• Aktualności

      • Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego w „Formule 2021” obowiązująca w roku szkolnym 2020/2021

      • EGZAMIN USTNY

       I.

       W 2021 r. do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego może przystąpić absolwent, który:

       a. w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną zobowiązany jest przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej, języka regionalnego lub języka obcego nowożytnego,

       lub

       b. zobowiązany jest do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

        

       II.

       1.  Absolwenci przekazują informację potwierdzającą zamiar przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów  w załączniku 30 (załączniki znajdują się na stronie OKE Poznań) do dyrektora szkoły, której są uczniami lub którą ukończyli (do 8 lutego 2021 r.).

       2. W informacji absolwent uzasadnia konieczność przystąpienia do części ustnej egzaminu oraz dołącza do niej dokumenty poświadczające konieczność przedstawienia wyniku z części ustnej egzaminu maturalnego w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Dokumentem poświadczającym taką konieczność może być np. pismo z danej uczelni, które zdający otrzymał jako potwierdzenie gotowości przyjęcia go na I rok studiów, pod warunkiem uzyskania wyniku również z egzaminu w części ustnej.

        

      • TALENTOWNIA RUSZYŁA!

      • Zapraszamy wszystkich do oglądania materiałów przygotowanych przez naszych uczniów w zakładce "dla rodziców i uczniów". Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Jesteśmy z Was dumni!!!!!

     • Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla młodzieży w okresie ferii zimowych
      • Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla młodzieży w okresie ferii zimowych

      • W związku z rozpoczętą kwarantanną narodową okres ferii zimowych w roku szkolnym 2020/2021 może być czasem szczególnie trudnym dla dzieci i młodzieży,
       ze względu na liczne ograniczenia, w szczególności dotyczące kontaktów społecznych, w tym rówieśniczych. Pracownicy Centrum Psychologiczno-Pedagogicznego w Szczecinie
       w ramach realizowania zadań wspierających działania podejmowane w tym czasie w szkołach rejonowych proponują dzieciom i młodzieży możliwość skorzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie porad i konsultacji. Uczniowie ze szkół mających siedzibę w rejonie działania CPP w Szczecinie będą mogli w czasie ferii zimowych,
       tzn. od 4 stycznia 2021 r. do 15 stycznia 2021 r., skorzystać
       z uruchomionej w poradni infolinii.
       W celu uzyskania pomocy w godzinach od 7.30
       do 14.30 od poniedziałku do piątku
       będzie można telefonować pod numer: 91 506 54 65.

       Przypominamy również, że:

       • od 7 grudnia 2020 r. działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 i specjalny czat internetowy – darmowa poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży
       • w związku z pandemią koronawirusa w Dziale Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie został uruchomiony specjalny, darmowy numer telefonu, pod którym psychologowie i terapeuci udzielają wsparcia i porad mieszkańcom miasta; dyżury są prowadzone od poniedziałku do piątku
        w godzinach 8.00-20.00 pod numerem telefonu: 91 464 63 35
       • z powodu ogłoszonej pandemii Zachodniopomorski Instytut Psychoterapii w Szczecinie oferuje pomoc terapeutyczną pod numerem telefonu: 91 422 60 60 lub w formie online pod adresem e-mail: kontakt@zip.org.pl (www.zip.org.pl).
      • Ferie po Królewsku online, w siedmiu Rezydencjach Królewskich

      • Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Zamkiem Lubelskim – Muzeum Narodowym w Lublinie zapraszają na wirtualne spotkania w sieci dla dzieci i młodzieży.

       Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia 2021 na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane aktywności dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, od przedszkola do szkół średnich.

       Rezydencje zapraszają do zwiedzania z Idą Nowakowską w cyklu „Muzeum oczami dziecka”, a znani youtuberzy na „Zamkowe Trendy”. Na „Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich” oraz warsztaty zabierze wszystkich chętnych Piotr Rubik, a w świat baśni i legend przeniosą najmłodszych Joanna Moro i Agata Załęcka – lekturą „Królewskich bajek”. Każdego dnia dodatkowe atrakcje, warsztaty i konkursy - aktualne informacje online na stronach Rezydencji.

       Znajdź nas #feriepokrólewsku, polub, subskrybuj – bądź na bieżąco!Ferie online nie mają granic – możesz być wszędzie!

       Zamek Królewski w Warszawie
       www.zamek-krolewski.pl

       Zamek Królewski na Wawelu
       www.wawel.krakow.pl

       Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
       www.lazienki-krolewskie.pl

       Muzeum Zamkowe w Malborku
       www.zamek.malbork.pl

       Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu
       www.zamek-sandomierz.pl

       Zamek Królewski w Lublinie
       www.mnwl.pl

       Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
       www.muzeum.wieliczka.pl

       Organizatorem projektu jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest zrealizowany w 7 rezydencjach królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Zamku Lubelskim – Muzeum Narodowe w Lublinie.

      • Mistrzostwa Polski

      • Tomasz Markowski (kl.2gd) & Karolina Piątas podczas Mistrzostw Polski odbywających się 05/06.12.2020r. w Sierpcu awansowali do ścisłego finału zajmując ostatecznie 6 miejsce, otrzymując tym samym najwyższą ogólnopolską kl.tan. A‼️Brawo‼️
       Serdecznie Wam, Waszym trenerom i Rodzicom gratulujemy😍
       Trzymamy kciuki za następne sukcesy👍

       Mistrzostwa i Puchar Zachodniopomorskiego Związku Tańca Sportowego!!!
       ▪︎Pow. 15 B LA - 1 miejsce
       ▪︎Pow. 15 B ST - 2 miejsce
       ▪︎Młodzież Mistrzostwa Województwa LA - 5 miejsce (17 par)
       ▪︎Młodzież Mistrzostwa Województwa ST - 8 miejsce (18 par)
        

     • Świąteczne prezenty klasy 1B
      • Świąteczne prezenty klasy 1B

      • Klasa 1B w ramach akcji Razem na Święta przygotowała i przekazała paczki świąteczne dla podopiecznych Centrum Opieki nad Dzieckiem im. Konstantego Maciejewicza w Szczecinie. Dzieci otrzymały m.in. gry planszowe, kolorowanki, kredki oraz zestawy kreatywne. Mamy nadzieję, że sprawią one wiele radości obdarowanym dzieciom.

      • Współpraca klasy 3C

      • Klasa 3c podjęła współpracę z kołem wolontariatu Szkoły Podstawowej nr. 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie, które organizuje zbiórkę produktów żywnościowych i środków higienicznych na rzecz bezdomnych. Bezdomnymi opiekuje się Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości, które znajduje się przy ul. Heyki, na Bulwarze Gdańskim.

       Paczka, przygotowana przez klasę 3 c zostanie przekazana do 21.12.2020r.

      • Działania charytatywne klasy 2Pb

      • W ramach akcji "Razem na Święta" klasa 2Pb wsparła finansowo trzy organizacje zajmujące się naszymi braćmi mniejszymi - szczecińskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami https://www.facebook.com/TOZSzczecin ; fundację Otwarte Klatki https://www.otwarteklatki.pl/ oraz fundację opiekującą się psimi seniorami https://www.facebook.com/psierociniec/. Chcemy w ten sposób podzielić się dobrem z tymi, którzy poświęcają swój czas i energię na opiekę nad tymi stworzeniami, które najbardziej potrzebują ludzkiej pomocy, szczególnie w tym zimowym czasie...

      • Darowizna klasy 3a

      • W czwartek 16 grudnia 2020 roku, uczniowie klasy 3A przeprowadzili zbiórkę darów dla potrzebujących zwierząt pod opieką Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie. Zima jest szczególnie trudnym okresem dla zwierząt. Z tego powodu klasa uznała, że warto by było wspomóc schronisko, które zapewni im odpowiednie warunki do przeżycia, podczas chłodniejszych dni. Wszystko odbyło się zgodnie z panującymi obostrzeniami. Uczniowie z wielką chęcią przygotowali karmy dla psów i kotów, które następnie zostały przekazane schronisku.
       Tekst: Aleksandra Witulska, 3a

     • Sukcesy w tańcu towarzyskim ucznia klasy 2GD
      • Sukcesy w tańcu towarzyskim ucznia klasy 2GD

      •             Wieczysty, czyli turniej tańca towarzyskiego “O puchar profesora Mariana Wieczystego” to największa, a zarazem najstarsza impreza taneczna w Polsce. Odbywa się każdego roku, by uczcić pamięć mistrza i znawcy tańca towarzyskiego, profesora Mariana Wieczystego (1902–1986). Znakomitego pedagoga i założyciela pierwszego w Polsce klubu tanecznego przy Krakowskim Domu Kultury.

             W tym roku turniej odbył się w dniach od 11 do 13 grudnia jak zawsze w Krakowie.

       Ja Daniel Lipiński brałem w nim udział wraz ze swoją partnerką taneczną Weronika (koleżanką z naszej szkoły) zarówno w Tańcach Standardowych:

       •            walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot, quickstep

       Jak i Tańcach Latynoamerykańskich:

       •            cha-cha, samba, rumba, pasodoble, jive

       Były to 4 kategorie:

       1. Kategoria Pow. 15 B STANDARD, w której  zajęliśmy  19 miejsce na 43 pary

       2. Kategoria Pow. 15 B ŁACINA, w której zajęliśmy  39 miejsce na 61 par

       3. Kategorii Open w Tańcach Standardowych,  gdzie doszliśmy do 1/8 finału

       4. Kategorii Open w Tańcach Latynoamerykańskich,  gdzie doszliśmy do ćwierćfinału

     • Darowizna klasy 1D
      • Darowizna klasy 1D

      • Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!
       Od drugiego tygodnia grudnia uczniowie klasy 1D zbierali karmę dla szczecińskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami na ulicy Ojca Beyzyma 17.Dzięki  wspólnemu działaniu uzbierali ponad 130kg karmy mokrej i przysmaków dla psów i kotów. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zbiórce i prześcigali się we wpłacanych kwotach.Dnia 14 grudnia delegacja klasowa (w składzie: Martyna Piotrowicz - gospodarz klasy, Jan Machowski - zastępca gospodarza klasy, Kornelia Bodnar i Nadia Laskowska) dostarczyła zebrane dary do siedziby TOZu. Uczniowie otrzymali dyplom z podziękowaniami i kalendarz (zawisną w sali 209) .Mamy nadzieję, że zbiórka klasy 1D nie będzie ostatnią i zaowocuje w nowe przejawy aktywności charytatywnej uczniów naszego liceum.
       Tekst: Jan Machowski, klasa 1D

      • Konkurs Fotografii Żeglarskiej

      • Piotr Suchodolski, uczeń klasy 3A, zajął 2 miejsce w Konkursie Fotografii Żeglarskiej organizowanym przez SKEM "Piraci Mórz" w Technikum Ekonomicznym w Szczecinie.
       Zdjęcie zostało wykonane podczas tegorocznego rejsu po Bałtyku dla członków Szkolnych Kół Edukacji Morskiej na pokładzie STS Kapitan Borchardt. Gratulujemy!

     • TALENTOWNIA 2020 w IX LO RUSZYŁA!
      • TALENTOWNIA 2020 w IX LO RUSZYŁA!

      • Kochani, mimo tak specyficznego czasu i znacznie ograniczonych możliwości otwieramy kolejną już edycję TALENTOWNI w IX LO. W tym roku nie spotkamy się na szkolnej gali, jednakże istnieją przecież inne kanały, abyśmy do siebie dotarli:-) Czekamy na Wasze talenty, hobby lub ciekawe umiejętności zaprezentowane na filmiku, zdjęciach z dołączonym opisem czy w innej formie możliwej do zamieszczenia na stronie szkoły i szkolnym facebooku. Jeśli uda Wam się stworzyć portfolio klasowe, to będzie wspaniale, ku temu w tym roku zmierzamy:-). Dajemy Wam swobodę wyrazu, forma prezentacji zależy więc całkowicie od Waszych możliwości i inwencji. Dobrze jest się podzielić! Wszyscy potrzebujemy odskoczni od „ekranowej” codzienności, a zatem działajcie drodzy Uczniowie. A czym można się podzielić? Dla przypomnienia kilka pomysłów: śpiew, gra na instrumencie, gotowanie lub pieczenie, szycie, stylizacje/charakteryzacje (makijaż/strój), taniec, wszelkie umiejętności manualne, literatura- pisanie poezji lub prozy, rysunek, malarstwo..... I pewnie wiele innych. Do 15 grudnia 2020 wychowawcy czekają na Wasze prezentacje.

      • Gratulacje dla nauczycielki chemii w IX LO!

      • Nasz  nauczyciel chemii, Pani mgr inż. Marlena Nadziejko, która obecnie oprócz pracy w IX LO chemii jest również doktorantką na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej ZUT w Szczecinie, wydała wraz z p. dr hab. inż. Dariuszem Moszyńskim, prof. ZUT oraz p. mgr inż. Pawłem Adamskim artykuł w periodyku „Przemysł Chemiczny” pt.: „Domieszkowane katalizatory kobaltowo-molibdenowe do syntezy amoniaku”  Gratulujemy !!! 

     • #Szkoła Pamięta klasa 2Pd
      • #Szkoła Pamięta klasa 2Pd

      • 1938”

       Jest jesień.

       Lecą z drzew liście

       Barwne, choć zgasłe.

       Niebo szarzeje, przybija,nadchodzi noc.

       W powietrzu mroczny niepokój.

       Wyrwać się, uciec stąd, gdzieś daleko.

       Z każdą chwilą sklepienie czernieje... A gwiazdy?

       Nie jaśnieją dziś jak zwykle.

       To czerń oślepia.

       Zamykam oczy.

       Trzask! Pisk.

       Wrzask.Chrzęst?

       Boję się, uchylam powieki.

       Szyba w tysiącach odłamków omdlewa, niknie.

       Podbiegam do pustki okna,na ulicach tupot.

       Widzę krew.

       Chrzęst, wrzask, pisk!

       To już ta noc...

       Nikt o tym nie wie,

       Nikt nie podejrzewa,co dalej.

       Nikt się nie domyśla początku.

       9 listopadanoc oślepiająca kryształem.

       Tym utworem oddajemy hołd Żydom, którzy tej nocy umarli,

       którzy zostali osadzeni w obozach i stracili dorobek swojego życia.

       I tym, którym wolność została odebrana.

       Pamiętamy!

       Klasa 2Pd