Zasady rekrutacji
O przyjęciu kandydata do klasy pierwszej decyduje suma punktów (maksymalnie 200) otrzymanych za:
I. Wyniki egzaminu ósmoklasisty(maksymalnie 100 punktów):
przeliczane na punkty wyniki egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej z zakresów:
a) języka polskiego (maksymalnie 35 pkt) –uzyskany wynik przedstawiony w procentach × 0,35
b) matematyki (maksymalnie 35 pkt) – uzyskany wynik przedstawiony w procentach × 0,35
c) języka obcego nowożytnego (maksymalnie 30 pkt) – uzyskany wynik przedstawiony w procentach × 0,3
II. Oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej(maksymalnie 72 punkty):
oceny z czterech obowiązkowych zajęć edukacyjnych (przedmioty wymienione w tabeli poniżej).
Za poszczególne oceny przyznaje się:
celujący — 18 punktów
bardzo dobry — 17 punktów
dobry — 14 punktów
dostateczny — 8 punktów
dopuszczający — 2 punkty
III. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem -7 punktów.
IV. Osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, w tym na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej -3 punkty ( niezależnie od ilości osiągnięć).
V. Szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej oraz znajdujące się w Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ustalonym przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025) -maksymalnie 18 punktów:
1) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień:
a) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
b) tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
c) tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów;2) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu międzynarodowym lub ogólnopolskim, przeprowadzanym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230), czyli w konkursach ujętych w rozporządzeniu ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określającym organizację oraz sposób przeprowadzania konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych:
a) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
b) tytułu laureata konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punkty,
c) tytułu finalisty konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punkty;3) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
a) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
b) dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
c) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,
d) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 7 punktów,
e) tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,
f) tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – przyznaje się 3 punkty;4) uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim lub wojewódzkim, przeprowadzanym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy o systemie oświaty, czyli w konkursach ujętych w rozporządzeniu ministra właściwego ds. kultury i ochrony dziedzictwa narodowego określającym organizację oraz sposób przeprowadzania konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych:
a) dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – przyznaje się 10 punktów,
b) dwóch lub więcej tytułów laureata konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 7 punktów,
c) tytułu finalisty konkursu przedmiotowego– przyznaje się 7 punktów,
d) tytułu laureata konkursu interdyscyplinarnego – przyznaje się 5 punktów,5a) uzyskanie wysokiego miejsca nagrodzonego lub uhonorowanego zwycięskim tytułem (z wyłączeniem wyróżnień, nagród itp. uzyskanych za uczestnictwo w zawodach) w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt 1–4, oraz artystycznych (ujętych w Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ustalonym przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025) organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu:
a) międzynarodowym – przyznaje się 4 punkty,
b) krajowym – przyznaje się 3 punkty,
c) wojewódzkim – przyznaje się 2 punkty,
d) powiatowym – przyznaje się 1 punkt.Kandydat może otrzymać punkty za (wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej) osiągnięcia w konkursach artystycznych organizowanych dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, jeżeli określony jest w regulaminie ich szczebel (międzynarodowy, krajowy) oraz zwycięskie miejsce/miejsca albo zwycięski tytuł/tytuły. Uczniowie biorą udział w tych zawodach jako reprezentanci szkół, wyłonieni na etapie szkolnym na zasadach ustalonych przez organizatora zawodów lub szkołę. Na świadectwie może być wymienione uzyskanie zwycięskiego tytułu albo miejsc I-III na najwyższym szczeblu zawodów. Na szczeblu:
a) międzynarodowym– przyznaje się 4 punkty,
b) krajowym– przyznaje się 3 punkty.5b) uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach sportowych (ujętych w Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych ustalonym przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2024/2025) o zasięgu:
a) krajowym: miejsca 1-6 – przyznaje się 3 punkty,
b) wojewódzkim: miejsca 1-3 – przyznaje się 2 punkty.Kandydat może otrzymać punkty za (wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej) osiągnięcia w zawodach sportowych organizowanych dla uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych w ramach dyscyplin sportu dla których minister właściwy ds. kultury fizycznej wyraził zgodę na utworzenie polskiego związku sportowego, jeżeli określony jest w regulaminie ich szczebel (międzynarodowy, krajowy, wojewódzki lub powiatowy) oraz zwycięskie miejsce/miejsca albo zwycięski tytuł/tytuły. Uczniowie biorą udział w tych zawodach jako reprezentanci szkół, wyłonieni na etapie szkolnym na zasadach ustalonych przez organizatora zawodów lub szkołę. Na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej może być wymienione uzyskanie zwycięskiego tytułu albo miejsc I-III na najwyższym szczeblu zawodów. Punkty są przyznawane w zależności od zasięgu zawodów. Na szczeblu:
a) międzynarodowym – przyznaje się 4 punkty,
b) krajowym – przyznaje się 3 punkty,
c) wojewódzkim – przyznaje się 2 punkty,
d) powiatowym – przyznaje się 1 punkt.Uwaga: W przypadku gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie z takich samych zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, na tym samym szczeblu oraz z tego samego zakresu, wymienione na świadectwie ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcie tego ucznia uzyskane w tych zawodach, z tym że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.
VI. Szczególne uprawnienia
Kandydaci, którzy uzyskali wymienione poniżej tytuły są przyjmowani do szkoły w pierwszej kolejności:
- laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych*,
- laureaci i finaliści olimpiad dla szkół podstawowych przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki:
- Matematycznej Juniorów,
- Historycznej Juniorów,
- Informatycznej Juniorów,
- Języka Angielskiego Juniorów,
- Olimpiady Literatury i Języka Polskiego,
- laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim (organizowanych przez kuratora oświaty) i ponadwojewódzkim (organizowanych przez właściwych kuratorów oświaty na podstawie zawartego porozumienia).
Aby móc skorzystać z powyższego uprawnienia kandydat posiadający jedno z wymienionych osiągnięć ma obowiązek złożenia jednego z poniższych dokumentów:
a) zaświadczenie Komitetu Głównego olimpiady przedmiotowej (tytuł laureata, finalisty),
b) zaświadczenie Komitetu Głównego olimpiady dla uczniów szkół podstawowych (juniorów) przeprowadzanej na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (tytuł laureata, finalisty),
c) zaświadczenie komisji konkursowej konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim organizowanych przez kuratora oświaty lub ponadwojewódzkim organizowanych przez właściwych kuratorów oświaty na podstawie zawartego porozumienia (tytuł laureata).
Dokument można złożyć wraz z wnioskiem o przyjęcie do szkoły, albo wraz z kopią świadectwa ukończenia ośmioletniej szkoły podstawowej i kopią zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Szkoła przyjmuje poświadczone kopie tych dokumentów (oryginał do wglądu).
Ważne!
*Komercyjne (płatne) olimpiady przedmiotowe i tematyczne nie dają powyższych uprawnień (tj. uzyskanie tytułu laureata nie jest równoznaczne z przyjęciem do szkoły w pierwszej kolejności). Nie są one także uwzględniane w procesie rekrutacji, oraz nie przyznaje się za nie żadnych punktów.
VII. Wymagane dokumenty
1.Wygenerowany za pomocą strony internetowej https://nabor.pcss.pl/szczecin i wydrukowany (podpisany przez kandydata i rodzicó) wniosek o przyjęcie do szkoły należy dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru.
2. Kandydaci składając ww. wniosek mogą dołączyć kopie (oryginał do wglądu):
1) opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o problemach zdrowotnych kandydata,
2) oświadczenia o wielodzietności rodziny kandydata (oznacza to rodzinę wychowującą troje lub więcej dzieci), druk oświadczenia można znaleźć na stronie naboru www.nabor.pcss.pl/szczecin,
3) orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność, orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127 poz. 721, z późn. zm.) (orzeczenie może dotyczyć kandydata, jego rodzica lub rodzeństwa),
4) prawomocnego wyroku sądu rodzinnego orzekającego rozwód albo separację, lub akt zgonu oraz oświadczenia o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem, druk oświadczenia można znaleźć na stronie naboru www.nabor.pcss.pl/szczecin,
5) dokumentu poświadczającego objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 135, ze zm.