Kulturalny weekend
- 13.11.2020 09:51
Mili Licealiści!
W weekend, jak zwykle, więcej dzieje się w kulturze, stąd na każdy dzień proponuję Wam wydarzenia, które uprzyjemnią Wam czas wolny i pomogą oderwać się od rutyny dnia codziennego.
Piątek, 13 listopada (do 16 listopada), g. 19.00
XX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu
20 edycja Festiwalu Sztuki Mimu odbywa się w Promie Kultury.
Spektakle można obejrzeć na dwa sposoby:
- wszystkie przedstawiania za pomocą transmisji na żywo na profilu Facebook Prom Kultury Saska Kępa:https://www.facebook.com/PROMkultury
- następnego dnia po przedstawieniu, poprzez dostęp do specjalnie przygotowanego dla VOD nagrania spektaklu ze sceny Promu Kultury. Wystarczy zalogować się na platformie VOD Warszawskiego Centrum Pantomimy:
https://www.vod.mimowie.pl/logowanie
Więcej o festiwalu: https://www.mimefestival.pl/
Program: https://www.mimefestival.pl/20th-edition.html
Sobota, 14 listopada, g. 18.00
„Koncert Umarłych Poetów”
Autorami koncertu są Marek Bartkowicz i Andrzej Ozga od lat zajmujący się autorskim śpiewaniem, którzy tym razem sięgnęli po teksty tych, którzy dużo wcześniej, tak jak oni, przekazywali swe racje pisząc i śpiewając piosenki. W koncercie posłuchamy pieśni: Włodzimierza Wysockiego, Georgesa Brassensa, Jacquesa Brela, Wojciecha Młynarskiego, Kazimierza Grześkowiaka, Jonasza Kofty, Jacka Zwoźniaka, Charlesa Treneta, Jacka Kaczmarskiego, Bułata Okudżawy i Barbary (Monique Serf).
Akompaniament: Robert Obcowski
Autorzy zaprosili do współpracy i udziału w koncercie Justynę Bacz.
Marek Bartkowicz – autor i kompozytor piosenek, a także ich wykonawca, tworzący również większe formy sceniczne, aktor, reżyser i literat; Jako artysta ma na swoim koncie m.in. dyplom magistra sztuk Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, pracę aktora etatowego w Teatrze Na Targówku w Warszawie, wieloletnią pracę w Teatrze Pracownia „Teatr”, kilka epizodów filmowych (np. w filmach „Ostatni dzwonek”, „Rozmowy kontrolowane”)
Andrzej Ozga – polski aktor, piosenkarz, autor i satyryk, także reżyser. Od czasu studiów autor tekstów piosenek, które śpiewali tacy wykonawcy polskiej estrady jak Michał Bajor, Ewa Błaszczyk, Edyta Geppert, Anna Maria Jopek, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Skrzynecka czy Andrzej Zieliński. Ma na swym koncie realizacje teatralne i telewizyjne w oparciu o utwory lub tłumaczenia jego autorstwa. Trzykrotny laureat Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Justyna Bacz – piosenkarka, lingwistka, pedagog, autorka przekładów piosenek z jez. francuskiego, rosyjskiego, autorka tekstów i muzyki. Śpiewa po polsku, francusku, włosku, rosyjsku, angielsku. Obecnie związana z warszawską sceną „Piwnicą na Wójtowskiej”.Transmisja na FB: https://www.facebook.com/BielanskiOsrodekKultury/
Niedziela, 15 listopada, g. 20.00
Spektakl „Honor”
TERAZ POLIŻ i KRYTYKA POLITYCZNA zapraszają na „Honor”, wspólny projekt TERAZ POLIŻ i Weroniki Szczawińskiej, zainspirowany tekstem Amelii Hertzówny „Yseult o Białych Dłoniach” (z roku 1905). Zapomniany tekst zapomnianej dramatopisarki jest oryginalną wariacją na temat słynnej europejskiej legendy. Historia Tristana i Izoldy, pary tragicznych kochanków, zostaje tu PRZEJĘTA przez postać drugoplanową - Izoldę o Białych Dłoniach, nieszczęśliwą żonę Tristana.
W spektaklu TERAZ POLIŻ motyw miłości ustępuje potężnemu tematowi kobiecej zemsty i zaskakującej interpretacji pojęcia honoru. Trzy aktorki, reżyserka, kostiumolożka, kompozytorka tworzą razem prawdziwą kumulację feministycznej energii i siły.
Projekt TERAZ POLIŻ i Weroniki Szczawińskiej jest pierwszą w historii polskiego teatru sceniczną realizacją utworu Hertzówny. Projekt powstał w cyklu BÓG HONOR OJCZYZNA|REKONSTRUKCJA
15 listopada o godz. 20.00 trzeba wejść na stronę teatru i kliknąć w różowy kafel „HONOR”:http://www.terazpoliz.com.pl/
Dobrego odbioru, doskonałego wypoczynku!
Romuald Kuźmitowicz
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły