• Aktualności

     • Wycieczka "przyrodników" do Berlina
      • Wycieczka "przyrodników" do Berlina

      • Uczniowie klasy II e oraz III e mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do Berlina. Główną atrakcją było zwiedzanie Berlińskiego Muzeum Historii Medycyny (Berliner Medizinhistorisches Museum der Charité). Muzeum jest placówką Charité, szkoły medycznej dla Wolnego Uniwersytetu Berlina i Uniwersytetu Humboldta (Universitätsmedizin Berlin), którego budowę zlecił Rudolf Virchow w 1899r. - dla swojego Muzeum Patologii. W 2007r. otwarto nową ekspozycję stałą muzeum. Jest ona prezentowana w różnych gabinetach, które medycyna Zachodu stworzyła w ciągu trzech stuleci, a więc teatr anatomiczny, prosektorium patologa, laboratorium, klinika i gabinet lekarski. W historycznej sali chorych prezentuje się dziesięć indywidualnych historii chorób z trzech stuleci. Część integralną ekspozycji stanowią również zachowane preparaty ze słynnych zbiorów Rudolfa Virchowa.

       Kolejną niezapomnianą przygodą dla uczniów, ale nie tylko ;), było zwiedzanie Muzeum Historii Naturalnej. W swoich zbiorach posiada kolekcję ponad 30 milionów eksponatów zoologicznych, paleontologicznych, mineralogicznych i innych. Najbardziej znanymi eksponatami są: największy zrekonstruowany i złożony szkielet dinozaura na świecie oraz najlepiej zachowany, skamieniały okaz wczesnego ptaka z rodzaju Archaeopteryx!

       Dzień obfitował w wiele pozytywnych emocji :). Dziękujemy uczniom za ich wspaniałą postawę: Marlena Nadziejko, Barbara Stelmach-Wilk, Grzegorz Błażejczyk

       Tekst i zdjęcia: Marlena Nadziejko

     • Listy gratulacyjne
      • Listy gratulacyjne

      • 09.01.2020r. Dyrektor Wydziału Oświaty w Szczecinie, Pani Lidia Rogaś, wręczyła Dyrektor naszej szkoły, Pani Monice Drozd, list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Szczecina, Pana Piotra Krzystka.

       W tym roku IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino zajęło zaszczytne miejsce w prestiżowym Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020.

       Pani Dyrektor Monika Drozd otrzymała również gratulacje od Przewodniczącej Rady Miasta Szczecina, Pani Renaty Łażewskiej.

     • Palący problem - czyli wszystko o tytoniu i skutkach jego używania
      • Palący problem - czyli wszystko o tytoniu i skutkach jego używania

      • W tym tygodniu, z inicjatywy pedagoga szkolnego, gościmy w naszej szkole panią Izabelę Wojtal,  starszego  asystenta OZiPZ z  Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Szczecinie. Pani Izabela Wojtal  prowadzi zajęcia profilaktyczne, adresowane do uczniów klas drugich, dotyczące używania i szkodliwości  tytoniu,  wyrobów tytoniowych oraz e-papierosów.

       Głównym celem  zajęć jest zwiększenie świadomości na temat szkodliwości używania tytoniu, a tym samym powstrzymanie przed pojęciem decyzji o rozpoczęciu palenia lub zaniechanie palenia przez młodego człowieka.

       Na podstawie raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu przeprowadzonego przez  Kantar Public dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że prawie 10% palących to osoby młode – w grupie wiekowej: 15-19 lat.

       Pedagog szkolny przypomina, że na terenie szkoły obowiązuje całkowity zakaz palenia i życzy Wszystkim uczniom zdrowych i pojemnych płuc.

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

        

     • "Twoja krew, moje życie"
      • "Twoja krew, moje życie"

      • W styczniu b.r., z inicjatywy pedagoga, na terenie naszej szkoły odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach programu „Twoja krew, moje życie”. Zajęcia prowadził wieloletni pracownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, doktor Tadeusz Gębka, specjalista transfuzjologii klinicznej,

       Spotkania z uczniami ze szczecińskich szkół realizowane są w ramach programu polityki zdrowotnej ,,Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015- 2020”.

       Głównym celem projektu jest promocja idei honorowego krwiodawstwa wśród uczniów oraz uświadomienie młodym osobom potrzeby dzielenia się najcenniejszym darem - krwią, która może uratować życie lub zdrowie drugiego człowieka. Podczas zajęć przełamane zostały stereotypy dotyczące krwiodawstwa oraz zachęcano uczniów do upowszechniania idei honorowego oddawania krwi wśród swoich bliskich i znajomych.

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

     • Sukces uczennicy klasy 1Ga
      • Sukces uczennicy klasy 1Ga

      • Uczennica klasy 1Ga Emilia Reszta została laureatką XXI Festiwalu Piosenki Bożonarodzeniowej.

       Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        

     • MATURA 2020
      • MATURA 2020

      • DEKLARACJA maturalna !!!

       link do strony z aplikacją do wypełniania deklaracji (deklaracja.edu.pl);

       wypełnij uważnie deklarację maturalną;

       wypełnioną deklarację wydrukuj dwustronnie (na jednej kartce) (do drukowania wykorzystaj plik PDF pobrany z aplikacji lub otrzymany mailem);

       dostarcz osobiście podpisaną deklarację do sekretariatu.

        

       KOD SZKOŁY: 326201-1111W 

     • Projekt edukacyjny Politechniki Warszawskiej
      • Projekt edukacyjny Politechniki Warszawskiej

      • Projekt edukacyjny STEM jest organizowany przez Politechnikę Warszawską wraz z partnerami edukacyjnymi, którymi są Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie. Głównym koordynatorem z ramienia Politechniki Warszawskiej jest Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych.

       Program jest adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli. Przedsięwzięcie to ma na celu podniesienie jakości kształcenia i promocję edukacji w zakresie STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria oraz matematyka są to dziedziny, które zapewniają przyspieszenie rozwoju społecznego, cywilizacyjnego i gospodarczego. Dzięki lepszemu i skuteczniejszemu nauczaniu młodzi ludzie będą wiązać swoją przyszłość z naukami przyrodniczymi, ścisłymi i technicznymi. Rozwiną umiejętności i zdolności inicjowania zmian, modernizacji i otwarcia na nowe rozwiązania.

        

       Do drugiego etapu (międzyszkolnego) przeszedł Radosław Dawidowski z klasy 2a.

       Serdecznie gartulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

       Tekst: Małgorzata Kiełbasa

     • Spotkanie z pedagogiem
      • Spotkanie z pedagogiem

      • Zapraszam na spotkanie nt. „Nastolatek w domu - jak wspierać dziecko w radzeniu sobie ze stresem”.

       Co piąty polski nastolatek deklaruje brak zadowolenia z życia. Zdaniem ekspertów, świadczy to o wysokim poziomie stresu, którego doświadcza polska młodzież. Na spotkaniu spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, co stresuje nastolatka,  jak rozmawiać o jego problemach i jak pomóc mu zmniejszyć stres.

       Spotkanie odbędzie się 16.01.2020 w sali nr 7 (na parterze) o godz. 16.30 - przed zabraniem szkolnym.

       Serdecznie zapraszam!

       Pedagog szkolny, Magdalena Turula-Mączka

     • Berlin zimową porą
      • Berlin zimową porą

      • 17 grudnia klasy 1Pb i 1Pd wyruszyły na podbój Berlina zimową porą. Nasza podróż, w trakcie której smakowaliśmy zarówno historii, jak i nowoczesności niemieckiej metropolii, rozpoczęliśmy od obejrzenia East Side Gallery – galerii-pomnika dla wolności. Obrazy, umieszczone na 1316-metrowym odcinku Muru Berlińskiego, od 1989 roku tworzą artyści z całego świata, a jeden z najsłynniejszych murali przedstawia legendarny uścisk Leonida Breżniewa i Ericha Honeckera. Kolejnym punktem tej wycieczki w przeszłość była wizyta przy Checkpoint Charlie – punkcie granicznym między niegdysiejszymi wschodnią i zachodnią częścią Berlina. Jednak najgłębszym historycznym przeżyciem w trakcie naszej berlińskiej przygody była na pewno wizyta w kameralnym muzeum upamiętniającym życie Anny Frank. Zwiedziliśmy starannie przygotowaną wystawę, pełną artefaktów i multimediów umożliwiających poznanie codzienności małej żydowskiej dziewczynki w czasie II wojny światowej, której ukoronowaniem była projekcja filmu o losach Anny i jej wielkiej, niegasnącej miłości życia i świata. Berlińskie muzeum Anny Frank jest mistrzowską lekcją historii i wrażliwości, szczególnie dla młodych ludzi – często rówieśników ukrywającej się przed koszmarem wojny w amsterdamskiej oficynie Anny.

       Ukłonem w stronę nowoczesności była wizyta w Museum für Kommunikation Berlin – niezwykłym miejscu, prezentującym ogrom wiedzy o komunikacji od jej początków po czasy współczesne. Zbiory tego fascynującego multimedialnego muzeum pokazują rozwój metod porozumiewania się na przestrzeni dziejów, pozwalają nie tylko obejrzeć, ale przede wszystkim samemu spróbować użycia przeróżnych urządzeń, systemów komunikacyjnych, pokazują wpływ słowa pisanego na to, jak tworzyła się nasza cywilizacja.

       W trakcie naszej wycieczki zobaczyliśmy wiele legendarnych punktów na mapie Berlina – m.in. Reichstag, Alexanderplatz, Bramę Brandenburską, dziedzińce Hackesche Höfen w dzielnicy Berlin-Mitte oraz Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Cały czas towarzyszył nam duch zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, nie mogło więc na naszej trasie zabraknąć wizyty na jarmarku bożonarodzeniowym na Placu Poczdamskim. Do Szczecina wróciliśmy z ogromem pięknych wrażeń i świadomością, że – mimo przebogatego programu wycieczki – wciąż mamy dużo do odkrycia na berlińskich szlakach. Dlatego też z niecierpliwością czekamy kolejnej – może tym razem wiosennej? – wizyty!

       Tekst: Bogumiła Stankiewicz

       Zdjęcia: Bogumiła Stankiewicz, Agnieszka Rojewska

     • "Hej kolęda, kolęda!" - szkolna Wigilia w IX LO
      • "Hej kolęda, kolęda!" - szkolna Wigilia w IX LO

      • We czwartek, 19 grudnia, najuroczyściej celebrowaliśmy szkolną Wigilię, która każdego roku jest niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu szkoły, integrującym całą jej społeczność. Integrują wspólne przeżywanie świątecznej wieczerzy, ale i pełne rozmachu przygotowania. Uczniowie wraz z wychowawcami dekorują szkołę, w domu z pomocą rodziców przygotowują wigilijne potrawy, a potem formują w Auli szkolnej wspólny wigilijny stół, przy którym łamiemy się opłatkiem, składając sobie wzajem świąteczne życzenia.

       Spotkanie uczniów i rodziców z nauczycielami i kombatantami uświetnił koncert kolęd, pieśni i wierszy bożonarodzeniowych w wykonaniu naszej młodzieży - dzięki jej zaangażowaniu, rozbłyskom artystycznych talentów, jakości warsztatu wykonawczego przyjęty z entuzjazmem. Spektakl przygotowały Pani Profesor Anna Parchimowicz i Pani Profesor Bogumiła Stankiewicz. Młodzi wykonawcy oczarowali nas pięknymi interpretacjami tradycyjnych kolęd, wywołując silne emocje, zaprezentowali własne wersje popularnych i mniej znanych pieśni korespondujących z tematem i atmosferą świąt. Dramaturgię przedstawienia dopełniły natchnione wiersze budzące refleksje nad religijnym, filozoficznym, społecznym albo po prostu ludzkim wymiarem zbliżającego się Bożego Narodzenia - w intymnym przeżywaniu każdego człowieka. 

       Szkolną Wigilię poprzedziły spotkania klas z wychowawcami, równie uroczyste i ważne, choć kameralne. Przyjemnością i wielką radością było dla nas w nich uczestniczyć. 

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz

       Zdjęcia: Mirosław Przeworski

     • Nowe "IX Wrota"
      • Nowe "IX Wrota"

      • W świąteczny czas zachęcamy do czytania listopadowo-grudniowego numeru szkolnej gazety, którego premiera odbyła się przed paroma dniami. W wersji elektronicznej dostępny jest na naszym blogu: https://ix-wrota.blogspot.com/2019/12/

       Romuald Kuźmitowicz z Redakcją

       Plakat: Dominika Dziadowiec

     • Świąteczna paczka dla ubogich
      • Świąteczna paczka dla ubogich

      • „Papież Franciszek pyta: czy mam przynajmniej jednego ubogiego za przyjaciela?”

       W dniach od 9 do 18 grudnia b.r. uczniowie naszej szkoły przygotowywali paczki świąteczne dla osób samotnych  i ubogich w ramach akcji „Bożonarodzeniowy obiad”. Inicjatorem i organizatorem akcji  była pedagog szkolna, ale bez wsparcia i ogromnego zaangażowania uczniów  i nauczycieli trudno byłby o sukces i powodzenie tej akcji. Klasy, które podjęły się przygotowania miłego, świątecznego podarunku to: 1PD, 1PF, 1GA, 1GC, 2A, 2D, 3A, 3C, 3D i 3E. Specjalne podziękowania kieruję do uczniów klas 1GA, 2A i 2D za przepiękne zapakowanie prezentów oraz do męskiej części klasy 2D, która wsparła mnie, z własnej inicjatywy, swoimi męskimi ramionami.

       Paczkami  obdarowani zostaną uczestnicy świątecznego obiadu dla osób ubogich, który jak co roku odbędzie się w Arcybiskupim Wyższym  Seminarium Duchownym w Szczecinie drugiego dnia świąt.

       Bardzo gorąco dziękuję Wam za ogromne zaangażowanie, pomoc i energię, która pomogła w zrealizowaniu tego zadania,  bo… wszyscy wiemy, że każdy lubi dostawać prezenty - czy lat ma pięć, czy pięćdziesiąt.

       Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2019 życzy

       pedagog szkolna, Magdalena Turula-Mączka

     • Podsumowanie szkolnego „Maratonu Pisania Listów” 2019
      • Podsumowanie szkolnego „Maratonu Pisania Listów” 2019

      • W V szkolnej edycji „Maratonu Pisania Listów” Amnesty International - trwającej od 29 XI do 15 XII - wzięło udział kilka zespołów klasowych. Wiele osób pisało listy w czasie lekcji wychowawczych i w czasie wolnym od zajęć, grupa uczestniczyła w specjalnym spotkaniu maratonowym 12 XII 2019r.

       Wszystkim Maratończykom - dorosłym i młodzieży - serdecznie dziękujemy! Wychowawcom klas - za zachęcenie uczniów do pisania, Pani Profesor Annie Parchimowicz - za przygotowanie z uczniami płomiennych apeli o pomoc Bohaterom tegorocznej edycji...

       W ich obronie napisaliśmy razem 154 listy. W zbiórce publicznej zebraliśmy 328 złotych.

       Teraz trzeba cierpliwie czekać na pozytywne skutki interwencji, Amnesty International i inne organizacje pomocowe nie ustają w monitowaniu. Losy Bohaterów maratonu można śledzić na stronie: https://maraton.amnesty.org.pl/

       Pamiętajmy o Nich...

       Organizator: Romuald Kuźmitowicz przy wsparciu: Gabrieli Jurczyk 2e, Aleksandry Kozioł 2e, Pauliny Neckar 2e, Marty Witek 1pc

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Konferencja Interact Leadership Meeting
      • Konferencja Interact Leadership Meeting

      • Tegoroczne mikołajki spędziłam we Wrocławiu w niesamowity sposób! Jako prezydent Interact Szczecin International, miałam okazję nie tylko reprezentować nasz klub na konferencji Interact Leadership Meeting, ale także zaprezentować oraz uświadomić innym, jak ważny w rozwoju i budowaniu wizerunku jest Instagram.

       Ponadto młodzież z całego świata (min. Kanady, Brazylii, Japonii), która przebywa w Polsce w ramach rotariańskiego Programu Wymiany Młodzieży zjechała się na Wigilię Wielu Narodów organizowaną przez Rotary International.

       Poznałam wielu wspaniałych i inspirujących ludzi, a także ich kulturę, zwyczaje. Nabrałam nowych doświadczeń, które pomagają mi się rozwijać i dążyć do wyznaczonych sobie celów.

       Link do naszego klubowego Instagrama:-)

       https://www.instagram.com/interact.szczecin/

       Tekst i zdjęcia: Liwia Łabuz 2a

     • Sekretariat
      • Sekretariat

      • Informujemy, że w dniach 23-27 grudnia 2019r. sekretariat szkoły będzie nieczynny. W dniach 23-24 grudnia 2019r. w szkole będzie pełniony dyżur kancelaryjny.

     • „Talentownia” - spotkanie pełne pasji
      • „Talentownia” - spotkanie pełne pasji

      • 29 listopada 2019... Być czy mieć? Sztuka czy komercja? „Talentownia” czy Black Friday?... Wszyscy, którzy przybyli w tym dniu do LO nr 9 Szczecinie, nie żałowali swojego wyboru. W godzinach popołudniowych, przy blasku świec, odbyło się bowiem wyjątkowe spotkanie. Aż trzydzieścioro uczniów naszej szkoły prezentowało swoje talenty. Rozbrzmiewała muzyka, piękne głosy, wirowały suknie taneczne w klimacie klasycznym i nowoczesnym. Ujawniły się talenty literackie.

       Przybyli goście mogli również skosztować wypieków naszych uczniów. Wniosek nasuwa się jeden: "po godzinach" nasza młodzież tworzy i poszukuje, jest zainspirowana i potrafi inspirować. Jakże to krzepiące! „Talentownia” okazała się być bardzo istotnym wydarzeniem dla naszej społeczności szkolnej. Pozwoliła zaistnieć uczniom, którzy pragnęli podzielić się z innymi tym, co dla nich cenne i wypracowane. Pozwoliła poczuć pasje wszystkim innym, którzy poszukują i pragną więcej niż daje codzienność. Takich spotkań w szkole nigdy nie powinno zabraknąć.

       Tekst: Magdalena Narloch

       Zdjęcia: Zofia Trzaska

     • Zupa z nietoperza, przekąska z pająków, „pijane” krewetki…, czyli klasa 1Pe na wykładzie Pomorskiej Akademii Medycznej
      • Zupa z nietoperza, przekąska z pająków, „pijane” krewetki…, czyli klasa 1Pe na wykładzie Pomorskiej Akademii Medycznej

      • W dniu 12 grudnia klasa 1Pe uczestniczyła w wykładzie Pani Profesor Katarzyny Jandy „Czy to się je? Najdziwniejsze potrawy świata”. Była to niezwykła podróż kulinarna do egzotycznych miejsc na naszej planecie, a co najważniejsze, do często dla nas dziwnych i niezrozumiałych preferencji smakowych jej mieszkańców. Chińskie stuletnie jajka, prasowana ośmiornica, nadziewany wielbłąd, żywy ser, najsmaczniejszy z larwami much... Niejeden nieustraszony by się wzdrygnął!  

       Tekst i zdjęcia: Barbara Stelmach - Wilk