• Aktualności

     • Spotkanie autorskie z Panią Ilsą Sarecką
      • Spotkanie autorskie z Panią Ilsą Sarecką

      • 23 października 2019 roku o godz. 16:00 odbyło się spotkanie z pisarką, Ilse Sarecką, w czytelni niemieckiej w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

       Pani Sarecka opowiadała o swojej najnowszej powieści zatytułowanej "Keine Königskinder", która opowiada o życiu bohaterki wobec trudnej sytuacji politycznej w Polsce. Panie towarzyszące znakomitej germanistce opowiadały o jej życiu: kiedy była nauczycielką w LO V, jak wyglądały lekcje języka niemieckiego oraz co sprawiło, że uczniowie pani Ilse bardzo dobrze te lekcje i samą nauczycielkę wspominają.

       Podczas spotkania można było nauczyć się wielu nowych słów niemieckich oraz co nieco dowiedzieć się o losach bohaterki powieści. Wysłuchaliśmy również wiersza Pani Ilse Sareckiej wyrecytowanego przez męża Autorki. Gdy spotkanie dobiegło końca, można było porozmawiać z Panią Ilse i kupić książkę z jej autografem.

       Warto zauważyć, że wielu młodych ludzi chętnie słuchało wypowiedzi prowadzących. W wydarzeniu uczestniczyło również spore grono nauczycielskie z wielu szczecińskich szkół. 

       Tekst: Anna Buda 1Pd

       Zdjęcia: Agnieszka Rojewska 

     • Dopalacze - zagrożenia
      • Dopalacze - zagrożenia

      • W październiku b.r. z inicjatywy pedagoga szkolnego w klasach drugich przeprowadzone zostały  zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych i dopalaczy. Zajęcia przeprowadziła p. Magdalena Stachel, kierownik Oddziału Oświaty i Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Zajęcia miały na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z zażywaniem oraz uzależnieniem od narkotyków i środków zastępczych, tzw. dopalaczy. Ponadto prowadzono dyskusje o konsekwencjach prawnych, jakie mogą powodować środki psychoaktywne i dopalacze.

       ulotka_Dopalacze_to_smierc.pdf

       STOP DOPALACZOM !

       BEZPŁATNA INFOLINIA  PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI SANITARNEJ: 800 060800

       Dodatkowo pomoc można uzyskać :

       801 199 990 – Telefon Zaufania Narkomania

       801 889 880 – Telefon Zaufania Uzależnienia behawioralne

       800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

       800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

       116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

       Poradnia Internetowa

       www.narkomania.org.pl

        Więcej informacji:

       https://gis.gov.pl/dopalacze/


       Pedagog, Magdalena Turula-Mączka

     • #Szkoła pamięta - 2a
      • #Szkoła pamięta - 2a

      • Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią, Panią Małgorzatą Kiełbasą, wybrali się na Cmentarz Centralny w ramach akcji „Szkoła pamięta”. Celem naszego wyjścia było postawienie zniczy przy pomnikach: Sybiraków, „Tym którzy nie powrócili z morza”, a także na grobach żołnierzy poległych podczas walk wiosną 1945r. Przy „Krzyżu Katyńskim” mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchać historii o zamordowanych urzędnikach, nauczycielach, funkcjonariuszach policji, dzięki uprzejmości Pani Jolanty Turlińskiej-Kępys, Prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie. Pamiętaliśmy także o uprzątnięciu opuszczonych grobów. Pobyt na cmentarzu był dla nas kolejną lekcją historii.

       Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kiełbasa

     • #Szkoła pamięta - 1ga, 1ge
      • #Szkoła pamięta - 1ga, 1ge

      • 29 października klasy 1ga oraz 1ge pod opieką Pani Anny Goli oraz Pani Doroty Komos wybrały się na Cmentarz Centralny. Zapaliliśmy znicze - symbol naszej pamięci o zmarłych, uprzątnęliśmy nagrobki. Towarzyszyła nam refleksja nad życiem i jego przemijaniem.

       Tekst: Anna Gola, zdjęcia: Dorota Komos, Anna Gola

     • Wizyta klasy 1Pe na Cmentarzu Centralnym w ramach akcji "Szkoła pamięta"
      • Wizyta klasy 1Pe na Cmentarzu Centralnym w ramach akcji "Szkoła pamięta"

      • W dniu 25 października 2019 r. w ramach akcji "Szkoła pamięta" klasa 1Pe wraz z wychowawczynią, Panią Profesor Barbarą Stelmach-Wilk, udała się na Cmentarz Centralny. Ponieważ wiele grobów jest tam opuszczonych i zaniedbanych, wyposażeni w zmiotki, worki, rękawiczki zajęliśmy się ich porządkowaniem. Czas spędzony przy grobach skłonił nas do refleksji na temat przemijania oraz znaczenia pamięci o zmarłych w życiu każdego człowieka.

       Autor tekstu: Zofia Stasińska

       Autor zdjęć: Julita Dydyk

     • Młodzieżowy Projekt Obywatelski
      • Młodzieżowy Projekt Obywatelski

      • W piątek, 25 października, odbyła się prezentacja projektów wybranych przez Kapitułę w ramach Młodzieżowego Projektu Obywatelskiego. Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość zapoznania się z projektami. 28 października zagłosowali na najlepszy.

       Małgorzata Wenz, opiekun Rady Samorządu Uczniowskiego

       Zdjęcia: Zofia Trzaska

     • "Szkoła pamięta" - 1Pa na Cmentarzu Centralnym
      • "Szkoła pamięta" - 1Pa na Cmentarzu Centralnym

      • Dnia 24.10.2019 roku klasa 1Pa z IX LO w Szczecinie wzięła udział w akcji ,,Szkoła pamięta”. O godzinie 8:00 wybraliśmy się na Cmentarz Centralny. Postanowiliśmy, że celem naszego działania będzie uprzątnięcie i postawienie zniczy na opuszczonych grobach. Nie trzeba było długo szukać. Udało nam się doprowadzić do porządku wiele z nich, na każdym zapaliliśmy symboliczny znicz. Uważamy, że istnieje potrzeba dbania o pomniki, ponieważ są one naszym dziedzictwem i mimo że nasze życie oscyluje między rzeczywistością realną a wirtualną, to pobyt na cmentarzu był dla nas czymś szczególnym, dał poczucie, że robimy coś potrzebnego i ważnego. Zamieszczamy parę zdjęć z przebiegu prac i rezultatów, jakie osiągnęliśmy.

       Tekst i zdjęcia: Aleksandra Borówka, Oliwia Rudy, kl. 1Pa

     • "Szkoła pamięta". Wyjście klasowe z okazji Wszystkich Świętych - 3b
      • "Szkoła pamięta". Wyjście klasowe z okazji Wszystkich Świętych - 3b

      • We czwartek, dnia 24 października 2019 roku, klasa 3b IX Liceum Ogólnokształcącego pod opieką wychowawcy, Pana Daniela Kochana, odwiedziła Pomnik Ofiar Grudnia 1970.

       Po krótkim wprowadzeniu do wydarzeń grudniowych - mających miejsce w Gdyni i Gdańsku w roku 1970 - uczniowie dowiedzieli się, jaki przebieg owe wydarzenia miały w Szczecinie. Zaczynając od podpaleń w alei Kwiatowej, a kończąc na strzelaniu do protestujących na dzisiejszym placu Solidarności. Na zakończenie uczniowie wraz z Panem Profesorem zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 oraz minutą ciszy oddali hołd zmarłym.

       Z uwagi na lokalizację "Anioła Wolności" oraz jego historyczne znaczenie - są to wydarzenia przywołujące wiele refleksji, które zasługują na szczególną uwagę.

       Tekst: Maurycy Gebel, zdjęcia: Mateusz Kuzynin, kl. 3b

     • "Szkoła pamięta" - klasy 3a i 3f z wizytą na Cmentarzu Centralnym
      • "Szkoła pamięta" - klasy 3a i 3f z wizytą na Cmentarzu Centralnym

      • 25 października 2019r. klasy 3a wraz z wychowawczynią, Panią Anną Berą, oraz 3f wraz z wychowawcą, Panem Grzegorzem Błażejczykiem, odwiedziły kwatery wojenne na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie zostało udokumentowane prezentowanymi poniżej zdjęciami.

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz, zdjęcia: Anna Bera, Grzegorz Błażejczyk

     • "Szkoła pamięta" - 3e
      • "Szkoła pamięta" - 3e

      • Jan i Stanisław - jako przedstawiciele klasy 3e IX LO (wych. Pani Dorota Madoń-Stankiewicz) - w ramach akcji "Szkoła pamięta" uczcili Tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

       Zdjęcia: Stanisław Kostrzewa i Jan Szrajber, klasa 3e

       Dawid Gracz, klasa 3e

       Pomnik ofiar faszyzmu 1939-1945 na Ziemi Polickiej (Stanisław Kostrzewa)

       Pomnik upamiętniający Synów Izraela - ofiary KL Stutthof - Aussenlager Pölitz

     • "Szkoła pamięta" - wizyta klasy 2c na Cmentarzu Centralnym
      • "Szkoła pamięta" - wizyta klasy 2c na Cmentarzu Centralnym

      • Dnia 22 X 2019r. uczniowie klasy 2c wraz z wychowawcą odwiedzili miejsce pamięci - Pomnik Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wychowankowie uprzątnęli otoczenie pomnika, złożyli kwiaty i znicze. Działania przeprowadzono w ramach ogólnopolskiej akcji "Szkoła pamięta".

       Tekst: Marek Matusiak, wychowawca klasy

       Zdjęcia: Julia Izdebska, Kornelia Puchalska

     • Sztuka wypowiedzi. Jak mówić do rzeczy i do ludzi? Klasa 1Ge w Książnicy Pomorskiej
      • Sztuka wypowiedzi. Jak mówić do rzeczy i do ludzi? Klasa 1Ge w Książnicy Pomorskiej

      • We wtorek, 15 października b.r., uczennice i uczniowie klasy 1Ge doskonalili swoją wiedzę z zakresu komunikacji językowej, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w Książnicy Pomorskiej przez znanego szczecińskiego lektora i mistrza słowa - Pana Stanisława Heropolitańskiego. Dwugodzinne spotkanie z pewnością wzbogaciło świadomość językową uczestników. Praktyczne rady na temat skutecznej komunikacji, sztuki budowania wypowiedzi z wykorzystaniem środków werbalnych i niewerbalnych oraz umiejętności autoprezentacji na pewno się przydadzą w praktyce. Zaplanowano kolejne zajęcia tego typu.

       Tekst: Anna Parchimowicz

       Zdjęcia: Jan Surudo

        

     • Integracja klas pierwszych
      • Integracja klas pierwszych

      • 3 października klasy 1gb i 1ge wyjechały na dwudniową wycieczkę integracyjną do nadmorskiego Rewala. Już w autokarze można było lepiej się poznać, ale był to tylko wstęp do korzystania z atrakcji wyjazdu. Na miejscu klasy wzięły udział w autorskiej zabawie pt. "Jaka to melodia" zorganizowanej przez animatorów wycieczki. Potem - w treningu brazylijskiego ju jitsu, podczas którego można było poznać podstawy i techniki tego sportu. Następnie część uczestników udała się na basen, zaś druga grupa poszła na spacer. Dzień pierwszy zakończyła huczna dyskoteka. Drugi dzień rozpoczął się trudnościami ze wstaniem z łóżka po niedospanej nocy i przepysznym śniadaniem. Następnie obie klasy wzięły udział w grze terenowej po całym nadmorskim miasteczku. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Pobierowa, gdzie uczniowie mieli okazję lepiej poznać się przy grach planszowych i zajęciach sportowych. Całą wycieczkę zakończyła wizyta w niezwykłym oceanarium w Międzyzdrojach, w którym młodzież poznała bliżej tajemnice podwodnego świata. Było to niezapomniane przeżycie, które na pewno wiele dało pierwszakom.

       Tekst: Maria Syty, klasa 1gb

       Zdjęcia: Jolanta Matuszczak

     • FUNDACJA "WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK"
      • FUNDACJA "WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK"

      • FUNDACJA "WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK" SERDECZNIE ZAPRASZA 24.10.2019. NA BEZPŁATNĄ KONFERENCJĘ W SZCZECINIE PT. POKÓJ ZACZYNA SIĘ W RODZINIE współfinansowaną ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

        

       Nazwa „Pokój zaczyna się w rodzinie” jest przesłaniem, które ma prowokować do tematu znaczenia odpowiedzialnego rodzicielstwa i wychowania do pokoju w dzisiejszym świecie.

        

       Poznanie przez dorosłych postaw wychowawczych nawiązujących do pokoju i wdrażanie przez nich praktycznych umiejętności, opartych o nieagresywny sposób, jakim jest model Gordona, pomoże skutecznie zmieniać postawy, zachowania, sposób komunikacji czy rozwiązywania konfliktów. Obserwując te zmiany u dorosłych i doświadczając ich na sobie, dziecko będzie uczyło się przez naśladowanie, co wpłynie pozytywnie na proces jego rozwoju, dając pozytywne wzorce dla jego własnych postaw i zachowań w dorosłym życiu. A to z kolei wpłynie na kolejne pokolenia, które przecież wychowują dzieci, kiedy same stają się rodzicami. Ten mechanizm jest podstawą budowy obywatelskiego i zintegrowanego społeczeństwa, dla którego pokój jest celem nadrzędnym.

        

       CEL:

       1. Pokazanie i upowszechnianie pokojowych praktyk wychowawczych.

       2. Przedstawienie modelu Gordona jako profilaktyki i edukacji społecznej.

       3. Rozwijanie umiejętności i postaw wychowawczych opartych o pokojowy model dr. Thomasa Gordona.

       4. Wpływanie na kształtowanie społecznych postaw dzieci i młodzieży.

        

       Udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny. Bardzo nam zależy na tym, by zarówno konferencja, jak i warsztaty pomogły uczestnikom w zrozumieniu naszego przesłania. Wierzymy, że budowanie świadomości, jaką niezwykle ważną rolę odgrywają rodzice w uczeniu współodczuwania u swoich dzieci, co jest jednym z fundamentów wychowania do pokoju, pomoże otworzyć im się na zdobywanie wiedzy i umiejętności, które w tym pomagają.

       Pomagają w dziecku budzić i rozwijać empatię, akceptację i szczerość w domu, szkole, pracy i innych dziedzinach życia, kiedy jest w rodzinie i kiedy w dorosłym życiu stworzy własną.

        

       PROGRAM:

       Część pierwsza – referaty

       15:15 – 15:30 Powitanie uczestników

       15:30 – 15:45 Wystąpienie Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Jarosława Rzepy

       15:45 – 15:50 Prezentacja sylwetki dr. Thomasa Gordona

       15:50 – 16:15 Referat Pani Joanny Ratajczak

       16:15 – 16:35 Referat Pani Katarzyny Antoniak

       16:35 – 17:00 Referat Pani Violetty Kruczkowskiej

       17:00 – 17:10 Podsumowanie

       17:10 – 17:30 Przerwa

       17:30 – 18:35 Warsztaty w grupach

        

       Część druga - warsztaty

       17:30 – 18:35 Grupa I - prowadzący Pan Piotr Kruczkowski

       17:30 – 18:35 Grupa II - prowadzący Pani Katarzyna Antoniak

       17:30 – 18:35 Grupa III - prowadzący Pani Violetta Kruczkowska

       17:30 – 18:35 Grupa IV - prowadzący Pan Piotr Chwalisz

        

       TEMATYKA REFERATÓW:

       „Pokój zaczyna się rodzinie. Co nam grozi jeśli zabraknie determinacji do działania.” - Joanna Ratajczak „Korzyści stosowania modelu Gordona z małymi dziećmi.” - Katarzyna Antoniak „Bez zwycięzców i bez pokonanych.” – Violetta Kruczkowska

        

       TEMATYKA WARSZTATÓW:

       „Pechowa dwunastka w komunikacji i dlaczego jej unikać, kiedy chcemy pomóc lub postawić granice dziecku.” – Violetta Kruczkowska „Model Gordona w służbie rodzica i nauczyciela.” – Piotr Kruczkowski „Jak nastolatki reagują na etykietowanie i czym je zastąpić.” – Piotr Chwalisz „Dlaczego małe dzieci mówią często nie.” - Katarzyna Antoniak

        

       Zapisy przez formularz na stronie www http://konferencja.gordon.edu.pl

     • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego
      • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

      • W poniedziałek, 7 października, w naszym liceum odbyły się wybory do RSU, poprzedzone czwartkową debatą kandydatów. W głosowaniu wzięło udział 630 uczniów. Najwięcej głosów zdobył Radek Dawidowski, uczeń klasy 2A, który został przewodniczącym RSU. Kolejnych dwoje kandydatów tj. Julia Izdebska z klasy 2C oraz Jakub Studenny z 2A będzie pełnić funkcję zastępców. Gratulujemy również Kasi Andrykowskiej z 2F, Oli Kozioł z 2E, Alicji Jemielity z 2E oraz Sarze Olkowskiej z 2E, które zasiądą w RSU jako przewodniczące sekcji.

       Tekst: Małgorzata Wenz, Opiekun RSU, zdjęcia: Zofia Trzaska

     • "Rodzinne archiwa Niepodległej"
      • "Rodzinne archiwa Niepodległej"

      • Na przełomie września i października oraz na początku grudnia uczniowie IX LO w Szczecinie gościli w Archiwum Państwowym w Szczecinie, zaproszeni do udziału w warsztatach "Rodzinne archiwa Niepodległej".

       Spotkania miały na celu zachęcić młodych ludzi do poznawania i dokumentowania historii własnej rodziny, ich elementem był instruktaż, jak gromadzić i opracowywać takie archiwa. Bliższe informacje o inicjatywie znajdziecie na stronie: https://www.archiwa.gov.pl/pl/809-archiwa_rodzinne

       Warsztaty okazały się naprawdę ciekawe. Atrakcyjne było również to, że mieliśmy kilkoro prelegentów, zmienialiśmy miejsce, zwiedzając wnętrza tej ważnej instytucji, min. bibliotekę i magazyny, gdzie pieczołowicie przechowuje się różne archiwalia - datowane od XIII do XX wieku. Bardzo miło, że i Dyrektor Archiwum, Pan Prof. Krzysztof Kowalczyk, poświęcił nam uwagę, prezentując swój gabinet wyposażony w zabytkowe sprzęty, meble i dzieła sztuki.

       Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz

     • Patronat PUM w Szczecinie nad IX LO
      • Patronat PUM w Szczecinie nad IX LO

      • We wrześniu 2019r. Dyrektor IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie, Pani Monika Drozd, podpisała dokument "Porozumienia o współpracy" z JM Rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Panem Prof. drem hab. n. med. Bogusławem Machalińskim. Zgodnie z umową, uczelnia objęła patronatem naukowym klasy o profilu medyczno-psychologicznym. Patronat oznacza bliską współpracę oraz opiekę merytoryczną nad tymi klasami: możliwość udziału uczniów w wykładach otwartych, konferencjach z zakresu nauk medycznych prowadzonych lub organizowanych przez uniwersytet, a także możność odwiedzania jego pracowni.

       To trudna do przecenienia inicjatywa wspierająca szanse uczniów przygotowujących się do podjęcia kierunkowych studiów w kraju i za granicą.

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz

     • Indywidualne pokazy „laboratoryjne” – tylko dla uczniów naszej szkoły
      • Indywidualne pokazy „laboratoryjne” – tylko dla uczniów naszej szkoły

      • 27.09.2019r. uczniowie klasy przyrodniczej, 2e, mieli okazję uczestniczyć w pokazach na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, z którym szkoła współpracuje w ramach umowy patronackiej. Dzięki nauczycielowi chemii, Pani mgr inż. Marlenie Nadziejko, oraz pracownikom uczelni, Panu mgr inż. Michałowi Zgrzebnickiemu oraz Panu mgr inż. Pawłowi Adamskiemu, mogliśmy być uczestnikami niezwykłego spotkania uczniów z naukowcami-pasjonatami, którzy potrafią „zarażać” swoją wiedzą. 
       Uczniowie mieli możliwość obsługiwania mikroskopu elektronowego, zostali również zapoznani z zasadą działania urządzenia zwanego XPS (rentgenowska spektrometria fotoelektronów), uczestniczyli też w pokazie niesamowitych doświadczeń.

       To był dzień pełen pozytywnych emocji, zapowiadający dalszą współpracę, która umożliwi naszym uczniom praktyczny rozwój ich zainteresowań chemią.

       Tekst i zdjęcia: Marlena Nadziejko

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie