• Biblioteka

     • Wpuść książkę do domu! - Wirtualne Targi Książki
     • Wpuść książkę do domu! - Wirtualne Targi Książki

     • 21.05.2020 08:28
     • Drodzy Licealiści!
      Maj tradycyjnie jest miesiącem związanym ze świętem książki. Tak jest i w tym roku. Różnica polega na tym, że świętowanie odbywa się głównie w przestrzeni wirtualnej.

      W dniach 20-26 maja Empik zaprasza na pierwsze Wirtualne Targi Książki. To cały tydzień na poznanie nowości wydawniczych i bestsellerów przy wirtualnych stoiskach blisko 40 wydawców, możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z autorami książek na żywo i zdobycia ich autografów.

      Jak pisze organizator, nie zabraknie licznych okazji na zakup książek w niższych cenach, z rabatami do 65%.

      Wśród tej książkowej obfitości z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Tutaj sygnalizuję tylko niektóre:

      21 maja, godz. 18.00 – Regina Brett („Bóg nigdy nie mruga”)

      21 maja. godz. 21.00 – Dmitry Glukhovsky (seria: „Metro 2033”, „Metro 2034”, „Metro 2035” w edycji limitowanej z okazji premiery gry „Metro Exodus”)

      24 maja, godz. 16.00 – Graham Masterton („Świst umarłych” – kolejny thriller w serii z Katie Maguire)

      Bliższe informacje znajdziecie tutaj: https://www.empik.com/empikultura/wydarzenia

      Szczegółowy harmonogram wydarzeń na stronie: https://www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki

      Na pewno warto się zainteresować. Pozdrawiam serdecznie!

      Romuald Kuźmitowicz
       

     • więcej
     • Znaki przestrzeni
     • Znaki przestrzeni

     • 20.05.2020 11:19
     • Moi Drodzy!

      Wszystko jest znakiem: litera, kształt, barwa, gest... Znaki kreują kulturę. Znakiem operuje język werbalny i niewebalny, znakiem operuje sztuka, również architektura i przestrzeń urbanistyczna. Miasto widziane z lotu ptaka albo okna samolotu też staje się znakiem. W topografii miast czytamy wiele znaków, a pośród ich gąszczu trudno nie czytać rzeźby, której nowe formy robią karierę w metropoliach świata.

      Miasta pełne są pięknych, współczesnych rzeźb reprezentujących artystyczną naturę człowieka. Każda z nich opowiada jakąś historię o nas samych, o kondycji ludzkości i o naszych wartościach.

      Przestrzenne dzieła sztuki zaskakują, zachwycają, skłaniają do refleksji. Te umieszczone w przestrzeni publicznej – zmieniają jej charakter, stając się nie tylko popularnym miejscem do obowiązkowego selfie, ale i celem peregrynacji. Proponuję pokontemplować kilka ciekawszych przykładów takich realizacji.

      Prawda jest Pięknem”, San Leandro , USA

      Jedna z trzech rzeźb z „The Bliss Project” przedstawiających kobiety autorstwa Marco Cochrane. Konstrukcja mierząca sobie prawie 17 metrów wysokości stworzona została z prawie 7 ton stalowych rur i siatek. Autor na swojej stronie pisze, że projekt miał na celu zwrócić uwagę na problemy przemocy wobec kobiet, a także wyrazić uznanie dla kobiecej siły i energii.

      Wielki spinacz”, Liege, Belgia

      Stworzony w 2010 roku na Festiwal Pięciu Sezonów w parku Chaudfontaine wielki spinacz do bielizny wydaje się ściskać trawiasty pagórek. Autorem jest Mehmet Ali Uysala – profesor sztuki na Uniwersytecie Technologicznym Środkowego Wschodu. Rzeźba jest doskonałym przykładem jednej z wielu jego prac, opierających się na znakomitej iluzji.

      Obrotowa głowa Franza Kafki”, Praga, Czechy

      42 ruchome poziomy tej jedenastometrowej rzeźby współgrają ze sobą, tworząc twarz słynnego czeskiego pisarza. Autorem dzieła jest David Černý, który w 2000r. otrzymał najważniejszą w Czechach nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych – Nagrodę Chalupeckiego.

      Buty na brzegu Dunaju”, Budapeszt, Węgry

      Pomnik został odsłonięty w 60. rocznicę Holokaustu. Na tablicy pamiątkowej można przeczytać: „Pamięci budapeszteńskich ofiar rozstrzelanych nad brzegiem Dunaju przez uzbrojonych strzałokrzyżowców”. Przed śmiercią rozkazano straceńcom zdjąć obuwie – stąd forma rzeźby. Autorem projektu jest Gyula Pauer, który wykonał rzeźbę według pomysłu reżysera filmowego Cana Togaya.

      Pomnik anonimowego przechodnia”, Wrocław, Polska

      Według różnych interpretacji rzeźba ma symbolizować zmiany, jakie przeszła Polska od czasu wprowadzenia stanu wojennego lub też upamiętnia dokonania anonimowych osób, które schodziły do podziemia, aby walczyć z komunizmem. Dzieło podzielone jest na dwie części. W jednej 7 naturalnej wielkości postaci „wchodzi” w chodnik, a po drugiej stronie ulicy tyle samo „wychodzi” z niego. Początkowo była to gipsowa instalacja o nazwie „Przejście”, autorstwa Jerzego Kaliny, stworzona w 1977 dla potrzeb programu telewizyjnego. Przeniesiono ją później do wrocławskiego Muzeum Narodowego. Po 24 latach figury, bez zmian w wyglądzie, odlano z brązu i umieszczono na chodniku ulicy Świdnickiej przy skrzyżowaniu z Piłsudskiego.

      Człowiek kwantowy”, Moses Lake, USA

      Seria „Quantum Man”, tworzona przez Juliana Voss-Andreae, rozsiana jest po kilku miastach Stanów Zjednoczonych (a także i w Zurychu w Szwajcarii). Identyczne rzeźby, różniące się co najwyżej materiałem (brąz, stal, stal nierdzewna) oraz wielkością (od 1,9 m do 3,2 m), „zanikają” jeśli patrzy się na nie z boku, by znów się „pojawiać” przy zbliżaniu się obserwatora w stronę frontu postaci. Przedstawia tym samym człowieka widzianego jako obiekt kwantowy, symbolizując podwójny charakter materii.

      Eros spętany”, Agrigento , Włochy

      Autorem jest polski artysta Igor Mitoraj. Stworzył kilka prawie bliźniaczych z powyższą rzeźb odlanych w brązie (jedną z nich można podziwiać na krakowskim rynku). Na zdjęciu widać wystawę z 2011 w Agrigento, we Włoszech, w otoczeniu ruin Doliny Świątyń. Głowa opasana płótnem to „wyraz miłości, która nie może się w pełni rozwinąć”, same pęknięcia zaś (których brak w wersji krakowskiej) to powrót do „pierwotnej materii”.

      Politycy dyskutujący o globalnym ociepleniu”, Berlin, Niemcy

      Hiszpański twórca Isaac Cordal przedstawia dzieło jako „krytyczną refleksję na temat naszej inercji jako masa społeczna”. Instalacja, składająca się z małych, cementowych postaci umieszczonych w ponurych sceneriach miejskiego rozkładu reprezentuje biznesmenów, którzy są we władzy nad kapitalistycznym globalnym porządkiem. Rzeźba jest częścią większej instalacji pod tytułem „Podążaj za przywódcą”.


      Siła natury” (rzeźby były ustawiane w wielu krajach, zaczynając od Anglii i USA, a kończąc na Monaco i Singapurze)

      Włoski rzeźbiarz Lorenzo Quinn był świadkiem destrukcyjnej siły huraganu w Tajlandii, południowych częściach USA i wielu innych miejsc na całym świecie. Zainspirowany tymi wydarzeniami zdecydował się na stworzenie serii rzeźb. Zbudowane z brązu, nierdzewnej stali i aluminium, pełne życia i energii, personifikacje Matki Natury – wprawiają w ruch obrotowy Ziemię. Pomniki mają przypominać nam o sile natury oraz o tym, co Quinn opisuje jako „fałszywe poczucie bezpieczeństwa”. Pokazują, że w każdym momencie gniew natury może być przebudzony, niosąc ze sobą nagłe zniszczenie.

      Mustangi”, Teksas, USA

      Bardzo realistyczna, zapierająca dech w piersiach rzeźba z brązu Roberta Glena. Dziewięć dzikich mustangów galopujących przez „strumień” z podłożem z granitu. Dzięki wieloletnim studiom nad anatomią zwierząt oraz ich obserwacją, rzeźbiarz potrafi w wyjątkowy sposób pokazać je tak, jakby naprawdę były w ruchu.

      A może macie własne zdjęcia współczesnych rzeźb-znaków z podróży po Polsce, Europie, świecie? Przyślijcie...

      Zachęcam Was do czytania znaków w przestrzeni, min. miejskiej. Pozdrawiam!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Pszczoła w książce!
     • Pszczoła w książce!

     • 19.05.2020 09:00
     • Drodzy Czytelnicy!

      Znów o pszczołach. Podobno świat pszczołami stoi, bez nich by nie istniał – nie kwitł i nie owocował... Trudno ich nie kochać i nie doceniać ich subtelnej, heroicznej pracy.

      Wiele się o nich pisze. Z jednej strony mamy alarmujące doniesienia na temat problemu masowego wymierania tych owadów. Z drugiej – rośnie zainteresowanie pszczelarstwem, także wśród młodszych pokoleń. Powstają małe pasieki, gdzie pszczołom zapewnia się doskonałe warunki życia, pszczelarze wracają do bardziej tradycyjnych metod, walczą o certyfikaty ekologiczne.

      Literatura nie pozostaje na pszczoły obojętna, w ostatnich latach wielu autorów i wiele autorek zgłębiało temat, zarówno po stronie fiction, jak i non-fiction. Poniżej znajdziecie rekomendacje tytułów, które opowiadają o życiu pszczół i z pszczołami.

      Monk Kidd Sue ”Sekretne życie pszczół” (2015)

      Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami.

      Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy.

      Niezwykła powieść, opowiadająca o codzienności stanów południowych Ameryki połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, doczekała się również ekranizacji.

      Maja Lunde „Historia pszczół” (2016)

      Jeden z największych norweskich bestsellerów ostatnich lat. Epicka w swoim wymiarze opowieść, której spoiwem są… pszczoły. Jej akcja rozgrywana na trzech płaszczyznach czasowych: w roku 1857 w Anglii, w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach w 2098 roku. Trzy intrygujące historie, zwyczajni, a jednak niezwykli bohaterowie, pszczoły i walka o przyszłość naszej cywilizacji.
      Historia pszczół” to powieść doskonale ukazująca meandry ludzkiej psychiki, napięcia między rodzicami i dziećmi, dojmującą szarość dnia codziennego i pasję, która daje siłę do walki o lepsze jutro. Maja Lunde porusza te wszystkie tematy snując równoległą i porywającą opowieść o niezwykłych owadach, ich miejscu w przyrodzie i ludzkiej cywilizacji.

      Laline Paull „Rój” (2017)

      Flora 717 to twarda sztuka. Wywodząca się z rodu sprzątaczek, najniższej warstwy totalitarnej społeczności ula, dla Królowej gotowa jest na każde poświęcenie. Wychodzi cało z wewnętrznych pogromów, czystek religijnych i przerażających napaści drapieżnych os. Z każdym aktem odwagi zyskuje coraz mocniejszą pozycję, dzięki czemu poznaje ukrytych wrogów oraz mroczne tajemnice ula. Istnieje jednak coś silniejszego nad oddanie i posłuszeństwo, czyli naczelną zasadę rządzącą życiem wszystkim pszczelich sióstr. To własne dziecko… Żarliwa i – wszystkim poza Królową – bezwzględnie zakazana matczyna miłość sprawi, że Flora złamie najświętsze ze wszystkich praw…

      Cristina Cabioni „Strażniczka miodu i pszczół” (2018)

      Powieść pełna emocji; wibrująca skrzydełkami pszczół i pachnąca miodem kapiącym z uli. Lawendowy miód uspokoi twoją duszę, a akacjowy sprawi, że znów się uśmiechniesz. Angelica nigdzie nie zdołała zapuścić korzeni, nie chciała się z nikim wiązać. Jedynie wśród pszczół czuje się dobrze. Jest wędrowną pszczelarką, odwiedza hodowle i pomaga usprawnić pracę uli oraz produkcję miodu. Zna się na tym jak mało kto, a całą wiedzę zdobyła jako dziecko na Sardynii, która była kiedyś jej domem. Teraz dostała od losu swoją szansę. Na malowniczej wyspie, na której była szczęśliwa, czeka na nią miejsce, w którym rozpocznie wszystko od nowa…

      Ewa i Paweł Piątek „Pasieka Dredziarza” (2018)

      To nie jest książka o życiu pszczół ani poradnik pszczelarza. A jednak dowiecie się z niej wiele o doskonale zorganizowanej społeczności i zarazem niezastąpionych producentach „jadalnego złota”. To opowieść ludzi, którzy wybrali wieś zamiast miasta; to opowieść o realizowaniu marzeń. „Pasieka Dredziarza” jest miejscem na ziemi, w którym hygge zaistniało w praktyce, a codzienne życie płynie w rytmie slow.

      Thor Hanson „Bzyczące. Rzecz o naturze i roli pszczół” (2019)

      Dr Thora Hanson to biolog i autor nagradzanego bloga. Jego książka łączy historię, biologię, a także reportaż, co czyni ją fascynującym przewodnikiem po świecie tych niezwykłych istot jakim są pszczoły. To bardzo osobiste spojrzenie autora na świat pszczół i pszczelarzy na całym świecie oraz próba zmierzenia się z faktami, jakie wynikają ze zmniejszającej się populacji tych owadów.

      Taki słodki temat Wam podrzucam, pozdrawiam serdecznie!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Rozgrzewka online przed Docs Against Gravity 2020
     • Rozgrzewka online przed Docs Against Gravity 2020

     • 18.05.2020 10:22
     • Moi Mili!
      Co roku, zaraz po majówce, rozpoczyna się na wielka uczta z filmami dokumentalnymi: Festiwal Millennium Docs Against Gravity. Tym razem wydarzenie odbędzie się jesienią, ale Ninateka już teraz proponuje filmową rozgrzewkę. W Ninatece można obejrzeć najciekawsze tytuły z poprzednich edycji festiwalu, w tym: „Krainę miodu”.

      Link: https://ninateka.pl/film/kraina-miodu-ljubomir-stefanov-tamara-kotevska

      To blisko półtoragodzinny film dokumentalny z 2018 roku, w reżyserii Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej, opowiadający o równowadze, szacunku do przyrody i do drugiego człowieka.

      50-letnia Hatidze mieszka ze schorowaną matką na odludziu, w macedońskiej górskiej wiosce bez dróg, prądu czy bieżącej wody. Jej jedynym źródłem utrzymania jest tradycyjna produkcja miodu, bez uli, rękawiczek czy siatek. Nie wykorzystuje jednak pszczół, respektując przyrodę i zasadę „połowa dla mnie, połowa dla was”. Pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Nowi sąsiedzi również zaczynają hodować pszczoły, ale szacunek zastępuje twardy biznes i maksymalna eksploatacja.

      Kraina miodu” zdobyła liczne nagrody na całym świecie, w tym aż 3 na festiwalu w Sundance oraz 4 podczas 16. edycji Millennium Docs Against Gravity. Film otrzymałrównież dwie nominacje do Oscara za 2019 r. w kategoriach Najlepszy Film Dokumentalny i Najlepszy Film Międzynarodowy.

      Program tegorocznego festiwalu – z propozycjami, co, kiedy i gdzie można obejrzeć – znajdziesz na stronie: https://mdag.pl/17/pl/warszawa/homepage

      Uczestnicz w wydarzeniu na FB: https://www.facebook.com/events/557955284854386/

      Przyjemnych początków tygodnia!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Wirtualna Noc Muzeów i więcej
     • Wirtualna Noc Muzeów i więcej

     • 15.05.2020 11:31
     • Witajcie Kochani!

      Mówiąc szczerze, nie jestem zagorzałym zwolennikiem i uczestnikiem Nocy Muzeów, skoro w czasie jej trwania widzę przede wszystkim morze głów napaleńców stłoczonych, wręcz zduszonych do nieprzytomności, by cokolwiek zobaczyć. Do pójścia w ich ślady zanęca mnie jedynie, że muzea na tę okoliczność wystawiają dzieła czy zbiory zwykle ukryte przed publicznością, często prawdziwe skarby. W tym roku wiele przesunęło tę noc na wrzesień, ale niektóre postanowiły utrzymać dotychczasowy termin, przedstawiając specjalne ekspozycje online. Sprawdźmy, może ta forma okaże się bardziej korzystna i produktywna dla uważnego odbiorcy, który chce jednak coś zobaczyć.

      Jeszcze parę słów o tej inicjatywie promującej sztukę oraz edukację historyczną i estetyczną poprzez kontakt z dziedzictwem duchowym i materialnym szeroko rozumianej kultury i cywilizacji. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast.

      Przedstawiam kilka propozycji muzeów na najbliższy weekend i więcej, bo niektóre placówki, jak Muzeum Narodowe w Krakowie, przygotowały nawet Tydzień Muzeów.

      *Sobota, 16 maja, wieczór – noc:

      Muzeum Narodowe w Szczecinie

      Wirtualna Noc Muzeów odbędzie się wieczorem i nocą 16 maja 2020 roku, czyli w czasie, kiedy wydarzenie było pierwotnie zaplanowane. Z tą różnicą, że będzie mieć miejsce w przestrzeni muzealnych mediów społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram) oraz na łamach serwisu internetowego www.muzeum.szczecin.pl. Między 18.00 a północą publikowane będą filmy z udziałem znanych i uznanych szczecinian. To muzycy, aktorzy, animatorzy kultury, celebryci oraz politycy. Każdy z nich otrzymał od nas jedno z dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zadaniem zaproszonych gości była intensywna i emocjonalna opowieść o eksponacie: co widzą, jak interpretują, co czują, jak oceniają.”

      Program: https://muzeum.szczecin.pl/116-aktualnosci/1015-wirtualna-noc-muzeow-2020.html

      Muzeum Sztuki w Łodzi

      Po pierwsze, zapraszamy na oprowadzanie po wystawie "Atlas Nowoczesności", które będzie trasmitowane live na portalu Facebook o godzinie 21.00. Agnieszka Sej-Wojciechowska z Działu Edukacji ms opowie zwiedzającym o pracach prezentowanych na "Atlasie Nowoczesności", wybierając je tak, by nie tylko przedstawić w atrakcyjny sposób dzieła z naszej kolekcji, ale też po to, by pokazać, jak można przy ich pomocy diagnozować aktualną pandemiczną sytuację.

      Po drugie, zapraszamy na wirtualny spacer po Sali Neoplastycznej. Będzie to oficjalna premiera tego projektu. Wstęgę przecinamy na naszym Facebooku o g. 20.00. Długo czekaliśmy na odwieszenie działalności muzeów, a czekając, nie próżnowaliśmy. Efektem naszej współpracy z firmą Plastic jest strona neoplasticroom.pl, która pozwala na wirtualne zwiedzanie Sali Neoplastycznej, czyli historycznej części wystawy stałej "Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta". Sala została stworzona przez Władysława Strzemińskiego w 1948 roku na zaproszenie Mariana Minicha, ówczesnego dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi, by prezentować dzieła twórców awangardowych. Obecnie jej wirtualną przestrzeń wypełnią dzieła twórczyń i twórców, takich jak Sophie Taueber-Arp, Katarzyna Kobro, Henryk Stażewski, Vilmos Huszar czy Georges Vantogerloo.”

      Program: https://msl.org.pl/wirtualna-noc-muzeow-w-ms/

      Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

      Wystawa jest finałem projektu prowadzonego przez Muzeum Azji i Pacyfiku w 2019 r. we współpracy ze studentami Akademii Sztuk Pięknych. Prezentowane są na niej pary: obiekt muzealny i dzieło współczesne, które pozostają ze sobą w szczególnej relacji. Mimo ograniczonych możliwości interakcji z tymi obiektami pragniemy PORUSZYĆ Was wirtualnie. W wydarzeniu online zmierzymy się m.in. z pytaniami o sztukę, jej granice. Zobaczymy, co w zbiorach muzeum PORUSZYŁO młodych artystów i jak oni PORUSZYLI muzealne obiekty. Najmłodszych (ale i dorosłych) będziemy inspirować do własnej twórczości różnymi technikami."

      Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Muzeum%20Azji%20i%20Pacyfiku_Noc%20Muze%C3%B3w%20Online%20z%20PORUSZENIEM.pdf

      Rezerwat Archeologiczny Genius Loci w Poznaniu

      W tym roku podczas Nocy Muzeów zachęcamy do nowej formy poznawania naszych atrakcji ekspozycyjnych. Na naszych stronach wydzieliliśmy wiele kategorii muzealnych rozrywek dbając o stworzenie oferty odpowiedniej dla każdej grupy odbiorców.”

      Bogaty program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Noc%20Muze%C3%B3w%20Online%20w%20Rezerwacie%20Archeologicznym%20Genius%20Loci%20w%20Poznaniu.pdf

      *Inne:

      Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

      Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Biskupin%20_NMUZ_Program.pdf

      https://www.youtube.com/c/MuzeumArcheologicznewBiskupinie

      Muzeum Lotnictwa Polskiego

      Program: https://muzeumlotnictwa.pl/pano_zwiedzanie/zwiedzanie.php?w=p.

      Muzeum Niepodległości w Warszawie

      Program: https://www.facebook.com/MuzeumNiepodleglosci/videos/544401523111580/

      Zamek Królewski w Warszawie

      Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/Zwiedzanie%20wirtualne_noc%20muze%C3%B3w_Zamek_K_WARSZAWA.pdf

      *Tydzień Muzeum w Muzeum Narodowym w Krakowie

      Od poniedziałku, 18 maja do piątku 22 maja zapraszamy Was codziennie do udziału w muzealnych quizach, specjalnych projekcjach filmów poświęconych wystawom i wysłuchania szczególnych opowieści o sztuce, które przygotowała dla Was Minerva - Justyna Stasiek-Harabin autorka jednego z najlepszych blogów o sztuce w Polsce! Popatrzcie na skarby polskiej sztuki #okiemMinervy!”

      Program: https://nimoz.pl/files/articles/243/tyDzienMuzeumMNK%20-%2018-22maja2020_.pdf

      Radosnych nocnych (i nie tylko) eksploracji muzeów, pozdrawiam przedweekendowo!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie