• Biblioteka

     • Festiwal Miłosza' 2020
     • Festiwal Miłosza' 2020

     • 04.06.2020 09:36
     • Drodzy Miłośnicy Poezji!

      Dziś, 4 VI, rozpoczyna się 9. Festiwal Miłosza, tym razem online: pod hasłem „Nowy stan skupienia”.

      To organizowane co roku największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą edycję odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury. Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez Noblistów, Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza, Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci poety, Czesława Miłosza, Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu, noszącą tytuł „Zniewolony umysł”.

      Przy okazji polecam Wam stronę poświęconą twórczości i życiu Patrona festiwalu: https://www.milosz.pl/

      Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza stawia pytanie o miejsce poezji we współczesnym świecie.


      Od 2014 roku Festiwal Miłosza organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury. Organizatorzy zaproponowali nowy schemat organizacyjny festiwalu, powołując Komitet Honorowy i Radę Programową.

      Na stronie festiwalu i jego profilu na FB zamieszczono informacje o imprezach, które w tym roku wypełnią jego program:

      http://miloszfestival.pl/

      https://pl-pl.facebook.com/FestiwalMilosza

      Znajdziecie tu nowe tomy poetyckie, wartościowe publikacje na temat najnowszej poezji. Poznacie gości bieżącej edycji festiwalu – uznanych i młodych, debiutujących poetów.

      Więcej o tym doniosłym wydarzeniu literackim, czytelniczym, kulturalnym:

      http://miloszfestival.pl/9-edycja-festiwalu-milosza-pod-haslem-nowy-stan-skupienia-startuje-juz-4-czerwca/

      Młodych poetów festiwal zaprasza na wakacyjne „Warsztaty uważnego pisania” (zgłoszenia do 25 czerwca):

      http://miloszfestival.pl/warsztaty-uwaznego-pisania-na-9-festiwalu-milosza/

      Na zachętę posłuchajcie, co przed paroma dniami organizatorzy festiwalu mówili o nim w radiowej Dwójce: https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/2517336,Festiwal-Milosza-Poetycki-punkt-widzenia

      Udział w imprezie pomoże nam rozeznać się w kierunkach rozwoju współczesnej poezji. Poznamy nowych autorów, dowiemy się, co warto czytać. Zdecydowanie polecam!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Kultura ludowa – powrót do źródeł
     • Kultura ludowa – powrót do źródeł

     • 03.06.2020 10:04
     • Mili Uczniowie!
      Dziś chciałbym zainteresować Was tematem kultury ludowej. Folklor jest przecież elementem kultury współczesnej, a nawet – jej źródłem. Nie jest to jednie element naszej narodowej, kontynentalnej czy światowej tradycji, a cały rozległy obszar ludzkiej myśli, wyobrażeń, wierzeń, obyczajów, moralności, języka i twórczości. Kultury ludowe przeżywają dziś swój renesans, coraz bardziej doceniamy ich odrębność i różnorodność, swoisty charakter, który wpływa na tożsamość narodów, grup etnicznych, ale w równym stopniu na tożsamość i samoidentyfikację każdego człowieka, który czuje z nią związek. Oczywiście, wymaga to świadomości tego związku i chęci kultywowania go. Dziś korzystamy z wątków i form tradycji ludowej (zwłaszcza w muzyce i plastyce), budując pomosty pomiędzy nią a multikulturowością i naszą nowoczesnością, choćby popkulturową. Karmią się nią, inspirują muzyka poważna i rozrywkowa, literatura i sztuki plastyczne, opera i teatr.


      Jak bogata i atrakcyjna jest kultura ludowa, zaświadcza jej dziedzictwo, historyczny dorobek, jak również współczesność. W sferze literatury już sporo o niej wiecie: przecież jej wytworami są mity, bajki, baśnie, legendy. Zapewne też, odwiedzając różne zakątki Polski, Europy i świata, poznajecie ludowe kultury tych miejsc. Dość wspomnieć muzea folkloru czy – bardziej swojsko nazwane – skanseny. Znaczące jest, z jaką dumą na całym świecie ludzie prezentują przejawy rodzimej, ludowej tradycji, pokazując dzieła sztuki (najczęściej malarstwo, rzeźbę), stroje, tańce, wyroby rzemieślnicze, przedmioty codziennego użytku. Częstokroć z zainteresowaniem słuchamy wtedy opowieści, gawęd o życiu plemion, dawnych społeczności, żyjących w enklawach oddalonych od siebie i wyizolowanych. W czasach, kiedy Ziemia stała się „globalną wioską”, mnożą się festiwale ludowe, które przypominają nam o naszym związku z kulturą ludową i zapraszają nas do udziału w tworzeniu jej współczesnego oblicza. Otwarte warsztaty taneczne, muzyczne, plastyczne czy kulinarne w programach takich imprez zawsze cieszą się wielką popularnością, co świadczy o potencjale i niezmiennej atrakcyjności tej kultury. Z pewnością inną jeszcze motywacją jest tęsknota współczesnego człowieka do prostoty życia i potrzeba podkreślenia swojego związku z naturą, co niezaprzeczalnie jest jej walorem.      Zachęcam Was do zaglądania na strony:
      https://kulturaludowa.pl/ i http://naludowo.pl/category/folk-motywy

      Znajdziecie tu mnóstwo informacji o wydarzeniach związanych z kulturą ludową w Polsce, mam nadzieję, zechcecie poobcować z jej wytworami, zainspirujecie się do dalszych poszukiwań.

      Polecam Wam również bardzo ciekawą publikację, która pozwoli wtajemniczyć się więcej od strony naukowej: http://ozkultura.pl/files/kultura_ludowa.pdf

      A ponadto serię „Kultura ludowa Słowian” Kazimierza Moszyńskiego: https://www.swiatksiazki.pl/kultura-materialna-seria-kultura-ludowa-slowian-tom-1-6486360-ksiazka.html      I jeszcze coś dla przyjemności – próbka rozrywki plastycznej:
      https://egmont.pl/ART.-Cuda-wianki.-Polski-folklor-dla-mlodszych-i-starszych,608732,p.html

      Na koniec trochę muzyki i wiedzy w Polskim Radiu, które oferuje sporo audycji na temat folkloru polskiego i innych stron świata:

      https://www.polskieradio.pl/kultura-ludowa/Tag166217

      Serdecznie polecam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Tochman w Instytucie Reportażu
     • Tochman w Instytucie Reportażu

     • 02.06.2020 09:23
     • Młodzi Fascynaci Reportażu!

      Z twórczością Wojciecha Tochmana, nominowanego do tegorocznej edycji Nagrody Nike, mamy okazję zapoznać się bliżej 3 czerwca o godzinie 20.00. Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z cyklu „Instytut Reportażu nadaje”.      O inicjatywie Faktycznego Domu Kultury przeczytacie tutaj: http://instytutr.pl/pl/faktyczny-dom-kultury/


      Wojciech Tochman jest współzałożycielem Fundacji Instytut Reportażu, pomysłodawcą Klubu Heban, autorem wielu reportaży min.: „
      Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”.
       


      Więcej o autorze przeczytacie tutaj: http://instytutr.pl/pl/impresariat/wojciech-tochman/

      Jego ostatnia książka: „Pianie kogutów, płacz psów” opowiada o Kambodży po ludobójstwie. Publikacja znalazła się na liście 20 książek nominowanych do Nike 2020. Tochman często określany jest mianem pisarza docierającego tam, gdzie wielu reportażystów nie postawiło swojej nogi.


      Recenzje książki znajdziecie na stronie Wydawnictwa Literackiego:

      https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5000/Pianie-kogutow-placz-psow---Wojciech-Tochman

      Rozmowę w cyklu „Instytut Reportażu nadaje” poprowadzi Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka.

      Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/983038645487525/

      Przyjemnego odbioru!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Wokół „Unortodox” - rozmowa z autorką
     • Wokół „Unortodox” - rozmowa z autorką

     • 01.06.2020 11:56
     • Kochani!

      Niedawno pisałem Wam o książce i serialu powstałym na jej kanwie.

      W ramach Wirtualnych Targów Książki odbyło się wiele spotkań autorskich. Wśród goszczonych pisarzy i pisarek znalazła się też Deborah Feldman, autorka książki „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” (Wydawnictwo Poradnia K, tłum. Kamila Slawinski). Prawdopodobnie lepiej niż książkę kojarzycie serial pod tym tytułem, zrealizowany przez Netflix. Zatem aby dowiedzieć się czegoś więcej o historii, która legła u podstaw serialu warto posłuchać rozmowy jaką z D. Feldman przeprowadziła Anna Dziewit-Meller.

      Transmisja ze spotkania jest dostępna tutaj:

      https://www.facebook.com/empikcom/videos/295324394964442/

      Miłego poniedziałku!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Obywatel (czy) konsument? Spotkanie z Martą Sapałą
     • Obywatel (czy) konsument? Spotkanie z Martą Sapałą

     • 29.05.2020 09:28
     • Drodzy Licealiści!
      W najbliższą niedzielę,
      31 maja o godz. 20.00 Faktyczny Dom Kultury zaprasza na wirtualne spotkanie live z cyklu Klimat Non-Fiction: Obywatel (czy) konsument? Organizatorzy gościć będą dziennikarkę, Martę Sapałę, autorkę poruszającą w swoich publikacjach tematykę postaw i wyborów konsumenckich.

      Marta Sapała napisała kilka książek, min. „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków” oraz „Na marne”. Współpracowała z „Polityką” i „Zwierciadłem”. W swojej ostatniej książce „Na marne”, splatając ludzkie portrety ze statystykami i opiniami ekspertów, bada temat marnowania żywności i naszych codziennych nawyków z tym obszarze.

      Więcej o książce przeczytacie na stronie Wydawnictwa Czarne: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/na-marne

      Spotkanie poprowadzi Dorota Borodaj.

      Oto co piszą o tematyce spotkania organizatorzy:
      Co objawia nam izolacja? Czy pandemia okaże się lekiem na wirus konsumpcji? A może minimalizm i oszczędność z przymusu nie mają szansy na stałe zagościć w naszym życiu? Spojrzymy też szerzej na napięcie, jakie od lat towarzyszy naszym wyborom konsumenckim – czy styl życia zero-waste i minimal to kolejne produkty oferowane nam przez producentów? Zastanowimy się, jak zmienić punkt ciężkości w pytaniach o indywidualną odpowiedzialność za planetę i położyć go raczej w miejscu, gdzie ze zbioru jednostek tworzą się grupy świadomych obywateli, a wartością staje się dobro wspólne.”

      Link do spotkania: https://www.facebook.com/events/3890870074288096/

      I jeszcze bardzo ciekawy wywiad z autorką: https://dziecisawazne.pl/odciecie-sie-od-nadmiaru-przedmiotow-zmusilo-nas-do-bycia-blizej-rozmowa-z-marta-sapala/

      Zachęcam do udziału w spotkaniu i do zainteresowania się proponowanymi przez autorkę książkami, miłego weekendu!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie