• Biblioteka

          • Kultura online dziś. Paweł Sadaj: spotkanie autorskie wokół projektu „Hotel Meduza”
          • Kultura online dziś. Paweł Sadaj: spotkanie autorskie wokół projektu „Hotel Meduza”

          • 24.06.2020 08:43
          • Drodzy Uczniowie!
            Zapraszam Was serdecznie na autorskie spotkanie z Pawłem Sadajem, które odbędzie się dziś, we środę 24.06, o godzinie 18:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa z transmisją online. Spotkanie poprowadzi Rafał Łochowski.



            Wielokrotnie nagradzany, niezwykle wszechstronny artysta, Paweł Sadaj, tworzy obrazy, wykorzystując tradycyjną fotografię i nowe technologie cyfrowe. Język wizualny, jakim posługuje się twórca, w zestawieniu z tematyką prac ukazujących przeważnie ludzi wobec współczesnych procesów społeczno-cywilizacyjnych, wydaje się być irracjonalny, jakby precyzyjnie niedopasowany. Ta estetyczna przewrotność sygnalizuje refleksję nad powtarzalnością historii, w której te same problemy przybierają nowe niespodziewane formy.

            Strona artysty: http://pawelsadaj.com/

            W kręgu moich głównych zainteresowań leżą procesy zachodzące w kulturze, które można określić fenomenem ewolucyjnym – mówi artysta - definicja ewolucji zakłada zmiany, dostosowanie się, rozwój czy schyłek danej populacji. Ludzie w swojej masie są zaprzeczeniem tego mechanizmu. Teoretycznie uczymy się, rozwijamy, odkrywamy, ale mentalnie tkwimy cały czas w tym samym punkcie, który można też określić powtarzającym się cyklem. Fenomen ten musi doprowadzić do zagłady. Nurtuje mnie pytanie, czy można to powstrzymać poprzez prowokowanie ludzi do autoanalizy i wyciągania wniosków.



            Projekt „Hotel Medusa” to opowiedziana w siedmiu obrazach historia, która niczym klasyczny dramat rozgrywa się w jednym miejscu i w czasie jednej nocy. Uczestniczy w niej dziewięć postaci reprezentujących światowe mocarstwa oraz konkretne grupy społeczne, których losy oglądamy z perspektywy widowni w teatrze. Większość z nich nie doczeka końca wieczoru, zginie w tragicznych okolicznościach.



            Główną inspiracją dla powstania tego cyklu był namalowany w 1819 roku obraz Théodore Géricaulta zatytułowany „Tratwa Meduzy" upamiętniający wydarzenia, które miały miejsce trzy lata wcześniej u wybrzeży Senegalu, dotyczące zatonięcia fregaty Meduza ze 150 pasażerami na pokładzie. Obraz przedstawiający zdradzonych i porzuconych na tratwie rozbitków dryfujących po wzburzonym morzu symbolizuje upadek idei Rewolucji Francuskiej.

            Scenariusz mojego projektu i historia „Tratwy Meduzy“ są podobne – mówi Sadaj - zaczyna się od idei, potem następują zdrada, walka, upadek, śmierć, bezsilność. Różnica polega na tym, że obraz Gericaulta przedstawia zakończenie historii, zaś w „Hotelu Meduza” opowieść nie kończy się, lecz rozpoczyna od nowa. Pozostaje nadzieja na odrodzenie się idei.

            Obraz Géricaulta to nie jedyne źródło, do którego sięgnął artysta. W projekcie „Hotel Medusa” znajdziemy znacznie więcej odniesień do słynnych dzieł malarstwa europejskiego i przedstawionych tam postaci. Są tu nawiązania do „Śmierci Marata” Jacques-Louisa Davida, "Sieroty na cmentarzu" Eugene’a Delacroix, „Trzeciego maja 1808” Francisco Goyi, „Upadku Ikara” Pietera Bruegela, „Guerniki” Pabla Picassa i wielu innych. Przedstawione na fotografiach sceny mają charakter głęboko symboliczny, ich zrozumienie stanowi nie lada wyzwanie dla naszej erudycji i znajomości historii sztuki.

            Postacią przywołującą przesłanie „Tratwy Meduza” jest kobieta na ostatnim, siódmym zdjęciu - tłumaczy Sadaj - stylizacją nawiązuje do romantycznej postaci Cecylii Gallerani pędzla Leonarda da Vinci, tu jednak odebrano jej gronostaja – tajemniczego kochanka (Ludovico Sforza), skazując ją na życie bez nadziei i miłości. Odwrócone dłonie w geście bezsilności symbolizują upadek idei.

            Nagromadzenie odniesień historycznych oraz kolorystyczne nawiązania do estetyki francuskiego romantyzmu zderzone z historią o współczesnych realiach społeczno-politycznych prowokują odbiorcę do głębokiej refleksji nad polityką i wizualnością naszych czasów.



            To wszystko już się wydarzyło, zmieniają się tylko nazwy i miejsca, pozostaje pytanie – w którym momencie cyklu jesteśmy teraz? - pyta artysta.

            Paweł Sadaj jest absolwentem ASP w Gdańsku, wydziału grafiki. W swoich pracach stosuje różne techniki tworzenia obrazu, z powodzeniem łącząc tradycyjną fotografię i najnowsze technologie komputerowe. Swój warsztat doskonalił, pracując przy tworzeniu efektów specjalnych w filmach. Inspiruje go historia sztuki, a w szczególności malarstwo. Uwielbia łączyć – zarówno różne okresy sztuki, jak i technologie. Duży wpływ na jego twórczość wywarły fotografie Ryszarda Horowitza. Sadaj jest laureatem wielu konkursów. Swoje prace wystawiał w Polsce i za granicą, w tym w 2019r. na prestiżowej Międzynarodowej Wystawie Sztuki Współczesnej Nord Art w Büdelsdorf w Niemczech.

            Link do transmisji: https://www.facebook.com/events/710533739776927/

            Zapraszam!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Kultura języka w Polskim Radiu
          • Kultura języka w Polskim Radiu

          • 22.06.2020 08:35
          • Drodzy Uczniowie!

            Niedawno starałem się skierować Waszą uwagę ku kwestiom poprawności językowej. Dziś chciałbym ponowić ten gest, kontynuować temat. „Na deser” zatem dodam jeszcze repertuar radiowy odnoszący się do tej problematyki.

            Nad poprawnością językową pracują z Wami nauczyciele, zwłaszcza poloniści, wiedzę i sprawność zyskujecie dzięki literaturze fachowej i mediom, w tym Internetowi. W sukurs przychodzi także radio systematycznie serwujące ciekawe audycje poświęcone kulturze języka. Znajdziecie je tutaj:

            https://www.polskieradio.pl/poprawna-polszczyzna/Tag171339

            https://www.polskieradio.pl/poprawnosc-jezykowa/Tag175918

            Zachęcam Was do sięgania do tych programów. W lżejszej, atrakcyjnej formie przywołują ciekawe a czasem kłopotliwe niuanse języka... Na pewno skorzystacie.

            Udanego tygodnia!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          •  Atrakcyjny weekend kulturalny
          • Atrakcyjny weekend kulturalny

          • 19.06.2020 08:58
          • Drodzy Uczniowie!

            Dziś chcę Wam zaproponować, moim zdaniem, szczególnie ciekawe imprezy kulturalne online. Obiecują garść refleksji, strumień przeżyć, moc wrażeń... Żeby nie wpędzać Was w dylemat wyboru - na każdy dzień – jeden łyk kultury:

            Koncert pod gwiazdami” online: Łukasz Ojdana

            Piątek, 19 VI, g. 19.00

            Zapraszam w niezwykłą podróż w świat muzyki i gwiazdozbiorów. Koncert to unikatowe połączenie wykonywanej na żywo muzyki z wizualizacjami kosmosu, wyświetlanymi w Planetarium. Odwiedzimy gwiazdy, planety i inne ciała niebieskie, poznając odległe zakątki Wszechświata. To zarówno przeżycia artystyczne, jak i refleksja na temat naszego miejsca we Wszechświecie.

            Łukasz Ojdana – pianista jazzowy i kompozytor. W 2016 roku ukończył studia w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 2018 roku jest wykładowcą tej uczelni. Członek RGG – jednej z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych polskich formacji jazzowych. W latach 2016-2018 członek Tomasz Stańko Band.

            Występował na całym świcie i wspólpracował z gwiazdami muzyki jazzowej, takimi jak Tomasz Stanko, Zbigniew Namyslowski, Evan Parker, Samuel Blaser, Verneri Pohjola, Trevor Watts, RGG. Laureat wielu nagród, dwukrotnie nominowany do Fryderyka.

            Podczas koncertu usłyszycie utwory, pochodzące z "Kurpian Songs & Meditations” - pierwszej w pełni autorskiej płyty Łukasza Ojdany, na której muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Album jest niezwykle intymny i szczery, pozbawiony kalkulacji i oglądania się na trendy. Nagranie zarejestrowano niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu.

            Transmisja odbędzie się na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=CHu0t44w8Cg&feature=youtu.be

            Wyjeżdżamy” - streaming na żywo // We are leaving - live streaming

            Sobota, 20 VI, g. 19.00

            Na zakończenie tego niespotykanego sezonu teatralnego pokażemy w streamingu grany na żywo spektakl "Wyjeżdżamy" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

            Udostępnienie granego w czasie rzeczywistym „Wyjeżdżamy” będzie naszym podziękowaniem za ostatnie trudne i pełne wyzwań tygodnie, a zarazem pożegnaniem tego szczególnego sezonu. Streaming spektaklu na taką skalę to nowe doświadczenie na polskiej scenie teatralnej. Mamy tremę, bo czujemy, że wkraczamy na nowe szlaki, ale jeszcze mocniej jesteśmy podekscytowani czekającą nas przygodą - bądźcie wtedy z nami!

            Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu Nowego Teatru: https://www.facebook.com/MCKNowyTeatr/

            Streaming spektaklu będzie dostępny bez żadnych opłat.

            Wielka światowa wędrówka w tekście Levina znajduje swoje lokalne oblicze i lokalną skalę, w której odzwierciedlają się wszystkie niepokoje i ruchy w skali makro. Szykuje się rebelia, bunt dojrzałości przeciwko zawłaszczaniu terytorium wolności i wtłaczaniu naszego życia w tryby spokoju, oferowanego w zamian za uległość. W komedii na osiem pogrzebów kierunek podróży najczęściej prowadzi na tamten świat. Mimo biletu w jedną stronę, ochota na wyjazd nie maleje. Czy naprawdę jednak życie jest gdzie indziej? Czy nie lepiej i mądrzej skoncentrować się na budowie wspólnoty? Czy teraz jest czas romantycznych gestów, czy pozytywistycznej pracy dla wspólnego dobra?

            Tłumaczenie na język angielski - Artur Zapałowski

            Prawa autorskie do utworów Hanocha Levina na świecie reprezentuje The Hanoch Levin Institute of Israeli Drama, a w Polsce Agencja Dramatu i Teatru ADiT.

            Reżyseria: Krzysztof Warlikowski
            Na podstawie: "Pakujemy manatki" („Orzej mizwadot”) Hanocha Levina
            Tłumaczenie: Jacek Poniedziałek
            Opracowanie tekstu: Krzysztof Warlikowski, Piotr Gruszczyński
            Scenografia, kostiumy: Małgorzata Szczęśniak
            Muzyka: Paweł Mykietyn
            Reżyseria światła: Felice Ross
            Ruch: Claude Bardouil
            Animacja i wideo: Kamil Polak
            Dramaturgia: Piotr Gruszczyński
            Współpraca dramaturgiczna: Adam Radecki
            Charakteryzacja i fryzury: Monika Kaleta

            Występują:
            Agata Buzek
            Magdalena Cielecka
            Ewa Dałkowska
            Małgorzata Hajewska-Krzysztofik
            Jadwiga Jankowska-Cieślak
            Dorota Kolak
            Monika Niemczyk
            Maja Ostaszewska
            Jaśmina Polak
            Magdalena Popławska
            Andrzej Chyra
            Bartosz Gelner
            Maciej Gąsiu Gośniowski
            Wojciech Kalarus
            Marek Kalita
            Rafał Maćkowiak
            Zygmunt Malanowicz
            Piotr Polak
            Jacek Poniedziałek

            Koprodukcja: Théâtre National de Chaillot (Paryż), Comédie de Clermont-Ferrand, CULTURESCAPES Switzerland, Greek Festival (Ateny), Théâtre de Liège, Bonlieu Scène Nationale (Annecy)

            W spektaklu wykorzystano fragmenty następujących utworów:
            "Jakobi" i "Leidental" Hanocha Levina w tłumaczeniu Michała Sobelmana
            "Szyc" Hanocha Levina w tłumaczeniu Michała Sobelmana
            "Morderstwo" Hanocha Levina w tłumaczeniu Michała Sobelmana
            "Wielka nierządnica Babilonu" Hanocha Levina w tłumaczeniu Eli Sidi
            "Wszyscy chcą żyć" Hanocha Levina w tłumaczeniu Agnieszki Olek
            "Wycieczka zorganizowana z Królestwa wszechwanny" Hanocha Levina w tłumaczeniu Eli Sidi
            "Chefec" Hanocha Levina w tłumaczeniu Agnieszki Olek
            "Nigdy tu już nie powrócę" Tadeusza Kantora © Maria Kantor & Dorota Krakowska
            "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy © by wydawnictwo Karakter, 2017
            "Życie osobiste" Henryka Grynberga © by Henryk Grynberg

            Łącza kultury”: „Seans w starym kinie”

            Niedziela, 21 VI, g. 18.30

            Z czym Wam się kojarzą: szybka akcja oparta na gagach, bitwy na ciastka z kremem i groteskowo nieporadni stróże prawa?

            Tak! To scenariusz typowej komedii slapstickowej, która swoje złote czasy przeżywała w pierwszych dekadach kina niemego.

            W cyklu "Seans w starym kinie" przyjrzymy się bliżej zapomnianym dzisiaj perełkom wybuchowej burleski, a przewodnikiem po tym świecie będzie jeden z królów slapsticku - Buster Keaton.
            Przed każdą projekcją online usłyszycie słowo wstępu Pana Piotra Kotowskiego, przewodniczącego Stowarzyszenia Filmowego CinéEuropa, wieloletniego wiceprzewodniczącego Polskiej Federacji DKF oraz wieloletniego rektora Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. A przy jednym filmie usłyszycie specjalnie skomponowaną do niego ścieżkę dźwiękową przez dra Rafała Rozmusa z Wydziału Artystycznego UMCS.

            Link do transmisji: https://www.youtube.com/playlist?list=PLBCfzyLFriFFGsRDcEFBkZ3Fb7OONuaem

            Cykl jest częścią projektu „Łącza kultury”.
            Organizatorem i realizatorem Łączy kultury jest ACK UMCS Chatka Żaka.

            Radości na weekend – nabierzcie sił przed ostatnim tygodniem szkoły!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Poetica vivat!
          • Poetica vivat!

          • 18.06.2020 08:22
          • Kochani,

            dziś chcę Wam zaproponować tylko jeden adres – ale za to jaki! Z oceanu stron poświęconych poezji, zwłaszcza współczesnej, wybieram dwa Was jedną z zatok: poezjem.pl.

            To strona wydawnictwa specjalizującego się w opracowywaniu, edycji i popularyzowaniu poezji wraz z jej pograniczami w prozie i dramacie.

            Poezja, poetyckość to przecież nie tylko kategorie genologiczne, ale więcej – estetyczne. Poetycki jest wiersz, poetycka bywa proza, element poetycki znajdziecie w dziełach sztuk plastycznych, teatrze, filmie... Czytać poezję możemy na różne sposoby, w uproszczeniu: intelektualnie albo impresyjnie i emocjonalnie. W rozpędzonym poza granice rozsądku świecie miejmy komfort spocząć na łonie poezji: w atmosferze zadumy pozwólmy sobie odczytać subtelnie podsuwane znaczenia, zechciejmy doznać emocji i wrażeń, którymi usiłują podzielić się z nami lirycy. Każdy z nich mówi własnym językiem – nic jak poezja nie daje człowiekowi takiej wolności w mówieniu i odczytywaniu, przeżywaniu słowa wypowiadanego w najbardziej zindywidualizowany, naznaczony własną osobowością sposób. Korzystajmy z niego...

            Na stronie http://www.poezjem.pl/ znajdziecie wiele podpowiedzi co do wyboru tomików poetyckich i bliskich poetyckości. Zaznajomicie się z propozycjami nowych odczytań dawniejszej liryki i interpretacjami współczesnej, jeszcze do końca nierozszyfrowanej przez literaturoznawców czy krytyków. Poznacie nieznanych sobie autorów – całe galaktyki poezji. A może dzięki kontaktowi z nimi rozwibrujecie własną imaginację-emocje-język i zechcecie powiedzieć coś istotnego dla Was – swoim własnym kodem poetyckim... Tego Wam życzę: przyjemności intelektualnych gier i porywów serca przy obcowaniu z piękną, przekonującą i zajmującą poezją.

            Na marginesie zachęcam Was także do słuchania audycji Polskiego Radia poświęconych twórczości lirycznej, współczesnej i historycznej:

            https://www.polskieradio.pl/poezja/Tag2655

            Serdecznie Was pozdrawiam, zostawiając Wam słowo swojego ulubionego Poety, Zbigniewa Herberta:

            "Pan Cogito i wyobraźnia"

            1

            Pan Cogito nigdy nie ufał

            sztuczkom wyobraźni

            fortepian na szczycie Alp

            grał mu fałszywe koncerty

            nie cenił labiryntów

            sfinks napawał go odrazą

            mieszkał w domu bez piwnic

            luster i dialektyki

            dżungle skłębionych obrazów

            nie były jego ojczyzną

            unosił się rzadko

            na skrzydłach metafory

            potem spadał jak Ikar

            w objęcia Wielkiej Matki

            uwielbiał tautologie

            tłumaczenie idem per idem

            że ptak jest ptakiem

            niewola niewolą

            nóż jest nożem

            śmierć śmiercią

            kochał

            płaski horyzont

            linię prostą

            przyciąganie ziemi

            2

            Pan Cogito będzie zaliczony

            do gatunku minores

            obojętnie przyjmie wyrok

            przyszłych badaczy litery

            używał wyobraźni

            do całkiem innych celów

            chciał z niej uczynić

            narzędzie współczucia

            pragnął pojąć do końca

            - noc Pascala

            - naturę diamentu

            - melancholię proroków

            - gniew Achillesa

            - szaleństwa ludobójców

            - sny Marii Stuart

            - strach neandertalski

            - rozpacz ostatnich Azteków

            - długie konanie Nietzschego

            - radość malarza z Lascaux

            - wzrost i upadek dębu

            - wzrost i upadek Rzymu

            zatem ożywiać zmarłych

            dochować przymierza

            wyobraźnia Pana Cogito

            ma ruch wahadłowy

            przebiega precyzyjnie

            od cierpienia do cierpienia

            nie ma w niej miejsca

            na sztuczne ognie poezji

            chciałby pozostać wierny

            niepewnej jasności”


            [Z tomu "Raport z oblężonego miasta i inne wiersze", 1983]

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie