• Biblioteka

     • „Autorzy mówią” #zostanwdomu
     • „Autorzy mówią” #zostanwdomu

     • 07.05.2020 08:32
     • Młodzi Czytelnicy!

      Ken Follett, Harlan Coben, Graham Masterton, Diane Setterfield, Lucinda Riley, B.A. Paris, Alex Marwood, Antti Tuomainem postanowili zachęcić Polaków i Polki do pozostania w domu w czasie pandemii i, oczywiście, do czytania książek.


      Harlan Coben

      W ramach
      akcji „Autorzy mówią” twórcy i twórczynie międzynarodowych bestsellerów zostali poproszeni o nagranie filmów z przekazem dla polskich czytelników i czytelniczek. Jak piszą organizatorzy – Wydawnictwo Albatros i księgarnia internetowa Literia – odzew był imponujący. Osobiście nagrane wiadomości dla Polaków spłynęły od największych sław literackich z całego świata.


      Ken Follet

      Do wspólnego wysiłku na rzecz powstrzymania rozwoju epidemii zachęcają Ken Follett (
      Filary Ziemi), mistrz kryminałów Harlan Coben, Diane Setterfield (autorka niezwykłej powieści Była sobie rzeka), specjalistka od powieści historycznych dla kobiet Lucinda Riley, a także B.A. Paris i Graham Masterton. Alex Marwood i Antti Tuomainen główne przesłanie przekazały po polsku!

      Kto w tym czasie zgłębia tajniki kuchni wegetariańskiej, a kto praktykuje jogę – poczytasz tutaj:

      http://booklips.pl/newsy/ken-follett-harlan-coben-graham-masterton-diane-setterfield-i-inni-znani-pisarze-zachecaja-polakow-do-pozostania-w-domu-i-czytania-ksiazek/

      Polecam kontakt z powieścią popularną!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Rok Leopolda Tyrmanda
     • Rok Leopolda Tyrmanda

     • 06.05.2020 09:34
     • Drodzy Uczniowie!

      Uchwałą Sejmu RP literackim patronem roku 2020 jest Leopold Tyrmand, znakomity, niegdyś poczytny, dziś wymagający przypomnienia literat polski popularny w drugiej połowie XX wieku. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty.

      Leopold Tyrmand, autor kultowej powieści Zły i bezkompromisowego Dziennika 1954 był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną” - napisano w uchwale, którą przed głosowaniem odczytał marszałek Sejmu, Marek Kuchciński.

      Przytoczono w niej słowa pisarza: „Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności”. „Te słowa, notowane do szuflady w czarną stalinowską noc, można uznać za życiowe credo Pisarza. Zbigniew Herbert pisał: »Na jego postawie moralnej wzorowałem się i naprawdę nie wiem, czy przeżyłbym bez niego te ciemne czasy«” - podkreślono.

      Jak zaznaczono, pisarstwo Tyrmanda i jego postawa stanowiły wyzwanie rzucone ideologom nowego ustroju. „Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, lecz także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. »Nikt, kto skłonny jest walczyć o godność własną i chce pozostać w zgodzie z własnym sumieniem, nie zgodzi się na to, żeby nazywać dzień nocą, ciemnotę kulturą, zbrodnię przyzwoitością, niewolę wolnością - na mocy dekretu komunistycznych władców« - pisał” - głosi uchwała.

      W połowie lat 60. Tyrmand zdecydował się na emigrację. „Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie Cywilizacja komunizmu uznał ten ustrój za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu. »Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo« - napisał po Jego śmierci prezydent Ronald Reagan” - dodano w uchwale.

      Więcej o niepokornym wobec systemu komunistycznego Pisarzu, jego barwnej osobowości i niebanalnym życiu przeczytacie tutaj:

      https://culture.pl/pl/tworca/leopold-tyrmand


      Tu z kolei znajdziecie jedną z recenzji jego najsłynniejszej powieści kryminalnej, „Złego”:

      https://stacjaksiazka.pl/recenzje/zly-leopold-tyrmand_2/


      Możecie też posłuchać audiobooka z tekstem znakomicie czytanym przez Adama Ferencego:

      https://www.youtube.com/watch?v=LJ4aOrgLeEI

      Przegląd dorobku Tyrmanda dostępnego na rynku książki znajdziecie na stronie:

      https://www.znak.com.pl/autor/Leopold-Tyrmand


      Serdecznie polecam zacząć od „Złego”, sami sprawdźcie, czy literatura ta broni się przed upływem czasu... Pozdrawiam Was!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Tydzień Bibliotek”
     • „Tydzień Bibliotek”

     • 05.05.2020 09:12
     • Mili Uczniowie!

      Między 5 a 15 maja trwa „Tydzień Bibliotek”, jedna z ogólnopolskich inicjatyw promujących czytanie i udział w życiu tych szczególnych instytucji kulturalno-edukacyjnych. W tym roku, oczywiście, online. Śledźcie strony swoich ulubionych bibliotek, może znajdziecie tam coś ciekawego i atrakcyjnego dla siebie.

      Co chętnie Wam polecę?

      Zachęcam do przestudiowania zajmującego artykułu poświęconego kolekcji starych druków w zbiorach Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie:

      https://issuu.com/nimoz/docs/cenne_bezcenne_utracone_4_73/23

      I jeszcze do przejrzenia prezentacji na temat unikatowych druków pomorskich w tej kolekcji:

      https://muzeum.szczecin.pl/images/pliki/biblioteka/Druki-pomorskie-w-BMNS.pdf

      Być może zechcecie zainteresować się także ciekawymi spotkaniami online około nowej literatury. Pierwsze z nich to spotkanie z pisarzem, Wojciechem Chmielarzem, drugie – to przedstawienie-adaptacja głośnej autobiograficznej powieści Andy Rottenberg.

      Wojciech Chmielarz - Premiera online

      Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline, tym razem z Wojciechem Chmielarzem, autorem książki „Wyrwa” (Wydawnictwo Marginesy). Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
      Wyrwa” to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem. Nowy thriller psychologiczny Wojciecha Chmielarza, autora znakomicie przyjętej „Rany” i zekranizowanego przez Canal+ „Żmijowiska”.

      Transmisja odbędzie się dziś o godzinie 18.00 na facebookowym profilu:

      https://www.facebook.com/empikcom/

      "Proszę bardzo”, reż. Wiktor Rubin

      Adaptacja autobiograficznej powieści Andy Rottenberg, wieloletniej szefowej Galerii Zachęta. Jej książka pt. „Proszę bardzo” to do bólu szczera odpowiedź na plotki, konfabulacje oraz zarzuty wobec Rottenberg jako „kontrowersyjnej, skandalizującej kuratorki i dyrektorki”.
      Proszę bardzo” jest też analizą przeszłości, odkrywaniem tragicznych, bolesnych i skomplikowanych losów nieznanych przodków, członków rodziny ojca, zamordowanych przez nazistów w Bełżcu oraz syberyjskiej rodziny matki. Próbą zmierzenia się z osobistą traumą.
      Przedstawienie na podstawie autobiografii Andy Rottenberg jest wędrówką po genealogicznych labiryntach oraz próbą refleksji nad autobiografią - jako tworzywem naszego tu i teraz. W rolę Andy Rottenberg wcielił się Tomasz Nosinski.

      Transmisje live odbędą się o godzinie 20.00 na YT i Vimeo:

      https://www.youtube.com/watch?v=zfM_bYrys3U&feature=youtu.be

      https://vimeo.com/event/36543

      Kochani!

      Poza bibliotekami publicznymi mamy przede wszystkim własne, często uporządkowane naszym subiektywnym kluczem – z ignorancją dla stereotypowych, metodologicznych zasad. Czy zechcielibyście pochwalić się swoimi domowymi bibliotekami, pokazać zdjęcia? Jeśli tak, przysyłajcie. Chętnie je zobaczę. Na zachętę bez ogródek pokażę własną, uporządkowaną zgodnie z zasadą „szwarc, mydło + powidło”. Tylko ja wiem, co gdzie jest i jak to po omacku wydobyć spośród stłoczonych zbiorów...

      Serdeczne pozdrowienia dla sympatyków bibliotek stacjonarnych i wirtualnych!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Teatr w pandemię!
     • Teatr w pandemię!

     • 04.05.2020 09:53
     • Tęsknicie z teatrem? Wiele z nich stara się zadbać o publiczność, oferując ciekawe inicjatywy teatralne i parateatralne.

      Zachęcam Was do śledzenia strony Teatru Współczesnego w Szczecinie, przekonacie się, teatr działa i to w nowym wymiarze:

      https://wspolczesny.szczecin.pl/teatr-w-czasach-zarazy-probujemy-zdalnie/

      Teatr zawsze poszukuje, przesuwa granice, stara się znaleźć nie tylko nowe tematy i formy wyrazu, ale też nowe sposoby komunikcji z widzem. Dlatego teatr wciąż żyje i sam siebie definiuje na nowo, choćby w taki spsób – Współczeny otworzył „Czwartą scenę”:

      https://wspolczesny.szczecin.pl/kolejne-odcinki-czwartej-sceny/


      Podwoje online otwarł też min. londyński The National Theatre.

      Od 30 kwietnia możemy oglądać realizację kultowego „Frankensteina” w reżyserii Danny’ego Boyla („Trainspotting”, „Slumdog Millionaire”), z doborową obsadą: Benedicta Cumberbatcha („Doctor Strange”, „Hamlet”, „Sherlock”) i Jonny’ego Lee Millera („Elementary”, „Trainspotting”). Niezwykłym elementem tej produkcji jest fakt, iż powstały jej dwie wersje, w których Cumberbatch i Lee Miller zamieniają się rolami twórcy i potwora.

      Tha National Theatre udostępnia obydwie wersje:

      · Cumberbatch jako stwór, Lee Miller jako Frankenstein-stwórca: od 30 kwietnia do 7 maja, (streaming dostępny od godz. 20.00)

      · Cumberbatch jako Frankenstein-stwórca, Lee Miller jako stwór: od 1 maja do 8 maja (streaming dostępny od godz. 20.00).

      Link:

      https://benedict-cumberbatch.com/national-theatre-to-stream-both-versions-of-frankenstein-on-youtube/#more-941


      Majowego nastroju!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Porywająca literatura na długi weekend
     • Porywająca literatura na długi weekend

     • 30.04.2020 09:15
     • Drodzy Licealiści!

      Przed długim weekendem chciałbym zaanonsować Wam trzy książki – każda jest inna a zajmująca i naprawdę warta zainteresowania. Dwie mają charakter publicystyki odnoszącej się do zjawisk współczesnego świata: „Izrael oswojony” - osobista, choć pisana z godnym podziwu dystansem literatura faktu z pogranicza autobiografii i reportażu; „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” - przejmujące reportaże z diagnozą ważnych problemów społecznych i głębokich różnic w postrzeganiu współczesnej rzeczywistości. Kontrapunktem dla nich będzie kanoniczna już powieść „Sztukmistrz z Lublina”, nasycona mistycyzmem, filozofująca, z bohaterem rozmiłowanym w smakowaniu życia, próbującym nadać mu nowy wymiar...


      Ela Sidi „Izrael oswojony” (Wydawnictwo MUZA)

      Już znacie Izrael? Ten z doniesień o wojnie, napięciu na Bliskim Wschodzie, aktach terroryzmu? Z thrillerów? Z powieści Amosa Oza, Meira Shaleva, Lizzie Doron, Eshkola Nevo? A może od dawna jest na liście Waszych podróży? Przeczytajcie jednak tę książkę, bo to naprawdę rzadka okazja!

      Ela Sidi pokazuje Izrael taki, z jakim przyszło się oswajać właśnie jej, pochodzącej z Polski nie-Żydówce, która emigrację "otrzymała w podarunku wraz z mężem, Izraelczykiem". Z humorem i nie bez autoironii opisuje dylematy, jakie nagle wtargnęły w jej życie. W jakim tu mówi się języku, czy raczej w ilu mówi się językach? Czy każdy Izraelczyk jest Żydem, kto jest, a kto nie jest Żydem i jakie w państwie żydowskim ma to znaczenie? Z kim zasiada się, a z kim nie przy jednym stole, co na nim postawić i jak to powinno być przyrządzone? Co jest sprawą tradycji i zwyczaju, a co zakazem i nakazem religijnym respektowanym przez prawo? A we wszystko to wplecione są ważne wydarzenia publiczne, historie konkretnych ludzi, anegdoty, popularne dowcipy.

      Izrael Eli Sidi to kraj na wskroś nowoczesny, w którym tradycja ma zagwarantowane prawem miejsce, a w klimatyczne i krajobrazowe kontrasty zadziwiająco wpisują się skrajne różnice religijno-społeczne. Dla niej jest, jak sama pisze, fascynującym światem złożonym z tysięcy niepasujących do siebie, ściśniętych na małej przestrzeni kawałków, gdzie codzienność toczy się w sporach i kompromisach. Tu zawsze jest "i tak, i nie i dobrze, i źle. Lewiego Eszkola, premiera Izraela, spytano kiedyś: kawa czy herbata? Pół na pół - padła bardzo izraelska odpowiedź".


      Isaac Bashevis Singer „Sztukmistrz z Lublina”(Wydawnictwo Literackie)

      Tę książkę miliony czytelników na całym świecie od lat umieszcza na liście lektur, które odmieniły ich życie. Wybitna powieść, jedno z najlepiej znanych dzieł noblisty Izaaka Bashevisa Singera, powraca w nowym wydaniu.

      Jasza Mazur, choć tylko sztukmistrz, uchodził za majętnego i szczęśliwego człowieka - miał wierną żonę, romans z asystentką i kochanki w kilku miastach. Potrafił pozyskać życzliwość każdego, kogo spotkał i - przekonany o własnej wyjątkowości - zdawał się drwić z Boga swoich przodków. Poważnym moralistom, którzy usiłowali go sprowadzić na drogę cnoty, odpowiadał zawsze: "Kiedy byliście w niebie? Jak wyglądał Bóg?". Jednak w pewnym momencie Jasza, nawykły do brania wszystkiego w posiadanie jednym gestem, poznaje w Warszawie Emilię - pierwszą kobietę, która zdaje mu się być twierdzą nie do zdobycia. Sztukmistrz zaczyna tracić rezon i spoglądać z innej perspektywy na swoje walące się w gruzy życie.

      Wolna od zbędnej ckliwości historia o buncie i akceptacji, o wahaniu poprzedzającym wybór właściwej drogi i o zmaganiach z własną tradycją. Singer przekonuje, jak nieodzowne jest stawianie sobie pytań, nawet jeśli nie ma na nie poprawnej odpowiedzi.


      Tomasz Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wyd. Otwarte)


      Siedem podróży w czasie. A ponieważ czas dany nam jest jako pamięć, będzie to siedem podróży przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii.

      Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej. Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.

      Najnowsza książka nagradzanego reportażysty Tomasza Michniewicza to niezwykłe połączenie zapisu osobistych historii i wnikliwego spojrzenia na globalne problemy współczesnego świata. Autor w niezwykle plastyczny iwiarygodny sposób pokazuje świat takim, jak widzą go bohaterowie, zmuszając do refleksji nad kondycją człowieczeństwa.

      Z przekonaniem polecam Wam każdą z tych pozycji, mnie zafascynowały, może porwą i Was.

      Radości na cały długi weekend!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie