Setterfield, Lucinda Riley, B.A. Paris, Alex Marwood, Antti Tuomainem postanowili zachęcić Polaków i Polki do pozostania w domu w czasie pandemii i, oczywiście, do czytania książek.


      Harlan Coben

      W ramach
      akcji „Autorzy mówią” twórcy i twórczynie międzynarodowych bestsellerów zostali poproszeni o nagranie filmów z przekazem dla polskich czytelników i czytelniczek. Jak piszą organizatorzy – Wydawnictwo Albatros i księgarnia internetowa Literia – odzew był imponujący. Osobiście nagrane wiadomości dla Polaków spłynęły od największych sław literackich z całego świata.


      Ken Follet

      Do wspólnego wysiłku na rzecz powstrzymania rozwoju epidemii zachęcają Ken Follett (
      Filary Ziemi), mistrz kryminałów Harlan Coben, Diane Setterfield (autorka niezwykłej powieści Była sobie rzeka), specjalistka od powieści historycznych dla kobiet Lucinda Riley, a także B.A. Paris i Graham Masterton. Alex Marwood i Antti Tuomainen główne przesłanie przekazały po polsku!

      Kto w tym czasie zgłębia tajniki kuchni wegetariańskiej, a kto praktykuje jogę – poczytasz tutaj:

      http://booklips.pl/newsy/ken-follett-harlan-coben-graham-masterton-diane-setterfield-i-inni-znani-pisarze-zachecaja-polakow-do-pozostania-w-domu-i-czytania-ksiazek/

      Polecam kontakt z powieścią popularną!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Rok Leopolda Tyrmanda
     • Rok Leopolda Tyrmanda

     • 06.05.2020 09:34
     • Drodzy Uczniowie!

      Uchwałą Sejmu RP literackim patronem roku 2020 jest Leopold Tyrmand, znakomity, niegdyś poczytny, dziś wymagający przypomnienia literat polski popularny w drugiej połowie XX wieku. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty.

      Leopold Tyrmand, autor kultowej powieści Zły i bezkompromisowego Dziennika 1954 był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną” - napisano w uchwale, którą przed głosowaniem odczytał marszałek Sejmu, Marek Kuchciński.

      Przytoczono w niej słowa pisarza: „Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności”. „Te słowa, notowane do szuflady w czarną stalinowską noc, można uznać za życiowe credo Pisarza. Zbigniew Herbert pisał: »Na jego postawie moralnej wzorowałem się i naprawdę nie wiem, czy przeżyłbym bez niego te ciemne czasy«” - podkreślono.

      Jak zaznaczono, pisarstwo Tyrmanda i jego postawa stanowiły wyzwanie rzucone ideologom nowego ustroju. „Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, lecz także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. »Nikt, kto skłonny jest walczyć o godność własną i chce pozostać w zgodzie z własnym sumieniem, nie zgodzi się na to, żeby nazywać dzień nocą, ciemnotę kulturą, zbrodnię przyzwoitością, niewolę wolnością - na mocy dekretu komunistycznych władców« - pisał” - głosi uchwała.

      W połowie lat 60. Tyrmand zdecydował się na emigrację. „Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie Cywilizacja komunizmu uznał ten ustrój za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu. »Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo« - napisał po Jego śmierci prezydent Ronald Reagan” - dodano w uchwale.

      Więcej o niepokornym wobec systemu komunistycznego Pisarzu, jego barwnej osobowości i niebanalnym życiu przeczytacie tutaj:

      https://culture.pl/pl/tworca/leopold-tyrmand


      Tu z kolei znajdziecie jedną z recenzji jego najsłynniejszej powieści kryminalnej, „Złego”:

      https://stacjaksiazka.pl/recenzje/zly-leopold-tyrmand_2/


      Możecie też posłuchać audiobooka z tekstem znakomicie czytanym przez Adama Ferencego:

      https://www.youtube.com/watch?v=LJ4aOrgLeEI

      Przegląd dorobku Tyrmanda dostępnego na rynku książki znajdziecie na stronie:

      https://www.znak.com.pl/autor/Leopold-Tyrmand


      Serdecznie polecam zacząć od „Złego”, sami sprawdźcie, czy literatura ta broni się przed upływem czasu... Pozdrawiam Was!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Tydzień Bibliotek”
     • „Tydzień Bibliotek”

     • 05.05.2020 09:12
     • Mili Uczniowie!

      Między 5 a 15 maja trwa „Tydzień Bibliotek”, jedna z ogólnopolskich inicjatyw promujących czytanie i udział w życiu tych szczególnych instytucji kulturalno-edukacyjnych. W tym roku, oczywiście, online. Śledźcie strony swoich ulubionych bibliotek, może znajdziecie tam coś ciekawego i atrakcyjnego dla siebie.

      Co chętnie Wam polecę?

      Zachęcam do przestudiowania zajmującego artykułu poświęconego kolekcji starych druków w zbiorach Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie:

      https://issuu.com/nimoz/docs/cenne_bezcenne_utracone_4_73/23

      I jeszcze do przejrzenia prezentacji na temat unikatowych druków pomorskich w tej kolekcji:

      https://muzeum.szczecin.pl/images/pliki/biblioteka/Druki-pomorskie-w-BMNS.pdf

      Być może zechcecie zainteresować się także ciekawymi spotkaniami online około nowej literatury. Pierwsze z nich to spotkanie z pisarzem, Wojciechem Chmielarzem, drugie – to przedstawienie-adaptacja głośnej autobiograficznej powieści Andy Rottenberg.

      Wojciech Chmielarz - Premiera online

      Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline, tym razem z Wojciechem Chmielarzem, autorem książki „Wyrwa” (Wydawnictwo Marginesy). Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
      Wyrwa” to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem. Nowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, autora znakomicie przyjętej „Rany” i zekranizowanego przez Canal+ „Żmijowiska”.

      Transmisja odbędzie się dziś o godzinie 18.00 na facebookowym profilu:

      https://www.facebook.com/empikcom/

      "Proszę bardzo”, reż. Wiktor Rubin

      Adaptacja autobiograficznej powieści Andy Rottenberg, wieloletniej szefowej Galerii Zachęta. Jej książka pt. „Proszę bardzo” to do bólu szczera odpowiedź na plotki, konfabulacje oraz zarzuty wobec Rottenberg jako „kontrowersyjnej, skandalizującej kuratorki i dyrektorki”.
      Proszę bardzo” jest też analizą przeszłości, odkrywaniem tragicznych, bolesnych i skomplikowanych losów nieznanych przodków, członków rodziny ojca, zamordowanych przez nazistów w Bełżcu oraz syberyjskiej rodziny matki. Próbą zmierzenia się z osobistą traumą.
      Przedstawienie na podstawie autobiografii Andy Rottenberg jest wędrówką po genealogicznych labiryntach oraz próbą refleksji nad autobiografią - jako tworzywem naszego tu i teraz. W rolę Andy Rottenberg wcielił się Tomasz Nosinski.

      Transmisje live odbędą się o godzinie 20.00 na YT i Vimeo:

      https://www.youtube.com/watch?v=zfM_bYrys3U&feature=youtu.be

      https://vimeo.com/event/36543

      Kochani!

      Poza bibliotekami publicznymi mamy przede wszystkim własne, często uporządkowane naszym subiektywnym kluczem – z ignorancją dla stereotypowych, metodologicznych zasad. Czy zechcielibyście pochwalić się swoimi domowymi bibliotekami, pokazać zdjęcia? Jeśli tak, przysyłajcie. Chętnie je zobaczę. Na zachętę bez ogródek pokażę własną, uporządkowaną zgodnie z zasadą „szwarc, mydło + powidło”. Tylko ja wiem, co gdzie jest i jak to po omacku wydobyć spośród stłoczonych zbiorów...

      Serdeczne pozdrowienia dla sympatyków bibliotek stacjonarnych i wirtualnych!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie