Wydarzenia online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej
- 15.05.2020 12:47
Mili Uczniowie!
Dziś chcę polecić Wam kilka bieżących wydarzeń online z różnych dziedzin kultury i edukacji kulturalnej.
Muzeum Powstania Warszawskiego online - wirtualne zwiedzanie i wykłady
Muzeum Powstania Warszawskiego łączy się z odbiorcami on-line.
Codzienne wejścia na żywo z ekspertami, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją. Codziennie od poniedziałku do piątku: lekcje historii on-line, wykłady historyczne.
Streaming i szczegółowe programy na kolejne dni znajdziecie na profilu FB Muzeum:
https://www.facebook.com/1944pl/Młodzi w Starym online - premiery
Projekt „Młodzi w Starym online” jest efektem współpracy zespołu artystycznego i pracowników Narodowego Starego Teatru oraz Wydziału Reżyserii Dramatu Krakowskiej AST. Cykl 13 premier zrealizują studentki i studenci III roku, pracujący pod opieką artystyczną Remigiusza Brzyka oraz II roku, tworzący pod opieką Pawła Miśkiewicza.
W każdym tygodniu na kanale YouTube Narodowy Stary Teatr Live można obejrzeć dwie premierowe etiudy, emitowane w systemie:- poniedziałek (pokaz premierowy); – środa oraz piątek (kolejne emisje) zawsze o godzinie
19.00.
- wtorek (pokaz premierowy); czwartek oraz sobota (kolejne emisje) zawsze o godzinie 19.00.Dziś premiera etiudy „Kochanowski”, reż. Piotr Froń
dramaturgia: Mira MańkaWykonawcy: Dorota Pomykała, Dorota Segda, Krzysztof Globisz, Zbigniew W. Kaleta, Radosław Krzyżowski, Krzysztof Zawadzki
Link: https://www.youtube.com/c/NarodowyStaryTeatrLive
Paulina Pankiewicz. Być jak Paul Cézanne // „Being like Paul Cézanne”
W projekcie „Być jak Paul Cézanne” Paulina Pankiewicz, podążając śladami nieżyjącego od ponad stu lat artysty, bada doświadczenie przestrzeni w procesie powstawania dzieła sztuki. Z wykształcenia malarka, w swojej konceptualnej pracy odnosi się do ikonicznych widoków góry Św. Wiktorii Cézanne’a. Artysta malował ową górę wielokrotnie, różnymi technikami i z różnych perspektyw. Powstało ponad sześćdziesiąt jej widoków. Historycy sztuki interpretują tę powtarzalność wysiłków jako próbę uchwycenia istoty natury i znalezienia jak najwierniejszego sposobu jej malarskiego odtworzenia.
Paulina Pankiewicz w swojej twórczości próbuje zapisać cielesne doświadczenia ruchu, biorące się z uprawiania od dziesięciu lat sportów wytrzymałościowych. Doświadczenie własnego ciała traktuje jako narzędzie badawcze. W ramach rozwijania projektu wzięła udział w Trail Sainte Victoire — dorocznym biegu rozgrywanym na stokach góry. Przeżycia z tego biegu oraz próby cielesno-duchowego przeniknięcia lokalnego pejzażu podejmowane podczas wcześniejszych pobytów w tej okolicy zaowocowały dziełami na wystawę. Jej tytuł nawiązuje do znanego filmu Spike’a Jonze „Być jak John Malkovich” i podkreśla wagę bezpośredniego, wcieleniowego doświadczania sztuki w procesie jej tworzenia i odbioru.
Wernisaż online:
12.05.2020
godz. 19.00
Zapraszam na spotkanie z Pauliną Pankiewicz, która oprowadzi po wystawie i opowie o swoim najnowszym projekcie na Facebooku:https://www.facebook.com/MiejsceProjektowZachety/
Magdalena Kamińska - Video-Masterclass z produkcji filmowej
Zapraszam do obejrzenia wykładu online na temat produkcji filmowej i roli producenta kreatywnego, prowadzonego przez Magdalenę Kamińską – producentką m.in. filmu „Wilkołak” nagrodzonego na festiwalach w Rzymie, Porto Alegre, Brukseli i Tallinie.
Wydarzenie jest częścią projektu "MASTERCLASS - Szkoła Filmowania (6. edycja)". Udział w projekcie jest darmowy.
Transmisja odbędzie się na Facebookowym profilu o g. 16.00:https://www.facebook.com/filmforum.edu/
Transmisja online spektaklu muzycznego "Artyści na Szlaku"
Spektakl muzyczny "Artyści na Szlaku" opowiada o autentycznych losach gwiazd przedwojennej Warszawy i Lwowa, którzy dołączają do armii generała Andersa, aby grać dla żołnierzy. Przedstawienie to będzie upamiętnieniem wybitnej postaci gen. Władysława Andersa w 50. rocznicę Jego śmierci oraz w 76. rocznicę bitwy pod Monte Cassino.
Scenariusz i reżyseria: Mateusz Dewera
Obsada: Joanna Jucha, Adrian Gawlik, Natalia Pietrasz, Jakub Reizer
Spektakl grany w ramach projektu "Odbudowa państwowości"
Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego "NIEPODLEGŁA" na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".Transmisja na żywo na YT o g. 19.00:
https://www.youtube.com/watch?v=rEwa3GLU6mo&feature=youtu.be
Mam nadzieję, że każdy wśród polecanych ofert znajdzie coś interesującego dla siebie.
Pozdrawiam Was!
Romuald Kuźmitowicz- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły