Biblioteka
„Kino stanu wojennego” | rozmowa online wokół filmu „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego, g. 18.00
- 17.12.2020 12:22
Moi Drodzy!
Zapraszam na spotkanie „Obrazy Historii online”.
#zostańwdomu z Instytutem Pileckiego.
Przed nami ostatnie w 2020 roku spotkanie z cyklu #ObrazyHistorii. Na zakończenie sezonu rozmowa o kinie stanu wojennego, a impulsem do dyskusji będzie film „Bez końca” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.Czy istnieje coś takiego jak „kino stanu wojennego”?
Jaki obraz stanu wojennego wyłania się z polskiego kina?
„Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego jako zapis sytuacji mentalnej inteligencji polskiej w latach 80.
Kino polskie lat 80. jako źródło wiedzy historycznej.
Te i inne zagadnienia poruszą dr Mateusz Werner, filozof kultury i filmoznawca z Instytutu Pileckiego, oraz jego goście:
prof. Krzysztof Kornacki – filmoznawca specjalizujący się w historii kina polskiego, z Uniwersytetu Gdańskiego
dr Grzegorz Majchrzak – historyk z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, zajmujący się badaniem dziejów aparatu represji, opozycji demokratycznej w PRL, funkcjonowaniem mediów przed 1989 r., sportem w PRL oraz stanem wojennym.
Będzie również szansa na zadawanie własnych pytań. Zapraszamy!
Transmisja na FB: https://www.facebook.com/InstytutPileckiego/
Dyskusja odbędzie się w ramach cyklu #ObrazyHistorii.
Teraz, w czasie epidemii, cykl powraca w zupełnie nowej odsłonie. W tej edycji autorzy skupiają się na filmach znanych oraz ogólnie dostępnych, by spojrzeć na nie świeżym okiem i odkryć nową perspektywę.
Więcej o arcydziele Kieślowskiego:
https://filmpolski.pl/fp/index.php?film=121068
http://edukacjafilmowa.pl/bez-konca-1984/
Dostęp do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=6LWmfWd0ea0&vl=pl
Jeszcze o filmie: https://ninateka.pl/film/krzysztof-piesiewicz-i-jacek-petrycki-o-filmie-bez-konca-hommage-a-kieslowski
Sylwetka reżysera: https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-kieslowski
Serdecznie zachęcam do zainteresowania się spotkaniem, filmem i twórczością Krzysztofa Kieślowskiego, pozdrawiam Was!
Romuald Kuźmitowicz
- więcej
Audiobooki i ebooki – za darmo!
- 16.12.2020 08:40
Drodzy Licealiści!
Składam Wam propozycje linków do darmowych materiałów edukacyjnych, bibliotek cyfrowych, m.in. z lekturami, oraz filmów, spektakli, koncertów, wykładów, e-czasopism i muzeów dostępnych online. Staram się je aktualizować, na bieżąco przeglądając ofertę. W sieci pojawia się coraz więcej darmowych audiobooków i ebooków, poniżej zwracam uwagę na najbardziej interesujące propozycje.
Wiele serwisów specjalizujących się w sprzedaży elektronicznych wydań książek ma półkę z darmowymi pozycjami, np. Helion oraz Legimi. Serwis Ebook Point w regularnych promocjach oraz za rejestrację daje darmowy dostęp, np. do przewodników. Bogaty zbiór ponad 59 tysięcy książek posiada Project Gutenberg, także w języku polskim.
FantastykaPolska.pl - to prywatna strona Roberta J. Szmidta, pisarza SF i fantasy, założyciela a zarazem redaktora naczelnego miesięcznika Science Fiction. Autor zgromadził ponad 500 opowiadań, powieści z kategorii fantastyka napisanych przez znanych polskich autorów, które ukazały się drukiem na łamach istniejących w ostatnich latach czasopism albo w książkach znanych wydawnictw. Wśród autorów m.in.: R. Dębski, M. Mortka, Ł. Orbitowski, A.W. Sawicki, D. Sokołowski, R. Szmidt, A. Zimniak.
Miejsc, gdzie można posłuchać za darmo audiobooków, a nawet je pobrać, jest bardzo dużo. Ciekawa jest Audioteka - można na niej posłuchać ponad 400 książek po polsku, m.in. współczesne powieści, ciekawe biografie i klasykę z kraju i ze świata. Warto też zapoznać się z kanałem Słuchaj za darmo (wspieranym przez Audiotekę). Szczególnie wart polecenia dla uczniów jest kanał z audiobookowymi wersjami lektur szkolnych Darmowe Audiobooki Lektura. Jeżeli macie młodsze rodzeństwo, to z pewnością zainteresuje Was kanał Studiomaxxaudio ze znanymi bajkami, baśniami i kołysankami. Bardzo bogatą ofertę audiobooków w języku angielskim - liczy aż 1000 pozycji - znaleźć można na portalu OpenCulture.
Zachęcam do korzystania, pozdrawiam!Romuald Kuźmitowicz
- więcej
Adam Leszczyński – Premiera online, g. 18.00
- 15.12.2020 09:15
Moi Mili!
Zapraszam na kolejne spotkanie z cyklu #premieraonline. Gościem będzie Adam Leszczyński - autor książki „Ludowa historia Polski” (Wydawnictwo W.A.B.). Rozmowę poprowadzi Agata Szczęśniak.
W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem.
Transmisja ze spotkania będzie dostępna na Facebooku: https://www.facebook.com/empikcom"Ludowa historia Polski" to książka o tym, co wyparte z pamięci — dzieje Polski napisane z perspektywy „dolnych 90 proc.” mieszkańców naszego kraju. To historia instytucji, za pomocą których bogaci odbierali pieniądze i zasoby biednym, legalnie i nielegalnie, oraz historia buntów i oporu tych ostatnich. To także opowieść o tym, w jaki sposób elity w Polsce uzasadniały swoją władzę i swój przywilej oraz o przemocy, którą powszechnie stosowały.
Więcej o wydawnictwie: https://moznaprzeczytac.pl/ludowa-historia-polski-adam-leszczynski/
Zachęcam do udziału!
Romuald Kuźmitowicz
- więcej
„Nic nowego pod słońcem” - monodram online Sławomira Hollanda, g. 18.00
- 14.12.2020 09:49
Drodzy Uczniowie!
Zachęcam Was do obejrzenia dziś spektaklu złożonego z tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mariana Hemara, Jerzego Jurandota, Bolesława Leśmiana oraz Juliana Tuwima. Wieczór doskonałych utworów literackich okraszonych zabawnym komentarzem i refleksją aktora, który z wdziękiem kulturalnego, eleganckiego inteligenta międzywojnia wprowadza nas w atmosferę liryki, satyry i kabaretu. Spostrzeżenia twórców dwudziestolecia okazują się dziś wyjątkowo aktualne, zaś Sławomir Holland spontanicznie i brawurowo dzieli się z widzami przemyśleniami na temat motywu przewodniego spektaklu: „Nic nowego pod słońcem”.
Sławomir Holland – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Aktor Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatru Polskiego w Bygdoszczy i trzech scen stołecznych: Teatru Popularnego, Teatru Na Woli i Teatru Ateneum. Wystąpił w ponad siedemdziesięciu filmach i serialach. Ma w dorobku wiele ról teatralnych.Transmisja online spektaklu na YouTube: https://www.youtube.com/user/DKSrodmiescie
Łagodnego początku tygodnia, pozdrawiam serdecznie!
Romuald Kuźmitowicz
- więcej
Maraton Pisania Listów Amnesty International’ 2020
- 14.12.2020 09:26
W VI szkolnej edycji
„Maratonu Pisania Listów” Amnesty International
wzięli udział uczniowie z kilku zespołów klasowych.
Wiele osób pisało listy w czasie wolnym od zajęć, niektórzy razem z rodzinami.
Grupa uczestniczyła w finale maratonu 13 XII 2020r. na MS Teams.
Wszystkim Maratończykom - dorosłym i młodzieży - serdecznie dziękuję!
Napisaliśmy razem 103 listy.
Romuald Kuźmitowicz
- więcej