• Biblioteka

   • Maraton Pisania Listów Amnesty International' 2020
    • Maraton Pisania Listów Amnesty International' 2020

    • 24.11.2020 09:03
    • Moi Drodzy!

     Lubicie pomagać ludziom, widzę to na co dzień w szkole i poza nią. Wielu z Was podejmuje rozmaite działania wolontariackie, wspierając stałe, okresowe lub doraźne akcje pomocowe.

     Jest ich niemało, bo świat nasz – wciąż niedoskonały – wzywa do działania i objęcia kuratelą potrzebujących, również pokrzywdzonych i uciskanych przez niesprawiedliwe, niedemokratyczne reżimy, systemy społeczne podszyte nierównością traktowania obywateli, systemy gospodarcze oparte na wyzysku.

     Jedną z form pomocy ludziom pokrzywdzonym na całym świecie jest działalność Amnesty International, międzynarodowej organizacji humanitarnej, której posłannictwem jest wspierać systemowo, prawnie, również praktycznie i moralnie wszystkich, którzy tego potrzebują: osoby, rodziny, grupy społeczne, całe społeczności.

     Najważniejszym wydarzeniem w skali roku organizowanym przez Amnesty jest Maraton Pisania Listów, akcja, o której z pewnością słyszał każdy z Was. Polega na pisaniu listów, petycji, monitów

     w obronie konkretnych ludzi bądź grup, które zostały bezprawnie i źle potraktowane przez instytucje rządowe państw, administracje, grupy nacisku itp.

     Każdego roku organizacja wyłania spośród całej rzeszy potrzebujących dziesięcioro Bohaterów Maratonu. Jest to reprezentacja najbardziej palących spraw ludzkich, niecierpiących zwłoki. Ich historie są różne, a w jednym punkcie na pewno zbieżne: krzyczą o pomoc – natychmiast!

     Sylwetki Bohaterów tegorocznej edycji, wszelkie informacje o Maratonie, znajdziecie na stronie Amnesty: https://maraton.amnesty.org.pl/

     Wczytajcie się w nie i zaangażujcie w pomoc. Możecie być spokojni o wiarygodność tej akcji: Amnesty International jest poważną organizacją, która rzetelnie bada i weryfikuje informacje o zgłaszających się doń potrzebujących lub ich przedstawicielach. To są ludzie naprawdę skrzywdzeni, stanąć za nimi będzie rzeczą słuszną.

     Zachęcam Was do podjęcia interwencji w obronie naszych Sióstr i Braci: pisania listów, podpisywania petycji i kupowania znaczków na ich wysyłkę za granicę.

     Jak to zrobić?

     Już teraz możesz podpisać petycję w obronie Bohaterów Maratonu i kupić znaczek.

     W dniach 28 XI – 13 XII możesz samodzielnie pisać listy w czasie wolnym od zajęć i – za aprobatą Wychowawcy i klasy – w czasie lekcji wychowawczych.

     Zapraszam też na szkolny finał Maratonu na MS Teams ostatniego dnia, 13 XII 2020r., w godzinach 10.00-13.00. Będziemy pisać listy razem, inspirując się wzajemnie do wspierania Bohaterów. Każdy z uczestników na udział w nim poświęci tyle czasu, ile może i chce.

     Instrukcja dla Ciebie:

     Wejdź na stronę Maratonu, poczytaj o jego idei i Bohaterach.

     Zainteresuj sprawą innych.

     Jeśli uznasz za właściwe, podpisz petycje (-ę)/ kup znaczek.

     Pisz listy w obronie Bohaterów sam/ z rodziną/ klasą i sam je wyślij.

     Jeśli dysponujesz czasem 13 XII, weź udział w szkolnym finale na Teamsach (10.00-13.00).

     13 XII 2020r. do g. 15.00 przekaż mi na czacie na MS Teams, ile listów udało Ci się napisać i wysłać oraz w czyjej obronie (wskaż Bohatera (-ów), których wspierasz.

     Oczywiście, zaangażowanie w inicjatywę opiera się na suwerennej decyzji każdego z nas, wynika z własnego przekonania. Dodatkową motywacją do wzięcia udziału w Maratonie będzie kontekst obchodów międzynarodowego Dnia Praw Człowieka: 10 XII.

     Służę pomocą i wyjaśnieniami wszystkim zainteresowanym tegorocznym Maratonem. Wychowawców klas proszę, o ile uczniowie wyrażą taką wolę i uznacie to Państwo za właściwe, o umożliwienie im pisania listów w czasie godzin wychowawczych.

     Strona szkolnej edycji Maratonu na FB: https://www.facebook.com/maratonaizso6

     Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/388276842492480

     Zachęcam Was, pozdrawiam serdecznie!

     Romuald Kuźmitowicz, koordynator MPL AI w IX LO w Szczecinie

    • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie