• Aktualności

     • Podsumowanie szkolnego „Maratonu Pisania Listów” 2019
      • Podsumowanie szkolnego „Maratonu Pisania Listów” 2019

      • W V szkolnej edycji „Maratonu Pisania Listów” Amnesty International - trwającej od 29 XI do 15 XII - wzięło udział kilka zespołów klasowych. Wiele osób pisało listy w czasie lekcji wychowawczych i w czasie wolnym od zajęć, grupa uczestniczyła w specjalnym spotkaniu maratonowym 12 XII 2019r.

       Wszystkim Maratończykom - dorosłym i młodzieży - serdecznie dziękujemy! Wychowawcom klas - za zachęcenie uczniów do pisania, Pani Profesor Annie Parchimowicz - za przygotowanie z uczniami płomiennych apeli o pomoc Bohaterom tegorocznej edycji...

       W ich obronie napisaliśmy razem 154 listy. W zbiórce publicznej zebraliśmy 328 złotych.

       Teraz trzeba cierpliwie czekać na pozytywne skutki interwencji, Amnesty International i inne organizacje pomocowe nie ustają w monitowaniu. Losy Bohaterów maratonu można śledzić na stronie: https://maraton.amnesty.org.pl/

       Pamiętajmy o Nich...

       Organizator: Romuald Kuźmitowicz przy wsparciu: Gabrieli Jurczyk 2e, Aleksandry Kozioł 2e, Pauliny Neckar 2e, Marty Witek 1pc

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Konferencja Interact Leadership Meeting
      • Konferencja Interact Leadership Meeting

      • Tegoroczne mikołajki spędziłam we Wrocławiu w niesamowity sposób! Jako prezydent Interact Szczecin International, miałam okazję nie tylko reprezentować nasz klub na konferencji Interact Leadership Meeting, ale także zaprezentować oraz uświadomić innym, jak ważny w rozwoju i budowaniu wizerunku jest Instagram.

       Ponadto młodzież z całego świata (min. Kanady, Brazylii, Japonii), która przebywa w Polsce w ramach rotariańskiego Programu Wymiany Młodzieży zjechała się na Wigilię Wielu Narodów organizowaną przez Rotary International.

       Poznałam wielu wspaniałych i inspirujących ludzi, a także ich kulturę, zwyczaje. Nabrałam nowych doświadczeń, które pomagają mi się rozwijać i dążyć do wyznaczonych sobie celów.

       Link do naszego klubowego Instagrama:-)

       https://www.instagram.com/interact.szczecin/

       Tekst i zdjęcia: Liwia Łabuz 2a

     • Sekretariat
      • Sekretariat

      • Informujemy, że w dniach 23-27 grudnia 2019r. sekretariat szkoły będzie nieczynny. W dniach 23-24 grudnia 2019r. w szkole będzie pełniony dyżur kancelaryjny.

     • „Talentownia” - spotkanie pełne pasji
      • „Talentownia” - spotkanie pełne pasji

      • 29 listopada 2019... Być czy mieć? Sztuka czy komercja? „Talentownia” czy Black Friday?... Wszyscy, którzy przybyli w tym dniu do LO nr 9 Szczecinie, nie żałowali swojego wyboru. W godzinach popołudniowych, przy blasku świec, odbyło się bowiem wyjątkowe spotkanie. Aż trzydzieścioro uczniów naszej szkoły prezentowało swoje talenty. Rozbrzmiewała muzyka, piękne głosy, wirowały suknie taneczne w klimacie klasycznym i nowoczesnym. Ujawniły się talenty literackie.

       Przybyli goście mogli również skosztować wypieków naszych uczniów. Wniosek nasuwa się jeden: "po godzinach" nasza młodzież tworzy i poszukuje, jest zainspirowana i potrafi inspirować. Jakże to krzepiące! „Talentownia” okazała się być bardzo istotnym wydarzeniem dla naszej społeczności szkolnej. Pozwoliła zaistnieć uczniom, którzy pragnęli podzielić się z innymi tym, co dla nich cenne i wypracowane. Pozwoliła poczuć pasje wszystkim innym, którzy poszukują i pragną więcej niż daje codzienność. Takich spotkań w szkole nigdy nie powinno zabraknąć.

       Tekst: Magdalena Narloch

       Zdjęcia: Zofia Trzaska

     • Zupa z nietoperza, przekąska z pająków, „pijane” krewetki…, czyli klasa 1Pe na wykładzie Pomorskiej Akademii Medycznej
      • Zupa z nietoperza, przekąska z pająków, „pijane” krewetki…, czyli klasa 1Pe na wykładzie Pomorskiej Akademii Medycznej

      • W dniu 12 grudnia klasa 1Pe uczestniczyła w wykładzie Pani Profesor Katarzyny Jandy „Czy to się je? Najdziwniejsze potrawy świata”. Była to niezwykła podróż kulinarna do egzotycznych miejsc na naszej planecie, a co najważniejsze, do często dla nas dziwnych i niezrozumiałych preferencji smakowych jej mieszkańców. Chińskie stuletnie jajka, prasowana ośmiornica, nadziewany wielbłąd, żywy ser, najsmaczniejszy z larwami much... Niejeden nieustraszony by się wzdrygnął!  

       Tekst i zdjęcia: Barbara Stelmach - Wilk

     • „Jak radzić sobie z problemami, aby uniknąć uzależnień”
      • „Jak radzić sobie z problemami, aby uniknąć uzależnień”

      • W dniu 10 grudnia uczniowie klasy 2D z inicjatywny pedagoga szkolnego uczestniczyli w warsztatach  organizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową z Poznania na temat „Jak radzić sobie z problemami, aby uniknąć uzależnień”.

       Podczas spotkania zorganizowanego w auli WSB poruszone zostały takie zagadnienia jak: co dzieje się w naszej głowie, kiedy jesteśmy zestresowani, sposoby i techniki radzenia sobie ze stresem, skąd się biorą uzależnienia i jak możemy sobie z uzależnieniem poradzić. Uczniowie nie tylko wysłuchali wykładów prowadzących, ale również uczestniczyli w rozmowach przez nich prowadzonych oraz brali aktywny udział w ćwiczeniach warsztatowych.

       Prowadzące warsztaty to: Anna Rosiak − menedżer kierunku „Psychologia w biznesie” w WSB w Szczecinie, właścicielka firmy „Coaching Doradztwo Anna Rosiak”, specjalizująca się w coachingu kryzysowym, Marta Ziemann − psycholog, specjalista terapii uzależnień, terapeuta rodzinny i par.

       Dziękuję klasie 2D za zaangażowanie i aktywny udział w warsztatach.

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

     • „Psychiatria też dla ludzi”
      • „Psychiatria też dla ludzi”

      • W tym tygodniu, podobnie jak w ubiegłym roku, na zaproszenie pedagoga szkolnego goszczą w naszej szkole przedstawicielki organizacji IFMSA Poland-Oddział Szczecin. Są to studentki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, czwartego roku Wydziału Zdrowia. Studentki prowadzą warsztaty dla maturzystów "Psychiatria też dla ludzi". Jest to program w konwencji Peer Education skierowany do młodzieży licealnej. Celem zajęć jest edukacja uczniów w zakresie radzenia sobie ze stresem, profilaktyki chorób psychicznych, ich istoty oraz sposobów leczenia osób nimi dotkniętych. Ważnym aspektem poruszanym podczas zajęć jest wykształcenie postawy otwartości, akceptacji dla odmienności, wrażliwości oraz empatii wobec ludzi chorych. Zajęcia opierają się na omówieniu prezentacji multimedialnej, w której przedstawiony został problem depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii, nadużywania alkoholu, zaburzeń nerwicowych, a także zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia). Zajęcia prowadzą: Agata Łysiak, Karolina Knychalska, Aleksandra Pytel, Maria Łagódka, Julia Słojka i Natalia Kostecka.

       Wśród prowadzących znalazły się absolwentki "Dziewiątki", z inicjatywy których współpraca z IFMSA została nawiązana. Jest nam niezmiernie miło z tego powodu.

       Tekst: Magdalena Turula-Mączka

       Zdjęcia: Grzegorz Błażejczyk

     • Berlińska przygoda
      • Berlińska przygoda

      • Klasa 1GD wraz z wychowawczynią, Xymeną Sileńską-Foltyn, miała niecodzienną okazję być trzy dni w stolicy Niemiec, poczuć atmosferę Berlina, miasta o tej porze roku bajecznie i ze splendorem udekorowanego, rozświetlonego feerią barw i uwodzicielsko pachnącego nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Klasowa wycieczka stworzyła uczniom szansę rozsmakowania się w  Berlinie, jego pięknie, różnorodności i, tak przemyślanie eksponowanym w publicznej przestrzeni, bogactwie kulturowym.

       Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się pięknu ludzkiego ciała, kunsztownie zaprezentowanemu w postaci wysmakowanych estetycznie rzeźb, jego maesterii, kruchości, tajnikom. Niezwykła ekspozycja Menschen Museum, dla wielu kontrowersyjna, nikogo nie pozostawiła obojętnym. Na zgoła odmienne doznania otworzyła nas - uczestników wycieczki - Panorama Miasta Antycznego w Muzeum Pergamońskim. Dzięki koncepcji Asisiego zwiedzający mogą niemal przenieść się w czasie, uczestniczyć w życiu starożytnych ludzi, przyglądać się ich zajęciom, obrzędom, formom spędzania czasu, jakże odmiennym, i zarazem bliskim, od naszych. Wystawa jest bardzo sugestywna, bo oddziałuje na prawie wszystkie zmysły, wywierając imponujące wrażenie, nawet ci, którzy nie cieszyli się na nie pierwszą już wizytę w „Pergamonie”, byli oczarowani.

       Jednak najbardziej estetycznie wysmakowanym i oszałamiającym doświadczeniem była wieczorna wizyta we Friedrichstadt Palast, miejscu, w którym spotykają się elegancja, szyk i widowiskowość. Fenomenalny spektakl „Grand show. Vivid” uwiódł nas - prowincjuszy - i oczarował magiczną atmosferą. Akrobatyczne popisy, oniryczna scenografia, oszałamiające kostiumy, muzyka i śpiew olśniły wyjątkowymi doznaniami.

        Widzieliśmy wiele wspaniałych miejsc, poznaliśmy ciekawą i zarazem trudną, czego nasi sąsiedzi nie ukrywają, historię tego miasta, czujemy się zachęceni, także dzięki pani przewodnik opowiadającej nietuzinkowo i z pasją, by jego przestrzeń kulturowo-historyczną odkrywać w przyszłości.

       Tekst i zdjęcia: Elżbieta Korzeniewska

     • Zajęcia „Badania DNA - w walce ze stereotypami”
      • Zajęcia „Badania DNA - w walce ze stereotypami”

      • Dnia 5 grudnia klasa 1Pe uczestniczyła w zajęciach na temat „Badania DNA - w walce ze stereotypami”. Stanowią one część projektu Fundacji Artykuł 25 „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur. Serdecznie dziękujemy Pani Dorocie Obalek-Bylak za wizytę w naszej szkole, a w szczególności za niezwykle ciekawy wykład i warsztaty.

       Tekst i zdjęcia: Barbara Stelmach-Wilk

     • "Wymienialnia książek" w IX LO w Szczecinie
      • "Wymienialnia książek" w IX LO w Szczecinie

      • We środę, 4 XII 2019r., w szkolnej czytelni odbyła się ósma już edycja „Wymienialni książek”. Akcja bookcrossingowa tym razem miała kontekst mikołajkowo-przedświąteczny – książka wciąż wydaje się atrakcyjnym i uniwersalnym prezentem na każdą okazję, a w świąteczno-noworoczny czas wreszcie możemy czytać dla własnej przyjemności!

       Intencją ostatniej edycji bookcrossingu było zachęcić zwłaszcza klasy pierwsze do korzystania z tej szansy wymiany książek, co jest gestem swobodnym i naturalnym: książka żyje, kiedy jest czytana – gdy jest w ruchu, a nie stoi na półce. Najwięcej woluminów przeznaczyły na tę „Wymienialnię” klasy: 2f, 3c, 1Gd, 1Pe i 3e, wiele przynieśli również nauczyciele. Dużym powodzeniem cieszyły się powieść popularna, młodzieżowa, literatura fantasy, ale też publikacje z różnych dziedzin kultury i sztuki poświęcone literaturze, teatrowi, filmowi czy malarstwu. Sporo tym razem wymieniliśmy filmów.

       Wszystkich zachęcamy do porządkowania domowych bibliotek i puszczania w obieg przeczytanych książek. Wydawnictwa przeznaczone na bookcrossing: książki, audiobooki, e-booki, płyty DVD, CD, CD-ROM itp. można przynosić do czytelni i biblioteki przez cały rok szkolny. Zachęcamy do udziału w kolejnej edycji, którą planujemy w II semestrze – na pewno znajdziecie coś dla siebie.

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Mój sposób na stres
      • Mój sposób na stres

      • W listopadzie i grudniu pedagog szkolna przeprowadziła zajęcia w klasach drugich liceum pt. „Mój sposób na stres”. Podczas godzin wychowawczych uczniowie dowiedzieli się, czym jest stres, jak wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie, poznali techniki i sposoby obniżające napięcie emocjonalne w sytuacji trudnej oraz nauczyli się rozpoznawać sygnały pochodzące z ciała, których prawidłowe rozeznanie determinuje późniejszą reakcję na stres. Podczas zajęć odbyła się „giełda pomysłów”, podczas której uczniowie dzielili się własnymi, skutecznymi sposobami radzenia sobie ze stresem. 

       Najlepsze terapie antystresowe:

       1. Ćwiczenia oddechowe. Świetnie uspokajają umysł. Unieś ramiona nad głową i wyprostuj je. Mocno wciągnij (przez nos) powietrze do płuc, po czym wypuść je ustami, opuszczając jednocześnie ramiona. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

       2. Moc ziół. Uczucie niepokoju najlepiej łagodzą: chmiel, kozłek lekarski i melisa. Dlatego po stresującym dniu zaaplikuj sobie ziołową herbatkę. Łyżkę ziela zalej szklanką wrzątku i parz 15 minut. Odcedzony i przestudzony napar wypij przed pójściem do łóżka.

       3. Aromaterapia. Antystresowe działanie mają m.in. olejki: szałwiowy, różany, rozmarynowy, lawendowy. Możesz odparowywać je w kominkach zapachowych, gdy potrzebujesz się wyciszyć, lub stosować do kąpieli (10 kropli), aby złagodzić napięcie mięśni.

       4. Dobre jedzenie. Zatroszcz się, by w twojej diecie znalazło się jak najwięcej produktów zawierających węglowodany (pełnoziarniste pieczywo, kasze, ziemniaki), które podnoszą poziom serotoniny. Chrup też orzechy, ponieważ są bogate w magnez - pierwiastek wzmacniający odporność psychiczną organizmu. Twój system nerwowy wzmocni również witamina B1. Zawiera ją m.in. chude mięso wieprzowe i płatki owsiane.

       5. Akupresura. Jeśli czujesz się spięty, niemiłe uczucie ustąpi, gdy na 4-6 sekund ściśniesz pierwszy staw małego palca. Możesz też uciskać palcem punkt między brwiami.

       6. Ruch. Pobiegaj kwadrans po osiedlowych ścieżkach. Taka codzienna dawka ruchu wzmocni twój system nerwowy. Kiedy bowiem się ruszasz, krew krąży szybciej, usuwając z ustroju nadmiar hormonów stresu.

       7. Muzyka. Nerwy najlepiej ukoi spokojna muzyka Mozarta. Dowiedziono, że utwory tego kompozytora normalizują ciśnienie tętnicze, ponieważ mają częstotliwości dźwięków zgodne z rytmem pracy serca.

       8. Masaż. Aby pozbyć się napięcia mięśni szyi, rozmasuj skórę wzdłuż kręgosłupa szyjnego. A gdy boli cię głowa, wymasuj skronie i połóż na chwilę dłonie na zamkniętych oczach.                         

       Wszystkim osobom zaangażowanym w pracę na lekcjach serdecznie dziękuję i życzę tylko takiego stresu, który mobilizuje do działania i pomaga skutecznie rozwiązywać zadania stawiane nam przez życie.

       Tekst: Magdalena Turula-Mączka      

     • Śniadanie w życiu ucznia
      • Śniadanie w życiu ucznia

      • W grudniu zakończyły się zajęcia prowadzone przez pielęgniarkę szkolną i pedagoga szkolnego na temat prawidłowego odżywiania się ucznia. Zajęcia prowadzone były w klasach pierwszych po szkole podstawowej. Uwaga została skoncentrowana na roli pierwszego i drugiego śniadania w życiu młodego człowieka. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, jak  powinno  być skomponowanie prawidłowo ich śniadanie, by mieli siłę i motywację do stawiania w szkole czoła intelektualnym wyzwaniom. Każdy uczeń już chyba wie, że z pełnym brzuchem łatwiej poradzi sobie z przyswajaniem nowej wiedzy i rozwiązywaniem problemów niż z pustym.

       Co podać na śniadanie?

       Śniadaniowy jadłospis powinien być skomponowany z rozmysłem. Dobre śniadanie powinno dostarczać dziecku 25% dziennego zapotrzebowania na wybrane składniki odżywcze. Decydując się podać na śniadanie kanapki, lepiej wybrać ciemne pieczywo. Kajzerka czy białe pieczywo zaspokoi głód, ale na krótko. Białe odmiany pieczywa szybko podnoszą poziom glukozy, ale opada on równie szybko, jak się zwiększył. Trzeba też pamiętać o witaminach i minerałach. Dlatego w posiłku nie powinno zabraknąć owoców i warzyw lub chociaż owocowego soku.

       Budujące jest, że większość uczniów uczestniczących w zajęciach je pierwsze śniadania, a drugie przynosi do szkoły. Prawie wszyscy uczniowie mieli ze sobą również wodę, która, podobnie jak śniadania, odgrywa ogromna rolę w funkcjonowaniu ucznia na terenie szkoły.

       Tekst: Magdalena Turula-Mączka

     • Warsztaty WSB dla maturzystów
      • Warsztaty WSB dla maturzystów

      • Wyższe Szkoły Bankowe od wielu lat podejmują inicjatywę poszerzania wiedzy i doskonalenia umiejętności miękkich wśród uczniów szkół średnich. Inicjatywę tę realizują m.in. poprzez organizowanie bezpłatnych spotkań i warsztatów dla młodzieży. Tematy poruszane w czasie wizyt w szkołach są adekwatne do wyzwań, z jakimi młodzi ludzie zmierzą się, rozpoczynając studia czy wchodząc na rynek pracy.

       Z inicjatywy  pedagoga szkolnego w bieżącym tygodniu Wyższa Szkoła Bankowa ze Szczecina  realizuje    następujące  warsztaty z naszymi maturzystami:

       Warsztat 1: CV i rozmowa rekrutacyjna – jak się wyróżnić? Umiejętność wyróżnienia się w procesie rekrutacji daje znaczącą przewagę nad innymi. Celem warsztatu było omówienie wybranych elementów CV, rozmowy kwalifikacyjnej oraz wizerunku w Internecie.

       Warsztat 2: Netykieta – jak budować dobre relacje w Internecie? Internet odgrywa coraz większą rolę w życiu osobistym i zawodowym. Wysokie kompetencje informatyczne w obszarze skutecznego porozumiewania się są i będą kluczowe w biznesie (w marketingu, mediach społecznościowych, komunikacji z klientami), jak również w budowaniu wizerunku i marki osobistej. Podczas warsztatu zostały omówione zasady poprawnego zachowywania się w przestrzeni internetowej.

       Warsztat 3: Kreatywność - jak wzmacniać swój potencjał? Inicjatywa, przedsiębiorczość, innowacja – to podstawa skutecznego działania i sukcesu w biznesie oraz życiu osobistym i społecznym. Co się za tym kryje? Między innymi zdolność twórczego myślenia i działania. Uczestnicy dowiedzieli  się, dlaczego warto rozwijać własną twórczość i nauczyli się, jak to robić na co dzień.

       Warsztat 4: Wystąpienia publiczne – jak się nie dać tremie? Bez wątpienia jedną z kluczowych umiejętności w życiu społecznym i zawodowym jest umiejętność oddziaływania na innych poprzez skuteczne prezentacje i wystąpienia publiczne. Nabycie wprawy w mówieniu do innych, wraz z opanowaniem tremy, daje nam duże możliwości. Podczas warsztatu uczniowie dowiedzieli się, jak się przygotować i jak panować nad mową ciała, aby trema była czynnikiem mobilizującym, a nie dezorganizującym wystąpienie.

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

     • "Świat w obłokach" - koncert wspomnień
      • "Świat w obłokach" - koncert wspomnień

      • 29 listopada młodzież z naszej szkoły zabrała zgromadzonych w auli szkolnej widzów w muzyczną podróż pełną wspomnień - w czasie koncertu "Świat w obłokach" przypomnieliśmy sobie piosenki i wiersze artystów takich jak np. Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki, John Lennon, David Bowie czy Leonard Cohen. Koncert, przygotowany przez koło muzyczno-teatralne IX LO, upamiętnił twórców, którzy powędrowali już "na drugi koniec tęczy", ale ich poezja i muzyka są dla nas wciąż żywe, potrzebne, ważne... Młodzież śpiewała i recytowała utwory w języku polskim i angielskim, przypominając widzom ponadczasowe skrzydlate słowa i niezapomniane melodie. Było wzruszająco, nostalgicznie, magicznie... W ramach koncertu zorganizowaliśmy również zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt. Zamiast biletu - publiczność przyniosła ze sobą karmę, miski, zabawki, przysmaki. Dary przekazaliśmy instytucjom opiekującym się naszymi braćmi mniejszymi, m.in. szczecińskiemu Zwierzęcemu Telefonowi Zaufania.

       Tekst: Bogumiła Stankiewicz

       Zdjęcia: Bogumiła Stankiewicz, Marcin Jakubowski

     • Ósmoklasiści z SSP STO nr 1 w IX LO w Szczecinie
      • Ósmoklasiści z SSP STO nr 1 w IX LO w Szczecinie

      •  28 XI 2019r. gościli w naszych progach uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej STO nr 1 im. Noblistów Polskich w Szczecinie pod opieką swoich nauczycielek: pedagog szkolnej, Pani Krystyny Kubik, polonistki, Pani Małgorzaty Ścibor i anglistki, Pani Joanny Mrozik, absolwentki Dziewiątki, która nawiązała z nami współpracę.

       Celem wizyty ósmoklasistów, którzy przybliżają się do wyboru szkoły średniej, było poznać bliżej naszą szkołę, naszym z kolei – promować IX Liceum Ogólnokształcące w środowisku potencjalnego klienta. Grupę uczniów powitali w czytelni: wicedyrektor, Pani Aneta Czaykowska, Pani Bogumiła Czarnecka-Mrozik i Pan Romuald Kuźmitowicz. Opowiedzieliśmy gościom o naszym liceum, wskazując na jego charakterystyczne rysy i niepowtarzalne walory, zaprezentowaliśmy ofertę profili klas oraz zajęć pozalekcyjnych, przywołując ponadto informacje o realizowanych projektach edukacyjnych i współpracy patronackiej ze szczecińskimi uczelniami. Starając się udzielić im sympatycznej, życzliwej atmosfery naszej szkoły, oprowadziliśmy grupy ósmoklasistów po najbardziej reprezentatywnych i charakterystycznych jej zakątkach, przy okazji mogli zobaczyć niektóre sale dydaktyczne i porozmawiać wykładowcami.

       Nauczyciele języków obcych przygotowali dla nich specjalne lekcje, aby doświadczyli i posmakowali różnych stylów pracy preferowanych w IX LO.

       Gorące podziękowania należą się romanistce, Pani Ewie Oniszczuk-Odorskiej, germanistkom: Paniom Jolancie Kuleszy, Agnieszce Rojewskiej i Urszuli Tyborskiej oraz anglistom: Paniom Wiolecie Morszczyn-Snop, Jolancie Niewisiewicz, Małgorzacie Wenz i Panu Maciejowi Wasielewskiemu za ciekawe zajęcia edukacyjne, w czasie których, odwołując się do różnorodnej tematyki komunikacyjno-językowej, przy użyciu urozmaiconych form i środków dydaktycznych, zaangażowali gości do wspólnej pracy i zabawy z naszymi licealistami. Niektórzy z nich zechcieli szerzej skomentować oferowane uczniom zajęcia.

       Anglistka, Pani Wioleta Morszczyn-Snop, jedna z koordynatorów wizyty: „Podczas pokazowej lekcji języka angielskiego  dla uczniów klas 8 SSP STO zastosowane zostały metody komunikacyjne z wykorzystaniem materiałów audiowizualnych, gdzie nauka przebiega w miłej, bezstresowej atmosferze, a uczącemu się stawiane są zadania charakterystyczne dla prawdziwych sytuacji  życiowych. Tematem lekcji były podróże różnymi środkami lokomocji. Łącząc naukę z zabawą, uczniowie mieli okazję poznać nowe słownictwo dotyczące  nietypowych środków transportu, uczestnicząc w grach i zabawach językowych, angażować się w konwersacje w j. angielskim z uczniami klasy 1P IX LO, a nawet poczuć się jak pasażerowie lotu, słuchający instrukcji bezpieczeństwa na podstawie autentycznego materiału brytyjskich linii lotniczych „British Airways safety” . Uczniowie bardzo żywiołowo reagowali na wszystkie zadania, pracując w parach czy kilkuosobowych grupach. Na lekcji panowała wspaniała atmosfera i mam nadzieję, że uczniowie goszczący w naszej szkole na długo zapamiętają to spotkanie.”

       Romanistka, Pani Ewa Oniszczuk-Odorska: „Tematem mojej lekcji był opis wyglądu zewnętrznego i charakteru postaci. Celem lekcji było zapoznanie się ze słownictwem opisującym wygląd zewnętrzny i cechy charakteru. Jako ciekawostkę uczniowie poznali postaci z komiksów frankofońskich.”

       Anglista, Pan Maciej Wasielewski: „Uczniowie Szkoły Podstawowej STO wzięli udział w zajęciach integracyjnych z klasami pierwszymi naszego liceum mających na celu zdobycie jak najwięcej informacji o sobie nawzajem. W grupach 4-5-osobowych sprawnie zadawali pytania i bez skrępowania udzielali odpowiedzi na pytania swoich starszych koleżanek i kolegów. Powtórzyli także czasy przeszłe, a w nagrodę za udzielenie poprawnej odpowiedzi w języku angielskim, mieli także możliwość poznania najpotrzebniejszych zwrotów potocznych w języku japońskim. To były bardzo inspirujące rozmowy młodych ludzi!”

       Uczniom i nauczycielom SSP STO nr 1 w Szczecinie serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia – z nadzieją na kontynuację współpracy.

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz, zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz, Joanna Mrozik

        

     • Apel uczniów IX LO o udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International
      • Apel uczniów IX LO o udział w Maratonie Pisania Listów Amnesty International

      • Uczniowie klasy 1GC, zainspirowani atmosferą wokół zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International, napisali pod kierunkiem Pani Profesor Anny Parchimowicz odezwy-apele skierowane do rówieśników - zachęcające do udziału w tym wolontariackim przedsięwzięciu.

        

       DRODZY PRZYJACIELE! KOLEŻANKI I KOLEDZY!

       Zachęcamy Was wszystkich do wzięcia udziału w akcji Amnesty International „Maraton pisania listów”. Jest to inicjatywa, w której zwracamy się do rządów poszczególnych państw, by upominać się o prawo do wolności i godnego życia dla osób prześladowanych i represjonowanych w różnych miejscach świata.

       Przykładem jest Sudańczyk, Magai Matiop Ngong, który jako 15-latek został skazany na śmierć za rzekome morderstwo, choć zdarzenie to było skutkiem wypadku. W trakcie rozprawy pozbawiony był nawet obrońcy. Magai ma obecnie 17 lat i przebywa w celi śmierci. Przy życiu trzyma go jedynie nadzieja, że jego apelacja zostanie uznana. Pomóżmy go uratować, pisząc list do władz. On i wielu innych to ludzie tak młodzi jak my! Powinniśmy się wspierać w walce o prawa człowieka, nasze wspólne prawa.

       Innym przykładem osoby potrzebującej naszego wsparcia jest Yasaman Aryani z Iranu, skazana na 16 lat więzienia za protest przeciwko przymusowi noszenia hidżabu. Chyba każdy z nas chciałby mieć prawo do wolności w wyborze stroju czy wyrażania własnych poglądów… Dlatego zachęcamy Was do włączenia się w „Maraton pisania listów”. Walcząc o prawa innych, bronimy praw człowieka, bronimy praw każdego z nas.

       Oliwia Żuk, Maria Szelestowicz

        

       DRODZY KOLEDZY!

       Życie w kraju, w którym się urodziliśmy, jest największym szczęściem, jakie mogliśmy sobie wymarzyć. Od najmłodszych lat możemy cieszyć się spokojem i swobodnym życiem. Każdy z nas ma prawo do nauki, do wyrażania własnego zdania lub zrzeszania się. Żyjemy beztrosko i nie martwimy się o otaczające nas problemy. Nasi rówieśnicy, choćby z krajów muzułmańskich, nie mają tak łatwo jak my i muszą codziennie zmagać się z przeciwnościami losu. Ludzie, którzy żyją w tych krajach, często sprzeciwiają się rządom, narażając się na liczne represje. Nasi koledzy każdego dnia walczą o przyznanie im praw człowieka.                                                       

       Razem możemy pomóc naszym rówieśnikom zza oceanów. W dniach 29.11- 15.12 organizowana jest akcja pt. ,,Maraton Pisania Listów’’. Uczestnicząc w niej, zabieramy głos w słusznej sprawie. Wystarczy wysłać tweeta, list lub można protestować. Akcja ma na celu bronić praw człowieka i walczyć z niesprawiedliwością. Pisząc taki list, w którym odwołamy się do jednego z problemów panujących na świecie, mamy szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej prośby przez rządy. Możemy pomóc np. kobietom z krajów muzułmańskich. Walczą one o możliwość podejmowania własnych decyzji, w co i jak będą ubrane. Wiele kobiet strajkujących lub promujących bunt na ten temat jest zamykanych w więzieniach. Możemy również przyczynić się do pomocy ludziom źle potraktowanym przez władze. Czasami niewinni ludzie zostają skazani za rzecz, która nie wymaga aż tak wielkiej kary. Przykładem tego jest młody, bo zaledwie 17-letni, mieszkaniec Sudanu. Został skazany na karę śmierci po zupełnie przypadkowym i nieumotywowanym zabójstwie.                                                               

       Uczestnicząc w akcji pisania listów, możemy odmienić miliony istnień. Jednym prostym gestem, który każdy z nas bez najmniejszego problemu może uczynić, jesteśmy w stanie wpłynąć na losy ludzi na świecie. Nasi rówieśnicy bardzo potrzebują wsparcia i pomocy, którą właśnie możemy im podarować.

       Irek Wietecha, Olek Stacherzak

        

       DROGIE KOLEŻANKI I DRODZY KOLEDZY!

       W związku ze zbliżającym się Dniem Praw Człowieka chciałybyśmy opowiedzieć Wam o innym świecie. Jest to prawdziwy świat przepełniony okrucieństwem. W tej smutnej rzeczywistości żyją młodzi ludzie, tacy jak my, co gorsza, są represjonowani za walkę o swoje przekonania, szykanowani przez rządy państw, w których żyją. Nie chcieliby żyć w takim „innym świecie”! Marzą o tym, aby nie trafiać do więzienia za ocalenie ludzkiego życia, walkę o równouprawnienie, domaganie się życia w czystym środowisku czy dbałość o swoje tradycje.

       Bohaterami w obronie tych wartości są : Młodzież z Grassy Narrows pochodząca z Kanady, Yasaman Aryani mieszkający w Iranie, Sarah Mardini i Seán Binder żyjący w Grecji.

       Aby zmienić życie takich ludzi, powstała organizacja Amnesty International, która od 18 lat prowadzi Maraton Pisania Listów. Akcja ta, jak sama nazwa wskazuje, polega na pisaniu listów do rządów państw, w których ludzie ulegają represjom ze strony władz.

       „Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia mobilizujemy ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka.” (Tak AI opisuje to wydarzenie na swojej stronie internetowej.)

       WY TEŻ MOŻECIE IM POMÓC!!!

       Możecie napisać owe listy w sprawie jednego lub wszystkich bohaterów, których historie widnieją na stronie MPL AI. Dzięki temu możecie przyczynić się do poprawy ich losu. Aby udowodnić skuteczność tej akcji, na wyżej wspomnianej stronie są umieszczone opowieści o poprzednikach, których życie uległo poprawie dzięki temu Maratonowi.

       PAMIĘTAJCIE, IM WIĘCEJ LISTÓW, TYM LEPIEJ!

       Emilia Domańska i Natalia Łuniewska

        

       DRODZY RÓWIEŚNICY!

       Zwracamy się do Was z prośbą o włączenie się w akcję “Maratonu Pisania Listów”. Jest to inicjatywa w celu przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Zwykle ma miejsce na początku grudnia, ponieważ wtedy też wypada Międzynarodowy Dzień Człowieka.      

       W tym roku, skupia się ona na młodych ludziach, doświadczających prześladowań i niesprawiedliwości ze względu na swoje poglądy lub czyny. Na przykład, Yasaman Aryani, która sprzeciwia się narzucaniu kobietom w Iranie noszenia hidżabu. Za swój akt buntu, polegający na rozdawaniu róż pasażerkom pociągu, została skazana na 16 lat więzienia. Jest to uderzająco niesprawiedliwa kara za pokojowe wyrażanie własnych poglądów. Yasaman pragnęła jedynie nie nosić hidżabu, nie szkodząc przy tym nikomu, a ukarano ją jakby popełniła straszliwą zbrodnię.  

       Drugą osobą, która przykuła naszą uwagę, jest Magai Matiop Ngong z Sudanu. Skazano go na karę śmierci za nieumyślne spowodowanie śmierci. Na rozprawie sądowej nie dano mu nawet możliwości posiadania adwokata! Jest to oburzające naruszenie prawa do obrony i zbyt surowy osąd nieletniego. Wyrok śmierci otrzymał, gdy miał 15 lat - był więc jeszcze jedynie nastolatkiem w wieku obecnych ósmoklasistów. Nie wyobrażamy sobie, by któryś z naszych znajomych miał dostać taką karę i to za coś spowodowanego nieumyślnie. Każdy człowiek ma prawo do życia i nie powinno być mu ono odebrane pod żadnym pozorem.

       Apelujemy więc o uwolnienie Yasaman i Magai od nałożonych na nich wyroków. Te dwie sprawy wyjątkowo nas poruszają, gdyż są to nasi rówieśnicy i nie możemy pojąć, jak można było ich postawić w takiej sytuacji. Abstrakcyjne jest dla nas, że gdzieś na świecie nastolatkowie tacy jak my muszą przechodzić przez takie cierpienie i prześladowanie, niesprawiedliwie nałożone przez władze. Młodzi ludzie zasługują na dorastanie w bezpiecznym i akceptującym środowisku.

       Zachęcamy też wszystkich do udziału w tej akcji, ponieważ jest szansa, że uda się pomóc komuś w potrzebie. Każdy list się liczy: im nas więcej, tym większa nadzieja.

       Aurelia Wasiluk, Weronika Sobiech

        

       DRODZY UCZNIOWIE!

       Na świecie codziennie dzieje się wiele rzeczy, czasami mają one dobry wpływ na nasze życie, czasami nie. W niektórych przypadkach sytuacja jest na tyle krytyczna, że ludzie muszą walczyć o własne prawa, które powinny przysługiwać każdej jednostce. Niestety, osoby zabiegające o podstawowe przywileje wynikające z godności każdego człowieka, są często szykanowane i represjonowane we własnych państwach. Jednym z tragicznych przykładów jest 24-letnia Yasaman Aryani z Iranu. Yasaman za publiczne pokazanie się bez nakrycia głowy dostała porażająco wysoką karę szesnastu lat więzienia bez możliwości odwołania się od wyroku. Następnie Ibrahim Ezz El-Din, młodzieniec, który padł ofiarą porwania przez policję w Egipcie. Stało się to, ponieważ 26-latek archiwizował niewygodne dla rządu sprawy związane z przyjmowaniem łapówek w organach sądowniczych. Rodzina Ibrahima do dziś nie wie nawet, czy jej ukochany syn jeszcze żyje.

       Yasaman oraz Ibrahim należą do nielicznych przypadków, jakie występują na świecie, dlatego też chcielibyśmy zachęcić Was do uczestniczenia w akcji „Maratonu Pisania Listów”, ponieważ dzięki takim ludziom możemy cieszyć się coraz lepszym światem, nie tylko dla nas, ale także dla społeczności innych państw.

       Mieszko Szymański, Paweł Szyller

        

         

     • #talentownia2019
      • #talentownia2019

      • 29 listopada/ 15.30/ aula

       Serdecznie zapraszamy Młodzież, Rodziców i Nauczycieli na zupełnie wyjątkowe spotkanie poświęcone talentom uczniów klas pierwszych 9LO w Szczecinie! Będzie muzyka, taniec, sport, literatura... Imprezie towarzyszy zbiórka datków wspierających zakup nowego pianina dla szkoły i jej utalentowanej młodzieży.  

       Magdalena Narloch, Joanna Sauermann

       Plakat przygotowały Panie Renata Orłowska i Magdalena Narloch

     • "Matematyka w obiektywie"
      • "Matematyka w obiektywie"

      • "Matematyka w obiektywie" to projekt Uniwersytetu Szczecińskiego w kategorii Uniwersytecki Projekt Naukowy w finale konkursu Laurów Uniwersyteckich organizowanym przez Forum Uniwersytetów Polskich. Nasz projekt do 29.11 walczy o 1 miejsce. Głosowanie jest w systemie internetowym. Proszę o nagłośnienie i pomoc w zdobyciu głosów.

       Link do głosowania: https://psrp.app.do/laury-uniwersyteckie-2019/hjJiSHu

       Uczniowie naszej szkoły od lat biorą udział w tym przedsięwzięciu, niejednokrotnie odnosząc sukcesy, dlatego proszę o Państwa głosy.

       Katarzyna Kumoch, nauczyciel matematyki
        

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie