Uczniowie IX LO w Szczecinie na wystawie w Trafostacji Sztuki
- 04.11.2022 13:35
3 XI 2022r. klasa 3C z inicjatywy Pani Profesor Anny Bieniasz obejrzała wystawę Natalii Romik „KRYJÓWKI. ARCHITEKTURA PRZETRWANIA” w Trafostacji Sztuki w Szczecinie.
Ekspozycję, powstałą w kooperacji z warszawską Zachętą, poświęcono jednemu z zagadnień holokaustu: historii Żydów ukrywających się przed Zagładą w każdy dostępny w ekstremalnych okolicznościach sposób. Wystawa artefaktów będących swoistym przetworzeniem i dokumentem osobistego kontaktu wielu artystów z obiektami-dokumentami – materialnymi „świadkami” walki człowieka o przetrwanie – urasta do rangi symbolu o głęboko humanistycznym i antywojennym czy wręcz pacyfistycznym przesłaniu. Każdy zresztą z osobna czyta się jako symbol, przy zachowaniu świadomości i odczucia fizyczności dzieł, najczęściej odlewów lub odcisków zwyczajnych przedmiotów lub fragmentów przestrzeni, które chroniły znękanych Żydów przed niechybną śmiercią: ułamek ściany z piwnicy, w której potajemnie zamieszkali, odcisk kory drzewa, które stało się dyskretną kryjówką, odcisk korytarza jaskini, szafa z rysunkami młodej osoby, za pomocą których ta wyraziła emocje kipiące w sytuacji traumatycznego „przechowywania się”…
Pokryte srebrem rzeźby robią wstrząsające wrażenie i są hołdem dla ludzkiego życia, dla heroizmu Żydów zdeterminowanych, by przetrwać. Integralną część wystawy stanowią pomieszczone w gablotach dokumentacje: oryginalne przedmioty pozostałe po ofiarach holokaustu, kopie osobistych dokumentów, zdjęcia historyczne i współczesne – utrwalające proces badawczy, którego wynikiem jest ekspozycja Natalii Romik.
Więcej o wystawie przeczytać można na stronie Trafostacji:
Natalia Romik Kryjówki. Architektura przetrwania — TRAFO | TRAFOSTACJA SZTUKI
Na nas, uczniach i nauczycielach, zrobiła piorunujące wrażenie, zasiewając wiele cennych refleksji, będących punktem wyjścia do rozmów na temat wagi utrwalania pamięci o trudnej przeszłości naszych przodków.
Za oprowadzanie po ekspozycji, konieczny i bardzo wartościowy komentarz, dziękujemy Panu Andrzejowi Witczakowi i Pani Adzie Kusiak z Trafostacji Sztuki.
Tekst i zdjęcia: Romuald Kuźmitowicz- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły