• Aktualności

      • Darowizna klasy 3a

      • W czwartek 16 grudnia 2020 roku, uczniowie klasy 3A przeprowadzili zbiórkę darów dla potrzebujących zwierząt pod opieką Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie. Zima jest szczególnie trudnym okresem dla zwierząt. Z tego powodu klasa uznała, że warto by było wspomóc schronisko, które zapewni im odpowiednie warunki do przeżycia, podczas chłodniejszych dni. Wszystko odbyło się zgodnie z panującymi obostrzeniami. Uczniowie z wielką chęcią przygotowali karmy dla psów i kotów, które następnie zostały przekazane schronisku.
       Tekst: Aleksandra Witulska, 3a

     • Sukcesy w tańcu towarzyskim ucznia klasy 2GD
      • Sukcesy w tańcu towarzyskim ucznia klasy 2GD

      •             Wieczysty, czyli turniej tańca towarzyskiego “O puchar profesora Mariana Wieczystego” to największa, a zarazem najstarsza impreza taneczna w Polsce. Odbywa się każdego roku, by uczcić pamięć mistrza i znawcy tańca towarzyskiego, profesora Mariana Wieczystego (1902–1986). Znakomitego pedagoga i założyciela pierwszego w Polsce klubu tanecznego przy Krakowskim Domu Kultury.

             W tym roku turniej odbył się w dniach od 11 do 13 grudnia jak zawsze w Krakowie.

       Ja Daniel Lipiński brałem w nim udział wraz ze swoją partnerką taneczną Weronika (koleżanką z naszej szkoły) zarówno w Tańcach Standardowych:

       •            walc angielski, tango, walc wiedeński, fokstrot, quickstep

       Jak i Tańcach Latynoamerykańskich:

       •            cha-cha, samba, rumba, pasodoble, jive

       Były to 4 kategorie:

       1. Kategoria Pow. 15 B STANDARD, w której  zajęliśmy  19 miejsce na 43 pary

       2. Kategoria Pow. 15 B ŁACINA, w której zajęliśmy  39 miejsce na 61 par

       3. Kategorii Open w Tańcach Standardowych,  gdzie doszliśmy do 1/8 finału

       4. Kategorii Open w Tańcach Latynoamerykańskich,  gdzie doszliśmy do ćwierćfinału

     • Darowizna klasy 1D
      • Darowizna klasy 1D

      • Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!
       Od drugiego tygodnia grudnia uczniowie klasy 1D zbierali karmę dla szczecińskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami na ulicy Ojca Beyzyma 17.Dzięki  wspólnemu działaniu uzbierali ponad 130kg karmy mokrej i przysmaków dla psów i kotów. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zbiórce i prześcigali się we wpłacanych kwotach.Dnia 14 grudnia delegacja klasowa (w składzie: Martyna Piotrowicz - gospodarz klasy, Jan Machowski - zastępca gospodarza klasy, Kornelia Bodnar i Nadia Laskowska) dostarczyła zebrane dary do siedziby TOZu. Uczniowie otrzymali dyplom z podziękowaniami i kalendarz (zawisną w sali 209) .Mamy nadzieję, że zbiórka klasy 1D nie będzie ostatnią i zaowocuje w nowe przejawy aktywności charytatywnej uczniów naszego liceum.
       Tekst: Jan Machowski, klasa 1D

      • Konkurs Fotografii Żeglarskiej

      • Piotr Suchodolski, uczeń klasy 3A, zajął 2 miejsce w Konkursie Fotografii Żeglarskiej organizowanym przez SKEM "Piraci Mórz" w Technikum Ekonomicznym w Szczecinie.
       Zdjęcie zostało wykonane podczas tegorocznego rejsu po Bałtyku dla członków Szkolnych Kół Edukacji Morskiej na pokładzie STS Kapitan Borchardt. Gratulujemy!

     • TALENTOWNIA 2020 w IX LO RUSZYŁA!
      • TALENTOWNIA 2020 w IX LO RUSZYŁA!

      • Kochani, mimo tak specyficznego czasu i znacznie ograniczonych możliwości otwieramy kolejną już edycję TALENTOWNI w IX LO. W tym roku nie spotkamy się na szkolnej gali, jednakże istnieją przecież inne kanały, abyśmy do siebie dotarli:-) Czekamy na Wasze talenty, hobby lub ciekawe umiejętności zaprezentowane na filmiku, zdjęciach z dołączonym opisem czy w innej formie możliwej do zamieszczenia na stronie szkoły i szkolnym facebooku. Jeśli uda Wam się stworzyć portfolio klasowe, to będzie wspaniale, ku temu w tym roku zmierzamy:-). Dajemy Wam swobodę wyrazu, forma prezentacji zależy więc całkowicie od Waszych możliwości i inwencji. Dobrze jest się podzielić! Wszyscy potrzebujemy odskoczni od „ekranowej” codzienności, a zatem działajcie drodzy Uczniowie. A czym można się podzielić? Dla przypomnienia kilka pomysłów: śpiew, gra na instrumencie, gotowanie lub pieczenie, szycie, stylizacje/charakteryzacje (makijaż/strój), taniec, wszelkie umiejętności manualne, literatura- pisanie poezji lub prozy, rysunek, malarstwo..... I pewnie wiele innych. Do 15 grudnia 2020 wychowawcy czekają na Wasze prezentacje.

      • Gratulacje dla nauczycielki chemii w IX LO!

      • Nasz  nauczyciel chemii, Pani mgr inż. Marlena Nadziejko, która obecnie oprócz pracy w IX LO chemii jest również doktorantką na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej ZUT w Szczecinie, wydała wraz z p. dr hab. inż. Dariuszem Moszyńskim, prof. ZUT oraz p. mgr inż. Pawłem Adamskim artykuł w periodyku „Przemysł Chemiczny” pt.: „Domieszkowane katalizatory kobaltowo-molibdenowe do syntezy amoniaku”  Gratulujemy !!! 

     • #Szkoła Pamięta klasa 2Pd
      • #Szkoła Pamięta klasa 2Pd

      • 1938”

       Jest jesień.

       Lecą z drzew liście

       Barwne, choć zgasłe.

       Niebo szarzeje, przybija,nadchodzi noc.

       W powietrzu mroczny niepokój.

       Wyrwać się, uciec stąd, gdzieś daleko.

       Z każdą chwilą sklepienie czernieje... A gwiazdy?

       Nie jaśnieją dziś jak zwykle.

       To czerń oślepia.

       Zamykam oczy.

       Trzask! Pisk.

       Wrzask.Chrzęst?

       Boję się, uchylam powieki.

       Szyba w tysiącach odłamków omdlewa, niknie.

       Podbiegam do pustki okna,na ulicach tupot.

       Widzę krew.

       Chrzęst, wrzask, pisk!

       To już ta noc...

       Nikt o tym nie wie,

       Nikt nie podejrzewa,co dalej.

       Nikt się nie domyśla początku.

       9 listopadanoc oślepiająca kryształem.

       Tym utworem oddajemy hołd Żydom, którzy tej nocy umarli,

       którzy zostali osadzeni w obozach i stracili dorobek swojego życia.

       I tym, którym wolność została odebrana.

       Pamiętamy!

       Klasa 2Pd

      • #Szkoła Pamięta 1B

      • Nasza prezentacja ukazuje sylwetkę Władysława Szpilmana. Wybraliśmy właśnie tę postać, ponieważ uważamy, że był on bardzo utalentowanym pianistą, jak i kompozytorem. W swoim życiu bardzo dużo przeszedł,  a mimo tego nigdy się nie poddał, dlatego mógłby być inspiracją dla wielu osób. Z tego powodu chcieliśmy pokazać, że wciąż o nim pamiętamy. 

     • # Szkoła Pamięta - klasa 2PE
      • # Szkoła Pamięta - klasa 2PE

      • Przystępując po raz kolejny do akcji "Szkoła Pamięta", uczniowie klasy 2PE podczas godziny wychowawczej wykonali i zaprezentowali m.in. plakat "Miejsca pamięci poświęcone bohaterom w Szczecinie".  Mając również w pamięci osoby z najbliższego otoczenia, które już odeszły, powstała także pełna ciepła i miłości praca pt.” MOJA PRABABCIA – SKARBNICA WIEDZY I DOŚWIADCZEŃ”. 

       MOJA PRABABCIA – SKARBNICA WIEDZY I DOŚWIADCZEŃ

        

       Prababcia Helena urodziła się 17 czerwca 1908 roku w Bydgoszczy jako jedna z dziewięciorga rodzeństwa. Moja rodzina wie, że babcia pochodzi ze szlacheckiego rodu Szczepińskich, ale niestety większość pamiątek i cały majątek zaginęły po wojnach. Wiemy natomiast, że brat Prababci Heleny był złotnikiem i wykonał pierścień dla kardynała Stefana Wyszyńskiego.  Babcia przeżyła I Wojnę Światową oraz zachorowała na panującą wówczas chorobę - hiszpankę. Skończyła niemiecką szkołę, dzięki czemu mówiła płynnie po niemiecku. Ta umiejętność nie raz uratowała jej życie. Babcia Helena wyszła za mąż za Józefa w październiku 1939 roku, a na początku wojny miała już malutkie dziecko. Dziadek Józef pochodził z Krakowa. W czasie II Wojny Światowej był saperem i brał czynny udział w bitwie pod Bzurą. W czasie, kiedy on był na froncie, w dom Prababci uderzyła bomba. Miała wówczas dwoje dzieci. Babcię z dziećmi Niemcy wywieźli w bydlęcym wagonie na południe. Musiała walczyć o jedzenie i picie dla rocznego oraz miesięcznego dziecka. Wspomniana wcześniej umiejętność języka niemieckiego pomogła jej w otrzymaniu pożywienia. Ostatecznie dotarli do Bochni. Dziadek próbował odnaleźć Babcię przez Czerwony Krzyż. Kiedy w końcu się odnaleźli mieszkali przez jakiś czas w Bochni, gdzie urodziła się moja Babcia Irenka. Jednak bombardowania dotarły do okolic Krakowa. Znowu zostali przewiezieni przez Niemców, tym razem do Więcborka. Podczas podróży urodził się brat mojej babci. Nie mieli nic, by dać mu do jedzenia. Jedyną rzeczą była prawdziwa, mocna kawa, przez którą niemowlę omal nie umarło. Kiedy dotarli do Więcborka wojna się skończyła, urodziło się ich piąte dziecko. Cała rodzina pracowała na gospodarstwie, które, nie mając nic, dostali w przydziale od państwa. W Więcborku mieszkali około 20 lat. Po tym czasie dziadek wyjechał do Szczecina, aby układać bruk na ulicach, m.in. na ulicy Wyszyńskiego. Dostał w Szczecinie mieszkanie w bloku, gdzie ostatecznie pradziadkowie się przeprowadzili. Moja babcia w tym czasie poznała dziadka, z którym wzięła ślub. Ojciec dziadka brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Po 8 latach ich małżeństwa oraz po śmierci pierwszego syna urodziła się moja mama. Po roku przeprowadzili się do Szczecina, gdzie razem z pradziadkami zamieszkali w jednym mieszkaniu.

       Po przebytej hiszpance Prababcia przez 50 lat chorowała na cukrzycę insulinową. Jednak powodem jej śmierci w wieku 82 lat był rak płuc spowodowany paleniem papierosów przez pradziadka.

        

       Do końca swoich dni była elegancką i mądrą kobietą. Moja mama przez całe swoje dzieciństwo uważała swoją babcię za nieskończoną skarbnicę wiedzy i doświadczenia. Życie babci przypadło na I Wojnę Światową, ciężką chorobę, II Wojnę Światową w czasie najpiękniejszych młodych lat, a później na Komunizm. Mimo przykrych i ciężkich doświadczeń Prababcia przez cały czas była uśmiechnięta, kochana i odważna.

       Kończąc biografię tej cudownej Kobiety chciałabym przytoczyć słowa, które stale powtarzała mojej mamie, odpowiadając na pytanie co najgorszego może spotkać człowieka:

        

       „Joluś, najstraszniejszym co może przytrafić się człowiekowi są wojna i głód…”

        ~ Helena Oflus z domu Hrabina Szczepińska

     • #Szkoła Pamięta 2GA
      • #Szkoła Pamięta 2GA

      • Nasza prezentacja skupia się przede wszystkim na 15 rocznicy śmierci i 100 rocznicy urodzin papieża-polaka Jana Pawła II. Umieściliśmy w niej kilka ciekawostek o jego życiu, aby pokazać uczniom naszej szkoły jak cenioną postacią jest Wojtyła. Są to informacje, które powinien znać każdy obywatel.
        

       Tekst: Oliwia Bieniarz uczennica klasy 2Ga

        

       Prezentacja - >>Pobierz

     • # Szkoła Pamięta 1F
      • # Szkoła Pamięta 1F

      • W ramach programu "Szkoła Pamięta" klasa 1F przygotowała prezentację dotyczacą protestów robotniczych w 1980 r w Szczecinie.

       "Nasza prezentacja opowiada o losach Szczecina w sierpniu 1980 roku. Wybraliśmy ten temat z okazji 40. rocznicy wybuchu strajków i porozumień sierpniowych. Chcemy upowszechnić wiedzę o samych strajkach, ale też o osobach biorących w nich udział. Z prezentacji dowiecie się także podstawowych informacji o „Solidarności”, która pomogła Polakom wyrwać się spod komunistycznej władzy."
        

       tekst: Uczniowie klasy 1F.

      • WYNIKI - Wojewódzkiej Olimpiady o puchar Dyrektora IX LO

      • I WOJEWÓDZKA OLIMPIADA MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA Z ELEMENTAMI INFORMATYKI O PUCHAR DYREKTORA IX LO W SZCZECINIE 

       Wszystkim uczestnikom SERDECZNIE GRATULUJRMY wzięcia udziału w I edycji Olimpiady w szczególności laureatom. Informacje o wynikach konkursu znajdziecie w załączniku.

       Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 17.04.2021r. 

       Już dzisiaj ZAPRASZAMY pozostałych uczniów klas siódmych i ósmych do wzięcia udziału w II edycji Olimpiady, która odbędzie się 13 marca 2021r.

       tekst: Anna Olszewska

      • Zdalne nauczanie

      • Informujemy, że od dnia 26 października 2020 r. do 6 listopada 2020 r. lekcje będą odbywać się w systemie zdalnym z wykorzystaniem platformy MS Teams. Zajęcia lekcyjne będą miały formę wideokonferencji. Obowiązuje dotychczasowy plan lekcji dla poszczególnych klas.

       O zmianach będziemy Państwa informować za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Prosimy o systematyczne sprawdzanie wiadomości w dzienniku oraz aktualności na stronie szkoły.

      • KOMUNIKAT PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

      • Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020 poz. 1758 ze zm.), uczeń poddany obowiązkowej kwarantannie na podstawie art. 34 ust. 2 wyżej powołanej ustawy, odbywa ją w terminie wskazanym z osobami wspólnie zamieszkującymi lub gospodarującymi.

       Przedstawiciel ustawowy (rodzic) lub opiekun prawny ucznia zobowiązany jest poinformować organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej o imieniu i nazwisku oraz numerze PESEL i numerze telefonu osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących z uczniem. Informacje te należy przekazać na adres e-mail: kwarantanna@psse.szczecin.pl  (formularz zgłoszeniowy w zakładce dla rodziców). W temacie e-maila proszę wpisać: IX LO, klasa, imię i nazwisko ucznia

       Zgodnie z art. 34 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, zakazuje się opuszczania miejsca kwarantanny, chyba, że organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej postanowi inaczej.

     • I edycja olimpiady już za nami!
      • I edycja olimpiady już za nami!

      •  

       W sobotę, 10 października, odbyła się I edycja Wojewódzkiej Olimpiady Matematyczno-Przyrodniczej z Elementami Informatyki o Puchar Dyrektora IX LO w Szczecinie, organizowanej pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

       W olimpiadzie wzięło udział 6 Szkół Podstawowych: SP3, SP1,Publiczna Szkoła Państwowa " Na Głębokim", Sp48, Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia, SP63.

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy!


       Wyniki już wkrótce.

       Tekst: Małgorzata Kiełbasa, Anna Gola.

       Zdjęcia: Małgorzata Kiełbasa

      • Matura 2021

      • DEKLARACJA maturalna !!!

       link do strony z aplikacją do wypełniania deklaracji (deklaracja.edu.pl);

       wypełnij uważnie deklarację maturalną;

       wypełnioną deklarację wydrukuj dwustronnie (na jednej kartce) (do drukowania wykorzystaj plik PDF pobrany z aplikacji lub otrzymany mailem);

       dostarcz osobiście podpisaną deklarację do sekretariatu.

        

       KOD SZKOŁY: 326201-1111W 

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62 (nieczynny)
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie