• Biblioteka

     • Rozgrzewka online przed Docs Against Gravity 2020
     • Rozgrzewka online przed Docs Against Gravity 2020

     • 18.05.2020 10:22
     • Moi Mili!
      Co roku, zaraz po majówce, rozpoczyna się na wielka uczta z filmami dokumentalnymi: Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Tym razem wydarzenie odbędzie się jesienią, ale Ninateka już teraz proponuje filmową rozgrzewkę. W Ninatece można obejrzeć najciekawsze tytuły z poprzednich edycji festiwalu, w tym: „Krainę miodu”.

      Link: https://ninateka.pl/film/kraina-miodu-ljubomir-stefanov-tamara-kotevska

      To blisko półtoragodzinny film dokumentalny z 2018 roku, w reżyserii Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej, opowiadający o równowadze, szacunku do przyrody i do drugiego człowieka.

      50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką na odludziu, w macedońskiej górskiej wiosce bez dróg, prądu czy bieżącej wody. Jej jedynym źródłem utrzymania jest tradycyjna produkcja miodu, bez uli, rękawiczek czy siatek. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja.

      Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż 3 na festiwalu w Sundance oraz 4 podczas 16. edycji Millennium Docs Against Gravity. Film otrzymałrównież dwie nominacje do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.

      Program tegorocznego festiwalu – z propozycjami, co, kiedy i gdzie można obejrzeć – znajdziesz na stronie: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/homepage

      Uczestnicz w wydarzeniu na FB: https://www.facebook.com/events/557955284854386/

      Przyjemnych początków tygodnia!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Wirtualna Noc Muzeów i więcej
     • Wirtualna Noc Muzeów i więcej

     • 15.05.2020 11:31
     • Witajcie Kochani!

      Mówiąc szczerze, nie jestem zagorzałym zwolennikiem i uczestnikiem Nocy Muzeów, skoro w czasie jej trwania widzę przede wszystkim morze głów napaleńców stłoczonych, wręcz zduszonych do nieprzytomności, by cokolwiek zobaczyć. Do pójścia w ich ślady zanęca mnie jedynie, że muzea na tę okoliczność wystawiają dzieła czy zbiory zwykle ukryte przed publicznością, często prawdziwe skarby. W tym roku wiele przesunęło tę noc na wrzesień, ale niektóre postanowiły utrzymać dotychczasowy termin, przedstawiając specjalne ekspozycje online. Sprawdźmy, może ta forma okaże się bardziej korzystna i produktywna dla uważnego odbiorcy, który chce jednak coś zobaczyć.

      Jeszcze parę słów o tej inicjatywie promującej sztukę oraz edukację historyczną i estetyczną poprzez kontakt z dziedzictwem duchowym i materialnym szeroko rozumianej kultury i cywilizacji. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

      Przedstawiam kilka propozycji muzeów na najbliższy weekend i więcej, bo niektóre placówki, jak Muzeum Narodowe w Krakowie, przygotowały nawet Tydzień Muzeów.

      *Sobota, 16 maja, wieczór – noc:

      Muzeum Narodowe w Szczecinie

      Wirtualna Noc Muzeów odbędzie się wieczorem i nocą 16 maja 2020 roku, czyli w czasie, kiedy wydarzenie było pierwotnie zaplanowane. Z tą różnicą, że będzie mieć miejsce w przestrzeni muzealnych mediów społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram) oraz na łamach serwisu internetowego www.muzeum.szczecin.pl. Między 18.00 a północą publikowane będą filmy z udziałem znanych i uznanych szczecinian. To muzycy, aktorzy, animatorzy kultury, celebryci oraz politycy. Każdy z nich otrzymał od nas jedno z dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zadaniem zaproszonych gości była intensywna i emocjonalna opowieść o eksponacie: co widzą, jak interpretują, co czują, jak oceniają.”

      Program: https://muzeum.szczecin.pl/116-aktualnosci/1015-wirtualna-noc-muzeow-2020.html

      Muzeum Sztuki w Łodzi

      Po pierwsze, zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Atlas Nowoczesności", które będzie trasmitowane live na portalu Facebook o godzinie 21.00. Agnieszka Sej-Wojciechowska z Działu Edukacji ms opowie zwiedzającym o pracach prezentowanych na "Atlasie Nowoczesności", wybierając je tak, by nie tylko przedstawić w atrakcyjny sposób dzieła z naszej kolekcji, ale też po to, by pokazać, jak można przy ich pomocy diagnozować aktualną pandemiczną sytuację.

      Po drugie, zapraszamy na wirtualny spacer po Sali Neoplastycznej. Będzie to oficjalna premiera tego projektu. Wstęgę przecinamy na naszym Facebooku o g. 20.00. Długo czekaliśmy na odwieszenie działalności muzeów, a czekając, nie próżnowaliśmy. Efektem naszej współpracy z firmą Plastic jest strona neoplasticroom.pl, która pozwala na wirtualne zwiedzanie Sali Neoplastycznej, czyli historycznej części wystawy stałej "Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta". Sala została stworzona przez Władysława Strzemińskiego w 1948 roku na zaproszenie Mariana Minicha, ówczesnego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, by prezentować dzieła twórców awangardowych. Obecnie jej wirtualną przestrzeń wypełnią dzieła twórczyń i twórców, takich jak Sophie Taueber-Arp, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Vilmos Huszar czy Georges Vantogerloo.”

      Program: https://msl.org.pl/wirtualna-noc-muzeow-w-ms/

      Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

      Wystawa jest finałem projektu prowadzonego przez Muzeum Azji i Pacyfiku w 2019 r. we współpracy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych. Prezentowane są na niej pary: obiekt muzealny i dzieło współczesne, które pozostają ze sobą w szczególnej relacji. Mimo ograniczonych możliwości interakcji z tymi obiektami pragniemy PORUSZYĆ Was wirtualnie. W wydarzeniu online zmierzymy się m.in. z pytaniami o sztukę, jej granice. Zobaczymy, co w zbiorach muzeum PORUSZYŁO młodych artystów i jak oni PORUSZYLI muzealne obiekty. Najmłodszych (ale i dorosłych) będziemy inspirować do własnej twórczości różnymi technikami."

      Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Muzeum%20Azji%20i%20Pacyfiku_Noc%20Muze%C3%B3w%20Online%20z%20PORUSZENIEM.pdf

      Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu

      W tym roku podczas Nocy Muzeów zachęcamy do nowej formy poznawania naszych atrakcji ekspozycyjnych. Na naszych stronach wydzieliliśmy wiele kategorii muzealnych rozrywek dbając o stworzenie oferty odpowiedniej dla każdej grupy odbiorców.”

      Bogaty program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Noc%20Muze%C3%B3w%20Online%20w%20Rezerwacie%20Archeologicznym%20Genius%20Loci%20w%20Poznaniu.pdf

      *Inne:

      Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

      Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Biskupin%20_NMUZ_Program.pdf

      https://www.youtube.com/c/MuzeumArcheologicznewBiskupinie

      Muzeum Lotnictwa Polskiego

      Program: https://muzeumlotnictwa.pl/pano_zwiedzanie/zwiedzanie.php?w=p.

      Muzeum Niepodległości w Warszawie

      Program: https://www.facebook.com/MuzeumNiepodleglosci/videos/544401523111580/

      Zamek Królewski w Warszawie

      Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Zwiedzanie%20wirtualne_noc%20muze%C3%B3w_Zamek_K_WARSZAWA.pdf

      *Tydzień Muzeum w Muzeum Narodowym w Krakowie

      Od poniedziałku, 18 maja do piątku 22 maja zapraszamy Was codziennie do udziału w muzealnych quizach, specjalnych projekcjach filmów poświęconych wystawom i wysłuchania szczególnych opowieści o sztuce, które przygotowała dla Was Minerva - Justyna Stasiek-Harabin autorka jednego z najlepszych blogów o sztuce w Polsce! Popatrzcie na skarby polskiej sztuki #okiemMinervy!”

      Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/tyDzienMuzeumMNK%20-%2018-22maja2020_.pdf

      Radosnych nocnych (i nie tylko) eksploracji muzeów, pozdrawiam przedweekendowo!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Streetart: Banksy nie próżnuje!
     • Streetart: Banksy nie próżnuje!

     • 15.05.2020 12:46
     • Młodzi odbiorcy sztuki!
      Banksy’ego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Pochodzący z Bristolu w południowo-zachodniej Anglii streetartowiec znany jest z tego, że maluje ukradkiem w nietypowych miejscach, głównie na murach. Jego prace, łączące graffiti z technikami szablonowymi, od początku lat 90. pojawiają się na ulicach Londynu i w innych miejscach na świecie, m. in. w Betlejem. Przesłaniem i poziomem swoich prac, często politycznie zaangażowanych, zdobył uznanie artystów i mediów, ale też wzbudził wiele kontrowersji. Prawdziwa tożsamość artysty nie jest znana i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji.

      W 2010 roku Banksy wyreżyserował komedię dokumentalną „Wyjście przez sklep z pamiątkami”(„Exit Through the Gift Shop”), w której również wystąpił, nie ujawniając przy tym swojej tożsamości.

      Wymuszona izolacja nie ominęła artysty, który od blisko 30 lat zostawia swoje dzieła na ulicznych murach. Banksy pokazał na Instagramie, jakie są tego konsekwencje: łazienkę opanowały dwuwymiarowe szczury – bohaterowie często spotykani na jego pracach, będący znakiem rozpoznawczym artysty.

      Pracę możesz zobaczyć choćby na stronie: https://www.banksy.co.uk/

      Nowe dzieło Banksy’ego pojawiło się niedawno na ścianie szpitala w Southampton. Obraz wielkości około metra kwadratowego powstał we współpracy z kierownictwem szpitala.

      Praca przedstawia chłopca ubranego w ogrodniczki i koszulkę klęczącego przy koszu na śmieci. Dziecko odrzuca figurki Spidermana i Batmana na rzecz nowego ulubionego bohatera – pielęgniarki NHS (National Health Service – wspólna nazwa dla trzech z czterech systemów służby zdrowia w Wielkiej Brytanii). Ramię pielęgniarki jest wyciągnięte w sposób przypominający sylwetkę Supermana podczas lotu. Dziełu towarzyszy notatka od Banksy’ego skierowana do pracowników szpitala: „Thanks for all you’re doing. I hope this brightens the place up a bit, even if its only black and white.”

      Obraz pozostanie w szpitalu do jesieni, potem ma zostać wystawiony na aukcji w celu zebrania pieniędzy na NHS.


      Nowe dzieła artysty znajdziesz na Instagramie: https://www.instagram.com/banksy/?hl=pl

      Warto śledzić aktywność tajemniczego Banksy'ego – zachęcam!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Nagroda Pulitzera 2020
     • Nagroda Pulitzera 2020

     • 13.05.2020 09:16
     • Drodzy Licealiści!

      Rozdano tegoroczne Nagrody Pulitzera.

      Nagroda Pulitzera to jedna z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA i na świecie. Wręczana jest od 1917 roku przez jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Nagrody Pulitzera przyznawane są w dwudziestu jeden kategoriach, w tym w sześciu literackich. Zwycięzcy otrzymują świadectwo i czek na 15 tysięcy dolarów. Sama nagroda wiąże się również z dużym prestiżem. W przypadku literatury skutkuje to znacznym wzrostem sprzedaży książek.


      W tym roku w dziedzinie literatury pięknej jury postanowiło uhonorować powieść Miedziaki” autorstwa Colsona Whiteheada, amerykańskiego pisarza i dziennikarza, absolwenta Uniwersytetu Harvarda. Whitehead urodził się, dorastał i wciąż mieszka na Manhattanie. W kwietniu 2017 roku pisarz trafił na prestiżową listę stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie według tygodnika „
      Time”.

      Poprzednią powieść Whiteheada, „Kolej podziemna”, nagrodzono w 2017 roku również Nagrodą Pulitzera, a także szeregiem innych znaczących wyróżnień (National Book Award 2016, Carnegie Medal for Fiction, Heartland Prize, została też nominowana do Kirkus Prize). Redakcje wszystkich najważniejszych gazet w Stanach Zjednoczonych okrzyknęły tę książkę najlepszą powieścią roku. Przetłumaczono ją na ponad trzydzieści języków, w tym na język polski.


      Na stronie polskiego Wydawnictwa Albatros znajdziecie bliższe informacje o nagrodzonych książkach: https://www.wydawnictwoalbatros.com/autorzy/colson-whitehead/ , min. przekonujące recenzje nagrodzonej w tej edycji powieści: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazki/miedziaki/

      Polecam także anglojęzyczną stronę pisarza: https://www.colsonwhitehead.com/

      i lekturę bardzo ciekawego wywiadu udzielonego polskiemu magazynowi:

      https://urodazycia.pl/kultura/colson-whitehead-z-nagroda-pulitzera-jury-docenilo-jego-powiesc-miedziaki-124473-r1/

      Z pewnością warto sięgnąć po tego mało jeszcze u nas znanego autora. Serdecznie zachęcam!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Wydarzenia online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej
     • Wydarzenia online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej

     • 15.05.2020 12:47
     • Mili Uczniowie!

      Dziś chcę polecić Wam kilka bieżących wydarzeń online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej.

      Muzeum Powstania Warszawskiego online - wirtualne zwiedzanie i wykłady

      Muzeum Powstania Warszawskiego łączy się z odbiorcami on-line.
      Codzienne wejścia na żywo z ekspertami, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją.
      Codziennie od poniedziałku do piątku: lekcje historii on-line, wykłady historyczne.

      Streaming i szczegółowe programy na kolejne dni znajdziecie na profilu FB Muzeum:

      https://www.facebook.com/1944pl/

      Młodzi w Starym online - premiery

      Projekt „Młodzi w Starym online” jest efektem współpracy zespołu artystycznego i pracowników Narodowego Starego Teatru oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Krakowskiej AST. Cykl 13 premier zrealizują studentki i studenci III roku, pracujący pod opieką artystyczną Remigiusza Brzyka oraz II roku, tworzący pod opieką Pawła Miśkiewicza.
      W każdym tygodniu na kanale YouTube Narodowy Stary Teatr Live można obejrzeć dwie premierowe etiudy, emitowane w systemie:

      - poniedziałek (pokaz premierowy); – środa oraz piątek (kolejne emisje) zawsze o godzinie
      19.00.
      - wtorek (pokaz premierowy); czwartek oraz sobota (kolejne emisje) zawsze o godzinie 19.00.

      Dziś premiera etiudy „Kochanowski”, reż. Piotr Froń
      dramaturgia: Mira Mańka

      Wykonawcy: Dorota Pomykała, Dorota Segda, Krzysztof Globisz, Zbigniew W. Kaleta, Radosław Krzyżowski, Krzysztof Zawadzki

      Link: https://www.youtube.com/c/NarodowyStaryTeatrLive

      Paulina Pankiewicz. Być jak Paul Cézanne // „Being like Paul Cézanne”

      W projekcie „Być jak Paul Cézanne” Paulina Pankiewicz, podążając śladami nieżyjącego od ponad stu lat artysty, bada doświadczenie przestrzeni w procesie powstawania dzieła sztuki. Z wykształcenia malarka, w swojej konceptualnej pracy odnosi się do ikonicznych widoków góry Św. Wiktorii Cézanne’a. Artysta malował ową górę wielokrotnie, różnymi technikami i z różnych perspektyw. Powstało ponad sześćdziesiąt jej widoków. Historycy sztuki interpretują tę powtarzalność wysiłków jako próbę uchwycenia istoty natury i znalezienia jak najwierniejszego sposobu jej malarskiego odtworzenia.

      Paulina Pankiewicz w swojej twórczości próbuje zapisać cielesne doświadczenia ruchu, biorące się z uprawiania od dziesięciu lat sportów wytrzymałościowych. Doświadczenie własnego ciała traktuje jako narzędzie badawcze. W ramach rozwijania projektu wzięła udział w Trail Sainte Victoire — dorocznym biegu rozgrywanym na stokach góry. Przeżycia z tego biegu oraz próby cielesno-duchowego przeniknięcia lokalnego pejzażu podejmowane podczas wcześniejszych pobytów w tej okolicy zaowocowały dziełami na wystawę. Jej tytuł nawiązuje do znanego filmu Spike’a Jonze „Być jak John Malkovich” i podkreśla wagę bezpośredniego, wcieleniowego doświadczania sztuki w procesie jej tworzenia i odbioru.

      Wernisaż online:
      12.05.2020
      godz. 19.00

      Zapraszam na spotkanie z Pauliną Pankiewicz, która oprowadzi po wystawie i opowie o swoim najnowszym projekcie na Facebooku:

      https://www.facebook.com/MiejsceProjektowZachety/

      Magdalena Kamińska - Video-Masterclass z produkcji filmowej

      Zapraszam do obejrzenia wykładu online na temat produkcji filmowej i roli producenta kreatywnego, prowadzonego przez Magdalenę Kamińską – producentką m.in. filmu „Wilkołak” nagrodzonego na festiwalach w Rzymie, Porto Alegre, Brukseli i Tallinie.

      Wydarzenie jest częścią projektu "MASTERCLASS - Szkoła Filmowania (6. edycja)". Udział w projekcie jest darmowy.
      Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu o g. 16.00:

      https://www.facebook.com/filmforum.edu/

      Transmisja online spektaklu muzycznego "Artyści na Szlaku"

      Spektakl muzyczny "Artyści na Szlaku" opowiada o autentycznych losach gwiazd przedwojennej Warszawy i Lwowa, którzy dołączają do armii generała Andersa, aby grać dla żołnierzy. Przedstawienie to będzie upamiętnieniem wybitnej postaci gen. Władysława Andersa w 50. rocznicę Jego śmierci oraz w 76. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.

      Scenariusz i reżyseria: Mateusz Dewera
      Obsada: Joanna Jucha, Adrian Gawlik, Natalia Pietrasz, Jakub Reizer
      Spektakl grany w ramach projektu "Odbudowa państwowości"
      Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego "NIEPODLEGŁA" na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

      Transmisja na żywo na YT o g. 19.00:

      https://www.youtube.com/watch?v=rEwa3GLU6mo&feature=youtu.be

      Mam nadzieję, że każdy wśród polecanych ofert znajdzie coś interesującego dla siebie.

      Pozdrawiam Was!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie