• Biblioteka

          • Kultura on-line na weekend!
          • Kultura on-line na weekend!

          • 06.11.2020 09:32
          • Mili Licealiści!

            W weekend z pewnością macie więcej czasu dla siebie, na wypoczynek, sport, rozwijanie własnych zainteresowań, rozrywkę. Sami sobie doskonale radzicie z zagospodarowaniem tego czasu, ale na wszelki wypadek podsunę Wam propozycje paru imprez on-line, które mogą być dla Was atrakcyjne. Weźcie je pod uwagę, nie zapominając o otwartych wczoraj MFF Era Nowe Horyzonty i American Film Festival czy Sacrum Profanum.

            Piątek, 6 listopada


            Premiera albumu koncepcyjnego „Posyłka”, g. 19.00

            Posyłka to album niezwykły nie tylko z powodu nowatorskich aranżacji klasycznych utworów, lecz także ze względu na jego formę, czerpiącą z tradycji najlepszych spektakli radiowych. Treść i nastrój pieśni tworzą tu muzyczno-dramaturgiczną oś, którą oplata dialogowa narracja. Twórcy w oryginalnych utworach szukają nowej jakości, przetwarzając je na świeże, choć nawiązujące do klasyki, brzmienia. Polska muzyka klasyczna zderzy się na płycie z musicalowym śpiewem, jazzowym instrumentarium i wysmakowaną elektroniką. Autorem aranżacji oraz producentem muzycznym albumu jest Szymon Sutor, zwycięzca tegorocznego “Fryderyka” w kategorii „Fonograficzny debiut roku” . Soliści to gwiazdy polskich teatrów muzycznych: Maciej Pawlak, Anastazja Simińska, Olga Szomańska, Marcin Januszkiewicz i Przemysław Glapiński, a także Agnieszka Przekupień, Katarzyna Walczak i Justyna Cichomska. Wokalnie wesprze ich Chór Pogłosy, zwycięzca Festiwalu Nowa Tradycja. Za scenariusz, koncepcję i reżyserię albumu odpowiada Tadeusz Kabicz. Projekt realizuje Fundacja Promocji Kultury i Sztuki Ad Operam.

            Premiera on-line: https://projekt-posylka.pl/


            Taniec albatrosa”, g. 19.00

            Spektakl jest dostępny do 21.00
            Trwa 1 godz. 45 min


            Twórcy
            Autor: Gérald Sibleyras
            Przekład: Jolanta Domagalska
            Reżyseria: Maciej Englert
            Scenografia: Marcin Stajewski
            Kostiumy: Anna Englert
            Układ tańca: Weronika Pelczyńska

            Obsada
            Thierry: Andrzej Zieliński
            Gilles: Leon Charewicz
            Françoise: Agnieszka Pilaszewska
            Judyta: Ewa Porębska

            Produkcja: DENOISERS

            Gérald Sibleyras, (autor „Napisu”, który to spektakl był grany w naszym teatrze przez dziewięć lat) niestrudzony tropiciel zagubienia współczesnego inteligenta w świecie haseł poprawności politycznej, mód i przepisów na życie, oferowanych przez kolorowe pisemka, tym razem spotyka nas z uciekającymi przed kryzysem dojrzałego wieku pięćdziesięciolatkami. Zoolog, zajmujący się gatunkami na wymarciu, z o trzydzieści lat młodszą narzeczoną, jego siostra rozwodząca się z powodu zdrady męża i ich przyjaciel, żyjący w związku platonicznym, a do tego zagubiona w tym wszystkim dwudziestolatka, stają się bohaterami niezwykłego, pełnego komplikacji i perypetii weekendu. Choć bohaterowie wydają się nam zabawni, to - jak to bywa u tego autora - jakoś dziwnie znajomi.

            Link do transmisji: https://wspolczesny.pl/teatr-online/
             

            Sobota, 7 listopada


            Ciekawostki z planu filmowego - „Twój Vincent”, g. 17.00

            Zapraszam na prezentację ciekawostek z planu filmu „Twój Vincent” z perspektywy malarki, która poświęciła pół roku życia żeby namalować pół minuty filmu. Autorka podzieli się z Państwem prywatnymi zdjęciami ze studia filmowego, pokaże żmudną technikę malowania i animowania, szalone warunki pracy, jedyne w swoim rodzaju problemy na planie filmowym i proces rekrutacji tych 125 z 5’000 kandydatów. Pani Solar opowie też o mniej znanych faktach życiorysu Van Gogha i ich odbiciu w filmie.

            Transmisja na FB: https://www.facebook.com/Leonarda-Art-Gallery-2509091739108783/



            Farinelli kontra Carestini - Festiwal Dramma per Musica 2020, g. 19.00


            Zapraszam na premierowy koncert „Farinelli kontra Carestini” inaugurujący tegoroczny Festiwal Dramma per Musica ONLINE 2020.
            W programie: arie i duety z oper G.F. Haendla, L. Vinciego, J.A. Hassego, N. Porpory, R. Broschiego
            Kacper Szelążek – kontratenor („Carestini”)
            Anna Radziejewska – mezzosopran („Farinelli”)
            Royal Baroque Ensemble – Grzegorz Lalek, Alicja Sierpińska - skrzypce barokowe, Marcin Stefaniuk - altówka barokowa, Jakub Kościukiewicz - wiolonczela barokowa, Grzegorz Zimak - kontrabas barokowy, Henryk Kasperczak - chitarrone
            Lilianna Stawarz – klawesyn, kierownictwo muzyczne
            Zarejestrowano 5.08.2020 w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie

            Transmisja: https://www.facebook.com/events/337186134064906/?active_tab=discussion


            Niedziela, 8 listopada


            Niedzielne oprowadzanie tematyczne online: „Teatr ciała według Joanny Piotrowskiej”, g. 11.00

            Wiele z fotografii prezentowanych w ramach wystawy „Zaduch”, mimo że zostały zainscenizowane, przywodzi na myśl reportaże dokumentujące bohaterów w chwilach intymnych. Cykle „Frows' oraz „Shelters” pokazują ludzi w przestrzeniach domowych. Tym, co zwraca szczególną uwagę widza patrzącego na te zdjęcia, jest niezwykły język ciała, którym artystka opowiada nam o bezpieczeństwie, bliskości, relacjach rodzinnych. Interakcje między człowiekiem a człowiekiem oraz człowiekiem i otaczającą go przestrzenią, uchwycone w czarno-białych kadrach Piotrowskiej, będą tematem niedzielnego spotkania.

            prowadzenie: Marta Artyfikiewicz

            Transmisja odbędzie się na profilu Zachęty: https://pl-pl.facebook.com/zacheta


            AUDIO STAGE 2020 - preludia i audiosceny, g. 18.00

            Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na kolejny wieczór łączący muzykę współczesną, teatr i taniec, czyli Audio Stage!
            Wieczór prawykonań preludiów i utworów audioscenicznych odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. W tym roku wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, a bezpośrednią transmisję obejrzycie na stronie: https://ptmw.art.pl/
            Utwory audiosceniczne w tym roku wspólnie ze swoimi wykonawcami stworzyli: Anna Jędrzejewska, Marzena Majcher, Piotr Marcin Łopacki i Jarosław Siwiński.

            Wykonawcami oraz współautorami tych kompozycji będą: Katarzyna Markowska, Magda Jędra, Paulina Horajska i Waldemar Barwiński.
            Premierowe utwory zostaną poprzedzone preludiami muzycznymi – rodzajami małych uwertur z elementami teatru instrumentalnego. Kompozytorem cyklu preludiów jest Bartosz Smorągiewicz, który będzie również ich wykonawcą wraz z wiolonczelistką Izabelą Buchowską.
            W przerwach między prezentacjami będziemy mogli wysłuchać rozmów z twórcami i wykonawcami.

            Radości i przyjemności na weekend!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Międzynarodowe Festiwale Filmowe ERA NOWE HORYZONTY/  American Film Festival
          • Międzynarodowe Festiwale Filmowe ERA NOWE HORYZONTY/ American Film Festival

          • 05.11.2020 09:58
          • Drodzy Uczniowie!

            Dziś zaczyna się jedno z ważniejszych wydarzeń filmowych na świecie, a z pewnością najważniejsze filmowe wydarzenie w Polsce. To połączone czy równoległe 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival. W tym roku odbywają się w formule online, na platformie cyfrowej.



            W dniach 5-15 listopada możemy obejrzeć ponad 170 nowych filmów fabularnych i dokumentalnych (w tym ponad 130 pełnometrażowych) z programu obu festiwali:

            https://www.nowehoryzonty.pl/menu.do?id=3336

            W konkursie MFF Era Nowe Horyzonty mamy wyselekcjonowanych 12 obrazów, które zdecydowanie warto poznać, jako wybitne:

            https://www.nowehoryzonty.pl/lista.do?typ=cykl&art=true&idCyklu=782

            Bilety są dostępne: https://www.nowehoryzonty.pl/menu.do?id=1252

            Więcej o festiwalu: https://www.nowehoryzonty.pl/menu.do?id=3

            I jeszcze strona fejsbuczna: https://www.facebook.com/mffnowehoryzonty/

            Zapowiada się prawdziwa UCZTA KINOMANÓW! Produkcje festiwalowe skierowane są do odbiorców w różnym wieku: dorosłych, młodzieży i dzieci. Z całą pewnością znajdziecie coś dla siebie. A dodać trzeba, że wybór repertuaru Ery gwarantuje nie tylko wysoką jakość artystyczną, ale też zawsze reprezentuje najnowsze i najważniejsze trendy, tematy współczesnego kina, dając szansę młodym twórcom, nawet debiutantom. I my dajmy im szansę!

            Życzę Wam mocnych, przyjemnych wrażeń, silnych wzruszeń z nowym filmem i w dodatku w bezpiecznej formule, która zresztą daje szansę obejrzeć filmy trudno dostępne gdziekolwiek indziej. Przecież i tak w listopadzie nie pojechalibyśmy na festiwal do Wrocławia. Od czego zresztą wyobraźnia?! Sami stwórzmy w swoich prywatnych przestrzeniach intymne widownie kinowe: kakao czy kawa i ciepła kołderka lub kocyk świetnie nam w tym dopomogą, a o współwidzów w tych warunkach nietrudno...

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Muzeum Historii Żydów POLIN
          • Muzeum Historii Żydów POLIN

          • 04.11.2020 13:38
          • Witajcie!

            Od czasu do czasu pozwolę sobie podzielić się z Wami wiedzą, przemyśleniami i wrażeniami pozyskanymi dzięki moim wakacyjnym podróżom. Chcę w ten sposób podtrzymać w nas świadomość istnienia tzw. normalnej rzeczywistości, do której z całą pewnością powrócimy, żeby cieszyć się wolnością i wszelkimi dobrami. Dla mnie podróż, jakakolwiek jest: bliska czy daleka, zawsze ma charakter edukacyjny: człowiek przecież nie ustaje w uczeniu się świata! Dlatego zwiedzam, świadomie i subiektywnie wybierając motywy i tematy, które później prowadzą mnie przez miasta tętniące życiem i te historyczne, w których mówią kamienie...

            W czasie ostatnich wakacji dużo podróżowałem po Polsce, min. tydzień spędziłem w Warszawie, która ma bardzo wiele do zaoferowania w kulturze i nie tylko.

            Dziś chciałbym opowiedzieć Wam tylko o jednym, ale za to bardzo ważnym i zasługującym na Wasze zainteresowanie obiekcie, który warto w stolicy odwiedzić: Muzeum POLIN, poświęconym historii polskich Żydów.

            Sama bryła budynku i jego architektoniczne otoczenie wiele mówią. Gmach przypomina monument i rzeczywiście jest swoistym pomnikiem upamiętniających nację, społeczność i kulturę, która przez wiele wieków współistniała i asymilowała się z narodem i kulturą polską. Jednocześnie nie robi wrażenia przytłaczającego, harmonijnie komponując się z zielenią i pomniejszymi instalacjami, dopełniającymi architektoniczne założenie.
            Również wnętrze wywiera wrażenie monumentalności, nie przytłaczając jednakże odwiedzającego: forma nie niesie trudnych do przeżywania komunikatów.

            Najważniejsza jest z pewnością treść, jaką przekazuje POLIN za pośrednictwem wystawy stałej i wystaw czasowych, które zmieniają się co parę tygodni/ miesięcy, zależnie od tematyki i kontekstu. Muzeum bowiem współpracuje z wieloma instytucjami nauki i kultury w Warszawie, Polsce i na świecie, uczestnicząc w różnych wydarzeniach naukowych, literackich i artystycznych w ramach realizacji wspólnych projektów, których nicią tematyczną są motywy żydowskie i polsko-żydowskie. POLIN okazuje się zatem czymś więcej niż muzeum: ośrodkiem dokumentacji, kultury, popularyzacji wiedzy, a przy tym wszystkim – integracji społecznej i ponadkulturowej. Wykonuje trudną do przecenienia pracę w świecie, w którym nadal pokutują złe stereotypy, nietolerancja dla innych religii, tradycji, języków.

            A sama wystawa stała jest porywająca! W nowoczesny i bardzo komunikatywny sposób, za pomocą wielu środków wizualnych i multimedialnych, prowadzi zwiedzających poprzez wielowiekową historię Żydów polskich. Czyni to w sposób barwny i z rozmachem, sięgając do bezkresu dziejów i kultury Żydów u ich źródeł. Intencją jest tu z pewnością wyłożyć, objaśnić i uprzystępnić swoiste i wyróżniające cechy cywilizacji, religii, obyczajów i mentalności (stylu życia) narodu od jego początków, poprzez historię świata, do współczesności. Czuje się, że ta intencja jest tu szczególnie ważna, zwłaszcza wobec faktu, że we współczesnej rzeczywistości Polski tematyka żydowska, współudział dorobku tej kultury w budowaniu kultury polskiej, nie są wystarczająco mocno artykułowane. Narracyjna wystawa, z oczywistych względów, podkreśla doniosłość i konsekwencje exodusu Żydów z pradawnej ich siedziby oraz wymiar ich nowej egzystencji w diasporze. Pokazuje zatem zarysowujące się z czasem różnice pomiędzy społecznościami sefardyjskimi i aszkenazyjskimi, a przede wszystkim to, jak Żydzi na wygnaniu odnajdują się w różnych zakątkach świata, budując z mozołem, ale i wielkim sukcesem, swoje nowe życie w odmiennych, kulturowo obcych kontekstach, choćby środkowej Europy. Wystawa pozwala prześledzić wędrówkę narodu od starożytności do współczesności, zwieńczoną, po wielu trudach i nieszczęściach, uzyskaniem szansy na własną państwowość i własne miejsce na Ziemi – u źródeł, czyli w Izraelu.

            Jak zaczarowany dałem się ponieść nurtowi opowieści o polskich Żydach: od jej początku w średniowieczu, kiedy pierwsi żydowscy osadnicy zaczęli napływać do naszych miast, rozwijając rzemiosło i usługi, wzmacniając znacznie handel, poprzez czasy nowożytne, kiedy – wciąż napływając – w Rzeczpospolitej, uchodzącej za enklawę tolerancji religijnej w ogarniętej niepokojami Europie, znajdowali azyl i doskonałe warunki do życia, dalej poprzez tzw. „oświecenie żydowskie” i proces asymilacji z wielokulturowym przecież społeczeństwem polskim, znaczący wiek XIX, epokę rozwoju kapitału i przemysłu, aż po trudny wiek XX i naszą współczesność.

            Muszę powiedzieć, że nigdzie na świecie nie widziałem tak pięknej, treściwej, sugestywnej i przekonującej ekspozycji dokumentującej życie jakiegoś narodu, istniejącego czy historycznego. Nawet Yad Vashem w Jerozolimie, co prawda poświęcone jedynie upamiętnieniu holokaustu, ale bardzo ciekawe, prestiżowe i niezwykle ważne w dokumentowaniu światowych dziejów muzeum, nie zrobiło na mnie tak wielkiego wrażenia jak POLIN w Warszawie. Dlatego serdecznie Was zachęcam do odwiedzania tego miejsca pamięci żywej... Jestem pewien, że na tym skorzystacie, pogłębiając swoją wiedzę, zyskując wiele silnych, choć czasem trudnych wrażeń, rozwijając istotne własne refleksje nad meandrami polskiej, europejskiej, światowej historii, a przede wszystkim – nad mocą i cieniami ludzkiej duszy...

            Póki co, dla przygotowania, poeksplorujcie zajmującą i bardzo atrakcyjną stronę Muzeum: https://polin.pl/pl?gclid=EAIaIQobChMIjt_Y5Obo7AIVQ9OyCh0CHgAlEAAYASAAEgJ-AfD_BwE

            Znajdziecie tu bogactwo materiałów edukacyjnych, program organizowanych przez instytucję imprez.

            Tu – wirtualny spacer po wystawie stałej, o której Wam opowiedziałem: http://wirtualnyspacer.polin.pl/

            Dostęp do wystaw czasowych i ścieżek tematycznych, którymi można podążyć: https://polin.pl/pl/wystawy-0

            Do tekstu dodaję parę własnych zdjęć z sierpnia tego roku.

            Serdeczności!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          •  Sacrum Profanum 2020
          • Sacrum Profanum 2020

          • 03.11.2020 10:11
          • Drodzy Licealiści!

            Jak wiem, pływacie po różnych oceanach muzycznych, nie stroniąc od żadnej z zatok Wszechoceanu MUZYKI. Dlatego dziś chcę zachęcić Was do nurzania się w wodach Oceanu Muzyki Współczesnej, zwłaszcza że właśnie zaczęła się 18. edycja Sacrum Profanum, festiwalu, który prezentuje dorobek, dzieła twórców najmłodszych generacji. A materia muzyczna jakże pociągająca! - min. dlatego, że wciąż mało upowszechniona, nie dość obecna w świadomości słuchaczy: to muzyka najświeższa, najbardziej współczesna, z rejonów tzw. klasycznej, poważnej czy jak ją tam niewprawnie nazwiemy...

            Przestrzeń eksperymentu i poszukiwania to esencja Sacrum Profanum. Dlatego jeśli wymagać od jakiegoś wydarzenia wytyczania nowych ścieżek – to właśnie od tego festiwalu, którego hasłem przewodnim jest „#Młodość”: muzyczna, metaforyczna, ale też dosłowna.

            Sacrum Profanum, który w „normalnych” warunkach odbywa się stacjonarnie, w Krakowie, skąd się wywodzi, a dotąd był dostępny szerszej publiczności na falach Programu Drugiego Polskiego Radia, w naszej „nowej normalności” przeniósł się do Internetu, zyskując nowe oblicze, nowe możliwości i – co najważniejsze – szansę na pozyskanie nowych odbiorców!

            Ideę Festiwalu wyjawiają jego Ojcowie: http://sacrumprofanum.com/idea

            O historii przeczytacie tutaj: http://sacrumprofanum.com/historia-festiwalu

            Tu z kolei poznacie program bieżącej edycji: http://sacrumprofanum.com/program

            (tu również linki do transmisji)

            A na stronie głównej – aktualności i bilety: http://sacrumprofanum.com/

            I jeszcze fanpage na Facebooku: https://www.facebook.com/SacrumProfanum/

            Serdecznie Was zachęcam do zainteresowania się imprezami i całą otoczką festiwalu muzyki WSPÓŁCZENEJ, która łamie wszelkie stereotypy i bariery estetyczne, lubi przekraczać granice języków muzycznych i kultur, absorbuje idee współczesnego świata i transponuje je ku przyszłości. Impreza trwa do końca listopada.

            Kłaniam się!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • „Upoluj swoją książkę” 2020
          • „Upoluj swoją książkę” 2020

          • 02.11.2020 09:23
          • Mili Uczniowie!

            W listopadzie odbywa się czwarta edycja projektu „Upoluj swoją książkę", dzięki któremu uczniowie szkół średnich na terenie całego kraju mogą nieodpłatnie przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i wysłuchać audiobooków. Honorowy patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

            Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com, które z ogromnym sukcesem od sześciu lat realizują ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo „Czytaj PL”, obejmującą dotychczas swoim zasięgiem kilkanaście największych polskich miast. „Czytaj PL” jest jednym z elementów programu „Kraków Miasto Literatury UNESCO”, za którego realizację odpowiada Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt „Upoluj swoją książkę” ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.


            Jak to działa?

            Należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na plakacie:

            20201023_czytaj_pl_2020_plakat_kv_b2_szkoly(1).pdf

            Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie bestsellery. Czytać i słuchać bestsellerowych książek będzie można przez cały listopad.

            Przyjemnej lektury!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie