Wydarzenia online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej
- 15.05.2020 12:47
Mili Uczniowie!
Dziś chcę polecić Wam kilka bieżących wydarzeń online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej.
Muzeum Powstania Warszawskiego online - wirtualne zwiedzanie i wykłady
Muzeum Powstania Warszawskiego łączy się z odbiorcami on-line.
Codzienne wejścia na żywo z ekspertami, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją. Codziennie od poniedziałku do piątku: lekcje historii on-line, wykłady historyczne.
Streaming i szczegółowe programy na kolejne dni znajdziecie na profilu FB Muzeum:
https://www.facebook.com/1944pl/Młodzi w Starym online - premiery
Projekt „Młodzi w Starym online” jest efektem współpracy zespołu artystycznego i pracowników Narodowego Starego Teatru oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Krakowskiej AST. Cykl 13 premier zrealizują studentki i studenci III roku, pracujący pod opieką artystyczną Remigiusza Brzyka oraz II roku, tworzący pod opieką Pawła Miśkiewicza.
W każdym tygodniu na kanale YouTube Narodowy Stary Teatr Live można obejrzeć dwie premierowe etiudy, emitowane w systemie:- poniedziałek (pokaz premierowy); – środa oraz piątek (kolejne emisje) zawsze o godzinie
19.00.
- wtorek (pokaz premierowy); czwartek oraz sobota (kolejne emisje) zawsze o godzinie 19.00.Dziś premiera etiudy „Kochanowski”, reż. Piotr Froń
dramaturgia: Mira MańkaWykonawcy: Dorota Pomykała, Dorota Segda, Krzysztof Globisz, Zbigniew W. Kaleta, Radosław Krzyżowski, Krzysztof Zawadzki
Link: https://www.youtube.com/c/NarodowyStaryTeatrLive
Paulina Pankiewicz. Być jak Paul Cézanne // „Being like Paul Cézanne”
W projekcie „Być jak Paul Cézanne” Paulina Pankiewicz, podążając śladami nieżyjącego od ponad stu lat artysty, bada doświadczenie przestrzeni w procesie powstawania dzieła sztuki. Z wykształcenia malarka, w swojej konceptualnej pracy odnosi się do ikonicznych widoków góry Św. Wiktorii Cézanne’a. Artysta malował ową górę wielokrotnie, różnymi technikami i z różnych perspektyw. Powstało ponad sześćdziesiąt jej widoków. Historycy sztuki interpretują tę powtarzalność wysiłków jako próbę uchwycenia istoty natury i znalezienia jak najwierniejszego sposobu jej malarskiego odtworzenia.
Paulina Pankiewicz w swojej twórczości próbuje zapisać cielesne doświadczenia ruchu, biorące się z uprawiania od dziesięciu lat sportów wytrzymałościowych. Doświadczenie własnego ciała traktuje jako narzędzie badawcze. W ramach rozwijania projektu wzięła udział w Trail Sainte Victoire — dorocznym biegu rozgrywanym na stokach góry. Przeżycia z tego biegu oraz próby cielesno-duchowego przeniknięcia lokalnego pejzażu podejmowane podczas wcześniejszych pobytów w tej okolicy zaowocowały dziełami na wystawę. Jej tytuł nawiązuje do znanego filmu Spike’a Jonze „Być jak John Malkovich” i podkreśla wagę bezpośredniego, wcieleniowego doświadczania sztuki w procesie jej tworzenia i odbioru.
Wernisaż online:
12.05.2020
godz. 19.00
Zapraszam na spotkanie z Pauliną Pankiewicz, która oprowadzi po wystawie i opowie o swoim najnowszym projekcie na Facebooku:https://www.facebook.com/MiejsceProjektowZachety/
Magdalena Kamińska - Video-Masterclass z produkcji filmowej
Zapraszam do obejrzenia wykładu online na temat produkcji filmowej i roli producenta kreatywnego, prowadzonego przez Magdalenę Kamińską – producentką m.in. filmu „Wilkołak” nagrodzonego na festiwalach w Rzymie, Porto Alegre, Brukseli i Tallinie.
Wydarzenie jest częścią projektu "MASTERCLASS - Szkoła Filmowania (6. edycja)". Udział w projekcie jest darmowy.
Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu o g. 16.00:https://www.facebook.com/filmforum.edu/
Transmisja online spektaklu muzycznego "Artyści na Szlaku"
Spektakl muzyczny "Artyści na Szlaku" opowiada o autentycznych losach gwiazd przedwojennej Warszawy i Lwowa, którzy dołączają do armii generała Andersa, aby grać dla żołnierzy. Przedstawienie to będzie upamiętnieniem wybitnej postaci gen. Władysława Andersa w 50. rocznicę Jego śmierci oraz w 76. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.
Scenariusz i reżyseria: Mateusz Dewera
Obsada: Joanna Jucha, Adrian Gawlik, Natalia Pietrasz, Jakub Reizer
Spektakl grany w ramach projektu "Odbudowa państwowości"
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego "NIEPODLEGŁA" na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".Transmisja na żywo na YT o g. 19.00:
https://www.youtube.com/watch?v=rEwa3GLU6mo&feature=youtu.be
Mam nadzieję, że każdy wśród polecanych ofert znajdzie coś interesującego dla siebie.
Pozdrawiam Was!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
Smaczki na języku – regionalizmy od Rusinka
- 15.05.2020 12:47
Witajcie!
Michał Rusinek, bardziej może znany i kojarzony jako sekretarz Szymborskiej za życia Noblistki, jest też autorem. Między innymi… książek dla dzieci, a także tłumaczem i literaturoznawcą – zawsze delektującym się językowymi „smaczkami”. W najnowszej z nich pod uroczym, choć tajemniczo brzmiącym, tytułem „Od mikmaka do zazuli”, przedstawia bogaty świat regionalizmów. Rusinek podkreśla, że nie tylko potrawy czy zwyczaje, ale i słowa bywają endemiczne, czyli takie, które możemy usłyszeć tylko w określonych regionach.
Podaje kilka przykładów:· poznańskie „zakluczyć” (zamknąć na klucz),
· poznańska „szneka z glancem” (drożdżówka z lukrem),
· częstochowska „zrywka” (reklamówka, foliówka),
· „kanapka z obkładem”rodem z Leszna,
· szczebrzeskie „nawidziadło”(ktoś, kto dziwacznie się ubiera).
Książka jest bezpośrednio adresowana do dzieci, ale bardzo ciekawa i budzi zainteresowanie również znacznie starszych odbiorców.
Dowodzą tego choćby recenzje na stronie wydawnictwa: https://bezdroza.pl/ksiazki/od-mikmaka-do-zazuli-atlas-regionalizmow-dla-dzieci-michal-rusinek,beregi.htm#
Ulubionym określeniem Rusinka są gnieźnieńskie „fiksmatynta”, czyli szpargały. I wieszczy słowu karierę, delektując się jego posmakiem, bo – jak mówi - najbardziej lubi słowa, które nazywają coś, co trudno nazwać.
Zapewne każdy z Was też ma takie słowa, wyniesione z domu, z rodziny, ze środowiska. Jeśli zechcecie mi o nich napisać, zróbcie to. Jestem bardzo ciekaw. W mojej rodzinie na przykład wymieszały się wpływy języka dawnych kresów wschodnich (obecnie Litwa/ Białoruś) z wpływami dialektalnymi Polski centralnej (Mazowsze). Jako przykład ciekawej, choć może nie ekscentrycznie brzmiącej dziś formy mogę podać „jak w sam raz”, co oznacza mniej więcej 'teraz właśnie' (kresowe).
Waszej uwadze polecam stronę Michała Rusinka: https://www.michalrusinek.pl/ , który jest bogatą osobowością, takim rozwichrzonym „panem od literatury z przyległościami”, a jego książki i przekłady czyta się lekko i z przyjemnością.Miłego poniedziałku!
Romuald Kuźmitowicz
- więcej
Na początku była... książka!
- 08.05.2020 13:17
Drodzy Licealiści!
Często po obejrzeniu filmu czy – obecnie częściej – serialu zaciekawieni tematem odkrywamy, że produkcję filmową poprzedzała książka. Tak jest również w przypadku głośnego ostatnio serialu Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów. I choć książka autorstwa Debory Feldman powstała dekadę temu, to w marcu tego roku miała swoją polską premierę dzięki wydawnictwu Poradnia K.
Książka Unorthodox jest świadectwem życia w ortodoksyjnej społeczności Żydów chasydzkich na nowojorskim Brooklynie. To autobiografia, w której Deborah Feldman zdecydowała się opowiedzieć ze wszystkimi, nawet najbardziej osobistymi, niewygodnymi szczegółami o byciu częścią hermetycznego środowiska, zamkniętego przed światem i funkcjonującego na własnych zasadach. Powstanie książki poprzedzał blog prowadzony przez autorkę anonimowo; później stał się on podwaliną autobiografii.Trailer serialu zobzczyć można tu: https://www.youtube.com/watch?v=-zVhRId0BTw
Sam serial znajdziecie na Netflixie: https://www.netflix.com/pl/title/81019069Jeśli po obejrzeniu serialu czujecie niedosyt – sięgnijcie po książkę. Serial został tylko częściowo oparty na wspomnieniach Debory Feldman, w powieści znajdziecie więcej informacji na temat życia nowojorskich chasydów i odczuć żyjącej wśród nich kobiety.
Link do opisu książki na stronie wydawnictwa: https://sklep.poradniak.pl/unorthodox-deborah-feldman
A tu poznacie opinie czytelników, przeczytacie recenzje: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4919666/unorthodox-jak-porzucilam-swiat-ortodoksyjnych-zydow
Pozdrawiam Was, zachęcam do zainteresowania się książką i serialem, weekend to czas temu sprzyjający!Romuald Kuźmitowicz
- więcej
„Autorzy mówią” #zostanwdomu
- 07.05.2020 08:32
Młodzi Czytelnicy!
Ken Follett, Harlan Coben, Graham Masterton, Diane Setterfield, Lucinda Riley, B.A. Paris, Alex Marwood, Antti Tuomainem postanowili zachęcić Polaków i Polki do pozostania w domu w czasie pandemii i, oczywiście, do czytania książek.
Harlan Coben
W ramach akcji „Autorzy mówią” twórcy i twórczynie międzynarodowych bestsellerów zostali poproszeni o nagranie filmów z przekazem dla polskich czytelników i czytelniczek. Jak piszą organizatorzy – Wydawnictwo Albatros i księgarnia internetowa Literia – odzew był imponujący. Osobiście nagrane wiadomości dla Polaków spłynęły od największych sław literackich z całego świata.
Ken Follet
Do wspólnego wysiłku na rzecz powstrzymania rozwoju epidemii zachęcają Ken Follett (Filary Ziemi), mistrz kryminałów Harlan Coben, Diane Setterfield (autorka niezwykłej powieści Była sobie rzeka), specjalistka od powieści historycznych dla kobiet Lucinda Riley, a także B.A. Paris i Graham Masterton. Alex Marwood i Antti Tuomainen główne przesłanie przekazały po polsku!Kto w tym czasie zgłębia tajniki kuchni wegetariańskiej, a kto praktykuje jogę – poczytasz tutaj:
Polecam kontakt z powieścią popularną!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
Rok Leopolda Tyrmanda
- 06.05.2020 09:34
Drodzy Uczniowie!
Uchwałą Sejmu RP literackim patronem roku 2020 jest Leopold Tyrmand, znakomity, niegdyś poczytny, dziś wymagający przypomnienia literat polski popularny w drugiej połowie XX wieku. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin i 35. rocznica śmierci wybitnego pisarza, dziennikarza i publicysty.
„Leopold Tyrmand, autor kultowej powieści Zły i bezkompromisowego Dziennika 1954 był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną” - napisano w uchwale, którą przed głosowaniem odczytał marszałek Sejmu, Marek Kuchciński.
Przytoczono w niej słowa pisarza: „Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności”. „Te słowa, notowane do szuflady w czarną stalinowską noc, można uznać za życiowe credo Pisarza. Zbigniew Herbert pisał: »Na jego postawie moralnej wzorowałem się i naprawdę nie wiem, czy przeżyłbym bez niego te ciemne czasy«” - podkreślono.
Jak zaznaczono, pisarstwo Tyrmanda i jego postawa stanowiły wyzwanie rzucone ideologom nowego ustroju. „Był on nie tylko bezlitosnym krytykiem komunizmu, lecz także arbitrem warszawskiej elegancji, znawcą i namiętnym propagatorem zakazanego w czasach stalinowskich jazzu. »Nikt, kto skłonny jest walczyć o godność własną i chce pozostać w zgodzie z własnym sumieniem, nie zgodzi się na to, żeby nazywać dzień nocą, ciemnotę kulturą, zbrodnię przyzwoitością, niewolę wolnością - na mocy dekretu komunistycznych władców« - pisał” - głosi uchwała.
W połowie lat 60. Tyrmand zdecydował się na emigrację. „Zza oceanu celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie Cywilizacja komunizmu uznał ten ustrój za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość. W epoce kontrkultury i młodzieżowego buntu Tyrmand był ważnym głosem amerykańskiego konserwatyzmu. »Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo« - napisał po Jego śmierci prezydent Ronald Reagan” - dodano w uchwale.
Więcej o niepokornym wobec systemu komunistycznego Pisarzu, jego barwnej osobowości i niebanalnym życiu przeczytacie tutaj:
https://culture.pl/pl/tworca/leopold-tyrmand
Tu z kolei znajdziecie jedną z recenzji jego najsłynniejszej powieści kryminalnej, „Złego”:https://stacjaksiazka.pl/recenzje/zly-leopold-tyrmand_2/
Możecie też posłuchać audiobooka z tekstem znakomicie czytanym przez Adama Ferencego:https://www.youtube.com/watch?v=LJ4aOrgLeEI
Przegląd dorobku Tyrmanda dostępnego na rynku książki znajdziecie na stronie:
https://www.znak.com.pl/autor/Leopold-Tyrmand
Serdecznie polecam zacząć od „Złego”, sami sprawdźcie, czy literatura ta broni się przed upływem czasu... Pozdrawiam Was!Romuald Kuźmitowicz
- więcej