• Biblioteka

     • Wydarzenia kulturalne online
     • Wydarzenia kulturalne online

     • 16.06.2020 09:32
     • Drodzy Licealiści!

      Witam Was po tygodniu matur – z nadzieją, że nabraliście wigoru u schyłku trudnego roku szkolnego. Chcę zaproponować Wam kilka wydarzeń kulturalnych na dziś: książka, przedstawienie, architektura, sztuka, psychologia... – każdy z Was, mam nadzieję, znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

      Spotkanie autorskie on line z Krzysztofem Jóźwikiem

      g. 17.00

      Zapraszam na spotkanie z Krzysztofem Jóźwikiem, autorem książki “Zamachowcy” (wyd. Oficynka). Autor opowie o pisaniu powieści sensacyjnych, zdradzi “pisarskie tricki”, ze szczerością i bez owijania w bawełnę opowie o najtrudniejszych momentach swojej pracy.
      Krzysztofa Jóźwika fascynuje twórczość pisarzy iberoamerykańskich, fantastyka i powieść akcji. Jeśli chodzi o rodzimą literaturę, jest zauroczony pracami Marcina Ciszewskiego, Remigiusza Mroza i Jarosława Grzędowicza. Tata dwójki dzieci, miłośnik aktywnego spędzania czasu.

      Transmisja na FB: https://www.facebook.com/events/247391540014297/?active_tab=discussion

      Kolory dźwięku - warsztaty online

      g. 17.00
      Warsztaty będą składały się z dwóch części:
      - w pierwszej - muzyczno-relaksacyjnej, uczestnicy poznają zestaw narzędzi z zakresu autorelaksacji i muzykoterapii, z wykorzystaniem różnorodnych technik śpiewu, (min. alikwotowego) oraz oddechowej jogi i medytacji.
      - w części drugiej wykorzystamy zróżnicowane metody terapii poprzez sztukę z użyciem najprzeróżniejszych technik i materiałów plastycznych, elementami teorii sztuki, historii sztuki, chromoterapii i innych.

      Udział w zajęciach umożliwi Wam ponowne nawiązanie kontaktu ze sobą, pomoże wzmocnić poczucie własnej wartości, uwolnić emocje i dzięki temu poczuć się po prostu lepiej! Obecny czas jest niepewny, jeszcze trudniej niż zwykle jest przewidzieć co się wydarzy... Być może jest to dobry moment, by się na chwilę zatrzymać i spojrzeć wgłąb siebie, w swoje emocje i prawdziwe ja.

      Kto poprowadzi zajęcia?
      Katarzyna i Julia Kulpa, czyli zgrany zespół – mama i córka, niezwykłe połączenie dwóch artystycznych żywiołów!

      Transmisja odbędzie się na profilu FB Kolory Dźwięku: https://www.facebook.com/kolory.dzwieku/

      Operatorem projektu Kolory Dźwięku jest Kilo Kultury Fundacja.

      Architektura i OZE - spotkanie online

      g. 18.00

      Neutralność klimatyczna w 2050 zapisana w Europejskim Zielonym Ładzie i wynikająca z raportu naukowców Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu IPCC 2018 oznacza między innymi konieczność zastąpienia konwencjonalnych źródeł energii odnawialnymi. Poza świadomością, że zmiany są niezbędne, potrzebujemy wiedzy na temat mądrego stosowania OZE oraz znajomości dobrych praktyk, które staną się inspiracją dla kolejnych proklimatycznych projektów. Stąd pomysł na trzecie wydarzenie z cyklu ARCHITEKTURA KRYZYSU KLIMATYCZNEGO. Trzeba przyjrzeć się odnawialnym źródłom energii i sposobom ich harmonijnej integracji z architekturą.

      W spotkaniu udział wezmą:

      Justyna Juchimiuk – architekt, naukowiec, nauczyciel akademicki (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska UZ), autorka i współautorką publikacji na temat odnawialnych źródeł energii w architekturze i urbanistyce, zajmuje się także zagadnieniami dotyczącymi transformacji obszarów miejskich w wymiarze energetycznym, audytem miejskim, zintegrowanym procesem projektowym, architekturą energoaktywną oraz prosumeryzmem. Stworzyła platformę OZE [ARCH]: http://ozearch.pl/

      Piotr Kuś – właściciel pracowni architektonicznej Punkt Zero specjalizującej się w innowacyjnych technologiach z zakresu energetyki i ekologii budynków, projektant między innymi MCER - Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne.

      Adam Targowski – menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w Skanska Polska. Zespół Adama jest odpowiedzialny za wyznaczanie projektom celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także certyfikację budynków biurowych, wspiera również zespoły projektowe w zagadnieniach związanych z tematami Health & Wellbeing, współpracuje z najemcami w działaniach mających na celu podnoszenie świadomości w zakresie nowych technologii. Zespół poszukuje również oraz wdraża rozwiązania, które mają na celu realizację projektów neutralnych klimatycznie.

      Partnerem strategicznym OW SARP jest Spectra Lighting.
      Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/278758736643027/


      W nocy na starym rynku, reż. Szymon Szurmiej


      g. 20.00

      Jest to jeden z najwybitniejszych dramatów w literaturze żydowskiej. Autor, Icchak Lejb Perec, porównywany do Stanisława Wyspiańskiego, kreuje na scenie monumentalne widowisko, na poły metafizyczne, na poły symboliczno-mistyczne. Wyłania się z niego świat ucieleśnionych duchów prowadzących dialog z żywymi, a jednocześnie będących orędownikami ideałów solidarności, wolności i sprawiedliwości społecznej. Akcja spektaklu rozgrywa się w nocy, na starym rynku w Zamościu. Bohaterem "Nocy..." Perec uczynił żydowską społeczność. Wątki profetyczne zwiastują nadchodzącą Zagładę. Autor, czerpiąc z kultury ludowej i wierzeń religijnych, stworzył symboliczny obraz sztetla - żydowskiego miasteczka. Na scenie pojawiają się duchy jego mieszkańców, które się kochają, radują, ale też przeżywają chwile smutku i lęku. Nie wiadomo, kto jest człowiekiem, kto zjawą, co jest rzeczywiste, a co magiczne.

      Opracowanie tekstu, inscenizacja i reżyseria: Szymon Szurmiej
      Drugi reżyser: Lena Szurmiej
      Przekład: Horacy Safrin, Szymon Szurmiej
      Konsultant literacki: Jacob Weitzner
      Ruch sceniczny: Zdzisław Starczynowski
      Muzyka: Bernadetta Matuszczak
      Scenografia i kostiumy: Anita Burdzińska
      Asystent reżysera: Malwina Ciechan
      Asystent scenografa: Marta Pabian
      Reżyser światła: Krzysztof Sendke
      Współpraca choreograficzna: Ludmiła Pronina

      Występują: Marcin Błaszakk, Kamila Boruta, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Paulina Dulla, Waldemar Gawlik, Ewa Greś, Grzegorz Grzywacz, Gienadi Ishakow, Monika Jeremicz, Ryszard Kluge, Helena Wilda, Grzegorz Kulikowski, Marcin Kurowskii, Paulina Lombarowicz, Małgorzata Majewska, Marcin Masztalerz, Adam Molak, Mikołaj Müller, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Dorota Salamon, Wanda Siemaszko, Piotr Sierecki, Monika Soszka, Barbara Szeliga, David Szurmiej, Alina Świdowska, Michał Jakub Świdowski, Małgorzata Trybalska, Roksana Vykalyuk, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Piotr Wiszniowski.

      Transmisje na:

      https://www.facebook.com/teatrzydowski/

      https://www.youtube.com/watch?v=yIj4KJyPdo4&feature=youtu.be

      Serdecznie zachęcam do skorzystania z oferty, pozdrawiam Was!

      Trzymamy kciuki z kolejne egzaminy naszych Maturzystów.

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Ciekawe wydarzenia kulturalne
     • Ciekawe wydarzenia kulturalne

     • 05.06.2020 10:46
     • Witajcie!
      Ponieważ przed większością z Was perspektywa tygodniowego wypoczynku, postanowiłem zaproponować Wam kilka wydarzeń online – na każdy dzień. Obok trwającego od wczoraj Festiwalu Miłosza w najbliższych dniach szykuje się sporo innych imprez kulturalnych, które mogą urozmaicić Wam czas wolny.

      Zachęta Online | Oprowadzania

      Piątek, 5 czerwca 2020 g. 17.00

      Autorskie oprowadzanie Daniela Kotowskiego po wystawie "Ahmed Cherkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne (1955–1980)"

      Facebook Zachęty: https://www.facebook.com/zacheta/


      Monologi na cztery ściany i głos”

      Sobota, 6 czerwca 2020, g. 17.00

      Bądź elastyczny, bądź twardy, adaptuj się, zmieniaj, bądź spontaniczny, bądź przewidujący, adaptuj się bardziej, decyduj, wybieraj! Świat, coraz szybszy i bezwzględny, szyderczo wbija paluch w oko młodych ludzi. Jak wchodzić w dorosłość w rzeczywistości pozbawionej konturów i pewników? Jak odnaleźć tożsamość w świecie, z którego wyrwano poczucie bezpieczeństwa?

      Grupa Teatralna KOKON zaprasza na światową prapremierę etiud filmowych "Monologi na cztery ściany i głos" w reżyserii Krystyny Jędrys. Wnikliwy komentarz i analiza własnych historii nieubłaganie odsłaniają porażające poczucie zagubienia na progu dorosłości. Spektakl zachęca do przyjrzenia się światu z perspektywy młodych ludzi, którzy teoretycznie mają przed sobą wszystko, ale najczęściej spowite gęstą mgłą.

      Transmisja odbędzie się na fb MOK Olsztyn: https://www.facebook.com/MiejskiOsrodekKulturyOlsztyn/

      Łąka Leśmiana” online - „Barłóg Literacki”

      Niedziela, 7 czerwca 2020, g. 15.00      Na czwartą już edycję "Łąki Leśmiana" przygotowano równie atrakcyjny program, jak w poprzednich latach. W czasie pandemii, kiedy tak bardzo potrzebujemy spotkań z drugim człowiekiem i kontaktu z przyrodą, autorzy proponują relaks z literaturą, poezją oraz spotkanie z ogrodnictwem i ekologią w wirtualnym wydaniu.

      Wydarzeniem inaugurującym „Łąkę Leśmiana” 7 czerwca będzie „Barłóg Literacki” z Sylwią Chutnik i Karoliną Sulej – wydarzenie online.

      Premiera na Facebooku: https://www.facebook.com/polinmuseum

      „Kontrakt” - czytanie online
      Poniedziałek, 8 czerwca 2020, g. 19.00


      Czerwcowe spotkania online Laboratorium Dramatu "Kurs [or] na dramat" rozpoczynamy czytaniem "Kontraktu" Sławomira Mrożka w reżyserii reż. Aldony Figury. W obsadzie: Janusz R. Nowicki i Otar Saralidze.

      Późną nocą, w hotelowym salonie dochodzi do pierwszego spotkania dwóch mężczyzn – rezydenta Magnusa i młodego konsjerża Morisa. Śmierć poprzedniego portiera niespodziewanie zbliża nieznajomych, których dzieli nie tylko pochodzenie społeczne i różnica wieku, ale także sposób patrzenia na rzeczywistość. Transakcja, którą zawiązują między sobą, szybko przeradza się w trzymającą w napięciu walkę ideologii, wyznawanych wartości i tradycji. Napisany w połowie lat osiemdziesiątych dramat psychologiczny Sławomira Mrożka to nad wyraz aktualna, przepełniona gorzkim sarkazmem i ironią refleksja na temat społecznej sytuacji podzielonej Europy, ubrana w kostium kryminalnej intrygi.

      Link do czytania – na FB: https://www.facebook.com/events/251900275907249/?active_tab=discussion
      Będzie je można obejrzeć od 19.00 przez 12 godzin.

      Bartosz Zalewski - Stand-up: „Infrastruktura kłamstwa”

      Wtorek, 9 czerwca 2020, g. 19.00

      Bartosz Zalewski - urodzony we Wrocławiu komik, zamieszkały tam do czasu, kiedy już tam nie mieszkał, założył Wrocławski Stand-up, wstąpił do Stand-up Polska, występował w telewizji, był, jadł, pił, sapał, używał czasowników.

      "Infrastruktura kłamstwa" to autentyczna opowieść człowieka w pewnym wieku. Jej główny walor wynika z oparcia w pełni na faktach, dzięki czemu każdy będzie mógł odnieść się do jej zawartości. W 100% prawdziwe historie, opis skonfigurowany pod zasady SEO oraz fryzura numer 3 z magazynu mody męskiej i gadżety sprawią, że poczujecie się bezpiecznie, odnajdując wszystkie te tropy, za które płacicie ciężko zarobione pieniądze...

      Transmisja: https://www.youtube.com/bartoszzalewskinieoficjalny

      Program będzie dostępny również po emisji.

      Świat według Folletta” | Spotkanie na żywo z Kenem Follettem
      Środa, 10 czerwca 2020, g. 18.00

      Po 15 latach polskich czytelników odwiedzi, jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie, Ken Follett, autor bestsellerów „Filary Ziemi”, trylogii „Stulecie” czy szpiegowskiej powieści „Igła” weźmie udział w spotkaniu online. Ten wyjątkowy pisarz zgodził się wziąć udział w rozmowie, która odbędzie się nie tylko online, lecz także na żywo!
      Autor opowie min. o swojej najnowszej książce "The Evening and the Morning".

      Spotkanie w języku angielskim (tłumaczone na polski przez Taidę Meredith) poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka związana z Radiem ZET.

      Rozmowa będzie transmitowana w serwisie lubimyczytać.pl, a także w LC.TV na kanale w serwisie YouTube. Możecie także oglądać ją na fanpage’u lubimyczytac.pl oraz na Facebooku Wydawnictwa Albatros.

      Transmisja: https://www.facebook.com/events/308008776861794/

      Spotkania z polskim komiksem online

      Czwartek, 11 czerwca 2020, g. 18.00

      Zapraszam na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki na łączach internetowych. Przed nami cztery wirtualne rozmowy o polskim komiksie. Co ważne, w wydarzeniach udział wezmą autorzy omawianych tytułów.
       

      Sezon 1. Epizod 4.
      „Rewolucje”, tomy: 1 – 4


      Mateusz Skutnik – polski twórca komiksów mieszkający w Gdańsku, rysownik, scenarzysta i projektant gier komputerowych.
      Twórca komiksów: „Rewolucje” (seria), „Morfołaki” (seria), „Blaki” (seria), „Wyznania właściciela kantoru”, „Czaki”, „Alicja”. Twórca scenariusza będącego adaptacją komiksu „Monochrom”, zawartego w tym albumie – z serii „Rewolucje” i scenografii do filmu „Kinematograf” w reżyserii Tomasza Bagińskiego.

      O komiksie „Rewolucje”:
      Rewolucja techniczna dała nam wszystkim nieograniczone wręcz możliwości. W erze silnika parowego i żarówki elektrycznej nic nie jest w stanie zatrzymać zwycięskiego marszu cywilizacji ku świetlanej przyszłości. Tak nam się wszystkim wydawało... Jednak w świecie przerażających morskich stworów, pradawnych bóstw, praw rządzących kosmosem, których nie potrafimy zrozumieć, jedynie wybitnie uzdolnione jednostki mogą czuć się bezpiecznie. Niedoskonałość naszych maszyn spycha nas z powrotem w gąszcz wielkich miast, a walka techniki z naturą daleka jest od zakończenia…
      Spotkanie będzie poświęcone 4 pierwszym tomom „Rewolucji”. Całość liczy 11 tomów.

      Link do transmisji znajdziesz na facebookowej stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1135900913423062/?active_tab=discussion


      Klub Mola Książkowego online - "Łuk triumfalny"

      Piątek, 12 czerwca 2020, g. 18.30

      Dyskusja będzie toczyć się wokół "Łuku triumfalnego" Ericha Marii Remarque`a, jednej z najpiękniejszych historii miłosnych opisanych w literaturze, rozgrywającej się w ostatnich miesiącach przed wybuchem II wojny światowej.

      Spotykamy się poprzez Skype`a, udział jest bezpłatny.

      Chcesz dołączyć? Napisz: zapisy@cpk.art.pl

      Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/603846433815566/

      Dopelord • live stream • „Sharing is Caring”
      Sobota, 13 czerwca 2020, g. 20.00      Po edycjach z folkiem czy funkiem #sharingiscaring wraca do ciężkiego grania. Z ogromną przyjemnością zapraszamy na mistrzów z Dopelord.
      DOPELORD (Warszawa) stoner/doom
      Kiedy myślimy o polskich zespołach w skali świata, od razu na myśl przychodzą 4 załogi: Behemoth, Vader i Decapitated, Riverside. W tak zwanym międzyczasie sporą popularność w innych krajach zyskała także nasza scena stoner-rockowa. Jej głównym reprezentantem, obok Belzebong, jest właśnie znakomity Dopelord. Ich muzyka jest ciążka, powolna, ale jednocześnie wkręcająca i czarująca.

      Transmisja: https://www.facebook.com/noproblembracka20/
       

      Koncert internetowy: Małgorzata Kozłowska & Paweł Izdebski

      Niedziela, 14 czerwca 2020, g. 20.00

      Koncert internetowy duetu wokalistów i muzyków: Małgorzaty Kozłowskiej oraz Pawła Izdebskiego.
      Artystom akompaniować gościnnie będzie zdolna wiolonczelistka, Małgosia Latoszek.

      Paweł Izdebski – wokalista, leworęczny gitarzysta, piosenkopisarz, kompozytor i youtuber. 30-letni debiutant z podwarszawskiej Wiązowny w styczniu 2020 roku wydał solową płytę zatytułowaną „@strach”. Wokalista Studio Accantus, a także gitarzysta Ralpha Kaminskiego na albumie i trasach koncertowych „m o r z e”. Tym razem oferuje swój autorski materiał, obecnie promując wydany 17 stycznia 2020 krążek pt. “@strach”.

      Małgorzata Kozłowska - wokalistka, aktorka filmowa, teatralna, dubbingowa.
      Swoją sceniczną drogę rozpoczęła, mając zaledwie trzy lata, wygrywając konkurs piosenki dziecięcej. Następnie rozpoczęła edukację w szkole muzycznej I stopnia w klasie skrzypiec. Obecnie studentka IV roku warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. Wokalistka Studia Accantus (reż. Bartek Kozielski). Od kilku lat związana ze Studiem Piosenki Teatru Polskiego Radia.

      Transmisja odbędzie się na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=7wKvc8pFOLg


      Zachęcam do korzystania z oferty, życzę Wam doskonałego relaksu!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Festiwal Miłosza' 2020
     • Festiwal Miłosza' 2020

     • 04.06.2020 09:36
     • Drodzy Miłośnicy Poezji!

      Dziś, 4 VI, rozpoczyna się 9. Festiwal Miłosza, tym razem online: pod hasłem „Nowy stan skupienia”.

      To organizowane co roku największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą edycję odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury. Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez Noblistów, Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza, Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci poety, Czesława Miłosza, Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu, noszącą tytuł „Zniewolony umysł”.

      Przy okazji polecam Wam stronę poświęconą twórczości i życiu Patrona festiwalu: https://www.milosz.pl/

      Festiwal Literacki im. Czesława Miłosza stawia pytanie o miejsce poezji we współczesnym świecie.


      Od 2014 roku Festiwal Miłosza organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury. Organizatorzy zaproponowali nowy schemat organizacyjny festiwalu, powołując Komitet Honorowy i Radę Programową.

      Na stronie festiwalu i jego profilu na FB zamieszczono informacje o imprezach, które w tym roku wypełnią jego program:

      http://miloszfestival.pl/

      https://pl-pl.facebook.com/FestiwalMilosza

      Znajdziecie tu nowe tomy poetyckie, wartościowe publikacje na temat najnowszej poezji. Poznacie gości bieżącej edycji festiwalu – uznanych i młodych, debiutujących poetów.

      Więcej o tym doniosłym wydarzeniu literackim, czytelniczym, kulturalnym:

      http://miloszfestival.pl/9-edycja-festiwalu-milosza-pod-haslem-nowy-stan-skupienia-startuje-juz-4-czerwca/

      Młodych poetów festiwal zaprasza na wakacyjne „Warsztaty uważnego pisania” (zgłoszenia do 25 czerwca):

      http://miloszfestival.pl/warsztaty-uwaznego-pisania-na-9-festiwalu-milosza/

      Na zachętę posłuchajcie, co przed paroma dniami organizatorzy festiwalu mówili o nim w radiowej Dwójce: https://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/2517336,Festiwal-Milosza-Poetycki-punkt-widzenia

      Udział w imprezie pomoże nam rozeznać się w kierunkach rozwoju współczesnej poezji. Poznamy nowych autorów, dowiemy się, co warto czytać. Zdecydowanie polecam!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Kultura ludowa – powrót do źródeł
     • Kultura ludowa – powrót do źródeł

     • 03.06.2020 10:04
     • Mili Uczniowie!
      Dziś chciałbym zainteresować Was tematem kultury ludowej. Folklor jest przecież elementem kultury współczesnej, a nawet – jej źródłem. Nie jest to jednie element naszej narodowej, kontynentalnej czy światowej tradycji, a cały rozległy obszar ludzkiej myśli, wyobrażeń, wierzeń, obyczajów, moralności, języka i twórczości. Kultury ludowe przeżywają dziś swój renesans, coraz bardziej doceniamy ich odrębność i różnorodność, swoisty charakter, który wpływa na tożsamość narodów, grup etnicznych, ale w równym stopniu na tożsamość i samoidentyfikację każdego człowieka, który czuje z nią związek. Oczywiście, wymaga to świadomości tego związku i chęci kultywowania go. Dziś korzystamy z wątków i form tradycji ludowej (zwłaszcza w muzyce i plastyce), budując pomosty pomiędzy nią a multikulturowością i naszą nowoczesnością, choćby popkulturową. Karmią się nią, inspirują muzyka poważna i rozrywkowa, literatura i sztuki plastyczne, opera i teatr.


      Jak bogata i atrakcyjna jest kultura ludowa, zaświadcza jej dziedzictwo, historyczny dorobek, jak również współczesność. W sferze literatury już sporo o niej wiecie: przecież jej wytworami są mity, bajki, baśnie, legendy. Zapewne też, odwiedzając różne zakątki Polski, Europy i świata, poznajecie ludowe kultury tych miejsc. Dość wspomnieć muzea folkloru czy – bardziej swojsko nazwane – skanseny. Znaczące jest, z jaką dumą na całym świecie ludzie prezentują przejawy rodzimej, ludowej tradycji, pokazując dzieła sztuki (najczęściej malarstwo, rzeźbę), stroje, tańce, wyroby rzemieślnicze, przedmioty codziennego użytku. Częstokroć z zainteresowaniem słuchamy wtedy opowieści, gawęd o życiu plemion, dawnych społeczności, żyjących w enklawach oddalonych od siebie i wyizolowanych. W czasach, kiedy Ziemia stała się „globalną wioską”, mnożą się festiwale ludowe, które przypominają nam o naszym związku z kulturą ludową i zapraszają nas do udziału w tworzeniu jej współczesnego oblicza. Otwarte warsztaty taneczne, muzyczne, plastyczne czy kulinarne w programach takich imprez zawsze cieszą się wielką popularnością, co świadczy o potencjale i niezmiennej atrakcyjności tej kultury. Z pewnością inną jeszcze motywacją jest tęsknota współczesnego człowieka do prostoty życia i potrzeba podkreślenia swojego związku z naturą, co niezaprzeczalnie jest jej walorem.      Zachęcam Was do zaglądania na strony:
      https://kulturaludowa.pl/ i http://naludowo.pl/category/folk-motywy

      Znajdziecie tu mnóstwo informacji o wydarzeniach związanych z kulturą ludową w Polsce, mam nadzieję, zechcecie poobcować z jej wytworami, zainspirujecie się do dalszych poszukiwań.

      Polecam Wam również bardzo ciekawą publikację, która pozwoli wtajemniczyć się więcej od strony naukowej: http://ozkultura.pl/files/kultura_ludowa.pdf

      A ponadto serię „Kultura ludowa Słowian” Kazimierza Moszyńskiego: https://www.swiatksiazki.pl/kultura-materialna-seria-kultura-ludowa-slowian-tom-1-6486360-ksiazka.html      I jeszcze coś dla przyjemności – próbka rozrywki plastycznej:
      https://egmont.pl/ART.-Cuda-wianki.-Polski-folklor-dla-mlodszych-i-starszych,608732,p.html

      Na koniec trochę muzyki i wiedzy w Polskim Radiu, które oferuje sporo audycji na temat folkloru polskiego i innych stron świata:

      https://www.polskieradio.pl/kultura-ludowa/Tag166217

      Serdecznie polecam!
      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
     • Tochman w Instytucie Reportażu
     • Tochman w Instytucie Reportażu

     • 02.06.2020 09:23
     • Młodzi Fascynaci Reportażu!

      Z twórczością Wojciecha Tochmana, nominowanego do tegorocznej edycji Nagrody Nike, mamy okazję zapoznać się bliżej 3 czerwca o godzinie 20.00. Wirtualny Faktyczny Dom Kultury zaprasza na spotkanie z cyklu „Instytut Reportażu nadaje”.      O inicjatywie Faktycznego Domu Kultury przeczytacie tutaj: http://instytutr.pl/pl/faktyczny-dom-kultury/


      Wojciech Tochman jest współzałożycielem Fundacji Instytut Reportażu, pomysłodawcą Klubu Heban, autorem wielu reportaży min.: „
      Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”.
       


      Więcej o autorze przeczytacie tutaj: http://instytutr.pl/pl/impresariat/wojciech-tochman/

      Jego ostatnia książka: „Pianie kogutów, płacz psów” opowiada o Kambodży po ludobójstwie. Publikacja znalazła się na liście 20 książek nominowanych do Nike 2020. Tochman często określany jest mianem pisarza docierającego tam, gdzie wielu reportażystów nie postawiło swojej nogi.


      Recenzje książki znajdziecie na stronie Wydawnictwa Literackiego:

      https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5000/Pianie-kogutow-placz-psow---Wojciech-Tochman

      Rozmowę w cyklu „Instytut Reportażu nadaje” poprowadzi Magdalena Grzebałkowska, pisarka i reporterka.

      Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/983038645487525/

      Przyjemnego odbioru!

      Romuald Kuźmitowicz

     • więcej
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie