„Odkrycia Empiku” – Literatura – live z jurorami i nominowanymi, g. 18.00
- 25.01.2021 12:51
Drodzy Uczniowie!
„Odkrycia Empiku” to nagrody, które po raz drugi przyznawane będą w 3 kategoriach: literatura, muzyka i film podczas gali Bestsellerów Empiku 2020. Jury, w którym zasiadają osoby związane z kulturą – twórcy, krytycy, dziennikarze oraz przedstawiciele Empiku, przyzna je za ważne dokonania artystyczne oraz wyjątkowe, znaczące dla rozwoju kultury dzieła, utwory, projekty, które miały premierę w 2020 roku.
Zapraszam na drugie spotkanie z cyklu „Odkrycia Empiku 2020”. Gośćmi będą Natalia Szostak i Wojciech Chmielarz - członkowie Jury w kategorii Literatura. Do spotkania dołączą także nominowani w tej kategorii twórcy: Magda Działoszyńska-Kossow, Igor Jarek, Agnieszka Jelonek, Aleksandra Lipczak, Mira Marcinów.
Warto śledzić profil dziennikarki, Natalii Szostak, na FB poświęcony jej czytelniczym fascynacjom: https://pl-pl.facebook.com/nataliaszostakgw/Profil pisarza, Wojciecha Chmielarza: https://pl-pl.facebook.com/wojciechchmielarz.pisarz
Laureatką ubiegłorocznej edycji Odkryć Empiku 2019 w kategorii literatura została Dominika Słowik za książkę „Zimowla”. Kto będzie tegorocznym laureatem, okaże się 9 lutego podczas gali transmitowanej na żywo w TVN oraz na Facebooku Empik. Zachęcam do udziału w spotkaniu oraz do oglądania gali.
Transmisja na Facebookowym profilu: https://www.facebook.com/login/?next=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fempikcom%2FPomyślnego tygodnia!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
Kultura na weekend!
- 22.01.2021 14:03
Mili Licealiści!
Na każdy dzień weekendu proponuję Wam jakąś artystyczną rozrywkę, tym razem literacko-muzyczną, teatralną, filmową...
„Z Wiatrem”. Sławomir Zygmunt śpiewa wiersze K. K. Baczyńskiego
Piątek, g. 19.00
Zapraszam na niezwykłe wydarzenie w dniu 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku i żołnierza AK poległego w Powstaniu Warszawskim.
WYSTĄPIĄ:
Sławomir Zygmunt - śpiew, gitary, harmonijka ustna
Warszawiak z Czerniakowa, odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest muzykiem, dziennikarzem, pisarzem i producentem, w przeszłości związanym ze słynnym klubem Hybrydy. Nagrał dziesięć solowych płyt z piosenkami, a jego utwory znalazły się także na kilku składankach z piosenką poetycką. Jest autorem książek (“Bruce Lee i inni. Leksykon filmów wschodnich sztuk walki”, „Spotkania z…”oraz powieści “Anna oraz inne klubowe opowiastki”, której akcja rozgrywa się w klubie Hybrydy. Komponuje także muzykę do filmów dokumentalnych (m.in. “Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej”).
Krzysztof Domański - gitara akustyczna
Aleksander Nowacki - instrumenty klawiszowe
PROGRAM KONCERTU:
Hymn wieczorów miejskich
Mazowsze
Pragnienia
Z wiatrem
Maszeruje pluton
Biała magia
Źródło
Dom poety
Piosenka śnieżna żołnierza
O Barbaro
Tych miłości
Kołysanka
Kolęda
Westchnienie
Bez imienia
Elegia o chłopcu polskim
Na oceanach
Transmisja na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCVyLxpK2aZXh4NZG0NByXQQ„Rosemary”, reż. W. Faruga - transmisja spektaklu ze Sceny Kameralnej
sobota, g. 19.00
"Rosemary" – to przedstawienie nagrodzone Złotymi Maskami (najlepsza rola kobieca oraz spektakl roku).
Dostęp na kanale YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCNa_jh65zN-PzE8I4sY21SwA jeśli diabeł nie istnieje?
Jeśli zło pochodzi tylko od człowieka?
Kto wówczas będzie odpowiedzialny za tragedię Rose?
Czy dziś, 50 lat po premierze filmu Polańskiego, bohaterce uda się odzyskać własny głos i przeciwstawić złu, którego doświadcza?
Spektakl Wojciecha Farugi wchodzi w odważny dialog z legendarnym filmem Romana Polańskiego. Tekst Magdy Fertacz pozbawia nas wygodnej, zwalniającej z odpowiedzialności wymówki o abstrakcyjnym charakterze zła. Z tej perspektywy historia znana z „Dziecka Rosemary” nabiera nowego, jeszcze bardziej przerażającego, bo ludzkiego wymiaru.
OBSADA:
Aleksandra Przybył Rose
Piotr Bułka Guy/Hutch
Bogumiła Murzyńska / Krystyna Wiśniewska Minnie/Matka Rose
Antoni Gryzik Roman/dr Sapirstein
Alicja Hudeczek Samantha
TWÓRCY:
Magda Fertacz tekst
Wojciech Faruga reżyseria, scenografia i reżyseria świateł
Konrad Parol kostiumy
Joanna Halszka Sokołowska muzyka
Barbara Dudek inspicjent, sufler
Waldemar Janiszek, Bartłomiej Sowa, Szymon Suchoń realizacja światła i projekcji
Marek Skutnik realizacja dźwięku„Stół” - premiera
Niedziela, g. 20.00
Zapraszam na premierę online filmu „Stół” – drugiej części „Tryptyku Stolarskiego”.
Transmisja na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCThXnWPgWN0vcgo_3zhQJCADręczeni poczuciem pustki, samotni, niekochani, uciekamy w alternatywny świat marzeń. Idealny świat iluzorycznego szczęścia, nieziemskiej miłości i całkowitego spełnienia. Co się stanie, gdy spróbujemy tę precyzyjnie nakreśloną wizję odtworzyć w bezlitosnych warunkach świata realnego?
„Stół” to krótka opowieść o marzycielu, zagubionym w realiach współczesności. Czy uda mu się odnaleźć upragnione szczęście?
OBSADA
Poldek: Krzysztof Dzierżek
Weronika: Dorota Słowikowska
Mężczyzna na parkingu: Dariusz Dłużewski
Alicja, uczestniczka szybkich randek: Zuzanna Augustyniak
Andżela, uczestniczka szybkich randek: Małgorzata Gąska
Dziewczyna z ulotkami: Anna Szafrańska
Chomik: „Ślicznotka”
oraz:
Iwona Turek, Michał Kempisty, Przemek Wójtowicz
Opieka merytoryczna: Karolina Szablewska, Waldemar Bala
Postprodukcja dźwięku i obrazu: Waldemar Bala
Dźwięk: Dział Technik Audiowizualnych BOK
Światło: Waldemar Bala
Montaż: Jola Sikorska, Michał Kempisty
Muzyka: Łukasz Szymański
Zdjęcia: Waldemar Bala
Scenografia, kostiumy: Iwona Turek
Produkcja: Białołęcki Ośrodek Kultury
Kierownictwo produkcji: Aneta Muczyń
Scenariusz: Dorota Słowikowska
Reżyseria: Michał Kempisty
O PROJEKCIE:
Artyści Zagłębia oraz zaproszeni goście z Teatru 59 minut, do tej pory mierzyli się głównie z teatralnymi wyzwaniami. W ostatnich miesiącach mieli okazję sprawdzić się w zupełnie innych rolach! Projekt zakładał przejście przez pełen proces powstawania filmu – od napisania scenariusza po postprodukcję. Efekt? Wyprodukowaliśmy aż trzy autorskie filmy krótkometrażowe! Proces pracy przyniósł nie tylko filmowe debiuty aktorskie, ale także scenopisarskie, reżyserskie, scenograficzne i oczywiście producenckie.
W trakcie pracy nad tryptykiem nasi aktorzy współpracowali z doświadczonymi artystami z dziedziny sztuki filmowej: Karoliną Szablewską, Waldemarem Balą, Ewą Kanią i Krzysztofem Kalisiakiem.
Film został zrealizowany w ramach projektu „Art fiction. Białołęckie Zagłębie Teatralne robi film”, dofinansowanego przez Fundusz Animacji Kultury Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej.Udanego, relaksującego weekendu!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
Kasia Chmielewska / Radek Duda „Napięcie” - akcja performatywna, g. 19.00
- 21.01.2021 09:10
Kochani!
Dziś dla odmiany proponuję Wam udział w działaniu z pogranicza teatru/ muzyki/ tańca.
Plama GAK zaprasza na premierę akcji performatywnej przygotowanej przez dwoje artystów: tancerkę i choreografkę Katarzynę Chmielewską oraz muzyka i kompozytora Radosława Dudę. Po premierze performance’u odbędzie się krótka rozmowa z artystami, którzy opowiedzą o swojej współpracy.
Zaczęła się podczas pracy nad spektaklami w teatrach dramatycznych, gdzie wchodzili w skład zespołów realizatorów, co zaowocowało w końcu stworzeniem własnego, wspólnego spektaklu "Why don’t you like sadness?". Został on zaprezentowany m.in.: w Teatrze Wybrzeże, TR Warszawa oraz na wielu festiwalach, w tym w Indiach i Gruzji. Został także wybrany jako jeden z dziesięciu spektakli do Polskiej Platformy Tańca (2017).
Artyści postanowili ponownie się spotkać - w trakcie performance’u "Napięcie", który będzie dla nich improwizowanym szkicem - początkiem pracy nad pełnowymiarowym spektaklem. Podczas działania poddadzą się eksperymentowi, w którym połączeni będą ze sobą liną, tak by móc oddziaływać na siebie w sposób konkretny i bezpośredni. Wyzwoli to szereg zależności, interwencji i napięć wpływających na działania obojga twórców, na ich decyzje odnośnie tworzenia muzyki i choreografii w trakcie trwania akcji.Zadanie to przyczyni się do odnalezienia nowego obszaru spotkania oraz do stworzenia ciekawej propozycji scenicznej opartej o wzajemne zależności.
W ten prosty sposób artyści odniosą się również do obecnej rzeczywistości pandemicznej, w której zależności międzyludzkie stają się ogromnie znaczące i często trudne. A to powoduje częste oscylowanie wokół konfliktu.Transmisja na kanale YouTube plamaGAK: https://www.youtube.com/user/klubplama
O twórcach:
Katarzyna Chmielewska - założycielka i dyrektor artystyczna Teatru Dada, choreografka, tancerka, nauczycielka tańca; laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt dorobku i wybitne osiągnięcia artystyczne.Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1993); studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli (1997-98). Od 1993 współtworzy wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw; związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie regularnie tworzy i prezentuje swoje spektakle. Działając od początku jako kolektyw twórczy stworzyli dotąd blisko 50 przedstawień, współpracując na stałe z kilkunastoma artystami z Polski, Europy i ze świata. W Teatrze Dada w ramach swej pracy artystycznej prowadzi lekcje z techniki tańca współczesnego i improwizacji, realizuje autorskie choreografie. Regularnie współpracuje też jako choreograf z innymi reżyserami w Polsce przy realizacji licznych spektakli w teatrach dramatycznych. Uczestniczy również w międzynarodowych projektach i warsztatach. Współpracuje z kolektywem artystycznym "Shifts Art in Movement" z Berlina, założonym przez Malgven Gerbes i Davida Brandstätter, w latach 2014-16 występując w spektaklach Festina Lente oraz Air. Z Teatrem Dada występowała dotychczas w wielu krajach na całym świecie, m.in. Festival d’Avignon (Avignon, Francja), La MaMa Theatre i Danspace (Nowy Jork, USA), Live Arts Festival (Filadelfia, USA), Sammukh NSD (Nowe Delhi, Indie), Sishir Mancha NSD (Kalkuta, Indie), The Rang Rajasthan Festival (Jaipur, Indie), Beijing Fringe Festival (Pekin, Chiny), SIDance Seoul International Dance Festival (Seul i Busan, Korea Płd.).
Radosław Duda - kompozytor, producent i multiinstrumentalista wywodzący się z warszawskiej sceny niezależnej. Twórca muzyki do wielu spektakli teatralnych. Komponował do przedstawień Marcina Wierzchowskiego, Juli Holewińskiej, Atsushiego Takenouchi, Agaty Biziuk, Katarzyny Chmielewskiej, Kuby Kowalskiego, Michała Sieczkowskiego, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Bartosza Frąckowiaka. Autor oprawy dźwiękowej do pracy Mikołaja Długosza prezentowanej w ramach wystawy Betonowe dziedzictwo. Od Le Corbusiera do blokersów (CSW w Warszawie, 2007). Otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu Good Night Cowboy na XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2015). Występował na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, m.in.: w Indiach, Japonii, Gruzji, Ukrainie, Niemczech i Belgii oraz na Unsound Festival, Open’er Festival, OFF Festival, Audioriver.Zapraszam do udziału, zapowiada się emocjonująco!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
Dwa wydarzenia czytelnicze na dziś
- 20.01.2021 10:45
Drodzy Licealiści!
Wracam do serwowania Wam wartościowych, interesujących imprez czytelniczych, o których na bieżąco Was informuję. Niejedna z nich zostanie poświęcona literackim i kulturalnym Patronom roku 2021, którymi ogłoszono: Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i Cypriana Kamila Norwida. Sami widzicie, że sytuacja jest zupełnie wyjątkowa, bo każdy z tych twórców jest gigantem literatury, reprezentuje inny, bogaty i znaczący świat myśli i słowa... Każdemu z osobna poświęcę odrębny tekst anonsujący jego twórczość.
Dziś chciałbym polecić Wam dwa wydarzenia literackie, które konkurują ze sobą zarówno pod względem atrakcyjności, jak i pory emisji. Nie ma innej rady: wybierajcie.
Spotkanie online z Margaret Atwood, g. 17.45
Spotkanie z Margaret Atwood, kanadyjską pisarką i poetką, krytyczką literacką, aktywistką społeczną i ekologiczną. Prowadzić je będzie Sylwia Chutnik, rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.
Margaret Atwood, której dzieła wydane zostały w czterdziestu pięciu krajach, jest autorką ponad pięćdziesięciu książek beletrystycznych, zbiorów poezji, esejów i komiksów. Jej najnowsze dzieło „Testamenty”, będąca długo wyczekiwaną kontynuacją „Opowieści Podręcznej¨, jest jedną z dwóch książek nagrodzonych zeszłoroczną (2019) Nagrodą Bookera.
Zdobywczyni licznych nagród literackich, m. in. Nagrody Gillera, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Franza Kafki, Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich, PEN Center USA Lifetime Achievement Award i Los Angeles Times Innovator’s Award.
Spotkanie online dostępne będzie tylko i wyłącznie w trakcie jego trwania.Transmisja na FB: https://www.facebook.com/LiterackiSopot/
Czytelnia POLIN online | Jakie jest dziedzictwo polskich Żydów?, g. 18.00
Zapraszam na dyskusję z autorami katalogu nowo otwartej galerii POLIN "Dziedzictwo".
W spotkaniu weźmie udział czterech z jedenastu autorów książki "Dziedzictwo polskich Żydów", która ma na celu poszerzenie dyskusji na temat udziału polskich Żydów w wielu dziedzinach życia i twórczości w sposób, który w samej galerii nie jest możliwy:
prof. Stanisław Krajewski, dr Karolina Szymaniak, dr Michał Trębacz, dr Tamara Sztyma.
Dyskusja rozwinie refleksję nad tym, jakie były środowiskowe i tożsamościowe czynniki, które kształtowały drogi polskich Żydów oraz ich osiągnięcia. Jakie bariery i jakie możliwości napotykali Żydzi w dziedzinach, w których się wyróżniali? Czy do dziedzin, którymi się zajmowali, wnieśli jakieś wartości wyniesione z żydowskiej lub z polsko-żydowskiej kultury?
Czy możliwe jest w ogóle jednoznaczne zdefiniowanie dziedzictwa polskich Żydów? A jeśli nie – według jakich kluczy można próbować je definiować? W jaki sposób tworzone są kanony sławnych osób, jaki jest mechanizm przechodzenia do historii lub bycia przez nią zapomnianym?
Link do transmisji: https://www.facebook.com/polinmuseum/
Serdecznie zachęcam!
Romuald Kuźmitowicz- więcej
„Akceptacja” | „Młodzi i FINA” #1, g. 19.00
- 19.01.2021 10:43
Moi Mili!
Wraz z nowym rokiem wraca cykl filmowy Ninateki i FIN-y – Instytutu Audiowizualnego w Warszawie „Młodzi i FINA”. Będzie to kontynuacja idei prezentowania nowego polskiego kina. Podczas spotkania poświęconego „Akceptacji”, zaprezentowany zostanie blok złożony z trzech filmów krótkometrażowych fabularnych oraz jednej krótkiej animacji. Prezentowane filmy zostały zrealizowane z niezwykłą wrażliwością i dzięki wnikliwej obserwacji rzeczywistości społecznej. Obrazy podejmują różne tematy, ale wszystkie łączy temat akceptacji.
Program:godz. 19:00 na https://ninateka.pl/
„Wenus z Willendorfu”, reż. Zuzanna Grajcewicz
Filmowa gra z bodyshaming. Groteskowa konwencja historii walki o przybranie na wadze w klinice „Fit&Fat” minimalnie oswaja wciąż narastający problem społeczny.„Maria nie żyje”, reż. Martyna Majewska
Surrealistyczna pośmiertna podróż, osnuta oniryczną atmosferą i dopełniona pięknymi czarno-białymi zdjęciami. O samobójczyni poszukującej przyczyny własnej śmierci, ciekawej jak świat wygląda po jej odejściu.„Gwiazdeczka”, reż. Natasza Parzymies
Film o więziennej rzeczywistości i konieczności integracji nawet w najmniej sprzyjających warunkach.„Oddychaj”, reż. Kamila (Jasińska) Okrutny
Autoterapeutyczna etiuda o lęku społecznym i nieśmiałości, która doskonale ilustruje reakcje wielu ludzi na stresujące sytuacje.
godz. 20.30 | Streaming na profilu FINA: https://www.facebook.com/finawalbrzyska/
Rozmowa z twórcami, którą poprowadzi Anna Serdiukow.
Partnerzy
Cykl współorganizowany jest przez Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie oraz Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Festiwal Młodzi i Film jest najstarszym festiwalem prezentującym debiuty.Serdecznie zachęcam do udziału w imprezie!
Romuald Kuźmitowicz- więcej