• Biblioteka

     • Kultura na weekend!
     • Kultura na weekend!

     • 22.01.2021 14:03
     • Mili Licealiści!

      Na każdy dzień weekendu proponuję Wam jakąś artystyczną rozrywkę, tym razem literacko-muzyczną, teatralną, filmową...

      Z Wiatrem”. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze K. K. Baczyńskiego

      Piątek, g. 19.00

      Zapraszam na niezwykłe wydarzenie w dniu 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku i żołnierza AK poległego w Powstaniu Warszawskim.

      WYSTĄPIĄ:
      Sławomir Zygmunt - śpiew, gitary, harmonijka ustna
      Warszawiak z Czerniakowa, odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest muzykiem, dziennikarzem, pisarzem i producentem, w przeszłości związanym ze słynnym klubem Hybrydy. Nagrał dziesięć solowych płyt z piosenkami, a jego utwory znalazły się także na kilku składankach z piosenką poetycką. Jest autorem książek (“Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki”, „Spotkania z…”oraz powieści “Anna oraz inne klubowe opowiastki”, której akcja rozgrywa się w klubie Hybrydy. Komponuje także muzykę do filmów dokumentalnych (m.in. “Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej”).

      Krzysztof Domański - gitara akustyczna
      Aleksander Nowacki - instrumenty klawiszowe

      PROGRAM KONCERTU:
      Hymn wieczorów miejskich
      Mazowsze
      Pragnienia
      Z wiatrem
      Maszeruje pluton
      Biała magia
      Źródło
      Dom poety
      Piosenka śnieżna żołnierza
      O Barbaro
      Tych miłości
      Kołysanka
      Kolęda
      Westchnienie
      Bez imienia
      Elegia o chłopcu polskim
      Na oceanach

      Transmisja na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCVyLxpK2aZXh4NZG0NByXQQ

      Rosemary”, reż. W. Faruga - transmisja spektaklu ze Sceny Kameralnej

      sobota, g. 19.00

      "Rosemary" – to przedstawienie nagrodzone Złotymi Maskami (najlepsza rola kobieca oraz spektakl roku).

      Dostęp na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCNa_jh65zN-PzE8I4sY21Sw

      A jeśli diabeł nie istnieje?
      Jeśli zło pochodzi tylko od człowieka?
      Kto wówczas będzie odpowiedzialny za tragedię Rose?
      Czy dziś, 50 lat po premierze filmu Polańskiego, bohaterce uda się odzyskać własny głos i przeciwstawić złu, którego doświadcza?

      Spektakl Wojciecha Farugi wchodzi w odważny dialog z legendarnym filmem Romana Polańskiego. Tekst Magdy Fertacz pozbawia nas wygodnej, zwalniającej z odpowiedzialności wymówki o abstrakcyjnym charakterze zła. Z tej perspektywy historia znana z „Dziecka Rosemary” nabiera nowego, jeszcze bardziej przerażającego, bo ludzkiego wymiaru.

      OBSADA:
      Aleksandra Przybył Rose
      Piotr Bułka Guy/Hutch
      Bogumiła Murzyńska / Krystyna Wiśniewska Minnie/Matka Rose
      Antoni Gryzik Roman/dr Sapirstein
      Alicja Hudeczek Samantha

      TWÓRCY:
      Magda Fertacz tekst
      Wojciech Faruga reżyseria, scenografia i reżyseria świateł
      Konrad Parol kostiumy
      Joanna Halszka Sokołowska muzyka
      Barbara Dudek inspicjent, sufler
      Waldemar Janiszek, Bartłomiej Sowa, Szymon Suchoń realizacja światła i projekcji
      Marek Skutnik realizacja dźwięku

      Stół” - premiera

      Niedziela, g. 20.00

      Zapraszam na premierę online filmu „Stół” – drugiej części „Tryptyku Stolarskiego”.

      Transmisja na YouTube:
      https://www.youtube.com/channel/UCThXnWPgWN0vcgo_3zhQJCA

      Dręczeni poczuciem pustki, samotni, niekochani, uciekamy w alternatywny świat marzeń. Idealny świat iluzorycznego szczęścia, nieziemskiej miłości i całkowitego spełnienia. Co się stanie, gdy spróbujemy tę precyzyjnie nakreśloną wizję odtworzyć w bezlitosnych warunkach świata realnego?
      „Stół” to krótka opowieść o marzycielu, zagubionym w realiach współczesności. Czy uda mu się odnaleźć upragnione szczęście?

      OBSADA
      Poldek: Krzysztof Dzierżek
      Weronika: Dorota Słowikowska
      Mężczyzna na parkingu: Dariusz Dłużewski
      Alicja, uczestniczka szybkich randek: Zuzanna Augustyniak
      Andżela, uczestniczka szybkich randek: Małgorzata Gąska
      Dziewczyna z ulotkami: Anna Szafrańska
      Chomik: „Ślicznotka”
      oraz:
      Iwona Turek, Michał Kempisty, Przemek Wójtowicz

      Opieka merytoryczna: Karolina Szablewska, Waldemar Bala
      Postprodukcja dźwięku i obrazu: Waldemar Bala
      Dźwięk: Dział Technik Audiowizualnych BOK
      Światło: Waldemar Bala
      Montaż: Jola Sikorska, Michał Kempisty
      Muzyka: Łukasz Szymański
      Zdjęcia: Waldemar Bala
      Scenografia, kostiumy: Iwona Turek
      Produkcja: Białołęcki Ośrodek Kultury
      Kierownictwo produkcji: Aneta Muczyń
      Scenariusz: Dorota Słowikowska
      Reżyseria: Michał Kempisty

      O PROJEKCIE:
      Artyści Zagłębia oraz zaproszeni goście z Teatru 59 minut, do tej pory mierzyli się głównie z teatralnymi wyzwaniami. W ostatnich miesiącach mieli okazję sprawdzić się w zupełnie innych rolach! Projekt zakładał przejście przez pełen proces powstawania filmu – od napisania scenariusza po postprodukcję. Efekt? Wyprodukowaliśmy aż trzy autorskie filmy krótkometrażowe! Proces pracy przyniósł nie tylko filmowe debiuty aktorskie, ale także scenopisarskie, reżyserskie, scenograficzne i oczywiście producenckie.
      W trakcie pracy nad tryptykiem nasi aktorzy współpracowali z doświadczonymi artystami z dziedziny sztuki filmowej: Karoliną Szablewską, Waldemarem Balą, Ewą Kanią i Krzysztofem Kalisiakiem.
      Film został zrealizowany w ramach projektu „Art fiction. Białołęckie Zagłębie Teatralne robi film”, dofinansowanego przez Fundusz Animacji Kultury Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.

      Udanego, relaksującego weekendu!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Kasia Chmielewska / Radek Duda „Napięcie” - akcja performatywna, g. 19.00
     • Kasia Chmielewska / Radek Duda „Napięcie” - akcja performatywna, g. 19.00

     • 21.01.2021 09:10
     • Kochani!

      Dziś dla odmiany proponuję Wam udział w działaniu z pogranicza teatru/ muzyki/ tańca.

      Plama GAK zaprasza na premierę akcji performatywnej przygotowanej przez dwoje artystów: tancerkę i choreografkę Katarzynę Chmielewską oraz muzyka i kompozytora Radosława Dudę. Po premierze performance’u odbędzie się krótka rozmowa z artystami, którzy opowiedzą o swojej współpracy.

      Zaczęła się podczas pracy nad spektaklami w teatrach dramatycznych, gdzie wchodzili w skład zespołów realizatorów, co zaowocowało w końcu stworzeniem własnego, wspólnego spektaklu "Why don’t you like sadness?". Został on zaprezentowany m.in.: w Teatrze Wybrzeże, TR Warszawa oraz na wielu festiwalach, w tym w Indiach i Gruzji. Został także wybrany jako jeden z dziesięciu spektakli do Polskiej Platformy Tańca (2017).

      Artyści postanowili ponownie się spotkać - w trakcie performance’u "Napięcie", który będzie dla nich improwizowanym szkicem - początkiem pracy nad pełnowymiarowym spektaklem. Podczas działania poddadzą się eksperymentowi, w którym połączeni będą ze sobą liną, tak by móc oddziaływać na siebie w sposób konkretny i bezpośredni. Wyzwoli to szereg zależności, interwencji i napięć wpływających na działania obojga twórców, na ich decyzje odnośnie tworzenia muzyki i choreografii w trakcie trwania akcji.

      Zadanie to przyczyni się do odnalezienia nowego obszaru spotkania oraz do stworzenia ciekawej propozycji scenicznej opartej o wzajemne zależności.      W ten prosty sposób artyści odniosą się również do obecnej rzeczywistości pandemicznej, w której zależności międzyludzkie stają się ogromnie znaczące i często trudne. A to powoduje częste oscylowanie wokół konfliktu.

      Transmisja na kanale YouTube plamaGAK: https://www.youtube.com/user/klubplama

      O twórcach:

      Katarzyna Chmielewska - założycielka i dyrektor artystyczna Teatru Dada, choreografka, tancerka, nauczycielka tańca; laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt dorobku i wybitne osiągnięcia artystyczne.Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1993); studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli (1997-98). Od 1993 współtworzy wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw; związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie regularnie tworzy i prezentuje swoje spektakle. Działając od początku jako kolektyw twórczy stworzyli dotąd blisko 50 przedstawień, współpracując na stałe z kilkunastoma artystami z Polski, Europy i ze świata. W Teatrze Dada w ramach swej pracy artystycznej prowadzi lekcje z techniki tańca współczesnego i improwizacji, realizuje autorskie choreografie. Regularnie współpracuje też jako choreograf z innymi reżyserami w Polsce przy realizacji licznych spektakli w teatrach dramatycznych. Uczestniczy również w międzynarodowych projektach i warsztatach. Współpracuje z kolektywem artystycznym "Shifts Art in Movement" z Berlina, założonym przez Malgven Gerbes i Davida Brandstätter, w latach 2014-16 występując w spektaklach Festina Lente oraz Air. Z Teatrem Dada występowała dotychczas w wielu krajach na całym świecie, m.in. Festival d’Avignon (Avignon, Francja), La MaMa Theatre i Danspace (Nowy Jork, USA), Live Arts Festival (Filadelfia, USA), Sammukh NSD (Nowe Delhi, Indie), Sishir Mancha NSD (Kalkuta, Indie), The Rang Rajasthan Festival (Jaipur, Indie), Beijing Fringe Festival (Pekin, Chiny), SIDance Seoul International Dance Festival (Seul i Busan, Korea Płd.).      Radosław Duda - kompozytor, producent i multiinstrumentalista wywodzący się z warszawskiej sceny niezależnej. Twórca muzyki do wielu spektakli teatralnych. Komponował do przedstawień Marcina Wierzchowskiego, Juli Holewińskiej, Atsushiego Takenouchi, Agaty Biziuk, Katarzyny Chmielewskiej, Kuby Kowalskiego, Michała Sieczkowskiego, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Bartosza Frąckowiaka. Autor oprawy dźwiękowej do pracy Mikołaja Długosza prezentowanej w ramach wystawy Betonowe dziedzictwo. Od Le Corbusiera do blokersów (CSW w Warszawie, 2007). Otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu Good Night Cowboy na XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2015). Występował na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, m.in.: w Indiach, Japonii, Gruzji, Ukrainie, Niemczech i Belgii oraz na Unsound Festival, Open’er Festival, OFF Festival, Audioriver.

      Zapraszam do udziału, zapowiada się emocjonująco!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Dwa wydarzenia czytelnicze na dziś
     • Dwa wydarzenia czytelnicze na dziś

     • 20.01.2021 10:45
     • Drodzy Licealiści!

      Wracam do serwowania Wam wartościowych, interesujących imprez czytelniczych, o których na bieżąco Was informuję. Niejedna z nich zostanie poświęcona literackim i kulturalnym Patronom roku 2021, którymi ogłoszono: Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i Cypriana Kamila Norwida. Sami widzicie, że sytuacja jest zupełnie wyjątkowa, bo każdy z tych twórców jest gigantem literatury, reprezentuje inny, bogaty i znaczący świat myśli i słowa... Każdemu z osobna poświęcę odrębny tekst anonsujący jego twórczość.

      Dziś chciałbym polecić Wam dwa wydarzenia literackie, które konkurują ze sobą zarówno pod względem atrakcyjności, jak i pory emisji. Nie ma innej rady: wybierajcie.

      Spotkanie online z Margaret Atwood, g. 17.45

      Spotkanie z Margaret Atwood, kanadyjską pisarką i poetką, krytyczką literacką, aktywistką społeczną i ekologiczną. Prowadzić je będzie Sylwia Chutnik, rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.

      Margaret Atwood, której dzieła wydane zostały w czterdziestu pięciu krajach, jest autorką ponad pięćdziesięciu książek beletrystycznych, zbiorów poezji, esejów i komiksów. Jej najnowsze dzieło „Testamenty”, będąca długo wyczekiwaną kontynuacją „Opowieści Podręcznej¨, jest jedną z dwóch książek nagrodzonych zeszłoroczną (2019) Nagrodą Bookera.

      Zdobywczyni licznych nagród literackich, m. in. Nagrody Gillera, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Franza Kafki, Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich, PEN Center USA Lifetime Achievement Award i Los Angeles Times Innovator’s Award.

      Spotkanie online dostępne będzie tylko i wyłącznie w trakcie jego trwania.

      Transmisja na FB: https://www.facebook.com/LiterackiSopot/

      Czytelnia POLIN online | Jakie jest dziedzictwo polskich Żydów?, g. 18.00

      Zapraszam na dyskusję z autorami katalogu nowo otwartej galerii POLIN "Dziedzictwo".

      W spotkaniu weźmie udział czterech z jedenastu autorów książki "Dziedzictwo polskich Żydów", która ma na celu poszerzenie dyskusji na temat udziału polskich Żydów w wielu dziedzinach życia i twórczości w sposób, który w samej galerii nie jest możliwy:

      prof. Stanisław Krajewski, dr Karolina Szymaniak, dr Michał Trębacz, dr Tamara Sztyma.

      Dyskusja rozwinie refleksję nad tym, jakie były środowiskowe i tożsamościowe czynniki, które kształtowały drogi polskich Żydów oraz ich osiągnięcia. Jakie bariery i jakie możliwości napotykali Żydzi w dziedzinach, w których się wyróżniali? Czy do dziedzin, którymi się zajmowali, wnieśli jakieś wartości wyniesione z żydowskiej lub z polsko-żydowskiej kultury?

      Czy możliwe jest w ogóle jednoznaczne zdefiniowanie dziedzictwa polskich Żydów? A jeśli nie – według jakich kluczy można próbować je definiować? W jaki sposób tworzone są kanony sławnych osób, jaki jest mechanizm przechodzenia do historii lub bycia przez nią zapomnianym?

      Link do transmisji: https://www.facebook.com/polinmuseum/

      Serdecznie zachęcam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • „Akceptacja” | „Młodzi i FINA” #1, g. 19.00
     • „Akceptacja” | „Młodzi i FINA” #1, g. 19.00

     • 19.01.2021 10:43
     • Moi Mili!
      Wraz z nowym rokiem wraca cykl filmowy Ninateki i FIN-y – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie „Młodzi i FINA”. Będzie to kontynuacja idei prezentowania nowego polskiego kina. Podczas spotkania poświęconego „Akceptacji”, zaprezentowany zostanie blok złożony z trzech filmów krótkometrażowych fabularnych oraz jednej krótkiej animacji. Prezentowane filmy zostały zrealizowane z niezwykłą wrażliwością i dzięki wnikliwej obserwacji rzeczywistości społecznej. Obrazy podejmują różne tematy, ale wszystkie łączy temat akceptacji.      Program:

      godz. 19:00 na https://ninateka.pl/

      Wenus z Willendorfu”, reż. Zuzanna Grajcewicz
      Filmowa gra z bodyshaming. Groteskowa konwencja historii walki o przybranie na wadze w klinice „Fit&Fat” minimalnie oswaja wciąż narastający problem społeczny.

      Maria nie żyje”, reż. Martyna Majewska
      Surrealistyczna pośmiertna podróż, osnuta oniryczną atmosferą i dopełniona pięknymi czarno-białymi zdjęciami. O samobójczyni poszukującej przyczyny własnej śmierci, ciekawej jak świat wygląda po jej odejściu.

      Gwiazdeczka”, reż. Natasza Parzymies
      Film o więziennej rzeczywistości i konieczności integracji nawet w najmniej sprzyjających warunkach.

      Oddychaj”, reż. Kamila (Jasińska) Okrutny
      Autoterapeutyczna etiuda o lęku społecznym i nieśmiałości, która doskonale ilustruje reakcje wielu ludzi na stresujące sytuacje.

       

      godz. 20.30 | Streaming na profilu FINA: https://www.facebook.com/finawalbrzyska/

      Rozmowa z twórcami, którą poprowadzi Anna Serdiukow.

      Partnerzy
      Cykl współorganizowany jest przez Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie oraz Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Festiwal Młodzi i Film jest najstarszym festiwalem prezentującym debiuty.

      Serdecznie zachęcam do udziału w imprezie!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • "Memento mori" J. Roszkowski - czytanie online 18 stycznia, g. 19.00
     • "Memento mori" J. Roszkowski - czytanie online 18 stycznia, g. 19.00

     • 18.01.2021 10:37
     • Drodzy Uczniowie!

      Zapraszam na czytanie „Memento mori” Jakuba Roszkowskiego, w reżyserii Zofii Gustowskiej.


      W niewyjaśnionych okolicznościach dochodzi do kolejnych zabójstw osób duchownych. Elementem łączącym ofiary są domniemane przestępstwa, których mieli dopuszczać się za życia. Malwersacje finansowe, rozwiązłość, molestowanie psychofizyczne, pedofilia… Lista grzechów wydłuża się z dnia na dzień, a wśród wiernych rodzi się coraz większy niepokój. Kościół odmawia komentarza, dziennikarze nie odpuszczają i za wszelką cenę próbują dociec prawdy.

      Napisany kilka lat temu dramat Jakuba Roszkowskiego staje się dziś mocnym i niezwykle aktualnym komentarzem do bieżących wydarzeń związanych z tematem skandali seksualnych, nadużyć i przemocy w Kościele katolickim, oraz stopniowym odkrywaniem nieznanego i mrocznego oblicza tej instytucji.


      Autor: Jakub Roszkowski
      Reżyseria: Zofia Gustowska
      Obsada: Henryk Niebudek, Adam Ferency, Anna Moskal, Anna Gajewska, Modest Ruciński, Marcin Wojciechowski

      Po czytaniu odbędzie się dyskusja z udziałem prof. Tadeusz Bartosia, prof. Stanisława Obirka, O. Tomasza Dostatniego i Zofii Gustowskiej. Dyskusję poprowadzi Wojciech Majcherek.

      Link do transmisji: https://www.facebook.com/TeatrDramatycznyWarszawa/

      Ze wszech miar życzę Wam wielkiej siły, spokoju, radości, sukcesów w II semestrze, pozdrawiam serdecznie!

      Przy okazji przypominam adresy bibliotek cyfrowych:
      https://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra

      http://www.pomeranica.pl/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna


      https://polona.pl/

      https://www.europeana.eu/portal/pl

      https://wolnelektury.pl/

      https://fbc.pionier.net.pl/

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie