• Biblioteka

          •  Kulturalny poniedziałek
          • Kulturalny poniedziałek

          • 30.11.2020 10:54
          • Mili Uczniowie!

            Ponieważ trwa karnawał, dziś proponuję Wam wydarzenia kulturalne lżejszego autoramentu. Każde z nich rozpoczyna się o innej godzinie, więc łatwiej Wam będzie wybrać albo po prostu w trakcie zdecydować, czy sprawa Was interesuje. Ucztę zaczynamy grą (przystawka), potem musical (danie główne?) i na deser bardzo ciekawie zapowiadające się spotkanie z jedną z najwspanialszych polskich aktorek, muzą Gustawa Holoubka, giganta polskiego teatru i filmu.

            Spotkania sąsiedzkie – gry RPG: W poszukiwaniu, g. 17.00


            "Spotkania sąsiedzkie – gry RPG: W poszukiwaniu" to cykl spotkań, w których za pomocą Mistrza gry stworzymy własną postać i wybierzemy się na przygodę w świecie stworzonym z wyobraźni. Nawiążemy nieoczekiwane przyjaźnie i poszukamy drogi do tego aby mimo przeciwności losu wciąż się rozwijać. A to wszystko dzięki starej dobrej metodzie gier RPG.

            Cała zabawa odbywać będzie się na Discordzie: https://discord.com/invite/g9VwDw

            Prowadzenie:
            Jakub Melaszewski - Kuba jest Mistrzem Gry od ponad 20 lat. Zajmuje się grami fabularnymi hobbystycznie, ale wykorzystuje w znacznym stopniu pozyskaną dzięki nim wiedzę i umiejętności w aktywności zawodowej, przy projektowaniu gier integracyjnych i planszowych oraz pisaniu scenariuszy. Najczęściej osadza budowane przez siebie historie w światach fantastycznych, wplatając w nie wiele wątków społeczno-kulturowych i rozgrywki grup interesu. Jednak ponad budowaniem ciekawych i wciągających fabuł, uważa że w RPG absolutnie najważniejsze jest komfortowa i satysfakcjonująca zabawa wszystkich uczestników zabawy.

            Krzysiek Sawicki – były harcerz, szachista, zapalony gracz RPG.

            Olga Ślepowrońska - psycholożka i animatorka kultury, terapeutka osób z autyzmem. Inicjatorka projektu CzujCzuj w którym dociera z edukacją emocjonalną do dzieci ze środowisk wykluczonych oraz SPA dla Mam, w które daje wielowymiarowe (w tym wytchnieniowe) wsparcie bliskim osób z niepełnosprawnością.

            Urbańska, Józefowicz, Stokłosa – Premiera online, g. 18.00

            Empik wraz z Empik Go zaprasza na spotkanie z okazji premiery audiomusicalu „Piotruś Pan”. Naszymi gośćmi będą twórcy musicalu: Natasza Urbańska (dorosła Wendy/narrator), Janusz Józefowicz (reżyser), Janusz Stokłosa (muzyka). Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka.

            W trakcie wydarzenia zobaczycie (i usłyszycie) piękne występy aktorów. Możliwe będzie również zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.


            Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebooku: https://www.facebook.com/empikcom/

            Piotruś Pan” Jamesa M. Barrie’go to jeden z najbardziej cenionych tekstów literatury dziecięcej. Historia chłopca, który nie chciał dorosnąć, wciąż inspiruje artystów – na podstawie utworu powstały kolejne książki, filmy, a także kultowy już spektakl Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. Tym razem ponadczasową opowieść będzie można poznać dzięki słuchowisku przygotowanemu przez zespół Studia Buffo. Produkcja z udziałem Nataszy Urbańskiej, Edyty Geppert, Wiktora Zborowskiego, Mariusza Czajki i wielu innych zadebiutuje w aplikacji Empik Go oraz na płycie CD, dostępnej w salonach Empik i empik.com.


            Mój Dramatyczny. Spotkania: Magdalena Zawadzka, g. 19.00

            W ramach cyklu „Mój Dramatyczny. Spotkania” odbywają się spotkania z aktorkami i aktorami, którzy będąc wybitnymi indywidualnościami, współtworzyli legendę zespołu Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Zagrali znakomite role w przedstawieniach, które przeszły do historii tej sceny. Cieszyli się uznaniem i pozostają wciąż w żywej pamięci publiczności.

            Cykl zainaugurowano spotkaniem z Barbarą Krafftówną, a bohaterką drugiego spotkania jest Magdalena Zawadzka – aktorka związana z Teatrem Dramatycznym w latach 1966-1982. Zagrała w przedstawieniach, które w tym czasie wyznaczyły szczególną rangę sceny, m.in. w „Życie jest snem”, „Iwonie, księżniczce Burgunda”, „Kubusiu Fataliście”, „Królu Learze”, „Hamlecie”, „Skizie”. Miała okazję pracować z reżyserami zasłużonymi dla Teatru Dramatycznego: Ludwikiem René, Jerzym Jarockim, Witoldem Zatorskim.

            Spotkanie z Magdaleną Zawadzką jest też okazją do wspomnienia osoby, bez której nie byłoby Teatru Dramatycznego w tym kształcie, w jakim pamięta się o nim do dziś: Gustawa Holoubka. 

            Transmisja odbędzie się na FB: https://www.facebook.com/events/390153125751323/?active_tab=discussion

            Przyjemnego odbioru!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Dwie książkowe nowości na weekend!
          • Dwie książkowe nowości na weekend!

          • 27.11.2020 10:34
          • Moi Drodzy!

            Dziś chcę zaanonsować Wam premierowe powieści dwojga uznanych i popularnych pisarzy: Harukiego Murakamiego i Olgi Tokarczuk.


            Na półki księgarń trafiło tłumaczenie nowej książki Harukiego Murakamiego „Pierwsza osoba liczby pojedynczej”.

            Jest to zbiór opowiadań, w którym znajdziemy znane i lubiane motywy twórczości japońskiego : tęsknotę za tym, co minęło, rozważania o muzyce, miłości oraz sensie życia. Autor wspomina lata studenckie, dawne dziewczyny, fascynacje i niezwykłe przeżycia, do których ciągle powraca myślami. Niezmiennie ważnym elementem w mikrokosmosie Murakamiego pozostaje muzyka. W tym zbiorze staje się ona główną bohaterką kilku opowieści. Zaś nowym elementem w jego twórczości jest poezja, pojawiająca się w dwóch z ośmiu opowiadań.

            Przypomnijmy: Haruki Murakami uważany jest za jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców literatury. Japoński pisarz urodził się w 1949 roku w Kioto, a dorastał w Kobe. Wiele lat spędził w USA, skąd wrócił do Japonii w 1995 roku.



            Więcej o książce:

            https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4943518/pierwsza-osoba-liczby-pojedynczej


            Każda emocja szuka swojego języka – mówi Olga Tokarczuk, ubiegłoroczna laureatka literackiej Nagrody Nobla.

            12 listopada nakładem Wydawnictwa Literackiego do księgarń trafiła nowa książka Olgi Tokarczuk „Czuły narrator”. Tom zbiera dwanaście esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy dokonań noblistki. W związku z premierą książki Olga Tokarczuk udzieliła Katarzynie Kantner wywiadu, w którym opowiada o czułości, gniewie i spokoju, a także czytaniu, pisarstwie, narracji, życiu po Noblu oraz współczesnym świecie.

            Całość możecie przeczytać tutaj:

            http://booklips.pl/wywiady/poszukiwanie-pelni-i-znaczenia-wywiad-z-olga-tokarczuk-z-okazji-premiery-czulego-narratora/



            O książce na stronie Wydawnictwa Literackiego:


            https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5320/Czuly-narrator---Olga-Tokarczuk

            Serdecznie polecam!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Trzy spotkania z autorami!
          • Trzy spotkania z autorami!

          • 26.11.2020 09:16
          • Mili Licealiści!

            Dzisiejszy dzień obfituje w spotkania on-line z pisarzami, którzy zaanonsują swoje nowe książki, przynosząc różne tematy, formy, literackie języki...

            Jarosław Marek Spychała i „Mali rebelianci” w Kreatywnym Klubie Książki

            Jarosław Marek Spychała będzie gościem kolejnego Kreatywnego Klubu Książki. Tego po prostu nie można przegapić!

            Taki gość - żyjący filozof [sic!], wykładowca akademicki, autor, dziennikarz, twórca metody ΛΕΓΩ-ΛΟΓΟΣ pol. LEGO -LOGOS (którą powinien poznać każdy nauczyciel), jest gwarantem wyjątkowej rozmowy oraz mnóstwa mądrych i twórczych inspiracji.

            Podczas spotkania porozmawiamy o jego najnowszej książce "Mali Rebelianci" - przewodniku po metodzie LEGO - LOGOS. Metodzie, która uczy kreatywności, zachęca do twórczego i krytycznego myślenia.
            Spotkanie ma charakter otwarty na platformie Teams.

            Zaproszenia otrzymamy po wypełnieniu formularza:

            https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdO6Hfcwsy1u_6-Iexfqu83NrK1-u3GUtOIZg2IPgfhsGwu4w/viewform

            Transmisja: https://www.facebook.com/events/684707318857761/

            Spotkanie autorskie – Michał Nogaś "Z niejednej półki. Wywiady"

            Zapraszam na spotkanie z Michałem Nogasiem i z jego pierwszą książką “Z niejednej półki. Wywiady”. Z autorem porozmawia Wojciech Szot – redaktor tychże "Wywiadów".


            Takich rozmów to można słuchać, słuchać i słuchać... A książki takie jak "Z niejednej półki. Wywiady" sprawiają, że po ich przeczytaniu stajemy się mądrzejsi.


            Michał Nogaś – dziennikarz prasowy i radiowy. Związany z “Gazetą Wyborczą”, wcześniej radiową Trójką. Rozmawia z pisarzami w Polsce i za granicą. Fan Dawida Bowiego.

            O książce (od wydawcy):

            Z niejednej półki” to długo oczekiwana książka Michała Nogasia, jednego z najpopularniejszych dziennikarzy kulturalnych. To zbiór rozmów z plejadą pisarek i pisarzy z całego globu. Są wśród nich laureaci najważniejszych literackich nagród w Polsce i na świecie. Są także popularni autorzy i ci równie ciekawi, choć jeszcze mniej znani.

            "Zbiór rozpoczyna literackie śledztwo. Zapis kanadyjskiej wyprawy Michała Nogasia, który na własną rękę postanowił odnaleźć ukochaną pisarkę, Alice Munro. Munro po otrzymaniu Nagrody Nobla wycofała się z życia publicznego i nie udziela wywiadów. Michał Nogaś nie bez przygód trafia do malowniczego miasta nad jeziorem Ontario, w którym ma mieszkać autorka kultowych opowiadań. Ale ślady prowadzące do Munro urywają się nagle. Gdy już traci nadzieję na spotkanie z Noblistką, spotyka ją niespodziewanie w kawiarni. Jak się dalej potoczyła ta historia? Tego dowiedzą się Państwo z książki."

            Transmisja na profilu: https://www.facebook.com/fundacjatukultura

            Wojciech Chmielarz – spotkanie z autorem Prostej sprawy”

            Na FB Biblioteki Gdynia można spotkać się z Wojciechem Chmielarzem, porozmawiać o najnowszej powieści autora – „Prostej sprawie” (X 2020).

            Spotkanie poprowadzi Maria Krześlak-Kandziora.

            NIESPODZIANKA
            Mamy dla Was też niespodziankę. W czasie spotkania będzie można wygrać najnowszą książkę autora z autografem. Nagrodzimy dwie pierwsze osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytanie zadanie przez Wojciecha Chmielarza w czasie spotkania. Wygrana książka będzie do odbioru w Bibliotece Obłuże.

            Prosta sprawa”

            Prosty zniknął. Zostało po nim zdemolowane mieszkanie, ale on sam zapadł się pod ziemię. Nie bez powodu – szukają go gangsterzy. Oraz dawny przyjaciel, który przyjechał do Jeleniej Góry, żeby spłacić dawno zaciągnięty dług.

            Kłopot w tym, że wpada w sam środek niebezpiecznej gry. Nie zna jej zasad, ale wkrótce dowiaduje się, że stawka jest bardzo wysoka: Prostego chcą dorwać i jeleniogórscy gangsterzy, i czescy mafiosi.
            Żeby dotrzeć do Prostego i dowiedzieć się, o co tu chodzi, jego przyjaciel będzie musiał wszystkim stawić czoła, także romskiej mafii. A pomoże mu w tym pewna analityczka z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

            Prosta sprawa” to pełna akcji powieść sensacyjna, której fabuła dzieje się w malowniczych Karkonoszach. Napisana w czasie lockdownu i początkowo publikowana w odcinkach na profilu autora cieszyła się wielkim powodzeniem. Teraz ukazuje się drukiem w poprawionej i rozszerzonej wersji.
            Opis ze strony Wydawnictwa Marginesy.

            Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – autor kryminałów, dziennikarz, laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2015) i Wielkiego Kalibru Czytelników (2019), ośmiokrotnie nominowany do tej nagrody. Autor cyklu powieści o komisarzu Jakubie Mortce: „Podpalacz” (2012), „Farma lalek” (2013), „Przejęcie (2014), „Osiedle marzeń” (2016), „Cienie” (2018) i cyklu gliwickiego: „Wampir” (2015) i „Zombie” (2017), postapokaliptycznej powieści „Królowa głodu”(2014) oraz thrillera psychologicznego „Żmijowisko” (2018), wyróżnionego tytułem bestsellera Lubimyczytać.pl, za który otrzymał także nagrodę Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminalnego. Powieść została zekranizowana dla Canal+. Po niej ukazały się kolejne thrillery – „Rana” (2019) i „Wyrwa” (2020). Mieszka z rodziną w Warszawie.

            Transmisja na FB: https://www.facebook.com/events/786762038548229/

            Wszystkie spotkania zaplanowano na godzinę 18.00, więc trzeba dokonać trudnego wyboru – i nie wątpię, że go dokonacie z korzyścią dla siebie...

            Zachęcam, pozdrawiam serdecznie!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • 20. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”
          • 20. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”

          • 25.11.2020 09:38
          • Drodzy Uczniowie!
            Rozpoczął się kolejny, jeden z najważniejszych, polskich festiwali teatralnych.
            W programie przegląd konkursowych najlepszych spektakli młodych reżyserów, spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe, dokumenty oraz krótkie fabuły, a także warsztaty, panele dyskusyjne i rozmowy z twórcami.

            Jubileuszowa, bo już dwudziesta, edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” miała być obchodzona bardzo uroczyście Katowicach, na wszystkich dostępnych scenach teatralnych i salach kinowych miasta. Wydarzenie zostało przeniesione do przestrzeni Internetu, dzięki czemu i my możemy w nim uczestniczyć. Dla festiwalu teatralnego, którego ideą jest przecież bezpośrednie spotkanie artysty z widzem, kontakt przez ekran komputera jest niecodzienną sytuacją. „Interpretacje” wyszły jej jednak naprzeciw i na wirtualnych scenach publiczność będzie mogła podziwiać spektakl mistrzowski, przedstawienia konkursowe najmłodszego pokolenia polskich reżyserek i reżyserów, pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, słuchowiska radiowe. Na widzów czekają także streamingi warsztatów, spotkania z twórcami, jurorami i recenzentami oraz panel z dyrektorami najważniejszych europejskich festiwali teatralnych.

            O idei festiwalu przeczytacie na stronie: http://festiwal-interpretacje.pl/o-festiwalu/

            Program znajdziecie tutaj: http://festiwal-interpretacje.pl/programy/


            Wszystkie elementy programu są emitowane na żywo (lub jako wcześniejsze, specjalne rejestracje).

            Przegląd oferty imprezy na stronie głównej: http://festiwal-interpretacje.pl/

            Strona na FB: https://pl-pl.facebook.com/Interpretacje/

            Wiem, że miłośników teatru nie trzeba zachęcać do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu...

            Do „zobaczenia” na festiwalu, pozdrawiam Was!
            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Maraton Pisania Listów Amnesty International' 2020
          • Maraton Pisania Listów Amnesty International' 2020

          • 24.11.2020 09:03
          • Moi Drodzy!

            Lubicie pomagać ludziom, widzę to na co dzień w szkole i poza nią. Wielu z Was podejmuje rozmaite działania wolontariackie, wspierając stałe, okresowe lub doraźne akcje pomocowe.

            Jest ich niemało, bo świat nasz – wciąż niedoskonały – wzywa do działania i objęcia kuratelą potrzebujących, również pokrzywdzonych i uciskanych przez niesprawiedliwe, niedemokratyczne reżimy, systemy społeczne podszyte nierównością traktowania obywateli, systemy gospodarcze oparte na wyzysku.

            Jedną z form pomocy ludziom pokrzywdzonym na całym świecie jest działalność Amnesty International, międzynarodowej organizacji humanitarnej, której posłannictwem jest wspierać systemowo, prawnie, również praktycznie i moralnie wszystkich, którzy tego potrzebują: osoby, rodziny, grupy społeczne, całe społeczności.

            Najważniejszym wydarzeniem w skali roku organizowanym przez Amnesty jest Maraton Pisania Listów, akcja, o której z pewnością słyszał każdy z Was. Polega na pisaniu listów, petycji, monitów

            w obronie konkretnych ludzi bądź grup, które zostały bezprawnie i źle potraktowane przez instytucje rządowe państw, administracje, grupy nacisku itp.

            Każdego roku organizacja wyłania spośród całej rzeszy potrzebujących dziesięcioro Bohaterów Maratonu. Jest to reprezentacja najbardziej palących spraw ludzkich, niecierpiących zwłoki. Ich historie są różne, a w jednym punkcie na pewno zbieżne: krzyczą o pomoc – natychmiast!

            Sylwetki Bohaterów tegorocznej edycji, wszelkie informacje o Maratonie, znajdziecie na stronie Amnesty: https://maraton.amnesty.org.pl/

            Wczytajcie się w nie i zaangażujcie w pomoc. Możecie być spokojni o wiarygodność tej akcji: Amnesty International jest poważną organizacją, która rzetelnie bada i weryfikuje informacje o zgłaszających się doń potrzebujących lub ich przedstawicielach. To są ludzie naprawdę skrzywdzeni, stanąć za nimi będzie rzeczą słuszną.

            Zachęcam Was do podjęcia interwencji w obronie naszych Sióstr i Braci: pisania listów, podpisywania petycji i kupowania znaczków na ich wysyłkę za granicę.

            Jak to zrobić?

            Już teraz możesz podpisać petycję w obronie Bohaterów Maratonu i kupić znaczek.

            W dniach 28 XI – 13 XII możesz samodzielnie pisać listy w czasie wolnym od zajęć i – za aprobatą Wychowawcy i klasy – w czasie lekcji wychowawczych.

            Zapraszam też na szkolny finał Maratonu na MS Teams ostatniego dnia, 13 XII 2020r., w godzinach 10.00-13.00. Będziemy pisać listy razem, inspirując się wzajemnie do wspierania Bohaterów. Każdy z uczestników na udział w nim poświęci tyle czasu, ile może i chce.

            Instrukcja dla Ciebie:

            Wejdź na stronę Maratonu, poczytaj o jego idei i Bohaterach.

            Zainteresuj sprawą innych.

            Jeśli uznasz za właściwe, podpisz petycje (-ę)/ kup znaczek.

            Pisz listy w obronie Bohaterów sam/ z rodziną/ klasą i sam je wyślij.

            Jeśli dysponujesz czasem 13 XII, weź udział w szkolnym finale na Teamsach (10.00-13.00).

            13 XII 2020r. do g. 15.00 przekaż mi na czacie na MS Teams, ile listów udało Ci się napisać i wysłać oraz w czyjej obronie (wskaż Bohatera (-ów), których wspierasz.

            Oczywiście, zaangażowanie w inicjatywę opiera się na suwerennej decyzji każdego z nas, wynika z własnego przekonania. Dodatkową motywacją do wzięcia udziału w Maratonie będzie kontekst obchodów międzynarodowego Dnia Praw Człowieka: 10 XII.

            Służę pomocą i wyjaśnieniami wszystkim zainteresowanym tegorocznym Maratonem. Wychowawców klas proszę, o ile uczniowie wyrażą taką wolę i uznacie to Państwo za właściwe, o umożliwienie im pisania listów w czasie godzin wychowawczych.

            Strona szkolnej edycji Maratonu na FB: https://www.facebook.com/maratonaizso6

            Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/388276842492480

            Zachęcam Was, pozdrawiam serdecznie!

            Romuald Kuźmitowicz, koordynator MPL AI w IX LO w Szczecinie

          • więcej
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie