• Biblioteka

     • Spotkanie autorskie – Tomasz Żak i jego "Trzydziestka", g. 18.00
     • Spotkanie autorskie – Tomasz Żak i jego "Trzydziestka", g. 18.00

     • 29.04.2021 09:18
     • Mili Licealiści!

      Trzeci sezon #debiutywsieci rozpoczyna się rozmową z Tomaszem Żakiem, który w marcu wydał swoją pierwszą książkę „Trzydziestka”.
      Niemal miesiąc po premierze powieść cieszy się wieloma świetnymi recenzjami i opinią jednego z najlepszych i najpopularniejszych debiutów kryminalnych ostatnich lat.


      Z autorem rozmawiać będzie Dawid Olejnik, autor bloga “Olejnik przeczytane”.

      Transmisja: https://www.facebook.com/fundacjatukultura/

      O KSIĄŻCE:
      Książka ukazał się nakładem Wydawnictwa W.A.B. i taki jej opis znajdziecie na stronie Wydawcy:
      „Akcja toczy się współcześnie. W małym, prowincjonalnym miasteczku, które lepsze czasy ma już za sobą, podczas swoich trzydziestych urodzin zostaje zamordowany Tomek, syn trzęsącego miasteczkiem i zwierzęco przywiązanego do stanowiska burmistrza.
      Rozpoczyna się śledztwo, w które zaangażowani są m.in. lokalny dziennikarz, policjantka po przejściach i rówieśnicy Tomka. Wszystko dzieje się tuż przed stołecznymi wyborami: chytrość na szczeblach władzy rośnie więc w zastraszającym tempie. Jedno jest pewne: po brutalnym zabójstwie syna burmistrza długo nikt nie zaśnie spokojnie…
      Pytanie tylko, czy ktokolwiek spał spokojnie w miasteczku tuż przed morderstwem?”

      O AUTORZE:
      Tomasz Żak (ur. 1987) – zajmował się wieloma rzeczami: był dziennikarzem telewizyjnym, zarządcą nieruchomości, handlowcem, customer happiness managerem, wokalistą w kapeli hardcore punk oraz radnym miejskim. Jak sam o sobie mówi, posiada doktorat z memów i habilitację z polskiego rapu. Według znajomych człowiek orkiestra z niewyparzoną gębą. Obecnie razem z dziewczyną prowadzi firmę e-commerce, a większość wolnego czasu spędza na wprowadzaniu się w stan euforii za pomocą butów do biegania i kilogramów żelastwa do przerzucenia.

       

      Do czytania kryminału zwykle zachęcać nie trzeba, ale spotkanie z nowym autorem z pewnością wniesie powiew świeżości i natchnie Was do wyboru kolejnych lektur czytanych dla własnej rozrywki. Przyjemności Wam życzę!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”. Spotkanie z Moniką Libicką, g. 20.00
     • “Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma”. Spotkanie z Moniką Libicką, g. 20.00

     • 28.04.2021 09:50
     • Drodzy Uczniowie!

      Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z Moniką Libicką, autorką książki „Gela. Skarb z Archiwum Ringelbluma” - opowieści o Geli Seksztajn, tworzącej w przedwojennej Warszawie utalentowanej malarce, która zginęła podczas powstania w getcie wraz ze swoją córeczką i mężem, Izraelem Lichtensztejnem.

      O Artystce przeczytacie na stronie, tu również obejrzycie jej prace: https://culture.pl/pl/tworca/gela-seksztajn

      Spotkanie poprowadzi Anna Sańczuk.

      Transmisja: https://www.facebook.com/instytutreportazu

      Za pomocą zaledwie kilku pociągnięć pędzla Gela Seksztajn potrafiła uchwycić rysy twarzy i głębię spojrzenia portretowanych. Dzięki jej obrazom, ukrytym w skrzynce będącej pierwszą częścią Archiwum Ringelbluma, przetrwała pamięć - między innymi - o żydowskich dzieciach z getta i o niej samej.
      “Żyła 36 lat. Zostało po niej 61 akwareli, 178 szkiców i 71 rysunków. Kilka zdjęć i dokumentów. Dwie kartki zapisane nie jej pismem: testament i krótki biogram. Wszystko włożone do metalowego pudła o wymiarach 50 x 30 x 15 cm.”

       

      Monika Libicka szkicując portret artystki wykazuje się niezwykłą uważnością. Z detalu wyciąga historie, a czytelnikowi, z rozdziału na rozdział, zaczyna wyłaniać się pełny kolorów obraz międzywojennej Polski. Historię Geli autorka odtwarza z okruchów: wspomnień, opowieści i uratowanych po artystce wrażliwych na światło i wilgoć akwarel.

      Współorganizacja: Wydawnictwo Wielka Litera

      Serdecznie polecam książkę, spotkanie, kontakt z pracami Geli!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Premiera marcowo-kwietniowego numeru „IX Wrót”
     • Premiera marcowo-kwietniowego numeru „IX Wrót”

     • 27.04.2021 09:17
     • Kochani!

      Szkolna gazeta proponuje Wam najnowszy swój numer: marcowo-kwietniowy. Chcemy budzić się do nowego życia z nowymi nadziejami na nieodległą przyszłość. Raczymy Was wywiadami z nowymi władzami Rady Samorządu Uczniowskiego, zachęcamy do zaangażowania w różne misje społeczne. Nie zapominamy również o mądrej rozrywce, książce, intelektualnych grach z prozą i poezją.

      Plik: IXWrota_marzec_kwiecien.pdf

      Miłej lektury – życzę Wam wraz z Redakcją szkolnej gazety!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • “Miasto i jego muzeum”: Neapol (niedziela, g. 18.30)
     • “Miasto i jego muzeum”: Neapol (niedziela, g. 18.30)

     • 24.04.2021 17:23
     • Mili Uczniowie!

      Wierzę, że Międzynarodowy Dzień Książki uczciliście w sposób najbardziej adekwatny – rozkoszując się ulubioną lekturą. Ja wertowałem “Zbrodnię i karę” Dostojewskiego, łącząc potrzebę chwili z przyjemnością obcowania z językiem prozy nasyconej emocjami, rozedrganym, mrocznym i niepokojącym...

      Na weekend podsuwam Wam warte grzechu spotkanie z cyklu “Miasto i jego muzeum”, tym razem poświęcone skarbom sztuki Neapolu. Jest to kontynuacja serii wykładów o najcenniejszych kolekcjach sztuki, prezentowanych w miastach obecnych na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

      Neapol – królewska kolekcja”
      Spotkamy się z dziejami jednego z bardziej intrygujących regionów południowej Italii, z historią miejsca, które od starożytności do dziś jest synonimem spełnienia marzeń o podróży życia. Wykład stawia sobie za cel przedstawienie topografii artystycznej Neapolu, w tym historii urbanistyki, architektury i kolekcji sztuki.

      Prowadzący: dr Olaf Kwapis – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, stypendysta La Fondazione Sbranti (Università di Pisa), adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, badacz średniowiecznej i nowożytnej sztuki włoskiej (specjalizacja: historia sztuki średniowiecznego i nowożytnego Rzymu), organizator europejskich podróży edukacyjnych. Od 2012 związany z Collegium Civitas w Warszawie, od 2016 kierownik prowadzonych tamże studiów podyplomowych „Historia sztuki. Interpretacje”.

      Transmisja: https://www.facebook.com/Centrum.Interpretacji.Zabytku

      Nie przypadkiem wzdychamy za Goethem: “Zobaczyć Neapol i umrzeć...”. Dajcie się zaprosić na smakowitą muzealną ucztę, wspaniałych wrażeń!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Świeże oko: “Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie”, g. 20.00
     • Świeże oko: “Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie”, g. 20.00

     • 22.04.2021 08:41
     • Kochani!

      Znalazłem nowy, niesztampowy jak mi się wydaje, cykl spotkań około literatury I filmu.

      ŚWIEŻE OKO” to seria spotkań, w którym autorzy biorą pod lupę gorące zjawiska i nazwiska, głośne premiery i ważne trendy. Gośćmi ich są specjaliści rozmaitych dziedzin, którzy dzięki swojej wiedzy i szczególnemu podejściu do obranego tematu zdolni są rzucić nań nowe światło i zburzyć narosłe wokół niego mity lub stereotypy. Udział publiczności w dyskusji – zawsze mile widziany. W czasie transmisji on-line pytania do gości można wpisywać w komentarzach.

      Dzisiejsze spotkanie przyciąga intrygującym tytułem: “Oscary dla bidoków, czyli koniec amerykańskiego snu w literaturze i na ekranie”. W tym roku o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej walczą m.in. twórcy filmów zainspirowanych książkami „Nomadland” i „Elegia dla bidoków”. O książkach i ekranizacjach oraz o tym, jak wygląda rewers życia w supermocarstwie podyskutują:

      KAJA KLIMEK, filmoznawczyni,
      RADOSŁAW KORZYCKI, amerykanista.
      Rozmawia KATARZYNA BOROWIECKA.

      Link: https://www.facebook.com/bigbookcafe/

      W nocy z niedzieli na poniedziałek, 26 kwietnia, poznamy laureatów tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. W wyścigu po Oscary mocno zaznaczyły swoją obecność w tym roku dwa filmy reprezentujące kino społeczne: „Nomadland” Chloe Zhao (nominowany za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, zdjęcia, montaż i główną rolę kobiecą Frances McDormand) oraz „Elegia dla bidoków” Rona Howarda (ostatecznie zdobyła tylko dwie nominacje: za charakteryzację i rolę drugoplanową Glenn Close). Obydwa filmy wiele różni, ale dwie rzeczy mają wspólne: są ekranizacjami głośnych książek literatury faktu i opowiadają o dzisiejszej Ameryce skrajnie odległej od amerykańskiego snu: biednej i zdegradowanej.

      „ELEGIA DLA BIDOKÓW”
      To autobiograficzna opowieść J.D. Vance’a o dorastaniu w ubogim miasteczku w „pasie rdzy”, a zarazem analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka. To książka, która pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach, jak mylne mają o nich wyobrażenie. Ciepła, wyrozumiała narracja Vance’a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. Zdaniem recenzentów i czytelników „Elegia dla bidoków” odpowiada na pytanie: dlaczego Donald Trump wygrał wybory? Książka stała się bestsellerem, sprzedano prawie 2 miliony egzemplarzy. Ekranizację wyprodukował Netflix.
      W Polsce tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Marginesy.

      „NOMADLAND”
      Wybitny reportaż literacki Jessiki Bruder o Amerykanach, którzy po kryzysie gospodarczym w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona. Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Doniosłość reportażu Bruder najlepiej oddał „The New Yorker” pisząc: „To książka ukazująca przepaść między tym, jaka Ameryka chce być, a tym, jaka jest naprawdę”. W filmie w reżyserii Chloe Zhao osobiście pojawia się na ekranie część bohaterów książki.
      W Polsce tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne.

      Serdecznie zachęcam do udziału w rozmowie, zwłaszcza że napięcie przed oscarową galą już bliskie zenitu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie