• Aktualności

     • Genialne miejsca II edycja - konkurs
      • Genialne miejsca II edycja - konkurs

      • Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej drugiej edycji konkursu Geniallne Miejsca!

       W ubiegłym roku szkolnym stworzyliście fantastyczną mapę ciekawych, geniallnych miejsc, gdzie warto zajrzeć w czasie lekcji, a także po zajęciach. Ufamy, że ta mapa zainspiruje Was do wycieczek szkolnych, klasowych czy rodzinnych.

       Chcemy stworzyć z Wami więcej takich miejsc!

       Dlatego zapraszamy w tym roku do 2 edycji Konkursu!

       Konkurs polega na przygotowaniu prezentacji w postaci gry lub escape-roomu (w aplikacji genially) na temat miejscowości, okolicy, gdzie znajduje się Placówka uczniów.

       Praca może przedstawiać postać związaną z regionem, ciekawe miejsce historyczne lub przyrodnicze, legendę, miejsce kultu.

       W Pierwszej edycji powstała mapa Geniallnych miejsc (dostępna poniżej). Zapraszamy do zwiedzania!

       Organizatorem konkursu „Geniallne Miejsca” jest Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz działająca w jego ramach Sekcja Informatyki Szkolnej.Partnerami konkursu są EduTriki, Nieprzeciętna Polonistka wraz z Ambasadorami Genially w Polsce.

        

       Więcej informacji znajdziesz na stronie: 

       www.sis.pti.org.pl

     • StetiMUN
      • StetiMUN

      • Uczniowie Dziewiątki wzięli udział w StetiMUN

       W dniach 20-22.10.2022 r. uczniowie IX LO brali udział w konferencji StetiMUN - Szczecin Model United Nations, czyli konferencji modelowych obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych organizowanej przez uczniów IILO w Szczecinie.

       Obrady odbywały się wyłącznie w języku angielskim, a nasi uczniowie wcielili się w role prawdziwych delegatów różnych państw, reprezentując ich stanowisko w wybranych komitetach.

       Brawo młodzi, zdolni i zaangażowani!

     • Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin
      • Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin

      • Kacper Standela (kl. 3c) został nowym reprezentantem IX LO w Młodzieżowej Radzie Miasta Szczecin kadencji 2022/2023!

       Gratulujemy i życzymy powodzenia!

       Wraz z kończącą się kadencją 2021/2022 wygasł mandat naszej uczennicy Zofii Stasińskiej, która pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin.

       Dziękujemy za godną reprezentację naszego liceum!

     • Spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Hermanem
      • Spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Hermanem

      • W piątek, 21 października 2022r., w IX LO w Szczecinie odbyło się spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Hermanem w ramach promocji najnowszej Jego powieści, „Szachownica” (Wydawnictwo Muza). Żywiołową rozmowę z pisarzem, z aktywnym udziałem młodzieży, poprowadziła Pani Małgorzata Dzieciniak (Kultura ze Smakiem – Impresariat Artystyczny).

       To wyjątkowa okazja gościć w szkole człowieka pióra, z niemałym dorobkiem, którego książek wyczekują czytelnicy w różnym wieku: miłośnicy prozy sensacyjnej, kryminalnej, wpisującej się w bogatą tradycję literatury przygodowo-awanturniczej. Z całą pewnością było to spotkanie inspirujące, pogłębiające wiedzę i świadomość młodych czytelników (również otwierających się na pisanie) na temat mechanizmów procesu twórczego. Przede wszystkim jednak mieliśmy okazję obcować z niebanalnym człowiekiem, osobowością artysty, który głęboko analizuje rzeczywistość, jakiej doświadcza, przekuwając swoje ludzkie doświadczenie, swoją wrażliwość w nowy świat, własny, ale też dzielony z innymi: w literaturę.

       Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Dzieciniak i Panu Leszkowi Hermanowi – za inicjatywę, otwartość w kontakcie ze szkołą i piękną pracę związaną ze spotkaniem. Pani Dzieciniak poprowadziła wydarzenie w sposób wyważony, a jednocześnie naturalny i niezwykle ciekawy, zaś Pan Herman z wdziękiem i w spontaniczny sposób wszedł w rytm rozmowy, z łatwością komunikując się z młodymi odbiorcami. Licealiści niezwykle pochlebnie i z entuzjazmem wypowiadają się o tym spotkaniu, zatem zdecydowanie spełniło swoją rolę. Z pewnością wielu uczniów sięgnie teraz po książki Pana Leszka Hermana. Takie sytuacje – żywego kontaktu z ludźmi kultury, bogatymi i intrygującymi osobowościami – są dla szkoły nie do przecenienia.

       Strona Pisarza na FB: Leszek Herman | Facebook

       O nowej powieści, „Szachownica”: Szachownica | Nowości Kategorie \ Kryminał, Sensacja, Thriller | Tytuł sklepu zmienisz w dziale MODERACJA \ SEO (muza.com.pl)

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz                                              

       Zdjęcia: Aneta Czaykowska, Romuald Kuźmitowicz                                              

        

     • VII - Edycja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
      • VII - Edycja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

      • Zaproszenie do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.

       Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w Warszawie otworzyła kolejną edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Zachęcamy do rejestracji wszystkich uczniów naszej szkoły pasjonujących się kinem i jego rolą w świecie.

       Temat przewodni tegorocznej edycji to: „Między filmem dokumentalnym a fabułą”. Rejestracja uczestników trwa do 10 listopada 2022r.

        

       Więcej informacji w linku poniżej

     • Dzień Edukacji Narodowej
      • Dzień Edukacji Narodowej

      • Z okazji Święta Edukacji Narodowej pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Szanownej Dyrekcji, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom naszej szkoły.

        

       W tym szczególnym dniu pragniemy podziękować za trud i pracę wkładaną przez Was każdego dnia, wspomagając nas w ścieżce ku dorosłości. Życzymy wam siły, radości i cierpliwości w zawodzie, a także sukcesów i spełnionych marzeń w życiu prywatnym.

       Dziękujemy!

       Samorząd Uczniowski oraz Uczniowie IX LO

      • IV WOJEWÓDZKA OLIMPIADA MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA Z ELEMENTAMI INFORMATYKI

      •  O PUCHAR DYREKTORA IX LO W SZCZECINIE

       Serdecznie zapraszamy uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego do wzięcia udziału w IV Wojewódzkiej Olimpiadzie Matematyczno-Przyrodniczej z Elementami Informatyki o Puchar Dyrektora IX LO w Szczecinie. Olimpiada odbędzie się 14 kwietnia 2023r.

        

       Tak jak w poprzednich edycjach staramy się o:

       · patronat Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

       · patronat Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

       · patronat Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego

       · zamieszczenie zawodów w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych

        

       Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej

       · dofinansowanie nagród przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

        

       Czekamy na zgłoszenia do 31.03.2023r.

      • NAGRODY PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN

      • 22 czerwca 2022 w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Szczecin. Pan Prezydent Piotr Krzystek wręczał nagrody uczniom za wybitne osiągnięcia w nauce, wśród  których znaleźli się również nasi stypendyści:  Mark Klemm - kl.2D, Marcin Mickiewicz - kl.3PD, Szymon Żukowski - kl. 3GC (a obecnie już absolwent), Bartosz Skuza - kl. 3GB (obecnie również absolwent). Gratulujemy Naszym Stypendystom i życzmy dalszych sukcesów!

     • Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej
      • Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej

      • „Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej”

       Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zasłużoną dla Szczecina postać wybitnego malarza OKRESU BIEDERMEIERU, wieloletniego nauczyciela Gimnazjum Fundacji Mariackiej - Augusta Ludwiga Mosta - była dla nas – uczniów Dziewiątki – niezwykle odkrywcza i inspirująca.

       Historia artysty i IXLO, mające tak wiele wspólnego, stała się mniej odległa. Arcyciekawy wykład dr Gwiazdowskiej sprawił, że mieszczańska sztuka, tak często deprecjonowana i obśmiewana przez wielu artystów, zyskała w naszych oczach nobilitację.

       Uczniowie klasy humanistycznej 3Pc w Dziewiątce

      • Turniej o Mistrzostwo Szkoły w szachach - 3.06.2022

      • Serdecznie zapraszamy miłośników szachów do rozegrania Turnieju o Mistrzostwo Szkoły w szachach, który odbędzie się 3 czerwca.

       Zapisy u nauczycieli WF-u.

       Informacji dodatkowych dotyczących organizacji turnieju udziela Bartek Łokaj z klasy 2A.

       Mile widziane własne szachy.

       Czekamy na Was!

       Nauczyciele wf

      • XIII Wojewódzki Konkurs Języków Obcych

      • Uczniowie IXLO odebrali dyplomy i nagrody w XIII Wojewódzkim Konkursie Języków Obcych

       Dzisiaj podczas uroczystego podsumowania konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego, zorganizowanych przez ZCDN w Szczecinie, wręczone zostały dyplomy i nagrody dla uczniów naszej szkoły.

       2 uczniów zdobyło tytuł laureata

       Błażej Wieteska - Laureat 1 miejsca w Wojewódzkim Konkursie Języka Niemieckiego

       Bartosz Wesołowski - Laureat 3 miejsca w Wojewódzkim Konkursu Języka Angielskiego.

       Dyplom i nagrodę odebrał również wyróżniony w Konkursie J. Angielskiego- Nikodem Jaroszek, tegoroczny absolwent IXLO.

       Serdecznie gratulujemy wyników i nagród.

     • Wizyta w Akademii Morskiej
      • Wizyta w Akademii Morskiej

      • Wizyta uczniów IXLO w Akademii Morskiej!

       Dnia 22 maja, w ramach projektu „Morskie Oblicze Szczecina”, członkowie Koła Żeglarskiego LO9 zwiedzali Wydział Informatyki Akademia Morska w Szczecinie.

       Uczniowie byli pod wrażeniem wyposażenia, z którego mogą korzystać studenci uczelni, m.in. okularów AR, kamizelek haptycznych, czytnika fal mózgowych, specjalistycznego sprzętu do tworzenia muzyki i projektowania czy drukarek 3D.

       Niektórzy z wiczów już myślą o wyborze tej uczelni.

      • Własna Firma

      • Założenie działalności gospodarczej przypomina zawiły i czasochłonny proces. W rzeczywistości wcale taki nie jest.

       Jak założyć firmę? Gdzie się udać? Kto może założyć własną działalność? I w końcu, skąd pozyskać środki na jej sfinansowanie?

       Na te i inne pytania odpowiedzi uzyskali uczniowie klas drugich i trzecich podczas spotkań z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego, którzy prezentowali sposoby pozyskiwania funduszy europejskich na założenie działalności gospodarczej.

       Efektem tych warsztatów, które odbywały się w szkole i w Urzędzie Marszałkowskim, było przygotowanie przez uczniów projektów własnych firm oraz prezentowanie ich na forum klasy. Najciekawsze projekty zostały nagrodzone wysokimi ocenami.

      • Dzień Przedsiębiorczości Pomaga

      • Uczniowie klas trzecich uczestniczyli w jednodniowych wizytach w wybranych przez siebie miejscach pracy. Ponad trzydziestu uczniów miało niepowtarzalną okazję do zweryfikowania wyobrażeń nt. wybranego zawodu.

                   Obserwacja stanowiska pracy oraz bezpośredni kontakt z osobą, która tę pracę wykonuje stworzyły możliwość pogłębienia wiedzy o danym zawodzie, a także zdobycie informacji o tym, jakie cechy i umiejętności są niezbędne do jego wykonywania.

                   Uczniowie odwiedzili m.in. takie instytucje jak ZUS, kancelarie adwokackie, gabinety medyczne, stolarnie, gabinety medyczne, gospodarstwa rolne. Czy odnajdą się w tych zawodach? Zobaczymy! Pewne jest jedno: odbyte praktyki z pewnością zaowocują w ich przyszłej karierze zawodowej.

       Następny Dzień Przedsiębiorczości już za rok jak zawsze w kwietniu. Serdecznie zapraszamy.          

     • Wyniki konkursu „Patron naszej szkoły’ 2022”
      • Wyniki konkursu „Patron naszej szkoły’ 2022”

      • Z przyjemnością ogłaszamy wyniki tegorocznej edycji konkursu poświęconego Patronowi szkoły – Bohaterom Monte Cassino. Uczniowie przedstawili bardzo ciekawe prace literackie.

       Zwycięzcy:

       I miejsce – Kuba Wojtyniak, reprezentujący klasę 3Pa – za wiersz „Bohaterowie”, liryczną wizję walki o Monte Cassino

       II miejsce – Olga Kaczor, reprezentująca klasę 2F – za utwór „Bankiet”, poetycko-teatralną impresję, nawiązującą do ważnych historycznych wydarzeń

       III miejsce – ex aequo – Emilia Pasik, reprezentująca klasę 2B – za liryk „Maj za piękną jest porą…" i Aleksandra Białach, reprezentująca klasę 1A – za wiersz „Droga na Północ, droga do nieba”, oddające hołd żołnierzom gen. Andersa

       Gratulujemy! Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody w czasie uroczystości święta szkoły.           

       Jury: Marek Matusiak, Paweł Twardy, Romuald Kuźmitowicz

       Serdecznie dziękuję Wychowawcom i Nauczycielom, którzy zachęcili uczniów do udziału w konkursie. Profesorom, Panu Markowi Matusiakowi oraz  Panu Pawłowi Twardemu,  dziękuję za współpracę w jury.

       Romuald Kuźmitowicz, organizator konkursu

       Zdjęcie: Romuald Kuźmitowicz

     • Drogi Ósmoklasisto
      • Drogi Ósmoklasisto

      • Składanie wniosków do szkoły odbywa się on-line na stronie https://nabor.pcss.pl/szczecin/

       To oznacza, że wniosek wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami składany jest elektronicznie.

       Szczegółowe instrukcje dostępne są w zakładce „Rekrutacja” w pliku Poradnik dla kandydata przygotowany przez Wydział Oświaty UM Szczecin.

     • VIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Japonii
      • VIII Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Japonii

      • 23 kwietnia 2022 roku w IX LO w Szczecinie po raz ósmy odbył się Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Japonii.


       W kategorii szkół podstawowych rywalizowało siedmioro uczniów.

       I miejsce: Wiktoria Grzelak - SP w Chwarstnicy

       II miejsce: Oliwia Janeczek - SP 65 w Szczecinie

       III miejsce: Marta Oleksy - SP 65 w Szczecinie


       W kategorii szkół ponadpodstawowych wystartowało trzynaścioro uczniów.

       I miejsce: Zuzanna Trojanowska - IX LO w Szczecinie

       II miejsce: Amelia Witkowska - IX LO w Szczecinie

       III miejsce: Mateusz Kowalski - I LO w Szczecinie


       Uczestnicy wykazali się rozległą wiedzą na temat Kraju Kwitnącej Wiśni, a laureaci zostali nagrodzeni mangami ufundowanymi przez Wydawnictwo JPF oraz zestawami gadżetów.

       Gratulujemy i już dziś zapraszamy na dziewiątą edycję konkursu, która odbędzie się w Dniu Otwartym szkoły w przyszłym roku.


       Maciej P. Wasielewski