• Aktualności

     • Profil Matematyczno-Informatyczny na Dniu Otwartym
      • Profil Matematyczno-Informatyczny na Dniu Otwartym

      • 30 marca 2019r podczas Dnia Otwartego uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele Akademii Morskiej przedstawili ofertę profilu matematyczno–informatycznego. Prezentowaliśmy uczniowskie projekty: interdyscyplinarne,  programistyczne, graficzne, stron www, sprzęt  studyjny do przetwarzania audio i sprzętowego przetwarzania grafiki oraz wirtualną rzeczywistość (oculus rift i htc vive).  Profil cieszył się ogromnym zainteresowaniem, co cieszy nas najbardziej. Przypominamy, że objęty jest patronatem Akademii Morskiej, a to oznacza, że co roku w cyklu kształcenia odbywają się dodatkowe zajęcie prowadzone przez nauczycieli akademickich. W tym roku zajęcia prowadzi Pan dr inż. Łukasz Nozdrzykowski.

       Projekty uczniowskie (wśród zdjęć): Paulina Pluto-Prądzińska (3a), Krzysztof Radziszewski (3a), Piotr Kołodziejski (3a), Łukasz Abramowicz (3a), Błażej Niewisiewicz (3a), Urszula Bukała (3a), Patrycja Tomaszewska (1a), Maksym Bal (absolwent)

       Małgorzata Kiełbasa, nauczycielka informatyki

       Zdjęcia: Adam Wroński, 1a

     • Drzwi Otwarte w „Dziewiątce”
      • Drzwi Otwarte w „Dziewiątce”

      • Jak co roku, Dzień Otwarty był dla IX Liceum Ogólnokształcącego zupełnie wyjątkowym. Zapraszając ósmoklasistów oraz uczniów ostatnich klas gimnazjum wraz z rodzinami, przygotowaliśmy rzeczowe informacje i moc atrakcji, by zaanonsować im naszą szkołę.

       Podczas dnia „Drzwi Otwartych” odwiedzający „Dziewiątkę” mogli zobaczyć atrakcyjne prezentacje nowych profili klas, poznać partnerów szkoły - uczelnie wspierające jej działania edukacyjne, degustować japońską herbatę i śpiewać japońskie piosenki, wziąć udział w doświadczeniach chemicznych, podjąć się rozwiązania zagadek logiczno-matematycznych oraz, z pomocą uczniów klasy matematyczno-informatycznej, poznać tajniki modelowania 3D. W gabinecie fizyki odbyła się prezentacja z użyciem symulatora lotów powietrznych (prezentował Mikołaj Nowaczyk, uczeń klasy 3b) oraz pokazy doświadczeń fizycznych: obserwacja widm pierwiastków, doświadczenia z pompą próżniową (np. wpływ ciśnienia na temperaturę wrzenia wody, podciśnienie "powiększające ptysie"), żyroskop jako element automatycznego pilota, prezentacja: "Wady wzroku i ich korekcja", ciecz "nieniutonowska", obserwacja ruchu ciał na torze powietrznym.

       Ponadto 30 marca, już po raz szósty, na terenie szkoły odbył się Konkurs Wiedzy o Japonii. W bufecie szkolnym można było przyłączyć się do klimatycznego Jam Session z muzykami z „Dziewiątki”. Uczniowie prezentowali dokonania Samorządu Uczniowskiego i szkolnej gazety "IX Wrota". Młodzi biolodzy zaprosili odwiedzających do gry dydaktycznej „Śladami ewolucji”, pomogli przez okular mikroskopu zobaczyć to, co na co dzień niewidoczne. Angliści wciągnęli nas do zabawy z Szekspirem a germaniści uraczyli przysmakami z Niemiec. Impreza przyniosła sposobność do rozwiązania konkursów języka angielskiego i niemieckiego dla ósmoklasistów i gimnazjalistów. Nauczyciele języka francuskiego wraz z uczniami klas trzecich gimnazjum i licealistami przygotowali dla gości między innymi cukiernię "Pâtisserie chez Marie", która serwowała rogaliki i inne słodkie francuskie wypieki, a także grę językową, multimedialną prezentację promującą naukę języka francuskiego. Odwiedzający mogli uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące oferty nauki języka francuskiego w naszym liceum. W kąciku artystycznym, przy dźwiękach akordeonu i pięknego "Walca Amelii", można było podziwiać powstawanie szkicu panoramy Paryża i obrazu olejnego przedstawiającego widoki Prowansji.

       Cieszy nas bardzo duże zainteresowanie Dniem Otwartym w "Dziewiątce". W tym roku znaczna większość uczniów pytała o konkretne profile, mniej było osób niezdecydowanych. Goście objawili duże zainteresowanie nowymi profilami: lingwistycznym (w tym możliwością nauki języka francuskiego) oraz kulturowo-prawnym. Dziękujemy za odwiedziny, zachęcamy do wyboru naszej szkoły!

       Romuald Kuźmitowicz

       Zdjęcia: Antoni Gołąbek, 2c, Wioleta Morszczyn-Snop

        

     • Wyniki Konkursów Języka Angielskiego i Niemieckiego
      • Wyniki Konkursów Języka Angielskiego i Niemieckiego

      • Konkurs Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów (udział wzięło 56 osób)

       Laureaci:

       1. Gregorowicz Bartosz SP 37
       2. Piskunowicz Dominika SP 37
       3. Stosio Emilia SP Słoneczna
       4. Betka Gracjan SP 12

       Konkurs Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów (udział wzięło 18 osób)

       Laureaci:

       1. Myck Franciszek ZSO nr 7
       2. Myck Barbara ZSO nr 7
       3. Matkowska Wiktoria GM 42
       4. Rusiecka Hanna GM 42

       Konkurs Języka Niemieckiego dla Ósmoklasistów (udział wzięło 35 osób)

       Laureaci:

       1. Piątek Julia SP 56

       2. Pańczyszyn Paulina SP 16

       3. Mickiewicz Marcin "Piwoni" Muzyczna

       4. Czura Mateusz SP w Tanowie

       5. Leśniak Karolina SP 47

       Konkurs Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów (udział wzięło 13 osób)

       Laureaci:

       1. Dąbrowski Mateusz SP 74

       2. Dziura Beata SP Cedynia

       3. Gadomska Martyna GM 46

       4. Markowski Tomasz SP 74

       Informacja: Dorota Komos, Jolanta Kulesza, foto: Antoni Gołąbek, 2c

      • Byliśmy na Irish Week

      • W marcu odbyła się w Szczecinie ósma edycja Irish Week 2019 - From St. David's to St. Patrick's. W imprezie organizowanej min. przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Sedinum Celticum uczestniczyły klasy drugie IX Liceum Ogólnokształcącego i klasa 3gb z 42 Gimnazjum. Z wielką satysfakcją wysłuchaliśmy porywającego wykładu „A history of traditional Irish music” pana Marcina Dziembora, absolwenta „Dziewiątki”, który nie tylko pięknie mówił po angielsku, ale ilustrował swoją opowieść śpiewanymi przez siebie irlandzkimi pieśniami. Serdecznie dziękujemy!

       Informacja: Maria Chomicka, tekst: Romuald Kuźmitowicz

     • Konkurs Wiedzy o Japonii - finał
      • Konkurs Wiedzy o Japonii - finał

      • Wyniki VI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Japonii

       30 marca 2019 roku podczas Dnia Otwartego IX LO z oddziałami dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie odbył się VI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Japonii. W konkursie wzięła udział rekordowa liczba uczestników: 25 osób ze szkół województwa zachodniopomorskiego. Uczniowie wykazali się rozległą wiedzą dotyczącą różnych aspektów kultury japońskiej.

       W kategorii szkół podstawowych laureatami zostali:
       1. Franciszek Frymus Niepubliczna SP Promyk
       2. Helena Sawicka (SP 35) (ex aequo)
       2. Radosław Galiński (SSP 1 STO) (ex aequo)
       3. Alicja Zimnowodzka (SP 10)

       W kategorii szkół gimnazjalnych laureatami zostali:
       1. Kinga Kubasiewicz (G 16)
       2. Amelia Matusiak (G 18) ex aequo
       2. Patryk Mike (G 16) ex aequo
       3. Tomasz Fuks (G 2)

       W kategorii szkół ponadgimnazjalnych laureatami zostali:
       1. Marta Włodarczyk (II LO)
       2. Piotr Suchodolski (IX LO)
       3. Maksymilian Knyrek (IX LO)

       Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody: mangi japońskie i karty prezentowe Empik, a wszyscy uczestnicy upominki związane z Japonią. Sponsorami konkursu były: Wydawnictwo JPF ze Szczecina oraz Miasto Szczecin.

       Dziękujemy i gratulujemy!

       Maciej P. Wasielewski

     • Szkolny mediator, jeden z nas
      • Szkolny mediator, jeden z nas

      • W dniach 26-28 marca b.r. dwoje naszych uczniów wzięło udział w szkoleniu „Mediacje rówieśnicze”. Jest to  projekt edukacji prawnej skierowany do młodzieży w wieku 12-19 lat. Do projektu przystąpiło 64 uczniów z ponad 28 szkół, ze Szczecina i okolic, a do prowadzenia szkolenia zaangażowani zostali sędziowie, m.in. prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie, Pan Maciej Strączyński i członkowie sędziowskiego stowarzyszenia Iustitia.

       Uczniowie uczyli się, jak rozwiązywać spory w sytuacji, kiedy skonfliktowanym stronom pomaga bezstronny i „profesjonalnie” do tego przygotowany mediator, czyli kolega czy koleżanka ze szkoły.

       Certyfikat jest przypieczętowaniem zdobytej na kursie wiedzy, którą w praktyce przeszkoleni uczniowie stosować mają na szkolnym korytarzu. Często to właśnie szkolny korytarz zamiast miejsca przerwy na odpoczynek stanowi prawdziwą arenę, gdzie kłótnie, plotki, wzajemne obrażanie prowadza do konfliktu rówieśniczego. Patronat nad projektem z ramienia naszej szkoły sprawuje pedagog szkolny.

       Materiał ze szkolenia zrealizowany przez TVP 3 Szczecin można obejrzeć pod linkiem:

       https://szczecin.tvp.pl/41952241/rozmowa-lekiem-na-szkolny-konflikt-szkolenia-w-zakresie-mediacji?fbclid=IwAR1EAftXWiEWW3Gf4CZZM2KcoD1me094suMNIhaEhBaK-YdF8QhgiTFGgxQ

       Tekst i zdjęcia: Magdalena Turula-Mączka

     • „Psychiatria też dla ludzi”
      • „Psychiatria też dla ludzi”

      • W marcu gościły w naszej szkole przedstawicielki organizacji IFMSA Poland-Oddział Szczecin, które przeprowadziły  warsztaty dla maturzystów "Psychiatria też dla ludzi". Jest to program w konwencji Peer Education skierowany do młodzieży gimnazjalnej oraz ponadgimnazjalnej. Celem zajęć jest edukacja uczniów w zakresie profilaktyki chorób psychicznych, ich istoty oraz sposobów leczenia osób nimi dotkniętych, a co za tym idzie - wykształcenie postawy otwartości, akceptacji dla odmienności, wrażliwości oraz empatii wobec ludzi chorych. Podczas zajęć, które opierają się na omówieniu prezentacji multimedialnej, poruszany był  problem depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii, nadużywania alkoholu, zaburzeń nerwicowych, a także zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia).

       Zajęcia zorganizowała pedagog szkolna, a przeprowadziły dwie absolwentki „Dziewiątki”, Agnieszka Syrowatko, Agata Łysiak oraz  Martyna Lecko.

       Zdjęcia i tekst: Magdalena Turula-Mączka

     • Czytaliśmy "Iliadę" Homera
      • Czytaliśmy "Iliadę" Homera

      • 22 marca w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie odbyło się czytanie starożytnego utworu Homera, w ramach Międzynarodowego Dnia Czytania “Iliady”. Uczniowie IX LO zaprezentowali najbardziej znane fragmenty eposu,  przeplatane tematycznymi prezentacjami przygotowanymi przez szczecińskich studentów oraz profesorów. Dzięki temu spotkaniu uczniowie Naszego Liceum  mogli poznać to antyczne dzieło, ale też dowiedzieć się czegoś nowego o zwyczajach i obrzędach starożytnych.

       Tekst:  Jakub Michalak, klasa 2c, zdjęcie: Antoni  Gołąbek, klasa 2c

      • „Dziesiątka” z wizytą w „Dziewiątce”

      • We środę, 20 marca, w ramach organizowanych w naszej szkole lekcji pokazowych, mieliśmy przyjemność gościć ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Szczecinie.  Uczniowie „Dziesiątki” uczestniczyli w lekcjach języka francuskiego i angielskiego. Podczas lekcji pokazowych mieli możliwość  w sposób aktywny uczestniczyć w zajęciach, poznać warsztat nauczyciela prowadzącego przedmiot oraz zdobyć nowe umiejętności i wiadomości.

       Pedagog szkolna przedstawiła uczniom ofertę szkoły, opowiedziała o tym, co czeka na kandydatów podczas Dnia Drzwi Otwartych oraz oprowadziła po budynku szkoły. Wrażenia gości po zakończonej wizycie były bardzo pozytywne.

       Dziękujemy pani Monice Garncarz, pedagog z SP nr 10,  za zorganizowanie uczniom możliwości udziału w lekcjach pokazowych „Dziewiątki” i czekamy na kolejne spotkanie.

       Pedagog szkolna, Magdalena Turula-Mączka

     • Uczniowie w roli tłumaczy na wycieczce do Greifswaldu
      • Uczniowie w roli tłumaczy na wycieczce do Greifswaldu

      • Dwóch uczniów z klasy dwujęzycznej 2D, Jakub Golla i Oliwier Czyżewski, pełniło rolę tłumaczy języka niemieckiego podczas zwiedzania elektrowni atomowej oraz wykładu przeprowadzonego przez pracownika elektrowni. Uczniowie wypełnili swą rolę doskonale, ujawniając prawdziwy talent translatorski. Ich ogromny wkład, praca, umiejętności językowe zachwyciły nie tylko nauczycieli i uczniów, lecz także pracowników elektrowni. 

       Życzymy Jakubowi i Oliwierowi sukcesów na dalszych etapach nauki języka niemieckiego.

       Dziękujemy Wam, mając nadzieję na ponowną współpracę.

       Marlena Nadziejko (tekst i zdjęcia), Urszula Tyborska

        

     • "Dzień Kulturowy"
      • "Dzień Kulturowy"

      • W naszej szkole już po raz drugi odbył się "Dzień Kulturowy", tym razem w pierwszy dzień wiosny. Każda klasa przygotowała stoisko z prezentacją wylosowanego wcześniej kraju. Można było poznać kulturę wielu państw, spróbować lokalnych specjałów, posłuchać charakterystycznej - narodowej, regionalnej - muzyki, a nawet potańczyć. Razem, wspólnie się bawiąc, miło i niebanalnie spędziliśmy czas, dowiedzieliśmy się wiele o rozmaitych zakątkach świata.

       Tekst: Marianna Kardas, klasa 3gb, zdjęcia: p. Małgorzata Wenz

      • „Lepiej wiedzieć” - spotkanie rodziców z policjantką

      • 21 marca 2019r. odbyło się  spotkanie przedstawicielki Prewencji z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, pani Agnieszki Waszczyk, z rodzicami uczniów. Celem spotkania była edukacja w obszarze bezpieczeństwa i zagrożeń wynikających z używania środków psychoaktywnych. Jak podkreślają policjanci, narkotyki są obecne w życiu młodych ludzi, a przechowywane mogą być w przedmiotach codziennego użytku. To, co może zaniepokoić rodzica nastolatka, to zmiany w zachowaniu i trybie życia. Przeoczenie pierwszego sygnału może kosztować młodego człowieka  utratę zdrowia lub życia.

       Rodzicu, jeżeli uważasz, że Twoje dziecko może mieć kontakt z narkotykami w Szczecinie, możesz uzyskać pomoc:

       Zachodniopomorski Oddział Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych

       "Powrót  z  U" w Szczecinie

       Poradnia Leczenia Uzależnień dla dzieci, dorosłych i ich rodzin

       70-241 Szczecin ul. Klonowica 1a 

       tel. 91 48 88 355 lub 519142906  (telefon dostępny w godzinach pracy Poradni)

       Godziny pracy Poradni:

       Poniedziałek:   13.00 - 19.00

       Wtorek:            13.00 - 19.00

       Środa:              13.00 - 19.00

       Czwartek:         15.00 - 20.00

       Piątek:              13.00 - 17.00

       Dziękuję za tak liczne przybycie i obiecuję przy następnym spotkaniu wszystkim gościom miejsca siedzące.

       Pedagog szkolna, Magdalena Turula-Mączka

     • Wykład w Akademii Morskiej
      • Wykład w Akademii Morskiej

      • W ramach współpracy z Akademią Morską uczniowie klasy 1A o profilu matematyczno-informatycznym 15 marca 2019r. uczestniczyli w wykładzie  „Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji” prowadzonym przez mgr inż. Romana Rybaka.

       Po wykładzie uczniowie zwiedzili sale laboratoryjne uczelni i poznali nauczycieli akademickich.

       Zobaczyliśmy:

       • Laboratorium radiolokacji, morskie radary nawigacyjne różnych typów oraz stanowisko symulacji komputerowej;
       • symulator K-SIM Polaris (ARPA), odwzorowanie prawdziwych manewrów na morzu w czasie rzeczywistym,
       • symulator Żeglugi Śródlądowej, wirtualne porty i mostek kapitański jednostki żeglugi śródlądowej.
       • Laboratorium sieci komputerowych, 
       • Laboratorium technik multimedialnych,
       • sprzęt geodezyjny, bezzałogowe systemy latające oraz sprzęt hydrograficzny.

       Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kiełbasa

     • Udział w projekcie "Lekcje z ZUS"
      • Udział w projekcie "Lekcje z ZUS"

      • 15 marca 2019 roku w siedzibie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. Citroena w Szczecinie nasze uczennice: Katarzyna Obolik, Alicja Pietryszak i Barbara Taraska, uczestniczyły w wojewódzkim etapie Olimpiady Wiedzy o ZUSie "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych!".

       Olimpiada jest elementem projektu edukacyjnego "Lekcje z ZUS", w którym brali udział uczniowie klas pierwszych naszego liceum. Celem projektu było przekazanie praktycznej wiedzy o systemie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Dzięki tym inicjatywom nasi uczniowie zdobywają wiedzę, która jest niezbędna do świadomego uczestnictwa w rynku pracy.

       Tekst i zdjęcia: Teresa Pietruszewska-Czech

     • Sukces w IX Zachodniopomorskim Konkursie Wiedzy o Podatkach
      • Sukces w IX Zachodniopomorskim Konkursie Wiedzy o Podatkach

      • 14 marca 2019 roku w Izbie Krajowej Administracji Skarbowej w Szczecinie odbył się finał IX Zachodniopomorskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach organizowanego przez Zachodniopomorski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod honorowym patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Finał wojewódzki składał się z części pisemnej i ustnej.

       Finalistką konkursu została uczennica klasy 2b, Katarzyna Obolik, która do finału zakwalifikowała się po napisaniu pracy na temat „Znaczenie podatków dla budżetu państwa i ich funkcje w gospodarce”. Gratulujemy!

       Tekst i zdjęcia: Teresa Pietruszewska-Czech

     • Wystawa na podsumowanie polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego
      • Wystawa na podsumowanie polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego

      • 18 marca 2019r. w Starej Rzeźni na Łasztowni otwarto wystawę zatytułowaną „Nie znaczy nein – Hermann Stöhr/ Stanisław Kubicki”, na podsumowanie polsko-niemieckiego projektu edukacyjnego, w którym partycypowała nasza szkoła. Reprezentacja szkolnej gazety „IX Wrota” (opiekun Pan Romuald Kuźmitowicz) wraz z reprezentacją klasy dwujęzycznej, 2d (opiekun Pani Urszula Tyborska), jesienią ubiegłego roku wzięły udział z warsztacie-seminarium w Berlinie i Szczecinie. Spotkanie, poza satysfakcją uczestników i korzyściami edukacyjnymi, przyniosło publikacje uczniów w „Kurierze Szczecińskim”, „IX Wrotach” i polsko-niemieckim magazynie ”Przez granice” SGP Euroregionu Pomerania i „Kuriera Szczecińskiego”. Niewątpliwym walorem udziału w przedsięwzięciu była możność ćwiczenia kompetencji w zakresie języka niemieckiego na poziomie dwujęzycznym, jak również kompetencji publicystycznych uczniów.

       Wystawę w „Starej Rzeźni” wypełniły piękne zdjęcia powstałe w czasie warsztatów, autorstwa redaktorki „IX Wrót”, Aleksandry Kozioł z klasy 1e, Marty Murawskiej i Miłosza Dziombry z klasy 2d oraz jednego z podopiecznych Polskiej Rady Społecznej w Berlinie, Pana Ahmada Jubeha. Zamysłem organizującym ekspozycję jest narracja fotografii, które układają się w opowieść o wspólnym doświadczeniu. Ideą zamykanego właśnie projektu „Hermann Stöhr/ Stanisław Kubicki” było jednoczyć różne grupy, środowiska narodowościowe i społeczne dzięki „lekcji” wspólnej, niełatwej polsko-niemieckiej historii – z odniesieniem do problemów politycznych i społecznych współczesnego świata.

       Wystawę zdjęć z dużą inwencją i zaangażowaniem przygotowały uczennice IX LO: Gabriela Wietecha, Aleksandra Kozioł, Paulina Neckar i Sara Węgierek z klasy 1e, Kornelia Chrostowska i Marcelina Gałka z klasy 1f, Zuzanna Knapik z klasy 3gb oraz Marta Murawska i Maja Dobrut z klasy 2d.

       O wydarzeniu w Starej Rzeźni na Łasztowni, które swą obecnością uświetnili: Dyrektor szkoły, Pani Monika Drozd, oraz autorzy projektu, przedstawicielka Städtepartner Stettin z Berlina, Pani Ewa Slaska, i redaktor "Kuriera Szczecińskiego", Pan Bogdan Twardochleb, można przeczytać w „Kurierze Szczecińskim”:

       https://24kurier.pl/aktualnosci/kultura/hermann-stohr-i-stanislaw-kubicki-prekursorzy-pojednania/

       Zachęcamy do odwiedzenia wystawy – dostępnej do 7 kwietnia.

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz

       Zdjęcia z przygotowań i wernisażu: Romuald Kuźmitowicz, Gabriela Wietecha

     • Spotkanie AIESEC z maturzystami
      • Spotkanie AIESEC z maturzystami

      • W marcu w naszej szkole gościła przedstawicielka AIESEC, pani Alicja Jastrzębska, która przedstawiła maturzystom ofertę organizacji. AIESEC powstał  w 1948 roku, w odpowiedzi na bieżące wówczas konflikty powstałe przez II wojnę światową.  Według przedstawicieli państw członkowskich AIESEC, świat potrzebował młodych liderów. Od tamtej pory misją AIESEC stało się dążenie do osiągnięcia pokoju na świecie i pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego.

       AIESEC dostarcza młodym ludziom na całym świecie praktycznego doświadczenia poprzez udział w wymianach międzynarodowych, które umożliwiają im poznanie świata oraz odkrycie tego, co ma dla nich naprawdę znaczenie.

       Propozycje AIESEC dla ludzi w wieku 18-30 to:

       1. Global Volunteer - wolontariat zagraniczny przeznaczony dla młodych ludzi, którzy chcą przeżyć przygodę i  jednocześnie wpłynąć pozytywnie na świat,
       2. Global Entrepreneur - zagraniczne projekty, gdzie młodzi ludzie mogą zdobyć doświadczenie i mieć swój wkład w szybko rozwijający się świat startupów,
       3. Global Talent - praktyki zagraniczne dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoją zawodową karierę w międzynarodowym środowisku.

       Na wszystkie pytania dotyczące działania organizacji chętnie odpowie pani Alicja Jastrzębska.

       Telefon:  667 457 954

       Mail:   alutka.jastrzebska@gmail.com

       Więcej informacji znajdziecie  na stronie https://aiesec.pl

       Pedagog szkolna, Magdalena Turula-Mączka

     • Wizyta klas przyrodniczych Dziewiątki w Greifswaldzie
      • Wizyta klas przyrodniczych Dziewiątki w Greifswaldzie

      • 6 marca 2019r. uczniowie klas przyrodniczych (1e i 2e) IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie mieli okazję zwiedzić Instytut Fizyki Plazmy Maxa Plancka w niemieckim Greifswaldzie (Max-Planck-Institut für Plasmaphysik, Teilinstitut Greifswald). W ramach wizyty uczestniczyli w wykładzie „Synteza termojądrowa źródłem energii na Ziemi”. W Instytucie otwarto eksperymentalny reaktor syntezy jądrowej. Ma wspomóc opracowanie technologii budowy elektrowni termojądrowej. W prace nad reaktorem zaangażowani byli polscy naukowcy – to oni pokazali nam fantastyczny Instytut, a także przeprowadzili wykład. Dostęp do fuzji termojądrowej umożliwiłby pozyskanie tysiące razy więcej energii niż obecne zasoby energetyczne Ziemi.

       Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia Elektrowni Atomowej Greifswald, która leży w pobliżu miejscowości Lubmin, bezpośrednio nad Zatoką Greifswaldzką. Proces uzbrojenia terenu pod budowę elektrowni rozpoczęto w 1967r. W 1990r. ostatecznie przerwano produkcję. Po przeprowadzeniu szczegółowych badań okazało się, że bloki 1 - 4 powinny dla celów bezpieczeństwa zostać jak najszybciej wyłączone z ruchu, a blok 5 - nawet zmodernizowany - nie osiągnie nigdy norm bezpieczeństwa obowiązujących na Zachodzie. Zgodnie z ustawą o energii atomowej wyłączenie oraz demontaż takich instalacji wymagają zezwolenia właściwych władz – 30 czerwca 1990r. Rząd landu Meklemburgia Pomorze Przednie wydał Energienwerke Nord GmbH (właścicielowi tego obiektu) takie zezwolenie. Mamy rok 2019, a elektrownia jest ciągle utylizowana.

       Wycieczka do Greifswaldu była niezwykle ekscytująca, przyniosła nam niezapomniane emocje i wrażenia. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu.

       Koordynator przedsięwzięcia: Marlena Nadziejko, nauczycielka chemii

     • VI Wojewódzki Konkurs wiedzy o Japonii
      • VI Wojewódzki Konkurs wiedzy o Japonii

      • Konkurs odbędzie się 30 marca 2019 r. w naszej szkole przy pl. Mariackim 1.

       Uczniowie

       • Szkół postawowych godzina 10:30
       • Szkół gimnazjalnych godzina 11:30
       • Szkół ponadgimnazjalnych godzina 12:30

       Zakres wiedzy: Podstawowe informacje o Japonii (życie codzienne, zwyczaje, kultura, język japoński)

       Zapraszamy!

       Tekst: Maciej Wasilewski

     • Patronat Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego nad IX LO w Szczecinie
      • Patronat Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego nad IX LO w Szczecinie

      • 12 marca 2019 roku IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie podpisało umowę z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w sprawie patronatu uczelni nad klasami realizującymi w zakresie rozszerzonym język angielski lub język francuski, klasami dwujęzycznymi realizującymi realioznawstwo i nauczanie anglojęzyczne lub francuskojęzyczne.

       Uniwersytet Szczeciński reprezentowały: Dziekan Wydziału, dr hab. Adrianna Seniów, zastępca dyrektora Instytutu Anglistyki, dr Barbara Braid i dyrektor Katedry Filologii Romańskiej, dr hab. Swietłana Niewzorowa. Przedstawicielkami IX Liceum Ogólnokształcącego były: dyrektor szkoły, Pani Monika Drozd i nauczycielka języka angielskiego, Pani Wioletta Morszczyn-Snop.

       Współpraca patronacka oznacza poważne wsparcie edukacji językowej uczniów: poprzez umożliwienie im udziału w konferencjach naukowych, sympozjach, wykładach, kołach naukowych, warsztatach, imprezach okolicznościowych organizowanych przez Instytut Anglistyki i Katedrę Filologii Romańskiej, korzystanie z oferty zajęć dydaktycznych tych jednostek. Uczelnia zapewnia ponadto wykłady własnych pracowników i gości Instytutów oraz spotkania informacyjne w siedzibie szkoły, co ułatwi uczniom korzystanie ze wsparcia Uniwersytetu. IX Liceum Ogólnokształcące może również liczyć na opiekę naukową i pomoc w realizacji własnych przedsięwzięć edukacyjnych w zakresie nauczania języka angielskiego i francuskiego.

       Informacja i zdjęcia: Wioletta Morszczyn-Snop

       Tekst: Romuald Kuźmitowicz

  • Kontakty

   • IX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie
   • sekretariat@lo9.szczecin.pl
   • informatyk@lo9.szczecin.pl
   • (91) 433 31 97
   • (91) 433 67 62
   • plac Mariacki 1 70-547 Szczecin
   • 1. Księgowość 2. Płace 3. Kierownik gospodarczy 4. Pokój nauczycielski 5. Pedagog 6. Informatyk 7. Pielęgniarka 8. FAX 9. Sekretariat
  • Logowanie