• Biblioteka

     • Wystawa na podsumowanie polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego
     • Wystawa na podsumowanie polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego

     • 05.04.2019 11:40
     • 18 marca 2019r. w Starej Rzeźni na Łasztowni otwarto wystawę zatytułowaną „Nie znaczy nein – Hermann Stöhr/ Stanisław Kubicki”, na podsumowanie polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego, w którym partycypowała nasza szkoła. Reprezentacja szkolnej gazety „IX Wrota” (opiekun Pan Romuald Kuźmitowicz) wraz z reprezentacją klasy dwujęzycznej, 2d (opiekun Pani Urszula Tyborska), jesienią ubiegłego roku wzięły udział z warsztacie-seminarium w Berlinie i Szczecinie. Spotkanie, poza satysfakcją uczestników i korzyściami edukacyjnymi, przyniosło publikacje uczniów w „Kurierze Szczecińskim”, „IX Wrotach” i polsko-niemieckim magazynie ”Przez granice” SGP Euroregionu Pomerania i „Kuriera Szczecińskiego”. Niewątpliwym walorem udziału w przedsięwzięciu była możność ćwiczenia kompetencji w zakresie języka niemieckiego na poziomie dwujęzycznym, jak również kompetencji publicystycznych uczniów.

      Wystawę w „Starej Rzeźni” wypełniły piękne zdjęcia powstałe w czasie warsztatów, autorstwa redaktorki „IX Wrót”, Aleksandry Kozioł z klasy 1e, Marty Murawskiej i Miłosza Dziombry z klasy 2d oraz jednego z podopiecznych Polskiej Rady Społecznej w Berlinie, Pana Ahmada Jubeha. Zamysłem organizującym ekspozycję jest narracja fotografii, które układają się w opowieść o wspólnym doświadczeniu. Ideą zamykanego właśnie projektu „Hermann Stöhr/ Stanisław Kubicki” było jednoczyć różne grupy, środowiska narodowościowe i społeczne dzięki „lekcji” wspólnej, niełatwej polsko-niemieckiej historii – z odniesieniem do problemów politycznych i społecznych współczesnego świata.

      Wystawę zdjęć z dużą inwencją i zaangażowaniem przygotowały uczennice IX LO: Gabriela Wietecha, Aleksandra Kozioł, Paulina Neckar i Sara Węgierek z klasy 1e, Kornelia Chrostowska i Marcelina Gałka z klasy 1f, Zuzanna Knapik z klasy 3gb oraz Marta Murawska i Maja Dobrut z klasy 2d.

      O wydarzeniu w Starej Rzeźni na Łasztowni, które swą obecnością uświetnili: Dyrektor szkoły, Pani Monika Drozd, oraz autorzy projektu, przedstawicielka Städtepartner Stettin z Berlina, Pani Ewa Slaska, i redaktor "Kuriera Szczecińskiego", Pan Bogdan Twardochleb, można przeczytać w „Kurierze Szczecińskim”:

      https://24kurier.pl/aktualnosci/kultura/hermann-stohr-i-stanislaw-kubicki-prekursorzy-pojednania/

      Zachęcamy do odwiedzenia wystawy – dostępnej do 7 kwietnia.

      Tekst: Romuald Kuźmitowicz

      Zdjęcia z przygotowań i wernisażu: Romuald Kuźmitowicz, Gabriela Wietecha

     • więcej
     • Sukces Dziewiątki w eliminacjach wojewódzkich konkursu "Praca Organiczna 2.0"
     • Sukces Dziewiątki w eliminacjach wojewódzkich konkursu "Praca Organiczna 2.0"

     • 06.03.2019 10:41
     • Wyniki eliminacji wojewódzkich

      w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy i Umiejętności  "Praca Organiczna 2.0" ‘2019

      Fundacji Zakłady Kórnickie:

      I miejsce: Maksymilian Ziętarski + Weronika Czaplińska – IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie (opiekun p. Marcin Niedziółka)

      II miejsce: Bartosz Klik + Karina Łyżwińska – II Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Pobożnego w Szczecinie (opiekun p. Edyta Ostapkowicz)

      III miejsce: Jakub Krycki + Joanna Gralak – IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie (opiekun p. Marcin Niedziółka)

      Komisja konkursu: Romuald Kuźmitowicz – przewodniczący

                                        Maria Jagiełłowicz – członek komisji

                                        Danuta Horn – członek komisji

      Zwycięzcom i opiekunom gratulujemy! Laureaci I miejsca zostali zakwalifikowani do Finału konkursu, który odbędzie się w Poznaniu. Mają szansę wygrać bardzo atrakcyjne nagrody: roczne stypendium studenckie, tygodniowy pobyt w Paryżu.

      Uczestnicy eliminacji wojewódzkich rozwiązywali trudny test wiedzy, w finale konkursu reprezentanci każdego województwa będą musieli zaprezentować i obronić własny projekt działań, inicjatyw realizowanych w duchu organicznikowskim.

      Konkurs ma charakter interdyscyplinarny: łączy wiedzę z historii, politologii, socjologii, filozofii i literatury. Niezaprzeczalnym jego walorem jest sięganie do tradycyjnych i uniwersalnych wartości, jakimi są praca organiczna i praca u podstaw. Ideą konkursu jest podkreślić, że ideały te wciąż są żywe i aktualne, dają się odnieść do współczesnej rzeczywistości społecznej.

       

                    Tekst i zdjęcia: koordynator szkolny i wojewódzki konkursu, Romuald Kuźmitowicz    

      Patronat nad eliminacjami wojewódzkimi konkursu sprawuje Dyrektor ZSO nr 6 w Szczecinie,
      pani Monika Drozd.

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie