Znajdź nas na...
Terminarz
brak danych
Agnieszka Skrzypulec
„Dni portu w szkole”
6 grudnia 2022r. przedstawiciele Redakcji szkolnej gazety „IX Wrota” wzięli udział w uroczystości przyjęcia do służby nowej jednostki w Porcie Szczecin na zaproszenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA, który jest organizatorem „Dni portu w szkole”. Jest to projekt edukacyjny mający na celu propagowanie wiedzy na temat działalności Portu oraz wspieranie edukacji ekologicznej i medialnej w szkołach. W ramach umowy podpisanej w październiku 2022 roku szkoła otrzymała za realizację projektu 5000 złotych.
Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili wiceminister infrastruktury, Pan Grzegorz Witkowski i wojewoda zachodniopomorski, Pan Zbigniew Bogucki. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w niecodziennej ceremonii podniesienia bandery oraz chrztu statku „Strażak-28”, a także możność zwiedzenia jednostki, której uruchomienie znacząco wspomoże bezpieczeństwo na polskich wodach morskich i usprawni pracę portów w Szczecinie, Policach i Świnoujściu. Inwestycja została zrealizowana z dopływem poważnych środków z Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Dziękujemy za gościnę i możność bliższego zapoznania się z nowym Partnerem szkoły w ramach realizacji wspólnego projektu.
Tekst: Romuald Kuźmitowicz, koordynator projektu w IX LO
Zdjęcia: Maja Fechner 1B, Antonina Górka 2C, Olga Kaczor 3F – redaktorki „IX Wrót”
49
Kiermasz „IX Wrót”
7 XI 2022r. Redakcja szkolnej gazety „IX Wrota” urządziła charytatywny kiermasz, by zebrać środki na wsparcie dla zwierząt - podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Szczecinie.
W szkolnym bufecie można było zakupić porcje pysznych ciast, ciasteczek oraz rękodzieło: kartki pocztowe, zakładki do książek, gipsowe serca…
W imieniu obdarowanych i własnym dziękujemy darczyńcom za bardzo pozytywną odpowiedź i serdeczny uśmiech. Zebraliśmy 550 zł.
Romuald Kuźmitowicz wraz z Redakcją
Zdjęcia: Julia Żelepień 3F
19
Informacje na temat systemy wynajmu szafek szkolnych dla uczniów
Drodzy uczniowie, poniżej przekazujemy szczegółowe informacje na temat wynajmu szafek szkolnych.
- Wynajem możliwy będzie od 1 września do 15 października. Po tym czasie zamykamy możliwość wynajmu na dany rok.
- Wynajem odbywa się tylko za pośrednictwem naszej strony www.perfect-box.pl
- Aktualnie można zapisać się na listę oczekujących aby otrzymać przypomnienie e-mail o uruchomieniu możliwości wynajmu.
- Aby zapisać się na takową listę wystarczy wejść na naszą stronę do zakładki wynajmij
- Wynająć można tylko na 1 rok z góry, jednakże każdego roku od 1 - 14 czerwca jest możliwość przedłużenia wynajmu szafki z opcją pozostania w tej samej szafce, na kolejny rok.
- Szafki będą przydzielane losowo przez system.
- Ze wszystkimi problemami z szafkami czy pytaniami prosimy kierować się bezpośrednio na adres e-mail biuro@perfect-box.pl
- Osoby nie planujące przedłużyć wynajmu na kolejny rok zobowiązane są do rozliczenia się z kluczyków na koniec okresu wynajmu. Kluczyki będzie trzeba wrzucić przez specjalnie przygotowany otwór w szafce nr 247.
- Każdy z wynajmujących otrzyma 2 kluczyki do jednej szafki. W przypadku zgubienia jednego z kluczy, wynajmujący zobowiązany jest dorobić go na własny koszt.
- Kluczyki będą wysyłane do uczniów przy pomocy listu poleconego Pocztą Polską na wskazany adres w zamówieniu.
- Pobieramy kaucję zwrotną w wysokości 25 zł za kluczyki. Kaucja zwracana jest po wypełnieniu formularza zwrotu na naszej stronie www, w którym wskazuje się nr rachunku bankowego. Na naszej stronie jest dokładna instrukcja jak to wykonać, krok po kroku.
Uczniowie IX LO w Szczecinie na wystawie w Trafostacji Sztuki
3 XI 2022r. klasa 3C z inicjatywy Pani Profesor Anny Bieniasz obejrzała wystawę Natalii Romik „KRYJÓWKI. ARCHITEKTURA PRZETRWANIA” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
Ekspozycję, powstałą w kooperacji z warszawską Zachętą, poświęcono jednemu z zagadnień holokaustu: historii Żydów ukrywających się przed Zagładą w każdy dostępny w ekstremalnych okolicznościach sposób. Wystawa artefaktów będących swoistym przetworzeniem i dokumentem osobistego kontaktu wielu artystów z obiektami-dokumentami – materialnymi „świadkami” walki człowieka o przetrwanie – urasta do rangi symbolu o głęboko humanistycznym i antywojennym czy wręcz pacyfistycznym przesłaniu. Każdy zresztą z osobna czyta się jako symbol, przy zachowaniu świadomości i odczucia fizyczności dzieł, najczęściej odlewów lub odcisków zwyczajnych przedmiotów lub fragmentów przestrzeni, które chroniły znękanych Żydów przed niechybną śmiercią: ułamek ściany z piwnicy, w której potajemnie zamieszkali, odcisk kory drzewa, które stało się dyskretną kryjówką, odcisk korytarza jaskini, szafa z rysunkami młodej osoby, za pomocą których ta wyraziła emocje kipiące w sytuacji traumatycznego „przechowywania się”…
Pokryte srebrem rzeźby robią wstrząsające wrażenie i są hołdem dla ludzkiego życia, dla heroizmu Żydów zdeterminowanych, by przetrwać. Integralną część wystawy stanowią pomieszczone w gablotach dokumentacje: oryginalne przedmioty pozostałe po ofiarach holokaustu, kopie osobistych dokumentów, zdjęcia historyczne i współczesne – utrwalające proces badawczy, którego wynikiem jest ekspozycja Natalii Romik.
Więcej o wystawie przeczytać można na stronie Trafostacji:
Natalia Romik Kryjówki. Architektura przetrwania — TRAFO | TRAFOSTACJA SZTUKI
Na nas, uczniach i nauczycielach, zrobiła piorunujące wrażenie, zasiewając wiele cennych refleksji, będących punktem wyjścia do rozmów na temat wagi utrwalania pamięci o trudnej przeszłości naszych przodków.
Za oprowadzanie po ekspozycji, konieczny i bardzo wartościowy komentarz, dziękujemy Panu Andrzejowi Witczakowi i Pani Adzie Kusiak z Trafostacji Sztuki.
Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz
8
Szkoła Pamięta - 2a
Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą 2 listopada wybrali się na Cmentarz Centralny w ramach akcji „Szkoła Pamięta”.
Celem naszego wyjścia było upamiętnienie poległych i zamordowanych żołnierzy, zapalenie zniczy przy pomnikach: Sybiraków, „Tym którzy nie powrócili z morza”.
Uczniowie wyposażeni w rękawiczki i worki uporządkowali zanidbane i opuszczone groby.#SzkołaPamięta
Szkoła Pamięta - 2D i 1A
Uczniowie klasy 2D i 1A IX LO w ramach projektu “Szkoła pamięta” wybrali się 2 listopada 2022 na Cmentarz Centralny w Szczecinie i złożyli hołd nieżyjącym kombatantom i bohaterom walczącym za wolną Polskę. Uczniowie zapalili znicze na kwaterze zasłużonych, przy pomniku Kombatantów i pomordowanych w Katyniu i niemieckich obozach koncentracyjnych. Cześć ich pamięci !
1
Genialne miejsca II edycja - konkurs
Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej drugiej edycji konkursu Geniallne Miejsca!
W ubiegłym roku szkolnym stworzyliście fantastyczną mapę ciekawych, geniallnych miejsc, gdzie warto zajrzeć w czasie lekcji, a także po zajęciach. Ufamy, że ta mapa zainspiruje Was do wycieczek szkolnych, klasowych czy rodzinnych.
Chcemy stworzyć z Wami więcej takich miejsc!
Dlatego zapraszamy w tym roku do 2 edycji Konkursu!
Konkurs polega na przygotowaniu prezentacji w postaci gry lub escape-roomu (w aplikacji genially) na temat miejscowości, okolicy, gdzie znajduje się Placówka uczniów.
Praca może przedstawiać postać związaną z regionem, ciekawe miejsce historyczne lub przyrodnicze, legendę, miejsce kultu.
W Pierwszej edycji powstała mapa Geniallnych miejsc (dostępna poniżej). Zapraszamy do zwiedzania!
Organizatorem konkursu „Geniallne Miejsca” jest Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz działająca w jego ramach Sekcja Informatyki Szkolnej.Partnerami konkursu są EduTriki, Nieprzeciętna Polonistka wraz z Ambasadorami Genially w Polsce.
Więcej informacji znajdziesz na stronie:
StetiMUN
Uczniowie Dziewiątki wzięli udział w StetiMUN
W dniach 20-22.10.2022 r. uczniowie IX LO brali udział w konferencji StetiMUN - Szczecin Model United Nations, czyli konferencji modelowych obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych organizowanej przez uczniów IILO w Szczecinie.
Obrady odbywały się wyłącznie w języku angielskim, a nasi uczniowie wcielili się w role prawdziwych delegatów różnych państw, reprezentując ich stanowisko w wybranych komitetach.
Brawo młodzi, zdolni i zaangażowani!
Młodzieżowa Rada Miasta Szczecin
Kacper Standela (kl. 3c) został nowym reprezentantem IX LO w Młodzieżowej Radzie Miasta Szczecin kadencji 2022/2023!
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Wraz z kończącą się kadencją 2021/2022 wygasł mandat naszej uczennicy Zofii Stasińskiej, która pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin.
Dziękujemy za godną reprezentację naszego liceum!
Spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Hermanem
W piątek, 21 października 2022r., w IX LO w Szczecinie odbyło się spotkanie autorskie z Panem Leszkiem Hermanem w ramach promocji najnowszej Jego powieści, „Szachownica” (Wydawnictwo Muza). Żywiołową rozmowę z pisarzem, z aktywnym udziałem młodzieży, poprowadziła Pani Małgorzata Dzieciniak (Kultura ze Smakiem – Impresariat Artystyczny).
To wyjątkowa okazja gościć w szkole człowieka pióra, z niemałym dorobkiem, którego książek wyczekują czytelnicy w różnym wieku: miłośnicy prozy sensacyjnej, kryminalnej, wpisującej się w bogatą tradycję literatury przygodowo-awanturniczej. Z całą pewnością było to spotkanie inspirujące, pogłębiające wiedzę i świadomość młodych czytelników (również otwierających się na pisanie) na temat mechanizmów procesu twórczego. Przede wszystkim jednak mieliśmy okazję obcować z niebanalnym człowiekiem, osobowością artysty, który głęboko analizuje rzeczywistość, jakiej doświadcza, przekuwając swoje ludzkie doświadczenie, swoją wrażliwość w nowy świat, własny, ale też dzielony z innymi: w literaturę.
Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Dzieciniak i Panu Leszkowi Hermanowi – za inicjatywę, otwartość w kontakcie ze szkołą i piękną pracę związaną ze spotkaniem. Pani Dzieciniak poprowadziła wydarzenie w sposób wyważony, a jednocześnie naturalny i niezwykle ciekawy, zaś Pan Herman z wdziękiem i w spontaniczny sposób wszedł w rytm rozmowy, z łatwością komunikując się z młodymi odbiorcami. Licealiści niezwykle pochlebnie i z entuzjazmem wypowiadają się o tym spotkaniu, zatem zdecydowanie spełniło swoją rolę. Z pewnością wielu uczniów sięgnie teraz po książki Pana Leszka Hermana. Takie sytuacje – żywego kontaktu z ludźmi kultury, bogatymi i intrygującymi osobowościami – są dla szkoły nie do przecenienia.
Strona Pisarza na FB: Leszek Herman | Facebook
O nowej powieści, „Szachownica”: Szachownica | Nowości Kategorie \ Kryminał, Sensacja, Thriller | Tytuł sklepu zmienisz w dziale MODERACJA \ SEO (muza.com.pl)
Tekst: Romuald Kuźmitowicz
Zdjęcia: Aneta Czaykowska, Romuald Kuźmitowicz
6
VII - Edycja Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
Zaproszenie do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w Warszawie otworzyła kolejną edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Zachęcamy do rejestracji wszystkich uczniów naszej szkoły pasjonujących się kinem i jego rolą w świecie.
Temat przewodni tegorocznej edycji to: „Między filmem dokumentalnym a fabułą”. Rejestracja uczestników trwa do 10 listopada 2022r.
Więcej informacji w linku poniżej
Dzień Edukacji Narodowej
Z okazji Święta Edukacji Narodowej pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Szanownej Dyrekcji, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom naszej szkoły.
W tym szczególnym dniu pragniemy podziękować za trud i pracę wkładaną przez Was każdego dnia, wspomagając nas w ścieżce ku dorosłości. Życzymy wam siły, radości i cierpliwości w zawodzie, a także sukcesów i spełnionych marzeń w życiu prywatnym.
Dziękujemy!
Samorząd Uczniowski oraz Uczniowie IX LO
IV WOJEWÓDZKA OLIMPIADA MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA Z ELEMENTAMI INFORMATYKI
O PUCHAR DYREKTORA IX LO W SZCZECINIE
Serdecznie zapraszamy uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego do wzięcia udziału w IV Wojewódzkiej Olimpiadzie Matematyczno-Przyrodniczej z Elementami Informatyki o Puchar Dyrektora IX LO w Szczecinie. Olimpiada odbędzie się 14 kwietnia 2023r.
Tak jak w poprzednich edycjach staramy się o:
· patronat Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
· patronat Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty
· patronat Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego
· zamieszczenie zawodów w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych
Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej
· dofinansowanie nagród przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego
Czekamy na zgłoszenia do 31.03.2023r.
Rodzice do zadań specjalnych
NAGRODY PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN
22 czerwca 2022 w Auli I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Szczecin. Pan Prezydent Piotr Krzystek wręczał nagrody uczniom za wybitne osiągnięcia w nauce, wśród których znaleźli się również nasi stypendyści: Mark Klemm - kl.2D, Marcin Mickiewicz - kl.3PD, Szymon Żukowski - kl. 3GC (a obecnie już absolwent), Bartosz Skuza - kl. 3GB (obecnie również absolwent). Gratulujemy Naszym Stypendystom i życzmy dalszych sukcesów!
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej
„Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej”
Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zasłużoną dla Szczecina postać wybitnego malarza OKRESU BIEDERMEIERU, wieloletniego nauczyciela Gimnazjum Fundacji Mariackiej - Augusta Ludwiga Mosta - była dla nas – uczniów Dziewiątki – niezwykle odkrywcza i inspirująca.
Historia artysty i IXLO, mające tak wiele wspólnego, stała się mniej odległa. Arcyciekawy wykład dr Gwiazdowskiej sprawił, że mieszczańska sztuka, tak często deprecjonowana i obśmiewana przez wielu artystów, zyskała w naszych oczach nobilitację.
Uczniowie klasy humanistycznej 3Pc w Dziewiątce
Święto Szkoły
Przeżyjmy to jeszcze raz.
Zachęcamy do lektury i relacji fotograficznej z wczorajszego Święta Szkoły w prasie lokalnej.