• Biblioteka

   • Kultura on-line na weekend!
    • Kultura on-line na weekend!

    • 06.11.2020 09:32
    • Mili Licealiści!

     W weekend z pewnością macie więcej czasu dla siebie, na wypoczynek, sport, rozwijanie własnych zainteresowań, rozrywkę. Sami sobie doskonale radzicie z zagospodarowaniem tego czasu, ale na wszelki wypadek podsunę Wam propozycje paru imprez on-line, które mogą być dla Was atrakcyjne. Weźcie je pod uwagę, nie zapominając o otwartych wczoraj MFF Era Nowe Horyzonty i American Film Festival czy Sacrum Profanum.

     Piątek, 6 listopada


     Premiera albumu koncepcyjnego „Posyłka”, g. 19.00

     Posyłka to album niezwykły nie tylko z powodu nowatorskich aranżacji klasycznych utworów, lecz także ze względu na jego formę, czerpiącą z tradycji najlepszych spektakli radiowych. Treść i nastrój pieśni tworzą tu muzyczno-dramaturgiczną oś, którą oplata dialogowa narracja. Twórcy w oryginalnych utworach szukają nowej jakości, przetwarzając je na świeże, choć nawiązujące do klasyki, brzmienia. Polska muzyka klasyczna zderzy się na płycie z musicalowym śpiewem, jazzowym instrumentarium i wysmakowaną elektroniką. Autorem aranżacji oraz producentem muzycznym albumu jest Szymon Sutor, zwycięzca tegorocznego “Fryderyka” w kategorii „Fonograficzny debiut roku” . Soliści to gwiazdy polskich teatrów muzycznych: Maciej Pawlak, Anastazja Simińska, Olga Szomańska, Marcin Januszkiewicz i Przemysław Glapiński, a także Agnieszka Przekupień, Katarzyna Walczak i Justyna Cichomska. Wokalnie wesprze ich Chór Pogłosy, zwycięzca Festiwalu Nowa Tradycja. Za scenariusz, koncepcję i reżyserię albumu odpowiada Tadeusz Kabicz. Projekt realizuje Fundacja Promocji Kultury i Sztuki Ad Operam.

     Premiera on-line: https://projekt-posylka.pl/


     Taniec albatrosa”, g. 19.00

     Spektakl jest dostępny do 21.00
     Trwa 1 godz. 45 min


     Twórcy
     Autor: Gérald Sibleyras
     Przekład: Jolanta Domagalska
     Reżyseria: Maciej Englert
     Scenografia: Marcin Stajewski
     Kostiumy: Anna Englert
     Układ tańca: Weronika Pelczyńska

     Obsada
     Thierry: Andrzej Zieliński
     Gilles: Leon Charewicz
     Françoise: Agnieszka Pilaszewska
     Judyta: Ewa Porębska

     Produkcja: DENOISERS

     Gérald Sibleyras, (autor „Napisu”, który to spektakl był grany w naszym teatrze przez dziewięć lat) niestrudzony tropiciel zagubienia współczesnego inteligenta w świecie haseł poprawności politycznej, mód i przepisów na życie, oferowanych przez kolorowe pisemka, tym razem spotyka nas z uciekającymi przed kryzysem dojrzałego wieku pięćdziesięciolatkami. Zoolog, zajmujący się gatunkami na wymarciu, z o trzydzieści lat młodszą narzeczoną, jego siostra rozwodząca się z powodu zdrady męża i ich przyjaciel, żyjący w związku platonicznym, a do tego zagubiona w tym wszystkim dwudziestolatka, stają się bohaterami niezwykłego, pełnego komplikacji i perypetii weekendu. Choć bohaterowie wydają się nam zabawni, to - jak to bywa u tego autora - jakoś dziwnie znajomi.

     Link do transmisji: https://wspolczesny.pl/teatr-online/
      

     Sobota, 7 listopada


     Ciekawostki z planu filmowego - „Twój Vincent”, g. 17.00

     Zapraszam na prezentację ciekawostek z planu filmu „Twój Vincent” z perspektywy malarki, która poświęciła pół roku życia żeby namalować pół minuty filmu. Autorka podzieli się z Państwem prywatnymi zdjęciami ze studia filmowego, pokaże żmudną technikę malowania i animowania, szalone warunki pracy, jedyne w swoim rodzaju problemy na planie filmowym i proces rekrutacji tych 125 z 5’000 kandydatów. Pani Solar opowie też o mniej znanych faktach życiorysu Van Gogha i ich odbiciu w filmie.

     Transmisja na FB: https://www.facebook.com/Leonarda-Art-Gallery-2509091739108783/     Farinelli kontra Carestini - Festiwal Dramma per Musica 2020, g. 19.00


     Zapraszam na premierowy koncert „Farinelli kontra Carestini” inaugurujący tegoroczny Festiwal Dramma per Musica ONLINE 2020.
     W programie: arie i duety z oper G.F. Haendla, L. Vinciego, J.A. Hassego, N. Porpory, R. Broschiego
     Kacper Szelążek – kontratenor („Carestini”)
     Anna Radziejewska – mezzosopran („Farinelli”)
     Royal Baroque Ensemble – Grzegorz Lalek, Alicja Sierpińska - skrzypce barokowe, Marcin Stefaniuk - altówka barokowa, Jakub Kościukiewicz - wiolonczela barokowa, Grzegorz Zimak - kontrabas barokowy, Henryk Kasperczak - chitarrone
     Lilianna Stawarz – klawesyn, kierownictwo muzyczne
     Zarejestrowano 5.08.2020 w Sali Złotej Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie

     Transmisja: https://www.facebook.com/events/337186134064906/?active_tab=discussion


     Niedziela, 8 listopada


     Niedzielne oprowadzanie tematyczne online: „Teatr ciała według Joanny Piotrowskiej”, g. 11.00

     Wiele z fotografii prezentowanych w ramach wystawy „Zaduch”, mimo że zostały zainscenizowane, przywodzi na myśl reportaże dokumentujące bohaterów w chwilach intymnych. Cykle „Frows' oraz „Shelters” pokazują ludzi w przestrzeniach domowych. Tym, co zwraca szczególną uwagę widza patrzącego na te zdjęcia, jest niezwykły język ciała, którym artystka opowiada nam o bezpieczeństwie, bliskości, relacjach rodzinnych. Interakcje między człowiekiem a człowiekiem oraz człowiekiem i otaczającą go przestrzenią, uchwycone w czarno-białych kadrach Piotrowskiej, będą tematem niedzielnego spotkania.

     prowadzenie: Marta Artyfikiewicz

     Transmisja odbędzie się na profilu Zachęty: https://pl-pl.facebook.com/zacheta


     AUDIO STAGE 2020 - preludia i audiosceny, g. 18.00

     Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na kolejny wieczór łączący muzykę współczesną, teatr i taniec, czyli Audio Stage!
     Wieczór prawykonań preludiów i utworów audioscenicznych odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. W tym roku wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności, a bezpośrednią transmisję obejrzycie na stronie: https://ptmw.art.pl/
     Utwory audiosceniczne w tym roku wspólnie ze swoimi wykonawcami stworzyli: Anna Jędrzejewska, Marzena Majcher, Piotr Marcin Łopacki i Jarosław Siwiński.

     Wykonawcami oraz współautorami tych kompozycji będą: Katarzyna Markowska, Magda Jędra, Paulina Horajska i Waldemar Barwiński.
     Premierowe utwory zostaną poprzedzone preludiami muzycznymi – rodzajami małych uwertur z elementami teatru instrumentalnego. Kompozytorem cyklu preludiów jest Bartosz Smorągiewicz, który będzie również ich wykonawcą wraz z wiolonczelistką Izabelą Buchowską.
     W przerwach między prezentacjami będziemy mogli wysłuchać rozmów z twórcami i wykonawcami.

     Radości i przyjemności na weekend!
     Romuald Kuźmitowicz

    • Wróć do listy artykułów
  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie