• Biblioteka

          • Konkurs „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”
          • Konkurs „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”

          • 31.03.2021 11:13
          • Drodzy Uczniowie!

            Zachodniopomorski Kurator Oświaty, pani Magdalena Zarębska-Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, pan Krzysztof Kowalczyk, otwierają II edycję konkursu na pracę literacką pt. „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”.

            Przedsięwzięcie skierowane jest min. do Was, licealistów z województwa zachodniopomorskiego.

            Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy historycznej, poznanie historii rodzinnej, a tym samym zainteresowanie uczniów tematyką poszukiwań genealogicznych, propagowanie wiedzy o gromadzeniu i zabezpieczaniu pamiątek przeszłości z archiwów rodzinnych, doskonalenie własnego warsztatu piśmienniczego.

            Zadaniem uczestników jest napisanie pracy literackiej pt. „Znajdź swoją pamiątkę rodzinną i opisz jej historię”, która powinna zawierać interesujący opis pamiątki wraz z przytoczoną jej historią.

            Termin nadsyłania prac: do 30 kwietnia 2021 roku.

            Zachęcam do udziału w kolejnym interesującym konkursie I – oczywiście – do konsultacji prac przeznaczonych na konkurs, za pośrednictwem MS Teams, z przyjemnością pomogę.

            PAMIaTKA_RODZINNA_REGULAMIN_2021.doc

            Zalacznik_nr_1_Karta_zgloszenia.doc
            Zalacznik_nr_2_Oswiadczenie.docx

            Dołączam Regulamin konkursu wraz z niezbędnymi dokumentami zgłoszenia.

            Pozdrawiam serdecznie!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Evergreen: "Lolita" Vladimira Nabokova, g. 20.00
          • Evergreen: "Lolita" Vladimira Nabokova, g. 20.00

          • 30.03.2021 12:41
          • Mili Licealiści!

            W Big Book Cafe rozpoczynają się eksperymenty teatralne z literacką klasyką. Będziemy mogli psłuchać interpretowanych na żywo tekstów najważniejszych książek wszechczasów.
            Klub zaprasza do współpracy znakomitych aktorów oraz muzyków – po to, by wraz z nimi stworzyć klimat książek, które trzeba znać.


            Jako pierwsza - “Lolita” - jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek XX w.
            W trzech scenach wybranych z powieści Nabokova wystąpią na żywo Magdalena Koleśnik i Marek Kalita. Wcielą się w role bohaterów “Lolity” – kilkunastoletniej Dolores i podstarzałego Humberta Humberta. Będzie im towarzyszyła grana na żywo, przejmująca muzyka akordeonisty Fabiana Włodarka.


            Powieść Nabokova zelektryzowała czytelników i krytykę, gdy ukazała się w roku 1955. Dziś nadal poraża. Opowieść o dorosłym mężczyźnie, który uwodzi i rozkochuje w sobie trzynastolatkę jest poniekąd również opowieścią alegorią - o męskocentrycznym świecie, w którym opresja i przemoc są codziennością.
            Nie zapominajmy, że to jednak także historia miłosna, która nigdy nie powinna się wydarzyć.
            Nabokov opisał bowiem niejednoznaczną relację, jaka powstaje między oprawcą a ofiarą i świat, w którym wszystko staje się ambiwalentne, nic nie jest oczywiste...

            Więcej o książce: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4957956/lolita

            Transmisja: https://www.facebook.com/bigbookcafe/

            Zapraszam!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Konkurs literacki „JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA MOJEJ RODZINY”
          • Konkurs literacki „JEDEN DZIEŃ Z ŻYCIA MOJEJ RODZINY”

          • 29.03.2021 16:20
          • Drodzy Uczniowie!

            Urząd Statystyczny w Szczecinie organizuje konkurs literacki pt. „Jeden dzień z życia mojej rodziny”.

            Celem konkursu jest rozbudzenie kreatywności i umożliwienie młodzieży zaprezentowania swojego talentu literackiego, poszerzenie wiedzy na temat statystyki publicznej i spisów ludności wśród młodzieży.

            Tematem konkursu jest napisanie opowiadania bądź felietonu opisującego jeden dzień z życia rodziny. Wymagana wielkość pracy to co najmniej 1 strona arkusza kancelaryjnego.

            Prace przeznaczone na konkurs możecie konsultować ze szkolnymi bibliotekarzami (R. Kuźmitowicz, B. Czarnecka-Mrozik), do czego zachęcam.

            Nagrody: słuchawki bezprzewodowe JBL, power banki, myszki bezprzewodowe, twarde dyski 1 TB, plecaki na laptopa oraz zestawy drobnych gadżetów NSP.

            Konkurs trwa od 01 kwietnia do 30 czerwca 2021r.

            Zamieszczam Regulamin konkursu zawierający dokumenty zgłoszenia: 
            Regulamin_Konkurs_literacki_NSP__1_docx_MR22_03_2021.doc

            Komplety dokumentów dołączonych do prac konkursowych należy przesyłać do 20 czerwca 2021r. w formie elektronicznej na adres e-mail: biblioteka@lo9.szczecin.pl

            Serdecznie zachęcam do udziału w zmaganiach!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Rok Stanisława Lema: “Ale Kosmos!”, g. 18.00
          • Rok Stanisława Lema: “Ale Kosmos!”, g. 18.00

          • 29.03.2021 09:28
          • Mili Uczniowie!

            Dzisiejsze spotkanie z historykiem sztuki i kulturoznawcą dr. Miłoszem Markiewiczem „To skomplikowane – Stanisław Lem o naszych związkach z technologią” zainauguruje obchody Roku Stanisława Lema, które w Konstancinie-Jeziornie odbędą się pod hasłem „Ale kosmos!”.



            “Czy szczęście da się opisać matematycznym wzorem? Dlaczego roboty czują obrzydzenie w stosunku do istot z krwi i kości? Co cechuje cywilizację znajdującą się w Najwyższej Fazie Rozwoju? Jakimi prawami rządzi się Kosmos i czy poezja może mieć władzę nad gwiazdami? - W ramach wykładu nie tylko podejmiemy wspólnie próbę znalezienia odpowiedzi na te pytania, ale również zastanowimy się, jaką lekcję na temat związków człowieka z technologią pozostawił dla nas Stanisław Lem” – mówi dr Miłosz Markiewicz, który dziś będzie gościł na Facebooku Konstancińskiego Domu Kultury.


            Stanisław Lem pozostaje jednym z najważniejszych polskich filozofów-futurologów, na którego teorie powołuje się grono współczesnych myślicielek i myślicieli. Jego twórczość pozostawia szerokie pole do interpretacji – zwłaszcza dla spekulatywnych wizji naukowych. Jedną z takich prac jest „Cyberiada”, skupiająca się na postaciach dwóch wielkich konstruktorów: Trurla i Klapaucjusza. - “W ramach swoich podróży, które odbywają jako posiadacze Dyplomu Omnipotencji Perpetualnej z wyróżnieniem, odkrywają oni świat, któremu spróbujemy bliżej przyjrzeć się podczas tego spotkania” – dodaje “lemolog”.

            Polecam stronę poświęconą temu wielkiemu pisarzowi: https://solaris.lem.pl/

            Konstanciński Dom Kultury przygotował na ten rok wiele kosmicznych atrakcji nawiązujących do twórczości najwybitniejszego polskiego pisarza fantastyki naukowej. Cykl różnorodnych wydarzeń pod hasłem: „Ale kosmos!” to zarówno wydarzenia online, jak i stacjonarne, skierowane zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych.

             

            Transmisja na FB: https://www.facebook.com/konstancinskidomkultury/

            Miłego początku tygodnia!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Międzynarodowy Dzień Teatru. „Książka w teatrze”: “INNE NŌ”
          • Międzynarodowy Dzień Teatru. „Książka w teatrze”: “INNE NŌ”

          • 26.03.2021 09:07
          • Drodzy Licealiści!

            W weekend trwają polecane przeze mnie wcześniej imprezy (Festiwal Filmów Frankofońskich, 25. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena), ale w sobotę zapraszam Was również na spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze”, które będzie miało niecodzienny charakter. Po pierwsze, odbędzie się ono w Międzynarodowy Dzień Teatru, który obchodzony jest na całym świecie od 60 lat; po drugie, będzie to pretekst do rozszerzenia pola Waszych zainteresowań o teatr Dalekiego Wschodu – nęcąco egzotyczny!



            Spotkamy się w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, z autorką i wydawcą książki „Inne nō” Jadwigi Rodowicz-Czechowskiej, opublikowanej we współpracy z Instytutem Teatralnym.

            Książka Jadwigi Rodowicz-Czechowskiej „Inne nō” przedstawia nieznany dotychczas poza wąskim gronem specjalistów w Japonii obszar twórczości dramatycznej nō w okresie od przełomu cywilizacyjnego Meiji (koniec XIX wieku), przez cały wiek XX, aż po pierwszą dekadę wieku XXI. Nie ma jak dotąd w żadnym języku zbiorowego opracowania tego zagadnienia, a niniejsza książka to wprowadzenie do tematu, wymagającego z pewnością dalszych badań. W książce znajdziemy także historię tekstów dramatycznych nō na przestrzeni dziejów.

            Rozmowę, 27 marca o godz. 17:00, z udziałem autorki oraz gości: Beaty Kubiak Ho-Chi i Jakuba Karpoluka, poprowadzą Wioletta Laskowska-Smoczyńska (Muzeum Manggha) i Anna Hausner (Instytut Teatralny).

            Transmisję z wydarzenia zobaczymy na fanpage'u FB: https://www.facebook.com/MuzeumManggha/

            Nagranie zostanie także opublikowane na kanale YouTube Instytutu Teatralnego oraz Muzeum Manggha.

            Oczywiście, najlepiej świętować z teatrem, oglądając jakieś nowe przedstawienie. Np. Teatr Współczesny w Szczecinie udostępni dziś swoją nową produkcję, “Beckomberga”:

            https://wspolczesny.szczecin.pl/beckomberga-na-ekranach-w-waszych-domach/

            Radosnego świętowania z teatrem i książką!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie