Kulturalny Dzień Matki
- 26.05.2020 13:34
Kochani!
Niektórzy z Was pewnie mają dylemat, jak uczcić to święto. Pomysłów można mieć wiele, oryginalnych i takich, o których w ogóle nie mielibyście ochoty mówić – w końcu to święto prywatne, rodzinne, a nawet intymne. Podstawa to z pewnością bardzo ciepłe słowa podziękowań i życzeń dla Mam, być może jakiś prezent czy upominek. Niekoniecznie w sensie materialnym... Takim może być przecież zaaranżowanie jakiejś domowej zabawy czy kameralnej uroczystości – niekoniecznie z pompą i patosem. Gdybyście przy okazji mieli ochotę uczcić ten dzień wspólnym udziałem w kulturze, podsuwam Wam kilka propozycji online na dzisiejsze popołudnie i wieczór.
Lekcje ukulele z UkuPuku, g. 17.00
Cykl warsztatów z gry na ukulele online. Celem ich jest poznawanie i ćwiczenie nowych akordów i melodii. Warsztaty są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych.
Kiedy?
wtorki i czwartki o godzinie 17.00.
Czas trwania?
10 - 15 minut.
Gdzie?
Na Profilu UkuPuku na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/2601696966786160/Prowadzący: Łukasz Rzepecki
Warsztaty kulinarne online na Dzień Mamy, g. 17.00
Nietypowy Dzień Matki z Domem Kultury Stare Babice! Zapraszamy do wspólnej zabawy na warsztatach kulinarnych on-line. Będziemy przygotowywać sałatkę z gruszką i lazurem, sakiewki szparagowe oraz faszerowane daktyle.
Podaruj swojej Mamie wyjątkową kolację z okazji Jej święta. I nie zapomnij później posprzątać!
Aby wziąć udział w naszej zabawie, należy zaopatrzyć się w następujące produkty:
Wykwintna sałatka:
- opakowanie rukoli
- garść czarnych oliwek
- 1 gruszka
- 1 lazur (złoty)
- opakowanie 100g orzechy włoskie
- opcjonalnie 1 granat
Zalewa:
- łyżeczka musztardy francuskiej
- łyżeczka musztardy sarepskiej
- łyżka miodu
- 3 łyżki oliwy
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki wody
- szczypta oregano
Sakiewki szparagowe:
• ciasto francuskie 1 opakowanie
• paczka świeżych szparagów
• opakowanie szynki dojrzewającej
• opakowanie sera żółtego (może być mozzarella)
• 200ml przecieru pomidorowego
• łyżeczka masła
• 2 ząbki czosnku
• sól
• pieprz cytrynowy
• kilka listków świeżej bazylii
• ewentualnie szczypta cukru
Faszerowane daktyle:
- 10 sztuk świeżych daktyli (albo suszone)
- ser lazur (ten co do sałatki)
- 10 orzechów włoskichPotrzebne naczynia:
- nóż
- łyżki
- widelec
- drewniana szpatułka
- garnek
- pędzel do smarowania
- miseczka do mieszania zalewy
- deska do krojenia
- miska do sałatki
- papier do pieczenia
- talerz na sakiewki
- talerz na daktyle
- praska do czosnku
- ręczniki papierowe
Spotkanie odbędzie się w formie relacji na żywo na Facebooku: https://www.facebook.com/events/773346069865272/
Śpiewajmy razem – warsztaty śpiewu białym głosem online, g. 18.00
Jak czerpać radość ze wspólnego śpiewania?
Na warsztatach będziemy poszukiwać naszego naturalnego, otwartego głosu. Spotkania przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i tych, którzy mają doświadczenie w śpiewaniu pieśni tradycyjnych.
W programie nauka pieśni tradycyjnych polskich jak i wielogłosowych: ukraińskich, białoruskich czy rosyjskich, połączona z pracą nad emisją głosu.
Prowadząca: Ewa Karasińska-Gajo – instruktorka śpiewu tradycyjnego i tańca w kręgu, praktyk pracy z oddechem. Ukończyła szkolenia Analitycznej pracy z oddechem i Dialogu z Głosem wg. Joy Manne, szkolenia metody Brethconnection wg. Nemi Nath i Integracji Oddechem wg. Collina Sissona, instruktorka Improwizacji Tańca i Symboliki Ciała oraz Eksperymentalnego Teatru Tańca (Instytut Dynamiki Tańca i Ruchu w Essen). Członkini zespołu muzycznego Werchowyna.Link do transmisji na FB: https://www.facebook.com/events/274011683621045/
W drodze na najwyższe szczyty Afryki: Tanzania, Kenia, Uganda, g. 18.00
Zabierzemy Was do Afryki! Naszym przewodnikiem będzie Robert Gondek, podróżnik i fotograf, z którym zdobędziemy najwyższe szczyty tego kontynentu, między innymi Kilimandżaro i Mount Kenya. Po drodze odwiedzimy Tanzanię, Kenię, Ugandę, Rwandę i Burundi. A wszystko to on-line na Książnica Kopernikańska w Toruniu.
Transmisja odbędzie się na facebookowym profilu: https://www.facebook.com/events/2980828092010416/
Artystyczne związki | cykl spotkań online, g. 19.00
Doskonale wiemy, że motorem napędowym wielkiej sztuki bywają często wielkie uczucia. Zapraszamy na nowy cykl wykładów prezentujących historie polskich artystycznych par – zarówno tworzących związki niezwykle burzliwe, jak i sielankowo zgodne. Kim była wielka muza Malczewskiego? Czy w życiu Witkacego była „ta jedyna”? Jakie były losy małżeństwa ekscentrycznej Zofii Stryjeńskiej? Czy Kobro i Strzemiński, doskonale rozumiejący się na polu sztuki, tworzyli udaną parę w życiu prywatnym? Nasza rodzima historia sztuki pełna jest fascynujących „podwójnych biografii”, które tylko czekają na odkrycie!
Spotkania odbywają się na platformie Microsoft Teams. Uczestnictwo jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich. Uwaga: liczba miejsc ograniczona do 250. Decyduje kolejność wejść.
Najbliższe spotkanie:
26 maja (wtorek), 19:00 - “Jacek Malczewski i Maria Balowa”Uważny obserwator dostrzeże, że muzy, chimery i mityczne postacie pojawiające się na obrazach Jacka Malczewskiego często mają twarz tej samej kobiety. Maria Balowa, osoba niezwykle inteligentna, o smukłej sylwetce i kasztanowych włosach, stała się wielką inspiracją artysty. Choć dzieliła ich znaczna różnica wieku, zauroczenie było niezwykle silne i wzajemne. Malczewski nazywał Marię Balową "Afrodytą swojego życia". Jaki wpływ miała pani Balowa na twórczość malarza? Czy była tylko modelką, czy może miała realny wpływ na podejmowane przez Malczewskiego działania?
Link do spotkania:
Dorota Groyecka: porozmawiajmy o non/fiction, g. 19.00
Po co nam dziś prasa papierowa i kto decyduje się na założenie magazynu reporterskiego? Jaka czeka go przyszłość?
Kto pisze do non/fiction i czy to dobra praca?
Jak powstaje magazyn, jak reaguje na rzeczywistość i jak się czuje, kiedy trafi z tematem numeru w czuły punkt? Co jest w reportażu takiego, że wszyscy chcemy go czytać? I czy rzeczywiście wszyscy?
O to wszystko zapytamy Dorotę Groyecką - redaktor naczelną magazynu „Non/fiction”.
Prowadzenie: Maria Krześlak-KandzioraTransmisja: https://www.facebook.com/agencjaopowiesci/
PROM Kultury Online: Koncert życzeń z okazji Dnia Matki, g. 19.00
Przenosimy do internetu koncert życzeń z okazji DNIA MATKI! Artyści wykonają klasyki piosenki francuskiej oraz polskiej. Zabrzmią utwory m.in. Charlesa Aznavoura, Edith Piaf, Andrzeja Zauchy oraz Jerzego Wasowskiego.
Wykonawcy:
Chris Schittulli – wokal
Piotr Wrombel – fortepian
Sebastian Wypych – kontrabas
#ZOSTAJEMYWDOMU, tak jak i WY!Spotykamy na FB PROMu Kultury: https://www.facebook.com/events/820306358377928/
Dobranocka Filozoficzna, g. 21.00
Drodzy Przyjaciele Filozofii! Zapraszamy na kolejne wydanie Dobranocki Filozoficznej!
Wybraliśmy dla Was fragmenty dzieł filozoficznych, które zaprezentujemy w formie odczytu za pomocą transmisji na żywo. Jeśli przypadkiem będziesz akurat w domu ;) - zapraszamy do odsłuchania tego, co chcieli nam przekazać Wielcy Filozofowie...
Zadbajmy nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne!
Link: https://www.facebook.com/nowaakropolis
Mam nadzieję, że wybrana impreza uprzyjemni Wam wspólne świętowanie. Pozdrawiam serdecznie Wasze Mamy i Was!Romuald Kuźmitowicz
- więcej
O literaturze i nie tylko
- 25.05.2020 08:41
Młodzi Czytelnicy!
Garść informacji o wydarzeniach w Big Book Cafe, gdzie wiele się dzieje – oczywiście online. Kalendarz do końca maja wypełniają następujące imprezy:
26 maja –„Jak urządzali się Polacy. Czyli zamieszkać na nowo w Polsce Ludowej”
O projektowaniu powojennym – w przestrzeni publicznej i prywatnej – opowiedzą Grzegorz Piątek, krytyk i historyk architektury, autor fascynującej książki „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” oraz Katarzyna Jasiołek, autorka wspaniałego kompendium wiedzy o polskim wzornictwie, „Asteroid i półkotapczan”.
Rozmowę poprowadzi Anna Król. O 19.00 transmisja live na FB i YT.
27 maja – „Zielono mi: słuchowiska na żywo”
Maja Ostaszewska czyta fragmenty książki Jane Goodall „Mądrość i cuda świat roślin”, muzykę z dźwięków natury gra Leski. 20.00 live
28 maja – Wojciech Chmielarz „W dwa ognie”
Pisarza przesłuchują Anna Król i Paulina Wilk. Rozmowa o niebezpieczeństwach bycia na topie, psychologii żywych i umarłych oraz literaturze przyszłości. 19.00 live
Szczegółów szukajcie tutaj:
https://www.facebook.com/pg/bigbookcafe/events/
Pomyślnego tygodnia!
Romuald Kuźmitowicz
- więcej
Co Ci robi język w głowie?
- 22.05.2020 09:56
- Kochani!
Sporo ostatnio pojawia się książek popularyzujących refleksję nad językiem i meandrami jego psychologii... Oto jedna z nich, książka z idealnie postawionymi przecinkami. O jakiej publikacji mowa? Czy o nagrodzonej literackim Noblem autorze/autorce?
Nie tym razem. Rzecz o książce „Języczni, czyli co język robi naszej głowie” Jagody Ratajczak. To publikacja popularnonaukowa, która w przystępny sposób wprowadza w problematykę akwizycji języka.
Autorka zaprasza w podróż do głębi naszych umysłów, analizując, co wiemy i czego jeszcze nie wiemy o języku. Stawia pytania o to, czy kiedy mówimy w obcym języku, jesteśmy sobą? Czym różnią się osoby dwujęzyczne od słowników? Czy motywacja do nauki języka ma związek z jej skutecznością? Oraz czy języka obcego można się nauczyć w każdym wieku?
Jagoda Ratajczak, filolożka i tłumaczka, z pasją i poczuciem humoru przybliża mechanizmy nauki języków obcych i rozprawia się z wieloma mitami na temat dwujęzyczności. Podając przykłady z literatury przedmiotu oraz z własnego doświadczenia, autorka snuje rozważania o tym, jak znajomość innych języków zmienia nasz sposób myślenia, odczuwania, patrzenia na świat.
Publikacji, wydanej przez wydawnictwo Karakter, towarzyszą minimalistyczne ilustracje autorstwa Oli Niepsuj.
A wspomniane wcześniej przecinki? Są postawione idealnie, dzięki czemu zdania wielokrotnie złożone przeczytacie ze zrozumieniem! Można powiedzieć, że w tej książce przecinki po prostu czują, że znalazły swoje miejsce na świecie.
Pozdrawiam Was serdecznie na słoneczny weekend!
Romuald Kuźmitowicz - więcej
Wpuść książkę do domu! - Wirtualne Targi Książki
- 21.05.2020 08:28
Drodzy Licealiści!
Maj tradycyjnie jest miesiącem związanym ze świętem książki. Tak jest i w tym roku. Różnica polega na tym, że świętowanie odbywa się głównie w przestrzeni wirtualnej.W dniach 20-26 maja Empik zaprasza na pierwsze Wirtualne Targi Książki. To cały tydzień na poznanie nowości wydawniczych i bestsellerów przy wirtualnych stoiskach blisko 40 wydawców, możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z autorami książek na żywo i zdobycia ich autografów.
Jak pisze organizator, nie zabraknie licznych okazji na zakup książek w niższych cenach, z rabatami do 65%.
Wśród tej książkowej obfitości z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Tutaj sygnalizuję tylko niektóre:
21 maja, godz. 18.00 – Regina Brett („Bóg nigdy nie mruga”)
21 maja. godz. 21.00 – Dmitry Glukhovsky (seria: „Metro 2033”, „Metro 2034”, „Metro 2035” w edycji limitowanej z okazji premiery gry „Metro Exodus”)
24 maja, godz. 16.00 – Graham Masterton („Świst umarłych” – kolejny thriller w serii z Katie Maguire)
Bliższe informacje znajdziecie tutaj: https://www.empik.com/empikultura/wydarzenia
Szczegółowy harmonogram wydarzeń na stronie: https://www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki
Na pewno warto się zainteresować. Pozdrawiam serdecznie!
Romuald Kuźmitowicz
- więcej
Znaki przestrzeni
- 20.05.2020 11:19
Moi Drodzy!
Wszystko jest znakiem: litera, kształt, barwa, gest... Znaki kreują kulturę. Znakiem operuje język werbalny i niewebalny, znakiem operuje sztuka, również architektura i przestrzeń urbanistyczna. Miasto widziane z lotu ptaka albo okna samolotu też staje się znakiem. W topografii miast czytamy wiele znaków, a pośród ich gąszczu trudno nie czytać rzeźby, której nowe formy robią karierę w metropoliach świata.
Miasta pełne są pięknych, współczesnych rzeźb reprezentujących artystyczną naturę człowieka. Każda z nich opowiada jakąś historię o nas samych, o kondycji ludzkości i o naszych wartościach.
Przestrzenne dzieła sztuki zaskakują, zachwycają, skłaniają do refleksji. Te umieszczone w przestrzeni publicznej – zmieniają jej charakter, stając się nie tylko popularnym miejscem do obowiązkowego selfie, ale i celem peregrynacji. Proponuję pokontemplować kilka ciekawszych przykładów takich realizacji.
„Prawda jest Pięknem”, San Leandro , USA
Jedna z trzech rzeźb z „The Bliss Project” przedstawiających kobiety autorstwa Marco Cochrane. Konstrukcja mierząca sobie prawie 17 metrów wysokości stworzona została z prawie 7 ton stalowych rur i siatek. Autor na swojej stronie pisze, że projekt miał na celu zwrócić uwagę na problemy przemocy wobec kobiet, a także wyrazić uznanie dla kobiecej siły i energii.
„Wielki spinacz”, Liege, Belgia
Stworzony w 2010 roku na Festiwal Pięciu Sezonów w parku Chaudfontaine wielki spinacz do bielizny wydaje się ściskać trawiasty pagórek. Autorem jest Mehmet Ali Uysala – profesor sztuki na Uniwersytecie Technologicznym Środkowego Wschodu. Rzeźba jest doskonałym przykładem jednej z wielu jego prac, opierających się na znakomitej iluzji.
„Obrotowa głowa Franza Kafki”, Praga, Czechy
42 ruchome poziomy tej jedenastometrowej rzeźby współgrają ze sobą, tworząc twarz słynnego czeskiego pisarza. Autorem dzieła jest David Černý, który w 2000r. otrzymał najważniejszą w Czechach nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych – Nagrodę Chalupeckiego.
„Buty na brzegu Dunaju”, Budapeszt, Węgry
Pomnik został odsłonięty w 60. rocznicę Holokaustu. Na tablicy pamiątkowej można przeczytać: „Pamięci budapeszteńskich ofiar rozstrzelanych nad brzegiem Dunaju przez uzbrojonych strzałokrzyżowców”. Przed śmiercią rozkazano straceńcom zdjąć obuwie – stąd forma rzeźby. Autorem projektu jest Gyula Pauer, który wykonał rzeźbę według pomysłu reżysera filmowego Cana Togaya.
„Pomnik anonimowego przechodnia”, Wrocław, Polska
Według różnych interpretacji rzeźba ma symbolizować zmiany, jakie przeszła Polska od czasu wprowadzenia stanu wojennego lub też upamiętnia dokonania anonimowych osób, które schodziły do podziemia, aby walczyć z komunizmem. Dzieło podzielone jest na dwie części. W jednej 7 naturalnej wielkości postaci „wchodzi” w chodnik, a po drugiej stronie ulicy tyle samo „wychodzi” z niego. Początkowo była to gipsowa instalacja o nazwie „Przejście”, autorstwa Jerzego Kaliny, stworzona w 1977 dla potrzeb programu telewizyjnego. Przeniesiono ją później do wrocławskiego Muzeum Narodowego. Po 24 latach figury, bez zmian w wyglądzie, odlano z brązu i umieszczono na chodniku ulicy Świdnickiej przy skrzyżowaniu z Piłsudskiego.
„Człowiek kwantowy”, Moses Lake, USA
Seria „Quantum Man”, tworzona przez Juliana Voss-Andreae, rozsiana jest po kilku miastach Stanów Zjednoczonych (a także i w Zurychu w Szwajcarii). Identyczne rzeźby, różniące się co najwyżej materiałem (brąz, stal, stal nierdzewna) oraz wielkością (od 1,9 m do 3,2 m), „zanikają” jeśli patrzy się na nie z boku, by znów się „pojawiać” przy zbliżaniu się obserwatora w stronę frontu postaci. Przedstawia tym samym człowieka widzianego jako obiekt kwantowy, symbolizując podwójny charakter materii.
„Eros spętany”, Agrigento , Włochy
Autorem jest polski artysta Igor Mitoraj. Stworzył kilka prawie bliźniaczych z powyższą rzeźb odlanych w brązie (jedną z nich można podziwiać na krakowskim rynku). Na zdjęciu widać wystawę z 2011 w Agrigento, we Włoszech, w otoczeniu ruin Doliny Świątyń. Głowa opasana płótnem to „wyraz miłości, która nie może się w pełni rozwinąć”, same pęknięcia zaś (których brak w wersji krakowskiej) to powrót do „pierwotnej materii”.
„Politycy dyskutujący o globalnym ociepleniu”, Berlin, Niemcy
Hiszpański twórca Isaac Cordal przedstawia dzieło jako „krytyczną refleksję na temat naszej inercji jako masa społeczna”. Instalacja, składająca się z małych, cementowych postaci umieszczonych w ponurych sceneriach miejskiego rozkładu reprezentuje biznesmenów, którzy są we władzy nad kapitalistycznym globalnym porządkiem. Rzeźba jest częścią większej instalacji pod tytułem „Podążaj za przywódcą”.
„Siła natury” (rzeźby były ustawiane w wielu krajach, zaczynając od Anglii i USA, a kończąc na Monaco i Singapurze)
Włoski rzeźbiarz Lorenzo Quinn był świadkiem destrukcyjnej siły huraganu w Tajlandii, południowych częściach USA i wielu innych miejsc na całym świecie. Zainspirowany tymi wydarzeniami zdecydował się na stworzenie serii rzeźb. Zbudowane z brązu, nierdzewnej stali i aluminium, pełne życia i energii, personifikacje Matki Natury – wprawiają w ruch obrotowy Ziemię. Pomniki mają przypominać nam o sile natury oraz o tym, co Quinn opisuje jako „fałszywe poczucie bezpieczeństwa”. Pokazują, że w każdym momencie gniew natury może być przebudzony, niosąc ze sobą nagłe zniszczenie.
„Mustangi”, Teksas, USA
Bardzo realistyczna, zapierająca dech w piersiach rzeźba z brązu Roberta Glena. Dziewięć dzikich mustangów galopujących przez „strumień” z podłożem z granitu. Dzięki wieloletnim studiom nad anatomią zwierząt oraz ich obserwacją, rzeźbiarz potrafi w wyjątkowy sposób pokazać je tak, jakby naprawdę były w ruchu.
A może macie własne zdjęcia współczesnych rzeźb-znaków z podróży po Polsce, Europie, świecie? Przyślijcie...
Zachęcam Was do czytania znaków w przestrzeni, min. miejskiej. Pozdrawiam!
Romuald Kuźmitowicz
- więcej