• Biblioteka

     • Tygodniowy plan pracy biblioteki szkolnej
     • Tygodniowy plan pracy biblioteki szkolnej

     • 02.09.2020 09:03
     • Tygodniowy plan pracy bibliotekarza w roku szkolnym 2020/ 2021:

       

                        poniedziałek                       8.00 – 14.45

                        wtorek                                 8.00 – 14.00

                        środa                                    8.00 – 14.45

                        czwartek                              8.00 – 14.00

                        piątek                                   8.00 – 14.00

                                                                     

      Tygodniowy plan pracy czytelni w roku szkolnym 2020/ 2021:

       

                        poniedziałek                        10.00 – 12.00

                        wtorek                                  10.00 – 15.00

                        środa                                    8.40 – 13.40

                        czwartek                              8.00 – 12.00 

                        piątek                                   9.00 – 13.00

      Plan może ulec zmianie, zależnie od zmian organizacyjnych w szkole.

     • więcej
     • Zasady korzystania z biblioteki szkolnej (wypożyczalni) w okresie zagrożenia zakażeniem COVID-19
     • Zasady korzystania z biblioteki szkolnej (wypożyczalni) w okresie zagrożenia zakażeniem COVID-19

     • 01.09.2020 11:02
     • 1. Przed wejściem do biblioteki dezynfekujemy (myjemy) ręce. Usta i nos mamy zakryte maseczką.
      2. W pomieszczeniu biblioteki znajdować się mogą jednocześnie dwie osoby wypożyczające. Pozostali wypożyczający oczekują w kolejce na korytarzu.
      3. W bibliotece i w kolejce do wypożyczeń zachowujemy wobec siebie minimum 1,5 metra odległości.
      4. Zbiory biblioteczne podaje bibliotekarz. 
      5. Zwracający zbiory okazują bibliotekarzowi stronę z kodem kreskowym książki i po zdjęciu pozycji z konta czytelnika odkładają książkę w wyznaczonym przez bibliotekarza miejscu.
      6. Zwrócone książki zostają poddane dwudniowej kwarantannie.
      7. Wychodząc, osoby wypożyczające pozostawiają za sobą otwarte drzwi (zamyka je i otwiera bibliotekarz).

      Zapraszam!

      Romuald Kuźmitowicz
     • więcej
     • Letnie festiwale literackie i muzyczne
     • Letnie festiwale literackie i muzyczne

     • 26.06.2020 09:10
     • Drodzy Licealiści!

      Osiągnęliśmy szczyt – zamykamy rok szkolny. Mam nadzieję, że mimo komplikacji jesteście usatysfakcjonowani i wszelkie napięcia związane z ciężką dolą ucznia już Was opuszczają. Pewnie z entuzjazmem zaczynacie wakacje, a każdy z Was ma własny na nie pomysł. Czymś oczywistym są wakacyjne podróże, tym razem, przypuszczam, raczej po Polsce. Zachęcam Was do zainteresowania się programami letnich festiwali kulturalnych, w szczególności literackich, ale nie tylko. Dobre wakacje to przecież zdzieranie butów na szlakach, zjeżdżanie na desce z Gubałówki, imprezowe szaleństwa z przyjaciółmi, pławienie się w akwenach i skwierczenie po riwierach – ale i sycenie oczu trudną do wysłowienia urodą świata oraz... udział w kulturze. Stąd serwuję Wam ten krótki przegląd:

      Łąka Leśmiana”: trwa – 31 sierpnia

      https://www.polin.pl/pl/laka-lesmiana-2020

      Non-Fiction” 3-5 lipca

      https://nonfiction.pl/

      Góry Literatury”; 10-19 lipca

      https://www.facebook.com/festiwalgoryliteratury/

      Stolica Języka Polskiego”: 2-8 sierpnia

      https://stolicajezykapolskiego.pl/

      Patrząc na Wschód”: 13-16 sierpnia

      https://www.facebook.com/festiwalpatrzacnawschod/

      https://polakpotrafi.pl/projekt/patrzac-na-wschod-2020

      Zakopiański Festiwal Literacki”: 14-16 sierpnia

      https://literackifestiwal.zakopane.eu/

      Literacki Sopot”: 20-23 sierpnia

      http://literackisopot.pl/

      Nie samą literaturą człowiek żyje. Złaknieni muzyki na żywo, być może zechcecie wybrać się na jeden z wielu letnich festiwali muzycznych:

      https://www.kiwiportal.pl/wydarzenia/muzyka/festiwale

      Najgoręcej ze wszystkich wydarzeń muzycznych polecam Wam „Muzykę w Raju” - letni festiwal muzyki dawnej:

      http://muzykawraju.pl/

      To prawdziwe święto dla miłośników wykonawstwa historycznego kameralistyki, ale impreza skierowana nie tylko do znawców i koneserów. Dźwięk, muzyka płynie do każdego, kto chce ją usłyszeć...

      Oczywiście, wszystkie te festiwale, będą komentowane w mediach, szerzej w Programie Drugim Polskiego Radia. Tym goręcej wciąż Was zachęcam do słuchania tego kanału. Na letni deser polecam Wam ponadto świetną audycję „Literackie witaminy”, która może natchnąć Was do sięgania po ciekawe książki:

      https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka/8740,Literackie-witaminy

      Życzę Wam cudownych wakacji: doskonałego wypoczynku i mnóstwa szczęśliwych przygód, pozdrawiam serdecznie!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Kultura online dziś. Paweł Sadaj: spotkanie autorskie wokół projektu „Hotel Meduza”
     • Kultura online dziś. Paweł Sadaj: spotkanie autorskie wokół projektu „Hotel Meduza”

     • 24.06.2020 08:43
     • Drodzy Uczniowie!
      Zapraszam Was serdecznie na autorskie spotkanie z Pawłem Sadajem, które odbędzie się dziś, we środę 24.06, o godzinie 18:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa z transmisją online. Spotkanie poprowadzi Rafał Łochowski.      Wielokrotnie nagradzany, niezwykle wszechstronny artysta, Paweł Sadaj, tworzy obrazy, wykorzystując tradycyjną fotografię i nowe technologie cyfrowe. Język wizualny, jakim posługuje się twórca, w zestawieniu z tematyką prac ukazujących przeważnie ludzi wobec współczesnych procesów społeczno-cywilizacyjnych, wydaje się być irracjonalny, jakby precyzyjnie niedopasowany. Ta estetyczna przewrotność sygnalizuje refleksję nad powtarzalnością historii, w której te same problemy przybierają nowe niespodziewane formy.

      Strona artysty: http://pawelsadaj.com/

      W kręgu moich głównych zainteresowań leżą procesy zachodzące w kulturze, które można określić fenomenem ewolucyjnym – mówi artysta - definicja ewolucji zakłada zmiany, dostosowanie się, rozwój czy schyłek danej populacji. Ludzie w swojej masie są zaprzeczeniem tego mechanizmu. Teoretycznie uczymy się, rozwijamy, odkrywamy, ale mentalnie tkwimy cały czas w tym samym punkcie, który można też określić powtarzającym się cyklem. Fenomen ten musi doprowadzić do zagłady. Nurtuje mnie pytanie, czy można to powstrzymać poprzez prowokowanie ludzi do autoanalizy i wyciągania wniosków.      Projekt „Hotel Medusa” to opowiedziana w siedmiu obrazach historia, która niczym klasyczny dramat rozgrywa się w jednym miejscu i w czasie jednej nocy. Uczestniczy w niej dziewięć postaci reprezentujących światowe mocarstwa oraz konkretne grupy społeczne, których losy oglądamy z perspektywy widowni w teatrze. Większość z nich nie doczeka końca wieczoru, zginie w tragicznych okolicznościach.      Główną inspiracją dla powstania tego cyklu był namalowany w 1819 roku obraz Théodore Géricaulta zatytułowany „Tratwa Meduzy" upamiętniający wydarzenia, które miały miejsce trzy lata wcześniej u wybrzeży Senegalu, dotyczące zatonięcia fregaty Meduza ze 150 pasażerami na pokładzie. Obraz przedstawiający zdradzonych i porzuconych na tratwie rozbitków dryfujących po wzburzonym morzu symbolizuje upadek idei Rewolucji Francuskiej.

      Scenariusz mojego projektu i historia „Tratwy Meduzy“ są podobne – mówi Sadaj - zaczyna się od idei, potem następują zdrada, walka, upadek, śmierć, bezsilność. Różnica polega na tym, że obraz Gericaulta przedstawia zakończenie historii, zaś w „Hotelu Meduza” opowieść nie kończy się, lecz rozpoczyna od nowa. Pozostaje nadzieja na odrodzenie się idei.

      Obraz Géricaulta to nie jedyne źródło, do którego sięgnął artysta. W projekcie „Hotel Medusa” znajdziemy znacznie więcej odniesień do słynnych dzieł malarstwa europejskiego i przedstawionych tam postaci. Są tu nawiązania do „Śmierci Marata” Jacques-Louisa Davida, "Sieroty na cmentarzu" Eugene’a Delacroix, „Trzeciego maja 1808” Francisco Goyi, „Upadku Ikara” Pietera Bruegela, „Guerniki” Pabla Picassa i wielu innych. Przedstawione na fotografiach sceny mają charakter głęboko symboliczny, ich zrozumienie stanowi nie lada wyzwanie dla naszej erudycji i znajomości historii sztuki.

      Postacią przywołującą przesłanie „Tratwy Meduza” jest kobieta na ostatnim, siódmym zdjęciu - tłumaczy Sadaj - stylizacją nawiązuje do romantycznej postaci Cecylii Gallerani pędzla Leonarda da Vinci, tu jednak odebrano jej gronostaja – tajemniczego kochanka (Ludovico Sforza), skazując ją na życie bez nadziei i miłości. Odwrócone dłonie w geście bezsilności symbolizują upadek idei.

      Nagromadzenie odniesień historycznych oraz kolorystyczne nawiązania do estetyki francuskiego romantyzmu zderzone z historią o współczesnych realiach społeczno-politycznych prowokują odbiorcę do głębokiej refleksji nad polityką i wizualnością naszych czasów.      To wszystko już się wydarzyło, zmieniają się tylko nazwy i miejsca, pozostaje pytanie – w którym momencie cyklu jesteśmy teraz? - pyta artysta.

      Paweł Sadaj jest absolwentem ASP w Gdańsku, wydziału grafiki. W swoich pracach stosuje różne techniki tworzenia obrazu, z powodzeniem łącząc tradycyjną fotografię i najnowsze technologie komputerowe. Swój warsztat doskonalił, pracując przy tworzeniu efektów specjalnych w filmach. Inspiruje go historia sztuki, a w szczególności malarstwo. Uwielbia łączyć – zarówno różne okresy sztuki, jak i technologie. Duży wpływ na jego twórczość wywarły fotografie Ryszarda Horowitza. Sadaj jest laureatem wielu konkursów. Swoje prace wystawiał w Polsce i za granicą, w tym w 2019r. na prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej Nord Art w Büdelsdorf w Niemczech.

      Link do transmisji: https://www.facebook.com/events/710533739776927/

      Zapraszam!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie