Dwa wydarzenia czytelnicze na dziś
- 20.01.2021 10:45
Drodzy Licealiści!
Wracam do serwowania Wam wartościowych, interesujących imprez czytelniczych, o których na bieżąco Was informuję. Niejedna z nich zostanie poświęcona literackim i kulturalnym Patronom roku 2021, którymi ogłoszono: Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Różewicza i Cypriana Kamila Norwida. Sami widzicie, że sytuacja jest zupełnie wyjątkowa, bo każdy z tych twórców jest gigantem literatury, reprezentuje inny, bogaty i znaczący świat myśli i słowa... Każdemu z osobna poświęcę odrębny tekst anonsujący jego twórczość.
Dziś chciałbym polecić Wam dwa wydarzenia literackie, które konkurują ze sobą zarówno pod względem atrakcyjności, jak i pory emisji. Nie ma innej rady: wybierajcie.
Spotkanie online z Margaret Atwood, g. 17.45
Spotkanie z Margaret Atwood, kanadyjską pisarką i poetką, krytyczką literacką, aktywistką społeczną i ekologiczną. Prowadzić je będzie Sylwia Chutnik, rozmowa będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.
Margaret Atwood, której dzieła wydane zostały w czterdziestu pięciu krajach, jest autorką ponad pięćdziesięciu książek beletrystycznych, zbiorów poezji, esejów i komiksów. Jej najnowsze dzieło „Testamenty”, będąca długo wyczekiwaną kontynuacją „Opowieści Podręcznej¨, jest jedną z dwóch książek nagrodzonych zeszłoroczną (2019) Nagrodą Bookera.
Zdobywczyni licznych nagród literackich, m. in. Nagrody Gillera, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Franza Kafki, Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich, PEN Center USA Lifetime Achievement Award i Los Angeles Times Innovator’s Award.
Spotkanie online dostępne będzie tylko i wyłącznie w trakcie jego trwania.Transmisja na FB: https://www.facebook.com/LiterackiSopot/
Czytelnia POLIN online | Jakie jest dziedzictwo polskich Żydów?, g. 18.00
Zapraszam na dyskusję z autorami katalogu nowo otwartej galerii POLIN "Dziedzictwo".
W spotkaniu weźmie udział czterech z jedenastu autorów książki "Dziedzictwo polskich Żydów", która ma na celu poszerzenie dyskusji na temat udziału polskich Żydów w wielu dziedzinach życia i twórczości w sposób, który w samej galerii nie jest możliwy:
prof. Stanisław Krajewski, dr Karolina Szymaniak, dr Michał Trębacz, dr Tamara Sztyma.
Dyskusja rozwinie refleksję nad tym, jakie były środowiskowe i tożsamościowe czynniki, które kształtowały drogi polskich Żydów oraz ich osiągnięcia. Jakie bariery i jakie możliwości napotykali Żydzi w dziedzinach, w których się wyróżniali? Czy do dziedzin, którymi się zajmowali, wnieśli jakieś wartości wyniesione z żydowskiej lub z polsko-żydowskiej kultury?
Czy możliwe jest w ogóle jednoznaczne zdefiniowanie dziedzictwa polskich Żydów? A jeśli nie – według jakich kluczy można próbować je definiować? W jaki sposób tworzone są kanony sławnych osób, jaki jest mechanizm przechodzenia do historii lub bycia przez nią zapomnianym?
Link do transmisji: https://www.facebook.com/polinmuseum/
Serdecznie zachęcam!
Romuald Kuźmitowicz- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły