• Biblioteka

     • Teatr w pandemię!
     • Teatr w pandemię!

     • 04.05.2020 09:53
     • Tęsknicie z teatrem? Wiele z nich stara się zadbać o publiczność, oferując ciekawe inicjatywy teatralne i parateatralne.

      Zachęcam Was do śledzenia strony Teatru Współczesnego w Szczecinie, przekonacie się, teatr działa i to w nowym wymiarze:

      https://wspolczesny.szczecin.pl/teatr-w-czasach-zarazy-probujemy-zdalnie/

      Teatr zawsze poszukuje, przesuwa granice, stara się znaleźć nie tylko nowe tematy i formy wyrazu, ale też nowe sposoby komunikcji z widzem. Dlatego teatr wciąż żyje i sam siebie definiuje na nowo, choćby w taki spsób – Współczeny otworzył „Czwartą scenę”:

      https://wspolczesny.szczecin.pl/kolejne-odcinki-czwartej-sceny/


      Podwoje online otwarł też min. londyński The National Theatre.

      Od 30 kwietnia możemy oglądać realizację kultowego „Frankensteina” w reżyserii Danny’ego Boyla („Trainspotting”, „Slumdog Millionaire”), z doborową obsadą: Benedicta Cumberbatcha („Doctor Strange”, „Hamlet”, „Sherlock”) i Jonny’ego Lee Millera („Elementary”, „Trainspotting”). Niezwykłym elementem tej produkcji jest fakt, iż powstały jej dwie wersje, w których Cumberbatch i Lee Miller zamieniają się rolami twórcy i potwora.

      Tha National Theatre udostępnia obydwie wersje:

      · Cumberbatch jako stwór, Lee Miller jako Frankenstein-stwórca: od 30 kwietnia do 7 maja, (streaming dostępny od godz. 20.00)

      · Cumberbatch jako Frankenstein-stwórca, Lee Miller jako stwór: od 1 maja do 8 maja (streaming dostępny od godz. 20.00).

      Link:

      https://benedict-cumberbatch.com/national-theatre-to-stream-both-versions-of-frankenstein-on-youtube/#more-941


      Majowego nastroju!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Porywająca literatura na długi weekend
     • Porywająca literatura na długi weekend

     • 30.04.2020 09:15
     • Drodzy Licealiści!

      Przed długim weekendem chciałbym zaanonsować Wam trzy książki – każda jest inna a zajmująca i naprawdę warta zainteresowania. Dwie mają charakter publicystyki odnoszącej się do zjawisk współczesnego świata: „Izrael oswojony” - osobista, choć pisana z godnym podziwu dystansem literatura faktu z pogranicza autobiografii i reportażu; „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” - przejmujące reportaże z diagnozą ważnych problemów społecznych i głębokich różnic w postrzeganiu współczesnej rzeczywistości. Kontrapunktem dla nich będzie kanoniczna już powieść „Sztukmistrz z Lublina”, nasycona mistycyzmem, filozofująca, z bohaterem rozmiłowanym w smakowaniu życia, próbującym nadać mu nowy wymiar...


      Ela Sidi „Izrael oswojony” (Wydawnictwo MUZA)

      Już znacie Izrael? Ten z doniesień o wojnie, napięciu na Bliskim Wschodzie, aktach terroryzmu? Z thrillerów? Z powieści Amosa Oza, Meira Shaleva, Lizzie Doron, Eshkola Nevo? A może od dawna jest na liście Waszych podróży? Przeczytajcie jednak tę książkę, bo to naprawdę rzadka okazja!

      Ela Sidi pokazuje Izrael taki, z jakim przyszło się oswajać właśnie jej, pochodzącej z Polski nie-Żydówce, która emigrację "otrzymała w podarunku wraz z mężem, Izraelczykiem". Z humorem i nie bez autoironii opisuje dylematy, jakie nagle wtargnęły w jej życie. W jakim tu mówi się języku, czy raczej w ilu mówi się językach? Czy każdy Izraelczyk jest Żydem, kto jest, a kto nie jest Żydem i jakie w państwie żydowskim ma to znaczenie? Z kim zasiada się, a z kim nie przy jednym stole, co na nim postawić i jak to powinno być przyrządzone? Co jest sprawą tradycji i zwyczaju, a co zakazem i nakazem religijnym respektowanym przez prawo? A we wszystko to wplecione są ważne wydarzenia publiczne, historie konkretnych ludzi, anegdoty, popularne dowcipy.

      Izrael Eli Sidi to kraj na wskroś nowoczesny, w którym tradycja ma zagwarantowane prawem miejsce, a w klimatyczne i krajobrazowe kontrasty zadziwiająco wpisują się skrajne różnice religijno-społeczne. Dla niej jest, jak sama pisze, fascynującym światem złożonym z tysięcy niepasujących do siebie, ściśniętych na małej przestrzeni kawałków, gdzie codzienność toczy się w sporach i kompromisach. Tu zawsze jest "i tak, i nie i dobrze, i źle. Lewiego Eszkola, premiera Izraela, spytano kiedyś: kawa czy herbata? Pół na pół - padła bardzo izraelska odpowiedź".


      Isaac Bashevis Singer „Sztukmistrz z Lublina”(Wydawnictwo Literackie)

      Tę książkę miliony czytelników na całym świecie od lat umieszcza na liście lektur, które odmieniły ich życie. Wybitna powieść, jedno z najlepiej znanych dzieł noblisty Izaaka Bashevisa Singera, powraca w nowym wydaniu.

      Jasza Mazur, choć tylko sztukmistrz, uchodził za majętnego i szczęśliwego człowieka - miał wierną żonę, romans z asystentką i kochanki w kilku miastach. Potrafił pozyskać życzliwość każdego, kogo spotkał i - przekonany o własnej wyjątkowości - zdawał się drwić z Boga swoich przodków. Poważnym moralistom, którzy usiłowali go sprowadzić na drogę cnoty, odpowiadał zawsze: "Kiedy byliście w niebie? Jak wyglądał Bóg?". Jednak w pewnym momencie Jasza, nawykły do brania wszystkiego w posiadanie jednym gestem, poznaje w Warszawie Emilię - pierwszą kobietę, która zdaje mu się być twierdzą nie do zdobycia. Sztukmistrz zaczyna tracić rezon i spoglądać z innej perspektywy na swoje walące się w gruzy życie.

      Wolna od zbędnej ckliwości historia o buncie i akceptacji, o wahaniu poprzedzającym wybór właściwej drogi i o zmaganiach z własną tradycją. Singer przekonuje, jak nieodzowne jest stawianie sobie pytań, nawet jeśli nie ma na nie poprawnej odpowiedzi.


      Tomasz Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wyd. Otwarte)


      Siedem podróży w czasie. A ponieważ czas dany nam jest jako pamięć, będzie to siedem podróży przez siedem pamięci siedmiu zwykłych ludzi. Niby ten sam świat i te same czasy, ale widziane z różnych perspektyw – mieszkańca Ugandy, USA, Kolumbii, Indii, Finlandii, Zimbabwe i Japonii.

      Siedem opowieści zwykłych ludzi o problemach, wyzwaniach, szansach i możliwościach. Ich zestawienie uświadamia, jak wiele zależy od tego, czy miało się szczęście urodzić się tu, a nie gdzieś indziej. Siedem ludzkich historii i jedna próba odpowiedzi na pytanie, po co to wszystko.

      Najnowsza książka nagradzanego reportażysty Tomasza Michniewicza to niezwykłe połączenie zapisu osobistych historii i wnikliwego spojrzenia na globalne problemy współczesnego świata. Autor w niezwykle plastyczny iwiarygodny sposób pokazuje świat takim, jak widzą go bohaterowie, zmuszając do refleksji nad kondycją człowieczeństwa.

      Z przekonaniem polecam Wam każdą z tych pozycji, mnie zafascynowały, może porwą i Was.

      Radości na cały długi weekend!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Propozycja MezzoTV
     • Propozycja MezzoTV

     • 29.04.2020 08:44
     • Witajcie!

      Z całą pewnością każda (-y) z Was ma już własne muzyczne zainteresowania, obszary muzyki szczególnie Wam bliskie i ważne. Dziś chciałbym Was zachęcić do korzystania z repertuaru, moim zadaniem, jednej z najbardziej interesujących telewizji muzycznych, której program skierowany jest do melomanów, miłośników opery, tzw. muzyki klasycznej, tańca artystycznego i jazzu - a adresowany do odbiorców w różnym wieku.

      MezzoTV oferuje wiele programów muzycznych i ma potężne archiwum koncertów symfonicznych, kameralnych z najlepszych filharmonii, sal koncertowych, klubów jazzowych, oper i teatrów muzycznych czy baletowych z całego świata. Prezentuje dorobek muzyczny z szerokiwgo wachlarza: od rekonstrukcji muzyki antycznej, poprzez wszystkie epoki – do naszej współczesności. Dajcie się skusić obietnicą niezapomnianych wrażeń ze słuchania koncertów i oper w najświetniejszych wykonaniach, pod najbardziej uznanymi nazwiskami dyrygentów i reżyserów muzycznych. Mezzo prezentuje festiwale, cykle artystyczne, a także unikatowe, jednorazowe wydarzenia muzyczne z całego świata, warto śledzić program na bieżąco:

      https://www.mezzo.tv/en

      Na stronie znajdziecie codzienny program kanału wraz ze szczegółowymi informacjami o audycjach. Wierzę, że coś Was zainteresuje, zwłaszcza w weekendy, kiedy macie więcej czasu na korzystanie z dobrodziejstw kultury.

      Dziś polecam Wam wieczorny koncert z urozmaiconym i bardzo ciekawym repertuarem od romantyzmu do współczesności:

      https://www.mezzo.tv/en/Classical/Daniel-Harding-and-the-Orchestre-de-Paris-the-50th-anniversary-concert-1839

      Pozdrawiam Was!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Wydarzenia czytelnicze online
     • Wydarzenia czytelnicze online

     • 28.04.2020 10:07
     • Mili Uczniowie!

      Dziś chcę Wam zaproponować kilka interesujących wydarzeń czytelniczych online, niektóre z nich to imprezy cykliczne. Mam nadzieję, że Was zainteresują.

      Opowieści w czasach zarazy

      To seria wirtualnych spotkań z pisarkami i pisarzami. Każdego dnia (za wyjątkiem weekendów) o godzinie 19:00 na fanpage’u Agencji Autorskiej "Opowieści" możemy posłuchać ludzi kultury, którzy opowiedzą o literaturze i o swojej pracy.
      Zza biurek, z terenu, z Polski i z dalekiej Północy, specjalnie dla Was – opowieści w czasach zarazy.
      Dziś o 19.00 – Marek Szymaniak

      Link:

      https://www.facebook.com/agencjaopowiesci/

       

      OKna szeroko otwarte - projekt online Gdyńskiego Centrum Kultury

       

      Codziennie w tym samym miejscu naYouTube, o tej samej porze - godz. 20:00 artyści czytają
      minipowieść Janusza Głowackiego „My sweet Raskolnikow” w reżyserii Oleny Leonenko-Głowackiej. To błyskotliwa, ironiczna i wciąż aktualna opowieść o Polsce i Polakach, w której znajdziemy to wszystko za co Janusza Głowackiego lubimy (lub nie), podziwiamy (lub nie), ale wciąż czytamy, bo jak nikt inny miał umiejętność pokazania prawdy o nas samych.

      Link:
      https://www.youtube.com/playlist?list=PLcAEyUX03TCJ_Xn3P6v0Wu4ZkOj3-QsHY

      Bendyk: Przed apokalipsą / Studio Online

      8 kwietnia ukazała się nowa książka Edwina Bendyka. Powiedzieć, że trafia w swój czas, to nic nie powiedzieć. „W Polsce, czyli wszędzie” to opowieść o końcu naszego świata, próba refleksji nad tym, co możemy zrobić, kiedy coraz wyraźniej widzimy zbliżający się zmierzch cywilizacyjnego modelu, który budowaliśmy przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Wszystko zaczyna się tu od dramatycznego pytania: czy Polska przetrwa do 2030 roku?
      Obszerne fragmenty książki, wybrane specjalnie przez autora czytają aktorki STUDIO: Halina Rasiakówna i Dominika Ostałowska.

      Co tydzień dwa odcinki. We wtorki i piątki o godz. 13.00.
      Transmisja na profilu FB: https://www.facebook.com/studio.teatr/

      Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1079372032528302/

       

      Życie po końcu świata. Grupa czytelnicza #3 - spotkanie online

      28.04.2020 godz. 18:00 odbędzie się spotkanie online otwartej grupy czytelniczej "Życie po końcu świata", która buduje i rozwija wspólną bazę teoretyczną pomocną w myśleniu i dyskutowaniu o katastrofie klimatycznej. Spotkania mają formę warsztatów z tekstami, w czasie których analizuje się przyczyny, skutki i przebieg planetarnej zmiany w kontekście działań artystycznych, dźwięku, geopolityki, myśli ekologicznej, etyki, estetyki, filozofii, ekonomii oraz propozycji możliwych działań. Grupę czytelniczą organizują Jakub Depczyński i Bogna Stefańska. Zajęcia w ramach "Życia po końcu świata" odbywają się poprzez aplikację Zoom.

      Podczas dzisiejszego spotkania grupy odbędzie się rozmowa o tekście "Głęboka adaptacja" prof. Jema Bendella - światowej sławy specjalisty w zakresie zarządzania, komunikacji, przywództwa i zrównoważonego rozwoju, który pod wpływem konfrontacji z literaturą na temat katastrofy klimatycznej postanowił zupełnie porzucić swoją dotychczasową karierę i poświęcić się działaniu na rzecz przystosowania do planetarnych przemian. W swoim artykule Bendell kreśli pesymistyczną wizję zderzenia ludzkiej cywilizacji z ograniczeniami środowiskowymi, które doprowadzi do nieuchronnej zapaści społecznej, ekonomicznej i politycznej. Jednocześnie autor stara się zasugerować kierunki możliwych działań adaptacyjnych i proponuje nam ponowne, poważne przemyślenie tego co i po co robimy.

      Tekst Bendella znajdziecie tu:

      http://lifeworth.com/DeepAdaptation-pl.pdf

      Link do wydarzenia:

      https://www.facebook.com/events/565012687504663/

      Czytelnia POLIN | Anne Applebaum

      28 kwietnia - wspólnie z wydawnictwem - OsnoVa Publishing, Czytelnia POLIN zaprasza na spotkanie online wokół książki „Matka Polka” – wywiadu rzeki, który z Anne Applebaum przeprowadził Paweł Potoroczyn.

      W związku z pandemią premiera książki została przeniesiona na wrzesień 2020 roku. Spotkanie online ma więc charakter przedpremierowy. Rozmowę poprowadzi Piotr Kraśko.

       

      Anne Applebaum jest dziennikarką „The Atlantic” I wykładowcą w Johns Hopkins University, gdzie prowadzi badania nad dezinformacją w XXI wieku. Autorka kilku książek: „Gułagu za który otrzymała nagrodę Pulitzera, „Czerwonego głodu” i „Za żelazną kurtyną”. Przez piętnaście lat była dziennikarką i redaktor „The Washington Post”. Żona Radosława Sikorskiego, byłego ministra spraw zagranicznych RP.

       

      Dziennikarka i pisarka w książce szczerze dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi zmian zachodzących w świecie, opowiada o własnych życiowych wyborach, swojej fascynacji Rosją, a także tłumaczy dlaczego zdecydowała się przyjąć polskie obywatelstwo i zamieszkać w kraju nad Wisłą.

      Link do wydarzenia:

      https://www.facebook.com/events/321753355464673/

      Serdecznie zachęcam do wyboru choć jednego z wydarzeń, pozdrawiam Was!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie