• Biblioteka

     • Kultura języka w Polskim Radiu
     • Kultura języka w Polskim Radiu

     • 22.06.2020 08:35
     • Drodzy Uczniowie!

      Niedawno starałem się skierować Waszą uwagę ku kwestiom poprawności językowej. Dziś chciałbym ponowić ten gest, kontynuować temat. „Na deser” zatem dodam jeszcze repertuar radiowy odnoszący się do tej problematyki.

      Nad poprawnością językową pracują z Wami nauczyciele, zwłaszcza poloniści, wiedzę i sprawność zyskujecie dzięki literaturze fachowej i mediom, w tym Internetowi. W sukurs przychodzi także radio systematycznie serwujące ciekawe audycje poświęcone kulturze języka. Znajdziecie je tutaj:

      https://www.polskieradio.pl/poprawna-polszczyzna/Tag171339

      https://www.polskieradio.pl/poprawnosc-jezykowa/Tag175918

      Zachęcam Was do sięgania do tych programów. W lżejszej, atrakcyjnej formie przywołują ciekawe a czasem kłopotliwe niuanse języka... Na pewno skorzystacie.

      Udanego tygodnia!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Atrakcyjny weekend kulturalny
     • Atrakcyjny weekend kulturalny

     • 19.06.2020 08:58
     • Drodzy Uczniowie!

      Dziś chcę Wam zaproponować, moim zdaniem, szczególnie ciekawe imprezy kulturalne online. Obiecują garść refleksji, strumień przeżyć, moc wrażeń... Żeby nie wpędzać Was w dylemat wyboru - na każdy dzień – jeden łyk kultury:

      Koncert pod gwiazdami” online: Łukasz Ojdana

      Piątek, 19 VI, g. 19.00

      Zapraszam w niezwykłą podróż w świat muzyki i gwiazdozbiorów. Koncert to unikatowe połączenie wykonywanej na żywo muzyki z wizualizacjami kosmosu, wyświetlanymi w Planetarium. Odwiedzimy gwiazdy, planety i inne ciała niebieskie, poznając odległe zakątki Wszechświata. To zarówno przeżycia artystyczne, jak i refleksja na temat naszego miejsca we Wszechświecie.

      Łukasz Ojdana – pianista jazzowy i kompozytor. W 2016 roku ukończył studia w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2018 roku jest wykładowcą tej uczelni. Członek RGG – jednej z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych polskich formacji jazzowych. W latach 2016-2018 członek Tomasz Stańko Band.

      Występował na całym świcie i wspólpracował z gwiazdami muzyki jazzowej, takimi jak Tomasz Stanko, Zbigniew Namyslowski, Evan Parker, Samuel Blaser, Verneri Pohjola, Trevor Watts, RGG. Laureat wielu nagród, dwukrotnie nominowany do Fryderyka.

      Podczas koncertu usłyszycie utwory, pochodzące z "Kurpian Songs & Meditations” - pierwszej w pełni autorskiej płyty Łukasza Ojdany, na której muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Album jest niezwykle intymny i szczery, pozbawiony kalkulacji i oglądania się na trendy. Nagranie zarejestrowano niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu.

      Transmisja odbędzie się na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=CHu0t44w8Cg&feature=youtu.be

      Wyjeżdżamy” - streaming na żywo // We are leaving - live streaming

      Sobota, 20 VI, g. 19.00

      Na zakończenie tego niespotykanego sezonu teatralnego pokażemy w streamingu grany na żywo spektakl "Wyjeżdżamy" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

      Udostępnienie granego w czasie rzeczywistym „Wyjeżdżamy” będzie naszym podziękowaniem za ostatnie trudne i pełne wyzwań tygodnie, a zarazem pożegnaniem tego szczególnego sezonu. Streaming spektaklu na taką skalę to nowe doświadczenie na polskiej scenie teatralnej. Mamy tremę, bo czujemy, że wkraczamy na nowe szlaki, ale jeszcze mocniej jesteśmy podekscytowani czekającą nas przygodą - bądźcie wtedy z nami!

      Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu Nowego Teatru: https://www.facebook.com/MCKNowyTeatr/

      Streaming spektaklu będzie dostępny bez żadnych opłat.

      Wielka światowa wędrówka w tekście Levina znajduje swoje lokalne oblicze i lokalną skalę, w której odzwierciedlają się wszystkie niepokoje i ruchy w skali makro. Szykuje się rebelia, bunt dojrzałości przeciwko zawłaszczaniu terytorium wolności i wtłaczaniu naszego życia w tryby spokoju, oferowanego w zamian za uległość. W komedii na osiem pogrzebów kierunek podróży najczęściej prowadzi na tamten świat. Mimo biletu w jedną stronę, ochota na wyjazd nie maleje. Czy naprawdę jednak życie jest gdzie indziej? Czy nie lepiej i mądrzej skoncentrować się na budowie wspólnoty? Czy teraz jest czas romantycznych gestów, czy pozytywistycznej pracy dla wspólnego dobra?

      Tłumaczenie na język angielski - Artur Zapałowski

      Prawa autorskie do utworów Hanocha Levina na świecie reprezentuje The Hanoch Levin Institute of Israeli Drama, a w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT.

      Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
      Na podstawie: "Pakujemy manatki" („Orzej mizwadot”) Hanocha Levina
      Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek
      Opracowanie tekstu: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński
      Scenografia, kostiumy: Małgorzata Szczęśniak
      Muzyka: Paweł Mykietyn
      Reżyseria światła: Felice Ross
      Ruch: Claude Bardouil
      Animacja i wideo: Kamil Polak
      Dramaturgia: Piotr Gruszczyński
      Współpraca dramaturgiczna: Adam Radecki
      Charakteryzacja i fryzury: Monika Kaleta

      Występują:
      Agata Buzek
      Magdalena Cielecka
      Ewa Dałkowska
      Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
      Jadwiga Jankowska-Cieślak
      Dorota Kolak
      Monika Niemczyk
      Maja Ostaszewska
      Jaśmina Polak
      Magdalena Popławska
      Andrzej Chyra
      Bartosz Gelner
      Maciej Gąsiu Gośniowski
      Wojciech Kalarus
      Marek Kalita
      Rafał Maćkowiak
      Zygmunt Malanowicz
      Piotr Polak
      Jacek Poniedziałek

      Koprodukcja: Théâtre National de Chaillot (Paryż), Comédie de Clermont-Ferrand, CULTURESCAPES Switzerland, Greek Festival (Ateny), Théâtre de Liège, Bonlieu Scène Nationale (Annecy)

      W spektaklu wykorzystano fragmenty następujących utworów:
      "Jakobi" i "Leidental" Hanocha Levina w tłumaczeniu Michała Sobelmana
      "Szyc" Hanocha Levina w tłumaczeniu Michała Sobelmana
      "Morderstwo" Hanocha Levina w tłumaczeniu Michała Sobelmana
      "Wielka nierządnica Babilonu" Hanocha Levina w tłumaczeniu Eli Sidi
      "Wszyscy chcą żyć" Hanocha Levina w tłumaczeniu Agnieszki Olek
      "Wycieczka zorganizowana z Królestwa wszechwanny" Hanocha Levina w tłumaczeniu Eli Sidi
      "Chefec" Hanocha Levina w tłumaczeniu Agnieszki Olek
      "Nigdy tu już nie powrócę" Tadeusza Kantora © Maria Kantor & Dorota Krakowska
      "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy © by wydawnictwo Karakter, 2017
      "Życie osobiste" Henryka Grynberga © by Henryk Grynberg

      Łącza kultury”: „Seans w starym kinie”

      Niedziela, 21 VI, g. 18.30

      Z czym Wam się kojarzą: szybka akcja oparta na gagach, bitwy na ciastka z kremem i groteskowo nieporadni stróże prawa?

      Tak! To scenariusz typowej komedii slapstickowej, która swoje złote czasy przeżywała w pierwszych dekadach kina niemego.

      W cyklu "Seans w starym kinie" przyjrzymy się bliżej zapomnianym dzisiaj perełkom wybuchowej burleski, a przewodnikiem po tym świecie będzie jeden z królów slapsticku - Buster Keaton.
      Przed każdą projekcją online usłyszycie słowo wstępu Pana Piotra Kotowskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa, wieloletniego wiceprzewodniczącego Polskiej Federacji DKF oraz wieloletniego rektora Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. A przy jednym filmie usłyszycie specjalnie skomponowaną do niego ścieżkę dźwiękową przez dra Rafała Rozmusa z Wydziału Artystycznego UMCS.

      Link do transmisji: https://www.youtube.com/playlist?list=PLBCfzyLFriFFGsRDcEFBkZ3Fb7OONuaem

      Cykl jest częścią projektu „Łącza kultury”.
      Organizatorem i realizatorem Łączy kultury jest ACK UMCS Chatka Żaka.

      Radości na weekend – nabierzcie sił przed ostatnim tygodniem szkoły!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Poetica vivat!
     • Poetica vivat!

     • 18.06.2020 08:22
     • Kochani,

      dziś chcę Wam zaproponować tylko jeden adres – ale za to jaki! Z oceanu stron poświęconych poezji, zwłaszcza współczesnej, wybieram dwa Was jedną z zatok: poezjem.pl.

      To strona wydawnictwa specjalizującego się w opracowywaniu, edycji i popularyzowaniu poezji wraz z jej pograniczami w prozie i dramacie.

      Poezja, poetyckość to przecież nie tylko kategorie genologiczne, ale więcej – estetyczne. Poetycki jest wiersz, poetycka bywa proza, element poetycki znajdziecie w dziełach sztuk plastycznych, teatrze, filmie... Czytać poezję możemy na różne sposoby, w uproszczeniu: intelektualnie albo impresyjnie i emocjonalnie. W rozpędzonym poza granice rozsądku świecie miejmy komfort spocząć na łonie poezji: w atmosferze zadumy pozwólmy sobie odczytać subtelnie podsuwane znaczenia, zechciejmy doznać emocji i wrażeń, którymi usiłują podzielić się z nami lirycy. Każdy z nich mówi własnym językiem – nic jak poezja nie daje człowiekowi takiej wolności w mówieniu i odczytywaniu, przeżywaniu słowa wypowiadanego w najbardziej zindywidualizowany, naznaczony własną osobowością sposób. Korzystajmy z niego...

      Na stronie http://www.poezjem.pl/ znajdziecie wiele podpowiedzi co do wyboru tomików poetyckich i bliskich poetyckości. Zaznajomicie się z propozycjami nowych odczytań dawniejszej liryki i interpretacjami współczesnej, jeszcze do końca nierozszyfrowanej przez literaturoznawców czy krytyków. Poznacie nieznanych sobie autorów – całe galaktyki poezji. A może dzięki kontaktowi z nimi rozwibrujecie własną imaginację-emocje-język i zechcecie powiedzieć coś istotnego dla Was – swoim własnym kodem poetyckim... Tego Wam życzę: przyjemności intelektualnych gier i porywów serca przy obcowaniu z piękną, przekonującą i zajmującą poezją.

      Na marginesie zachęcam Was także do słuchania audycji Polskiego Radia poświęconych twórczości lirycznej, współczesnej i historycznej:

      https://www.polskieradio.pl/poezja/Tag2655

      Serdecznie Was pozdrawiam, zostawiając Wam słowo swojego ulubionego Poety, Zbigniewa Herberta:

      "Pan Cogito i wyobraźnia"

      1

      Pan Cogito nigdy nie ufał

      sztuczkom wyobraźni

      fortepian na szczycie Alp

      grał mu fałszywe koncerty

      nie cenił labiryntów

      sfinks napawał go odrazą

      mieszkał w domu bez piwnic

      luster i dialektyki

      dżungle skłębionych obrazów

      nie były jego ojczyzną

      unosił się rzadko

      na skrzydłach metafory

      potem spadał jak Ikar

      w objęcia Wielkiej Matki

      uwielbiał tautologie

      tłumaczenie idem per idem

      że ptak jest ptakiem

      niewola niewolą

      nóż jest nożem

      śmierć śmiercią

      kochał

      płaski horyzont

      linię prostą

      przyciąganie ziemi

      2

      Pan Cogito będzie zaliczony

      do gatunku minores

      obojętnie przyjmie wyrok

      przyszłych badaczy litery

      używał wyobraźni

      do całkiem innych celów

      chciał z niej uczynić

      narzędzie współczucia

      pragnął pojąć do końca

      - noc Pascala

      - naturę diamentu

      - melancholię proroków

      - gniew Achillesa

      - szaleństwa ludobójców

      - sny Marii Stuart

      - strach neandertalski

      - rozpacz ostatnich Azteków

      - długie konanie Nietzschego

      - radość malarza z Lascaux

      - wzrost i upadek dębu

      - wzrost i upadek Rzymu

      zatem ożywiać zmarłych

      dochować przymierza

      wyobraźnia Pana Cogito

      ma ruch wahadłowy

      przebiega precyzyjnie

      od cierpienia do cierpienia

      nie ma w niej miejsca

      na sztuczne ognie poezji

      chciałby pozostać wierny

      niepewnej jasności”


      [Z tomu "Raport z oblężonego miasta i inne wiersze", 1983]

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • AudioBOK - „Nieubogaceni”
     • AudioBOK - „Nieubogaceni”

     • 17.06.2020 08:22
     • Moi Mili!

      Dziś krótko, bo spieszę na maturę z informatyki. Chcę przedtem zainteresować Was ciekawym, moim zdaniem, wydarzeniem online:
      w cyklu AudioBOK – powieść B. Okurowskiej-Budrewicz “Nieubogaceni”.

      Premiery kolejnych części zawsze w środy o godzinie 15.00.
      Transmisje na Facebookowym profilu: https://www.facebook.com/BielanskiOsrodekKultury/

      Czyta: Aneta Wereda

      Czyta: Aneta Wereda

      Oto historia napisana przez życie. Większość z nas wejdzie kiedyś w rolę jednego z jej bohaterów. To opowieść dla poszukujących odpowiedzi na pytania, które rodzą się, kiedy zostanie zaburzony porządek rzeczy i tracimy kontrolę nad zwyczajnymi sprawami. Czy można wtedy pielęgnować relacje i budować rodzinę? Czy cierpienie naprawdę uszlachetnia? Czy jest możliwe wyznaczenie granic miłości, egoizmu, lęku? Czy nadzieja daje siłę, czy siła nadzieję?
      Nieubogaceni – pytanie czy odpowiedź?
      Początek i koniec historii są jak okładka książki: ograniczają przestrzeń, tworzą ramy, wyznaczają punkty odniesienia. Najważniejsze jednak jest to, co pomiędzy nimi:treść – słowa, obrazy, emocje, a ponad wszystko ślady, jakie pozostawi…

      Zapraszam do słuchania!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie