• Biblioteka

     • Filmoteka Szkolna z ofertą dla uczniów i nauczycieli
     • Filmoteka Szkolna z ofertą dla uczniów i nauczycieli

     • 24.04.2020 08:28
     • Drodzy Licealiści!

      Filmoteka Szkolna to szeroko zakrojony program edukacyjny Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, tego, który organizuje ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Instytut zajmuje się min. archiwizacją polskich filmów, studiami nad historią i teraźniejszością polskiego kina, prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną skierowaną do szkół, zachęcając przede wszystkim do oglądania wartościowych filmów i zgłębiania zagadnień sztuki filmowej.

      Zachęcam Was do odwiedzania strony FINA: http://www.fn.org.pl/, gdzie fascynaci Dziesiątej Muzy albo po prostu zainteresowani kinem znajdują informacje na temat wydarzeń w polskim przemyśle filmowym, porządkują sobie wiedzę z teorii i historii kina, zbierając inspiracje do własnej twórczości.

      Z kolei strona Filmoteki Szkolnej http://www.filmotekaszkolna.pl/ oferuje zasób materiałów przeznaczonych zwłaszcza dla licealistów – na lekcje szkolne i edukację prowadzoną własną, wybraną ścieżką. Znajdziecie tu mnóstwo materiałów filmoznawczych na różne tematy, poradnik maturzysty z przykładami interpretacji filmów i opracowań ciekawych zagadnień filmoznawczych, ćwiczenia filmowe - instrukcje, jak zrobić własny film. Filmoteka publikuje 61 lekcji poświęconych różnym motywom filmowym w odniesieniu do przykładów wybitnych polskich filmów, ukazanych w kontekście historycznym, politycznym, socjologicznym, estetycznym lub moralnym. Filmy będące przedmiotem zajęć (każdy z nich warto obejrzeć) można znaleźć w zasobach FINA, w Ninatece, na vod.pl, vod.tvp.pl albo na YouTube.

      Jako przykład podpowiadam Wam tę krótką lekcję:

      http://www.filmotekaszkolna.pl/dla-nauczycieli/nasze-lekcje/lekcja-5-obrazy-magiczne

      Pozdrawiam serdecznie przed weekendem!

      Romuald Kuźmitowicz

       

     • więcej
     • Oferta kulturalno-edukacyjna Polskiego Radia
     • Oferta kulturalno-edukacyjna Polskiego Radia

     • 22.04.2020 09:22
     • Drodzy Uczniowie!

      Gorąco zachęcam do słuchania Polskiego Radia - zwłaszcza Dwójki - i korzystania z zasobów informacyjnych na stronie:

      https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka

      Dwójka to kanał radiowy o profilu kulturalnym, co oznacza, że zajmuje się każdą dziedziną kultury (literatura, sztuki plastyczne, teatr, film, muzyka klasyczna, folkowa, awangardowa, eksperymentująca, popularna, pograniczna...) oraz nauki (filozofia, historia, nauki społeczne). Właściwie każdy temat z dziedziny wiedzy i kultury jest w Dwójce obecny, przez kogoś reprezentowany – radio ma swoje osobowości, naprawdę porywające! Oczywiście, publicystyka radiowa komentuje rzeczywistość bieżącą w życiu publicznym i kulturze, to co dzieje się w Polsce i na świecie, jak również prowadzi refleksję, komentuje zjawiska naszego życia w ujęciu historycznym. Oznacza to prawdziwe bogactwo wątków, tematów, studiów, aktywności, za którym idzie moc wrażeń, emocji i intelektualnych impulsów... Przeglądajcie ramówkę Polskiego Radia, zwłaszcza Dwójki – na pewno znajdziecie coś dla siebie: audycję publicystyczną, literacką czy muzyczną. Radio poprowadzi Was dalej – ku światom jeszcze przez Was nieodkrytym...

      Eksplorujcie stronę poświęconą radiowym podcastom – tu znajdziecie mnówstwo zarchiwizowanych ciekawych, dawniejszych i nowszych, audycji z różnych kanałów:

      https://podcasty.polskieradio.pl/

      Co mogę Wam dziś polecić? Maturzystów zachęcam np. do oberzenia bardzo interesującej realizacji „Kartoteki” Tadeusza Różewicza (jest to póba z udziałem publiczności):

      https://www.polskieradio.pl/8/1874/Artykul/2496021,Kartoteka-Rozewicza-Obejrzyj-spektakl-wideo

      Wszystkich zachęcam do słuchania Marka Kondrata czytającego „Mistrza i Małgorzatę”:

      https://www.polskieradio.pl/8/4346/Artykul/2487823,Marek-Kondrat-czyta-Mistrza-i-Malgorzate

      i udziału w dzisiejszym wieczornym koncercie „Filharmonii Dwójki” o godzinie 19.00:

      https://www.polskieradio.pl/8/688

      Nade wszystko jednak życzę Wam bardzo satysfakcjonujących własnych poszukiwań audycji, które odpowiedzą na Wasze potrzeby. Radio Was nie zawiedzie.

      Pozdrawiam serdecznie!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Propozycje stron przydatnych w nauce języków obcych
     • Propozycje stron przydatnych w nauce języków obcych

     • 21.04.2020 08:49
     • Drodzy Uczniowie!
      Dziś chcę podsunąć Wam propozycje narzędzi do nauki języków obcych, które - jak inne środki, jakie zyskujecie w szkole - czynią ją procesem przyjemnym i twórczym. Poniżej znajdziecie rekomendacje zasobów, które mogą Wam w tym pomóc.

      Duolingo – jedno z najpopularniejszych i najbardziej znanych narzędzi do nauki języka obcego online, dobry punkt startowy – szczególnie, gdy chcesz zacząć przygodę z nowym językiem i popróbować, na ile Ci się spodoba.

      Anki lub Quizlet – czyli fiszki online. Nieocenione źródło pomocy w nauce dla wzrokowców. Można zrobić własny zestaw, można skorzystać z gotowego. Dodatkowo oferuje wsparcie w nauce wymowy i ćwiczenia utrwalające.

      Pod101 – kompletny kurs języka obcego online. W zależności od wybranej subskrypcji oferuje dostęp do różnych opcji. Przy pierwszym zalogowaniu można skorzystać z siedmiodniowego bezpłatnego okresu próbnego na pakiet Premium.

      Teach Yourself – coś w rodzaju biblioteki online, której bogate zbiory służą, m. in., nauce języków obcych. Znajdziecie tam mnóstwo ebooków i audiobooków (również darmowych), ułatwiających doskonalenie umiejętności rozumienia ze słuchu.

      Pamiętajcie jednak – niezależnie od wybranego narzędzia, w nauce języków obowiązuje pewna zasada:
      Languages cannot be taught, they can only be learned“ (Luca Lampariello, włoski poliglota).
      A zatem – dobre narzędzie może bardzo pomóc, ale to Twoja motywacja decyduje o sukcesie.

      Powodzenia!
      Romuald Kuźmitowicz

       

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie