• Biblioteka

          • Afera Kryminalna
          • Afera Kryminalna

          • 16.11.2020 11:34
          • Moi Drodzy!

            Mówiąc szczerze, nie przepadam za sensacją i kryminałem, ale wielu z Was owszem, dlatego nie mogę zaniedbać w komunikacji z Wami tego obszaru literatury popularnej – zwłaszcza że trwa ciekawa impreza literacka poświęcona temu kręgowi beletrystyki.

            Czy twórcy kryminałów i thrillerów psychologicznych się boją? Na to pytanie możecie otrzymać odpowiedź podczas festiwalu Afera Kryminalna. Jego X edycja trwa – do końca miesiąca.

            Transmisje na FB: https://pl-pl.facebook.com/AferaKryminalna/

            Premiery poszczególnych spotkań z autorami zaplanowano na czwartki i poniedziałki. Wywiady z tegorocznymi gośćmi będzie można obejrzeć (video), posłuchać (podcast) lub przeczytać (tekst + zdjęcia). Wśród zaproszonych gości są: Magda Stachula, Mariusz Czubaj, Olga Rudnicka, Igor Brejdygant, Maciej Siembieda, Marek Krajewski, Tomasz Białkowski i Michał Larek.

            W ramach Afery Kryminalnej przewidziano także konkursy dla czytelników. Organizatorzy razem z pisarzami przygotowali dziesiątki książek z autografami. Informacji o konkursach można szukać na stronie i profilu facebookowym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz profilu Afery Kryminalnej. Afera Kryminalna to festiwal literatury kryminalnej, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. W wydarzeniu biorą udział zarówno autorzy z wieloletnim dorobkiem literackim, jak i debiutanci.

            Bardzo pomyślnego tygodnia Wam życzę!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Kulturalny weekend
          • Kulturalny weekend

          • 13.11.2020 09:51
          • Mili Licealiści!

            W weekend, jak zwykle, więcej dzieje się w kulturze, stąd na każdy dzień proponuję Wam wydarzenia, które uprzyjemnią Wam czas wolny i pomogą oderwać się od rutyny dnia codziennego.

            Piątek, 13 listopada (do 16 listopada), g. 19.00

            XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu


            20 edycja Festiwalu Sztuki Mimu odbywa się w Promie Kultury.

            Spektakle można obejrzeć na dwa sposoby:
            - wszystkie przedstawiania za pomocą transmisji na żywo na profilu Facebook Prom Kultury Saska Kępa:

            https://www.facebook.com/PROMkultury

            - następnego dnia po przedstawieniu, poprzez dostęp do specjalnie przygotowanego dla VOD nagrania spektaklu ze sceny Promu Kultury. Wystarczy zalogować się na platformie VOD Warszawskiego Centrum Pantomimy:

            https://www.vod.mimowie.pl/logowanie

            Więcej o festiwalu: https://www.mimefestival.pl/

            Program: https://www.mimefestival.pl/20th-edition.html

            Sobota, 14 listopada, g. 18.00

            Koncert Umarłych Poetów”

            Autorami koncertu są Marek Bartkowicz i Andrzej Ozga od lat zajmujący się autorskim śpiewaniem, którzy tym razem sięgnęli po teksty tych, którzy dużo wcześniej, tak jak oni, przekazywali swe racje pisząc i śpiewając piosenki. W koncercie posłuchamy pieśni: Włodzimierza Wysockiego, Georgesa Brassensa, Jacquesa Brela, Wojciecha Młynarskiego, Kazimierza Grześkowiaka, Jonasza Kofty, Jacka Zwoźniaka, Charlesa Treneta, Jacka Kaczmarskiego, Bułata Okudżawy i Barbary (Monique Serf).
            Akompaniament: Robert Obcowski
            Autorzy zaprosili do współpracy i udziału w koncercie Justynę Bacz.

            Marek Bartkowicz – autor i kompozytor piosenek, a także ich wykonawca, tworzący również większe formy sceniczne, aktor, reżyser i literat; Jako artysta ma na swoim koncie m.in. dyplom magistra sztuk Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, pracę aktora etatowego w Teatrze Na Targówku w Warszawie, wieloletnią pracę w Teatrze Pracownia „Teatr”, kilka epizodów filmowych (np. w filmach „Ostatni dzwonek”, „Rozmowy kontrolowane”)
            Andrzej Ozga – polski aktor, piosenkarz, autor i satyryk, także reżyser. Od czasu studiów autor tekstów piosenek, które śpiewali tacy wykonawcy polskiej estrady jak Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Skrzynecka czy Andrzej Zieliński. Ma na swym koncie realizacje teatralne i telewizyjne w oparciu o utwory lub tłumaczenia jego autorstwa. Trzykrotny laureat Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
            Justyna Bacz – piosenkarka, lingwistka, pedagog, autorka przekładów piosenek z jez. francuskiego, rosyjskiego, autorka tekstów i muzyki. Śpiewa po polsku, francusku, włosku, rosyjsku, angielsku. Obecnie związana z warszawską sceną „Piwnicą na Wójtowskiej”.

            Transmisja na FB: https://www.facebook.com/BielanskiOsrodekKultury/

            Niedziela, 15 listopada, g. 20.00

            Spektakl „Honor”

            TERAZ POLIŻ i KRYTYKA POLITYCZNA zapraszają na „Honor”, wspólny projekt TERAZ POLIŻ i Weroniki Szczawińskiej, zainspirowany tekstem Amelii Hertzówny „Yseult o Białych Dłoniach” (z roku 1905). Zapomniany tekst zapomnianej dramatopisarki jest oryginalną wariacją na temat słynnej europejskiej legendy. Historia Tristana i Izoldy, pary tragicznych kochanków, zostaje tu PRZEJĘTA przez postać drugoplanową - Izoldę o Białych Dłoniach, nieszczęśliwą żonę Tristana.

            W spektaklu TERAZ POLIŻ motyw miłości ustępuje potężnemu tematowi kobiecej zemsty i zaskakującej interpretacji pojęcia honoru. Trzy aktorki, reżyserka, kostiumolożka, kompozytorka tworzą razem prawdziwą kumulację feministycznej energii i siły.

            Projekt TERAZ POLIŻ i Weroniki Szczawińskiej jest pierwszą w historii polskiego teatru sceniczną realizacją utworu Hertzówny. Projekt powstał w cyklu BÓG HONOR OJCZYZNA|REKONSTRUKCJA

            15 listopada o godz. 20.00 trzeba wejść na stronę teatru i kliknąć w różowy kafel „HONOR”:

            http://www.terazpoliz.com.pl/

            Dobrego odbioru, doskonałego wypoczynku!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Książka na indeksie! (Rzecz o zakazanych książkach...)
          • Książka na indeksie! (Rzecz o zakazanych książkach...)

          • 12.11.2020 09:22
          • Moi Drodzy!

            Jak powszechnie wiadomo, licho nie śpi: w każdych czasach, w każdej kulturze, pojawiają się książki nieprawomyślne, niewygodne jakiejś władzy, elitom intelektualnym czy hierarchom religijnym. Rewolucyjna myśl, wolna idea, pójście wbrew powszechnym nurtom zwykle budzą opór... Jednak utwór, który dziś Wam chcę polecić, ujmuje ten motyw w sposób nowy i oryginalny.

            Księgi zapomnianych żyć” Bridget Collins to powieść, która mówi o znaczeniu pamięci dla naszej tożsamości. Akcja osadzona jest w świecie przypominającym XIX-wieczną Anglię, gdzie czytanie uważane jest za zbrodnię. Książki służą zaś jedynie do tego, by zamykać w nich złe wspomnienia, które w ten sposób zostają całkowicie wymazane z pamięci, czym zajmują się Oprawcy.

            Pomysł na powieść zrodził się, gdy autorka zaczęła studiować introligatorstwo: Od razu uwiodły mnie sam proces oprawiania, materiały oraz narzędzia wykonane z drewna, kości i metalu. Wszystko było cudownie namacalne, z subtelnym urokiem, który sprawił, że wyobraziłam sobie inny, starszy świat”. Zbiegło się to w czasie z pracą Bridget Collins jako wolontariuszki w organizacji Samarytanie, dzięki czemu mogła wysłuchać historii ludzi, którzy doświadczyli traumatycznych lub bolesnych przeżyć. Zastanawiałam się, co by się stało, gdybym mogła po prostu sięgnąć i zabrać te wspomnienia z dala od nich, pozwalając im zacząć od nowa. Czy zrobiłabym to, mając taką możliwość? Jakie byłyby tego szersze konsekwencje?”

            Fragment książki możecie przeczytać tutaj:

            http://booklips.pl/czytelnia/fragmenty-ksiazek/kim-sa-oprawcy-ksiazek-przeczytaj-fragment-ksiag-zapomnianych-zyc-bridget-collins/

            Prezentowaną powieść możecie wygrać w konkursie organizowanym przez Booklips.pl oraz wydawnictwo Czwarta Strona.

            Do zdobycia są trzy egzemplarze książki, która opowiada o zakazanej miłości, lojalności, przyjaźni i magicznej mocy książek. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy odpowiedzieć na dwa pytania, związane z tematem powieści.



            Szczegóły znajdziecie tutaj:

            http://booklips.pl/konkursy/ksiazkowe/wygraj-egzemplarze-powiesci-ksiegi-zapomnianych-zyc-bridget-collins/

            Przyjemnej lektury, zachęcam!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • 15. Przystanek Niepodległość (i więcej)
          • 15. Przystanek Niepodległość (i więcej)

          • 10.11.2020 10:02
          • Drodzy Uczniowie!

            Zachęcam Was do udziału w tegorocznej edycji Przystanku Niepodległość, jest to impreza publiczna organizowana corocznie dla uczczenia wielkiego Święta Niepodległości. W tym roku już po raz 15. i w odsłonie wirtualno-radiowej.



            Główną atrakcją tym razem jest gra online "Tak zmienił się świat", której rozgrywki będą odbywać się w dniach 11-15 listopada 2020. Dzięki grze przeniesiemy się w czasie i poznamy ciekawostki związane z życiem w XX-leciu międzywojennym, a co ciekawsze, również z historią Polskiego Radia.



            Bohaterem gry jest wielopokoleniowa rodzina Marcińskich z Warszawy, która nas poprowadzi. Każdy z członków ma swoje zainteresowania, pasje i potrzeby. Na przykład senior rodu, pan Wojciech, nie wyobraża sobie życia bez codziennych informacji, mama Anna uwielbia kabarety, a syn jest fanem piłki nożnej i harcerzem...

            Szczegóły, wszelkie potrzebne do udziału w rozgrywkach informacje, znajdziecie na stronie Muzeum Historii Polski, które wydarzenie przygotowało:

            https://muzhp.pl/pl/c/2370/15-przystanek-niepodleglosc

            Oczywiście, w mediach nie zabraknie innych jeszcze atrakcji. Polecam Wam prześledzenie ramówki Polskiego Radia, zwłaszcza w Dwójce wysłuchacie wielu ciekawych audycji publicystycznych, popularnonaukowych, muzycznych, które pomogą Wam doświadczyć tego święta w sposób wyjątkowy.

            Ramówka PR: https://www.polskieradio.pl/Portal/Schedule/Schedule.aspx

            Dużą atrakcją będzie z pewnością retransmisja „Koncertu dla Niepodległej” w Filharmonii Dwójki:

            https://www.polskieradio.pl/8/688/Artykul/2617129,Koncert-dla-Niepodleglej-%E2%80%93-Kulka-Paderewski-Kulka-W-Dwojce-w-srode

            Podsunę Wam również propozycje książek popularyzujących wiedzę o naszej drodze do niepodległości i konsekwencjach jej odzyskania:

            https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/niepodlegla-polka-biblioteczna/

            Życzę Wam intensywnego i radosnego przeżywania tego szczególnego dla wszystkich Polaków dnia!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
          • Seria „Reportaż” Wydawnictwa Czarnego
          • Seria „Reportaż” Wydawnictwa Czarnego

          • 09.11.2020 13:49
          • Kochani!

            Od kilkudziesięciu lat (mniej więcej od połowy XX wieku) karierę na rynku czytelniczym robi literatura faktu, zwana również dokumentalną/ dokumentarną lub non-fiction. Nie jest to nieznane Wam zjawisko, ponieważ od początków swojej edukacji, choćby w podręcznikach do języka polskiego czy historii, obcujecie z publikowanymi tam fragmentami tekstów o tym właśnie charakterze. Z całą pewnością znane są Wam z własnej lektury, choćby poleconej przez polonistów, zbiory reportaży, felietonów czy esejów. Sięgacie też po nie sami, podążając własnymi ścieżkami intelektualnych i czytelniczych poszukiwań.

            Żywioł literatury faktu zagościł na dobre we współczesnym piśmiennictwie. To jedno z tych literackich pograniczy między beletrystyką a publicystyką, szczególnie atrakcyjnych dla współczesnego odbiorcy (obejmuje również biografistykę i autobiografistykę, wywiad itp.). Dlaczego? Najwyraźniej forma dokumentalna, bardziej niż inna, zdolna jest opisać świat w jego bogactwie, złożoności i skomplikowaniu – z intencją czy próbą zachowania obiektywności tego opisu. Taki przynajmniej jest częsty wybór publicystów z większymi ambicjami literackimi i ten sam – wybór odbiorców, którzy chętnie i coraz chętniej sięgają po non-fiction.



            Rozwija się zwłaszcza reportaż, niektóre rozrastają się do rozmiaru pokaźnej książki. Nie sposób przecenić tego gatunku, który z istoty swej jawi się jako forma pisania zobiektywizowanego i zrygoryzowanego, a przez to klarownego, czytelnego, dobrze rozpoznawalnego. Konsekwencją tego jest łatwa dostępność znaczenia, sensu, przesłania tekstu, czego łakną czytelnicy na całym świecie. Oczywiście, istotnym czy nawet dominującym elementem będzie tu ładunek informacji i związana z nim funkcja edukacyjna oraz oddziaływanie impresywne – z próbą kształcenia świadomości i postaw ludzkich, zwłaszcza moralnych. A reportaże pisze się o wszystkim: o zdarzeniach bieżących i dawniejszych, o wybitnych w jakimś wymiarze postaciach, istotnych z czyjejś perspektywy procesach czy zjawiskach społecznych, politycznych, gospodarczych, naukowych, technologicznych (każdych!). Wiele z nich poświęca się również opisom, relacjom, sprawozdaniom z podróży. Wszystkie te cechy zaświadczają o atrakcyjności reportaży: są to ostatecznie komentarze do rzeczywistości, jej „odpryski” czy też obszerne, panoramiczne obrazy.

            Na polskim rynku książki znajdziecie kilkanaście serii reportażowych, dziś szczególnie chcę Wam polecić jedną: Wydawnictwa Czarnego, charakterystyczną i bardzo atrakcyjną, bo niezwykle już rozbudowaną i bogatą – nie tylko w znaczeniu wielości dostępnych tomów, ale przede wszystkim – różnorodności szerokiej gamy motywów, tematów, obrazów...

            Popenetrujcie sobie stronę wydawnictwa z ofertą serii „Reportaż”, która obejmuje autorów polskich i zagranicznych, naprawdę wartych zainteresowania:

            https://czarne.com.pl/katalog/serie/reportaz

            Z czystym sumieniem mogę Wam zaordynować „Białą gorączkę” Jacka Hugo-Badera, którą właśnie skończyłem – opowieść o podróży do Rosji, mrocznej i fascynującej, wciąż postkomunistycznej:

            https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/biala-goraczka

            Ciekawych lektur reportaży, pozdrawiam!

            Romuald Kuźmitowicz

          • więcej
    • Kontakty

      • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
      • (91) 433 31 97
      • (91) 433 67 62 (nieczynny)
      • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin Poland
      • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
    • Logowanie